Em@ilové noviny

 

č. 2/2012

8.2.2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Mimoriadna téma novín 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikávie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Dnešná Téma novín a Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú vám poukáže na potrebu každého menšieho i väčšieho podniku vytvoriť Vnútropodnikové smernice a priblíži stručnú charakteristiku vytvorenia týchto interných noriem, ktoré môžu skvalitniť riadenie firmy.
„Človek je po každej stránke zaujímavý tvor, nielenže nevie byť vďačný za pomoc, ktorej sa mu dostane, ale dokonca toho, kto mu pomohol, za to nenávidí.“, viac rubrika Praktická komunikácia v príspevku Ako efektívne pomáhať a bez vedľajších účinkov.

Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN
VNÚTROPODNIKOVÉ SMERNICE

 
ZVNÚTROPODNIKOVÉ SMERNICE

Systém riadenia každého podniku je kodifikovaný sústavou legislatívnych, organizačných, riadiacich, metodických a informačných noriem, prípadne ďalších druhov pravidiel a nástrojov riadenia. Účelom vydávania takýchto interných predpisov v podniku je určiť jednotnú a záväznú štruktúru základných pravidiel rôzneho charakteru podľa potrieb podniku, definovať metódy, spôsoby, prostriedky a postupy rôznych činností vyskytujúcich sa v podniku.
V súčasnej rôznorodosti podnikateľských aktivít a následných špecifických problémov je nevyhnutnosťou, aby podnikateľské subjekty vypracovávali vlastné vnútropodnikové smernice, ktorými upravia všeobecné právne predpisy na konkrétne podmienky podniku. Tvorba niektorých vyplýva priamo zo všeobecne záväzných právnych predpisov, tvorbu iných si vyžaduje samotná prax.
Je potrebné pritom dbať na to, aby predpisy boli záväzné pre všetkých zamestnancov podniku, prípadne pre cieľovú skupinu zamestnancov, ktorých sa týkajú. Ich nedodržiavanie môže byť klasifikované ako porušenie pracovnej disciplíny s následkami podľa Zákonníka práce a pracovného poriadku, prípadne s následkami individuálne definovanými priamo v konkrétnom predpise.
Interné (vnútropodnikové alebo vnútro firemné) predpisy možno definovať ako písomné normatívne akty, ktoré usmerňujú konkrétne činnosti v podniku, ktoré sa pravidelne opakujú alebo týkajú určitej jednorazovej, neopakujúcej sa skutočnosti. Takéto vnútropodnikové predpisy možno členiť podľa toho, akej činnosti sa dotýkajú, či majú dlhodobý charakter, či ide o jednorazové situácie a podobne.
Všetky predpisy sú súčasťou interného riadiaceho a kontrolného systému podniku a prakticky slúžia aj ako podpora pre správne, úplné a preukazné zobrazenie niektorých skutočností na účely účtovníctva. Preto je ich dodržiavanie (ako princíp správania sa v cieľovej oblasti, ktorej sa smernica týka) veľmi dôležité.
Správne zostavenou smernicou s optimálnou štruktúrou a obsahom definovaným na konkrétne podmienky konkrétneho podniku, si manažment takéhoto podniku pripravuje správny základ pre kvalitné informácie a podklady pre svoje rozhodovanie, pre optimálne štruktúrované výstupy a optimálny obeh dokladov v podniku.
Rovnaké princípy správania sa stanovené v konkrétnej smernici vedú k transparentným výsledkom na rôznych stupňoch riadenia, ale aj v rámci skupiny navzájom prepojených podnikov.

Spôsob spracovávania vnútropodnikových predpisov

ÚČEL SPRACOVÁVANIA INTERNÝCH PREDPISOV

Sústava legislatívnych, organizačných, riadiacich, metodických a informačných noriem, príp. ďalších druhov pravidiel a nástrojov riadenia je základom systému riadenia každého podniku.
Účelom vydávania takýchto interných predpisov v podniku je predovšetkým určiť jednotnú a záväznú štruktúru základných pravidiel rôzneho charakteru podľa potrieb podniku, definovať metódy, spôsoby, prostriedky a postupy rôznych činností vyskytujúcich sa v podniku.
Vzhľadom na rôznorodosť podnikateľských aktivít a s tým súvisiace špecifické problémy, je nevyhnutnosťou, aby podnikateľské subjekty vypracovávali vlastné vnútropodnikové smernice, ktorými upravia všeobecné právne predpisy na konkrétne podmienky podniku. Všetky predpisy sú súčasťou interného riadiaceho a kontrolného systému podniku a z hľadiska legislatívneho možno konštatovať, že slúžia aj ako podpora pre správne, úplné a preukazné zobrazenie niektorých skutočností v účtovníctve.
Tvorba niektorých takýchto smerníc vyplýva priamo zo všeobecne záväzných právnych predpisov, tvorbu iných si vyžaduje samotná prax a ich tvorba závisí od rozhodnutia manažmentu podniku. Pri aplikácii vnútropodnikových smerníc je potrebné dbať na to, aby predpisy boli záväzné pre všetkých zamestnancov podniku, príp. pre skupinu zamestnancov, ktorých sa týka.
Ich nedodržiavanie môže byť klasifikované ako porušenie pracovnej disciplíny s následkami v zmysle Zákonníka práce a Pracovného poriadku, príp. s následkami individuálne definovanými priamo v konkrétnom predpise.
Nutnosť mať vypracované interné smernice však súvisí nielen s potrebami internej či externej kontroly vykonávanej v podniku pre interné riadiace účely, ale aj s potrebami externej kontroly zo strany audítorov, či s potrebami externej kontroly zo strany štátnych orgánov (kontroly správcu dane, kontroly inšpektorátov práce, a pod.).

ROZDELENIE INTERNÝCH PREDPISOV

Vnútropodnikové (interné) predpisy možno teda definovať ako písomné normatívne akty, ktoré usmerňujú konkrétne činnosti v podniku, a to tak pravidelne opakujúcich alebo týkajúcich sa určitej jednorázovej, neopakujúcej sa skutočnosti. Takéto vnútropodnikové predpisy možno členiť práve podľa toho, akej činnosti sa dotýkajú, či majú dlhodobý charakter, či ide o jednorázové záležitosti a pod..
V zmysle uvedeného možno vnútropodnikové predpisy rozčleniť na poriadky, smernice, metodické pokyny, rozhodnutia, opatrenia, príkazy, oznámenia, obežníky. Účelom vydávania takýchto interných predpisov v podniku je predovšetkým určiť jednotný a záväzný postup pre tvorbu, schvaľovanie, vydávanie, distribúciu a aktualizáciu interných normatívnych aktov.

ZÁKLADNÉ LEGISLATÍVNE NORMY
Medzi základné legislatívne normy možno zaradiť dokumentáciu, ktorá je potrebná najmä z pohľadu vzniku a právnej existencie podniku. Ide o dokumentáciu, ktorá je spracovávaná v súlade s Obchodným zákonníkom, resp. osobitnými právnymi predpismi. Je diskutabilné, či ich zaradiť medzi vnútropodnikové predpisy, no keďže neriešia iba právnu stránku existencie podniku, ale môžu mať zásadný dopad aj na každodennú organizačnú a riadiacu prácu v podniku, použitie pojmu .vnútropodnikový predpis. je na mieste aj v týchto prípadoch.
Patrí sem najmä:
  • spoločenská zmluva, pokiaľ ide o verejnú obchodnú spoločnosť a komanditnú spoločnosť,
  • spoločenská zmluva alebo zakladateľská listina, pokiaľ ide o spoločnosť s ručením obmedzeným,
  • zakladateľská zmluva alebo zakladateľská listina, notárska zápisnica o konaní ustanovujúceho valného zhromaždenia alebo rozhodnutie zakladateľov o založení, pokiaľ ide o akciovú spoločnosť,
  • notárska zápisnica o konaní ustanovujúceho valného zhromaždenia a založení družstva,
  • stanovy, pokiaľ ide o akciovú spoločnosť (povinnosť vydania), spoločnosť s ručením obmedzeným (možnosť vydania stanov) a družstvo (povinnosť vydania),
  • iné listiny upravujúce založenie iných právnických osôb podľa osobitných predpisov Z týchto dokumentov sú aj napr. pre účtovníctvo dôležité údaje o výške základného imania a jeho splatenej časti ku dňu vzniku spoločnosti, údaje o výške vkladov každého spoločníka a lehoty splácania pohľadávok za upísané základné imanie, údaje o zvýšení resp. znížení základného imania, údaje o rozdelení základného imania na podiely alebo na akcie, informácie o štatutárnych orgánoch spoločnosti, o podpisových vzoroch osôb majúcich právo konať v mene spoločnosti, o predmete činnosti a členení vnútorných organizačných jednotiek, a pod.

ZÁKLADNÉ ORGANIZAČNÉ NORMY
Základné organizačné normy riešia vzťahy dlhodobého charakteru, určujú pravidlá a zásady riadenia, prípadne metodiku činností v riadení. Zaraďujeme sem najmä Organizačný poriadok, Pracovný poriadok, či rôzne organizačné štatúty, ktoré s cieľom účinnej a jednotnej implementácie všeobecných zásad systému riadenia vo vnútri podniku ustanovujú základnú pôsobnosť, kompetencie, vzájomné vzťahy, ako aj formy, metódy a nástroje riadenia vnútroorganizačných a ekonomických jednotiek podniku.
Prehľadná schéma vnútorného členenia účtovnej jednotky, so súčasným vymedzením právomoci a zodpovednosti za jednotlivé oblasti, je nevyhnutná pre efektívne riadenie a organizáciu v spoločnosti. Mala by byť spracovaná v prehľadnej schéme s popisom jednotlivých útvarov (organizačných zložiek). Na organizačnú schému má potom bezprostredne nadväzovať obeh účtovných dokladov.
Vnútropodniková štruktúra má vplyv aj na spôsob vedenia vnútropodnikového účtovníctva, ktorému musí byť prispôsobený účtový rozvrh spoločnosti. Účtovná jednotka si môže zvoliť účtovanie buď v samostatných účtových triedach 8 a 9 .
Vnútroorganizačné účtovníctvo, alebo v rámci finančného účtovníctva prostredníctvom vhodne zvolenej analytickej evidencie.

Riadiace normy
Riadiace normy majú charakter samostatných opatrení vzťahujúcich sa na vyhradený okruh problémov s časovým obmedzením pre realizáciu stanovených opatrení. Riadiace normy sú vydávané formou príkazov, opatrení, rozhodnutí, a to nielen zo strany vrcholového vedenia podniku, ale aj zo strany vedúcich nižších organizačných zložiek.

Metodické normy
Metodické riadenie je osobitná forma riadenia mimo vzťahov nadriadenosti a podriadenosti. Metodicky riadia útvary (zamestnanci) iné útvary (zamestnancov), ktoré im nie sú priamo podriadené. Formami metodického riadenia sú záväzné metodické pokyny, smernice, odborné inštruktáže, pracovné postupy a pokyny. Ako doplnok týchto metodických noriem možno považovať uskutočňovanie porád a konzultácií, vykonávanie odborných kontrol. Účelom metodického riadenia je zabezpečiť jednotný a racionálny výkon tých istých činností vo všetkých častiach podniku.

Informačné normy
Zabezpečenie kvalitného informačného toku v podniku je súčasťou každodennej riadiacej práce, keďže je dôležité oboznamovať zamestnancov s cieľmi, plánovanými úlohami, či uskutočnenými opatreniami. Za účelom postúpenia potrebných informácií na správne miesto sa používajú najmä také normy, ktoré majú zväčša jednorázový charakter s obmedzeným okruhom pôsobnosti - rozhodnutia, oznámenia.

METODIKA PRE TVORBU VNÚTROPODNIKOVÝCH PREDPISOV

Za účelom efektívnej tvorby vnútropodnikových predpisov je dôležité, aby podnik mal spracovanú metodiku tvorby takýchto predpisov. Cieľom takéhoto dokumentu je stanoviť jednotnú štruktúru predpisov, jednotné postupy pre spracovanie návrhu, pre pripomienkové konanie, pre schvaľovanie a vydávanie, pre aktualizáciu a zmenové konanie.
Štruktúra jednotlivých interných predpisov začína zväčša definovaním účelu a dôvodu vydania predpisu, definovaním pojmov, odkazom na súvisiace predpisy s prípadnou citáciou príslušných ustanovení právnych predpisov. Na to nadväzuje hlavná časť spočívajúca v ustanoveniach konkrétneho interného predpisu. Obsahom záverečných ustanovení je najmä uvedenie záväznosti, platnosti a účinnosti, kontrolnej zodpovednosti a prípadných sankcií za nedodržiavanie daného predpisu. Súčasťou vnútropodnikového predpisu sú všetky prílohy formulárov používaných v danej oblasti. Je možné tie. uviesť odkaz na literatúru zaoberajúcu sa príslušnou problematikou.
Podnikateľský subjekt musí neustále sledovať zmeny v platnej legislatíve v jednotlivých oblastiach. Dôvodom je potreba aktualizácií, úprav, prípadne prepracovania jednotlivých smerníc, prípadne celého súboru smerníc tak, aby smernice boli neustále v súlade s aktuálnymi platnými právnymi predpismi. Za túto činnosť by mal zodpovedať autor a správca konkrétneho interného predpisu.

POVINNOSŤ SPRACOVÁVANIA VNÚTROPODNIKOVÝCH PREDPISOV V OBLASTI ÚČTOVNÍCTVA

Každá účtovná jednotka si stanovuje vlastné pravidlá účtovania o osobitných účtovných prípadoch, pokiaľ to umožňuje legislatíva platná v Slovenskej republike. Interné smernice nemôžu byť prijaté so znením, ktoré je v rozpore s platnou legislatívou SR.
Ako náhle v podnikateľských aktivitách vyjde najavo nejaká skutočnosť, ktorá sa dá z hľadiska účtovania riešiť alternatívne, účtovnej jednotke vzniká právo a súčasne povinnosť uviesť vo vlastných pokynoch spôsob riešenia, ktorý je potom základom pre osobu, ktorá vedie účtovníctvo.
Tieto pravidlá sú obzvlášť dôležité pri externom spracovávaní agend, nakoľko v týchto prípadoch absentuje priamy kontakt s manažmentom účtovnej jednotky. Ak právna úprava umožňuje vybrať si z alternatív, tak môže byť vybraná len jedna a táto vybraná alternatíva musí byť skutočne v podniku dodržiavaná. Úpravu niektorých spôsobov účtovania v konkrétnych podmienkach účtovnej jednotky vyžaduje priamo zákon o účtovníctve (napr. § 13 ods. 2, § 14 ods. 3, a pod.), resp. Postupy účtovania.
Ak sa právna norma zmení a jej znenie sa týka účtovných prípadov účtovnej jednotky, je potrebné, aby sa zmenila aj interná smernica s účinnosťou odo dňa prijatej novely príslušnej právnej normy, príp. je potrebné s okamžitou platnosťou doplniť do súboru predpisov novú smernicu.
Pri neujasnených a nejednoznačných interných smerniciach sa účtovná jednotka môže dostať do problémov, pretože zodpovedné osoby nebudú vedieť, podľa akých pravidiel majú postupovať, čo môže mať dopad na vznik chýb a omylov. Pri nejasnosti postupov môže dôjsť k ovplyvneniu výsledku hospodárenia s následným vplyvom na základ dane a daň z príjmov.
Ak smernice nie sú jasne formulované alebo sú nedostatočné, môže vzniknúť podozrenie z porušovania viacerých postupov a môžu byť hodnotené napr. audítorom ako významná odchýlka, omyl alebo podvod, z čoho vyplýva, že audítor odmietne vydať správu, alebo vydá správu s negatívnym hodnotením (účtovná závierka neprezentuje verne a správne stavy majetku a záväzkov), alebo vydá podmienený výrok. Pre žiadnu účtovnú jednotku takýto výrok nie je žiaduci, keďže ním upozorní používateľov informácií z účtovnej závierky na negatívne javy v účtovnej závierke, čím môže stratiť dôveryhodnosť, významné zákazky, a pod.
Je nutné si tiež uvedomiť, že interné smernice sú aj základom pre vykonanie externej kontroly (napr. daňová kontrola) . Bez smerníc účtovnej jednotky nie je možné uskutočniť kontrolu množstva účtovných oblastí (účtovný rozvrh, odpisy, spôsoby ocenenia, tvorba rezerv a opravných položiek, tvorba a čerpanie sociálneho fondu).
Vnútropodnikové smernice pre oblasť účtovníctva teda plnia v účtovnej jednotke niekoľko úloh:
  • zabezpečujú jednotnosť pri vedení účtovníctva a zostavovaní účtovnej závierky v rámci celej účtovnej jednotky, a to tak z miestneho hľadiska ako aj z hľadiska časového, t. j. zabezpečujú rovnaký postup a jednotné riešenie rovnakých situácií vo všetkých jej organizačných zložkách v rôznych časových okamihoch,
  • z hľadiska konkrétnej účtovnej jednotky slúžia ako integračný nástroj zabezpečujúci jednotnosť vedenia účtovníctva a zostavovania účtovnej závierky v rámci jej jednotlivých útvarov,
  • z hľadiska externého posúdenia slúži vnútropodniková smernica ako podklad na overenie funkčnosti vnútorného kontrolného systému účtovnej jednotky a stáva sa tiež jedným zo zdrojov pre hodnotenie úrovne dodržiavania všeobecne platných účtovných predpisov podnikateľským subjektom, napr. kontrolnými orgánmi.
  • sú tiež podkladom pre zostavovanie vnútropodnikových plánov,
  • upravujú postup konania pri spracúvaní účtovníctva v konkrétnych situáciách zohľadňujúc špecifické podmienky účtovnej jednotky.
Pri novo vzniknutej účtovnej jednotke je dôležité priebežné tvorenie súboru interných smerníc, pokynov a pravidiel počnúc základnou smernicou, ktorou je kolobeh účtovných dokladov. Táto smernica poskytuje základný prehľad o postupnosti a zodpovednosti spracovávania, vyhotovovania, zakladania a archivovania dokladov, podpisové právo (súhlas o obsahu, sume, úhrad súm) a ich následné zaúčtovanie.
V prípade organizačných zmien v účtovnej jednotke je potrebné overiť platnosť toku informácií ako i zodpovednosti a kompetencií uvedených v pôvodnej základnej smernici.
S postupujúcim rozširovaním si postupne účtovná jednotka dopĺňa smernice podľa toho, aký majetok v súvislosti s podnikaním obstaráva:
  • pri obstaraní dlhodobého nehmotného a hmotného majetku minimálne musí uviesť, od akej sumy bude považovať takýto majetok za odpisovaný, ako aj dobu jeho predpokladaného používania;
  • uviesť ako sa bude postupovať pri posudzovaní technického zhodnotenia z hľadiska ocenenia, t.j. od akej sumy bude považovať vykonané technické zhodnotenie za zhodnotenie dlhodobého majetku, ktoré sa bude v súlade so zákonom o dani z príjmov odpisovať;
  • ak majetok nebude považovaný za odpisovaný, uviesť na ktorých účtoch sa o takomto majetku bude účtovať a ako bude zabezpečená jeho operatívna evidencia napr. pre účely inventarizácie;
  • pri obstaraní skladových zásob (materiál, tovar) stanoviť, akým spôsobom sa o komoditách bude účtovať (spôsob A alebo B), zodpovednosť za uskladnenie, spôsob stanovenia normovanej spotreby tzv. prirodzeného úbytku materiálu alebo tovaru;
  • pri krátkodobom finančnom majetku (pokladnica) určiť dátumy, ku ktorým sa bude uskutočňovať inventarizácia (minimálne 4 x za rok), stanoviť osobnú zodpovednosť za vedenie a stav pokladnice; pri valutách je potrebné stanoviť spôsob ocenenia pri ich vydávaní z pokladnice;
  • pravidlá tvorby opravných položiek k jednotlivým druhom majetku, ak ich reálna cena je nižšia než je ocenenie v účtovníctve ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka;
  • pravidlá na tvorbu a zúčtovanie rezerv.
S cieľom naplnenia povinností účtovnej jednotky vyplývajúcich z ustanovení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len .zákon o účtovníctve.) a opatrenia č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o Postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len .Postupov účtovania v PÚ.), ako aj s cieľom zabezpečenia efektívneho ekonomického riadenia v podniku možno konštatovať, .e je potrebné vydať nasledovné interné predpisy (napr. v podobe kompletnej smernice pre vedenie účtovníctva účtovnej jednotky, príp. balíku viacerých smerníc zameraných na jednotlivé oblasti):
Zoznam účtovných kníh, číselných znakov, symbolov a skratiek (§ 14 ods. 3 zákona o účtovníctve)
  • Účtový rozvrh (§ 13 ods. 2 zákona o účtovníctve, § 3 a § 4 Postupov účtovania)
  • Odpisový plán účtovných odpisov (§ 28 zákona o účtovníctve, § 20 Postupov účtovania)
  • Inventarizácia majetku a záväzkov (§ 29 a § 30 zákona o účtovníctve, § 11 Postupov účtovania)
  • Zásady pre tvorbu opravných položiek (§ 26 zákona o účtovníctve, § 18 Postupov účtovania)
  • Rezervy . tvorba a používanie (§ 26 zákona o účtovníctve, § 19 a § 60 Postupov účtovania)
  • Vnútro organizačné účtovníctvo (§ 6 Postupov účtovania)
  • Dobrovoľné účtovanie o odloženej dani (§ 10 ods. 5 Postupov účtovania)
  • Oceňovanie dlhodobého majetku . dobrovoľné vymedzenie dlhodobého majetku s rovnou alebo nižšou cenou (§ 13 ods. 2 a ods. 6, § 21 Postupov účtovania)
  • Účtovanie technického zhodnotenia (§ 21 ods. 3 Postupov účtovania)
  • Oceňovanie zásob (§ 22 a § 43 Postupov účtovania)
  • Normy prirodzených úbytkov, druhy nákladov priamo účtované do nákladov (§ 43 ods. 14 Postupov účtovania)
  • Zásady pre časové rozlišovanie (§ 3 zákona o účtovníctve, § 5 a § 56 Postupov účtovania)
  • Tvorba a čerpanie fondov tvorených zo zisku (§ 59 Postupov účtovania)
  • Obeh dokladov, podpisové oprávnenia, hmotná zodpovednosť (§ 10 a § 30 ods. 2 zákona o účtovníctve)
  • Archivácia účtovnej dokumentácie (§ 35 a § 36 zákona o účtovníctve)
Uvedené smernice doplňujú ustanovenia zákona o účtovníctve a Postupov účtovania v tých oblastiach, kde zákon alebo postupy:
  • ustanovujú účtovnej jednotke povinnosť konkretizácie príslušných predpisov na vlastné podmienky, príp.
  • dávajú účtovnej jednotke možnosť zvoliť si vlastný spôsob účtovania.
Takéto vykonávacie predpisy sú súčasťou interného riadiaceho a kontrolného systému spoločnosti a slúžia ako podpora pre správne, úplné a preukazné zobrazenie príslušných skutočností pre účely účtovníctva.

POVINNOSŤ SPRACOVÁVANIA VNÚTROPODNIKOVÝCH PREDPISOV V OBLASTI PRACOVNOPRÁVNYCH VZŤAHOV

Subjektom, ktorý je oprávnený vydávať smernice, je zamestnávateľ, ktorý ich vydáva na základe splnomocnenia v Zákonníku práce a v ďalších právnych predpisoch. Smernice konkretizujú a rozvádzajú práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov. Odchylne upravovať je možné len tie nároky, ktoré vyššia norma neustanovuje jednoznačným spôsobom. Medzi takéto smernice z oblasti pracovnoprávnych vzťahov patria predovšetkým pracovný poriadok, mzdový poriadok a prémiový poriadok, smernica k cestovným náhradám, smernica k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, smernica k tvorbe a čerpaniu sociálneho fondu.

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DÚVaP 2-3/2012)


 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
SMERNICE V OBLASTI PÚ

V oblasti vnútropodnikových smerníc v rámci účtovníctva je cieľom naplniť povinností účtovnej jednotky vyplývajúcich z ustanovení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve.
Čo všetko je u podnikateľských subjektov možné resp. nevyhnutné upraviť prostredníctvom vnútropodnikových predpisov v oblasti vedenia PÚ?

V oblasti vnútropodnikových smerníc v rámci účtovníctva, je s cieľom naplnenia povinností účtovnej jednotky vyplývajúcich z ustanovení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. (ďalej iba „zákon o účtovníctve“) a postupov účtovania v PÚ (Opatrenie MF SR č. 23054/2002-92), ako aj s cieľom zabezpečenia efektívneho ekonomického riadenia v podniku potrebné vydať nasledovné interné predpisy (napr. v podobe kompletnej smernice pre vedenie účtovníctva účtovnej jednotky):
  • Zoznam účtovných kníh, číselných znakov, symbolov a skratiek (§ 14 ods. 3 zákona o účtovníctve)
  • Účtový rozvrh (§ 13 ods. 2 zákona o účtovníctve)
  • Odpisový plán účtovných odpisov (§ 28 zákona o účtovníctve)
  • Inventarizácia majetku a záväzkov (§ 29 a 30 zákona o účtovníctve)
  • Zásady pre tvorbu opravných položiek (§ 26 zákona o účtovníctve)
  • Rezervy – tvorba a používanie (§ 26 zákona o účtovníctve)
  • Vnútroorganizačné účtovníctvo (§ 6 postupov účtovania v PÚ)
  • Dobrovoľné účtovanie o odloženej dani (§ 10 ods. 5 postupov účtovania v PÚ)
  • Oceňovanie dlhodobého majetku – dobrovoľné vymedzenie dlhodobého majetku s rovnou alebo nižšou cenou (§ 13 ods. 2 a ods. 6, § 21 postupov účtovania v PÚ)
  • Účtovanie technického zhodnotenia (§ 21 ods. 4 postupov účtovania v PÚ)
  • Oceňovanie zásob (§ 22 a 43 postupov účtovania v PÚ)
  • Normy prirodzených úbytkov, druhy nákladov priamo účtované do nákladov (§ 43 ods. 14 postupov účtovania v PÚ)
  • Zásady pre časové rozlišovanie (§ 3 zákona o účtovníctve, § 5 a 56 postupov účtovania v PÚ)
  • Tvorba a čerpanie fondov tvorených zo zisku (§ 59 postupov účtovania v PÚ)
  • Obeh dokladov, podpisové oprávnenia, hmotná zodpovednosť (§ 10 zákona o účtovníctve)
  • Archivácia účtovnej dokumentácie (§ 35 a 36 zákona o účtovníctve)
Uvedené smernice doplňujú ustanovenia zákona o účtovníctve a postupov účtovania v tých oblastiach, kde zákon alebo postupy:
  • ustanovujú účtovnej jednotke povinnosť konkretizácie príslušných predpisov na vlastné podmienky, príp.
  • dávajú účtovnej jednotke možnosť zvoliť si spôsob účtovania.
Takéto vykonávacie predpisy sú súčasťou interného riadiaceho a kontrolného systému spoločnosti a slúžia ako podpora pre správne, úplné a preukazné zobrazenie príslušných skutočností pre účely účtovníctva.

ÚPRAVA SPOTREBY

Firma kúpila osobné motorové vozidlo. V technickom preukaze je uvedená spotreba paliva 4,5 litra, ale v certifikáte od výrobcu, ktorý je priložený v dokumentácii o aute je uvedená spotreba : mesto 5,6 - mimo mesta 4,0 - kombinovaná 4,5 litra. Problém je v tom, že uvedené údaje z TP a certifikátu vôbec nezodpovedajú skutočnej spotrebe. Vykazuje sa veľká nadspotreba.
Môžeme si firma upraviť spotrebu internou smernicou podľa skutočnej spotreby? Môže firma použiť certifikát od výrobcu pre výpočet spotreby bez internej smernice namiesto TP a uviesť len vo vnútropodnikovej smernici uvedenú skutočnosť?

Na základe ustanovenia § 19 ods. 2 písm. l) bod 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“) platí, že výdavky na spotrebované PHL sa zahrnú do daňových výdavkov podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze. Ak sa spotreba PHL uvedená v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom (certifikátom) vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa § 23 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z., alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúcimi inú spotrebu PHL. Pri osobných automobiloch je prepočet spotreby preukázaný vlastným meraním na základe vlastnej vnútropodnikovej smernice teda nepoužiteľný. Pre účely uplatnenia skutočnej spotreby zostáva tak len možnosť „prelitrovania vozidla“ osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa § 23 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z. Pri nákladných automobiloch, pri ktorých sa spotreba PHL uvedená v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou PHL alebo sa tam neuvádza, možno na prepočet použiť spotrebu preukázanú vlastným meraním na základe vlastnej vnútropodnikovej smernice, ktorá preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby PHL.
Pri vlastnom meraní spotreby PHL je možné primerane použiť aj postup stanovený v oznámení Ministerstva financií SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu PHL motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a špeciálne použitie, ktoré bolo publikované vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2000.

PRUŹNÝ PRACOVNÝ TÝŹDEŃ

Spoločnosť má pracovnú dobu určenú ako pružný pracovný týždeň a pre určitú skupinu zamestnancov i ako pružný pracovný deň. V oboch prípadoch je týždenný pracovný čas stanovený na 40 hodín. Pevná časť pracovného času, kedy musí byť zamestnanec na pracovisku je v oboch prípadoch 5 hodín (mimo prestávky na obed).
Ak zamestnanec prinesie zamestnávateľovi „P“-éčko pri prekážkach v práci na strane zamestnanca, musí si nadpracovať chýbajúce 3 hodiny? Môže zamestnávateľ, u ktorého funguje len zamestnanecký dôverník (nemá odbory), v niektorom zo svojich vnútropodnikových predpisov (Pracovný poriadok, Mzdový poriadok) ustanoviť, že sa tri hodiny nadpracovať nemusia?

Prekážky v práci na strane zamestnanca, resp. im prislúchajúce náhrady mzdy, sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú odlišne podľa toho, či zasiahli do
  • základného pracovného času, t.j. do pracovného času, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku (§ 88 ods. 2 Zákonníka práce), alebo
  • voliteľného pracovného času (t.j. do časových úsekov, v ktorých je zamestnanec povinný byť na pracovisku v takom rozsahu, aby odpracoval tzv. prevádzkový čas).
Ako výkon práce s náhradou mzdy sa prekážky v práci posudzujú len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom prekážky v práci na strane zamestnanca zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy. Ak zamestnanec neodpracoval pre ospravedlnené prekážky v práci zasahujúce do voliteľného pracovného času celý prevádzkový čas určeného pružného pracovného obdobia, pretože mu v tom bránila prekážka v práci na jeho strane, je povinný bez zbytočného odkladu po jej odpadnutí túto neodpracovanú časť pracovného času odpracovať v pracovných dňoch, ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak. Odpracovanie je možné len vo voliteľnom pracovnom čase, ak sa nedohodla iná doba, a odpracovanie nie je prácou nadčas.
Nakoľko ide o obligátornú povinnosť zamestnanca ustanovenú priamo Zákonníkom práce v zmysle ustanovenia § 143 ods. 4, nemožno od nej zamestnanca „oslobodiť“ prostredníctvom vnútropodnikového predpisu zamestnávateľa. Zákonník práce v zmysle prvej vety ustanovenia § 143 ods. 4 pod slovným spojením „ak sa so zamestnávateľom nedohodol inak“ rozumie možnosť nadpracovania v inej dobe ako uvádza zákon (napr. z dôvodu nedostatku časového priestoru pre nadpracovanie zameškaného pracovného času), nie teda elimináciu povinnosti samotného nadpracovania.

SMERNICA O ÚBYTKOCH A ZÁSOBÁCH

Nie je možné stanovovať normy prirodzených úbytkov na základe paušálnych odhadov alebo prevzatím od iných účtovných jednotiek.
Ktorý právny predpis ustanovuje záväznú formu, štruktúru a obsahové zameranie vnútropodnikovej smernice o normách prirodzených úbytkov zásob?

Účtovná jednotka môže v zmysle § 43 ods. 14 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z.n.p. (ďalej iba „postupy účtovania“) určiť vlastným predpisom (prostredníctvom internej vnútropodnikovej smernice) vždy pre príslušné účtovné obdobie normy prirodzených úbytkov zásob. V zmysle takýchto noriem nezavinené úbytky zásob nie sú z hľadiska účtovníctva a z hľadiska dane z príjmov mankom ani škodou. Takéto normy si musí účtovná jednotka stanoviť na základe viacročných zisťovaní vo svojich konkrétnych podmienkach, pričom vychádza zo spôsobu skladovania týchto zásob, ochrany obalmi, spôsobu skladovania a distribúcie a pod. Nie je možné stanovovať normy prirodzených úbytkov na základe paušálnych odhadov alebo prevzatím od iných účtovných jednotiek. Stanovené normy musia byť ekonomicky zdôvodnené a musia byť objektívne. Účtovná jednotka musí rešpektovať súčasne aj postupy účtovania a normy stanovovať vždy pre príslušné účtovné obdobie, pričom sa musia tieto normy každoročne posudzovať na základe vývoja skutočnosti a v dôsledku toho ich upravovať podľa zmenených podmienok. Dôležité je pripomenúť, že pod pojem „prirodzené úbytky“ nie je možné zahrnúť také úbytky, ktoré možno znížiť alebo ktorým možno zamedziť riadnym hospodárením, t.j. primeraným zabezpečením skladovacích priestorov, opatreniami proti krádežiam, neodbornej manipulácii a pod. Účtovné jednotky, ktorých predmetom činnosti je výroba a predaj, by teda mali vždy pre kalendárny rok v zmysle postupov účtovania vydať normy prirodzených úbytkov s presným vymedzením objektívnych kritérií pre ich uplatňovanie a možnosť ich kontroly a to aj pre potreby daňových kontrol. Ďalej by mali byť v nich určené druhy a položky zásob, u ktorých dochádza k prirodzeným úbytkom alebo stratám pri ich skladovaní, vydávaní do spotreby, vo výrobnom procese alebo pri odbyte, resp. predaji alebo inej manipulácii s nimi. V súvislosti s tvorbou interného predpisu je potrebné upozorniť na to, že od prirodzených úbytkov zásob, ale aj mánk a škôd, sa odlišujú úbytky zásob napr. materiálu, ku ktorým dochádza pri ich spotrebe vo výrobe. V tomto prípade ide o spotrebu materiálu bez ohľadu na to, či je spotreba nižšia, vyššia alebo rovná než určuje technologická norma spotreby. Vyššia alebo nižšia spotreba so vzťahom k norme spotreby charakterizuje úroveň hospodárnosti ovplyvňujúcu výšku výrobných nákladov a tým aj výšku hospodárskeho výsledku účtovnej jednotky. Napriek skutočnosti, že žiadny právny predpis neustanovuje záväznú formu, štruktúru a obsahové zameranie vnútropodnikovej smernice o normách prirodzených úbytkov zásob, je možné ako postačujúce členenie a obsah takejto smernice odporučiť nasledovnú štruktúru:
  1. vybrané druhy zásob po položkách, na ktoré sa stanovené normy vzťahujú,
  2. výšku normy prirodzených úbytkov stanovenú v percentách pre jednotlivé položky zásob, ktoré sú sledované v naturálnych merných jednotkách, napr. v kilogramoch, litroch. U zásob sledovaných v peňažných jednotkách (eur), napr. v predajniach, sa výška normy stanoví v eurách – tzv. stratné,
  3. účel stanovených noriem, napr. Normy úbytkov, sa stanovujú na krytie prirodzených a nezavinených strát vznikajúcich:
    • dlhotrvajúcim skladovaním (vyschnutím, vyparením a pod.),
    • manipuláciou so zásobami v skladoch (rozliatím, rozdrtením a pod.),
    • v predajniach prirodzeným úbytkom tovaru (vysušením, sekaním, vypečením a pod.), zmenami kvality a krádežou tovaru zákazníkmi,
  4. podmienky, za ktorých je možné uplatniť normy úbytkov (strát), napr.
    • normy môžu byť použité len v prípadoch, keď sa pri fyzickej inventúre zistí schodok, ktorý je vykázaný v inventárnom súpise, čo znamená, že normu úbytku nie je možné uznať vopred napr. v paušálnej výške,
    • je zakázané uplatňovať v rámci normy úbytky, ktoré nikdy nevznikli alebo vznikli inak,
    • pri rozmiestňovaní tovaru a iných zásob z jedného skladu do druhého v rámci jednej účtovnej jednotky sa môže norma úbytku použiť len raz,
    • pri preprave zásob sa počítajú úbytky podľa protokolárne zisteného stavu bez použitia normy,
  5. základňu, z ktorej sa vypočíta celkový úbytok do normy, pričom takouto základňou môže byť napr.
    • priemerný obrat zásob v naturálnych merných jednotkách za inventarizované obdobie,
    • vydané množstvo zásob v naturálnych merných jednotkách za inventarizované obdobie,
    • tržby za predaný tovar v eurách za inventarizované obdobie,
  6. spôsob výpočtu úbytku (strát) do normy v absolútnej výške čo do množstva a eur (tržby v predajniach). V tejto súvislosti je potrebné upozorniť, že vypočítaná výška úbytku do normy sa odpočíta od inventarizačného rozdielu (manka) v plnej výške, ak tento rozdiel (manko) prevyšuje vypočítaný absolútny úbytok v rámci normy. Ak bude zistený inventarizačný rozdiel (manko) nižší ako absolútna výška vypočítaného úbytku v rámci normy, bude sa výsledný inventarizačný rozdiel rovnať nule, teda nevznikne žiadne manko, ani prebytok. V tomto prípade sa z vypočítanej absolútnej výšky normovaného úbytku použije len tá časť, ktorá je potrebná na pokrytie zisteného inventarizačného rozdielu (manka),
  7. prípady, na ktoré sa normy strát nevzťahujú, napr.
    • na tovar a iné zásoby dopravované bez váženia v kusoch alebo vo výrobnom balení,
    • na úradne zistené straty, straty skazením, vyradením vadného materiálu alebo tovaru v dôsledku nehôd a pod.,
    • na materiál, tovar a zásoby vlastnej výroby, ktoré prechádzajú skladom iba evidenčne bez toho, aby boli v ňom uskladnené,
    • zásoby vrátené dodávateľom,
    • materiál, tovar a zásoby vlastnej výroby odpísané do škôd podľa úradného protokolu v dôsledku jednorazovej samostatne zistiteľnej škody a pod.

(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku 1000 riešení 1/2012)


 

 
 
P6 AKTUAL

 



Čiastka číslo 134/2011 zo dňa 3. 12. 2011
436/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
437/2011 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 490/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podpore obnoviteľných zdrojov energie, vysoko účinnej kombinovanej výroby a biometánu
438/2011 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 225/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike
439/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty

Čiastka číslo 135/2011 zo dňa 7. 12. 2011
440/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 317/2007 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou v znení neskorších predpisov
441/2011 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 529/2009 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta v znení neskorších predpisov
442/2011 Výnos Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorým sa na rok 2012 ustanovuje hodnota služobnej rovnošaty a jej súčastí pre príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže
443/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú niektoré podrobnosti povoľovania na výkon činnosti a podnikania platobných inštitúcií a inštitúcií elektronických peňazí
444/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov platobnými inštitúciami a inštitúciami elektronických peňazí
445/2011 Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 23. apríla 2008 č. 01/R/2008 o regulácii cien nájmu bytov v znení opatrenia z 25. septembra 2008 č. 02/R/2008
446/2011 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o podrobnostiach týkajúcich sa prenosu čísla
447/2011 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o podmienkach prechodu z analógového spôsobu šírenia signálu televízneho terestriálneho vysielania na digitálny spôsob šírenia signálu televízneho terestriálneho vysielania (podmienky prechodu)

Čiastka číslo 136/2011 zo dňa 7. 12. 2011
448/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku č. 1 k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici z 18. júna 2007 Príloha k čiastke 136 – k oznámeniu č. 448/2011 Z. z.

Čiastka číslo 137/2011 zo dňa 8. 12. 2011
449/2011 Uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 777 zo 7. decembra 2011 k návrhu na skončenie núdzového stavu, zrušenie uloženia pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a zrušenie zákazu uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom vyhláseného uznesením vlády Slovenskej republiky č. 752 z 28. novembra 2011

Čiastka číslo 138/2011 zo dňa 10. 12. 2011
450/2011 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 643/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe určenia platobnej neschopnosti a predlženia v znení vyhlášky č. 532/2008 Z. z.
451/2011 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 558/2009 Z. z., ktorou sa ustanovuje zoznam stavebných výrobkov, ktoré musia byť označené, systémy preukazovania zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody
452/2011 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 649/2008 Z. z. o účele použitia príspevku na žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia
453/2011 Opatrenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú sumy dotácie na rozvoj bývania
454/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o náležitostiach žiadosti a spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie bankového povolenia pre banku a pobočku zahraničnej banky
455/2011 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje sadzobník úhrad za pridelené čísla
456/2011 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje sadzobník úhrad za právo používať frekvenciu alebo identifikačný znak
457/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Českej republiky o spolupráci a vzájomnej pomoci pri poskytovaní konzulárnych služieb a pri mimoriadnych udalostiach v tretích krajinách

Čiastka číslo 139/2011 zo dňa 13. 12. 2011
458/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Štátom Izrael o sociálnom zabezpečení a Vykonávacej dohody na vykonávanie Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Štátom Izrael o sociálnom zabezpečení Príloha k čiastke 139 – k oznámeniu č. 458/2011 Z. z.

Čiastka číslo 140/2011 zo dňa 13. 12. 2011
459/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Austráliou o sociálnom zabezpečení a Vykonávacej dohody na vykonávanie Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Austráliou o sociálnom zabezpečení Príloha k čiastke 140 – k oznámeniu č. 459/2011 Z. z.

Čiastka číslo 141/2011 zo dňa 14. 12. 2011
460/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov
461/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasujú zmeny a doplnky záväznej časti Koncepcie územného rozvoja Slovenska 2001
462/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 199/2008 Z. z., ktorou sa ustanovuje Program poľnohospodárskych činností vo vyhlásených zraniteľných oblastiach
463/2011 Opatrenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú základné sumy výdavkov na vzdelanie pre jednotlivé krajiny
464/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 10. septembra 2008 č. 09812/2008-OL o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení v znení neskorších predpisov
465/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 20 eur s tematikou pamiatkovej rezervácie Trenčín
466/2011 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o číslovacom pláne

Čiastka číslo 142/2011 zo dňa 15. 12. 2011
467/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
468/2011 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 235/1998 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá a ktorým sa menia ďalšie zákony v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
469/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
470/2011 Zákon , ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
471/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 355/2006 Z. z. o ochrane zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou chemickým faktorom pri práci v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 300/2007 Z. z.
472/2011 Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú na rok 2012 základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách

Čiastka číslo 143/2011 zo dňa 17. 12. 2011
473/2011 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o predaji životne dôležitých výrobkov alebo životne dôležitých tovarov s využitím mimoriadnych regulačných opatrení a o odberných oprávneniach
474/2011 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti výkonu rozhodnutia o výchove maloletých detí
475/2011 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu predsedu súdu
476/2011 Vyhláška Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o metodike spracúvania návrhu kodifikačných údajov, o programovom vybavení na spracúvanie návrhov kodifikačných údajov, o návrhu kodifikačných údajov a o povinnostiach dodávateľa produktu
477/2011 Vyhláška Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o identifikácii rizík produktu a rizík výrobcu produktu alebo dodávateľa produktu a jej vzor, vzor osvedčenia o kvalite a úplnosti produktu a vzor osvedčenia o zhode
478/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 369/2010 Z. z., ktorou sa upravujú kritériá určenia zdravotnej klasifikácie na výkon štátnej služby colníka
479/2011 Vyhláška Národného bezpečnostného úradu, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Národného bezpečnostného úradu č. 337/2004 Z. z., ktorou sa upravujú podrobnosti o certifikácii mechanických zábranných prostriedkov a technických zabezpečovacích prostriedkov a o ich používaní v znení vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 314/2006 Z. z.
480/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o informáciách poskytovaných v súvislosti s odplatami klienta banky alebo pobočky zahraničnej banky

Čiastka číslo 144/2011 zo dňa 17. 12. 2011
481/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje maximálna intenzita investičnej pomoci a výška investičnej pomoci podľa formy investičnej pomoci a miery nezamestnanosti v okresoch podľa jednotlivých regiónov Slovenskej republiky
482/2011 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o zverejňovaní súdnych rozhodnutí
483/2011 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu sudcu
484/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Zmien Vykonávacieho predpisu k Lisabonskej dohode o ochrane označení pôvodu a o medzinárodnom zápise označení pôvodu Príloha k čiastke 144 – k oznámeniu č. 484/2011 Z. z.

Čiastka číslo 145/2011 zo dňa 20. 12. 2011
485/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípravkoch na ochranu rastlín
486/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podmienkach, postupoch a lehotách na uplatnenie ustanovení o skúškach biologickej účinnosti, o žiadostiach, zásadách správnej experimentálnej praxe, auditoch a vydávaní certifikátu, rozšírení rozsahu certifikátu alebo recertifikácii
487/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o integrovanej ochrane proti škodlivým organizmom a o jej uplatňovaní
488/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zásadách a opatreniach na ochranu zdravia ľudí, zdrojov pitnej vody, včiel, zveri, vodných a iných necieľových organizmov, životného prostredia a osobitných oblastí pri používaní prípravkov na ochranu rastlín
489/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o podmienkach a postupoch pri evidencii a kontrolách aplikačných zariadení
490/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podmienkach, požiadavkách a postupoch na uplatnenie ustanovení o leteckej aplikácii prípravkov na ochranu rastlín a o žiadosti o povolenie leteckej aplikácie
491/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o vedení záznamov o prípravkoch na ochranu rastlín a nahlasovaní údajov, podmienkach a postupoch pri skladovaní a manipulácii s prípravkami na ochranu rastlín a čistení použitých aplikačných zariadení
492/2011 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o odbornom vzdelávaní v oblasti prípravkov na ochranu rastlín

Čiastka číslo 146/2011 zo dňa 22. 12. 2011
493/2011 Ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti
494/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 630/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti rozpisu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia v znení neskorších predpisov
495/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 488/2010 Z. z. o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb
496/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 384/2006 Z. z. o výške pracovnej odmeny a podmienkach jej poskytovania obvineným a odsúdeným v znení neskorších predpisov
497/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 348/2006 Z. z. o požiadavkách na zabezpečenie kontroly vysokoaktívnych žiaričov a opustených žiaričov
498/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o zverejňovaní zmlúv v Centrálnom registri zmlúv a náležitosti informácie o uzatvorení zmluvy
499/2011 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o určení sumy finančných prostriedkov potrebných na pokrytie nákladov spojených s pobytom štátneho príslušníka tretej krajiny na území Slovenskej republiky
500/2011 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 55/2002 Z. z., ktorou sa určujú sídla a územné obvody krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru, okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru a sídla hasičských staníc v znení neskorších predpisov
501/2011 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 504/2006 Z. z. o spôsobe hlásenia, registrácie a evidencie choroby z povolania a ohrozenia chorobou z povolania
502/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí zmien Vykonávacieho predpisu k Madridskej dohode o medzinárodnom zápise ochranných známok a k Protokolu k tejto dohode Príloha k čiastke 146 – k oznámeniu č. 502/2011 Z. z.

Čiastka číslo 147/2011 zo dňa 22. 12. 2011
503/2011 Zákon o vysielaní civilných expertov na výkon práce v aktivitách krízového manažmentu mimo územia Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov
504/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. augusta 1998 č. 15648/1998-64, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 200/1998 Z. z. o štátnej službe colníkov a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov v znení neskorších predpisov
505/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú vzory daňových priznaní k dani z príjmov
506/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 15/2010 o uverejňovaní informácií bankami a pobočkami zahraničných bánk
507/2011 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 16/2010 o uverejňovaní informácií obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi
508/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva index rizika nákladov na zdravotnú starostlivosť na rok 2012
509/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o vydávaní lekárskeho posudku, že štátny príslušník tretej krajiny netrpí chorobou, ktorá ohrozuje verejné zdravie a zoznam chorôb ohrozujúcich verejné zdravie
510/2011 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o podrobnostiach o vybraných rádiových zariadeniach, o zriaďovaní skúšobnej komisie, o obsahu, rozsahu a priebehu skúšky a o osvedčeniach osobitnej odbornej spôsobilosti

Čiastka číslo 148/2011 zo dňa 23. 12. 2011
511/2011 Zákon o štátnom rozpočte na rok 2012
512/2011 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
513/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o používaní profesijných titulov a ich skratiek viažucich sa na odbornú spôsobilosť na výkon zdravotníckeho povolania
514/2011 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 665/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
515/2011 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kusovej evidencii liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín
516/2011 Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia zamestnaní
517/2011 Opatrenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje platový koeficient príslušného štátu
518/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú objektivizované platové koeficienty

Čiastka číslo 149/2011 zo dňa 29. 12. 2011
519/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
520/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
521/2011 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
522/2011 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 388/2009 Z. z., ktorou sa vydáva Mýtny poriadok v znení neskorších predpisov
523/2011 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na materiálne a priestorové vybavenie očných optík
524/2011 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe pri povoľovaní sprístupňovania banských diel a starých banských diel na múzejné a iné účely a prác na ich udržiavaní v bezpečnom stave
525/2011 Výnos Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o štandardoch pre elektronické informačné systémy na správu registratúry
526/2011 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje výška dôchodkovej hodnoty na rok 2012
527/2011 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie z 30. decembra 2003 č. 07045/2003-OAP, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva v znení neskorších predpisov
528/2011 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

Čiastka číslo 150/2011 zo dňa 29. 12. 2011
529/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou o zmene a doplnení Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou o malom pohraničnom styku Príloha k čiastke 150 – k oznámeniu č. 529/2011 Z. z.

Čiastka číslo 151/2011 zo dňa 30. 12. 2011
530/2011 Zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov
531/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 466/2009 Z. z. o medzinárodnej pomoci pri vymáhaní niektorých finančných pohľadávok a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 76/2007 Z. z. o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
532/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
533/2011 Zákon o uznávaní a výkone rozhodnutí, ktorými sa ukladá trestná sankcia nespojená s odňatím slobody alebo probačné opatrenie na účely dohľadu v Európskej únii
534/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 221/1999 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 20 % obyvateľstva
535/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení neskorších predpisov
536/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zložení, rozhodovaní komisie a postupe komisie pri vyhodnocovaní návrhov verejnej súťaže na uzatvorenie zmluvy o dohľade nad tlačou kontrolných známok
537/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na usporiadanie výrobného zariadenia na výrobu liehu, technologického zariadenia na spracovanie liehu, skladovanie liehu, prepravu liehu, vyskladňovanie liehu a preberanie liehu, kontrole množstva liehu, zisťovaní zásob liehu a o spôsobe vedenia evidencie liehu (o kontrole výroby a obehu liehu)
538/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky o povolených denaturačných prostriedkoch, ich ustanovených množstvách na denaturáciu liehu, o požiadavkách na denaturáciu liehu a manipuláciu s denaturovaným liehom, o požiadavkách na jeho vlastnosti a o určenom účele použitia denaturovaného liehu
539/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú vzory daňových priznaní a dodatočných daňových priznaní k spotrebnej dani z alkoholických nápojov

Čiastka číslo 152/2011 zo dňa 30. 12. 2011
540/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor daňového priznania a dodatočného daňového priznania k spotrebnej dani z minerálneho oleja
541/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú vzory daňových priznaní a dodatočných daňových priznaní k spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu
542/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor daňového priznania a dodatočného daňového priznania k spotrebnej dani z tabakových výrobkov
543/2011 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú podrobnosti o náležitostiach písomného príkazu na určenie subjektu hospodárskej mobilizácie v období krízovej situácie
544/2011 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení v znení vyhlášky č. 273/2010 Z. z.
545/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu, ktorou sa mení a dopĺňa Dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o koordinácii činností Európskej migračnej siete Príloha k čiastke 152 – k oznámeniu č. 545/2011 Z. z.

Čiastka číslo 153/2011 zo dňa 31. 12. 2011
546/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
547/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
548/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
549/2011 Zákon o uznávaní a výkone rozhodnutí, ktorými sa ukladá trestná sankcia spojená s odňatím slobody v Európskej únii a o zmene a doplnení zákona č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby v znení neskorších predpisov
550/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 238/2006 Z. z. o Národnom jadrovom fonde na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi (zákon o jadrovom fonde) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
551/2011 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 419/2006 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
552/2011 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o podrobnostiach výdavkov na hospodársku mobilizáciu z prostriedkov štátneho rozpočtu
553/2011 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva zoznam výrobkov obranného priemyslu
554/2011 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydávajú vzory žiadostí, vyhlásení, certifikátov, tlačív a osvedčení na vykonanie niektorých ustanovení zákona č. 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu a o zmene a doplnení niektorých zákonov
555/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o spolupráci pri výstavbe, prevádzke, údržbe, rekonštrukcii a obnove prevádzky po výpadku potrubia na prepravu uhľovodíkov prechádzajúceho spoločnými štátnymi hranicami Príloha k čiastke 153 – k oznámeniu č. 555/2011 Z. z.

Čiastka číslo 154/2011 zo dňa 31. 12. 2011
556/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z konsolidovanej účtovnej závierky pre účtovné jednotky, ktorými sú poisťovne a zaisťovne
557/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky pre účtovné jednotky, ktorými sú poisťovne, pobočky zahraničnej poisťovne, zaisťovne, pobočky zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov a Exportno-importná banka Slovenskej republiky
558/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky zostavenej podľa § 17a zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov pre účtovné jednotky, ktorými sú podnikatelia
559/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 14. novembra 2007 č. MF/24342/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania v znení neskorších predpisov
560/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z konsolidovanej účtovnej závierky zostavenej podľa § 22 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov pre účtovné jednotky, ktorými sú podnikatelia
561/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 1. decembra 2010 č. MF/24975/2010-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení niektorých položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania
562/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov
563/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky zostavenej podľa Medzinárodných štandardov finančného vykazovania pre účtovné jednotky zostavujúce účtovné závierky podľa § 17a zákona, ktorými sú banky, pobočky zahraničných bánk, správcovské spoločnosti, pobočky zahraničných správcovských spoločností, dôchodkové správcovské spoločnosti, doplnkové dôchodkové spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, pobočky zahraničných obchodníkov s cennými papiermi, Burza cenných papierov a platobné inštitúcie

Čiastka číslo 155/2011 zo dňa 31. 12. 2011
564/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z konsolidovanej účtovnej závierky pre účtovné jednotky, ktorými sú banky, správcovské spoločnosti, dôchodkové správcovské spoločnosti, doplnkové dôchodkové spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, Burza cenných papierov a platobné inštitúcie
565/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov
566/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 10. decembra 2008 č. MF/22273/2008-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení týchto položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie, o rámcovej účtovej osnove a postupoch účtovania pre Fond ochrany vkladov, Garančný fond investícií, inštitúcie elektronických peňazí a pobočky zahraničných finančných inštitúcií a o zmene niektorých opatrení v znení neskorších predpisov
567/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/25835/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení týchto položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie, o rámcovej účtovej osnove a postupoch účtovania pre podielové fondy, dôchodkové fondy a doplnkové dôchodkové fondy v znení neskorších predpisov
568/2011 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. augusta 2007 č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v znení neskorších predpisov

Čiastka číslo 1/2012 zo dňa 4. 1. 2012
1/2012 Uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 115/2011 zo 7. decembra 2011 vo veci pozastavenia účinnosti § 26 ods. 2 a 5 a § 30d zákona č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, § 30 ods. 3 v časti „to neplatí, ak ide o exekučné konanie vykonávané na podklade rozhodnutia vykonateľného podľa § 26 zákona č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov“, § 52 ods. 1 poslednej vety, § 96 ods. 1 poslednej vety, § 107 ods. 1 poslednej vety, § 123 ods. 1 poslednej vety, § 137 ods. 1 poslednej vety a § 168 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov
2/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 578/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o niektorých ustanoveniach zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
3/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 29/2006 Z. z. o vzore a náležitostiach tlačív, kontrolných nálepiek, pečiatok a o vzore označenia stanice technickej kontroly, pracoviska emisnej kontroly, pracoviska kontroly originality a pracoviska montáže plynových zariadení a o vzore a náležitostiach preukazu kontrolóra povereného vykonávať štátny odborný dozor v znení vyhlášky č. 353/2009 Z. z.
4/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Opčného protokolu k Dohovoru o bezpečnostni personálu Organizácie Spojených národov a pridruženého personálu Príloha k čiastke 1 – k oznámeniu č. 4/2012 Z. z.

Čiastka číslo 2/2012 zo dňa 5. 1. 2012
5/2012 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 11/2010 z 23. novembra 2011 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovení § 31 ods. 3 zákona č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení zákona č. 8/2010 Z. z. s čl. 20 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a ustanovenia § 100b ods. 4 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 8/2010 Z. z. s čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a s čl. 20 ods. 1 v spojení s čl. 13 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky

Čiastka číslo 3/2012 zo dňa 12. 1. 2012
6/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 245/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti, zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti osôb pri prevádzkovaní dráhy a dopravy na dráhe

Čiastka číslo 4/2012 zo dňa 20. 1. 2012
7/2012 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej spôsobilosti na úseku civilnej ochrany obyvateľstva
8/2012 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 599/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výdavkoch na civilnú ochranu obyvateľstva z prostriedkov štátneho rozpočtu v znení neskorších predpisov
9/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 4/2007 o vlastných zdrojoch financovania bánk a požiadavkách na vlastné zdroje financovania bánk a o vlastných zdrojoch financovania obchodníkov s cennými papiermi a požiadavkách na vlastné zdroje financovania obchodníkov s cennými papiermi v znení neskorších predpisov
10/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 6/2009 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu a o zmene opatrenia Národnej banky Slovenska č. 26/2008 o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na štatistické účely v znení opatrenia Národnej banky Slovenska č. 4/2011
11/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o zmene a doplnení zoznamu zmluvných strán k Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z 19. októbra 1996 Príloha k čiastke 4 – k oznámeniu č. 11/2012 Z. z.

Čiastka číslo 5/2012 zo dňa 25. 1. 2012
12/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 351/2010 Z. z. o dopravnom poriadku dráh
13/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o skúškach poľovníkov o hygiene a ochrane zdravia osôb, o vedení evidencie a o požadovaných hláseniach
14/2012 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. novembra 2007 č. MF/20414/2007-31, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy v znení neskorších predpisov
15/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky k Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín o doplnení Úplného aktualizovaného zoznamu orgánov zmluvných strán podľa článku 6 Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín z 5. októbra 1961 Príloha k čiastke 5 – k oznámeniu č. 15/2012 Z. z.

Čiastka číslo 6/2012 zo dňa 26. 1. 2012
16/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii koňovitých zvierat
17/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii ošípaných
18/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii oviec a kôz
19/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat
20/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o identifikácii a registrácii hovädzieho dobytka

Čiastka číslo 7/2012 zo dňa 31. 1. 2012
21/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o internetovom výdaji liekov alebo zdravotníckych pomôcok, o spôsobe zverejnenia informácie o internetovom výdaji, o spôsobe balenia zásielky a jej prepravy a o spôsobe reklamácie
22/2012 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z emisných kvót
23/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazu správcovskými spoločnosťami za podielové fondy alebo podfondy na štatistické účely
24/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na štatistické účely
25/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov správcovskými spoločnosťami a depozitármi podielových fondov na účely dohľadu nad finančným trhom
26/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Kanadou o podpore a ochrane investícií Príloha k čiastke 7 – k oznámeniu č. 26/2012 Z. z.

Čiastka číslo 8/2012 zo dňa 1. 2. 2012
27/2012 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 30. decembra 2003 č. 07045/2003, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva v znení neskorších predpisov

Čiastka číslo 9/2012 zo dňa 2. 2. 2012
28/2012 Úplné znenie zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 10/2012 zo dňa 2. 2. 2012
29/2012 Úplné znenie zákona č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka číslo 11/2012 zo dňa 3. 2. 2012
30/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách pri nakladaní s jadrovými materiálmi, rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom
31/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 58/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o rozsahu, obsahu a spôsobe vyhotovovania dokumentácie jadrových zariadení potrebnej k jednotlivým rozhodnutiam
32/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 48/2006 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe ohlasovania prevádzkových udalostí a udalostí pri preprave a podrobnosti o zisťovaní ich príčin
33/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky o pravidelnom, komplexnom a systematickom hodnotení jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení
34/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 52/2006 Z. z. o odbornej spôsobilosti
35/2012 Vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky č. 55/2006 Z. z. o podrobnostiach v havarijnom plánovaní pre prípad nehody alebo havárie

Čiastka číslo 12/2012 zo dňa 4. 2. 2012
36/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Malajzie o podpore a ochrane investícií v znení Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Malajzie o podpore a ochrane investícií uzatvorenej formou výmeny osobných listov Príloha k čiastke 12 – k oznámeniu č. 36/2012 Z. z.

Čiastka číslo 13/2012 zo dňa 8. 2. 2012
37/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa upravujú niektoré cukry
38/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje obsah kyseliny erukovej v olejoch a tukoch alebo v ich zmesiach určených na ľudskú spotrebu a požiadavky na prepravu kvapalných olejov a tukov v námornej doprave
39/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o kávových extraktoch a čakankových extraktoch
40/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o kakau a čokoláde
41/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o mede
42/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o ovocných šťavách a niektorých podobných výrobkoch určených na ľudskú spotrebu
43/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o zahustenom mlieku, sušenom mlieku, kazeínoch a kazeinátoch
44/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o ovocných džemoch, rôsoloch, marmeládach a sladenom gaštanovom pyré

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA


AKO EFEKTÍVNE POMÁHAŤ

Človek je po každej stránke zaujímavý tvor nielenže nevie byť vďačný za pomoc, ktorej sa mu dostane, ale dokonca toho, kto mu pomohol, za to nenávidí. V živote sa to prejavuje tým, že pokiaľ naozaj nejde o život, postihnutý sa tvári, že všetko zvládne sám a nech sa doňho nikto nestarie. To by bolo v poriadku – každý má právo samostatne rozhodovať o tom, čo akceptuje a čo odmietne – keby to potom naozaj všetko aj zvládol.
V skutočnosti má každý aj také problémy, pri riešení ktorých by uvítal pomocnú ruku, keby, keby bola podaná tak, aby ju mohol akceptovať bez toho, aby mal pocit neschopnosti, závislosti alebo povinnosti byť vďačný.
Človek, ktorému problémy prerastajú cez hlavu, sa chová nepredvídateľne môže byť náhle agresívny, alebo naopak úplne apatický, môže vyvíjať horúčkovitú aktivitu, alebo naopak, kašľať na prácu, môže vyhľadávať spoločnosť, alebo sa schovávať do kúta, atď. preto ani neexistuje univerzálne platný recept na to, ako začať sa podávaním pomoci.
Univerzálne platí – kto o probléme začne hovoriť, je na dobrej ceste k jeho vyriešeniu.
Najdôležitejšie je preto presvedčiť toho, kto pomoc potrebuje, aby o svojich problémoch začal hovoriť. Druhá najdôležitejšia vec je pozorne ho počúvať a dať mu dosť priestoru na to, aby si vylial srdce. V tejto fáze je lepšie vyvarovať sa lacného potešovania typu – to nič nie je.

Obhajovanie je kombinácia umenia a hazardu
a vyžaduje si kus diplomacie, kus herectva,
kus odvahy a kusisko šťastia.


Nášmu človeku sa práve rúca svet, a to je určite viac ako nič. Nemali by sme ani zdôrazňovať, že problém je naozaj obrovský – náš človek sa už aj tak cíti ako Syzofoklés, beznádejne tlačiaci svoj balvan hore kopcom.
Rozumné je na začiatok vyjadriť len pochopenie a nič viac.
Nemusíme byť orientálnymi mudrcmi
a náš dotyk môže blahodarne pôsobiť na človeka, topiaceho sa v problémoch. Nie sú v tom žiadne kúzla, jednoducho samotný fyzický vnem, že vedľa stojí niekto, kto prejavuje porozumenie napomáha uvoľniť vnútorné napätie.
Ďalším liekom bez receptu, ktorý môžeme použiť v druhej fáze, je smiech.
Smiech neškodí v akomkoľvek množstve
V skutočnosti si v našom prípade treba dávať pozor aj na množstvo aj na spôsob dávkovania.

Kto o probléme začne hovoriť,
je na dobrej ceste k jeho vyriešeniu.


Lieči len smiech, vychádzajúci z úst trpiaceho a nie náš smiech, ktorý si ten, komu ním chceme pomôcť, môže vyložiť aj ako výsmech, alebo zľahčovanie jeho problémov. Inými slovami, namiesto ukazovania nacvičeného úsmevu sa treba pokúsiť uvoľniť atmosféru tak, aby sa aj ten druhý dokázal usmiať.
Doteraz sme hovorili o veciach, ktoré pomáhajú, ale pri ktorých nepreberáme na svoje plecia časť cudzích problémov.
Dá sa pomáhať dvomi spôsobmi
  • pomôžeme s prácou (to sa dá ľahko, ak ide o kopanie kanálov, ale oveľa ťažšie to je pri duševnej práci, tu sa to dá len vtedy, ak máme potrebnú kvalifikáciu),
  • štylizujeme do role „advokáta chudobných“ a budeme sa u kompetentných snažiť vyjednať pre „chudobného“ lepšie podmienky (viac času na riešenie pridelených úloh, viac pochopenia pre jeho problémy, zníženie pracovného zaťaženia a pod.). Prakticky nikto nemá rád advokátov ani tí, na strane ktorých stoja, ani tí, proti ktorým bojujú. Jediný, kto má rád advokáta je on sám. Upozorňujeme na to preto, lebo ľudia zabúdajú na príslovie „čo ťa nepáli, nehas“ a svojou snahou obhajovať iného často narobia viac škody ako osohu.

Ak chceme niekomu efektívne pomôcť, musíme nielen pochopiť jeho problémy, ale aj to, prečo sa do nich dostal. To sa dá len taktným vypytovaním a potom sebareflexiou.

Sebareflexia by nám mala ukázať samých seba v situácii toho druhého. Tým, že sa dokážeme vžiť do postavenia druhého, lepšie dokážeme pochopiť, čo je príčinou problémov a tým aj lepšie nájsť najlepší spôsob, ako pomôcť.

Ak chceme pomáhať iným, najskôr musíme byť my v pohode t.j. musíme byť spokojní sami so sebou. Nejde tu o stopercentnú spokojnosť. Stopercentne spokojní so sebou sú len tí s obmedzeným rozhľadom, ale o spokojnosť funkčnú, ktorá nám umožní prechádzať životom bez extrémnych stresov.

Do akej miery sme vhodnými pomocníkmi, alebo naopak, do akej miery sami potrebujeme cudziu pomoc nám pomôže odhaliť nasledujúci test.

  1. Ktorý z nasledujúcich výrokov najlepšie vystihuje váš život?
    1. je to raz hore, raz dole, ale nekrúti sa mi z toho hlava (nesťažujem si),
    2. verím, že musí existovať aj čosi lepšie,
    3. celý život čakám na zmenu k lepšiemu.

  2. Ako často ste v živote nútení robiť veci, ktorým nedôverujete?
    1. skoro vôbec nie,
    2. z času na čas,
    3. prakticky každodenne.

  3. Ako sa cítite po fyzickej stránke?
    1. som v dobrej kondícii a páči sa mi, ako vyzerám,
    2. nie je to najhoršie, ale mohlo by to byť aj lepšie,
    3. nestojí to za reč.

  4. Ste spoločenský typ?
    1. áno, v spoločnosti sa cítim ako ryba vo vode,
    2. chcel by som mať viac priateľov a byť častejšie v spoločnosti iných,
    3. som skôr samotár a ťažko nadväzujem kontakty.

  5. Stimuluje vás váš súčasný spôsob života?
    1. áno, mám svoj životný štýl rád,
    2. niekedy, ale občas mi chýba viac „duševna“,
    3. mám pocit, akoby mi niekto predpísal prísnu diétu, zakazujúcu všetko šťavnaté a vzrušujúce.

Vyhodnotenie

1. 3 a viac odpovedí „a“.
Ste racionálny typ. Viete, že život v sebe skrýva viac, ako vám v súčasnosti dáva, že v živote nič nie je zadarmo, a že ak sa človek snaží, dostane od života viac.

2. 3 a viac odpovedí „b“.
Ste pohodový typ. V zásade ste spokojný s tým, čo vám život nadeľuje a životným výzvam sa skôr vyhýbate. Ale vaše ambície sú vyššie, ako to, čo ste doteraz dosiahli.

3. 3 a viac odpovedí „c“.
Ste typ, ktorý potrebuje pomoc. Nie ste spokojný so svojim životom prakticky po žiadnej stránke a máte pocit, že život je voči vám nespravodlivý. Okrem pomoci od iných sa však potrebujete aj sám pozbierať a viac si veriť.

Čo pomáha a čo pôsobí kontraproduktívne?
Okrem milodarov, ktoré možno dávať bez rozmýšľania nad formou, v ostatných prípadoch musíme rozmýšľať o tom, aká forma pomoci bude najefektívnejšia.

Čo skôr pomáha? Čo skôr škodí?
Hovoriť o pocitoch Pokúšať sa slovami vyvracať obavy
Ubezpečovať o podpore Snažiť sa manipulovať jeho emócie (emocionálny stav)
Hovoriť pomaly, pokojným hlasom Zavaliť ho prívalom utešujúcich slov a nepustiť ho ku reči
Vyjadrovať sa jasne a nedvojzmyselne Pokúšať sa veci príliš zľahčovať
Vytvoriť tiché a diskrétne prostredie Snažiť sa za každú cenu pomôcť „tu a teraz“


Pomoc pochvalou Máloktoré zaklínadlo na tomto svete funguje tak univerzálne ako pochvala.
  • Pochválite decko a ono prestane byť všetko ničiacou živelnou katastrofou a stane sa vašou pýchou.
  • Pochválite manželského partnera a hrmavica, ktorá sa už – už chystala roztrhať váš život na franforce sa potichu stiahne za kopec.
  • Pochválite podriadeného a to, čo sa nedalo stihnúť, je zrazu hotové.
  • Pochválite šéfa a odrazu nedostávate len úlohy, ktoré nikto nechce.
Pochvala zaberie i na toho, komu chceme pomôcť. Aj tu ale musíme byť opatrní a rozlišovať medzi pochvalou, pochlebovaním a falošným súcitom.
Ak chválime, musíme to urobiť pri vhodnej príležitosti a vhodným spôsobom. O tom poslednom – dôvode na pochvalu – psychológovia tvrdia, že dôvod sa dá vždy nájsť.

Ak chceme pomôcť inému, musíme to urobiť
nenápadne, tak aby si pokiaľ možno nevšimol,
že mu pomáhame.


Pokiaľ ide o spôsob, je lepšie, pokiaľ sa to len dá, vyhnúť sa priamemu použitiu slova „pochvala“, resp. jeho odvodenín a synoným. Namiesto „chcem vás pochváliť za...“ je lepšie povedať „oceňujem to a to“ alebo len jednoducho poďakovať za odvedenú prácu a výkon.
Pokiaľ ide o voľbu príležitosti, opäť psychológovia tvrdia, že príležitosť sa dá vždy nájsť. V našich zemepisných šírkach sa ešte stále chváli málo a tak na človeka zapôsobí už len samotná skutočnosť, že práve jemu sa dostalo pochvaly, bez ohľadu na formu, ako bola udelená.
Každý z nás si však pravdepodobne ešte pamätá, ako sa nadúval od pýchy, keď bol pochválený pred celou triedou. Hoci sme už z detských nohavíc dávno vyrástli, ešte stále si viac ceníme, ak nás chvália pred ostatnými.

Záver
V dnešnom svete prakticky každý potrebuje barličku, ktorá mu pomôže lepšie sa vyrovnať s nástrahami života. Na druhej strane, nikto sa s barličkou rád neukazuje ani na verejnosti, ani sám pred sebou. Preto najlepšou barličkou je tá, ktorá je nielen neviditeľná, ale aj nevnímateľná. Inak povedané, ak chceme pomôcť inému, musíme to urobiť nenápadne, tak aby si pokiaľ možno nevšimol, že mu pomáhame. Toto pravidlo pravdaže neplatí v prípade, keď ide o život – či už doslova, alebo obrazne. Vtedy treba topiaceho uchopiť za pačesy a urobiť všetko pre jeho záchranu bez ohľadu na drobné vedľajšie škody, ktoré naša záchranná akcia môže spôsobiť. Ak to pomôže topiaceho sa priviesť naspäť do života, potom netreba váhať a rovno mu zopár vylepiť. Vo všetkých ostatných prípadoch však lepší výsledok dosiahneme diplomatickým jednaním ako hrubou silou.

V ťažkostiach sa prejavia priatelia.

Priateľa napomínaj medzi štyrmi očami, ale chváľ ho verejne.

Pokiaľ si šťastný, máš veľa priateľov, ak však príjdu zlé časy, zostaneš sám.




 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
31. 1. – utorok Daň z príjmov podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse a zamestnaneckej prémii za štvrtý štvrťrok 2011
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €
Daň z motorových vozidiel podanie daňového priznania za rok 2011 a splatnosť dane alebo doplatku dane za rok 2011
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
Daň z nehnuteľnosti podanie daňového priznania za rok 2012 podľa stavu k 1. 1. 2012
do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za december 2011
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za december 2011
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za december 2011 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 15 dní oznámiť správcovi dane: Daň z príjmov vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 30 dní Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel


 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 8.12. 9.12. 12.12. 13.12. 14.12.
USA americký dolár USD 1,341 1,3384 1,3251 1,3181 1,2993
Japonsko japonský jen JPY 103,72 103,95 103,12 102,6 101,44
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,23 25,475 25,578 25,633 25,649
Dánsko dánska koruna DKK 7,4344 7,4349 7,4361 7,4366 7,4326
V. Británia anglická libra GBP 0,8528 0,85315 0,848 0,84625 0,839
Maďarsko maďarský forint HUF 301,02 305,08 305,16 304,39 304,65
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6975 0,6981 0,6979 0,697 0,6973
Poľsko poľský zlotý PLN 4,4763 4,5149 4,5395 4,5608 4,5607
Rumunsko rumunský leu RON 4,3375 4,3428 4,3491 4,3485 4,345
Švédsko švédska koruna SEK 9,014 9,0185 9,0525 9,0605 9,0852
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2373 1,2332 1,2349 1,2345 1,2317
Nórsko nórska koruna NOK 7,684 7,677 7,7015 7,711 7,766
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,498 7,5 7,4975 7,4986 7,503
Rusko ruský rubeľ RUB 42,04 42,202 41,8289 41,7115 41,31
Turecko turecká líra TRY 2,4566 2,47 2,4687 2,4641 2,4467
Austrália austrálsky dolár AUD 1,3011 1,3179 1,3104 1,3016 1,3023
Brazília brazílsky real BRL 2,3994 2,4243 2,4068 2,4292 2,4275
Kanada kanadský dolár CAD 1,3523 1,3674 1,3576 1,3528 1,3475
Čína čínsky jüan CNY 8,5313 8,482 8,4284 8,3877 8,2659
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,426 10,4118 10,3109 10,2548 10,1126
Indonézia indonézska rupia IDR 12064,99 12105,19 11987,73 12005,28 11953,84
India indická rupia INR 69,363 69,697 70,047 70,11 70,078
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1518,6 1533,7 1523,48 1519,49 1505,57
Mexiko mexické peso MXN 18,1169 18,3191 18,266 18,1647 18,0475
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,2 4,214 4,1946 4,185 4,1419
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,7147 1,7357 1,7293 1,7215 1,7254
Filipíny filipínske peso PHP 58,083 58,318 57,842 57,795 57,435
Singapur singapurský dolár SGD 1,726 1,7356 1,7193 1,7158 1,6975
Thajsko thajský baht THB 41,236 41,423 41,277 41,138 40,642
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,8374 10,9853 10,9105 10,8795 10,8569
Izrael izraelský šekel ILS 5,0112 5,034 4,9888 4,9834 4,946


Názov krajiny Názov meny Mena 2.1. 3.1. 4.1. 5.1. 6.1. 9.1. 10.1. 11.1. 12.1. 13.1. 16.1. 17.1. 18.1. 19.1. 20.1.
USA americký dolár USD 1,2935 1,3014 1,2948 1,2832 1,2776 1,2728 1,2808 1,2718 1,2736 1,2771 1,2669 1,279 1,2831 1,2911 1,2902
Japonsko japonský jen JPY 99,52 99,86 99,43 98,67 98,56 97,87 98,39 97,87 97,92 98,06 97,25 98,2 98,53 99,19 99,53
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,505 25,688 25,761 25,914 25,851 25,818 25,785 25,821 25,581 25,45 25,595 25,65 25,545 25,298 25,466
Dánsko dánska koruna DKK 7,4335 7,436 7,4361 7,436 7,435 7,4356 7,4355 7,4363 7,4366 7,4365 7,4349 7,4353 7,4357 7,4358 7,4362
V. Británia anglická libra GBP 0,83514 0,8351 0,8311 0,82675 0,8264 0,824 0,8282 0,8259 0,83055 0,8332 0,82745 0,83045 0,83385 0,8356 0,8339
Maďarsko maďarský forint HUF 314,38 315,55 320,01 320,78 318,45 315,27 312,31 311,93 307,88 309,71 309,75 310,93 306,15 302,11 304,68
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6998 0,6993 0,6987 0,6983 0,6977 0,6978 0,6981 0,6982 0,6999 0,7002 0,6997 0,7001 0,7003 0,7002 0,699
Poľsko poľský zlotý PLN 4,4733 4,4744 4,4895 4,5054 4,4973 4,4821 4,4626 4,4609 4,4392 4,406 4,3927 4,3697 4,3478 4,325 4,3196
Rumunsko rumunský leu RON 4,3325 4,3185 4,3215 4,339 4,346 4,3563 4,362 4,367 4,349 4,3345 4,314 4,3344 4,353 4,3438 4,344
Švédsko švédska koruna SEK 8,9275 8,9283 8,8985 8,8461 8,8388 8,8343 8,812 8,8087 8,8515 8,8892 8,8748 8,8376 8,8236 8,7605 8,7804
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2155 1,2183 1,2196 1,2187 1,2177 1,2139 1,2136 1,212 1,2112 1,21 1,2093 1,209 1,2088 1,2076 1,2077
Nórsko nórska koruna NOK 7,754 7,735 7,7005 7,6825 7,6745 7,657 7,6555 7,6505 7,677 7,693 7,6705 7,6635 7,7045 7,662 7,66
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5343 7,536 7,5489 7,533 7,535 7,5335 7,5325 7,539 7,545 7,548 7,5513 7,5445 7,556 7,566 7,567
Rusko ruský rubeľ RUB 41,6448 41,3199 41,216 41,083 40,85 40,635 40,39 40,3375 40,293 40,5047 40,214 40,2978 40,4083 40,5596 40,4552
Turecko turecká líra TRY 2,4376 2,4505 2,4275 2,4185 2,3955 2,3844 2,3921 2,3671 2,3545 2,3642 2,3482 2,3523 2,361 2,362 2,364
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2662 1,2595 1,2552 1,2491 1,2472 1,2468 1,2379 1,2361 1,2303 1,2364 1,2289 1,2279 1,2344 1,2391 1,2379
Brazília brazílsky real BRL 2,4178 2,4069 2,3706 2,3551 2,3523 2,3477 2,303 2,2937 2,2795 2,274 2,2599 2,2661 2,2828 2,2804 2,2804
Kanada kanadský dolár CAD 1,3195 1,317 1,3153 1,3039 1,3051 1,3086 1,3021 1,2928 1,2946 1,3019 1,2929 1,2949 1,3002 1,3012 1,3076
Čína čínsky jüan CNY 8,1529 8,1941 8,1528 8,098 8,0689 8,0371 8,0858 8,0304 8,0467 8,0648 8,0024 8,0814 8,0985 8,1545 8,1732
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,0473 10,1102 10,0585 9,9647 9,9209 9,8832 9,9471 9,8792 9,8933 9,9196 9,8422 9,9328 9,9599 10,0206 10,0145
Indonézia indonézska rupia IDR 11744 12017,7 11844,15 11800,87 11632,55 11644,03 11722,29 11649,95 11681,89 11700,55 11655,62 11645,75 11614,78 11590,53 11541,85
India indická rupia INR 68,95 69,13 68,533 67,913 67,361 66,825 66,339 65,962 65,616 65,704 65,15 64,778 64,667 64,917 64,873
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1494,27 1496 1490,61 1482,77 1483,11 1477,28 1478,49 1476,82 1470,72 1466,53 1459,69 1462,15 1465,38 1466,73 1463,46
Mexiko mexické peso MXN 18,021 17,9613 17,7921 17,604 17,5457 17,4915 17,3805 17,3728 17,2985 17,2983 17,1633 17,2281 17,1517 17,1321 17,1248
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,1033 4,0857 4,0618 4,0389 4,0161 4,0138 4,0127 3,9935 3,9991 4,0005 3,9774 3,9873 4,002 4,0069 4,0016
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6623 1,6541 1,6452 1,6399 1,6347 1,6221 1,6098 1,6016 1,5985 1,609 1,5982 1,5981 1,5911 1,6102 1,6071
Filipíny filipínske peso PHP 56,703 56,914 56,766 56,579 56,364 56,257 56,335 55,881 56,076 55,904 55,51 55,78 55,612 56,147 55,94
Singapur singapurský dolár SGD 1,6781 1,6737 1,6698 1,6562 1,6528 1,6512 1,6506 1,6441 1,6441 1,6468 1,6349 1,6413 1,6416 1,6449 1,6463
Thajsko thajský baht THB 40,758 40,916 40,825 40,588 40,474 40,45 40,512 40,469 40,5 40,573 40,401 40,669 40,726 40,837 40,719
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,4599 10,4925 10,5259 10,5038 10,4241 10,3735 10,339 10,3476 10,261 10,2672 10,2512 10,2672 10,3099 10,2423 10,2858
Izrael izraelský šekel ILS 4,9343 4,9681 4,9964 4,9413 4,906 4,8895 4,8997 4,8917 4,8874 4,893 4,879 4,9023 4,8846 4,8863 4,8897


Názov krajiny Názov meny Mena 23.1. 24.1. 25.1. 26.1. 27.1. 30.1. 31.1. 1.2. 2.2. 3.2. 6.2. 7.2. 8.2.
USA americký dolár USD 1,3017 1,3003 1,2942 1,3145 1,3145 1,311 1,3176 1,3175 1,3094 1,316 1,3042 1,3113 1,3274
Japonsko japonský jen JPY 100,1 100,89 101,02 101,98 101,18 100,53 100,63 100,29 99,66 100,3 99,97 100,67 102,11
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,349 25,422 25,371 25,193 25,156 25,27 25,188 25,157 25,151 25,064 24,98 25 24,812
Dánsko dánska koruna DKK 7,4358 7,4352 7,4343 7,4343 7,4335 7,4341 7,4346 7,4337 7,4335 7,4333 7,4342 7,4336 7,4328
V. Británia anglická libra GBP 0,83625 0,8346 0,83205 0,838 0,83685 0,8358 0,8351 0,8312 0,82765 0,8322 0,8281 0,8302 0,83495
Maďarsko maďarský forint HUF 301,89 302,38 298,38 294,8 293,95 296,04 293,91 292,49 292,87 291,8 293,01 291,66 289,65
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6986 0,6977 0,6978 0,6986 0,6991 0,6991 0,6991 0,6996 0,7 0,6999 0,6993 0,699 0,699
Poľsko poľský zlotý PLN 4,2853 4,2984 4,2966 4,247 4,2207 4,2545 4,2243 4,2005 4,1997 4,1932 4,177 4,1783 4,1773
Rumunsko rumunský leu RON 4,3423 4,343 4,3492 4,3408 4,3457 4,338 4,3418 4,3467 4,351 4,3485 4,342 4,3523 4,3505
Švédsko švédska koruna SEK 8,7791 8,794 8,8506 8,8775 8,8966 8,8996 8,8967 8,8896 8,8565 8,848 8,8025 8,8215 8,8285
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2061 1,2065 1,2075 1,2071 1,2078 1,2046 1,2048 1,2048 1,2048 1,205 1,2067 1,2087 1,2114
Nórsko nórska koruna NOK 7,6645 7,639 7,6825 7,6465 7,645 7,681 7,656 7,654 7,648 7,644 7,5925 7,6225 7,629
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5703 7,5685 7,5728 7,584 7,5698 7,5818 7,578 7,578 7,5845 7,5843 7,583 7,575 7,5823
Rusko ruský rubeľ RUB 40,334 40,1911 39,7886 39,819 39,74 39,895 39,69 39,792 39,6665 39,8093 39,4254 39,287 39,559
Turecko turecká líra TRY 2,369 2,3767 2,366 2,358 2,3389 2,3478 2,333 2,3232 2,314 2,3112 2,3017 2,3076 2,3191
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2332 1,2429 1,2367 1,2326 1,2326 1,2427 1,2366 1,2312 1,2246 1,2311 1,2192 1,2161 1,2251
Brazília brazílsky real BRL 2,2825 2,2923 2,283 2,2849 2,2903 2,2919 2,2893 2,2907 2,2702 2,2706 2,2549 2,2636 2,2853
Kanada kanadský dolár CAD 1,3129 1,3164 1,3114 1,3166 1,3129 1,3185 1,3134 1,3161 1,3097 1,3189 1,3019 1,3088 1,3199
Čína čínsky jüan CNY 8,2179 8,2062 8,1713 8,2906 8,2995 8,2837 8,3121 8,3088 8,2572 8,3042 8,2329 8,2763 8,3614
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,1013 10,0912 10,0443 10,1964 10,1947 10,1707 10,2194 10,2176 10,1541 10,2068 10,1135 10,1682 10,2927
Indonézia indonézska rupia IDR 11644,38 11706,35 11507,66 11775,79 11809,33 11837,85 11835,56 11828,48 11726,06 11805,66 11718,28 11791,87 11791,74
India indická rupia INR 65,078 65,152 65,027 66,047 64,93 65,235 65,136 64,775 64,35 64,227 63,978 64,706 65,235
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1471,31 1472,98 1461,59 1474,33 1475,64 1481,36 1477,99 1480,8 1466,38 1470,78 1463,27 1467,38 1480,91
Mexiko mexické peso MXN 17,0627 17,1965 17,0297 16,9883 17,0004 17,0423 17,0234 17,0668 16,907 16,8909 16,5907 16,6601 16,8232
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,013 4,0147 3,9903 3,9967 3,9941 4,0097 4,0128 4,0078 3,9505 3,9616 3,9374 3,9509 3,9878
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6008 1,6092 1,6064 1,6004 1,5949 1,6042 1,5918 1,5839 1,5728 1,5829 1,5721 1,5747 1,5814
Filipíny filipínske peso PHP 56,344 56,125 55,825 56,178 56,313 56,525 56,506 56,457 55,915 55,986 55,533 55,715 56,109
Singapur singapurský dolár SGD 1,6478 1,6527 1,6447 1,6511 1,6485 1,6523 1,6487 1,6496 1,6339 1,6401 1,6303 1,637 1,6519
Thajsko thajský baht THB 40,86 40,92 40,897 41,118 40,92 40,903 40,753 40,763 40,5 40,638 40,404 40,611 40,791
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,3027 10,3843 10,4134 10,2801 10,2035 10,3024 10,253 10,1889 10,1048 10,0272 9,945 9,9577 10,0158
Izrael izraelský šekel ILS 4,9077 4,9216 4,9027 4,9399 4,9351 4,9388 4,9161 4,9167 4,8848 4,8781 4,8552 4,895 4,9116


 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 4-5/2012
  • Trestný poriadok – úplné znenie zákona s komentárom
  • Zabezpečenie svedka
  • Rozhodnutie o väzbe
  • Trestné konanie

Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 6/2012
  • Trestný zákon – úplné znenie s komentárom
  • Trestná zodpovednosť
  • Trestný čin
  • Páchateľ

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 2-3/2012
  • Vnútropodnikové smernice

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 2/2012
  • Odvodové povinnosti po 1. 1. 2012
  • Prehľad zamestnávateľa podľa ZDP zmeny od 1. 1. 2012
  • Nezdaniteľné časti základu dane FO
  • Nezdaniteľná časť ZD na manželku, manžela
  • Zúčtovanie DPH v roku 2011
  • Účtovná závierka v PÚ k 31. 12. 2011
  • Zmeny v poznámkach k ÚZ
  • Nájomné v JÚ – časovo rozlíšený výdavok
  • Daň z motorových vozidiel v roku 2012
  • Zákon o ERP novela od 1. 1. 2012
  • Daňová kontrola vo firme
  • Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO za rok 2012
  • Prídavok na dieťa a rodičovský príspevok

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 2/2012
  • Zúčtovanie dane FO k dani z príjmov
  • Zásadné zmeny v ZDP po 1. 1. 2012
  • Archivácia mzdovej a personálnej agendy
  • Povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným poistením
  • Dávka v nezamestnanosti
  • Používanie motorového vozidla - SZČO a jej nároky
  • Štátne sociálne dávky v roku 2012
  • Vyhlásenie k dani z príjmov
  • Poistné odvody zamestnancov od 1. 1. 2012
  • Neplatené pracovné voľno
  • Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest
  • Elektronické plnenie povinností zamestnávateľa voči Sociálnej poisťovni
  • Oznamovanie vzniku udalostí a jeho úprava vnútorným predpisom
  • Interné predpisy v oblasti BOZP
  • Čas lyžovania a nových zimných športov

Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 2/2012
  • Ústavný zákon o rozpočtovej hospodárnosti
  • Rozpočtová stratégia VS na roky 2012 – 2014
  • Zmeny v zdaňovaní príjmov od 1. 1. 2012
  • Daň z motorových vozidiel
  • Povinne zverejňovaná zmluva
  • Komerčné poisťovne a poistná zmluva
  • Zásady účtovania vlastného imania vo VS a v neziskových organizáciách
  • Neplatné skončenie pracovného pomeru
  • Rozpis finančných prostriedko pre školy a školské zariadenia
  • Školské výchovno-vzdelávacie a účelové zariadenia
  • Náhrada škody a nemajetkovej ujmy
  • Samospráva a separovaný zber
  • Posudzovanie vplyvov na ŽP

1000 riešení - mesačník, č. 2/2012
  • Odvody poistného po novom
  • Dane v praxi
  • Účtovníctvo
  • Odvody a mzdy
  • Právo a podnikateľ

Zborníky – Zákony 2012

Zákony I – daňové, účtovné …
  • Správa daní a poplatkov
  • Daň z príjmov
  • Daň z pridanej hodnoty
  • Miestne dane
  • Spotrebné dane
  • Cestovné náhrady
  • Účtovníctvo
  • Poplatky
  • Poplatky

Zákony II – obchodné, občianske …
  • Obchodné právo
  • Občianske právo
  • Občiansky súdny poriadok
  • Exekučný poriadok
  • Trestné právo
  • Živnostenský zákon
  • Správne právo
  • Autorské právo

Zákony III – sociálne, zdravotné …
  • Zákonník práce
  • Mzdové predpisy
  • Zákon o zamestnanosti
  • Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie
  • Sociálne zákony
  • Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

Zákony IV – stavebné, pozemkové …
  • Stavebný zákon
  • Katastrálny zákon
  • Stavebné výrobky
  • Stavebné sporenie
  • Vlastníctvo bytov
  • Vlastníctvo pôdy
  • Autorizovaní architekti

Zákony V – štátna správa, verejná správa …
  • Rozpočtové pravidlá
  • Verejný záujem
  • Zákon o štátnej službe
  • Školský zákon
  • Financovanie škôl
  • Zákon o obecnom zriadení
  • Samosprávne kraje

Zákony VI – životné prostredie, odpady …
  • Životné prostredie
  • Zákon o ovzduší
  • Vodný zákon
  • Zákon o lesoch
  • Zákon o odpadoch
  • Zoznamy odpadov
  • Zákon o obaloch

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 7-8/2012 (I/2012)
  • Zákon o dani z príjmov s komentárom

Dane, účtovníctvo - vzory a príklady (DÚVaP) č. 4/2012 (I/2012)
  • Novela zákona o účtovníctve
  • Novela ZDP
  • Daňové priznania

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO) č. 3/2012 (II/2012)
  • Daňové priznanie FO za rok 2011
  • Daňové priznania a platenie daní v roku 2012
  • Hotovostné platby v roku 2011
  • Paušálne výdavky v roku 2011 
  • Daňová evidencia v roku 2011
  • Preddavky na daň z príjmov FO a PO na rok 2012

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 3/2012 (II/2012)
  • Ako darovať 2 % dane
  • Vysporiadanie príjmov dôchodcov
  • Dobrovoľné poistenie
  • Hlásenie o vyúčtovaní dane 
  • Nesprávne zdanenie príjmov - oprava

Verejná správa (VS) č. 3/2012 (II/2012)
  • Novela infozákona
  • Podávanie daňových priznaní
  • Vyrubovanie dane na rok 2012
  • Školské internáty
  • Pôdohospodárska veda a výskum

1000 riešení č. 3/2012 (II/2012)
  • Daňové priznania
  • Účtovníctvo JÚ a PÚ
  • Pracovné právo
  • Mzdy a odvody
  • Právo a podnikateľ


 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
ZDRAVOTNÉ POISTENIE
Zákon o zdravotnom poistení ustanovuje zdravotné poistenie, právne vzťahy vznikajúce na základe zdravotného poistenia a prerozdeľovanie poistného na verejné zdravotné poistenie. Posledná novela zákona o zdravotnom poistení priniesla dôležité zmeny. Jednou zo zmien je, aby ročné zúčtovanie zdravotného poistenia robili zdravotné poisťovne. Ak sa chcete dozvedieť viac o zdravotnom poistení, ponúkame sériu kníh za výhodnú cenu.

Zákon o zdravotnom poistení - zákon s komentárom
mesačník Poradca 13/2012 (A5, 224 str.)


Zdravotné poistenie – zmeny od 1. 5. 2011 - príspevok
mesačník PaM 7-8/2011 (A4, 134 str.)


Zdravotné poistenie – zmeny od 1. 5. 2011 - príspevok
mesačník PaM 10/2011 (A4, 80 str.)


Zdravotné poistenie - úplné znenie
zborník Zákony III/2012 (A5, 600 str.)




BALÍČEK ZDRAVOTNÉ POISTENIE so zľavou 50% obsahuje:
Poradca 13/2011 + PaM 7-8/2011 + PaM 10/2011 + Zákony III/2012

Cena balíčku je 13,90 €.

Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page