Em@ilové noviny

 

č. 18/2016

15. 11. 2016

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! V auguste 2016 sa v SR začala, podľa zákona o e- Governmente, aktivácia elektronických schránok pre podnikateľov - právnické osoby. Podnikajúcim fyzickým osobám v súčasnosti správca, ktorým je Úrad vlády SR, nebude elektronické schránky aktivovať. Elektronická schránka je dostupná prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy na internetovej stránke www.slovensko.sk. Na čo slúži elektronická schránka?
Viac sa dočítate v našej téme čísla, časopise DUO 12/2016, DÚVaP 11-12/2016, PaM 11/2016.

Odmeňovanie pedagogických zamestnancov
upravuje zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v z.n.p. (ďalej len „zákon o odmeňovaní“). Posledná novela č. 217/2016 Z. z. nadobudla účinnosť dňa 1. 9. 2016 (ďalej len „novela“).
Čoho sa novela týka a ako ovplyvní platy učiteľov? Čítajte v druhej téme čísla a mesačníku PaM 11/2016.

Asi máloktorá psychická porucha našla také použitie v bežnom jazyku ako hypochondria. Ľudia, ktorí o svojom strachu z určitého ochorenia rozprávajú častejšie ako keby sa „normálne sťažovali“, sú označovaní za hypochondrov a často sú predmetom výsmechu, ba nezriedka aj šikanovania. Výraz je odvodený z gréckeho slova hypochondrium – podrebrie. Či ste hypochondri, a ak áno, čo s tým robiť sa dočítate v rubrike Byť dobrý nestačí.
Nezabudnite si prečítať, ktoré odborné mesačníky a publikácie vychádzajú, uverejňujeme v nich dôležité témy pre podnikateľov, živnostníkov, účtovníkov, daň. poradcov.

Na ďalšie stretnutie pri emailových novinách sa teší

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN

 
ELEKTRONICKÉ SCHRÁNKY PRE PODNIKATEĽOV

Elektronická schránka (ďalej ES)
je podľa § 3 písm. i zákona o e-Governmente (zákon č. 305/20013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákon, v znení neskorších prepisov) elektronické úložisko, v ktorom sú uchovávané elektronické správy a notifikácie.

ES umožňuje komunikovať podnikateľom s verejnou správou elektronicky. Zriaďovateľom ES je Úrad vlády SR. Každému je možné zriadiť len jednu ES pre jedno právne oprávnenie. Ak je majiteľ ES súčasne osobou vo viacerých právnych postaveniach, napríklad FO – občan je aj podnikajúcou FO, poprípade konateľom v spoločnosti (PO), zriaďuje sa mu elektronická schránka pre každé z týchto právnych postavení. Tomu, komu bola zriadená ES, je jej majiteľom. Samotná ES však nie je predmet vlastníckeho práva, t.z. jej majiteľ je oprávnený disponovať s ňou len spôsobom určeným zákonom.

Na čo slúži elektronická schránka
Podľa § 17 ods. 1 zákona o e-Governmente je orgán verejnej moci povinný uplatňovať výkon verejnej moci elektronicky. T. z, že orgány verejnej správy bude prijímať prostredníctvom ES podania (žiadosti) a odosielať podnikateľom úradné dokumenty.
Komunikácia prostredníctvom ES má nahradiť klasický spôsob komunikácie s verejnou správou a je ekvivalentná k podaniam a doručeniu dokumentov v listinnej podobe. Prostredníctvom ES je možné prijímať správy, notifikácie o odoslaní a doručení a zisťovať stav odoslaných podaní.

Finančná správa SR vydala tlačovú správu, v ktorej informuje daňovníkov, že im ani po povinnej aktivácií ES nebude do nich doručovať svoje dokumenty. Finančná správa bude s daňovníkmi zatiaľ komunikovať prostredníctvom svojho vlastného portálu.

Pre koho sú elektronické schránky určené
Podľa zákona o e-Governmente sa ES zriaďuje pre fyzické osoby (ďalej FO) občanov, pre podnikajúce FO, pre právnické osoby (ďalej PO) pre orgány verejnej moci a pre subjekty medzinárodného práva. ES sa zriaďujú na ústrednom portáli verejnej správy na adrese www.slovensko.sk.
Zákon o e-Governmente rozlišuje medzi podnikateľmi FO zriadenú na podnikanie a PO. Súčasná aktivácia ES je proces, ktorý sa týka len PO. Podnikajúce FO, aj keď majú pridelené IČO, túto povinnosť nemajú a ES im nebudú povinne aktivované. Podnikajúce FO ale aj FO - občania si môžu aktivovať ES dobrovoľne.

Proces aktivácie úradnej ES sa u PO uskutočňuje

prvým prihlásením konkrétnej osoby (konateľa, štatutára) oprávnenej na prístup a disponovanie s ES. Od 1. 1. 2017 budú schránky PO aktivované na doručovanie automaticky aj bez prihlásenia a pošta od štátnych inštitúcií bude pre PO doručovaná do ES. Ak poštu v ES podnikateľ neprečíta, tak po uplynutí doby 15 dní sa bude považovať za doručenú. Preto je nutné, aby podnikatelia ES pravidelne sledovali.
Povinná aktivácia ES sa týka PO, ktoré majú sídlo na území SR. Netýka sa živnostníkov a ani FO – občanov. Aktivácia ES prebehne bezplatne a po 1. 1. 2017 nebude musieť PO k aktivácii vykonať žiaden úkon.

Prístup do elektronickej schránky
budú mať členovia štatutárneho orgánu PO. T. z., že napríklad v spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej s.r.o.) budú mať prístup do ES všetci jej konatelia. Prístup do ES však môže PO zveriť aj akejkoľvek inej osobe.
Štatutárny orgán PO je pojem, ktorý označuje osobu alebo osoby, ktoré sú oprávnené konať v mene PO a v jej mene robiť právne úkony. Štatutárnym orgánom PO môže byť jedna osoba (napríklad riadiť spoločnosti, konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným) alebo viac osôb (napríklad predstavenstvo akciovej spoločnosti).

Na prístup do ES je potrebné, aby štatutár alebo iná oprávnená FO, mala:
• občiansky preukaz s čipom,
• bezpečnostný osobný kód,
• čítačku,
• softvér eID Klient.

Občiansky preukaz

O vydanie občianskeho preukazu (ďalej OP) s čipom môže FO požiadať na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve Polície alebo v klientskom centre Ministerstva vnútra SR. Ak FO má OP s čipom, ale nemá k nemu aktivovaný bezpečnostný osobný kód, jeho aktiváciu zabezpečí pracovník Polície alebo Ministerstva vnútra SR na rovnakom mieste dodatočnou aktiváciou.
Elektronický OP polícia vydáva v troch variantoch:
• bez aktivácie čipu,
ten je na elektronickú komunikáciu prostredníctvom ES nepoužiteľný,
• s aktivovaným čipom na prijímanie podaní, takýto OP slúži na prístup do ES a na prečítanie doručených podaní,
• s aktivovaným čipom na prijímanie a podávanie elektronických podaní, takýto OP má aktivovaný zaručený elektronický podpis.
Upozornenie
Pri vybavovaní OP na políciu z dôvodu prístupu do ES je potrebné, aby ste žiadali o vydanie OP minimálne s čipom aktivovaným na prijímanie podaní. Najlepšie bude, ak požiadate o vydanie OP s aktivovaným čipom na prijímanie a podávanie elektronických podaní prostredníctvom ES.


Pre efektívnu elektronickú komunikáciu s úradmi je pre člena štatutárneho orgánu PO vhodné (nie je to povinnosť), aby si zriadil na Polícii k elektronickému OP aj elektronický podpis. Zriadenie elektronického podpisu je bezplatné.

Bezpečnostný osobný kód
Aby mohla FO používať svoj elektronický OP v podnikateľskej praxi aj elektronicky, napríklad pri prihlasovaní do ES, musí si ho aktivovať zvolením bezpečnostného osobného kódu (ďalej BOK). BOK dostane na oddelení dokladov Polície alebo v klientskom centre Ministerstva vnútra SR. BOK je zložený zo 6 číslic a jeho zadanie sa vyžaduje pri každom elektronickom použití OP, t. z. aj pri každom prihlásení do ES. Každý štatutár by mal mať svoj osobný BOK.

Čítačka
Čítačku vydáva polícia s vydaním OP. Pri prihlasovaní do ES je potrebné vložiť elektronický OP do čítačky čipových kariet.

Softvér eID Klient

K prihláseniu je potrebný softvér eID Klient. Softvér eID Klient sa dá bezplatne stiahnuť na stránkach www.slovensko.sk.
Udelenie oprávnenia na prístup do elektronickej schránky inej osobe
Ak sa vedenie PO rozhodne, že pre firmu by bolo vhodné, aby mala do ES prístup aj iná FO, t.z. FO ktorá nie je členom štatutárneho orgánu PO (napríklad ak majiteľ s.r.o. nie je zároveň aj konateľom spoločnosti alebo iná FO), musí mať táto FO aktivovaný elektronický OP s čipom, pridelený BOK a zriadenú ES. Vybraná osoba musí mať splnomocnenie od štatutára PO a potom si môže vybaviť OP s čipom a BOK. Splnomocnenie môže byť písomné alebo elektronické.

Oprávnenie na prístup do ES sa vykoná v nastaveniach, v ktorých sa vyberie zložka „Vytvorenie žiadosti“. V rámci formulárov na nastavenie oprávnení je možné si vybrať z možností:
• udelenie oprávnenia FO – nepodnikateľovi,
• udelenie oprávnenia FO – podnikateľovi.

Pri udelení oprávnenia sa môžete rozhodnúť, či danej osobe umožníte úplný prístup alebo čiastočný prístup.

Udelenie oprávnenia na úplný prístup
Pri udelení oprávnenia na úplný prístup má oprávnená osoba možnosť disponovať so všetkými priečinkami ES, t.z. môže čítať, zmazávať, presúvať a nahrávať správy, vytvárať a vymazávať podpriečinky.

Udelenie oprávnenia na čiastočný prístup

Pri udelení oprávnenia na čiastočný prístup má oprávnená osoba prístup len k vybraným funkciám ES. Na výber je z možnosti čítať správy, vymazávať správy, spracovať podpriečinky a nahrávať správy. Rozsah čiastočného prístupu sa podrobnejšie definuje na konkrétny priečinok ES v nastaveniach v záložke „Správa priečinkov“ a na karte „Pridelenie oprávnení“.

Platnosť oprávnenia na prístup do ES inej osobe

Pri udelení oprávnenia na prístup do ES inej osobe, je potrebné vždy zadať začiatok platnosti tohto oprávnenia. Začiatok platnosti oprávnenia sa vyplní v „Platnosť od“. Oprávnenie sa môže udeliť na dobu určitú a na dobu neurčitú. Ak sa PO rozhodne udeliť oprávnenie na dobu určitú, vyplní aj „Platnosť do „. Po vyplnení potrebných údajov sa formulár odošle na spracovanie potvrdením voľby „Odoslať správu“. O spracovaní správy budete informovaný správou, ktorú dostanete do ES.



(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 12/2016,DÚVaP 11-12/2016, PaM 11/2016 )
ODMEŇOVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV

upravuje zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v z.n.p. (ďalej len „zákon o odmeňovaní“). Posledná novela č. 217/2016 Z. z. nadobudla účinnosť dňa 1. 9. 2016 (ďalej len „novela“).

Stupnice platových taríf zamestnancov
Pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, t.j. aj pedagogických zamestnancov, sa spravujú Zákonníkom práce, ak osobitný predpis, ktorým je zákon o odmeňovaní, neustanovuje inak. Ide o subsidiárnu pôsobnosť Zákonníka práce. Z uvedeného vyplýva, že v prípade vzniku alebo skončenia pracovného pomeru, pri porušení pracovnej disciplíny sa aj u týchto zamestnancov postupuje podľa Zákonníka práce. V oblasti odmeňovania je však potrebné sa riadiť osobitným zákonom, ktorým je zákon o odmeňovaní.
Zákon o odmeňovaní upravuje pevne stanovenú výšku platov, tzv. tabuľkové platy, ktoré sú založené na princípe platových tried a zaraďovania zamestnancov do týchto tried. To znamená, že zamestnancovi prináleží plat vo výške určenej zákonom, ktorý platí pre platovú triedu, do ktorej bol zamestnanec zaradený. Zamestnanec je zaradený do platovej triedy za podmienok ustanovených zákonom a to v závislosti od najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorú má/bude zamestnanec vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie. V prípade pedagogických a odborných zamestnancov je kvalifikačný predpoklad ustanovený v § 7 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o pedagogických zamestnancoch“).
Platové triedy, do ktorých sú zamestnanci pri výkone práce vo verejnom záujme zaraďovaní, sú určené pre jednotlivé kategórie zamestnancov vo forme stupníc platových taríf. Zákon o odmeňovaní ustanovuje nasledovné stupnice platových taríf:
Základná stupnica platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme (príloha č. 3 zákona o odmeňovaní)
Osobitná stupnica platových taríf vybraných skupín zamestnancov (príloha č. 4 zákona o odmeňovaní)
Osobitná stupnica platových taríf výskumných a vývojových zamestnancov a zdravotníckych zamestnancov (príloha č. 5 zákona o odmeňovaní)
Osobitná stupnica platových taríf učiteľov vysokých škôl (príloha č. 5a zákona o odmeňovaní).
Platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov (príloha č. 7 zákona o odmeňovaní).
Dňa 1. 9. 2016 nadobudla účinnosť novela č. 217/2016 Z. z. zákona o odmeňovaní, ktorá zaviedla novú osobitnú stupnicu platových taríf a to pre učiteľov vysokých škôl. Do prijatia tejto zmeny boli podľa jednej osobitnej stupnice platových taríf (príloha č. 5 zákona o odmeňovaní) odmeňovaní spoločne:
– zamestnanci, ktorí pôsobia vo verejnej vysokej škole alebo v štátnej vysokej škole ako učitelia, tzv. „učitelia vysokých škôl“,
– zamestnanci s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, ktorí vykonávajú výskumno-pedagogickú činnosť alebo výskumnú a vývojovú činnosť na výskumnom pracovisku, tzv. „výskumní a vývojoví zamestnanci“,
– zdravotnícki zamestnanci, ktorí nie sú odmeňovaní podľa ZP.

Počnúc 1. 9. 2016 sa zároveň platové tarify vysokoškolských učiteľov, a pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov zvýšili o 6 %, čo znamená, že platové tarify [základné platy (bez príplatkov)] sa pohybujú u vysokoškolských učiteľov od 578 eur do 1 289 eur a u pedagogických a odborných zamestnancov od 473 eur do 950,50 eur.

Učiteľovi vysokej školy
patrí tarifný plat v sume platovej tarify ustanovenej pre platovú triedu a platový stupeň, do ktorých je zaradený, podľa osobitnej stupnice platových taríf učiteľov vysokých škôl (príloha č. 5a zákona o odmeňovaní). Podľa dosiahnutého počtu rokov praxe sa učiteľ vysokej školy zaraďuje do jedného z 12 platových stupňov.

Pedagogickému a odbornému zamestnancovi
patrí tarifný plat, ktorý je súčtom platovej tarify a sumy zvýšenia platovej tarify. Tarifný plat sa u nich neurčuje v závislosti od dĺžky započítanej praxe, t.j. neuplatňuje sa platový stupeň ako napríklad u učiteľov vysokých škôl (pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec sa nezaraďuje do jedného z 12 platových stupňov).

PLATOVÁ TARIFA patrí pedagogickému a odbornému zamestnancovi podľa stupnice platových taríf (príloha č. 7 zákona) v závislosti od platovej triedy (podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti) a pracovnej triedy (podľa stupňa náročnosti vykonávanej práce), do ktorej je zamestnanec zaradený. Zamestnávateľ zaradí pedagogického a odborného zamestnanca do pracovnej triedy jeden alebo do pracovnej triedy dva.

PRACOVNÁ TRIEDA vyjadruje stupeň náročnosti vykonávanej pracovnej činnosti pedagogickým a odborným zamestnancom v príslušnom druhu školy alebo školského zariadenia, v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu a splnenia kvalifikačných predpokladov potrebných na jej vykonávanie ustanovených v ust. § 7 zákona o pedagogických zamestnancoch. Do pracovnej triedy dva sa zaraďuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v špeciálnej škole, špeciálnej triede, špeciálnom výchovnom zariadení alebo v školskom výchovno-vzdelávacom zariadení pre deti so zdravotným znevýhodnením a pedagogického zamestnanca, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť v zariadení sociálnych služieb, v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v zariadení pre pracovnú rehabilitáciu.
Platová tarifa sa pedagogickému a odbornému zamestnancovi s účinnosťou od 1. januára kalendárneho roka zvyšuje o 1 % za každý celý rok započítanej praxe dosiahnutej k 31. decembru bežného kalendárneho roka až do 16 rokov započítanej praxe. Za každý celý rok započítanej praxe od 17 rokov až do 32 rokov sa platová tarifa zvyšuje o 0,5 %. Zvýšenie platovej tarify sa zaokrúhľuje na 50 eurocentov nahor.

TARIFNÝ PLAT, OSOBNÝ PLAT, ZVÝŠENIE TARIFNÉHO PLATU A PRÍPLATKY určené mesačnou sumou sa zamestnancovi poskytujú za prácu vykonávanú v rozsahu ustanoveného pracovného času. Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na kratšom pracovnom čase, peňažné plnenia mu patria v pomernej výške zodpovedajúcej dĺžke dohodnutého pracovného času okrem príplatku za činnosť triedneho učiteľa v prípade pedagogického zamestnanca, kedy patrí príplatok za výkon špecializovanej činnosti v sume 5 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 24 %, ak túto činnosť vykonáva v jednej triede, alebo v sume 10 % platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 24 %, ak túto činnosť vykonáva v dvoch triedach alebo vo viacerých triedach. Ak je zamestnanec preradený do inej platovej triedy, patrí mu tarifný plat zodpovedajúci novému zaradeniu odo dňa účinnosti tohto preradenia, pričom tarifný plat vo vyššom platovom stupni patrí zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom dosiahol počet rokov započítanej praxe, určený pre vyšší platový stupeň.



(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 11/2016 )

 

 
 
P6 AKTUAL
289/2016 Zákon o vykonávaní medzinárodných sankcií a o doplnení zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov
290/2016 Zákon o podpore malého a stredného podnikania a o zmene a doplnení zákona č. 71/2013 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
291/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 371/2014 Z. z. o riešení krízových situácií na finančnom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
292/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
293/2016 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky vo veci vyslovenia nesúladu časti ustanovenia § 10 ods. 5 druhá, tretia a štvrtá veta, § 10 ods. 9, § 10 ods. 10 prvá a tretia veta a § 10 ods. 12 prvá, druhá a štvrtá veta zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov s čl. 20 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky a s čl. 1 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
294/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky a Spolkovým ministerstvom dopravy, inovácií a technológií Rakúskej republiky o výstavbe severného železničného prepojenia Bratislava – Viedeň
295/2016 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 151/2009 Z. z. o podrobnostiach o služobnej rovnošate Policajného zboru a jej vyobrazení v znení neskorších predpisov
296/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov
297/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 331/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v znení neskorších predpisov
298/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
299/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
300/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 442/2012 Z. z. o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní v znení zákona č. 359/2015 Z. z. a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 359/2015 Z. z. o automatickej výmene informácií o finančných účtoch
301/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
302/2016 Zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a o zmene a doplnení zákona č. 545/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky a o zmene a doplnení zákona č. 617/2007 Z. z. o oficiálnej rozvojovej pomoci a o doplnení zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 287/2012 Z. z.
303/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami v znení neskorších predpisov
304/2016 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
November 2016
8. 11. - utorok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za október 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za október 2016
15. 11. - utorok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
21. 11. - pondelok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2016 49 790 €
25. 11. – piatok podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za október 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za október 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za október 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za október 2016
30. 11. – streda Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za október 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za október 2016
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v októbri 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2016
do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za október 2016
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za október 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 


HYPOCHONDRIA

 
HYPOCHODRICKÍ PACIENTI sa často sťažujú na telesné problémy a dožadujú sa vyšetrenia lekármi z rôznych odborov. Hoci sa im dostupnými diagnostickými metódami nezistí žiaden nález, hypochondri odmietajú možnosť psychickej príčiny ich problémov a hľadajú pomoc aj riešenia v alternatívnych /ne/medicínskych postupoch. Tým sa nezriedka stávajú finančnými „otrokmi“. Život hypochondra sa často točí len okolo jeho „choroby“ a od svojho okolia vyžaduje neustálu pozornosť a spolucítenie pre svoje utrpenie.
Hypochondria patrí do skupiny somatogénnych porúch, ktorých spoločným znakom je, že pri lekárskom vyšetrení nie je možné odhaliť príčiny telesných problémov, na ktoré sa postihnutí sťažujú. Skupina somatogénnych porúch je lepšie známa pod názvom psychosomatické problémy a poukazuje na súvislosť medzi telom (soma) a dušou (psyché). Kľúčovým bodom psychosomatiky je domnienka - ale možno niekedy aj skúsenosť, že duševné problémy sa môžu prejaviť aj telesnými symptómami.
Napriek negatívnym výsledkom pri vyšetrení sa hypochondri aj naďalej obávajú vážnych ochorení, ktoré by ich mohli postihnúť. Príčinou môže byť začarovaný kruh: u osôb trpiacich hypochondriou vedú informácie o príslušnej chorobe pri súčasnom vnímaní vlastných telesných príznakov k domnienkam, že oni sami sú chorí. Následkom toho sa začnú pozorne sledovať a pociťujú strach o vlastné zdravie, čo vedie k zvýšenej úrovni psychického rozrušenia. To len zosilňuje presvedčenie hypochondra, že je skutočne chorý. Pri terapii ide v podstate o to, aby sa tento začarovaný kruh nejakým spôsobom prerušil.
Doposiaľ nie je známa vedecky podložená štatistika, ktorá by dokazovala presný výskyt hypochondrie medzi obyvateľstvom. Podľa údajov všeobecných lekárov sa prejavujú u takmer 50 percent pacientov čiastkové a u 3 až 14 percent jednoznačné príznaky hypochondrie. Na rozdiel od ostatných somatogénnych porúch, vyskytujúcich sa prevažne u žien, má hypochondria približne rovnaké zastúpenie medzi mužmi i ženami.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY HYPOCHONDRIE? Hypochondrický pacient trpí obavou, že môže ochorieť na určitú chorobu. Bežné telesné príznaky alebo minimálne somatické zmeny ako napríklad mierne zvýšený pulz pri stúpaní po schodoch, priebežné problémy s trávením a podobne sú u hypochondrov označované ako príznaky a zároveň dôkazy domnelej choroby. Ani dôkladné lekárske vyšetrenie nedokáže hypochondra presvedčiť, že je v podstate zdravý. Dôkazy o tom, že nie je chorý vníma ako možnosť, že trpí na doposiaľ neznámu chorobu, alebo že sa lekár pri stanovení diagnózy pomýlil. Kvôli svojmu presvedčeniu navštívi značné množstvo lekárov (toto konanie je možné označiť ako doctor – shopping). V mnohých prípadoch sa dokonca podrobuje riskantným chirurgickým operáciám „na vlastnú žiadosť“, od ktorých si sľubuje zistiť príčinu svojich pretrvávajúcich „problémov".
Na rozdiel od iných somatogénnych porúch, pri ktorých sú hlásené zo strany postihnutých meniace sa symptómy v rozličných častiach telesnej schránky, ohraničujú sa hypochondri väčšinou na jeden alebo dva orgánové systémy. Všeobecne je ale ťažké určiť hranicu medzi hypochondriou a ostatnými somatogénnymi ochoreniami. Najschodnejší rozdiel je vidieť v tom, že u hypochondra ide o strach z ochorenia, pričom pri ostatných somatogénnych poruchách stojí v popredí vedomie samotnej choroby.

AKO MÔŽE VZNIKNÚŤ HYPOCHONDRIA? Z psychoanalytického pohľadu vzniká hypochondria vnútornými konfliktmi, zapríčinenými pocitmi viny alebo strachu. Ako obrana sa používa presúvanie pozornosti na telesné poruchy, aby nebola potrebná konfrontácia práve s týmito ničivými vnútornými kolíznymi situáciami. Predpokladá sa, že telesné problémy majú symbolický charakter. Napríklad domnelé očné problémy môžu byť príčinou toho, že hypochonder „niečo nechce vidieť“. Tento predpoklad sa odzrkadľuje aj vo výrokoch ako napríklad: „z toho ma opäť rozbolí hlava“.
Pred vypuknutím ochorenia sa dostali postihnutí väčšinou do styku s informáciami o chorobách buď vo svojom kruhu známych alebo z médií. Osoby, ktoré postihla hypochondria vykazujú často už pred samotným vypuknutím ochorenia zvýšenú psychofyziologickú reaktivitu. Postihnutí často uvádzajú, že pred ochorením trpeli chronickým stresom alebo sa v ich živote udiali rozhodujúce zmeny.
Za týchto okolností sa sledovanie telesných príznakov ako nepravidelný tlkot srdca, pocity závratu, problémy s trávením alebo bolesti hlavy, ktoré sú inak bežným javom prechodných problémov alebo sú dôsledkom vyššej telesnej záťaže, mení na presvedčenie, že ide o známky ťažkého ochorenia. Myšlienka, že môžu ochorieť vedie k očakávaniu ďalších ťažkostí, a postihnutí začína veľmi pozorne sledovať svoje telo. Majú sklony vidieť udalosti extrémne negatívne. Navyše vznikajú sprievodné znaky, ktoré vedú u jednotlivcov k udržiavaniu hypochondrie: aby ochránili svoj organizmus zo strachu pred chorobou, znižujú telesné zaťaženie. To vedie k tomu, že už pri nízkej fyzickej záťaži reaguje organizmus negatívne. Okolie pacienta sa väčšinou k nemu stavia s ľútosťou, prejavuje mu istú náklonnosť. Bez toho, aby si to postihnutý uvedomil, je za svoj stav „odmeňovaný".

PRIEBEH HYPOCHONDRIE - Hypochondria sa v podstate môže dostaviť v každom veku, najčastejšie však k jej príznakom dochádza v rannom dospelom veku. Priebeh choroby je často chronický, silné zaujatie telesnými problémami sa stáva samozrejmosťou. Je pravdepodobné, že ochorenie pretrvá, pokiaľ začalo pomaly a je podporované okolím (pozornosť, šetrenie, ľutovanie a podobne).

LIEČBA - Nakoľko hypochondri veria, že u nich ide o fyzický problém, rozhodnú sa len zriedkavo alebo až po dlhom čase pre psychoterapeutickú liečbu. Často sa najprv obracajú na svojho praktického lekára alebo internistu. Liečba hypochondra je pre lekára často aktom balansovania - je potrebné dať urobiť podrobné vyšetrenia aj testy, pretože popísané symptómy môžu byť skutočným sprievodným znakom nejakej choroby.
Lekár však veľmi rýchlo zistí, že sťažnosti postihnutého nemajú opodstatnenie. Pacient ale tomuto úsudku neverí a žiada ďalšie vyšetrenia. Pokiaľ však aj po ďalších vyšetreniach trvá lekár na svojom stanovisku, podporí hypochondrovu mienku, že trpí na ťažko objaviteľnú chorobu. Pokiaľ odmietne ďalej sa zaoberať problémom, zmení hypochonder lekára. Všeobecne by pri zaobchádzaní s hypochondrom malo byť zdôrazňované, že popísané symptómy sú z hľadiska medicíny nespochybniteľné. Je tu však nebezpečenstvo, že pacient pochopí toto tvrdenie ako zahováranie. Lekár by si mal uvedomiť, že pacient skutočne trpí, ak nie fyzicky, tak predsa len psychicky. Mal by sa snažiť presvedčiť pacienta, aby nastúpil na psychoterapeutickú liečbu. Musí však počítať s nedôverou pacienta, nakoľko si postihnutý myslí, že lekár „nevie čo ďalej“ a preto ho vyhlasuje za „blázna“.
Aj pri samotnom procese psychoterapie je opatrnosť na mieste. Terapeut by si mal pozorne vypočuť symptómy pacienta bez toho, aby s ním diskutoval o tom, či skutočne existujú alebo nie. Malo by sa poukazovať na to, že pri terapii sa dá naučiť zaobchádzať s chorobou, že napríklad proces uvoľňovania ako autogénny tréning, môžu pomôcť.
Vysvetlená by mala byť súvislosť medzi stresom a telesným pocitom. V priebehu terapie by malo byť zistené (v spolupráci s pacientom), kedy sa menia prejavy ochorenia, a s ktorými situáciami (napríklad konflikty v rodine alebo vysoké pracovné zaťaženie) tieto zmeny súvisia. Postihnutému je vysvetlený model, ako sa na základe pozorovania samého seba zvyšujú prejavy hypochondrie. Terapia zahŕňa aj sledovanie negatívneho sklonu k hodnoteniu udalostí a je tu snaha, aby sa postihnutý naučil myslieť pozitívne. Pokiaľ terapeut zistí, že ľudia z okolia pacienta prispievajú k jeho stavu, je rozumné zapojiť ich do procesu liečby, upozorniť, že prílišnou ľútosťou a ohľaduplnosťou prispievajú k dlhotrvajúcemu hypochondrickému stavu pacienta.
Pre hypochondrov je typické, že užívajú veľké množstvo najrôznejších vitamínov a rôznych podporných preparátov, absolvujú veľa vyšetrení, často navštevujú najrôznejších špecialistov a neuspokoja ich nijaké uistenia lekárov, že sú vo výbornom zdravotnom stave. Pre takýchto pacientov je však dôležité, aby u nich lekár včas vylúčil skutočné ochorenie niektorého z telesných systémov a orgánov a ponúkol im liečbu pod dohľadom psychológa alebo psychiatra.

EXISTUJE PREVENCIA? Hypochondrii sa nedá ľahko predchádzať, lebo ju nemožno s určitosťou predvídať. Veľkou pomocou a prevenciou sa však môže stať starostlivosť o domáce zviera, napríklad psa. Donúti totiž človeka myslieť na zodpovednosť za štvornohého člena rodiny, zároveň ho odvádza od úvah o chorobách a dáva jeho životu iný rozmer. Pocit zdravia môže navodiť aj kontrolované cvičenie jogy alebo tanec, skrátka činorodý život s rôznymi koníčkami a pestovaním zdravého životného štýlu. Potenciálnemu hypochondrovi potom nezostane čas sa zapodievať svojimi fyzickými problémami a nezveličuje ich význam, pretože je v psychickej pohode.

MUDr. Pavel Malovič

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 5/2017 (XI/2016)
  • Zákon o elektronickej komunikácii

Verejná správa – (VS), č. 12-13/2016 (XI/2016)
  • Správa daní - základné zásady - Mgr. Marianna Matulková
  • Manká a škodyIng.Jana Bielená

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2016 (XI/2016)
  • Zmena výšky stravnéhoJUDr. Jana Žulová
  • Archivácia mzdovej agendyJUDr. Katarína Slaninková

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 12/2016 (XI/2016)
  • Zmeny v zákone o účtovníctve - Ing. Ľudmila Novotná
  • Zmeny v DPH v roku 2017 - Ing. Naďa Vašková

1 000 riešení, č. 12/2016 (XI/2016)
  • Daň z motorových vozidiel
  • Inventarizácia majetku
  • Účtovníctvo

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12-13/2016 (X/2016)
  • Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie

• Účtovná závierka podnikateľov za rok 2016 (zostavovaní účtovnej závierky podnikateľov).
• Daňové priznania FO a PO za rok 2016 (aktuálne informácie pre spracovanie daňových. priznaní).
• Odvody poistného k 1. 1. 2017 (prehľad parametrov, sadzieb, konštánt, vzorových výpočtov ... z oblasti miezd a platov)
• Daňové a nedaňové výdavky 2017 - (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových).

PRIPRAVUJEME

Poradca – (Poradca), č. 6/2017 (XII/2016)
  • Zákon o DPH s komentárom

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 1/2017 (XII/2016)
  • Minimálna mzda
  • Preradenie na inú prácu

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 1/2017 (XII/2016)
  • Inventarizácia majetku
  • Príjmy plynúce v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov

1 000 riešení, č. 1/2017 (XII/2016)
  • Optimalizácia základu dane
  • Zákonník práce
  • Účtovníctvo

Zborníky zákonov:
• Zákony I
- zákon o daniach z príjmov, zákon o DPH
• Zákony I B - zákon o účtovníctve a postupy účtovania
• Zákony II A – obchodné právo, občianske právo, autorské právo a živnostenský zákon
• Zákony II B – súdne poriadky, trestné právo, správne právo a exekučný poriadok
• Zákony III - ZP, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení, zákon o rodine ...
• Zákony IV - stavebný zákon, zákon o vlastníctve bytov, zákon o pozemkových spoločenstvách
• Zákony V - zákon o obecnom zriadení, školský zákon, rozpočtové pravidlá verejnej správy...
• Zákony VI - zákon o životnom prostredí, zákon o odpadoch, zákon o vodách a ovzduší...

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Elektronická komunikácia
V januári vstúpi do platnosti novela zákona o elektronickej komunikácií, ktoré zavedie do praxe nový spôsob komunikácie. Čo je elektronická správa a elektronický dokument? Ako komunikovať s úradmi? Kedy sa považuje správa za doručenú? Všetkým podnikateľom, ekonómom, účtovníkom, personalistom, živnostníkom prinášame balíček publikácií, ktoré vám poradia lepšie sa orientovať pri komunikácií s úradmi.

Zákon o e-Govermente - príspevok
mesačník DÚVaP 11-12/2016 (A5, 207 str.)


Elektronická komunikácia - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 11/2016 (A5, 96 str.)


Elektronické zasielanie evidenčného listu dôchodkového poistenia - príspevok
mesačník PaM 11/2016 (A4, 80 str.)


Elektronická komunikácia - príspevok
mesačník DUO 12/2016 (A4, 80 str.)




BALÍČEK Elektronická komunikácia obsahuje:
DÚVaP 11-12/2016 + 1000 riešení 11/2016 + PaM 11/2016 + DUO 12/2016

Cena balíčka je 22,80 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 11,40 €.
Ušetríte 11,40 €.


Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Odmeňovanie pedagogických zamestnancov
Pôsobnosť zákona o odmeňovaní je rozšírená na zamestnancov základnej umeleckej školy, materskej školy, jazykovej školy a školského zariadenia, ak sa takto rozhodnú. Školy sa môžu rozhodnúť, či budú pri odmeňovaní uplatňovať Zákonník práce, alebo si pracovné podmienky dohodnú v pracovnej zmluve. Ako je to pri odmeňovaní pedagogických zamestnancov podľa zákona o odmeňovaní? Všetkým učiteľom, riaditeľom škôl, VÚC, pracovníkom školských zariadení, mestám, obciam ponúkame balíček za výhodnú cenu.

Odmeňovanie pedagogických zamestnancov - príspevok
mesačník PaM 11/2016 (A4, 80 str.)


Novela školského zákona a odmeňovanie po novom - príspevok
mesačník VS 10-11/2016 (A4, 112 str.)


Porušovanie predpisov v regionálnom školstve - príspevok
mesačník VS 9/2016 (A4, 72 str.)


CD poradca 2016 február
Elektronická veria publikácií z roku 2016

Zákonník práce - úplné znenie zákona
monotematika (A5, cca 200 str.)




BALÍČEK Balíček Odmeňovanie pedagogických zamestnancov obsahuje:
PaM 11/2016 + VS 10-11/2016 + Poradca 7-8/2016 + CD 2016 február + Zákonník práce a cezhraničné zamestnávanie

Cena balíčka je 27,90 €.
Cena balíčka so 60 % zľavou je 11,10 €.
Ušetríte 16,80 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page