Em@ilové noviny

 

č. 19/2014

30. 9. 2014

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Úlohou každého zákona je, aby pružne reagoval na zmeny v spoločnosti, odstraňoval medzery a nejasnosti, zabraňoval zneužívaniu a obchádzaniu práva. Snáď najviac meneným a doplňovaným z tohto pohľadu je zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, keďže sa bytostne dotýka každého z nás. Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.


Hoci nehovoríme, naše telo vysiela neverbálne signály vedome i nevedome. Prebieha prostredníctvom držania tela a jeho pohybov, zmien výrazu tváre, zmeny vzdialenosti medzi ľuďmi, ktorí spolu komunikujú. To, ako sa neverbálne správame, dopĺňa náš slovný prejav, zvýrazňuje jeho účinok a niekedy ho aj úplne nahradí. O aký druh komunikácie sa jedná?
Dozviete sa v rubrike Vedúci pracovník.

Pripravili sme zaujímavé a aktuálne balíčky : Daňová licencia, Ústava, Strata a jej odpočet, Zrážky zo mzdy a exekúcia.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
ZÁKON O SOCIÁLNOM POISTENÍ OD 1. JÚLA 2014 - NAJDÔLEŽITEJŠIE ZMENY

 


Posledná novela uvedeného zákona je obsiahnutá v zákone č. 183/2014 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „zákon“).

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a splatnosť odmeny
Novela zákona zásadným spôsobom mení aj zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, pokiaľ ide o dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Pre dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o vykonaní práce od 1. júla 2014 platí, že ich je možné uzatvárať len na dobu určitú, najviac na 12 mesiacov. Podľa prechodného ustanovenia novely sa dohody uzatvorené pred 1. júlom 2014 skončia najneskôr 30. júna 2015. Ak má firma záujem aj naďalej zamestnávať tú istú osobu, musí s ňou po skončení pôvodnej uzatvoriť od ďalšieho dňa novú dohodu. Nemôže pokračovať v starej dohode, ani ju nemôže predĺžiť, čiže po formálnej stránke musí existovať úplne nová dohoda, aj keď obsahom dohody bude rovnaká práca.
V súvislosti so sociálnym poistením novela zákona reaguje na prípady, pri ktorých dochádzalo k vyhýbaniu sa platenia odvodov na dôchodkové poistenie, resp. k odkladaniu platenia poistného u osôb pracujúcich na dohodu, a tak tí, ktorí sú sporiteľmi v II. pilieri, prichádzali o zhodnocovanie svojich úspor.
Novela upravuje splatnosť odmeny, výplatu odmeny ako aj zrážky z odmeny a poradie zrážok pri prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru rovnakým spôsobom, ako je upravená splatnosť mzdy, výplata mzdy, zrážky zo mzdy a poradie zrážok zo mzdy v pracovnom pomere (§ 129 – 132 Zákonníka práce).
V zmysle novely zákona odmena za vykonanú prácu podľa dohody o brigádnickej práci študentov a podľa dohody o pracovnej činnosti je splatná a musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala. Na účely sociálneho poistenia pri posudzovaní, či ide o dohodára s pravidelným mesačným príjmom alebo nepravidelným príjmom, sa vychádza zo znenia dohody, t. j. z charakteru dohodnutého výkonu práce a z dohodnutého spôsobu odmeňovania.

Postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby od 1. júla 2014
Od 1. júla 2014 sa mení postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby. Zatiaľ, čo do 30. júna 2014 sa za ňu považovala fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a bola registrovaná na daňovom úrade v súvislosti so zárobkovou činnosťou, z ktorej dosahovala príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, od 1 júla 2014 sa za samostatne zárobkovo činnú osobu považuje fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby dosahovala príjmy, ktoré sú príjmami z podnikania alebo z výkonu inej samostatnej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Teda pre postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia už nie je podmienkou registrácia fyzickej osoby na daňovom úrade v súvislosti s dosahovaním príjmov. Naďalej zostávajú vyňaté fyzické osoby, ktoré vykonávajú osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

Zamedzenie súbehu povinného nemocenského poistenia s dobrovoľným nemocenským poistením a s dobrovoľným poistením v nezamestnanosti
Účelové zvyšovanie vymeriavacieho základu na určenie súm nemocenských dávok, napríklad pri plánovaných medicínskych zákrokoch vyžadujúcich si dočasnú pracovnú neschopnosť a dávky v nezamestnanosti v prípadoch, ak zamestnanec má vedomosť o prípadnom ukončení pracovnoprávneho vzťahu – práve tieto poznatky z doterajšej aplikačnej praxe Sociálnej poisťovne viedli k novele príslušných ustanovení zákona o sociálnom poistení. Od 1. júla 2014 sa zamedzuje súbehu povinného nemocenského poistenia s dobrovoľným nemocenským poistením a s dobrovoľným poistením v nezamestnanosti so zachovaním prístupu k dobrovoľnému dôchodkovému poisteniu v súbehu s povinným dôchodkovým poistením.
Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže byť fyzická osoba, ktorá je súčasne dobrovoľne nemocensky poistená a dobrovoľne dôchodkovo poistená.
Fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená, nemôže byť od 1. júla 2014 dobrovoľne nemocensky poistená, a teda ani dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, pretože podmienkou dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti je, že fyzická osoba je súčasne dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Výnimkou je samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt ako občan Slovenskej republiky, alebo prechodný pobyt alebo pobyt ako cudzinec a je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená alebo má prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, manželky, rodiča alebo chorého rodiča manžela/manželky, ktorých zdravotný stav podľa potvrdenia ošetrujúceho lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku, ak mu bolo nariadené karanténne opatrenie, alebo predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa dieťaťu poskytuje starostlivosť, alebo škola, ktorú navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie. Výnimkou je aj samostatne zárobkovo činná osoba v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
Sociálna poisťovňa (ďalej len „poisťovňa“) po 1. júli 2014 skúma každú podanú prihlášku fyzickej osoby na dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti; preveruje, či táto osoba nie je ku dňu vzniku dobrovoľného poistenia povinne nemocensky poistená. Ak sa zistí, že tejto osobe trvá povinné nemocenské poistenie, do troch dní od zistenia poisťovňa fyzickej osobe písomne oznámi, že jej dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti nevzniká. V opačnom prípade jej vznikne ku dňu, od ktorého chce byť dobrovoľne nemocensky poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti. Ak počas trvania dobrovoľného poistenia vznikne povinné nemocenské poistenie, pobočka oznámi zánik dobrovoľného poistenia listom do troch dní od zistenia tejto skutočnosti.

Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je oprávnená na výkon alebo prevádzkovanie činnosti, zaniká odo dňa, od ktorého nie je oprávnená na výkon alebo prevádzkovanie tejto činnosti. Osobe, ktorá nevykonáva činnosť na základe oprávnenia (napr. autori, umelci), zaniká povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie odo dňa, od ktorého podľa svojho čestného vyhlásenia nevykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia poisťovni.
Ak samostatne zárobkovo činnej osobe zaniklo oprávnenie, alebo prestala vykonávať činnosť na základe čestného vyhlásenia (ak ide o činnosť, ktorú možno vykonávať bez oprávnenia), vznik povinného poistenia sa jej nebude posudzovať k najbližšiemu 1. júlu, resp. 1. októbru (ak jej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania) kalendárneho roka za predpokladu, že pred 1. júlom, resp. 1. októbrom kalendárneho roka jej poistenie nevzniklo opätovným oprávnením alebo čestným vyhlásením o začatí výkonu činnosti.

Pri posudzovaní zániku povinného sociálneho poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby za obdobie od 1. januára 2011 do 30. júna 2014 dňom zrušenia registrácie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá nemá oprávnenie na výkon alebo prevádzkovanie činnosti, je posledný deň trvania tejto registrácie. Za obdobie od 1. júla 2014 sa na registráciu na daňovom úrade neprihliada.
Novela zákona o sociálnom poistení priniesla aj novú právnu úpravu opätovného vzniku poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie vzniká dňom, od ktorého je opätovne oprávnená na výkon alebo prevádzkovanie činnosti, resp. odo dňa, od ktorého podľa svojho čestného vyhlásenia vykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni, za predpokladu dosiahnutia príjmov vyšších ako zákonom stanovená hranica príjmov za posudzovaný kalendárny rok.
Od 1. júla 2014, resp. od 1. októbra 2014 alebo po týchto dátumoch (v období do 30. júna 2015, resp. do 30. septembra 2015) dňom, od ktorého je samostatne zárobkovo činná osoba opätovne oprávnená na výkon podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, resp. odo dňa, od ktorého podľa svojho čestného vyhlásenia vykonáva túto činnosť, vzniká povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie tým samostatne zárobkovo činným osobám, ktorých príjem (bez odpočítania výdavkov) bol za rok 2013 vyšší ako 12– násobok minimálneho vymeriavacieho základu platného v roku 2014 (12 x 402,50 eur = 4 830,00 eur), teda vyšší ako 4 830,00 eur.
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem nebol vyšší ako 12– násobok minimálneho vymeriavacieho základu.

Prechodné ustanovenia k právnej úprave účinnej od 1. júla 2014
Dobrovoľne
nemocensky poistenej osobe alebo dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorej toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 30. júni 2014 a ktorá bola povinne nemocensky poistená k 1. júlu 2014, dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti zaniklo od 1. júla 2014.
Ak bola takáto osoba k 30. júnu 2014 dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní a viac a zároveň bola k 1. júlu 2014 povinne nemocensky poistená, zanikli jej uvedené dobrovoľné poistenia zo zákona k 30. júnu 2014 a nebola teda povinná podávať odhlášku z poistenia.
Pobočka zaslala dotknutým osobám písomné oznámenie o zániku dobrovoľného poistenia. Získanie 270 a viac dní dobrovoľného nemocenského poistenia sa počíta od prvého dňa vzniku posledného aktuálne trvajúceho dobrovoľného nemocenského poistenia na kalendárne dni.
Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti však nezaniká v prípade, ak ide o povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá je dobrovoľne poistená v nezamestnanosti.
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorá k 30. júnu 2014 nezískala najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je poistená aj naďalej, najdlhšie do dňa, v ktorom získa najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a najmenej 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia, ak dobrovoľné nemocenské poistenie nezaniklo skôr. Uplynutím 270-teho dňa dobrovoľného nemocenského poistenia po 30. júni 2014 toto poistenie zanikne bez ohľadu na to, či k poslednému dňu jeho trvania existuje zároveň povinné nemocenské poistenie tejto osoby. Ak chce fyzická osoba pokračovať v dobrovoľnom poistení, a nie je povinne nemocensky poistená k 271-ému dňu, t. j. ku dňu, ktorý bezprostredne nasleduje po zániku dobrovoľného nemocenského poistenia, musí podať prihlášku na dobrovoľné nemocenské poistenie. Ak nebude existovať ani jeden deň netrvania dobrovoľného nemocenského poistenia medzi zánikom prvého a podaním prihlášky na ďalšie dobrovoľné nemocenské poistenie, toto poistenie sa považuje za nepretržité.
Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba
pred uplynutím 270-teho dňa po 30. júni 2014 podá odhlášku z tohto poistenia alebo dva kalendárne mesiace nezaplatí poistné na nemocenské poistenie, resp. stratí trvalý alebo prechodný pobyt, povolenie na trvalý pobyt alebo jej je priznaná niektorá z dôchodkových dávok, čím sa zamedzí ďalšiemu trvaniu dobrovoľného nemocenského poistenia, majú tieto inštitúty zániku dobrovoľného poistenia vždy prednosť pred zánikom dobrovoľného nemocenského poistenia až uplynutím posledného 270-teho dňa. Podaním odhlášky z dobrovoľného dôchodkového poistenia zaniká aj dobrovoľné nemocenské poistenie, pretože nie je splnená jedna zo zákonných podmienok byť súbežne dobrovoľne dôchodkovo poistená.
Ak poistencovi zaniklo dobrovoľné nemocenské poistenie v deň, v ktorom získal najmenej 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia a k tomuto dňu mu vznikne dobrovoľné nemocenské poistenie podľa zákona účinného od 1. júla 2014, toto poistenie je nepretržité.

JUDr. Katarína Černáková

Použitá literatúra
Zákon č. 183/2014 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov


(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku Poradca 3/2015 )
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
PRIHLÁŠKA NA DOBROVOĽNÉ NEMOCENSKÉ POSTENIE

Fyzická osoba, ktorá nie je povinne nemocensky poistená, podá dňa 15. júla 2014 prihlášku na dobrovoľné nemocenské, dobrovoľné dôchodkové a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
Spĺňa FO stanovené podmienky?

Keďže spĺňa aj ďalšie zákonom stanovené podmienky, vzniká jej dňom 15. júla 2014 dobrovoľné nemocenské, dobrovoľné dôchodkové a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Dňa 1. augusta sa zamestná, čím jej vzniká povinné nemocenské poistenie zamestnanca. Dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti jej teda zaniká zo zákona dňa 31. júla 2014. Poisťovňa tento zánik oznámi dotknutej osobe listom do troch dní od zistenia danej skutočnosti. Ak fyzická osoba sama nepodá odhlášku z dobrovoľného dôchodkového poistenia, toto jej trvá aj po 31. júli, pretože súbeh povinného a dobrovoľného dôchodkového poistenia je možný.

UKONČENIE PODNIKANIA

Živnostník v oznámení o ukončení podnikania doručenom živnostenskému úradu dňa 10. 10. 2014 uvedie deň ukončenia podnikania 31. 10. 2014.
Ktorým dňom zaniká živnostenské oprávnenie?

Živnostenské oprávnenie zaniká dňom v ňom uvedeným, t. j. 31. 10. 2014. Podľa písomného usmernenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, odbor živnostenského podnikania, zo dňa 11. augusta 2010, adresovaného obvodným / živnostenským / úradom v Slovenskej republike, živnostník môže podnikateľskú činnosť vykonávať naposledy v deň predo dňom ukončenia podnikania, t. j. v tomto prípade naposledy dňa 30. októbra 2014 do 24.00 hod. Týmto dňom mu zaniká povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby. Dňa 31. októbra 2014 už nie je oprávnený prevádzkovať danú činnosť.

ČESTNÉ VYHLÁSENIE O NEVYKONÁVANÍ ČINNOSTI

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená od 1. júla 2014. Dňa 21. mája 2015 doručí pobočke čestné vyhlásenie, že od 1. júna 2015 nevykonáva činnosť, ktorá zakladá dosahovanie príjmu podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmu.
Kedy zanikne povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie?

Povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie jej zaniká od 1. júna 2015, čiže posledným dňom, kedy je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená ako samostatne zárobkovo činná osoba je 31. máj 2015. Za rok 2014 presiahne zákonom stanovenú hranicu príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti na vznik povinného poistenia. Povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie jej od 1. júla 2015 nevznikne, nakoľko stále platí čestné vyhlásenie o nevykonávaní činnosti.

ZÁNIK POISTNÉHO

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená od 1. júla 2014. Dňa 15. októbra 2014 doručí pobočke čestné vyhlásenie, že od tohto dňa nevykonáva činnosť, ktorá zakladá dosahovanie príjmu podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
Kedy zanikne povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie?

Povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie jej zaniká od 15. októbra 2014, čiže posledným dňom, kedy je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená je 14. október 2014. Za rok 2014 presiahne zákonom stanovenú hranicu príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti na vznik povinného poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie jej od 1. júla 2015 nevznikne, nakoľko stále platí čestné vyhlásenie o nevykonávaní činnosti.

POZASTAVENIE ŽIVNOSTI

Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená, pozastaví živnosť od 30. júna 2014 vrátane. Pozastavením živnosti má od tohto dňa prerušené povinné poistenie. Od 1. januára 2014 je dobrovoľne nemocensky poistená a toto poistenie trvá aj 30. júna 2014.
Kedy zanikne účasť na poistení?

Keďže k 1. júlu 2014 nie je povinne nemocensky poistená, prerušenie povinného nemocenského poistenia má účinky zániku povinného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistenou osobou aj po 30. júni 2014 , ale nesleduje sa u nej získanie 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Prerušenie povinného nemocenského a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby skončí dňa 30. decembra 2014. Od 31. decembra 2014 je povinne nemocensky poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou, preto jej dňa 30. decembra 2014 zanikne dobrovoľné nemocenské poistenie.

PRERUŠENÉ NEMOCENSKÉ POISTENIE

Fyzická osoba má ako zamestnanec prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky od 15. januára 2012. Od 1. januára 2014 je dobrovoľne nemocensky poistená a dobrovoľne dôchodkovo poistená a toto poistenie trvá aj k 30. Júnu 2014. Dňa 5. júla 2014 skončí čerpanie rodičovskej dovolenky, čím zaniká prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca.
Kedy vzniká FO povinné nemocenské poistenie?

Od 6. júla 2014 vzniká tejto osobe povinné nemocenské, povinné dôchodkové a povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu skončenia čerpania rodičovskej dovolenky. K 1. júli 2014 nie je povinne nemocensky poistená, preto nie je osobou, u ktorej sa sleduje získanie 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Po 30. júni 2014 pokračuje v dobrovoľnom nemocenskom poistení. Vzhľadom k tomu, že od 6. júla 2014 je povinne nemocensky poistená ako zamestnanec, dobrovoľné nemocenské poistenie jej zaniká dňa 5. júla 2014.



(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku Poradca 3/2015)

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 80/2014
240/2014 Zákon,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
241/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií
242/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 305/2006 Z. z. o opatreniach proti emisiám plynných a pevných znečisťujúcich látok motorov na pohon poľnohospodárskych traktorov a lesných traktorov v znení neskorších predpisov
243/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 335/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o typovom schválení ES poľnohospodárskych traktorov a lesných traktorov, ich prípojných vozidiel a ťahaných vymeniteľných strojov, systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek v znení neskorších predpisov
244/2014 Výnos Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (stavebníctvo)
245/2014 Výnos Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (elektrotechnický priemysel)
246/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na štatistické účely
247/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazu správcovskou spoločnosťou za podielový fond alebo podfond na štatistické účely
248/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazu faktoringovou spoločnosťou, spoločnosťou splátkového financovania alebo lízingovou spoločnosťou na štatistické účely
249/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní zlatých zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 100 eur na pripomenutie veľkomoravského kniežaťa Rastislava

Čiastka 81/2014
250/2014 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 199/2005 Z. z. o ochranných opatreniach proti zavlečeniu a rozširovaniu organizmov škodlivých pre rastliny alebo rastlinné produkty v znení neskorších predpisov

Čiastka 82/2014
251/2014 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 200/2012 Z. z., ktorým sa ustanovuje spôsob určenia poistno-matematického ekvivalentu nároku na starobný dôchodok vo vzťahu k dôchodkovému systému Európskej únie alebo jej inštitúcie
252/2014 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú náležitosti, vyhotovenie a cena kontrolnej známky určenej na označovanie spotrebiteľského balenia liehu
253/2014 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky o splnení podmienky pre sadzbu osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií
254/2014 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú náležitosti, vyhotovenie a cena kontrolnej známky určenej na označovanie spotrebiteľského balenia tabakových výrobkov
255/2014 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky o označovaní balení kontrolných známok určených na označovanie spotrebiteľského balenia tabakových výrobkov a o oznamovaní a zverejňovaní údajov o týchto kontrolných známkach
256/2014 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky o označovaní balení kontrolných známok určených na označovanie spotrebiteľského balenia liehu a o oznamovaní a zverejňovaní údajov o týchto kontrolných známkach
257/2014 Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa vydáva štatistická klasifikácia výdavkov verejnej správy (SK COFOG)
258/2014 Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2015
259/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o doplnení zoznamu zmluvných strán Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z 19. októbra 1996 Príloha k čiastke 82 – k oznámeniu č. 259/2014 Z. z.

Čiastka 83/2014
260/2014 Nález
Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 9/2013 z 10. septembra 2014 vo veci návrhu bývalého prvého námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky o súlade ustanovenia § 437 ods. 4 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon s čl. 1 ods. 1 prvou vetou, čl. 2 ods. 2 a čl. 50 ods. 6 Ústavy Slovenskej republiky a s čl. 7 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
261/2014 Uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 21/2014 zo 17. septembra 2014 vo veci pozastavenia účinnosti ustanovení § 5 ods. 7 v časti slov „sudca alebo“ zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 74da, § 74db a § 74dc zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších predpisov, § 31 zákona č. 185/2002 Z. z. o Súdnej rade Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 69a ods. 2 v časti slov „o sudcovi alebo“, § 70 ods. 1 písm. d) v časti slov „o sudcovi a“ a § 84b zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov



 
 


Vedúci pracovník

 
Neverbálna komunikácia

NEVERBÁLNA KOMUNIKÁCIA – NAŠA KAŽDODENNÁ SÚČASŤ.
Každý deň sa dostávame do množstva sociálnych interakcií, kedy sme nútení komunikovať a práve preto by sme mali rozumieť zásadám správnej komunikácie. Hovoreným slovom – teda verbálne – sú prenášané fakty, informácie. Ale to, čo je vysielané cez neverbalitu, je akýmsi odrazom nášho prežívania, našich emócií. Aj keď nerozprávame, tak sa prejavujeme rečou tela, ktorá niekedy hovorí viac, ako to, čo nám vyjde z úst.
To, aké sú na nás vysielané neverbálne signály z okolia, vnímame niekedy na nevedomej úrovni. Len nám po rozhovore dôjde, že popri slovnom obsahu sme vnímali aj ten mimoslovný a že sme zaregistrovali istú disproporciu – teda nesúlad medzi tým, čo bolo povedané a aké nám partner v komunikácii vysielal signály.
Na neverbálne prejavy sa sústreďujú aj zamestnávatelia, ktorí si vyberajú nového pracovníka. Reč nášho tela vytvára totiž veľmi podstatnú časť vonkajšieho obrazu osobnosti a dojmu, ktorý na druhých zanechávame. V rôznych situáciách si teda treba dávať pozor na to, ako môže moja neverbalita pôsobiť na druhých. Je dôležité vedieť, že neverbálna komunikácia existuje a jej podiel na ovplyvnení partnera v komunikácii je až 93 %. Zároveň je vhodné poznať, ktoré oblasti sa podieľajú na neverbálnej komunikácii – proxemika, mimika, očný kontakt (ostatné viď nižšie). Potom vieme, čo sledovať pri druhých a čo registrovať a prípadne korigovať u seba samého.

ČO PATRÍ K NEVERBÁLNEJ KOMUNIKÁCII?
K neverbálnym prejavom najčastejšie odborníci priraďujú:
  • Mimiku – komunikácia výrazom tváre,
  • Gestikuláciu – komunikácia pomocou rúk a paží,
  • Haptiku – komunikácia dotykom,
  • Foniku – komunikácia výrazom, intenzitou, zafarebením hlasu komunikácia vzdialenosťou medzi komunikujúcimi,
  • Teritorialitu – komunikácia obsadením teritória,
  • Posturológiu – komunikácia polohou tela,
  • Kinestetiku – komunikácia pohybom tela,
  • Paralingvistiku – mimoslovná komunikácia týkajúca sa reči,
  • Produkciu – komunikácia pomocou úpravy, výzoru, prostredia.

  • Mimika zahŕňa v neverbálnej komunikácii pohyby mimických svalov tváre, očí a úst. Komunikujeme teda prostredníctvom výrazu tváre – očami, ústami, obočím, nosom, čelom, bradou, zubami, perami. Do komunikácie prostredníctvom mimiky obvykle zapájame viaceré časti tváre spoločne, napr. pri úsmeve spolupracujú ústa, oči, líca.
    Výraz tváre nás môže informovať o tom, čo druhý človek práve prežíva. No ale aj o tom, aký má k nám pravdepodobne vzťah. V tvári sa odzrkadľuje šťastie, smútok, prekvapenie, radosť, strach, pokoj, rozčúlenie, nespokojnosť či spokojnosť, záujem či nezáujem. Základné mimické výrazy „čítame“ veľmi ľahko a jednoznačne, príkladom toho je časté používanie ich grafických znázornení v elektronickej komunikácii – sú to tie obľúbené smajlíky.
    Úsmev máme radi, podporuje iných ľudí a ich správanie v smere k nám, aktivuje spätnú väzbu – teda nejakú odpoveď či reakciu druhej strany.
    Zatiaľ čo jeho absencia takejto reakcii bráni, utlmuje ju, obávame sa akokoľvek reagovať, keď sa druhý človek na nás mračí....
    Úsmev môže pozitívne pôsobiť aj v komunikácii, v ktorej komunikujúci je neistý a práve takýto signál mu dodáva odvahu, sebavedomie. Na druhej strane však neprimeraný úsmev (príliš „široký“, príliš dlhý) môže vyvolať negatívnu reakciu. Stále sa na vás niekto „škerí“, aj keď hovoríte o tom, čo vás trápi – to predsa nedáva zmysel!
    V príručkách neverbálne komunikácie by sme našli mnoho interpretácií neverbálnych prejavov:
    stisnuté čeľuste a vystúpené
    spánkové žily
    hnev, napätie
    dopredu vystrčená brada agresia
    zúženie očí aj zreničiek hnev, odpor, emocionálna plachosť
    rozšírené zreničky otvorenosť, pozitívne
    prežívanie, väčší záujem.

    Gestikulácia
    Poznáte to, na ulici vidíte človeka, ktorý prudko rozhadzuje rukami a niečo sa snaží dokresliť, či vysvetliť pohybmi svojich rúk. Odborníci hovoria, že ruky sú kontaktným orgánom tela a často sa považujú za „druhé oči“ človeka. Môžeme ich pokladať za samostatný komunikačný prostriedok. Ruky stimulujú mozog a čiastočne „prispievajú k jeho kondícii.“ Významnou funkciou ruky je jej schopnosť signalizácie. Pohyby rúk a prstov zvýrazňujú to, čo práve hovoríme. Veľa gest má samostatný symbolický význam – napr. zodvihnutý ukazovák, zodvihnutý spojený palec a ukazovák a ostatné prsty vystreté... Ak niekto používa veľa gest, môže to niečo naznačovať o jeho búrlivom emocionálnom prežívaní. Často to vidíme v konfliktoch. Gestá intenzívnejšie, s väčším rozmachom.

    Haptika
    Podanie ruky, dotyk, potľapkanie po ramene, úder. To všetko sú dotyky, ktoré môžu mať rôzny význam. Ten sa líši podľa toho, o aký dotyk ide a ktorej časti tela sa dotýkame. Pri dotykoch môžeme rozlíšiť isté základné pásma:
  • pásmo spoločenské, profesionálne, zdvorilostné (ruky, ramená)
  • pásmo osobné, priateľské (ramená, vlasy, tvár)
  • pásmo intímne (neobmedzené).
  • Najčastejšie používaným dotykom je podanie ruky. V profesionálnej oblasti obvykle pri začiatku a na konci nejakého stretnutia. Tento dotyk často signalizuje priebeh ďalšieho rozhovoru a aj to, ako sa bude ďalej vyvíjať vzťah s našim komunikačným partnerom.
    Stisk ruky má byť pevný, energický, sprevádzaný pohľadom do očí, má trvať cca 6 sekúnd. Energické stisnutie je znak otvorenej a optimistickej povahy. Slabý, mdlý stisk ruky spojený s vlhkou rukou sa pokladá za prejav neistoty a malého sebavedomia.

    Fonika
    Do komunikácie vstupuje farba nášho hlasu, rýchlosť ako rozprávame, monotónnosť či naopak živosť nášho prejavu. Náš hlas je dôležitým indikátorom našej telesnej a duševnej pohody. K fonickým interpretáciám napr. patrí:
  • tichá reč sa vníma ako signál chýbajúceho vlastného presvedčenia, hlasný prejav ako výraz vnútorného napätia,
  • chvejúci sa hlas sa považuje za prejav neistoty.

  • Proxemika – dištančné zóny v priestore
    Každý z vás niekedy cestoval v preplnenej MHD. Z každej strany na vás nalepení spolucestujúci, so svojimi vôňami, pachmi, ruksakmi, sieťovkami... tipnem si, že vám to vôbec nebolo príjemné. Určite bola narušená vaša intímna zóna. Miesto, kde absolútne nepotrebujete mať cudzích ľudí.
    V princípe sa teoreticky hovorí o štyroch zónach:
  • Intímna zóna: ak stoja dvaja v tesnej blízkosti, musia sa mať veľmi radi, aby to spolu vydržali. Toto je zóna milencov, v ktorej sa málo hovorí a prostriedkom komunikácie sú tu zmysly – predovšetkým čuch a hmat. V intímnej zóne sa pohybujú najbližší priatelia a rodinní príslušníci.
  • Osobná zóna: začína sa tam, kde sa končí intímna zóna a siaha do vzdialenosti. cca 120 cm. Je to odstup, ktorý si udržujeme od svojich známych. V tejto zóne sa pohybujeme len na spoločenských posedeniach u známych a priateľov, alebo pri osobných rozhovoroch s klientmi. Pach tela náš nos vníma už iba po zosilnení ako vôňu parfumu alebo pach cesnaku.
  • Spoločenská zóna: dosahuje vzdialenosť medzi 120 – 360 cm. V tomto pásme hovorí nadriadený s podriadenými, bavíme sa s kolegami, ktorým vykáme alebo hovoríme s opravárom, ktorý nám v kúpeľni opravuje práčku.
  • Verejná zóna: začína sa pri cca 360 cm a siaha do nekonečna. Je to odstup, ktorí volia napr. politici, prezidenti alebo iné prominentné osoby. Toto pásmo možno nazvať aj únikovým pásmom, lebo sa v ňom možno skutočne dištancovať od iných osôb a v prípade potreby sa aj dôstojne pohybovať. Tieto zóny – teritóriá sú životné priestory aj pre našu psychiku. Ak niekto narúša naše zóny, prestávame sa cítiť bezpečne, príjemne a narušuje sa aj naša psychická pohoda a vyrovnanosť.

  • Teritorialita
    Súvisí s proxemikou a hovorí o tom, ako obsadíme určitý priestor. Či to bude pre nás dobré obsadenie alebo z nejakého dôvodu nevýhodné. Obvykle máme tendenciu obsadiť si určité územie, považovať ho za svoje a tiež chceme mať čo povedať do toho, kto do tohto teritória vstúpi a čo tam bude robiť (napr. naša kancelária na pracovisku, náš pracovný stôl, naša kuchyňa doma...). Zaberanie svojho priestoru a vstupovanie do cudzieho má komunikačný význam, ktorý tiež ovplyvňuje priebeh komunikácie s druhým človekom. „Naše“ teritórium znamená pre nás istotu a bezpečie a dlhodobý pobyt v prostredí bez vlastného teritória prináša napätie, hnev, frustráciu. Tiež ak vstupujeme do neznámeho priestoru – teritória (nové zamestnanie, stretnutie u nového klienta...) môžeme pociťovať úzkosť z neznámeho prostredia. Ak ste v manažérskej pozícii alebo pracujete v tíme, zrejme často sedávate za stolom a debatujete, riešite vzniknuté situácie s kolegami či podriadenými tam. Aj sedenie za stolom má nejaký komunikačný význam:
    Obdĺžnikový stôl: najlepšie miesto býva uprostred dlhej strany stola, najvýhodnejšia pozícia je vedľa šéfa alebo na jeho strane. Na druhej strane stola spravidla sedí opozícia. Ak zvolíte pre vaše stretnutia obdĺžnikový stôl, pamätajte tiež na postavenie stola vo vzťahu k dverám a k oknu.
    Okrúhly – Artušov stôl: vytvára rovnocenný priestor pre všetkých. Najčestnejšie miesto je oproti dverám.
    Štvorcový (konferenčný) stôl: je vhodný na krátke rozhovory pre osoby na rovnakých pracovných pozíciách. Ideálne na rokovania sú rohová a protiľahlá diagonálna poloha.

    Posturika
    Držanie nášho tela pomáha dotvárať požadovaný emocionálny obsah slov. Varianty postoja vypovedajú o význame komunikačnej udalosti pre jej účastníkov – poloha tela, nôh a rúk, držanie rúk, poloha nôh pri sedení v komunikácii – to všetko napovedá, ako sa v danej chvíli cítime a ako je pre nás táto komunikácia významná. Držanie tela pri chôdzi vyjadruje vnútorný postoj a emocionálny stav, v ktorom sa daná osoba nachádza. Najstabilnejší postoj je ten, keď je rozostup medzi chodidlami taký, že bedrá, kolená a členky tvoria smerom na zem kolmé priamky. Odchýlka od takéhoto fyziologicky optimálneho postoja vplýva aj na psychickú stabilitu človeka. Pevné držanie tela demonštruje ráznosť, sebavedomie, umožňuje intenzívne dýchanie, čo má vplyv na dôrazný verbálny prejav. Čím viac sa nohy približujú k sebe, tým viac sa komunikujúci uzatvára. Maximálne uzatvorenie sa končí v pozícii, keď sú nohy prekrížené a chodidlá sa dotýkajú svojou vonkajšou stranou.
    Dôležité je zamerať sa tiež na chôdzu. Tá je vrcholom senzomotorickej koordinácie. Demonštrujeme ňou nezávislosť, pretože umožňuje vzdialiť sa od miest a osôb, ktoré sú nám nepríjemné. Chôdzu ovplyvňuje dĺžka, dynamika a rýchlosť krokov. Čím väčší je pocit neistoty, tým väčšiu pozornosť venujeme kontrole pohybu pri chôdzi. Rýchlosť chôdze odhaľuje aktuálnosť a intenzitu potreby a priania, ktoré chceme uspokojiť.

    Kinetika
    Hovorí o celkových pohyboch nášho tela. Je to vlastne komunikácia prostredníctvom pohybov, ktoré nemajú význam gest – napr. „žmolenie si“ rúk, hranie sa s ceruzkou, natáčanie vlasov na prst, podupkávanie nohou, kývanie celým trupom a podobne. Naše telo ustavične vysiela určité signály a často ide o pohyby neuvedomelé spontánne.
    Týmto pohybom sa väčšinou zbavujeme napätia, svalového alebo psychického.

    Produkcia
    Nie hudobná, ani tá televízna. Pod produkciou vo význame neverbálnej komunikácie rozumieme úpravu zovňajšku, účes, oblečenie. Čiže všetko, čo „vyprodukujeme“ na sebe, zo seba. Patrí sem teda napr. aj poriadok v „papieroch“, ktoré niekam nesieme so sebou, vlastná organizovať či dezorganizovanosť a podobne.

    PRI „ČÍTANÍ“ A DEŠIFROVANÍ NEVERBÁLNYCH SIGNÁLOV je dôležité nevybrať si len jeden signál, napr. že človek, ktorý sedí s prekríženými nohami a rukami, je negatívne nastavený a je voči nám v uzavretej pozícii. Rovnako tak mu len môže byť zima a týmto „posedom“ sa pokúša zohriať.
    Je veľmi dôležité:
  • vnímať človeka v komunikácii komplexne, lebo rovnaké gesto v súlade s inými neverbálnymi signálmi môže mať výrazne odlišný význam,
  • vziať do úvahy charakteristiku aktuálnej situácie (aká je denná doba, kde sa nachádzame – na návšteve, v pracovni, u šéfa, na neutrálnej pôde; poznáme sa, nepoznáme sa...).
  • Veľmi dôležitý je súlad medzi verbálnou a neverbálnou komunikáciou. Často vidíme tzv. dvojitú väzbu. Teda to, že človek hovorí slovami jedno a neverbálne vysiela signály podporujúce niečo iné, napr. slovami vyjadruje záujem o človeka a zároveň sa od neho odvracia, mama s úsmevom hovorí dieťaťu „to nesmieš robiť, to ma bolí“. Odborníci hovoria, že ak sú verbálna a neverbálna časť komunikácie v rozpore, potom platí to, čo hovorí gesto.

    VÝZNAM NEVERBÁLNEJ KOMUNIKÁCIE - význam tejto časti komunikačnej zložky je práve v tom dopĺňaní verbálneho obsahu, ktorý si medzi sebou vymieňame.
    Neverbálna komunikácia je snáď ešte staršia ako jej verbálna sestra. Dorozumievali sa tak naši predkovia, dorozumievame sa tak s malými deťmi alebo so staršími či hendikepovanými ľuďmi. O neverbálnej komunikácii existuje v veľa príručiek či učebníc. Jej poznanie nám môže jednak pomôcť lepšie komunikovať s ľuďmi, ale môže byť tiež užitočné v pracovnej oblasti. Od pracovných pohovorov, až po zručnosti predajcov. Mnohé spoločnosti a firmy sú si vedomé toho, že dobrý prezentátor či obchodník môže zlepšiť (ale aj zhoršiť) marketing spoločnosti, či produktu.
    Mgr. Mária Kopčíková

    Použitá literatúra:
  • GYMERSKÁ, M., KOŽUCH, B., ZÁŠKVAROVÁ, V.: Ako komunikovať s druhými;
  • KLINCKOVÁ, J.: Neverbálna komunikácia alebo komunikujeme nielen slovami, UMB, Banská Bystrica, 2011;
  • FEDIČ, D., CHMELÍKOVÁ, G., MIRONOVÁ, E., ODLEROVÁ E.: Komunikácia a komunikačný tréning, Praktikum vysokoškolskej pedagogiky pre doktorandov, STU, Trnava, 2010;
  • ADAMCZYK, G., BRUNO, T.: Řeč těla – Jak neverbálně působit na druhé a rozumět řeči těla;
  • ŠKVARENINOVÁ, O.: Rečová komunikácia, SPN – Mladé letá, 2004;
  • http://www.upbook.sk/fotky11380/ fotov/_ps_785Rec-tela-DVD.pdf


  •  

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Október 2014
    8. 10. - streda Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za september 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za september 2014
    15. 10. - streda Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 10. - pondelok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v septembri 2014 49 790 €
    27. 10. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za september 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za III. štvrťrok 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za september 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie kontrolného výkazu k DPH za III. štvrťrok 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    podanie daňového priznania k DPH za september 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za III. štvrťrok 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za september 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za III. štvrťrok 2014 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2014
    31. 10. – piatok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za september 2013 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za september 2013
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v septembri 2013, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2014
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2014
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za september 2014 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 18.9. 19.9. 22.9. 23.9. 24.9. 25.9. 26.9. 29.9.
    USA americký dolár USD 1,2872 1,2852 1,2845 1,2892 1,2826 1,2712 1,2732 1,2701
    Japonsko japonský jen JPY 140,11 139,84 140,09 139,87 139,5 138,88 138,93 138,97
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,518 27,574 27,543 27,517 27,497 27,572 27,534 27,54
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4451 7,4444 7,4437 7,4438 7,4436 7,4433 7,4432 7,4432
    V. Británia anglická libra GBP 0,7883 0,7865 0,7866 0,786 0,7823 0,7804 0,7807 0,7827
    Maďarsko maďarský forint HUF 312,27 310,76 311,95 310,9 310,22 310,54 311,51 312,18
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,193 4,1877 4,1816 4,1754 4,1695 4,1771 4,1805 4,1827
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4093 4,402 4,4043 4,4018 4,4022 4,4 4,4027 4,4125
    Švédsko švédska koruna SEK 9,1928 9,165 9,1715 9,1725 9,1825 9,1836 9,2132 9,2018
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2086 1,2067 1,2069 1,2069 1,2077 1,2076 1,2071 1,2071
    Nórsko nórska koruna NOK 8,1895 8,154 8,1475 8,1595 8,179 8,145 8,1675 8,196
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6273 7,625 7,6243 7,625 7,6248 7,6246 7,629 7,6365
    Rusko ruský rubeľ RUB 49,5097 49,4327 49,5265 49,7345 48,96 48,952 49,673 50,1927
    Turecko turecká líra TRY 2,8745 2,861 2,8774 2,8791 2,8672 2,8684 2,8736 2,9047
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,439 1,4321 1,4481 1,4481 1,446 1,4432 1,4483 1,4555
    Brazília brazílsky real BRL 3,0605 3,0349 3,0699 3,0934 3,085 3,0551 3,085 3,1431
    Kanada kanadský dolár CAD 1,4159 1,4109 1,4135 1,4185 1,4207 1,4136 1,4148 1,4172
    Čína čínsky jüan CNY 7,9056 7,8923 7,888 7,914 7,8716 7,8016 7,7991 7,8143
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,9775 9,9617 9,9564 9,9932 9,9425 9,8564 9,8772 9,8625
    Indonézia indonézska rupia IDR 15477,89 15376,27 15398,32 15421,92 15339,21 15244,83 15343,94 15464,08
    India indická rupia INR 78,5745 78,1787 78,2094 78,5793 78,2386 78,0873 77,9841 78,2572
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1345,51 1340 1340,29 1340,4 1332,05 1325,85 1330,36 1341,86
    Mexiko mexické peso MXN 17,0799 16,9743 17,01 17,0722 17,0409 16,9832 17,0351 17,1845
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,1898 4,1606 4,167 4,1836 4,156 4,1433 4,1518 4,144
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5882 1,5784 1,5826 1,5882 1,5908 1,6006 1,611 1,6351
    Filipíny filipínske peso PHP 57,43 57,187 57,278 57,283 56,995 56,965 57,134 57,248
    Singapur singapurský dolár SGD 1,6341 1,6269 1,6293 1,6333 1,6239 1,6152 1,6189 1,6182
    Thajsko thajský baht THB 41,588 41,399 41,385 41,524 41,337 41,083 41,133 41,132
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 14,2162 14,176 14,2833 14,3063 14,2735 14,2561 14,2343 14,3604
    Izrael izraelský šekel ILS 4,6998 4,6841 4,6995 4,7167 4,7057 4,6772 4,6828 4,6837

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 3/2015 (IX/2014)
    • Zákon o ochrane spotrebiteľa s komentárom - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10-11/2014 (IX/2014)
    • Finančný prenájom - Ing. Anton Kolembus
    • Výdavky na pracovné a sociálne podmienky - Ing. Ján Mintál

    Verejná správa – (VS), č. 10/2014 (IX/2014)
    • Vyrubenie sankcií – Irena Bubeníková
    • Výkaz o počte žiakov – Mgr. Ján Matula

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 10/2014 (IX/2014)
    • Ročné zúčtovanie poistného za rok 2013 – Ing. Iveta Matlovičová
    • Školenie vodičov referentských vozidiel - JUDr. Jozef Jaško

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 10/2014 (IX/2014)
    • Použitie dane na verejnoprospešné účely - Ing. Miroslava Brnová
    • Zákon o DPH- novela 1.10.2014 – Ing. Naďa Vašková

    1 000 riešení, č. 8/2014 (VIII/2014)
    • Finančný lízing
    • Dane v praxi
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody


    PRIPRAVUJEME

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12/2014 (X/2014)
    • Archivovanie a uchovávanie mzdovej agendy

    Verejná správa – (VS), č. 11/2014 (X/2014)
    • Nové trendy v zdravotníctve
    • Plánovanie v štátnej samospráve

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2014 (X/2014)
    • Európsky zdravotný preukaz
    • Preradenie zamestnanca na inú prácu

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.11/2014 (X/2014)
    • Poistné na sociálne poistenie
    • Bankové účty v sústave JÚ

    1 000 riešení, č. 10-11/2014 (X/2014)
    • Daňový poriadok
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Ústava SR
    Ústava SR je základom nášho právneho poriadku a musia s ňou byť v súlade všetky zákony, ako aj podzákonné právne predpisy. Text ústavy SR začína preambulou, na ktorú nadväzuje deväť hláv, ktoré sa ďalej členia na jednotlivé články. Aké zmeny priniesla posledná novela platná od 1. 9. 2014? Dozviete sa z nášho balíčka, ktorý je určený každému občanovi.

    Novela ústavy SR - príspevok
    mesačník VS 9/2014, (A4, 72 str.)


    Ústava SR - úplné znenie po poslednej novele od 1.9.2014
    Ústava SR, (A6, 72 str.)


    Zákony I,II,III/2014 - úplné znenia zákonov daňových, obchodných, občianskych, pracovnoprávnych



    BALÍČEK Ústava SR obsahuje:
    VS 9/2014 - príspevok + Ústava SR - úplné znenie po poslednej novele + Zákony I,II,III/2014 - úplné znenie zákonov daňových, obchodných, občianskych, pracovnoprávnych

    Cena balíčka je 17,50 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 8,70 €.
    Ušetríte 8,80 €.


    BOZP po novom
    Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je vo veľkej miere ovplyvňovaná pracovnými podmienkami, v ktorých zamestnanci realizujú svoju pracovnú činnosť. Medzi ne radíme i vysoké teploty vytvárajúce pocit únavy a naopak nízke teploty, znemožňujúce podávanie požadovaných výkonov. Kedy je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pre zamestnancov pitný režim? Aké iné povinnosti má zamestnávateľ voči zamestnancom?
    Čítajte v našich publikáciách.

    Ochrana zdravia pred záťažou teplom a chladom - príspevok
    mesačník PaM 9/2014, (A4, 80 str.)


    Práva a povinnosti zamestnávateľa a zamestnancov - príspevok
    mesačník VS 5/2014, (A4, 72 str. )


    Zákon o BOZP - úplné znenie zákona
    Aktualizácia III/2, (A5, 40 str.)




    BALÍČEK BOZP po novom obsahuje:
    PaM 9/2014 – príspevok + VS 5/2014 – príspevok + Aktualizácia III/2 - úplné znenie zákona

    Cena balíčka je 18,70 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 9,50 €.
    Ušetríte 9,20 €.


    Daňová licencia
    Daňová licencia sa aplikuje za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína 1. januára 2014.
    Daňovú licenciu bude platiť daňovník, ktorého daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako stanovená výška licencie. Čo je daňová licencia? Ktorý daňovník je povinný licenciu platiť? Čítajte v našich publikáciách.

    Daňová licencia - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 8/2014, (A5, 80 str.)


    Daňová licencia a daňová strata - príspevok
    mesačník DÚVaP 9/2014, (A5, 184 str.)


    Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona



    BALÍČEK Daňová licencia obsahuje:
    1000 riešení 8/2014 - príklady a riešenia problémov + DÚVaP 9/2014 - príspevok + Zákony I/2014 - úplné znenie zákonov daňových

    Cena balíčka je 13,50 €.
    Cena balíčka s 35 % zľavou je 9,50 €.
    Ušetríte 4 €.


    Strata a jej odpočet
    Daňovník, ktorého zdaňovacím obdobím je hospodársky rok, môže odpočítať daňovú stratu od základu dane podľa určitých pravidiel. Kedy sa prvý krát použije nový režim odpočtu daňovej straty? Kedy zaniká nárok na odpočet daňovej straty? Odpovede nájdete v balíčku, ktorý je určený všetkým podnikateľom, živnostníkom, ekónomom,daňovým poradcom.

    Odpočet straty PO od roku 2014 - príspevok
    mesačník VS 9/2014, (A4, 72 str.)


    Daňová strata PO - príspevok
    mesačník DUO 9/2014, (A4, 80 str.)


    Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona
    Zákony I/2014, (A5, 848 str.)




    BALÍČEK Strata a jej odpočet obsahuje:
    VS 9/2014 – príspevok + DUO 9/2014 – príspevok + Zákony I/2014 - úplné znenie zákona

    Cena balíčka je 19,60 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 9,30 €.
    Ušetríte 10,30 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page