Em@ilové noviny

 

č. 18/2012

10.9.2012

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Zbierka zákonov v kocke 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Patríte k podnikateľom, ktorí svoje podnikateľské aktivity preniesli aj do krajín EÚ? Viete kedy a ako zdaňovať príjmy z činnosti slovenských firiem na území iného členského štátu, alebo kedy vzniká stála prevádzkareň?
Dočítate sa v dnešnej Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
Prehľad nových predpisov a zmien v legislatíve od čiastky 41 po čiastku 60 vo výbere pre podnikateľskú sféru ponúkame v rubrike Zbierka zákonov v kocke.
Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Anna Dišeková
Redakcia em@ilových novín
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
OBCHODOVANIE V EÚ

 
DPH PRI OBCHODOVANÍ SO ŠTÁTMI EÚ

Dodanie tovaru podľa ustanovenia § 8 ods. 1 písm. a) zákona o DPH je prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak uvedený zákon neustanovuje inak, pričom na tieto účely sa hmotným majetkom chápu hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a podobné nehmotné veci a bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným ECB alebo NBS v deň predchádzajúci dňu predaja bankoviek a mincí. Dodaním tovaru je pre uvedené účely však aj dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy ako aj prevod vlastníckeho práva k hmotnému majetku za náhradu alebo protihodnotu na základe rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona. Za dodanie tovaru treba považovať pre účely DPH aj odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky, ako aj ďalšie špecifické prípady ustanovené v rámci § 8 ods. 3. ods. 4 a ods. 7 zákona o DPH.

Premiestnenie tovaru
Za dodanie tovaru sa považuje aj premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania.
Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru
a) na účel jeho inštalácie alebo montáže zdaniteľnou osobou alebo na jej účet v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,
b) na účel zásielkového predaja tohto tovaru zdaniteľnou osobou v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru,
c) na účel dodania tovaru na palubách lietadiel, lodí alebo vlakov počas osobnej dopravy na území Európskej únie,
d) určeného na vývoz tovaru do tretích štátov, ak sa colné konanie o vývoze tovaru uskutočnilo v tuzemsku,
e) určeného na dodanie tovaru do iného členského štátu touto zdaniteľnou osobou, ak dodanie tohto tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, bude oslobodené od dane,
f) na účel prepracovania, spracovania, opravy alebo iných podobných činností fyzicky vykonaných na tomto tovare pre túto zdaniteľnú osobu v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava, za predpokladu, že sa tejto osobe tovar po skončení operácií vráti do tuzemska,
g) na dočasné použitie tohto tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, na účel dodania služieb touto zdaniteľnou osobou,
h) na dočasné použitie na obdobie nepresahujúce 24 mesiacov na území iného členského štátu, v ktorom by sa dovoz toho istého tovaru z územia tretieho štátu považoval za prepustený do režimu dočasné použitie s úplným oslobodením od dovozného cla,
i) na účel dodania plynu prostredníctvom sústavy zemného plynu, ktorá sa nachádza na území Európskej únie, alebo siete, ktorá je k takejto sústave pripojená, dodania elektriny a dodania tepla alebo chladu prostredníctvom teplárenských sietí alebo chladiarenských sietí podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f) zákona o DPH. Okamihom, keď sa prestane plniť niektorá z podmienok uvedených vyššie v písm. a) až i), považuje sa takéto premiestnenie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.

Príklad
Slovenská obchodná spoločnosť má zriadenú organizačnú zložku v ČR. Táto spoločnosť dodáva do ČR odevnú konfekciu občanom ČR. Na základe objednávok českých zákazníkov presunula slovenská spoločnosť určité množstvo spomínaného tovaru do organizačnej zložky v ČR a následne ho dodáva zákazníkom z českej organizačnej zložky.
Za dodanie tovaru sa považuje aj premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania. Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru v zákonom ustanovených prípadoch. Premiestnenie tovaru sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu, ak ide o premiestnenie za účelom zásielkového predaja tohto tovaru zdaniteľnou osobou v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru. Samotné premiestnenie konfekčného tovaru do organizačnej zložky v ČR nie je dodaním tovaru za protihodnotu. Až konečné dodanie tovaru zákazníkom v ČR podlieha DPH, čo vysporiada česká organizačná zložka.


Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

Príklad
Slovenská obchodná spoločnosť (platiteľ DPH registrovaný v SR) darovala dve počítačové zostavy svojmu obchodnému partnerovi v Belgicku, ktorý je registrovaný ako platca dane v Belgicku. Slovenská firma spomínaný tovar odovzdala belgickému partnerovi v sídle jeho firmy v Bruseli.
Je potrebné predmetnú dodávku považovať za oslobodenú dodávku tovaru v rámci členských štátov EÚ?

Nakoľko sa jedná o dodanie tovaru, je potrebné predovšetkým určiť miesto dodania tohto tovaru. Miestom dodania tovaru spojeného s odoslaním alebo prepravou je v zmysle § 13 ods. 1 písm. a) zákona o DPH to miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať. Miestom dodania spomínaného tovaru je v predmetnom prípade teda SR. Následne je potrebné analyzovať, či je alebo nie je uvedená dodávka tovaru oslobodená od dane. Podľa § 43 ods. 1 zákona o DPH je oslobodené od dane dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte. To znamená, že oslobodenie sa vzťahuje len na predaj tovaru, nakoľko ide o vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim - nadobúdateľom, preto slovenská obchodná spoločnosť registrovaná pre DPH v SR uplatní na túto dodávku (darovanie počítačových zostáv) DPH 20 % a odvedie ju do štátneho rozpočtu SR.


Oslobodené od dane je dodanie nového dopravného prostriedku, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu kupujúcemu predávajúcim alebo kupujúcim alebo na ich účet. Toto oslobodenie od dane vychádza z toho, že zdanenie nových dopravných prostriedkov patrí pod špeciálny režim, to zn., že v štáte dodania je nový dopravný prostriedok vždy oslobodený od dane, bez ohľadu na to, kto ho dodáva a v štáte nadobudnutia vzniká povinnosť zaplatiť daň z nadobudnutia, čo platí taktiež pre každého nadobúdateľa, bez ohľadu na jeho postavenie (platitelia dane, zdaniteľné osoby, ktoré nie sú platiteľom DPH a nezdaniteľné osoby, t.j. aj fyzické osoby, ktoré nie sú podnikateľmi, sú povinné z nadobudnutia nového dopravného prostriedku z iného členského štátu platiť daň). Príslušný orgán, ktorý eviduje dopravné prostriedky (ak ide o autá, je to dopravný inšpektorát, ktorý vedie evidenciu motorových vozidiel, ak ide o lietadlá, je to letecký úrad a ak ide o plavidlá, je to plavebný úrad), bude pri evidencii požadovať osvedčenie o registrácii alebo bude požadovať doklad o zaplatení dane daňovému úradu.
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, odoslaného alebo prepraveného z tuzemska do iného členského štátu kupujúcemu predávajúcim alebo kupujúcim alebo na ich účet, ak kupujúci je zdaniteľnou osobou podľa práva iného členského štátu, ktorá nie je identifikovaná pre daň, alebo právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou podľa práva iného členského štátu a nie je identifikovaná pre daň, a ak povinnosť platiť spotrebnú daň vzniká kupujúcemu v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru. Oslobodené od dane je premiestnenie tovaru zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu na účely jej podnikania (viď § 8 ods. 4 zákona o DPH), ak by dodanie tohto tovaru pre inú osobu bolo oslobodené od dane podľa § 43 odseku 1 zákona o DPH.

Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa doteraz uvedených prípadov. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry
a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.
V zmysle ustanovenia § 43 odseku 8 zákona o DPH sa riešia aplikačné problémy vznikajúce v praxi pri použití dodacej parity EXW– Ex Works – t.j.v prípadoch keď prepravu tovaru vykoná odberateľ alebo ju zabezpečí odberateľ treťou osobou. V tomto prípade dodanie tovaru nastane už v deň, kedy platiteľ dane oznámi odberateľovi, že tovar má k dispozícii v prevádzkových priestoroch platiteľa dane, pretože v tento deň odberateľ nadobudne právo nakladať s tovarom. Pri dodaní odberateľovi so sídlom v inom členskom štáte EÚ sa totiž často stáva, že platiteľ dane nemá príslušné doklady preukazujúce prepravu tovaru do iného členského štátu EÚ už v zdaňovacom období, kedy došlo k dodaniu tovaru, pretože preprava sa uskutoční až neskôr. V takýchto prípadoch ako by ako problematická mohla vyvstávať aplikácia oslobodenia od dane (z titulu absencie zákonom požadovaných dokladov preukazujúcich splnenie podmienky uvedené v § 43 ods. 1 až 4 zákona o DPH) a to napriek tomu, že sa v skutočnosti jednalo o dodanie tovaru do iného členského štátu. V nadväznosti na spomínané ustanovenie § 43 ods. 8 zákona o DPH však platí, že ak prepravu tovaru z tuzemska do iného členského štátu vykoná odberateľ alebo ju zabezpečí odberateľ inou osobou, platiteľ je povinný mať doklady podľa § 43 ods. 5 písm. a) alebo c) zákona o DPH do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom sa uskutočnilo dodanie tovaru. Ak by platiteľ nedisponoval spomínanými dokladmi do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom sa uskutočnilo dodanie tovaru, uvedie dodanie tovaru bez oslobodenia od dane do daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplynula táto lehota.

Nadobudnutie tovaru z iného členského štátu

Nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich zdaniteľných obchodov, ktoré sú predmetom DPH v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 písm. c) zákona o DPH. Podrobne je tento typ zdaniteľného obchodu bližšie špecifikovaný v rámci § 11 a § 11a zákona o DPH. Na účely zákona o DPH sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za takéto nadobudnutie tovaru sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
1. nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
2. dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Príklad
Slovenský platiteľ nakupuje od českého dodávateľa plastové výrobky, pričom tento tovar je prepravený k odberateľovi na Slovensko. Obidva subjekty sú registrované pre DPH vo svojej krajine.
Český podnikateľský subjekt vyúčtuje cenu dodávky bez dane, pretože ide o intrakomunitárnu dodávku tovaru, ktorá je od dane oslobodená. Podmienkou je odoslanie alebo prepravenie predmetného tovaru na územie SR. Český dodávateľ musí uviesť na faktúre svoje identifikačné číslo pre daň a súčasne identifikačné číslo pre daň slovenského podnikateľa. Český dodávateľ teda neuplatní k predajnej cene tovaru DPH, pretože z jeho pohľadu ide o oslobodenú dodávku - intrakomunitárne dodanie tovaru.
Slovenský platiteľ tak uplatní DPH z intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru pričom použije sadzbu dane platnú v SR. Túto sumu dane slovenský platiteľ uvedie v daňovom priznaní ako daň na výstupe. Súčasne táto daň je aj daňou na vstupe, pri ktorej si spoločnosť uplatní odpočítanie dane. Z uvedeného vyplýva, že platiteľ z intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru vykáže v daňovom priznaní výsledný vzťah 0, ak môže odpočítať daň v plnej výške.


Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po ukončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.
Naopak, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10 zákona o DPH,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941,45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne. Uvedené sa však nevzťahuje na
  • nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi,
  • nadobudnutie tovaru, ak v bode b) spomínaná osoba má pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a zákona o DPH.
Do hodnoty 13 941,45 eura sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený. Do hodnoty sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane. Tiež platí, že nadobúdateľ sa v takomto prípade môže rozhodnúť, že bude zdaňovať nadobudnutie tovaru pred dosiahnutím hodnoty 13 941,45 eura a toto svoje rozhodnutie oznámi písomne daňovému úradu pri podaní žiadosti o registráciu pre daň (viď § 7 zákona o DPH). Takéto zdaňovanie nadobudnutia tovaru je nadobúdateľ povinný uplatňovať najmenej po dobu dvoch kalendárnych rokov. Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj použitie tovaru zdaniteľnou osobou na účely jej podnikania, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo prepravený do tuzemska z členského štátu, v ktorom zdaniteľná osoba v rámci svojho podnikania tento tovar vyrobila, vyťažila, spracovala, kúpila, nadobudla z iného členského štátu alebo doviezla z území tretieho štátu, ak by sa premiestnenie tovaru z tuzemska do iného členského štátu považovalo za dodanie tovaru za protihodnotu podľa § 8 ods. 4 zákona o DPH.
Ak tovar nadobudnutý právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a dovezený touto osobou do iného členského štátu a miestom určenia odoslaného alebo prepraveného tovaru je tuzemsko, považuje sa tento tovar za odoslaný alebo prepravený z členského štátu dovozu.

Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
V ktorých prípadoch ide o nadobudnutie tovaru, ktoré je predmetom dane v tuzemsku, upravuje § 11 zákona o DPH. Podľa § 20 ods. 1 zákona o DPH platí, že daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň v zmysle § 69 ods. 6 zákona o DPH osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 zákona o DPH. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

Príklad
Slovenský podnikateľ kúpil dňa 23. 5. 2012 sústruh v ČR od českého platiteľa (osoby identifikovanej pre daň v ČR). Český podnikateľ vyúčtoval vo faktúre cenu uvedenej súpravy bez DPH vo výške 800 eur. Faktúru vyhotovil český platiteľ 20. 7. 2012 a slovenský podnikateľ obdŕžal tento doklad dňa 23. 7. 2012. V ktorom zdaňovacom období si môže slovenský podnikateľ uplatniť odpočítanie dane z takto nadobudnutého tovaru?
Podľa zákona o DPH právo odpočítať daň z tovaru alebo služby vzniká platiteľovi v deň, kedy pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Daňová povinnosť vzniká pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v zmysle § 20 zákona o DPH buď a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písm. a). Keďže faktúra bola českým dodávateľom vyhotovená po 15. dni kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru – sústruhu, daňová povinnosť vznikla platiteľovi 15. 6. 2012. V tento deň však platiteľovi nevzniklo právo odpočítať si daň. Toto právo môže slovenský podnikateľ uplatniť len ak má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.
Slovenský podnikateľ teda v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie jún 2012 prizná daňovú povinnosť z nadobudnutia sústruhu, avšak odpočítanie dane z tohto nadobudnutia si uplatní až za zdaňovacie obdobie júl 2012 – t.j. kedy disponuje spomínanou faktúrou.


Nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa § 11 ods. 8 zákona o DPH
Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj použitie tovaru zdaniteľnou osobou na účely jej podnikania, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo prepravený do tuzemska z členského štátu, v ktorom zdaniteľná osoba v rámci svojho podnikania tento tovar vyrobila, vyťažila, spracovala, kúpila, nadobudla alebo doviezla z územia tretieho štátu, ak by sa premiestnenie tovaru z tuzemska do iného členského štátu považovalo za dodanie tovaru za protihodnotu podľa § 8 ods. 4 zákona o DPH. Pri určení dňa vzniku daňovej povinnosti sa postupuje podľa § 20 zákona o DPH. Ak platiteľ dane premiestňuje tovar do tuzemska z iného členského štátu, v ktorom ho obstaral, a nesplní si v tomto členskom štáte registračnú povinnosť, nemá táto skutočnosť vplyv na to, že má v tuzemsku nadobudnutie tovaru, ktoré je predmetom dane.

Základ dane pri nadobudnutí tovaru podľa § 11a zákona o DPH
Pri problematike určovania základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v tzv. osobitnom prípade podľa § 11a zákona o DPH je nevyhnutné vychádzať § 23 ods. 1 zákona o DPH. V zmysle tohto ustanovenia sa základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11a určí podľa § 22 ods. 1 až 4 zákona o DPH. To teda znamená, že základom dane pri nadobudnutí tovaru podľa § 11a zákona o DPH je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú má odberateľ zaplatiť dodávateľovi t.j. predajná cena tovaru dohodnutá medzi zahraničnou osobou (dodávateľom) a tuzemským platiteľom dane (odberateľom). V prípadoch, ak by došlo po vzniku daňovej povinnosti k zníženiu hodnoty (zníženiu základu dane), z ktorej bola daň z nadobudnutia tovaru podľa § 11a zákona o DPH vypočítaná, platiteľ dane v prípade, že obdrží doklad o oprave základu dane od dodávateľa, je povinný opraviť základ dane podľa § 25 zákona o DPH, ako aj odpočítanú daň podľa § 53 zákona o DPH. Ten istý postup uplatní platiteľ dane aj v prípade, ak sa časť tovaru vráti späť do členského štátu dodávateľa. Ak totiž osoba registrovaná pre daň (nadobúdateľ tovaru podľa § 11a zákona o DPH) v tuzemsku z iného členského štátu, obdrží doklad o oprave základu dane od dodávateľa z iného členského štátu identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, opravuje základ dane a daň z dôvodu, že z nadobudnutia tovaru podľa § 11a zákona o DPH uplatňoval daň v tuzemsku (§ 69 ods. 6 zákona o DPH). V zmysle ustanovenia § 25 ods. 3 zákona o DPH okrem iného platí, že pri oprave základu pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, kedy je povinný platiť daň nadobúdateľ sa uvádza rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a pôvodnou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru obdŕžal doklad o oprave základu dane. Nadobúdateľ tovaru, ktorý je platiteľom dane v prípade obdŕžania dokladu o oprave základu dane vykoná aj opravu odpočítanej dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom platiteľ dane dostal doklad o oprave základu dane. Uvedené platí na základe § 53 ods. 1 a 2 zákona o DPH.

Príklad
Slovenská obchodná spoločnosť XYZ, s.r.o. - platiteľ dane, nadobudla v mesiaci marec 2012 od rakúskeho dodávateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku tovar v systéme „call of stock“ podľa § 11a zákona o DPH. V deň vzniku daňovej povinnosti (t.j. podľa § 20 ods. 1 zákona o DPH) dňa 26. marca 2012 firma XYZ, s.r.o. priznala daň z nadobudnutia tovaru a zároveň si aj uplatnila právo na odpočítanie dane v zmysle § 49 a § 51 zákona o DPH. Spoločnosť XYZ, s.r.o. obdŕžala od rakúskeho dodávateľa doklad (dobropis) o oprave základu dane v zmysle dohodnutých podmienok o znížení ceny v prípade splnenia platobných podmienok pri platbe za tovar do 5 dní. Opravný doklad zo dňa 31. mája 2012 bol vyhotovený k dodanému tovaru a rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane je vo výške 35 eur. Spoločnosť XYZ, s.r.o. prijala doklad, ktorým sa opravoval základ dane dňa 4. júna 2012.
Slovenská spoločnosť XYZ, s.r.o. vykoná opravu základu dane, dane a odpočítanej dane v daňovom priznaní podanom za zdaňovací obdobie jún 2012.


Trojstranný obchod

V rámci problematiky uplatňovania dane z pridanej hodnoty sa pojmom „trojstranný obchod“ rozumie taký obchod v rámci ktorého:
a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.
Ak sú splnené všetky uvedené podmienky pre trojstranný obchod, prvý odberateľ nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru u tejto osoby sa považuje za zdanené. Pri trojstrannom obchode prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod.
Zo záznamov vedených pre určenie dane musí byť zrejmé
a) u prvého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, dohodnutá odplata za dodanie tovaru druhému odberateľovi a názov alebo meno a adresa druhého odberateľa,
b) u druhého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, základ dane, suma dane a názov alebo meno a adresa prvého odberateľa.

Príklad
Belgický podnikateľ identifikovaný pre daň v Belgicku si objednal u svojho obchodného partnera v Poľsku dodávku dreva. Poľský podnikateľ identifikovaný pre daň v Poľsku objedná tento tovar u svojho dodávateľa v SR identifikovaného pre daň v SR. Ani jedna z týchto osôb nie je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktoré sa zúčastňujú na tomto obchode. Poľský podnikateľ určil miesto dodávky - Belgicko, nakoľko toto upravoval zmluvný vzťah s belgickým podnikateľom. Drevo bolo prepravené priamo zo Slovenska do Belgicka na účet poľského podnikateľa.
Má slovenský podnikateľ povinnosť túto dodávku tovaru zdaniť?

Trojstranným obchodom sa v zmysle zákona o DPH rozumie obchod, ak:
1. sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
2. osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
3. prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
4. tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ alebo iná osoba na ich účet,
5. druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava skončí, a
6. druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.
Ak sú splnené všetky tieto podmienky, potom:
1. Slovenský podnikateľ
  • vystaví pre poľského podnikateľa (identifikovaného pre daň v Poľsku) faktúru bez dane, pretože ide o oslobodenú dodávku
  • prizná túto dodávku v daňovom priznaní
  • podá súhrnný výkaz, v ktorom uvedie svoje identifikačné číslo, identifikačné číslo poľského podnikateľa, hodnotu dodávky bez dane.
2. Poľský podnikateľ - nadobudne tovar od slovenského podnikateľa, pričom zjednodušený postup mu umožňuje:
  • nemusí zdaniť nadobudnutie tovaru
  • nemusí sa registrovať v Belgicku
  • nemusí zdaniť dodávku pre belgického odberateľa
  • ak použije rovnaké IČ pre daň voči dodávateľovi i odberateľovi, považuje sa toto nadobudnutie za zdanené a dodanie tovaru sa nezdaňuje
  • vyhotoví pre belgického odberateľa faktúru bez dane a uvedie v nej, že ide o trojstranný obchod
  • podá daňové priznanie a súhrnný výkaz, v ktorom uvedie dodávku pre belgického odberateľa a kód trojstranného obchodu.
3. Belgický podnikateľ
  • je osobou povinnou platiť daň
  • podá daňové priznanie, v ktorom prizná daň z tohto nadobudnutia a ak splní podmienky, odpočíta si ju.

Miesto nadobudnutia tovaru pri trojstrannom obchode
Trojstranné obchody predstavujú osobitný prípad určovania miesta nadobudnutia tovaru. V týchto prípadoch platí, že miestom nadobudnutia tovaru je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi. Uvedené však platí za predpokladu, že
a) prvý odberateľ preukáže, že tovar nadobudol na účely následného dodania tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a druhý odberateľ je osobou identifikovanou pre daň v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a je osobou povinnou platiť daň,
b) prvý odberateľ splní povinnosť uviesť následné dodanie tovaru v súhrnnom výkaze podľa § 80 zákona o DPH,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a
d) odoslanie alebo preprava tovaru spočíva v zúčastnení sa na obchode troch osôb, pričom predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu [viď § 45 ods. 1 písm. a) zákona o DPH].

Príklad
Nemecký podnikateľ identifikovaný pre daň v Nemecku sa obrátil na svojho obchodného partnera v ČR, aby mu dodal obrábacie stroje. Český podnikateľ identifikovaný pre daň v ČR, ktorý nepodnikal v Nemecku, nemohol túto objednávku splniť priamo, preto sa obrátil na slovenského výrobcu obrábacích strojov a dohodol s ním požadovaný kontrakt. Zároveň ho požiadal, aby tieto stroje prepravil priamo do Nemecka.
V uvedenej transakcii ide o dve dodávky:
  • slovenský podnikateľ dodáva obrábacie stroje českému podnikateľovi
  • český podnikateľ dodáva obrábacie stroje nemeckému podnikateľovi.
Prvá dodávka je tzv. pohyblivá dodávka, nakoľko preprava tovaru začína v SR a končí v Nemecku a uskutočňuje sa pod dispozičnou mocou českého podnikateľa. Druhá dodávka je tzv. nepohyblivá. Slovenský podnikateľ vystavuje pre českého podnikateľa faktúru bez dane, nakoľko dodanie tovaru je oslobodené od dane. Slovenský podnikateľ podá v SR daňové priznanie a súhrnný výkaz, v ktorom uvedie dodávku pre českého podnikateľa – uvedie svoje identifikačné číslo pre daň, identifikačné číslo pre daň českého podnikateľa a hodnotu dodávky bez dane.
Český podnikateľ nadobudne tovar od slovenského podnikateľa v Nemecku, pričom zjednodušený postup pri trojstrannom obchode mu umožňuje nasledovný postup:
  • nemusí zdaniť nadobudnutie tovaru v Nemecku
  • nemusí sa registrovať v Nemecku
  • nemusí zdaniť dodávku tovaru pre nemeckého podnikateľa v Nemecku.
Za podmienky, že český podnikateľ nie je identifikovaný pre daň v Nemecku a voči slovenskému a nemeckému podnikateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň, nadobudnutie tovaru sa u českého podnikateľa považuje za zdanené a dodanie tovaru pre nemeckého podnikateľa nezdaňuje. Český podnikateľ vystaví pre nemeckého podnikateľa faktúru bez dane a uvedie v nej, že ide o trojstranný obchod. Český podnikateľ podá daňové priznanie a úhrnný výkaz, v ktorom uvedie dodávku pre nemeckého podnikateľa – svoje identifikačné číslo pre daň, identifikačné číslo pre daň nemeckého podnikateľa, hodnotu dodaného tovaru bez dane a kód trojstranného obchodu. Osobou povinnou platiť daň z predmetného obchodu je nemecký podnikateľ, ktorý pri kúpe tovaru použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa skončí preprava tovaru, teda nemecké identifikačné číslo pre daň. Nemecký podnikateľ zdaní obrábacie stroje sadzbou dane platnou v Nemecku a podá daňové priznanie, v ktorom prizná daň z obrábacích strojov.


Príjem a dodanie služby v rámci EÚ a registračná povinnosť
V súvislosti s pravidlami určovania miesta dodania služby v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH je ustanovená zákonná povinnosť registrácie zdaniteľnej osoby pre DPH.

Registračná povinnosť pri prijatí služby
Registračnú povinnosť zákon o DPH ustanovuje v zmysle § 7a ods. 1 pre zdaniteľnú osobu, ktorá nie je platiteľom dane a prijíma službu od zahraničnej osoby so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte, pričom miestom dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH tuzemsko a osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH je príjemca služby. Dôležité je však v uvedenej súvislosti upozorniť, že zdaniteľnej osobe nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň v prípade, ak prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH dodanú zahraničnou osobou so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v treťom štáte. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby. Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH. Ak zdaniteľná osoba nadobudla v tuzemsku tovar z iného členského štátu, pričom celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený, dosiahla v kalendárnom roku 13 941,45 eur, bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 7 zákona o DPH. Ak teda zdaniteľná osoba už je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH, potom žiadosť o registráciu podľa § 7a zákona o DPH, ak prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v inom členskom štáte nepodáva. Registráciou podľa § 7a ods. 1 zákona o DPH sa však zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane. Ak zdaniteľná osoba prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby z iného členského štátu, vzniká jej registračná povinnosť podľa § 7a ods. 1 zákona o DPH, čo však neznamená, že zdaniteľná osoba nemôže požiadať o registráciu za platiteľa dane podľa § 4 zákona o DPH. Na všeobecné pravidlo o určení miesta dodania služby zdaniteľnej osobe ustanovené prostredníctvom § 15 ods. 1 zákona o DPH nadväzuje pravidlo o určení osoby povinnej platiť daň v § 69 ods. 3 zákona o DPH. Osobou povinnou platiť daň podľa tohto ustanovenia je totiž zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je registrovaná pre daň podľa § 7 pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku. Ak však zdaniteľná osoba prijme službu s miestom dodania v tuzemsku podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ktorá je oslobodená od dane, podať žiadosť o registráciu pre daň jej nevzniká, pretože v tomto prípade nie je osobou povinnou platiť daň. Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

Registračná povinnosť pri dodaní služby
Registračná povinnosť sa v zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH týka aj takej zdaniteľnej osoby, ktorá nie je platiteľom dane a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v inom členskom štáte, pričom osobou povinnou platiť daň je príjemca služby – zdaniteľná osoba v inom členskom štáte. V takomto prípade je spomínaná osoba povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby. Žiadosť o registráciu pre daň v zmysle vyššie uvedeného však takáto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH. Zdaniteľná osoba nie je povinná registrovať sa pre daň ani v prípade, ak dodá službu zahraničnej osobe so sídlom, miestom podnikania, prevádzkarňou alebo bydliskom v treťom štáte a rovnako ani v prípade ak dodá službu, ktorá je oslobodená od dane v členskom štáte príjemcu služby. Dodanie služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, je zdaniteľná osoba povinná vykázať v súhrnnom výkaze. Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

Obchodovanie v EÚ a miesto dodania služby

Miesto zdaňovania z pohľadu DPH by pri poskytovaní služieb malo byť v zásade tam, kde dochádza ku skutočnej spotrebe predmetnej služby. Zákon o DPH rieši uvedenú problematiku prostredníctvom ustanovení § 15 a § 16. Za účelom zabezpečenia zdaňovania v mieste, kde dochádza ku skutočnej spotrebe sú tak ustanovené dve všeobecné pravidlá miesta dodania služby. Prvé pravidlo upravuje miesto dodania služby poskytnutej zdaniteľnej osobe a druhé pravidlo upravuje miesto dodania služby poskytnutej osobe nezdaniteľnej. V určitých prípadoch sa tieto všeobecné pravidlá neuplatnia a namiesto nich sa uplatnia tzv. osobitné pravidlá, ktoré sú predmetom § 16 zákona o DPH.
Všeobecné pravidlá na určenie miesta dodania služieb uvedené v § 15 ods. 1 a 2 zákona o DPH a taktiež niektoré osobitné pravidlá na určenie miesta dodania služieb uvedené v § 16 zákona o DPH sú založené na postavení príjemcu služby, t.j. či príjemca služby je alebo nie je zdaniteľnou osobou. Na základe § 3 zákona o DPH zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti, pričom ekonomickou činnosťou sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb, výkon slobodných povolaní, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Ekonomickou činnosťou je aj využívanie hmotného a nehmotného majetku za účelom dosahovania príjmu z tohto majetku na pokračujúcej báze.
V zmysle § 15 ods. 3 zákona o DPH platí, že miesto dodania služby sa určí podľa § 15 odseku 1 alebo 2 zákona o DPH, ak § 16 zákona o DPH neustanovuje inak. To znamená, že pri určení miesta dodania služby by poskytovateľ služby mal v prvom rade zistiť, či pre konkrétnu službu neplatí niektoré z pravidiel uvedených v § 16 zákona o DPH, ktoré sú osobitnými pravidlami vo vzťahu k dvom všeobecným pravidlám uvedeným v § 15 ods. 1 a 2 zákona o DPH. Ak pre konkrétnu službu neplatí osobitné pravidlo podľa § 16 zákona o DPH, uplatní sa pri určení miesta dodania služby jedno z dvoch všeobecných pravidiel podľa § 15 zákona o DPH, a to v závislosti od toho, či príjemca služby je zdaniteľnou osobou alebo nezdaniteľnou osobou.
Na účely určenia miesta dodania služby podľa § 15 odsekov 1 a 2 a § 16 zákona o DPH sa
a) zdaniteľná osoba,
ktorá vykonáva aj činnosti, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 2 ods. 1 písm. a) alebo b) zákona o DPH, považuje za zdaniteľnú osobu pre všetky služby, ktoré sú jej dodané,
b) právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, považuje za zdaniteľnú osobu.

Daňová povinnosť pri dodaní služby

Za účelom zabezpečenia, aby krížové overovanie informácií o cezhranične poskytovaných službách v rámci vnútorného trhu Európskeho spoločenstva naozaj slúžili na boj proti podvodom, je nevyhnutné, aby poskytovateľ služby a príjemca služby vykazovali transakcie týkajúce sa služieb vo svojich súhrnných výkazoch a daňových priznaniach v rovnakom období. Vo všeobecnosti platí, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Dňom dodania služby sa rozumie deň, keď je služba poskytnutá, resp. keď je poskytovanie služby ukončené. Aj v prípade, ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 3 zákona o DPH, daňová povinnosť vzniká príjemcovi služby dňom dodania služby.

Príklad
Česká prepravná spoločnosť so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v ČR, vykonala prepravu tovaru z ČR na Slovensko pre slovenského podnikateľa – mesačného platiteľa DPH. Preprava tovaru bola vykonaná 11. júna 2012, čo je zrejmé z CMR. Česká prepravná spoločnosť vyhotovila faktúru až 15. augusta 2012.
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH je miestom dodania prepravnej služby miesto, kde má sídlo príjemca služby, t.j. SR. Slovenský odberateľ služby je teda osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH a daňová povinnosť mu z prijatej prepravnej služby vzniká dňom dodania služby, t.j. 11. júna 2012. Prijatú prepravnú službu platiteľ dane vykáže v daňovom priznaní podanom za jún 2012. V rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH si uplatní odpočítanie dane. Česká prepravná spoločnosť dodanú prepravnú službu fakturuje bez DPH a vykáže ju v súhrnnom výkaze.


Základ DPH v obchodných vzťahoch v rámci EÚ

Všeobecná úprava určovania základu dane

Základom dane pri dodaní tovaru a služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od svojho odberateľa – príjemcu plnenia alebo od inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
Takúto základnú definíciu základu dane ustanovuje § 22 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. (ďalej iba „zákon o DPH“).
Do základu dane sa zahŕňa aj:
a) dotácia alebo príspevok,
ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby,
b) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu. Napríklad do základu dane vchádza aj spotrebná daň, ak ide o dodanie tovaru, ktorý podlieha spotrebnej dani,
c) náklady (výdavky) súvisiace s dodaním tovaru alebo služby ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady na poistenie požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
Pri určení základu dane u dodávateľa je potrebné rozlišovať, či ide o náklad dodávateľa alebo prijímateľa, alebo či ide o taký „náklad“, ktorý sa zdaňuje ako samostatné dodanie to varu alebo služby. Suma, ktorá je nákladom prijímateľa plnenia, nie je nákladom dodávateľa a do základu dane u dodávateľa sa nezahŕňa. Napríklad pri dodaní tovaru s prepravou môže byť preprava nákladom predávajúceho alebo nákladom kupujúceho. Všetky náklady, ktoré dodávateľovi tovaru alebo služby vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru alebo služby sa nezdaňujú samostatne. Osobitne sa zdaňujú len také náklady (výdavky), ktoré tvoria samostatné poskytnutie služby alebo dodanie tovaru, ktoré si objednávateľ objednal ako samostatné plnenie. Do základu dane sa ďalej nezahŕňajú výdavky, ktoré dodávateľ zaplatil v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka. Výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka sú považované za tzv. „prechodné položky“ a nevchádzajú do základu dane. Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom. Účelom tohto príspevku je priblížiť problematiku určovania a opravy základu dane v prípadoch zahraničných obchodných vzťahov, čo znamená, že pôjde o dodanie tovarov a služieb obchodným partnerom do zahraničia, premiestnenie tovaru do zahraničia, nadobudnutie tovarov a služieb v tuzemsku od zahraničných dodávateľov ako aj dovoz tovaru.

Záznamy, faktúry a výkazy

Vedenie záznamov

Všeobecná povinnosť viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách je ustanovená prostredníctvom § 70 ods. 1 zákona o DPH. V kontexte s problematikou obchodovania v rámci EÚ je zakotvená povinnosť platiteľ DPH viesť osobitne
  • záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, záznamy o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu,
  • záznamy o prijatí služieb z iného členského štátu.
Platiteľ DPH je ďalej povinný viesť osobitne záznamy o tovare podľa § 8 ods. 4 zákona o DPH, ktorý bol odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu, ako aj o tovare podľa § 11 ods. 8 zákona o DPH, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu. V prípade, ak platiteľ DPH vykoná práce na hnuteľnom hmotnom majetku z iného členského štátu alebo ho oceňuje, ak tieto práce vykonáva pre osobu identifikovanú pre daň v inom členskom štáte, musí viesť osobitne záznamy potrebné na identifikáciu takéhoto hnuteľného hmotného majetku. Záznamovú povinnosť však zákon o DPH nestanovuje len osobe so statusom platiteľ DPH, ale aj osobám registrovaným pre daň podľa § 7 alebo 7a zákona o DPH.
Takýmto osobám vzniká zákonná povinnosť viesť záznamy o:
a) nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu,
b) dodaných službách s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH,
c) prijatých službách, pri ktorých je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH.
Archivačnú povinnosť všetkých doposiaľ spomínaných záznamov ustanovuje zákon o DPH do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.

Súhrnný výkaz
Samotná povinnosť ako aj podmienky a pravidlá podávania súhrnného výkazu sú predmetom ustanovenia § 80 zákona o DPH.
Súhrnný výkaz v podstate predstavuje zákonom ustanovený prostriedok, prostredníctvom ktorého dochádza k výmene potrebných informácií medzi členskými štátmi, čím sa vytvárajú predpoklady na to, aby daňová správa členského štátu, v ktorom je daň z pridanej hodnoty splatná, mala k dispozícii nevyhnutné informácie o dodaniach tovaru v rámci spoločenstva.

Podávanie súhrnného výkazu platiteľom DPH
Platiteľ dane je povinný podať súhrnný výkaz, za každý kalendárny mesiac, v ktorom:

  • dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 zákona o DPH z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, alebo
  • premiestnil tovar, ktorý je v jeho vlastníctve, a ktorý je oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4 zákona o DPH, z tuzemska do iného členského štátu na účely jeho podnikania v tomto členskom štáte alebo
  • sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45 zákona o DPH alebo
  • dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Je teda zrejmé, že ak platiteľ dane v príslušnom časovom období (kalendárny mesiac resp. štvrťrok) nedodal tovar z tuzemska do iného členského štátu, nepremiestnil tovar z tuzemska do iného členského štátu, nezúčastnil sa na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ a zároveň nedodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, súhrnný výkaz nepodáva.

Príklad
Galéria, spol. s r.o. (platiteľ DPH) dodáva pamätné mince, zberateľské predmety atď. do iného členského štátu EÚ. Pri predaji používa osobitnú úpravu uplatňovania dane podľa § 66 ods. 1 písm. c) zákona o DPH.
Pri vyplnení súhrnného výkazu treba zahrnúť rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou v hore uvedenom prípade?

V prípade, ak na dodávku tovaru zberateľského charakteru aplikuje platiteľ osobitný režim uplatňovania DPH v zmysle § 66 zákona o DPH, v takomto prípade nedochádza k dodaniu tovaru oslobodenému od dane podľa § 43 zákona o DPH z tuzemska do iného členského štátu (viď § 66 ods. 15 zákona o DPH).


Vykazovanie údajov v súhrnnom výkaze
Súhrnný výkaz musí obsahovať identifikačné číslo pre daň osoby, ktorá podáva súhrnný výkaz a ďalej:

  • pri dodávke tovaru z tuzemska do iného členského štátu oslobodenej v kontexte pravidiel uvedených v § 43 ods. 1 zákona o DPH identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa, pod ktorým mu bol tovar dodaný, a celkovú hodnotu dodaného tovaru pre každého nadobúdateľa osobitne,
  • pri premiestnení tovaru oslobodeného od DPH podľa § 43 ods. 4 zákona o DPH identifikačné číslo pre daň, ktoré má platiteľ pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru zodpovedajúcu základu dane určeného podľa § 22 ods. 6 zákona o DPH,
  • pri trojstrannom obchode, na ktorom sa zúčastnil ako prvý odberateľ identifikačné číslo pre daň druhého odberateľa pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru dodaného druhému odberateľovi,
  • pri dodaní služby identifikačné číslo pre daň príjemcu služby, pod ktorým mu bola služba dodaná, a celkovú hodnotu dodaných služieb pre každého príjemcu služieb. Dodávky tovaru v rámci trojstranného obchodu sa v súhrnnom výkaze označujú kódom 1 a dodávky služieb sa v súhrnnom výkaze označujú kódom 2. Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v eurách a zaokrúhľujú sa na celé eurá do 0,5 eura nadol a od 0,5 eura vrátene nahor.
Ing. Ján Mintál

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku DÚVaP 9/2012)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
ORGANIZAČNÁ ZLOŽKA NA ÚZEMÍ TALIANSKA A ZDAŇOVANIE JEJ PRÍJMOV

Slovenská spoločnosť XYZ, s.r.o. má na území Talianska umiestnenú organizačnú zložku. Predmetom činnosti organizačnej zložky je reklama a marketingová činnosť, ktorá zahŕňa propagáciu a informačný servis kozmetických výrobkov pre verejnosť na území Talianska. Uvedená činnosť je na území Talianska vykonávaná prostredníctvom reprezentantov firmy, publikácií a reklamy.
Ako budú zdaňované príjmy z činnosti a z nakladania s majetkom organizačnej zložky slovenskej právnickej osoby, umiestnenej na území Talianska?
*

Slovenská republika je v daňových vzťahoch k Taliansku viazaná zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia (uverejnenou v zbierke zákonov pod č.  17/1985 Zb.), ktorá má aplikačnú prednosť pred vnútroštátnymi daňovými predpismi a preto je pri riešení predmetného problému potrebné vychádzať z príslušných ustanovení tejto zmluvy.
Podľa Článku 7 ods. 1 tejto zmluvy sa zisky slovenského podniku môžu zdaniť na území Talianska len v prípade, ak tento podnik vykonáva svoju činnosť na území Talianska prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tam umiestnená.
Vychádzajúc z Článku 5 ods. 1 spomínanej zmluvy výraz ,,stála prevádzkareň” označuje trvalé zariadenie na podnikanie, v ktorom podnik vykonáva úplne alebo čiastočne svoju činnosť. Podľa Článku 5 ods.  3 písm.  e) zmluvy však platí, že za stálu prevádzkareň sa nepovažuje trvalé zariadenie na podnikanie, v prípadoch ak sa toto trvalé zariadenie na podnikanie využíva pre podnik iba na účely reklamy, poskytovania informácií, vedeckých rešerší alebo podobných činností, ktoré majú pre podnik prípravný alebo pomocný charakter.
V prípade, ak sa činnosť organizačnej zložky vzťahuje výhradne na reklamu a propagáciu kozmetiky pre slovenský podnik (nie však aj pre ďalšie podniky), a táto činnosť má z hľadiska predmetu základnej činnosti „materského“ podniku len vyššie uvedený podporný charakter, činnosť organizačnej zložky slovenského podniku v súlade so spomínaným Článkom 5 ods.  3 písm.  e) zmluvy nezakladá vznik stálej prevádzkarne tohto podniku na území Talianska.
Príjem z predaja majetku slovenskej organizačnej zložky je na území Talianska zdaniteľný len v prípade, ak tento tvorí súčasť aktív stálej prevádzkarne, alebo je s ňou inak aktívne ekonomicky spojený (súvisí s činnosťou stálej prevádzkarne). V takomto prípade je príjem z predaja majetku organizačnej zdaniteľný na území Talianska ako súčasť celkového zisku stálej prevádzkarne slovenského podniku umiestnenej na území Talianska. V prípade, ak činnosť organizačnej zložky slovenského podniku na území Talianska nezakladá vznik stálej prevádzkarne uvedeného podniku na tomto území, príjmy z predaja hnuteľného majetku podniku sú zdaniteľné výlučne v Slovenskej republike.

ZÁKAZ ĎALŠIEHO VÝVOZU A ZODPOVEDNOSŤ DOVOZCU

Firma XYZ, s.r.o. doviezla z Nemecka kozmetický tovar za účelom jeho predaja na území Slovenskej republiky v rámci svojej podnikateľskej činnosti. V kúpnej zmluve s nemeckým obchodným partnerom je písomne určené, že firme XYZ, s. r. o. sa ďalší vývoz zakazuje.
Nesie firma XYZ, s.r.o. zodpovednosť za škodu predávajúcemu v prípade, ak jej zákazník – súkromná osoba nepodnikateľ tovar vyvezie do zahraničia s cieľom obdarovať svojich príbuzných?
*

Za predpokladu, že jednotlivé zmluvné strany v rámci medzinárodnej kúpnej zmluvy písomne určia zákaz kupujúcemu realizovať spätný vývoz (tzv. reexport) kúpeného tovaru, zodpovedá kupujúci predávajúcemu v prípade, že by tovar ktokoľvek vyviezol z určenej oblasti. Reexportom je pre tento účel potrebné rozumieť opätovný vývoz predmetu kúpy do ktorejkoľvek krajiny, nielen do krajiny pôvodu kúpeného tovaru, resp. krajiny predávajúceho. Z titulu jednoznačnosti posúdenia treba však poznamenať, že ak by bol dovezený tovar opätovne vyvezený až po jeho ďalšom spracovaní, v takom prípade sa o reexport nejedná. Možná náhrada škody v takýchto prípadoch spočíva v tom, že kupujúci je povinný nahradiť predávajúcemu škodu spôsobenú mu porušením tohto záväzku bez ohľadu na to, či tovar vyviezol sám kupujúci alebo niekto iný, a bez ohľadu na to, či kupujúci zaviazal potrebným spôsobom ďalších nadobúdateľov tovar nevyvážať. Kupujúci nesie tak zodpovednosť za škodu podľa §  373 a nasl. Obchodného zákonníka. V prípade porušenia zákazu ďalšieho vývozu ďalším kupujúcim vzniká kupujúcemu voči ďalšiemu kupujúcemu právo na regresnú náhradu škody, ktorú má možnosť voči pôvodnému kupujúcemu uplatniť predávajúci.
Ak kupujúci podá dôkaz o tom, že predmetný tovar reexportovaný nebol, bude to zároveň dôkazom o tom, že neboli naplnené zákonné predpoklady pre vznik vyššie spomínanej zodpovednosti. Napriek tomu, že v zmysle § 739 Obchodného zákonníka kupujúci zodpovedá predávajúcemu v prípade, že by tovar vyviezol ktokoľvek, na základe analýzy podstaty a účelu ustanovení § 739 a 740 Obchodného zákonníka je zákaz ďalšieho vývozu potrebné vzťahovať len na predaj za účelom výkonu podnikateľskej činnosti ďalšieho kupujúceho, t.j. nie za účelom jednotlivej konečnej spotreby spotrebiteľov.

VNÚTROSKUPINOVÉ ZÚČTOVACIE VZŤAHY

Spoločnosti vznikla v Českej republike z titulu trvania poskytovania služieb stála prevádzkareň, čo oznámila príslušnému finančnému úradu v ČR.
Existuje v uvedenej súvislosti podmienka viesť samostatné účtovníctvo, alebo stačí vyčleniť samostatný účtovný okruh v rámci podniku, pod ktorým stála prevádzkareň funguje a rieši problém v rámci vnútroskupinových zúčtovacích vzťahov?
*

Riešenie predmetného problému je závislé na skutočnosti, či predmetná stála prevádzkareň je zároveň aj organizačnou zložkou alebo nie je. Ak ide len o stálu prevádzkareň, potom postačí problematiku účtovania stálej prevádzkarne riešiť prostredníctvom analytickej evidencie v rámci účtovníctva slovenského subjektu. Ak ide o stálu prevádzkareň, ktorá je zároveň organizačnou zložkou slovenského podniku zriadenou v Českej republike a zapísanou v obchodnom registri v ČR, potom je riešenie rovnaké, avšak navyše musí slovenská spoločnosť zabezpečiť samostatné účtovanie tejto organizačnej zložky v zmysle českých účtovných predpisov v sústave podvojného účtovníctva.
Samotný spôsob účtovania „českej“ stálej prevádzkarne v rámci slovenskej spoločnosti podľa slovenských účtovných predpisov je z titulu dodržania účtovania účtovnej jednotky ako celku nevyhnutný a záleží na rozhodnutí a potrebách účtovnej jednotky. Účty vnútroorganizačného účtovníctva sa uvádzajú v účtovom rozvrhu. Vnútroorganizačné účtovníctvo možno organizovať
  • v rámci analytických účtov k finančnému účtovníctvu, pričom sa využijú účty vnútroorganizačné náklady a vnútroorganizačné výnosy, ktoré sa zaradia do účtových skupín 59 a 69,
  • v samostatnom účtovnom okruhu, pre ktorý sa vytvoria účty v rámci voľných účtových tried 8 a 9 a ich obsahová náplň,
  • kombináciou vyššie uvedených postupov.
Spojovacie účty preukazujúce nadväznosť medzi finančným účtovníctvom a vnútroorganizačným účtovníctvom pri jeho organizácii v samostatnom účtovnom okruhu sa vytvárajú v rámci účtových tried 8 a 9 alebo ich funkciu nahrádza technické spracovanie dát.

STAVEBNÉ PRÁCE A REŽIM DPH

Rakúska spoločnosť identifikovaná pre DPH v Rakúsku si u slovenskej stavebnej spoločnosti XYZ, s.r.o. (platiteľa DPH) objednala vykonanie stavebných rekonštrukčných prác na budove skladu, ktorý sa nachádza v Českej republike. Stavebná spoločnosť XYZ, s.r.o. uzatvorila zmluvu so slovenským živnostníkom – platiteľom DPH v SR na subdodávku vykonania murárskych prác na budove skladu nachádzajúcej sa v Českej republike.
Kde je miesto dodania?
*

Miestom dodania stavebných rekonštrukčných prác je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. Česká republika. Miestom dodania murárskych prác dodaných slovenským živnostníkom je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.z. takisto Česká republika. Vykonané stavebné a rekonštrukčné práce nie sú predmetom dane podľa § 2 zákona o DPH, pretože miesto dodania služby nie je v tuzemsku. Slovenské subjekty – spoločnosť XYZ, s.r.o. ako aj živnostník však môžu odpočítať daň z tovarov a služieb použitých na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku.


(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku 1000 riešení 9/2012)

 

 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 46/2012
190/2012 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 336/2011 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam účinných látok vyhovujúcich na zaradenie do biocídnych výrobkov a zoznam účinných látok s nízkym rizikom vyhovujúcich na zaradenie do biocídnych výrobkov s nízkym rizikom
191/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú dátové rozhrania na zasielanie údajov
192/2012 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 388/2009 Z. z., ktorou sa vydáva Mýtny poriadok v znení neskorších predpisov
193/2012 Opatrenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú základné sumy výdavkov na vzdelanie pre jednotlivé krajiny
194/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 250. výročia narodenia Antona Bernoláka

Čiastka 47/2012
195/2012 Zákon
Úplné znenie zákona č. 466/2009 Z. z. o medzinárodnej pomoci pri vymáhaní niektorých finančných pohľadávok a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom č. 531/2011 Z. z.

Čiastka 48/2012
196/2012 Vyhláška
Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o obsahu protokolu veterinárneho klinického skúšania, spôsobe jeho vedenia, podrobnosti o požiadavkách na veterinárne klinické skúšanie a správnu klinickú prax, o rozsahu a štruktúre údajov uvádzaných v správe o výsledkoch veterinárneho klinického skúšania a o spôsobe označovania skúšaného veterinárneho produktu a skúšaného veterinárneho lieku

Čiastka 49/2012
197/2012 Zákon
Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisovSchválený: 19.06.2012 Účinný: 01.08.2012 Novelizovaný: 01.09.2012
198/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 243/2001 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na námorné vybavenie v znení neskorších predpisov
199/2012 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 483/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu sudcu

Čiastka 50/2012
200/2012 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje spôsob určenia poistno-matematického ekvivalentu nároku na starobný dôchodok vo vzťahu k dôchodkovému systému Európskej únie alebo jej inštitúcie
201/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Gruzínskom o zamedzení dvojitého zdanenia a predchádzaní daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku
202/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o ukončení platnosti Dohody medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Rumunskej socialistickej republiky o spolupráci na úseku ochrany rastlín
203/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uložení listiny o vypovedaní Dohovoru o zriadení Medzinárodnej únie pre uverejňovanie colných sadzieb podpísaného v Bruseli 5. júla 1890, Protokolu upravujúceho Dohovor podpísaný dňa 5. júla 1890 v Bruseli o zriadení Medzinárodnej únie pre uverejňovanie colných sadzieb, vykonávacieho nariadenia k dohovoru, ktorým sa zriaďuje Medzinárodná kancelária pre uverejňovanie colných sadzieb, ako aj Záverečného protokolu podpísaného 16. decembra 1949 v Bruseli
204/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Čiernej Hory o policajnej spolupráci
205/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Izraelského štátu o spolupráci v otázkach verejnej bezpečnosti Príloha k čiastke 50 – k oznámeniu č. 201/2012 Z. z.

Čiastka 51/2012
206/2012 Vyhláška
Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii včelstiev
207/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Čiernej Hory o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave Príloha k čiastke 51 – k oznámeniu č. 207/2012 Z. z.
208/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky, Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, cez Slovenskú republiku
209/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 6/2009 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu a o zmene opatrenia Národnej banky Slovenska č. 26/2008 o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na štatistické účely v znení neskorších predpisov
210/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

Čiastka 52/2012
211/2012 Rozhodnutie
predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
212/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa upravujú tabakové výrobky
213/2012 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva zoznam výrobkov obranného priemyslu
214/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o ukončení platnosti Zmluvy o priateľstve a spolupráci medzi Československou socialistickou republikou a Angolskou ľudovou republikou
215/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry Macedónskej republiky o spolupráci v oblasti kultúry a umenia
216/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Francúzskej republiky o spolupráci v oblasti verejnej správy Príloha k čiastke 52 – k oznámeniu č. 216/2012 Z. z.

Čiastka 53/2012
217/2012 Nález
Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 111/2011 zo 4. júla 2012 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovení § 18a ods. 1 v časti slov „výkon rozhodnutia“ zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení zákona č. 72/1999 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 374/1996 Z. z. a ktorým sa dopĺňa zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov a § 12 ods. 7 zákona č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1, čl. 12 ods. 2, s čl. 20 ods. 1, s čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, s čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a s čl. 1 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
218/2012 Uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 13/2012 z 11. júla 2012 vo veci pozastavenia účinnosti zákona č. 62/2012 Z. z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek a ktorým sa dopĺňa zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Čiastka 54/2012
219/2012 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
220/2012 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zásobovaní vodou na obdobie krízovej situácie
221/2012 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 209/2004 Z. z., ktorou sa ustanovuje spôsob a obdobie, ku ktorému sa zisťuje stav majetku štátu, rozsah a lehota predkladania informácií o majetku štátu Štátnej pokladnici v znení neskorších predpisov
222/2012 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 217/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvedenia a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou

Čiastka 55/2012
223/2012 Zákon,
ktorým sa dopĺňa zákon č. 543/2007 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony

Čiastka 56/2012
224/2012 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu medzi Slovenskou republikou a Švajčiarskou konfederáciou, ktorým sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Švajčiarskou konfederáciou o zamedzení dvojakého zdanenia v odbore daní z príjmov a z majetku a protokol, podpísané v Bratislave dňa 14. februára 1997 Príloha k čiastke 56 – k oznámeniu č. 224/2012 Z. z.

Čiastka 57/2012
225/2012 Vyhláška
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 307/2007 Z. z.
226/2012 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 648/2008 Z. z. o rozsahu vykonávania rozhodnutí, opatrení a úkonov trestného konania vo vyšetrovaní alebo skrátenom vyšetrovaní v znení vyhlášky č. 159/2009 Z. z.
227/2012 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 102/2006 Z. z. o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl v znení vyhlášky č. 396/2008 Z. z.
228/2012 Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky z 5. mája 2011 č. 536/2011-100 o podrobnostiach pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a pri rozvoji vidieka v znení výnosu z 25. októbra 2011 č. 917/2011-100
229/2012 Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o vydaní výnosu o podrobnostiach pri poskytovaní podpory vo forme pôžičky

Čiastka 58/2012
230/2012 Zákon,
ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov Čiastka 59/2012
231/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Singapurskej republiky o leteckých dopravných službách Príloha k čiastke 59 – k oznámeniu č. 231/2012 Z. z.

Čiastka 60/2012
232/2012 Ústavný zákon,
ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
233/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 384/2011 Z. z. o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a o doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
234/2012 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
235/2012 Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov
236/2012 Zákon, ktorým sa mení zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
237/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách v znení neskorších predpisov
238/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú opatrenia na kontrolu a eradikáciu katarálnej horúčky oviec (modrý jazyk)
239/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o ustanovení súm príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa
240/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa

Čiastka 61/2012
241/2012 Zákon,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení zákona č. 547/2011 Z. z. a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom v znení neskorších predpisov
242/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
243/2012 Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia odborov vzdelania

Čiastka 62/2012
244/2012 Zákon
, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov
245/2012 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o služobnej rovnošate inšpektora práce a jej vyobrazenie

Čiastka 63/2012
246/2012 Zákon,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

Čiastka 64/2012
247/2012 Vyhláška
Ministerstva financií Slovenskej republiky o základnom bankovom produkte
248/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o sumách stravného
249/2012 Oznámenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje suma maximálneho ročného školného na akademický rok 2013/2014

Čiastka 65/2012
250/2012 Zákon
o regulácii v sieťových odvetviach
251/2012 Zákon o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čiastka 66/2012
252/2012 Zákon,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
253/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 104/2003 Z. z. o Akreditačnej komisii v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 558/2007 Z. z.
254/2012 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zo 17. septembra 2010 č. 12422/2010-OL, ktorým sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializačné študijné programy, minimálne štandardy pre certifikačné študijné programy a minimálne štandardy pre študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra v znení výnosu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 23. augusta 2011 č. 07575-OL-2011
255/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Programu spolupráce na roky 2011 – 2013 na vykonávanie Dohody o spolupráci medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Flámska
256/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Cyperskej republiky o vzájomnej ochrane utajovaných skutočností
257/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o výmene a vzájomnej ochrane utajovaných skutočností
258/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Kuvajtského štátu o podpore a vzájomnej ochrane investícií Príloha k čiastke 66 – k oznámeniu č. 258/2012 Z. z.

Čiastka 67/2012
259/2012 Vyhláška
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 349/2005 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 93/2005 Z. z. o autoškolách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
260/2012 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú vzory priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje
261/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o zmene a doplnení zoznamu zmluvných strán k Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z 19. októbra 1996 Príloha k čiastke 67 – k oznámeniu č. 261/2012 Z. z.

Čiastka 68/2012
262/2012 Vyhláška
Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje zoznam farmaceuticko-nákladových skupín na obdobie od 1. júla 2012 do 31. decembra 2012
263/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kritériách na zaradenie farmaceuticko-nákladovej skupiny do zoznamu farmaceuticko-nákladových skupín a na jej vyradenie z tohto zoznamu
264/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zaraďovaní poistencov do farmaceuticko-nákladových skupín
265/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje index rizika nákladov na zdravotnú starostlivosť na obdobie od 1. júla 2012 do 31. decembra 2012
266/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte indexu rizika nákladov
267/2012 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o mesačnom prerozdeľovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a o ročnom prerozdeľovaní poistného na verejné zdravotné poistenie

 
 


ZBIERKA ZÁKONOV V KOCKE

 
ENERGIE

CENOVÁ REGULÁCIA V PLYNÁRENSTVE
Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 169/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 216/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve
Čiastka: 41 Účinnosť: 1. 7. 2012

Právny predpis:
  • Dopĺňa pôvodne platné ustanovenia, na základe ktorých je stanovené, v ktorých prípadoch sa neuplatňuje platba za prekročenie dennej prepravnej kapacity elektriny a a aká je sadzba v prípade jej prekročenia.

CENOVÁ REGULÁCIA V TEPELNEJ ENERGETIKE
Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 170/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 219/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike
Čiastka: 41 Účinnosť: 1. 7. 2012

Vyhláška
  • Mení ustanovenia doposiaľ platného predpisu v častiach charakterizujúcich oprávnené náklady, členenie oprávnených nákladov na účely výroby a dodávky tepla, stanovuje, aká je výška variabilných nákladov na nákup palív a tepla a ako sa vypočíta regulačný príkon odberného zariadenia so spotrebou tepla na vykurovanie a spotrebou tepla v teplej úžitkovej vode.

CENOVÁ REGULÁCIA V ENERGETIKE
Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 184/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 225/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v energetike v znení vyhlášky č. 438/2011 Z. z.
Čiastka: 43 Účinnosť: 1. 7. 2012

Predpis
  • Mení a dopĺňa ustanovenia pôvodnej právnej normy v oblasti charakteristiky nákladov súvisiacich so znečistením ovzdušia a skleníkových plynov, podmienok výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, vysoko účinnou kombinovanou výrobou a z domáceho uhlia vrátane výpočtu cien elektriny, prístupu do prenosnej sústavy, prenosu elektriny, podporných a systémových služieb a energetike, prístupu do distribučnej sústavy a distribúcie elektriny prevádzkovateľa miestnej a regionálnej distribučnej sústavy a uplatňovanie tarify za systém služby a tarify za prevádzkovanie systému, ako aj výkonu činnosti organizátora krátkodobého trhu s elektrinou.

CENOVÁ REGULÁCIA VODY
Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 222/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 217/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvedenia a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou
Čiastka: 54 Účinnosť: 1. 8. 2012

Vyhláška
  • Mení niektoré ustanovenia pôvodne platného predpisu súvisiace so spôsobom výpočtu maximálnej ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody a výšky primeraného zisku a výpočtu maximálnej ceny za odvedenie a čistenie odpadovej vody a výšky primeraného zisku. Pri návrhu maximálnej ceny je však potrebné prihliadať na sociálne, environmentálne a ekonomické dôsledky úhrady za vodohospodárske služby, ako aj na geografické podmienky a klimatické podmienky dotknutého regiónu.

PÔDOHOSPODÁRSTVO

CHOV ZVERI
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 178/2012 Z. z. o identifikácii, registrácii a podmienkach farmového chovu zveri
Čiastka: 42 Účinnosť: 1. 7. 2012

Právna norma
  • Upravuje podrobnosti o registrácii farmového chovu a identifikácii zveri, evidencii zveri, podmienkach farmového chovu zveri, osobitných podmienkach ustajnenia, kŕmenia, napájania a manipulácie so zverou vo farmovom chove jeleňovitej, muflonej a diviačej zveri, osobitných podmienkach ustajnenia a manipulácie s chovom zajaca poľného a kožušinovej zveri, osobitných podmienkach ustajnenia, kŕmenia, napájania a manipulácie s pernatou zverou a podmienkach usmrcovania a porážky farmovej zveri a uvádzanie produktov z farmových chovov na trh.

KLINICKÉ SKÚŠANIE
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 196/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o obsahu protokolu veterinárneho klimatického skúšania, spôsobe jeho vedenia, podrobnosti o požiadavkách na veterinárne klinické skúšanie a správnu klinickú prax, o rozsahu a štruktúre údajov uvádzaných v správe o výsledkoch veterinárneho klimatického skúšania a o spôsobe označovania skúšobného veterinárneho protokolu a skúšobného veterinárneho lieku
Čiastka: 48 Účinnosť: 1. 9. 2012

Právna norma
  • Stanovuje nielen zásady vedenia a zabezpečenia veterinárneho klinického skúšania vrátane multicentrického skúšania, ale aj označovania a zaobchádzanie so skúšobnými veterinárnymi produktmi a liekmi a vypracovania potrebnej dokumentácie, protokolu a záverečnej správy o veterinárnych klinických skúškach.

IDENTIFIKÁCIA A REGISTRÁCIA VČELSTIEV
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 206/2012 Z. z. o identifikácii a registrácii včelstiev
Čiastka: 51 Účinnosť: 1. 8. 2012

Právna úprava
  • Stanovuje vlastníkovi včelstva povinnosti, medzi ktoré je potrebné zaradiť najmä písomné oznámenie regionálnej veterinárnej a potravinovej správe začiatku a ukončenia chovu včelstiev, ako aj vznik a zánik stanovišťa, ale aj písomné oznámenie poverenej osobe hlásenie zmien na stanovišti a hlásenie o kočovaní.

TABAKOVÉ VÝROBKY
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 212/2012 Z. z., ktorou sa upravujú tabakové výrobky
Čiastka: 52 Účinnosť: 1. 8. 2012

Norma
  • Ustanovuje zložky, suroviny a iné látky, ktoré sú povolené pri výrobe tabakových výrobkov, a ich množstvo, ktoré je povolené, zložky, ktoré je zakázané používať pri výrobe tabakových výrobkov, požiadavky na prevádzkarne, v ktorých sa tabakové výrobky a zložky tabakových výrobkov vyrábajú a skladujú, podrobnosti o označovaní tabakových výrobkov, vzor oznámenia o registrácii výroby tabakových výrobkov činností súvisiacich s ich umiestňovaním na trh a požiadavky na kvalitu tabakových výrobkov.

ZÁSOBOVANIE VODOU
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 220/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zásobovaní vodou na obdobie krízovej situácie
Čiastka: 54 Účinnosť: 15. 8. 2012

Právny predpis
  • Stanovuje, ktorý subjekt je povinný zabezpečiť obyvateľstvo pitnou a úžitkovou vodou v období krízovej situácie mimo času vojny a vojnového stavu, vrátane určenia k tomu využiteľných vodárenských zdrojov.

PODPORA V PÔDOHOSPODÁRSTVE
Zákon č. 223/2012 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 543/2007 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony
Čiastka: 55 Účinnosť: 27. 7. 2012

Právna norma
  • Rozširuje práva a povinnosti Poľnohospodárskej platobnej agentúry.
    Svojim znením zároveň mení aj niektoré ustanovenia zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákona č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení v znení neskorších predpisov.

SOCIÁLNE ZABEZPEČENIE

DOPLNKOVÉ DÔCHODKOVÉ SPORENIE
Vyhláška Národnej banky Slovenska č. 179/2012 Z. z. o náležitostiach žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska podľa zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 42 Účinnosť: 1. 7. 2012

Predpis
  • Charakterizuje obsah žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na nadobudnutie alebo prekročenie podielu na základnom imaní doplnkovej dôchodkovej spoločnosti alebo na hlasovacích právach v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zníženie základného imania doplnkovej dôchodkovej spoločnosti presahujúce základné imanie, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na voľbu osôb navrhovaných za členov predstavenstva doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, členov dozornej rady doplnkovej dôchodkovej spoločnosti a ďalších vedúcich zamestnancov, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na vrátenie povolenia na vznik a činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zrušenie doplnkovej dôchodkovej spoločnosti bez likvidácie a na jej zánik zlúčením s inou doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na prechod správy doplnkových dôchodkových fondov pri súčasnom prechode práv a povinností plynúcich z doplnkového dôchodkového sporenia voči účastníkom a poberateľom dávok na inú doplnkovú dôchodkovú spoločnosť, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zmenu stanov doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zmenu štatútu doplnkového dôchodkového fondu, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zmenu dávkového plánu, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zverenie výkonu činností inej fyzickej osobe alebo právnickej osobe, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zmenu depozitára, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na vytvorenie nového doplnkového dôchodkového fondu, žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zlúčenie príspevkových doplnkových dôchodkových fondov a žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na zrušenie doplnkového dôchodkového fondu.

ŽIVOTNÉ MINIMUM
Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 181/2012 Z. z. o úprave súm životného minima
Čiastka: 42 Účinnosť: 1. 7. 2012

Opatrenie
  • Zvyšuje sumy životného minima nasledovne:
    • z 189, 83 eura na 194, 58 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
    • z 132, 42 eura na 135,74 eura mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
    • z 86, 65 eura na 88,82 eura mesačne, ak ide
      1. o zaopatrené neplnoleté dieťa,
      2. o nezaopatrené dieťa.

ROČNÉ ZÚČTOVANIE POISTNÉHO
Zákon č. 185/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 44 Účinnosť: 1. 7. 2012

Zákon
  • Priniesol zmeny v oblasti ročného zúčtovania poistného, oznamovacích povinností, mesačného prerozdeľovania preddavkov na poistné a ročného prerozdeľovania poistného, ako aj riešenia problematiky farmaceuticko-nákladových skupín.

PODPORA NÁHRADNEJ RODIČOVSKEJ STAROSTLIVOSTI
Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 239/2012 Z. z. o ustanovení súm príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa
Čiastka: 60 Účinnosť: 1. 9. 2012

Opatrenie
  • Zvyšuje nasledovné príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa:
    a) jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti z 352, 86 eura na 361,68 eura,
    b) jednorazový príspevok pri zániku náhradnej starostlivosti z 883, 90 eura na 905,99 eura,
    c) opakovaný príspevok dieťaťu, ak ide o nezaopatrené dieťa, z 132,39 eura mesačne na 135,69 eura mesačne,
    d) opakovaný príspevok náhradnému rodičovi z 168, 32 eura mesačne na 172,52 eura mesačne,
    e) ak sa náhradný rodič osobne stará o tri a viac detí, ktoré sú súrodenci, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa zvyšuje z 119, 72 eura mesačne na 122,71 eura mesačne,
    f) osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi za starostlivosť o každé zverené dieťa, ktoré je občanom s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvyšuje z 69,36 eura mesačne na 71,09 eura mesačne.

DANE

SPOTREBNÁ DAŇ Z ELEKTRINY, UHLIA A ZEMNÉHO PLYNU
Zákon č. 189/2012 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 45 Účinnosť: 30. 6. 2012

Právny predpis
  • Stanovuje inštitút malého výrobcu elektriny vyrobenej z obnoviteľného zdroja. Zároveň mení aj niektoré ustanovenia zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

ODVOD Z PODNIKANIA
Zákon č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 60 Účinnosť: 1. 9. 2012

Právny predpis
  • Upravuje povinnosť platenia osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach regulovanou osobou špecifikovanou v uvedenom zákone, výšku a spôsob platenia odvodu, ale aj správu odvodu vykonávanú správcom odvodu, ktorým je daňový úrad príslušný na správu dane z príjmov regulovanej osoby Zároveň mení a dopĺňa niektoré ustanovenia zákona č. 479/2009 Z. z. o orgánoch štátnej správy v oblasti daní a poplatkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a a zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

ZDRAVOTNÍCTVO

ZASIELANIE ÚDAJOV
Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 191/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú dátové rozhrania na zasielanie údajov
Čiastka: 46 Účinnosť: 2. 7. 2012

Právna norma
  • Stanovuje, aké údaje a v akej podobe sú povinní zasielať druhej zmluvnej strane Ministerstvo zdravotníctva SR, jednotlivé zdravotné poisťovne a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

DOPRAVA

MÝTNY PORIADOK
Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 192/2012 Z. z., ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 388/2009 Z. z., ktorou sa vydáva Mýtny poriadok v znení neskorších predpisov
Čiastka: 46 Účinnosť: 1. 7. 2012

Podľa poslednej úpravy
  • Môže správca výberu mýta na základe žiadosti prevádzkovateľa vozidla, splnomocneného zástupcu alebo vodiča vozidla vypočítať a vybrať mýto na základe údajov zistených z technického preukazu alebo osvedčenia o evidencii vozidla, a to za vzdialenosť, ktorá zodpovedá tranzitnému úseku ciest, s použitím príslušnej sadzby mýta pre danú kategóriu vozidla, pričom vodič vozidla je v takom prípade oprávnený len na jeden tranzit cez územie Slovenskej republiky po príslušnom tranzitnom úseku ciest počas časovo obmedzeného obdobia určeného správcom výberu mýta.

PRÁVO

OBCHODNÝ ZÁKONNÍK
Zákon č. 197/2012 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 49 Účinnosť: 1. 8. 2012

Novela
  • Upravuje skutočnosť, na základe ktorej spoločnosť alebo družstvo môže podať návrh ceny a iné návrhy v konaní o cenovej regulácii pred Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a Radou pre reguláciu iba na základe uznesenia najvyššieho orgánu spoločnosti alebo družstva alebo spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti alebo spoločníkov komanditnej spoločnosti.
  • Uvedená novela priniesla zmeny aj do zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

FUNKCIA SUDCU
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 199/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 483/2011 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu sudcu
Čiastka: 49 Účinnosť: 15. 7. 2012

Právny predpis
  • Mení dĺžku termínov na doplnenie dokladov za účelom vykonania výberového konania, dĺžku času na vykonanie testov, počtu bodov, ktoré uchádzač môže obdržať, podmienky písomného prekladu z cudzieho jazyka, písomné vypracovanie súdnych rozhodnutí a počet bodov, ktoré musí uchádzač získať, aby sa mohol zúčastniť psychologického posúdenia a ústnej časti. Svojim znením mení i podmienky samotného psychologického posúdenia uchádzačov na funkciu sudcu.

EXEKUČNÝ PORIADOK
Zákon č. 230/2012 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 58 Účinnosť: 8. 8. 2012

Právna norma
  • Mení a dopĺňa ustanovenia pôvodného zákona v častiach riešiacich upovedomenie o začatí exekúcie, odklade exekúcie, zastavení exekúcie a novo stanovuje, čomu exekúcia nepodlieha.

ÚSTAVA SR
Ústavný zákon č. 232/2012 Z. z., ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
Čiastka: 60 Účinnosť: 1. 9. 2012

Novela
  • Mení trestnoprávnu zodpovednosť poslancov a sudcov. Podľa jej znenia však poslanca nemožno vziať do väzby bez súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky.
    Ak bol poslanec pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine, príslušný orgán je povinný to ihneď oznámiť predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky a predsedovi Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Ak Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky následný súhlas na zadržanie nedá, poslanec musí byť ihneď prepustený.

OCHRANA VKLADOV
Zákon č. 233/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 384/2011 Z. z. o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a o doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 60 Účinnosť: 1. 9. 2012

Zákon
  • Mení a dopĺňa ustanovenia o postupe bánk v súvislosti s nákladmi a výdavkami súvisiacimi s úhradou odvodu a splátok odvodu, povinnosti uhradiť v zákonom stanovených lehotách celkovú sumu ním uvádzaných odvodov.
  • Svojim znením zároveň mení a dopĺňa aj niektoré časti zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

BANKY
Zákon č. 234/2012 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 60 Účinnosť: 1. 9. 2012

Právna norma
  • Mení a dopĺňa ustanovenia pôvodného zákona v častiach riešiacich poskytovanie základného bankového produktu, ktorým môže byť hypotekárny alebo komunálny úver, ale aj práva a povinnosti zahraničnej banky a jej pobočky, ako i hypotekárnej banky.
    Podľa jej znenia banky a pobočky zahraničných bánk si na účely poskytovania základného bankového produktu môžu s použitím automatizovaných alebo neautomatizovaných prostriedkov vytvoriť spoločný register spotrebiteľov.

TRESTNÝ PORIADOK
Zákon č. 236/2012 Z. z., ktorým sa mení zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 60 Účinnosť: 1. 9. 2012

  • V súvislosti so zrušením trestnoprávnej zodpovednosti poslancov a sudcov novelou Ústavy SR boli citovaným zákonom títo vyňatí z okruhu osôb, na ktoré sa vzťahovali výnimky pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov.
  • Uvedená právna norma zároveň zmenila a upravila niektoré ustanovenia zákona Slovenskej národnej rady č. 45/1989 Zb. o poslancoch Slovenskej národnej rady v znení neskorších predpisov a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

BOZP

PROTIPOŽIARNA BEZPEČNOSŤ
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 225/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 307/2007 Z. z.
Čiastka: 57 Účinnosť: 15. 8. 2012

Vyhláška
  • Upravuje ustanovenia pôvodnej právnej normy v oblasti charakteristiky, na ktorú sa táto vzťahuje a na ktorú nie, spôsobu, ktorým sa určuje požiarny úsek, stanovenia požiarneho poschodia, rozdelenia konštrukčných prvkov, požiarneho rizika skladu v jednopodlažnej stavbe, výpočtu požiarneho zaťaženia, súčiniteľa odvetrania, podmienky stanovenia požiarnej steny, požiarneho stropu, požiarneho pásu a požiarneho uzáveru, požiadaviek na únikové cesty vrátane náhradnej únikovej možnosti, odstupov a možnosti zásahov požiarnych jednotiek.
  • Novo aj charakterizuje požiarnu odolnosť, reakciu na oheň, inštalačné kanály a inštalačné šachty, vzduchotechnické zariadenia, hlasovú signalizáciu požiaru, a dodávku elektrickej energie.

ŠKOLSTVO

SOCIÁLNE ŠTIPENDIA
Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 227/2012 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 102/2006 Z. z. o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl v znení vyhlášky č. 396/2008 Z. z.
Čiastka: 57 Účinnosť: 1. 9. 2012

Právny predpis
  • Charakterizuje rozhodujúci príjem pre priznanie sociálneho štipendia, okruh spoločne posudzovaných osôb a spôsob priznávania uvedeného druhu štipendia.

SPOTREBA MLIEKA NA ŠKOLÁCH
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 237/2012 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách v znení neskorších predpisov
Čiastka: 60 Účinnosť: 1. 9. 2012

Predpis
  • Upravuje podmienky stanovujúce formu a obsah žiadosti o zabezpečenie mliečnych výrobkov uchádzačom a samotnej žiadosti o poskytnutie pomoci. Zároveň obsahuje aj nový zoznam poskytovaných mliečnych výrobkov.

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
10.9. - pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za august 2012 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení,
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za august 2012
17.9. - pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
20.9. - štvrtok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v auguste 2012 49 790 €
podanie súhrnného výkazu k DPH za august 2012 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 28.6. 29.6. 2.7. 3.7. 4.7. 5.7. 6.7. 9.7. 10.7. 11.7. 12.7. 13.7. 16.7. 17.7.
USA americký dolár USD 1,2418 1,259 1,2593 1,2575 1,256 1,2426 1,2377 1,2293 1,2285 1,226 1,2178 1,2185 1,2177 1,2281
Japonsko japonský jen JPY 98,6 100,13 100,51 100,26 100,28 99,14 98,87 97,81 97,64 97,14 96,63 96,6 96,25 97,14
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,81 25,64 25,515 25,555 25,5 25,457 25,7 25,536 25,431 25,395 25,444 25,395 25,388 25,34
Dánsko dánska koruna DKK 7,433 7,4334 7,4343 7,4342 7,4366 7,4367 7,4413 7,4387 7,438 7,4363 7,437 7,4385 7,4397 7,4421
V. Británia anglická libra GBP 0,79885 0,8068 0,8041 0,80275 0,8032 0,7984 0,7965 0,7936 0,7921 0,78815 0,7886 0,7875 0,7844 0,78615
Maďarsko maďarský forint HUF 287,83 287,77 286,2 286,23 285,36 285,95 287,6 289,61 288,12 288,75 288,6 288,95 288,15 286,81
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6965 0,6967 0,6967 0,6968 0,6964 0,6959 0,6963 0,6962 0,6962 0,6962 0,6962 0,6961 0,6961 0,6962
Poľsko poľský zlotý PLN 4,2872 4,2488 4,2205 4,21 4,2066 4,206 4,2139 4,2333 4,1982 4,1697 4,2081 4,2113 4,1844 4,1705
Rumunsko rumunský leu RON 4,451 4,4513 4,4503 4,453 4,4764 4,4865 4,536 4,534 4,5253 4,5255 4,5385 4,5615 4,565 4,5673
Švédsko švédska koruna SEK 8,8009 8,7728 8,744 8,7305 8,6876 8,6177 8,6576 8,6225 8,5734 8,5384 8,5808 8,5746 8,6185 8,6046
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,201 1,203 1,2015 1,2012 1,2013 1,2012 1,2011 1,201 1,201 1,201 1,201 1,2009 1,201 1,201
Nórsko nórska koruna NOK 7,5465 7,533 7,5255 7,5195 7,5165 7,476 7,519 7,4965 7,4865 7,4745 7,471 7,441 7,4525 7,475
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,517 7,5178 7,5165 7,494 7,4933 7,4963 7,496 7,4958 7,496 7,4858 7,4886 7,486 7,484 7,482
Rusko ruský rubeľ RUB 41,143 41,37 41,0527 40,705 40,5534 40,351 40,438 40,607 40,3405 40,2341 39,874 39,9148 39,7916 39,805
Turecko turecká líra TRY 2,2691 2,2834 2,2775 2,266 2,2677 2,2467 2,2527 2,2441 2,2353 2,2191 2,2141 2,2165 2,2115 2,2253
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2357 1,2339 1,2283 1,2264 1,2221 1,2071 1,2058 1,2082 1,2015 1,1953 1,2029 1,1984 1,1934 1,1941
Brazília brazílsky real BRL 2,5898 2,5788 2,5347 2,493 2,5362 2,5116 2,5028 2,4948 2,4964 2,4899 2,4928 2,48 2,4851 2,4966
Kanada kanadský dolár CAD 1,2764 1,2871 1,2808 1,2781 1,2726 1,258 1,2559 1,2554 1,251 1,2493 1,2461 1,2391 1,2367 1,2463
Čína čínsky jüan CNY 7,8959 8,0011 7,9948 7,9883 7,9727 7,8992 7,8786 7,8336 7,8215 7,7828 7,7619 7,7849 7,7687 7,8282
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,6349 9,7658 9,7676 9,7503 9,7397 9,636 9,5968 9,5332 9,5266 9,507 9,4459 9,4523 9,4456 9,5253
Indonézia indonézska rupia IDR 11762,51 11878,51 11821,43 11794,09 11748,77 11639,91 11679,41 11582,42 11587,96 11558,92 11533,79 11547,93 11530,61 11605,97
India indická rupia INR 70,603 70,12 69,818 68,373 68,436 68,284 68,71 68,761 68,077 68,2 68,105 67,194 67,37 67,601
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1436,46 1441 1440,68 1428,8 1428,07 1409,68 1410,37 1404,59 1402,23 1398,56 1406,78 1402,4 1398,88 1404,93
Mexiko mexické peso MXN 16,9208 16,8755 16,7865 16,812 16,7927 16,5626 16,6403 16,5464 16,3538 16,333 16,3487 16,3659 16,2379 16,1864
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9676 3,996 3,9833 3,9628 3,9621 3,9313 3,9289 3,9194 3,9036 3,8944 3,8876 3,8815 3,8727 3,8912
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5728 1,5746 1,5667 1,5681 1,5635 1,5448 1,5443 1,5484 1,5408 1,5369 1,5463 1,5403 1,5338 1,5394
Filipíny filipínske peso PHP 52,63 53,055 52,722 52,387 52,275 51,822 51,806 51,686 51,402 51,288 51,34 51,11 50,968 51,295
Singapur singapurský dolár SGD 1,5884 1,5974 1,5959 1,5885 1,5876 1,5695 1,5697 1,5631 1,557 1,5499 1,5487 1,5459 1,5426 1,5495
Thajsko thajský baht THB 39,589 39,873 39,819 39,561 39,533 39,192 39,138 39,043 38,87 38,864 38,75 38,56 38,53 38,783
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,461 10,3669 10,2766 10,23 10,2134 10,0836 10,1756 10,1986 10,0702 10,0655 10,1611 10,156 10,0722 10,0543
Izrael izraelský šekel ILS 4,9 4,9453 4,941 4,94 4,919 4,8683 4,8627 4,8707 4,8672 4,8605 4,8417 4,834 4,8505 4,8934


Názov krajiny Názov meny Mena 18.7. 19.7. 20.7. 23.7. 24.7. 25.7. 26.7. 27.7. 30.7. 31.7. 1.8. 2.8. 3.8. 6.8.
USA americký dolár USD 1,2234 1,2287 1,22 1,2105 1,2089 1,2134 1,226 1,2317 1,2246 1,2284 1,2298 1,2346 1,2245 1,2379
Japonsko japonský jen JPY 96,63 96,51 95,86 94,72 94,63 94,97 95,79 96,29 95,78 96,03 96,2 96,64 95,85 96,99
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,278 25,331 25,57 25,579 25,539 25,56 25,505 25,31 25,258 25,255 25,358 25,26 25,285 25,158
Dánsko dánska koruna DKK 7,4388 7,4387 7,4394 7,4396 7,4392 7,4386 7,4384 7,439 7,4385 7,4407 7,4418 7,4417 7,4415 7,4422
V. Británia anglická libra GBP 0,784 0,783 0,77835 0,7798 0,7785 0,7832 0,7828 0,78295 0,77985 0,78395 0,7875 0,7904 0,78745 0,795
Maďarsko maďarský forint HUF 285,9 284,05 285,97 288,34 288,93 288,61 284,81 282,65 279,7 278,94 280,38 279,93 278,95 275,66
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6959 0,6959 0,6962 0,6962 0,6962 0,6963 0,6963 0,6966 0,6965 0,6961 0,6967 0,6969 0,6965 0,6963
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1795 4,1584 4,1626 4,1968 4,2133 4,1936 4,1506 4,1275 4,1207 4,105 4,1058 4,1031 4,0892 4,0345
Rumunsko rumunský leu RON 4,5653 4,575 4,5995 4,624 4,6388 4,6093 4,623 4,611 4,5635 4,58 4,5938 4,6188 4,647 4,5798
Švédsko švédska koruna SEK 8,4927 8,5045 8,454 8,4508 8,4215 8,4592 8,4505 8,5008 8,3488 8,359 8,3189 8,334 8,2797 8,3401
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,201 1,201 1,2009 1,201 1,201 1,201 1,201 1,201 1,201 1,2014 1,2013 1,2024 1,2012 1,2013
Nórsko nórska koruna NOK 7,4825 7,4775 7,423 7,381 7,372 7,3695 7,399 7,473 7,422 7,4215 7,385 7,4045 7,37 7,3945
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,481 7,515 7,506 7,5028 7,502 7,5023 7,526 7,5252 7,522 7,5175 7,516 7,5267 7,5252 7,5135
Rusko ruský rubeľ RUB 39,6991 39,31 39,016 39,4914 39,624 39,73 39,688 39,706 39,369 39,527 39,777 39,883 39,685 39,2583
Turecko turecká líra TRY 2,2131 2,2129 2,2075 2,2043 2,2105 2,214 2,2317 2,2386 2,211 2,199 2,2112 2,2147 2,1897 2,2035
Austrália austrálsky dolár AUD 1,1867 1,1775 1,1739 1,1784 1,1754 1,1792 1,179 1,1807 1,1668 1,1675 1,1691 1,1717 1,1649 1,1727
Brazília brazílsky real BRL 2,4756 2,4806 2,4636 2,4698 2,471 2,4738 2,4806 2,4875 2,4828 2,5117 2,5221 2,5134 2,5018 2,513
Kanada kanadský dolár CAD 1,2399 1,2375 1,2323 1,2314 1,2307 1,236 1,2356 1,2407 1,2297 1,2312 1,232 1,2373 1,2282 1,2385
Čína čínsky jüan CNY 7,7937 7,8317 7,7775 7,7303 7,7199 7,7518 7,8283 7,8591 7,8123 7,8147 7,8322 7,8612 7,8031 7,8904
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,4893 9,53 9,4634 9,3899 9,3776 9,4132 9,5107 9,5544 9,4971 9,5246 9,5359 9,5752 9,4958 9,6004
Indonézia indonézska rupia IDR 11587,05 11607,5 11539,91 11476,02 11470,25 11521,26 11622,38 11660,03 11591,31 11606,59 11618,25 11686,68 11597,39 11720,81
India indická rupia INR 67,828 67,634 67,533 67,756 67,843 68,145 68,074 68,156 68,069 68,367 68,222 68,934 68,272 68,737
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1398,54 1399,4 1393,41 1391,08 1388,79 1395,59 1404,59 1402,3 1392,94 1387,85 1386,34 1396,99 1388,56 1396,34
Mexiko mexické peso MXN 16,1445 16,1271 16,2327 16,3715 16,5008 16,5456 16,5217 16,4814 16,2021 16,2856 16,3514 16,4551 16,2603 16,2109
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,8702 3,8667 3,8448 3,8396 3,8453 3,851 3,8766 3,8938 3,8593 3,8455 3,8301 3,8503 3,8277 3,8449
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5397 1,5273 1,5237 1,5301 1,5288 1,5409 1,5353 1,5287 1,5133 1,5166 1,5145 1,5164 1,5038 1,5112
Filipíny filipínske peso PHP 51,021 51,188 51,186 50,948 50,783 51,096 51,485 51,639 51,262 51,244 51,298 51,564 51,104 51,732
Singapur singapurský dolár SGD 1,5416 1,5403 1,5332 1,5264 1,5224 1,5263 1,5336 1,5407 1,5268 1,5278 1,5315 1,5366 1,5255 1,537
Thajsko thajský baht THB 38,794 38,827 38,674 38,47 38,431 38,453 38,729 38,836 38,673 38,67 38,726 38,902 38,657 38,969
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,0063 10,0178 10,0778 10,2454 10,283 10,2333 10,168 10,1634 10,0252 10,0556 10,1682 10,2353 10,1149 10,1156
Izrael izraelský šekel ILS 4,8989 4,954 4,883 4,8923 4,9274 4,9359 4,9928 5,0072 4,9458 4,9064 4,8766 4,911 4,8949 4,9269


Názov krajiny Názov meny Mena 7.8. 8.8. 9.8. 10.8. 13.8. 14.8. 15.8. 16.8. 17.8. 20.8. 21.8. 22.8. 23.8. 24.8.
USA americký dolár USD 1,2436 1,2336 1,2301 1,2262 1,2339 1,2352 1,2276 1,2279 1,2337 1,23 1,2428 1,2448 1,2552 1,2507
Japonsko japonský jen JPY 97,58 96,68 96,53 96,12 96,61 97,14 96,98 97,38 97,97 97,82 98,81 98,65 98,68 98,16
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 25,114 25,173 25,135 25,205 25,145 25,04 24,962 24,912 25,02 24,905 24,783 24,968 24,903 24,906
Dánsko dánska koruna DKK 7,4437 7,4438 7,4424 7,4427 7,4431 7,4434 7,4435 7,4444 7,4459 7,4456 7,4464 7,4484 7,4481 7,4477
V. Británia anglická libra GBP 0,7934 0,7888 0,7871 0,7861 0,78615 0,786 0,7826 0,78195 0,78515 0,78345 0,78835 0,78785 0,7911 0,7896
Maďarsko maďarský forint HUF 277,11 277,93 276,79 278,9 279,1 278,62 279,39 278,39 278,78 277,84 275,18 277,2 276,37 277,98
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6962 0,6963 0,696 0,6962 0,6963 0,6962 0,6962 0,6962 0,6963 0,6962 0,6963 0,6963 0,6963 0,6963
Poľsko poľský zlotý PLN 4,0506 4,0905 4,0678 4,0961 4,082 4,0833 4,0875 4,0771 4,0806 4,0697 4,0624 4,0761 4,0808 4,1022
Rumunsko rumunský leu RON 4,5435 4,5499 4,5443 4,5345 4,5315 4,5275 4,4808 4,4895 4,4914 4,4958 4,4855 4,493 4,493 4,4825
Švédsko švédska koruna SEK 8,322 8,277 8,2669 8,2077 8,2312 8,2483 8,225 8,2347 8,2766 8,2339 8,2595 8,3412 8,3087 8,2441
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2015 1,2012 1,201 1,2009 1,201 1,201 1,2011 1,201 1,2011 1,201 1,201 1,2009 1,201 1,2009
Nórsko nórska koruna NOK 7,3575 7,304 7,2955 7,27 7,3065 7,301 7,2955 7,337 7,3295 7,313 7,3235 7,352 7,341 7,302
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5165 7,497 7,5025 7,4865 7,463 7,4575 7,457 7,4525 7,4623 7,4694 7,466 7,479 7,4922 7,4835
Rusko ruský rubeľ RUB 39,2407 39,246 38,979 39,144 39,1625 39,2677 39,2189 39,1751 39,395 39,4883 39,54 39,69 39,8267 39,8755
Turecko turecká líra TRY 2,2142 2,2094 2,1959 2,1942 2,2099 2,2147 2,2137 2,2088 2,2247 2,2161 2,2334 2,236 2,252 2,2508
Austrália austrálsky dolár AUD 1,1741 1,1704 1,1639 1,1661 1,1689 1,1728 1,1725 1,171 1,1829 1,1784 1,1839 1,1926 1,1981 1,2031
Brazília brazílsky real BRL 2,5204 2,5103 2,4913 2,4772 2,4954 2,4945 2,4872 2,4817 2,4948 2,4817 2,4964 2,5119 2,5339 2,5397
Kanada kanadský dolár CAD 1,2409 1,2309 1,223 1,2192 1,2235 1,2251 1,2175 1,2139 1,2195 1,2167 1,225 1,2355 1,2438 1,2424
Čína čínsky jüan CNY 7,9175 7,8473 7,8226 7,7989 7,8509 7,8545 7,8104 7,8172 7,8445 7,8235 7,9015 7,9067 7,976 7,9492
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,6432 9,5679 9,5405 9,5121 9,5716 9,5813 9,5227 9,5247 9,568 9,5412 9,6404 9,656 9,7365 9,7013
Indonézia indonézska rupia IDR 11770,39 11685,79 11652,07 11632,35 11710 11721,86 11668,81 11660,38 11728,32 11686,5 11794,58 11826,61 11904,63 11898,61
India indická rupia INR 68,484 68,36 68,018 67,79 68,289 68,751 68,36 68,486 68,736 68,51 68,845 69,076 69,356 69,395
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1403,95 1396,3 1386,43 1386,66 1393,23 1395,53 1388,96 1392,95 1400,39 1396,5 1404,8 1413,5 1420,06 1419,45
Mexiko mexické peso MXN 16,339 16,3722 16,1949 16,1368 16,163 16,1714 16,1822 16,1358 16,3281 16,1413 16,2143 16,422 16,461 16,5368
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,8576 3,8272 3,8193 3,8222 3,8524 3,8493 3,8382 3,8411 3,8649 3,848 3,8713 3,8852 3,8865 3,879
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5139 1,5177 1,5171 1,5162 1,5205 1,5259 1,5253 1,5201 1,5301 1,523 1,5286 1,5387 1,5372 1,5435
Filipíny filipínske peso PHP 51,888 51,507 51,414 51,261 51,701 51,834 51,882 51,999 52,344 52,148 52,547 52,692 52,949 52,806
Singapur singapurský dolár SGD 1,5423 1,5375 1,5326 1,5296 1,5356 1,5392 1,5351 1,536 1,5452 1,5432 1,5536 1,5582 1,5641 1,5636
Thajsko thajský baht THB 39,149 38,883 38,76 38,589 38,769 38,81 38,743 38,753 38,886 38,771 39,086 39,062 39,187 39,059
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,1113 10,1532 9,9548 9,9772 10,0093 10,0243 10,0795 10,126 10,2738 10,2264 10,2627 10,3525 10,395 10,5118
Izrael izraelský šekel ILS 4,964 4,9364 4,909 4,9051 5,0008 4,9954 4,9505 4,9512 4,9706 4,959 4,9953 5,0157 5,0264 5,0298


Názov krajiny Názov meny Mena 29.08.12 30.08.12 31.08.12 03.09.12 04.09.12 05.09.12 06.09.12 07.09.12 10.09.12
USA americký dolár USD 1,2545 1,2544 1,2611 1,2568 1,2579 1,2578 1,2638 1,2706 1,2776
Japonsko japonský jen JPY 98,63 98,63 98,96 98,43 98,58 98,67 99,36 100,26 99,98
Bulharsko bulharský lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,81 24,917 24,84 24,894 24,88 24,794 24,703 24,587 24,53
Dánsko dánska koruna DKK 7,4502 7,4500 7,4513 7,4512 7,4510 7,4509 7,4514 7,4521 7,4521
V. Británia libra šterlingov GBP 0,7918 0,7911 0,79525 0,7912 0,7921 0,79035 0,79360 0,7967 0,7997
Maďarsko maďarský forint HUF 283,41 285,29 283,65 284,9 284,75 284,6 285,44 287,00 285,41
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6963 0,6962 0,696 0,6963 0,6963 0,6962 0,6962 0,6963 0,6963
Poľsko poľský zlotý PLN 4,1555 4,1968 4,1765 4,1933 4,1973 4,2009 4,1594 4,1224 4,1129
Rumunsko nový rumunský lei RON 4,4775 4,4568 4,4633 4,4921 4,4915 4,4883 4,4828 4,4805 4,4768
Švédsko švédska koruna SEK 8,3375 8,3478 8,3362 8,4161 8,4075 8,4415 8,5026 8,4865 8,4935
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,201 1,2009 1,2009 1,2008 1,2010 1,2014 1,2049 1,2128 1,2090
Nórsko nórska koruna NOK 7,3125 7,2775 7,2925 7,3015 7,2890 7,3070 7,3725 7,373 7,3900
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,4745 7,4725 7,473 7,4733 7,4725 7,4628 7,4450 7,4355 7,4303
Rusko ruský rubeľ RUB 40,3424 40,5622 40,781 40,7375 40,4940 40,6550 40,6844 40,3911 40,5510
Turecko turecká líra TRY 2,2768 2,2921 2,2921 2,2878 2,2881 2,2905 2,2951 2,2918 2,3025
Austrália austrálsky dolár AUD 1,2088 1,2142 1,2201 1,2278 1,2267 1,2337 1,2341 1,2279 1,2349
Brazília brazílsky real BRL 2,5736 2,5738 2,5804 2,5503 2,5548 2,5695 2,5756 2,5769 2,5847
Kanada kanadský dolár CAD 1,2402 1,2434 1,2487 1,2400 1,2390 1,2422 1,2470 1,2472 1,2486
Čína čínsky jüan CNY 7,9696 7,9649 8,0062 7,9686 7,9843 7,986 8,0177 8,0604 8,0970
Hongkong hongkongský dolár HKD 9,7307 9,7294 9,7806 9,7484 9,7568 9,7566 9,8028 9,8546 9,9091
Indonézia indonézska rupia IDR 11986,13 11993,96 12042,49 12007,25 12042,66 12048,55 12093,06 12168,59 12228,05
Izrael izraelský šekel ILS 5,0542 5,0674 5,0753 5,0556 5,0528 5,0630 5,0883 5,0576 5,0847
India indická rupia INR 69,788 69,787 70,026 69,796 70,0160 70,3000 70,3490 70,2450 70,837
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1423,13 1422,93 1429,97 1422,42 1425,56 1429,81 1432,57 1435,34 1442,33
Mexiko mexické peso MXN 16,6269 16,7698 16,777 16,6224 16,5518 16,5615 16,5162 16,5019 16,6018
Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9153 3,9225 3,936 3,9118 3,9087 3,9262 3,9381 3,9478 3,9638
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5612 1,5671 1,5708 1,5753 1,5818 1,5847 1,583 1,5787 1,5770
Filipíny filipínske peso PHP 53,12 53,011 53,191 52,669 52,671 52,792 52,845 52,870 53,072
Singapur singapurský dolár SGD 1,5728 1,5716 1,5746 1,5682 1,5677 1,5702 1,5743 1,5739 1,5794
Thajsko thajský baht THB 39,316 39,363 39,51 39,250 39,246 39,331 39,468 39,643 39,721
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,5579 10,617 10,6152 10,5856 10,5390 10,5560 10,5615 10,4434 10,4652

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca č. 1-2/2013 (Poradca) mesačník nielen pre podnikateľov, zákony s komentármi, účtovníctvo, odvody, ekonomika, dane
  • Občiansky súdny poriadok s komentárom - aktuálny komentár zohľadňujúci posledné novely tohto prepisu
  • Zmeny v zákone o DPH
  • Zúčtovanie so zamestnancami a orgánmi zdravotného a sociálneho poistenia

Dane, účtovníctvo – vzory a príklady (DÚVaP) č. 9/2012 – riešenie problematiky daní, účtovníctva a odvodov pomocou vzorov, prípadov, príkladov...
  • Obchodný majetok FO a PO
  • Zdaňovanie príjmov z predaja obchodného majetku
  • Pohľadávky ako zúčtovacie vzťahy
  • DPH pri obchodovaní so štátmi EÚ

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) č. 9/2012 – daňová, účtovná a mzdová problematika skĺbená s citáciami aktuálnych zákonov
  • Odborné vzdelávanie žiakov- daňové dôsledky
  • Predaj podniku- účtovanie v JÚ
  • Stanovenie základu pre výpočet DPH
  • Špecifiká hmotného majetku
  • Sociálny fond

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 9/2012- problematika pracovného práva, miezd, BOZP, odvodov a citácie aktuálnych zákonov
  • Životné minimum od 1. 7. 2012
  • Formy skončenia pracovného pomeru
  • Absolventská prax
  • Obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru

Verejná správa (VS) č. 9/2012- informácie i rady a citácie zákonov z daňovej, účtovnej, legislatívnej oblasti
  • Návrh novely zákonníka práce
  • Dohody o pracovnej činnosti
  • Nastavenie systému riadenia a kontroly
  • Povinnosti starostu obce

1000 riešení č. 9/2012 – problémy z ekonomickej, daňovej, účtovnej a mzdovej praxe a ich riešenia
  • Obchodovanie v EÚ
  • Odpisy majetku
  • Dane v praxi
  • Účtovníctvo
  • Konkurz a reštrukturalizácia

PRIPRAVUJEME

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP) – mesačník, č. 10/2012 (IX/2012)
  • Zásoby a skladové hospodárstvo
  • Skončenie FO a PO

Verejná správa – (VS) - mesačník, č. 10/2012 (IX/2012)
  • Sankcie za porušenie povinnosti pri dani z nehnuteľnosti
  • Rozpočet verejnej správy
  • Paušalizácia cestovných náhrad

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM) – mesačník, č. 10/2012 (IX/2012)
  • Pracovný asistent
  • Použitie súkromného vozidla na pracovné účely
  • Dohoda o sporných nárokoch

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) – mesačník, č. 10/2012 (IX/2012)
  • Novela zákona o DPH
  • Záložné právo a zádržné právo
  • Novela postupov účtovania v PÚ

1 000 riešení – mesačník, č.10/2012 (IX/2012)
  • DPH po novele od 1. 10. 2012
  • Dane v praxi
  • Pracovnoprávne vzťahy
  • Podvojné účtovníctvo
  • Jednoduché účtovníctvo
  • Zákonník práce

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 

SÚVZŤAŽNOSTI PRE VS
Prichádzame s ponukou Súvzťažnosti pre VS , ktoré obsahujú najčastejšie používané účtovné prípady súvisiace s účtovníctvom VS. Okrem súboru základných súvzťažností tu nájdete zaujímavé príklady.

Rozpočtové pravidlá - úplné znenie zákona
Zákony V/2012, (A5, 408 str.)


Účtovné súvzťažnosti pre VSbr> účtovné prípady a príklady, (A5, 424 str.)

Rozpočtové pravidlá verejnej správy - novela zákona
mesačník VS 4-5/2012, (A4, 136 str.)




BALÍČEK SÚVZŤAŽNOSTI PRE VS obsahuje:
Zákony V/2012 - úplné znenie zákona + Súvzťažnosti pre VS - účtovné prípady a príklady + VS 4-5/2012 - novela zákona.

Cena balíčku je 27 €.
Cena balíčku s 50 % zľavou je 13,50 €.
Ušetríte 13,50 €.



OBCHODOVANIE V EÚ
Patríte k podnikateľom, ktorí podnikajú nielen na Slovensku ale aj v zahraničí? Viete ako a kedy zdaňovať príjmy z činnosti slov. firiem na území iného členského štátu, alebo kedy vzniká stála prevádzkareň? Viac k tejto téme ponúkame v balíčku Obchodovanie v EÚ za výhodnú cenu.

DPH pri obchodovaní v EÚ – príspevok
mesačník DÚVaP 9/2012, (A5,cca 124 str.)


Obchodovanie v EÚ – riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 9/2012, (A5, 80 str.)


Občiansky súdny poriadok – úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 1/2013, (A5, cca 256 str.)




BALÍČEK OBCHODOVANIE V EÚ obsahuje:
DÚVaP 9/2012 - príspevok + 1000 riešení 9/2012 - riešenia problémov + Poradca 1/2013 - úplné znenie zákona.

Cena balíčka je 14,20 €
Cena balíčka s 30% zľavou je 9,80 €.
Ušetríte 4,40 €


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov. Objednávky vybavujeme do 48 hodín.

Len do vypredania zásob.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk


RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page