|
[Téma novín] ORGANIZÁCIA PRÁCE |
AKO ZDOKONAĽOVAŤ RIADENIE PODNIKU?
Problematika výrobných procesov a ich neustáleho zdokonaľovania je veľmi populárnou a obľúbenou témou nielen pre rôzne teoretické výskumy, či analýzy a hodnotenia doterajšieho vývoja, ale zaoberajú sa ňou aj praktici manažmentu v známych či menej známych podnikateľských subjektoch, pôsobiacich na národných a nadnárodných trhoch.
Trend vo výrobe totiž jednoznačne predikuje potrebu neustálej optimalizácie. Často zaznievajú až obavy, či ešte bude čo optimalizovať a najmä, s akou ochotou či neochotou všetkých zainteresovaných sa tento proces udeje. Aj keď trendy sa menia a vlastne všetko sa mení, konštatovanie, že všetko je relatívne zostáva natrvalo platným. V akom kontexte tentokrát?
Možno celkom spokojne tvrdiť, že všetko sa síce mení, ale ľudia zostávajú rovnakí. Ľudia sa nemenia a keď, tak veľmi ťažko, dôkazom čoho je aj množstvo problémov spojených s akoukoľvek zmenou v ich zaužívanom spôsobe existencie. Aj optimalizácia výrobných procesov a implantácia rôznych progresívnych výrobných filozofií je takýmto externým vplyvom, ktorý má dosah nielen na realizátorov zmien - podstatne so zhovievavejším prístupom k nim, ale aj na tých, ktorí sa ich vplyvom mení.
Tento stav napriek svojej nie príliš pozitívnej vlastnosti, je však logickým vyústením pôsobenia viacerých faktorov, spomedzi ktorých je dominantným náročnosť posúdenia prínosov rôznych "zázračných" metód, postupov či prínosov optimalizácie. Nevedomosť, či neznalosť očakávaného je skutočne silným argumentom, ale existuje ešte silnejší protiargument. Je ním schopnosť vedieť svoje myšlienky prezentovať. Ak bude prezentácia veľmi detailne a precízne naplánovaná a za každým "ale" sa vždy nájde niečo pravdivého, potom sa proces akejkoľvek zmeny - konkrétne aj vo výrobnom podniku - premení na schopnosť manažérov všetky námietky či "ale" logicky analyzovať, nie na proces boja proti všetkým týmto "ale". Odpor voči zmenám je teda funkciou prezentovania vlastných myšlienok a ak sa prezentácia uskutoční tak, ako sa uskutočniť má, výsledkom nie je odpor voči zmene, ale nadšenie a entuziazmus.
Zmeny, ktoré tak často v súčasnosti vznikajú, majú svoje spoločné charakteristiky, ale samozrejme často sa vecne či formálne líšia. Platí to bez ohľadu na pôvodcu realizácie zmeny.
Za predpokladu, že sa stotožníme s myšlienkou o optimistickom prístupe, nebudeme na rôzne nové trendy v oblasti spôsobov riadenia podnikov nazerať ako na niečo podozrivé, dokonca nechcené, ale budeme sa usilovať vznikajúce problémy súvisiace so stratou akejkoľvek nefunkčnosti riešiť použitím správne zvolenej metódy či teórie. V ponuke je ich veľká škála a je na zváženie, či sú len marketingovým lákadlom, teóriou, alebo naozaj prínosom.
Zdokonaľovanie spôsobov riadenia často súvisí s:
- principiálnymi otázkami o účele, či cieľoch podniku, ďalej s
- existenčnými otázkami o prežití na trhu z dlhodobého hľadiska a tiež
- pragmatickými finančnými otázkami o maximalizácii zisku.
Ak sa nad nimi hlbšie zamyslíme, prídeme k poznaniu, že sú vlastne navzájom prepojené, dokonca závislé, riešenie jednej závisí na úspešnom vyriešení druhej a zároveň je predpokladom pre zodpovedanie tej náväznej. Správne fungovanie uvedenej interakcie by malo byť cestou k zvyšovaniu ziskovosti. V súčasnosti už totiž nepostačuje ziskovosť len udržiavať na určitej dosiahnutej úrovni, ktorú sme zabezpečili napr. účelnou implementáciou informačného systému v podniku, či certifikátom potvrdzujúcim zhodu systému riadenia kvality s požiadavkami noriem a podobne. Aby snaha o zvyšovanie ziskovosti nebola len fikciou s potenciálnymi vyhliadkami na zlepšenie stavu v budúcnosti, ale aj dosažiteľnou realitou, trebaexistujúce metódy riadenia obohatiť o nové, ktoré želaný stav aj zabezpečia.
Teória, ktorú odborníci považujú za prevratnú školu na ceste za výrazným zvyšovaním ziskovosti a zároveň aj odporúčajú ako najzrozumiteľnejšiu a pravdepodobne najjednoduchšie aplikovateľnú metódu zvyšovania výkonnosti podniku, je obsiahnutá v troch písmenách TOC (Theory of Constrains), označujúca sa tiež ako teória obmedzenia. Jej všeobecná charakteristika zodpovedá určitej filozofii o existencii obmedzenia, konkrétnejšie z tvrdenia, že akékoľvek zvládnuteľný systém je obmedzený v dosahovaní svojich cieľov viac o veľmi malý počet obmedzení, a že za každých okolností existuje aspoň jedno obmedzenie.
Zvyšovanie výkonnosti systému sa realizuje nasledovným postupom krokov:
- Nájdite skutočné obmedzenie systému.
- Maximalizujte využitie obmedzenia pre dosiahnutie najlepších výsledkov celého systému.
- Podriaďte všetky ostatné činnosti a procesy obmedzeniu.
- Ak je to potrebné, pre ďalšie zvýšenie výkonnosti systému odstráňte súčasné obmedzenie. Vznikne nové obmedzenie v inej časti systému.
- O pakujte postup krokov 1 až 4.
Vychádza z predpokladu, že ľudia nie sú dokonalí, a teda omylní. Za predpokladu, že ich chyby je možné popísať, pomenovať, bude možné zistiť tiež príčiny ich vzniku, potom bude veľmi jednoduché nežiadúce chyby odstrániť. Ide o to prekonať strach z pomenovania nežiadúcej skutočnosti pravým menom, bez okolkov, čo si často v podniku vyžaduje zmenu myslenia. Takýto prístup často pôsobí aj na podnikovú kultúru. V konečnom dôsledku by to však mal byť jav absolútne samozrejmý, veď prečo klamať samých seba!
Otvorenosť a úprimnosť teda musí byť "esom" nie "čiernym Petrom" podniku. Treba sa len stotožniť s tým, že ak vznikne dajaká chyba, nie je to preto, že niekto niečo nedokáže, ale zlé budú pravidlá, rozdelenie povinností či právomocí. TOC proklamuje, že dobré pravidlá a princípy sú tie, ktoré rešpektujú realitu.
Autorom teórie je Dr. E.M. Goldratt, ktorý ju s obľubou prezentuje pomocou jednoduchej analógie, v ktorej prirovnáva spoločenstvo k reťazi. Tak ako spojovacie články reťaze vytvárajú reťaz na prenos sily, podobne aj podnik má svoju reťaz, tvorenú spojovacími článkami.
K nim možno zaradiť výrobu, zásobovanie, odbyt a pod. Všetky spojovacie články svojim úsilím produkujú synergický efekt a napĺňajú stanovené ciele. V analógii možno pokračovať ďalej. Ak sa zamyslíme nad silou, či pevnosťou reťaze, budeme hľadať najslabší spojovací článok. Ten je totiž determinantom pevnosti celej reťaze a ten treba odstrániť.
Podobne v podniku - ako systéme - existuje vždy takýto najslabší článok - obmedzenie, ktoré mu zabraňuje dosiahnuť vyšší stupeň výkonnosti (v kontexte s podnikom sa niekedy toto obmedzenie označujeme aj termínom úzke miesto). K najslabším spojovacím článkom v podnikovom systéme zaraďujeme (tabuľka 1):
Tabuľka 1 : Prvky podnikového systému
Výrobné zdroje (ľudské, finančné, materiálové…)
|
nedostatočná kapacita
|
Čas
|
nevyhovujúci čas dodávky, prípravy výroby
|
Marketing
|
nevyužitá kapacita, nedostatočné množstvo objednávok
|
Manažment
|
zlé organizovanie, riadenie, kontrola, rozhodovanie
|
Vonkajšie obmedzenia
|
podnikom neovplyvniteľné (legislatíva a pod.)
|
Vnútorné obmedzenia
|
podnikom ovplyvniteľné
|
Postoj ľudí
|
stres, neochota, zlá komunikácia a spolupráca
|
V rámci uplatňovania princípov TOC ide o to, čo najviac obmedzení identifikovať a následne čo možno najviac odstrániteľných obmedzení (väčších či menších) odstrániť.
Každá investícia by mala byť teda použitá na odstránenie či zlepšenie prvku, ktorý obmedzuje podnikové toky a nie ako v klasickom prístupe vynakladať investície podľa toho, ako kto "silno kričí". Prakticky to znamená použiť niekoľko aplikácií, ktoré TOC ponúka.
Cyklus neustáleho zlepšovania, ktorý vedie k vyššej podnikovej výkonnosti, je zabezpečený:
a) neustálym preverovaním odpovedí na otázky: čo zmeniť, čo na tom zmeniť a ako to urobiť:
Čo zmeniť?
Odpoveď na túto otázku je podmienené dokonalou znalosťou a analýzou všetkých úzkych miest, ako aj príčin ich vzniku. Je snaha takýmto poznaním zadefinovať najzávažnejšie obmedzenie.
Čo na tom zmeniť?
Poznanie najslabšieho článku umožní nájsť, navrhnúť spektrum riešení, ktorým sa nežiaduci jav odstráni, alebo aspoň zlepší, zároveň by sme však mali zabezpečiť, aby vybraný postup nápravy nespôsobil následne iný, viac či menej nežiadúci jav, čiže nové obmedzenie. V takom prípade navrhnutý postup riešenia treba modifikovať.
Ako to urobiť?
Odpoveď na túto otázku predstavuje detailne vypracovaný postup vybraného riešenia problému.
b) 5 - krokovým systematickým postupom, ktorého dodržanie zabezpečí zlepšenie výkonnosti podniku prostredníctvom zlepšovania výkonnosti najslabšieho článku podniku. Ide o nasledovné kroky:
- identifikovanie systému za účelom odhalenia obmedzenia,
- zistenie jeho druhu (hmotné, nehmotné),
- rozhodnutie o využití systémového obmedzenia,
- snaha čo najefektívnejšie využiť obmedzenie a
- podriadiť všetko danému rozhodnutiu za účelom zvýšenia výkonnosti,
- odstránenie obmedzenia v systéme,
- hľadanie spôsobov na odstránenie
- modifikáciou, novou investíciou
- nebyť nečinný a zamedziť zotrvačnosti
Teória TOC je založená na väzbách medzi prvkami systému. Ponúka vcelku jednoznačnú a jednoduchú metodiku v porovnaní s ostatnými viac či menej náročnými manažérskymi technikami, o čom by nás presvedčila aj analýza ostatných nástrojov aplikácie, ako ich naznačuje tab. 2.
Tabuľka 2: Aplikácie TOC
Základné nástroje systematické hľadanie logických odpovedí
na tri otázky
|
čo zmeniť?
|
čo na tom zmeniť?
|
ako to urobiť?
|
Aplikácia základných nástrojov na zlepšenie manažérskych
zručností pri riešení
|
- každodenných problémov
- opakujúcich sa problémov
- nedokončených riešení
- problémov s nejasným delegovaním
atď.
|
Špeciálne aplikácie na riešenie rozličných problémov
|
- vo výrobe
- projektovom riadení
- distribúcii
- marketingu
atď.
|
Na obhájenie opodstatnenosti zavádzania nových metód či teórií, smerujúcich k zvyšovaniu výkonnosti podniku postačujú aj základné nástroje. Je totiž faktom, že v nových podmienkach podniky inú alternatívu, ako nebáť sa zmien, naopak brať ich ako výzvy nemajú, ak chcú obstáť, dokonca zvyšovať svoju výkonnosť. Možno práve flexibilita podnikov v reakciách na odhalené obmedzenia, snaha o prekonanie nevyhovujúcich spôsobov myslenia a tendencie robiť len správne veci a nie tie nesprávne - hoc správnym spôsobom - sú kľúčom k úspešnosti. Aj takto výstižne možno argumentovať v rozhodovaní "za" alebo "proti" TOC.
20 RÁD K MAXIMALIZÁCII PRACOVNÝCH EFEKTOV
Efektívny pracovník, bez ohľadu na to, či je manažér alebo výkonný, by mal neustále rozmýšľať nad lepšou komunikáciou a personálnymi vzťahmi kolegov, vynálezmi, inšpiráciami, inováciami, tvorivosťou smerom k tomu, ako zvýšiť racionalizáciu, produktivitu a komplexnú efektívnosť práce.
Návrat do databanky skúseností - potrebujete pomôcť v personálnej práci v súčasnej ťažkej situácii, keď je na trhu hlboká recesia? Vyskúšali ste už všetky tradičné doporučenia personálnych guru a stále je výkon vo Vašej firme slabý a entuziazmus pracovníkov žiadny?
Ako by si poradil jednoduchý sedliacky rozum, aby takúto (ne)efektivitu odstránil a ľudí prebral k lepším výkonom a nadšenej práci?
V prvom rade by sa vrátil k desaťročiam skúsenosti z minulosti a oprášil by všetko dobré a využiteľné čo vtedy fungovalo a z toho by si vybral svoj zlatý tucet pravidiel pre personál a pretavil i prispôsobil ho na dnešné pomery. Príliš jednoduché? Ale funguje, len treba skúsiť...
Elán mladosti spojiť s rozumom sivých hláv - poznáte vo svojom okolí aj činorodých starobných dôchodcov, mozgy bývalých generálnych a personálnych riaditeľov? Netreba ich podceňovať a stojí za to si takýchto ľudí vytipovať, zostaviť z nich krátky zoznam, navštíviť ich a požiadať o dobrú radu. Využívať rady z minulosti a ťažiť z bohatstva know-how našich predkov je oveľa lacnejšie a ľahšie, ako dnes usilovať o nové výmysly, objavy a rady z kategórie toho, čo už bolo vymyslené.
Neobjavujme už raz vymyslené koleso, ale radšej sa ho naučme lepšie kotúľať.
Rady je treba brať vážne, nielen kvôli slušnosti a úcte k starším, ale najmä kvôli bohatstvu seniorskej skúsenosti, ktoré sú nie len zlatou studňou, ale až platinovou databankou aj pre pragmatického personálneho manažéra.
Chce to len dve veci: vyzbierať od tých ľudí rady a vybrať z nich tú najvhodnejšiu v danom mieste, čase, spôsobe, lokalite a predmete biznisu.
Dva v jednom - obrátiť sa so žiadosťou o pomoc v niektorých radách proti kríze na zdanlivých vyslúžilcov, ale stále múdrych a činorodých, je rozumné.
Požiadať ich o odborné stanovisko a osobný názor k riešeniu problému má to svoju logiku v tom, že práve ich dlhoročné skúsenosti sú vynikajúcim žriedlom nápadov na zdokonalenie vlastnej protikrízovej prevencie a prípravy na eliminovanie akýchkoľvek rizík - pracovných i osobných, kolektívnych i individuálnych.
Dva efekty v jednom - môžete v danom prípade docieliť tak, že potešíte starého človeka záujmom o neho, čím ho zmotivujete. Následne zarobíte na rade, ktorú od neho môžete získať. Predovšetkým preto, že starší a najstarší ľudia fyzicky vládzu zvyčajne menej ako mladší.
Uvedomujú si to a trénujú o to viac aj zachovanie mentálnej kvality a psychickú zdatnosť. Preto sú viac v pohode a dokážu myslieť nie zošnurovane, ale vo voľných líniách. Preto sú zdokonalení v tom, že nadväzne na vlastnú životnú skúsenosť si vedia výborne prakticky i pragmaticky vybrať zo záplavy informácií a množstva rád - práve tie svoje najpodstatnejšie a najúčinnejšie dve - tri základné rady.
Práve vhodný nadhľad mu často umožní vidieť veci v nových súvislostiach a ponúknuť riešenie, ako máte doteraz vy. Aj keby ste to možno nečakali.
Rady a rozumy z minulosti použiteľné v súčasnosti - dnešný zrelý človek zažil minulosť a žije i prítomnosť a môže porovnávať časy dávno minulé so súčasnosťou nových časov.
Univerzálnym zdrojom hľadania odpovedí na nové otázky aj na poli akejkoľvek práce, vrátene personálnej práce a manažmentu ľudských zdrojov je porovnávanie dobrých pracovných impulzov a zvykov z minulosti s tými súčasnými.
Práca šľachtí, kultivuje a produkuje - kedysi ľudia nemohli cestovať po svete kvôli ideológii a studenej vojne. Dnes nemôže znovu, kvôli nedostatku financií. Kedysi bola na Slovensku len jedna strana, dnes v roku 2009 ich máme viac ako 120.
Pri tej jednej strane mali vtedy všetci ľudia prácu, dnes pri tých viac stranách majú len niektorí ľudia prácu a státisíce sú nedobrovoľne bez práce.
Práca človeka chráni pred pocitom zbytočnosti a prázdnotou duše. Je to najdokonalejšia cieľavedomá činnosť ľudí, ktorú dokážu robiť.
Koncentrácia na to, čo dokážeme ovplyvniť - napriek akýmkoľvek radám a tézam k lepšiemu životu i zaručenej protikrízovej ochrane, obrane a obhajobe, všetko môže byť úplne inak ako tá najlepšie mienená, najlepšie sformulovaná, najúžasnejšie vyslovená a najpresvedčivejšie odkomunikovaná rada.
Život je zmena. Stále prudkejšia, revolučnejšia, subjektívnejšia, dravejšia, bojovnejšia a nespravodlivejšia. Vždy záleží aj od informačného vzhľadu, uhla pohľadu, stupňa rozhľadu, pragmatického nadhľadu a mentálneho prístupu i kvalite odstupu v kontexte so spôsobilosťou život vnímať optimisticky alebo pesimisticky.
Základná rada k akej - takej istote v labyrinte životných neistôt je siahať na dosiahnuteľné a trápiť sa primárne len nad vecami, ktoré dokážeme ovplyvniť. Až sekundárne nad tými ostatnými, na čele s tými - ktoré ovplyvniť nedokážeme.
Netradičný tip na nadčasové "protikrízové opatrenie" - dnešný príliš rýchly praktický životný štýl a jeho bláznivo rýchle životné tempo prináša viac peňazí, vyššiu rýchlosť, hrozivejšie a častejšie zmeny - nie však často vyššiu kvalitu života.
Mali by sme preto možno čo najskôr začať celonárodnú diskusiu o novo potrebnom sviatku, aby veľa pesimistických Slovákov donútil zamyslieť sa nad sebou, pochopiť skutočné ľudské šťastie i prioritu rozumných tradičných ľudských hodnôt a prehodnotiť ich doterajší mentálny postoj a prístup k životu.
Dvadsať rád k maximalizácii pracovných výsledkov
- pracovisko
- databanka: oprášte dobré nápady, vynálezy a osvedčené idey v personálnej práci z minulosti
- rady zdarma: poraďte sa zadarmo so staršími manažérmi z radov odborníkov spomedzi seniorov, ktorí už nie sú aktívni a užívajú si odpočinok v rámci jesene života
- smer: dôležitejšie ako pracovať veľa, je pracovať menej - súčasne však stále správnym smerom (lepšie myslieť, neodbočovať na vedľajšiu koľaj a premýšľať na hlavnej trati ku core businessu)
- kráľ kapitálu: dodržiavajte úctu k najcennejšiemu kapitálu (ľudia) a jedinej neobmedzenej strategickej surovine (ľudská invencia a mozgová kapacita). Kráľom kapitálu je človek. Človek ako živý organizmus, znamená vždy viac ako stroj - neživý mechanizmus.
- výber: kombinujte, skúšajte a hľadajte čo najviac synergie, symbiózy, zhody, koordinácie
- zisk: presviedčajte personál argumentmi a motivujte potešením, nedonucujte ho silou a strašením. Zo všetkých ziskov firmy sú najcennejšie ľudia, zo všetkých ziskov človeka sú najpresvedčivejšie psychické
- komunikácia: komunikujte aktívne s personálom
- vzdelávanie: vzdelávajte ľudí stále, inak vaše KNOW-HOW neporastie, ale zaspí a stratí cenu (školenia ku krízovému manažmentu, kreatívnemu mysleniu, manažmentu zmeny, invenčným vynálezom...)
- náklady: pri znižovaní nákladov firmy šetrite na ľuďoch až na poslednom mieste. Nešetrite na nesprávnom mieste, lebo stroj nahradíte ľahko, ale človeka ťažšie.
- povzbudenie: povzbudzujte ľudí a udržujte dobrú pracovnú morálku, efektívnu bojovú náladu a jasný signál v podnikovej kultúre o tom, že kríza je dočasný jav, ktorý raz pominie a znovu bude lepšie. Vodcovia a lídri musia vedieť vzbudzovať nádej.
- život
- pravda: pravdivé slovo nie je vždy príjemné. Krutá pravda znie ťažšie ako najmilosrdnejšia lož!)
- šéf: milovaný a podriadenými obľúbený šéf nikdy nemá najlepšie výsledky (zvyčajne má slabší výkon ako nemilovaný šéf)
- systém: neexistuje dokonalý systém, len lepší a horší
- efektívnosť: najefektívnejší zákon je ten, ktorý je zvyčajne najmenej sociálne spravodlivý (Spravodlivý zákon nikdy nie je najefektívnejší),
- zákon kapitalizmu: k trvalému bohatnutiu menšiny, je nutné stále ochudobňovanie väčšiny.
- logika trhu: jediným šéfom na trhu je zákazník
- dobrý obchod: dobrý obchod je vtedy, keď je spokojný zákazník i predajca (tzv. Win-Win systém, kde obaja aktéri obchodu sa cítia víťazmi)
- bozk komunikácie: hovoriť treba stručne a jasne.
- čin: činy sú lepšie ako len slová
- MTP: Myšlienky tvoria produkty
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
18.7.
|
19.7.
|
20.7.
|
21.7.
|
22.7.
|
25.7.
|
26.7.
|
27.7.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,4045
|
1,416
|
1,4207
|
1,4222
|
1,4391
|
1,438
|
1,4471
|
1,4446
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
111,1
|
111,77
|
112,05
|
112,09
|
112,83
|
112,46
|
113,02
|
112,46
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
24,405
|
24,48
|
24,498
|
24,411
|
24,408
|
24,388
|
24,353
|
24,285
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4567
|
7,4564
|
7,4553
|
7,4542
|
7,4536
|
7,4534
|
7,4531
|
7,4525
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,87315
|
0,8789
|
0,88065
|
0,8787
|
0,8827
|
0,8825
|
0,88235
|
0,8831
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
272,98
|
271,5
|
269,18
|
267,93
|
266,65
|
268,95
|
267,78
|
268,2
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7094
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7092
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,044
|
4,0283
|
3,9917
|
3,9955
|
3,9815
|
3,9984
|
4,0035
|
4,0058
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,2688
|
4,258
|
4,2475
|
4,256
|
4,2305
|
4,2485
|
4,228
|
4,2308
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,2534
|
9,23
|
9,1713
|
9,1008
|
9,0787
|
9,1083
|
9,0728
|
9,0632
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,1485
|
1,1607
|
1,1652
|
1,169
|
1,1789
|
1,1563
|
1,163
|
1,1586
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,867
|
7,862
|
7,804
|
7,775
|
7,7675
|
7,7715
|
7,7575
|
7,7615
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,45
|
7,4433
|
7,4575
|
7,4552
|
7,462
|
7,4708
|
7,446
|
7,46
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
39,6125
|
39,745
|
39,7267
|
39,7
|
39,897
|
39,8354
|
39,898
|
39,675
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,3468
|
2,3517
|
2,3575
|
2,3793
|
2,418
|
2,4719
|
2,4783
|
2,4399
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,3237
|
1,3273
|
1,3218
|
1,3246
|
1,3234
|
1,3249
|
1,3201
|
1,3087
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,2208
|
2,2252
|
2,2206
|
2,2188
|
2,2357
|
2,2311
|
2,2208
|
2,2453
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3472
|
1,3534
|
1,3451
|
1,3447
|
1,3658
|
1,3599
|
1,3623
|
1,3625
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
9,0853
|
9,1539
|
9,1762
|
9,1817
|
9,2777
|
9,2679
|
9,3237
|
9,308
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,9488
|
11,0387
|
11,0704
|
11,0832
|
11,2132
|
11,204
|
11,2719
|
11,255
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12024,36
|
12101,51
|
12130,21
|
12154,1
|
12271,33
|
12258,05
|
12310,31
|
12252,42
|
India |
indická rupia
|
INR
|
62,606
|
63,012
|
63,157
|
63,295
|
63,824
|
63,854
|
63,94
|
63,685
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1490,82
|
1500,74
|
1500,59
|
1500,67
|
1513,63
|
1518,5
|
1522,15
|
1517,64
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,5456
|
16,5755
|
16,5442
|
16,5622
|
16,7058
|
16,7757
|
16,806
|
16,8134
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,2311
|
4,2572
|
4,2585
|
4,2638
|
4,2756
|
4,2737
|
4,274
|
4,2601
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,664
|
1,6628
|
1,6609
|
1,6579
|
1,6625
|
1,6619
|
1,6568
|
1,653
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
60,463
|
60,61
|
60,69
|
60,641
|
60,92
|
60,937
|
61,114
|
60,902
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7107
|
1,722
|
1,7247
|
1,7237
|
1,7386
|
1,7358
|
1,7401
|
1,7366
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
42,219
|
42,373
|
42,493
|
42,538
|
42,9
|
42,795
|
42,993
|
42,962
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
9,8084
|
9,8639
|
9,802
|
9,7335
|
9,7345
|
9,7399
|
9,6734
|
9,6111
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8404
|
4,875
|
4,8504
|
4,8667
|
4,889
|
4,8946
|
4,9172
|
4,9184
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
28.7.
|
29.7.
|
1.8.
|
2.8.
|
3.8.
|
4.8.
|
5.8.
|
8.8.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,426
|
1,426
|
1,4415
|
1,417
|
1,43
|
1,4229
|
1,4155
|
1,4225
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
110,86
|
110,59
|
110,84
|
109,61
|
110,18
|
113,24
|
111,25
|
110,79
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
24,215
|
24,188
|
24,16
|
24,231
|
24,291
|
24,308
|
24,248
|
24,196
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4497
|
7,4494
|
7,4501
|
7,449
|
7,4488
|
7,4486
|
7,4489
|
7,4494
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8739
|
0,87485
|
0,87955
|
0,8718
|
0,87255
|
0,87145
|
0,86905
|
0,8691
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
268,2
|
269,97
|
267,9
|
270,12
|
272,38
|
272,09
|
274,1
|
273,95
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7096
|
0,7094
|
0,7093
|
0,7092
|
0,7093
|
0,7092
|
0,7095
|
0,7095
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,015
|
4,0086
|
3,9828
|
4,0295
|
4,028
|
4,0313
|
4,0455
|
4,0514
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,2505
|
4,2418
|
4,2215
|
4,2388
|
4,2193
|
4,2122
|
4,2418
|
4,243
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,0735
|
9,0689
|
9,007
|
9,013
|
9,0875
|
9,1494
|
9,207
|
9,2259
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,1437
|
1,1418
|
1,127
|
1,1049
|
1,1022
|
1,1012
|
1,0847
|
1,0849
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,7245
|
7,737
|
7,6935
|
7,646
|
7,682
|
7,7405
|
7,784
|
7,768
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,4604
|
7,4375
|
7,43
|
7,4435
|
7,4485
|
7,4492
|
7,447
|
7,4565
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
39,405
|
39,52
|
39,739
|
39,4753
|
39,7962
|
39,8075
|
40,0645
|
40,7704
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,3955
|
2,3973
|
2,4116
|
2,4136
|
2,4336
|
2,4567
|
2,4556
|
2,4837
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,2931
|
1,305
|
1,3041
|
1,3075
|
1,331
|
1,3466
|
1,3538
|
1,373
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,2277
|
2,2431
|
2,2296
|
2,2289
|
2,233
|
2,2312
|
2,2469
|
2,2732
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3521
|
1,3556
|
1,3713
|
1,362
|
1,3724
|
1,3829
|
1,3899
|
1,4029
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
9,1874
|
9,1793
|
9,2746
|
9,1228
|
9,2008
|
9,1621
|
9,1164
|
9,1552
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
11,111
|
11,1134
|
11,231
|
11,0445
|
11,1506
|
11,0983
|
11,0505
|
11,1039
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12125,04
|
12128,59
|
12193,12
|
12022,32
|
12123,47
|
12110,12
|
12141,66
|
12161,5
|
India |
indická rupia
|
INR
|
62,884
|
63,022
|
63,534
|
62,741
|
63,378
|
63,387
|
63,337
|
63,97
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1499,62
|
1503,6
|
1511,39
|
1493,57
|
1515,17
|
1518,34
|
1517,34
|
1542,18
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,6187
|
16,7518
|
16,793
|
16,7217
|
16,9026
|
16,9823
|
17,0327
|
17,2718
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,2145
|
4,2309
|
4,2373
|
4,1974
|
4,2442
|
4,2545
|
4,2699
|
4,313
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,6356
|
1,6491
|
1,6348
|
1,6283
|
1,6531
|
1,6764
|
1,69
|
1,7141
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
60,176
|
60,127
|
60,449
|
59,73
|
60,398
|
60,372
|
60,398
|
60,549
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7169
|
1,7185
|
1,7299
|
1,7083
|
1,7274
|
1,7287
|
1,7271
|
1,732
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
42,409
|
42,523
|
42,827
|
42,255
|
42,557
|
42,459
|
42,295
|
42,462
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
9,5543
|
9,6084
|
9,6076
|
9,567
|
9,6667
|
9,7581
|
9,8154
|
9,9138
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,8939
|
4,8944
|
4,9171
|
4,8913
|
4,9558
|
4,9679
|
5,0027
|
5,0426
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
9.8.
|
10.8.
|
11.8.
|
12.8.
|
15.8.
|
16.8.
|
17.8.
|
18.8.
|
19.8.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,4267
|
1,4367
|
1,4143
|
1,425
|
1,4309
|
1,436
|
1,4477
|
1,4369
|
1,4385
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
110,24
|
109,84
|
108,29
|
109,07
|
109,87
|
110,12
|
110,77
|
110,08
|
110
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
24,22
|
24,088
|
24,185
|
24,186
|
24,316
|
24,384
|
24,43
|
24,423
|
24,475
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4497
|
7,4508
|
7,4506
|
7,4491
|
7,4492
|
7,4495
|
7,4499
|
7,4506
|
7,4487
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8731
|
0,8843
|
0,8757
|
0,87635
|
0,877
|
0,8785
|
0,8776
|
0,8706
|
0,86965
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
274,7
|
273,18
|
276,77
|
273,68
|
271,66
|
271,18
|
269,4
|
272,13
|
272,15
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7092
|
0,7092
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7092
|
0,7092
|
0,7091
|
0,7095
|
0,7092
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,0956
|
4,1006
|
4,1759
|
4,1518
|
4,1583
|
4,1595
|
4,1338
|
4,1526
|
4,1724
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,2625
|
4,2643
|
4,3005
|
4,2835
|
4,262
|
4,2758
|
4,2466
|
4,26
|
4,2678
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,2127
|
9,2323
|
9,2947
|
9,2376
|
9,285
|
9,2498
|
9,1685
|
9,159
|
9,2204
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,0594
|
1,0451
|
1,0499
|
1,0984
|
1,1334
|
1,1195
|
1,1402
|
1,141
|
1,134
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,8295
|
7,8105
|
7,8205
|
7,826
|
7,8705
|
7,865
|
7,7985
|
7,8035
|
7,8575
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,455
|
7,443
|
7,4515
|
7,4543
|
7,453
|
7,461
|
7,461
|
7,4698
|
7,48
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
42,378
|
42,106
|
42,025
|
41,5525
|
41,3397
|
41,3695
|
41,4744
|
41,8725
|
41,9115
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,5164
|
2,5171
|
2,535
|
2,5346
|
2,5386
|
2,5604
|
2,5566
|
2,5519
|
2,57
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,399
|
1,3891
|
1,3875
|
1,378
|
1,375
|
1,379
|
1,3687
|
1,3754
|
1,3783
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,3138
|
2,3012
|
2,3061
|
2,3037
|
2,2978
|
2,301
|
2,288
|
2,2956
|
2,2928
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,4143
|
1,4133
|
1,4091
|
1,4063
|
1,4112
|
1,4165
|
1,4167
|
1,4175
|
1,4189
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
9,1745
|
9,215
|
9,0437
|
9,1129
|
9,144
|
9,1657
|
9,2466
|
9,1785
|
9,2006
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
11,1401
|
11,2127
|
11,0317
|
11,1099
|
11,1534
|
11,1919
|
11,2802
|
11,2018
|
11,2199
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12251,94
|
12258,65
|
12104,71
|
12200,31
|
12219,68
|
12248,05
|
12329,46
|
12288,87
|
12320,66
|
India |
indická rupia
|
INR
|
64,501
|
65,025
|
64,16
|
64,617
|
64,884
|
65,18
|
65,68
|
65,738
|
65,811
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1555,96
|
1552,18
|
1533,02
|
1539,62
|
1544,39
|
1541,44
|
1547,43
|
1547,76
|
1563,67
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
17,7385
|
17,4084
|
17,6618
|
17,514
|
17,5374
|
17,6627
|
17,5897
|
17,7242
|
17,6173
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,3193
|
4,3202
|
4,2479
|
4,2779
|
4,2648
|
4,2843
|
4,304
|
4,2834
|
4,2889
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,7329
|
1,7183
|
1,7353
|
1,7223
|
1,726
|
1,7338
|
1,7264
|
1,7293
|
1,7404
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
60,611
|
61,07
|
60,146
|
60,621
|
60,698
|
60,881
|
61,448
|
61,041
|
61,374
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7329
|
1,7452
|
1,721
|
1,7271
|
1,7249
|
1,7297
|
1,7391
|
1,7437
|
1,7394
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
42,725
|
42,929
|
42,372
|
42,679
|
42,798
|
42,908
|
43,243
|
42,978
|
42,896
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
10,371
|
10,2264
|
10,3391
|
10,2383
|
10,2789
|
10,3136
|
10,2735
|
10,2852
|
10,3284
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
5,0838
|
5,0526
|
5,0582
|
5,0405
|
5,042
|
5,079
|
5,0936
|
5,12
|
5,138
|
|
|