Em@ilové noviny

 

č. 17/2015

15. 11. 2015

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! Podnikajúca fyzická osoba, ktorá sa rozhodla že v roku 2015 bude pri stanovení základu dane preukazovať skutočne vynaložené daňové výdavky, môže využiť jednoduchší spôsob vedenia evidencie, daňovú evidenciu. Čo sa vedie v daňovej evidencii? Dočítate sa v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Každý manažér má vybudované spôsoby vzťahov k ostatným, riešenia problémov, vyrovnávania sa s frustráciou. Pokiaľ sú nároky okolia príliš náročné, dôsledky týchto vzťahov sa môžu prejaviť v psychických poruchách. Viac v rubrike byť dobrý nestačí.

Za celú redakciu emailových novín Vám prajeme príjemné čítanie a tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN
DAŇOVÁ EVIDENCIA V ROKU 2015

 


Možnosť viesť daňovú evidenciu
umožňuje podnikajúcim fyzickým osobám (ďalej podnikateľ) ustanovenie § 6 ods. 11 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov, v znení neskorších predpisov (ďalej ZDP. Daňová evidencia je určená pre všetky fyzické osoby (ďalej FO), ktoré dosahujú príjmy podľa § 6 ods. 1 až 4 ZDP, ak:
- neúčtujú v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej JÚ),
- neúčtujú v sústave podvojného účtovníctva (ďalej PÚ),
- nepreukazujú výdavky podľa § 6 ods. 10 ZDP
(paušálne výdavky stanovené percentom z úhrnnú zdaniteľných príjmov).
Vedenie daňovej evidencie je pre podnikateľov určitým zjednodušením oproti vedeniu účtovníctva. Aj keď vedenie daňovej evidencie nie je tak náročné na čas a technické vybavenie, podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre daňovú evidenciu by mal mať aspoň základné vedomosti, ktoré vyplývajú z platných právnych noriem. ZDP stanovuje iba obsah daňovej evidencie, nestanovuje presnú formu a spôsob vedenia.
Je len na rozhodnutí samotného podnikateľa, akým spôsobom bude príjmy, daňové výdavky a majetok evidovať. Podnikateľ vždy musí vedieť preukázať správcovi dane stav svojho majetku a záväzkov.

Čo sa vedie v daňovej evidencii
Podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP ak podnikateľ uplatňuje pri príjmoch uvedených v odsekoch 1 až 4 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:
a) príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (ďalej ZD) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
b) daňových výdavkov v časovom slede v členení potrebnom na zistenie ZD vrátane výdavkov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
c) hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku,
d) zásobách a pohľadávkach,
e) záväzkoch.
Pomocou daňovej evidencie podnikateľ eviduje všetok majetok a záväzky, ktoré ovplyvňujú ZD z príjmov FO. Vždy ide o „firemný majetok“, ktorý je nevyhnutný pri výkone podnikateľskej činnosti a o záväzky, ktoré získal buď z vlastných alebo z cudzích zdrojov (úvery, pôžičky, dotácie, príspevky a podobne). Zákon č. 513/1991 Z. z., Obchodný zákonník, v znení neskorších prepisov (ďalej Obchodný zákonník) označuje tento majetok ako obchodný majetok. V daňovej evidenciu sa eviduje všetok majetok, ktorý daňovník vložiť do svojho obchodného majetku.

Podnikateľ v daňovej evidencii eviduje príjmy a výdavky

ktoré súvisia s jeho podnikaním. Ako výdavky eviduje len výdavky spojené s obchodným majetkom. Nesmieme zabudnúť na to, že v daňovej evidencii eviduje, podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP, len daňové výdavky, na rozdiel od JÚ, kde účtuje o všetkých výdavkoch v člení na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú ZD a výdavky nedaňové, ktoré neovplyvňujú ZD.
Jednotlivé zložky obchodného majetku by mal podnikateľ evidovať v daňovej evidencii takto:
- peňažné prostriedky v evidencii o príjmoch a v evidencii o daňových výdavkoch, ktoré bude viesť postupne v časovom slede. Jednotlivé prijaté a vydané doklady musia podľa § 6 ods. 11 ZDP spĺňať náležitosti účtovných dokladov podľa ustanovení zákona č. 431/2002, Z. z. o účtovníctve, v znení neskorších predpisov (ďalej ZÚ),
- hmotný a nehmotný majetok v evidencii hmotného a nehmotného majetku, poprípade v knihe hmotného a nehmotného majetku,
- zásoby v evidencií zásob, poprípade na karte zásob, na skladovej karte zásob,
- pohľadávky v evidencii pohľadávok, napríklad v knihe pohľadávok,
- záväzky v evidencii záväzkov, napríklad v knihe záväzkov.
Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, aj keď nie je účtovnou jednotkou lebo neúčtuje v JÚ a ani v PÚ, môže využiť niektoré tlačivá a evidencie, ktoré vedú podnikatelia účtujúci napríklad v sústave JÚ. Takýmito evidenciami sú napríklad Kniha dlhodobého majetku, Evidencia zásob, Skladová karta zásob, Kniha pohľadávok, Kniha záväzkov. Ak sa podnikateľ rozhodne evidovať hmotný a nehmotný majetok v Knihe dlhodobého majetku, ktorá sa používa podľa Postupov účtovania v JÚ na evidovanie dlhodobého majetku v JÚ, nemá povinnosť viesť účtovné odpisy.

Evidenciu o príjmoch vedie daňovník
podľa § 6 ods. 11 písm. a) ZDP, v členení potrebnom na zistenie ZD (čiastkového ZD) vrátane prijatých dokladov , ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov.

Príjmy

Príjmom je, podľa § 2 písm. c) ZDP, peňažné aj nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia. Za nepeňažné plnenie FO, ktorá vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZDP, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je FO.
Z uvedeného ustanovenia ZDP vyplýva, že v evidencii o príjmoch by mal podnikateľ viesť všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov FO, t .z. okrem peňažných príjmov aj nepeňažné príjmy a príjmy dosiahnuté zámenou.
Do evidencie zaeviduje všetky príjmy, ktoré ovplyvňujú ZD, t .z. príjem peňažných prostriedkov, napríklad úhrada faktúry, tržby z pokladne, čiastkové úhrady faktúr alebo iné čiastkové úhrady, napríklad čiastková úhrada za odpredaj zásob alebo iného majetku na základe kúpnej zmluvy. Predmetom daňovej evidencie je aj nepeňažné plnenie, t .z. že do evidencie zaeviduje aj zápočet pohľadávok a záväzkov. Ak ma podnikateľ v roku 2015 príjmy, ktoré dosiahol zámenou, tiež ich zaeviduje do evidencie o príjmoch. Ak má príjmy v cudzej mene, má povinnosť prepočítať cudziu menu na eurá a príjem evidovať v eurách.

Evidencia o príjmoch
ZDP nestanovuje, čo všetko má daňová evidencia obsahovať. Odporúčam, aby evidencia o príjmoch obsahovala minimálne tieto údaje:
- poradové číslo riadku,
- dátum uskutočnenia hospodárskej operácie,
- označenie daňového dokladu,
- text, v ktorom bude špecifikovaná evidovaná hospodárska operácia,
- prehľad o príjmoch,
- celkové súčty na konci každej strany,
- počiatočné súčty (prenosy) na začiatku každej ďalšej strany.
Zápisy je potrebné evidovať v časovom slede tak, že každej hospodárskej operácií bude vymedzený jeden riadok. Na konci zdaňovacieho obdobia zistí podnikateľ konečné súčty príjmov. Zdaniteľné príjmy (príjmy ovplyvňujúce ZD) použije pri výpočte ZD.

Evidenciu o daňových výdavkoch vedie podnikateľ
podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP. Všetky doklady, ktoré eviduje, musia spĺňať náležitosti účtovných dokladov podľa ZÚ.

Daňové výdavky

V daňovej evidencii eviduje len daňové výdavky, t. z. výdavky, ktoré ovplyvňujú ZD. Podľa § 2 písm. i) ZDP daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, ktorý je zaevidovaný v evidencii daňovníka vedenej podľa § 6 ods. 11 ZDP. Pri zvažovaní, či výdavok, ktorý podnikateľ vynaložil je daňovým výdavkom v zmysle ustanovení ZDP alebo nie je, musí vychádzať aj z ustanovenia § 19 ZDP. Do evidencie zaeviduje daňové výdavky v súlade s § 19 ZDP a okrem skutočne zaplatených daňových výdavkov v peňažnej forme (napríklad úhradu za tovar, materiál, služby a podobne) zaeviduje aj nepeňažné výdavky, ako sú napríklad odpisy hmotného alebo nehmotného majetku.

Evidencia o daňových výdavkoch
Ani pre evidenciu o daňových výdavkoch ZDP nestanovuje, čo všetko má obsahovať a ako má vyzerať. Odporúčam, aby evidencia o daňových výdavkoch obsahovala rovnaké údaje, aké má evidencia o príjmoch. Zápisy by mal podnikateľ uskutočniť chronologicky tak, že každej hospodárskej operácií bude vymedzený jeden riadok. Na konci zdaňovacieho obdobia zistí konečné súčty daňových výdavkov, ktoré použije pri výpočte ZD.
Podnikateľ, ak to považuje za potrebné, môže evidenciu o daňových výdavkoch rozčleniť na stĺpce podľa svojich potrieb, napríklad na stĺpec nákup tovaru, úhrada nájomného, odvody do zdravotnej poisťovne (ďalej ZP) a sociálnej poisťovne (ďalej SP) a podobne.
Nemal by však zabudnúť na to, že daňová evidencia je zjednodušená evidencia, ktorá mu má ušetriť čas a finančné prostriedky. Nemal by daňovú evidenciu rozširovať až do takej miery, že bude totožná s vedením JÚ.

Evidencia o hmotnom a nehmotnom majetku

Podnikateľ, ktorý má v obchodnom majetku zaradení hmotný a nehmotný majetok, vedie evidenciu o hmotnom a nehmotnom majetku podľa § 6 ods. 11 písm. c) ZDP. Podľa § 2 písm. m) ZDP je obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt , a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má FO s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve, a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, a ktoré táto FO eviduje v evidencii podľa § 6 ods. 11 ZDP. Obchodným majetkom je aj hmotný majetok obstaraný formou finančného prenájmu.

Hmotným majetkom sú
podľa § 22 ods. 2 ZDP :

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby okrem prevádzkových banských diel a drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva,
c) pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe ZDP,
e) iný majetok.

Nehmotným majetkom sú
podľa § 22 ods. 7 ZDP, práva priemyselného vlastníctva, autorské práva alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technicky a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 2 400 eur a majú prevádzkovo - technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 1 700 eur.

Odpisovanie hmotného a nehmotného majetku

Charakteristickým znakom pre hmotný a nehmotný majetok je, že je obstaraný na dlhšiu dobu a že sa nespotrebuje naraz, ale postupne. Postupné opotrebenie majetku je vyjadrené odpismi. Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného majetku je upravené v § 22 až 28 ZDP. Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, nie je účtovnou jednotkou, t.z., že nemá povinnosť počítať a evidovať účtovné odpisy. Odpisovaním sa podľa § 22 ods. 1 ZDP rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý má podnikateľ evidovaný v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 11 ZDP a využíva ho na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, do daňových výdavkov.

Upozornenie
ZDP bol k 1. 1. 2015 bol novelizovaný. Zmeny, ktoré sú účinné od 1. 1. 2015 sa týkajú aj odpisovania majetku, t .z. aj majetku, ktorý je evidovaný v daňovej evidencii. Ide o tieto zmeny:
- rozšíril sa počet odpisových skupín zo štyroch na šesť,
- zrýchleným spôsobom odpisovania sa môže odpisovať len majetok zaradený do 2.a 3.odpisovej skupiny,
- odpisy osobných automobilov so vstupnou cenou 48 000 eur a viac (ďalej luxusné OA) sa budú za určitých podmienok zahrňovať do ZD len v obmedzenej výške,
- nájomné pri operatívnom lízingu luxusných OA nebude vždy v plnej výške daňovým výdavkom, - odpisy majetku, ktorý podnikateľ využíva aj na súkromné účely, musí krátiť,
- zrušila sa lízingová metóda odpisovania pri finančnom lízingu a obmedzilo sa zahrnutie odpisov do daňových výdavkov pri majetku poskytnutom na operatívny lízing,
- obmedzilo sa zahrnutie zostatkovej ceny majetku do daňových výdavkov pri predaji u vybraných druhov majetku,
- zaviedla sa povinnosť prerušiť odpisovanie hmotného majetku, ktorý sa nepoužíva na podnikanie.


Evidencia o hmotnom a nehmotnom majetku
Ustanovenia ZDP o hmotnom a nehmotnom majetku, jeho odpisovaní a o spôsobe odpisovania, platia aj pre hmotný a nehmotný majetok, ktorý má podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu, v obchodnom majetku. Aj pre tohto podnikateľa platí, že obstaranie hmotného majetku nemôže zaevidovať do „Evidencie o daňových výdavkov“ naraz v plnej výške ako výdavok daňový. Podnikateľ musí vypočítať k 31.12. odpis ročný (ďalej OR), ktorý zaeviduje do evidencie ako daňový výdavok.
Spôsob vedenia evidencie nie bližšie špecifikovaný. Preto odporúčam podnikateľom, ktorí budú viesť daňovú evidenciu, aby „Evidenciu o hmotnom a nehmotnom majetku“ viedli takým spôsobom, ako je vedená v JÚ alebo v PÚ s tým rozdielom, že podnikateľ nepočíta účtovné odpisy a nemá povinnosť zostavovať odpisový plán. Na karte hmotného majetku a nehmotného majetku by mal uvádzať minimálne tieto údaje:
- názov alebo popis hmotného a nehmotného majetku,
- číselné označenie majetku,
- ocenenie majetku,
- dátum obstarania a dátum zaradenia do užívania,
- údaje o daňovom odpisovaní majetku, t .z. odpisovaní podľa ZDP (odpisová skupina, doba odpisovania, spôsob odpisovania),
- obstarávacia cena,
- vstupná cena,
- odpis ročný pri rovnomernom odpisovaní alebo koeficient pre zrýchlené odpisovanie pri zrýchlenom odpisovaní,
- vypočítaný odpis ročný a zostatková cena,
- dátum a spôsob vyradenia.
Podnikateľ si môže evidenciu rozšíriť aj o ďalšie údaje, ktoré považuje za nutné, napríklad ak bol hmotný majetok obstaraný z dotácie, uvedie túto skutočnosť na karte, ak je na majetku vecné bremeno alebo iný záväzok, uvedie aj túto skutočnosť na karte majetku.
Ak využíva hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý je vylúčený z odpisovania podľa § 23 ZDP, napríklad pozemok, majetok by mal evidovať tak ako odpisovaný majetok, ale nebude počítať odpisy. Podnikateľ v daňovej evidencii eviduje len hmotný a nehmotný majetok, ktorý využíva pri dosahovaní príjmov podľa § 6 ods. 1 až 4 ZDP. Ak sa rozhodne majetok evidovať v daňovej evidencii, potom sa stáva obchodným majetkom a môže si uplatňovať všetky výdavky súvisiace s využívaním tohto majetku a to nielen odpisy, ale aj výdavky na opravu a udržovanie, poistenie a podobne.

Evidenciu o zásobách vedie podnikateľ
podľa § 6 ods. 11 písm. d) ZDP.

Zásoby tvoria jeden z významných druhov majetku podnikateľa
Zásoby sú majetok, ktorý sa neodpisuje, lebo svoju hodnotu do výsledku činnosti prenášajú naraz pri ich spotrebe. Do zásob patrí: skladový materiál, tovar, nedokončený výroba, zvieratá a neskladovateľné zásoby (betónová zmes, plyn).

K evidencii o zásobách sa používajú najčastejšie sladové karty zásob

ktoré môže podnikateľ, ktorý účtoval v JÚ alebo PÚ a viedol ich, využívať aj naďalej. Ak vedie evidenciu zásob v „Knihe zásob“ eviduje zásoby podľa jednotlivých druhov alebo ich skupín. Zásoby eviduje v merných jednotkách (meter, kilogram, kus, liter a podobne) a aj v peňažných jednotkách (v eurách).
Podnikateľ by mal zvážiť mieru podrobnosti evidencie podľa potrieb a charakteru svojej činnosti. Príliš podrobná evidencia, zvlášť u malých podnikateľov – živnostníkov je niekedy na ich škodu, lebo znamená vyššie výdavky s vedením evidencie a stratu času, ktorý by mohol podnikateľ využiť v podnikaní efektívnejšie.
Pre evidenciu o zásobách nie je stanovený žiaden vzor a návod. Odporúčam, aby obsahovala minimálne tieto údaje:
- názov alebo popis daného majetku (zásoby),
- dátum obstarania,
- obstarávaciu cenu (nákupnú cenu) za jednotkové množstvo, u platiteľov DPH cenu bez DPH,
- počet jednotiek daného majetku (množstvo uvedené v kusoch, litroch, metroch a podobne),
- dátum a spôsob vyradenia.

Evidenciu o pohľadávkach má povinnosť viesť podnikateľ

ktorý vedie daňovú evidenciu, podľa § 6 ods. 14 písm. d) ZDP.

Pohľadávku je možné vymedziť
ako právo vznikajúce jednému účastníkovi – veriteľovi požadovať plnenie od druhého účastníka – dlžníka vzniknuté z určitého záväzkového vzťahu. Pohľadávky z ekonomického hľadiska sú určitou formou poskytnutia obchodného úveru partnerovi ako prejav ich vzájomných obchodných vzťahov. Predávajúci tým, že nevyžaduje platbu okamžite, financie kupujúceho, pretože mu poskytol dodávku bez okamžitej platby alebo iného plnenia.
Podnikateľ by mal evidovať pohľadávky, čo mu nielen ustanovuje ZDP ale je to aj v jeho záujme. Podnikateľ by mal vedieť, kto mu dlží a koľko mu dlží. V evidencii by mal evidovať:
- pohľadávky z obchodného styku, t.j. pohľadávky o vydaných faktúrach odberateľom,
- pohľadávky z poskytnutých záloh, napríklad poskytnutá záloha na pracovnú cestu podnikateľa, záloha zaplatená dodávateľovi,
- pohľadávky z poskytnutých úverov a pôžičiek, napríklad poskytnutá pôžička obchodnému partnerovi,
- pohľadávky dane z príjmov,
- pohľadávky nepriamych daní,
- pohľadávky voči príslušnej ZP a SP,
- ostatné pohľadávky.
Podnikateľ a sám rozhodne, či bude pohľadávky členiť a ako. Pohľadávky môže evidovať v „Knihe pohľadávok“, ktorá sa používa aj pri účtovaní v JÚ.

Podnikateľ vedie evidenciu o záväzkoch
podľa § 6 ods. 11 písm. e) ZDP.

Záväzok z ekonomického hľadiska znamená existujúcu povinnosť podnikateľa
ktorá vznikla z minulých udalosti a je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži jeho ekonomické úžitky. Záväzok vzniká u podnikateľa najčastejšie zo zmluvných vzťahov za prijaté dodávky tovarov, prác, služieb. Môže vzniknúť aj z neplnenia zmlúv, v dôsledku škôd spôsobených iným subjektom, z neoprávneného majetkového prospechu a podobne. Záväzkom je aj prijatý preddavok (záloha) na budúcu dodávku. Záväzkom sú aj bankové úvery, pôžičky, finančné výpomoci a z nich plynúce úroky. Záväzkami sú aj záväzky z titulu priamych a aj nepriamych daní (daň z príjmov, DPH, spotrebné dane), sankčné úroky za neplnenie daňových povinnosti. Záväzok zaniká, ak je zaplatený. Vysporiadanie záväzku môže byť peňažné aj nepeňažné.

Podnikateľ, ktorý vedie daňovú evidenciu
eviduje záväzky podľa § 6 ods. 11 písm. e) ZDP:
- z obchodných vzťahov, t .z. o prijatých faktúrach od dodávateľov,
- o prijatých preddavkoch (zálohových platieb), napríklad prijatá záloha na služby, ktoré podnikateľ v budúcnosti má uskutočniť pre klienta,
- z prijatých úverov a pôžičiek, napríklad prijatý bankový úver, ktorý musí podnikateľ splatiť,
- voči Daňovému úradu z dane z príjmov,
- voči Daňovému úradu z nepriamych daní, napríklad DPH, daň z motorových vozidiel,
- voči príslušnej ZP a SP,
- ostatné záväzky, napríklad nájomné za nebytové priestory, lízingové splátky a podobne.
Pri evidovaní záväzkov môže podnikateľ využívať „Knihu záväzkov“, ktorá sa používa aj v JÚ.

Podnikateľ, ktorý spĺňa podmienky

uvedené v § 6 ods. 11 ZDP, t. z. uplatňuje pri príjmoch uvedených v § 6 ods. 1 až 4 ZDP preukázateľne vynaložené daňové výdavky, môže viesť daňovú evidenciu počas celého zdaňovacieho obdobia. Nemôže postupovať tak, že časť zdaňovacieho obdobia bude účtovať napríklad v JÚ a časť zdaňovacieho obdobia bude viesť daňovú evidenciu. T. z., že ak sa podnikateľ rozhodne, že v roku 2015 bude viesť daňovú evidenciu, začne ju viesť od 1. 1. 2015 alebo ak začal podnikať v priebehu roku 2015 od prvého dňa podnikania a vedie ju až do konca zdaňovacieho obdobia. Ak sa podnikateľ rozhodne pre vedenie daňovej evidencie, musí ju viesť počas celého zdaňovacieho obdobia. V priebehu zdaňovacieho obdobia nemôže meniť spôsob vedenia evidencie.
Daňová evidencia môže spracovať:
- ručne formou tabuliek, pričom príjmy a daňové výdavky eviduje v samostatných tabuľkách. K 31.12.2015 údaje v jednotlivých stĺpcoch spočíta a prenesie do daňového priznania dane z príjmov FO. Tabuľkovou formou môže evidovať aj zásoby, pohľadávky a záväzky,
- účtovným softvérom, ktorý neslúži len na vedenie JÚ ale aj na vedenie daňovej evidencie. Koncoročné údaje z evidencie príjmov a z evidencie daňových výdavkov prenesie do daňového priznania dane z príjmov FO.

Daňový doklad
Na rozdiel od JÚ, v ktorom väčšina podnikateľov, ktorí vedú alebo budú viesť daňovú evidenciu doposiaľ účtuje alebo účtovala, daňová evidencia nevymedzuje povinné náležitosti daňového dokladu. Ustanovenie § 6 ods. 11 písm. a) a písm. b) ZDP však uvádza, že prijaté a vydané doklady majú spĺňať náležitosti účtovných dokladov podľa ustanovení ZÚ. Náležitosti účtovného dokladu sú definované v § 10 ods. 1 ZÚ.

Poznámka

Podľa § 10 ods. 1 ZÚ účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave PÚ , ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Z uvedeného vyplýva, že daňový doklad by mal obsahovať minimálne tieto náležitosti:
- slovné a číselné označenie dokladu (napríklad príjmový doklad č. 1),
- obsah hospodárskej operácie (napríklad nákup tovaru) a jej účastníkov,
- dátum uskutočnenia hospodárskej operácie,
- dátum vyhotovenia dokladu, ak nie je zhodný s dátumom uskutočnenia hospodárskej operácie,
- podpis oprávnenej osoby.

Ing. Jarmila Strählová

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 11/2015)
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
VÝPOČET DANE

Podnikateľ podniká ako FO na základe živnostenského oprávnenia. S blížiacim sa koncom roku 2015 zvažuje, ako bude postupovať pri stanovení ZD a výpočte dane z príjmov FO za rok 2015. Účtovníctvo nechce viesť, lebo sa mu to zdá veľmi náročne a zložité. Uvažuje o paušálnych výdavkoch alebo o skutočne vynaložených výdavkoch, ktoré zistí z daňovej evidencie. Podnikateľ predpokladá, že za rok 2015 bude mať zdaniteľné príjmy 15 500 eur a daňové výdavky 9 850 eur, z toho skutočne zaplatené odvody do zdravotnej poisťovne (ďalej ZP) a Sociálnej poisťovne (ďalej SP) 3 110 eur .
Akým spôsobom podnikateľ vypočíta základ dane ?


Podnikateľ sa rozhodol, že vypočíta ZD jedným aj druhým spôsobom a podľa výsledku sa rozhodne, ako bude pri stanovení ZD postupovať.

Výpočet ZD pri uplatnení paušálnych výdavkov:
P = 15 500 eur
V = 40 % z príjmov (maximálne do výšky 5 040 eur) + odvody do ZP a SP
V = 5 040 + 3 110 = 8 150 eur
ZD = 15 500 – 8 150 = 7 350 eur

Výpočet ZD pri uplatnení skutočne vynaložených daňových výdavkov:
P = 15 500 eur
V = 9 850 eur
ZD = 15 500 – 9 850 = 5 650 eur

Podnikateľ sa rozhodol, že pri stanovení ZD za rok 2015 uplatní preukázateľné daňové výdavky, ktoré zistí z daňovej evidencie vedenej podľa § 6 ods. 11 ZDP.

VEDENIE DAŇOVEJ EVIDENCIE

Podnikateľ, ktorý začal v roku 2015 podnikať ako FO, má príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. b) ZDP, t. z. príjmy zo živnosti. Podnikateľ sa rozhodol, že bude v roku 2015 viesť daňovú evidenciu. Predpokladajme, že v roku 2015 bude mať tieto príjmy:
a) v hotovosti (do pokladne):
- vklad do podnikania 500 eur,
- príjem za úhradu faktúry (za dodanie tovaru) 2 500 eur,
- tržby z maloobchodu 1 750 eur, zistené z denných uzávierok ERP,
b) na bankový účet:
- vklad do podnikania 100 eur
- čiastková úhrada faktúry za predaj tovaru 1 500 eur,
- príjem 3 000 eur, ktorý je prevodom peňažných prostriedkov z pokladne na bankový účet.
Bude podnikateľ evidovať príjmy v daňovej evidencii?


Podľa § 6 ods. 11 písm. a) ZDP bude podnikateľ príjmy evidovať v evidencii o príjmoch v časovom slede. Pri vedení daňovej evidencie nemusí rozlišovať, či príjem je prijatý do pokladne alebo na bankový účet. Rozlišuje príjmy, na príjmy ktoré ovplyvňujú ZD a príjmy, ktoré neovplyvňujú ZD.

Evidencia o príjmoch, rok 2015
/v eur/
Por. číslo Číslo dokladu Dátum Text Príjmy ovplyvňujúce ZD Príjmy neovplyvňujúce ZD
01. P 1 <02.12./td> Osobný vklad   500
02. BU 1 03.12. Osobný vklad na BÚ   100
03. P 2 10.12. Úhrada FA 01 1 500  
04. BU 2 15.12. Úhrada FA 02 2 500  
05. BU 3 18.12. Prevod z pokladne   3 000
06. P 3 23.12. Tržby z ERP 1 750  
07.     Príjmy celkom 5 750 3 600


PODNIKATEĽOVE PRÍJMY

Podnikateľ začal od 1. 12. 2015 podnikať ako FO a dosahuje príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. b) ZDP (príjmy zo živnosti). Podnikateľ sa rozhodol, že bude viesť daňovú evidenciu. Predpokladajme, že v roku 2015 mal tieto výdavky:
a) výdavky v v hotovosti (z pokladne):
- úhrada faktúry za nákup materiálu - kancelárske potreby 180 eur,
- výdavok za úhradu faktúry (prenájom priestorov od FO – občana) 2 000 eur,
b) výdavky na bankovom účte:
- úhrada faktúry za nákup tovaru 2 000 eur,
- výber peňažných prostriedkov z pokladne pre osobnú potrebu podnikateľa 100 eur,
- bankové poplatky 5 eur.
Ako bude podnikateľ postupovať?


Pri vedení evidencie o daňových výdavkoch bude podnikateľ postupovať podľa § 6 ods. 11 písm. b) ZDP a výdavky evidovať v časovom slede. V evidencii bude evidovať len daňové výdavky, t .z. výber peňažných prostriedkov z bankového účtu pre osobnú spotrebu v evidencii neeviduje, pretože to nie je daňový výdavok .

Evidencie o daňových výdavkoch, rok 2015
/v eur/
Por. číslo Číslo dokladu Dátum Text Príjmy ovplyvňujúce ZD Príjmy neovplyvňujúce ZD
01. V 1 <10.12./td> Nákup materiálu   180
02. BU 1 12.12. Úhrada FA001 za prenájom   2 000
03. P 2 18.12. Úhrada FA 002 za tovar 2 000  
04. BU 2 31.12. Bankové poplatky 5  
05.     Výdavky celkom   4 185


OBCHODNÝ MAJETOK

Podnikateľ, ktorý podniká ako FO a vedie daňovú evidenciu, kúpil 9. 10. 2015 počítač s tlačiarňou a programovým vybavením (ďalej PC) za 2 100 eur. PC zaradil do obchodného majetku a bude ho využívať v podnikaní.
Bude podnikateľ obstaranie PC evidovať v čase obstarania?


Podnikateľ nebude obstaranie PC evidovať v čase obstarania v evidencii o daňových výdavkov . PC je, podľa § 22 ods. 2 písm. a) ZDP hmotným majetkom, ktorý sa odpisuje. Do daňových výdavkov zaeviduje daňový odpis ročný (ďalej OR). OR zaeviduje do evidencie o daňových výdavkoch 31. 12. 2015. Obstaranie PC, OR a daňovú zostatkovú cenu (ďalej ZC) zaeviduje do evidencie hmotného a nehmotného majetku, ktorej súčasťou je aj karta hmotného majetku.

Evidencia hmotného a nehmotného majetku k 31. 12. 2015
Por. číslo Dátum obstarania Názov Majetku OC /eur/ OR /eur/ ZC /eur/
01. 13.01.2012 Osobný automobil 20 000 5 000 0
02. 20.01.2013 Pracovný stroj 12 000 2 000 6 000
03. 09.10.2015 Počítač s príslušenstvom 2 100 132 1968
  31.12.2015   34 100 7 132 7 968


Karta hmotného majetku
HM č. 3: Počítač s príslušenstvom Odpisová skupina č. 1
Obstarávacia cena: 2 100 eur Doba odpisovania: 4 roky
Vstupná cena: 2 100 eur Spôsob odpisovanie: rovnomerný
Do používania zaradený: 09.10.2015 Vyradený:


Poznámky:
- v roku 2015 daňovník viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZDP
Rok Vstupná cena v eurORVýpočet OR v eur Zostatková cena v eur
2015 2 100 1/4 2 100 : 48 x 3 = 132 2 100 – 132 = 1 968


Podľa § 26 ods. 1a 2 ZDP zaradil podnikateľ PC do 1 odpisovej skupiny s dobou odpisovania 4 roky. OR vypočítal podľa § 27 ods. 1 ZDP. Vypočítaný OR sa zaokrúhlil, podľa § 27 ods. 3 ZDP, na celé eurá nahor.

Evidencia hmotného a nehmotného majetku k 31. 12. 2015
Por. číslo Číslo dokladu Dátum Text Daňové výdavky (výdavky ovplyvňujúce ZD)
199. ID 05 31.12. Odpisy hmotného majetku 7 132


Podnikateľ môže do daňovej evidencie o daňových výdavkov zaevidovať každý OR vypočítaný k 31. 12. 2015 osobitne alebo môže postupovať tak, ako je vyššie uvedené. T. z. 31. 12. 2015 zaeviduje súčet odpisov, ktorý zistí z evidencie o hmotnom a nehmotnom majetku.

EVIDENCIA O ZÁSOBÁCH

Podnikateľ podniká ako FO v obchodnej činnosti a vedie daňovú evidenciu. Náplňou jeho činnosti je nákup a predaj tovaru. Tovar, ktorý v roku 2015 kúpil eviduje podľa § 6 ods. 11 písm. d) ZDP v evidencii o zásobách. Vzor evidencie o zásobách, ktorý vedie, je nižšie uvedený.
Aký bude vzor vedenia evidencie?


Vzor evidencie o zásobách
Skladová karta zásob: Trička JULKA
Obchodné meno a sídlo: Karol K., ul. Kvetná 44, 040 44 Žilina
Názov: Trička JULKA
Dátum Obstarania Označenie Dokladu Cena za jednotku /eur/ Príjem /ks/ Výdaj /ks/ Zostatok /ks/Zostatok /eur/
12.10.2015 P 001 11,50 25   25 287,50
19.10.2015 V 001 11,50   10 15172,50
22.10.2015 V 002 11,50   12 334,50
26.10.2015 P 002 11,50 30   33379,50


Daňovú evidenciu o pohľadávkach
vedie podnikateľ podľa § 6 ods. 11 písm. d) ZDP. Evidencia o pohľadávkach má predovšetkým slúžiť pre potreby podnikateľa, t .z. mal by sa z nej dozvedieť, v akej výške má pohľadávky, voči komu a ktoré sú a v akej výške po lehote splatnosti. Z riadne vedenej evidencii o pohľadávkach podnikateľ vždy zistí, kto mu dlží a koľko mu dlží. Vzor daňovej evidencie o pohľadávkach je nižšie uvedený. Vzor evidencie o pohľadávkach, rok 2015
/eur/
Por. číslo Dátum Doklad TextSuma /eur/ SplatnáÚhrada /eur/ Úhrada /dátum/ Poznámka
01. 9.10. 2015/01 KKP, s.r.o. 1 550 19.10. 1 550 19.10. BÚ č. 1
02. 12.10. 2015/02 K.K. 820 22.10. 820 25.10. BÚ č. 1
03. 13.10. 2015/03 Karol a syn, a.s. 1 220 23.10. 1 220 16.10. BÚ č. 1


Daňovú evidenciu o záväzkoch
vedie podnikateľ podľa § 6 ods. 11 písm. e) ZDP. Z evidencia o záväzkoch by malo byť jasné, aké záväzky podnikateľ má, v akej sú výške, voči komu a kedy sú splatné. Vzor daňovej evidencie o záväzkoch je nižšie uvedený.

Vzor evidencie o záväzkoch , rok 2015
/eur/
Por. číslo Dátum Doklad TextSuma /eur/ SplatnáÚhrada /eur/ Úhrada /dátum/ Poznámka
01. 12.10. Z 001 KKS, s.r.o. 880 26.10. 880 25.10. BÚ č. 1
02. 12.10. Z 002 KKS, s.r.o. 920 30.10. 920 29.10. BÚ č. 1
03. 13.10. Z 003 KKS, s.r.o. 1 540 31.10. 1 540 05.11. BÚ č. 2




Ing. Jarmila Strählová



(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 11/2015)

 


 
 
P6 AKTUAL
Čiastka 81/2015
285/2015 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 58/2013 Z. z. o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy v znení neskorších predpisov
286/2015 Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o vydaní výnosu o poskytovaní mimoriadnej podpory v sektore mlieka a bravčového mäsa

Čiastka 82/2015
287/2015 Vyhláška
Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky č. 210/2000 Z. z. o meradlách a metrologickej kontrole v znení neskorších predpisov
288/2015 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú požiadavky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výrobe a spracúvaní výbušnín, výbušných predmetov a munície, vyhľadávanie nevybuchnutej munície a podmienky uskladňovania výbušnín, výbušných predmetov a munície
289/2015 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovujú vzory tlačív daňových priznaní k dani z príjmov
290/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o doplnení zoznamu zmluvných strán Dohovoru o uľahčení prístupu k justičným orgánom v cudzine

Čiastka 83/2015
291/2015 Rozhodnutie
predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí

Čiastka 84/2015
292/2015 Nariadenie
vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia v znení neskorších predpisov
293/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
294/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 280/2003 Z. z. o zdravotných problémoch, ktoré ovplyvňujú výmenu s hovädzím dobytkom a ošípanými v znení neskorších predpisov
295/2015 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 528/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na obmedzenie ožiarenia z prírodného žiarenia
296/2015 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 30. novembra 2005 č. MF/22930/2005-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre zdravotné poisťovne v znení neskorších predpisov
297/2015 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 14. decembra 2005 č. MF/22933/2005-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek individuálnej účtovnej závierky, obsahovom vymedzení týchto položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre zdravotné poisťovne v znení neskorších predpisov
298/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzatvorení Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Čiernej Hory o hospodárskej spolupráci

Čiastka 85/2015
299/2015 Oznámenie
Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o potvrdení stavu zmluvnej základne medzi Slovenskou republikou a Čiernou Horou po sukcesii Slovenskej republiky do zmlúv bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a po sukcesii Čiernej Hory do zmlúv bývalej Juhoslávie a Štátneho zväzu Srbska a Čiernej Hory
300/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Vnútornej dohody medzi zástupcami vlád členských štátov Európskej únie zasadajúcimi v Rade o financovaní pomoci Európskej únie na základe viacročného finančného rámca na obdobie rokov 2014 – 2020 v súlade s Dohodou o partnerstve AKT – EÚ a o poskytnutí finančnej pomoci zámorským krajinám a územiam, na ktoré sa vzťahuje štvrtá časť Zmluvy o fungovaní Európskej únie
301/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzatvorení Protokolu medzi vládou Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny o zmene a doplnení Zmluvy medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ukrajiny o hraničných priechodoch na spoločných štátnych hraniciach
302/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o skončení platnosti Dohody medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Jordánskeho hášimovského kráľovstva o spolupráci v oblasti zdravotníctva a lekárskych vied
303/2015 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 16/2014 o uverejňovaní informácií bankami a pobočkami zahraničných bánk
304/2015 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje vzor formulára o dôležitých zmluvných podmienkach uzatváranej poistnej zmluvy
305/2015 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o spôsobe určenia hodnoty cenných papierov a nehnuteľností, v ktorých sú umiestnené prostriedky technických rezerv v poisťovníctve pre poisťovne, na ktoré sa uplatňuje osobitný režim
306/2015 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní pamätných euromincí v nominálnej hodnote 2 eurá pri príležitosti prvého predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie

Čiastka 86/2015
307/2015 Rozhodnutie
predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení volieb do Národnej rady Slovenskej republiky

 
 


Byť dobrý nestačí

 


Zakomplexovaný manažér – hotová pohroma
Aj v manažérskej praxi sa využívajú nové poznatky z oblasti psychosomatickej medicíny, ktoré jednoznačne ukazujú súvislosti medzi psychickou záťažou a fyzickými chorobami. Mnoho manažérov má ťažkosti s vyrovnávaním sa s náročným pracovným prostredím.

McClelandova teória dosiahnutia
je zameraná na poznanie motivačných príčin, resp. obsahových teórií. Sú v nej zovšeobecnené praktické poznatky a pozorovania ohľadne motivácie manažérov na rôznych organizačných úrovniach. Zameriava sa na vnútorné činitele motivácie a na ľudskú povahu, kde tri vlastnosti povahy slúžia ako motivátory na základe psychologickej zmluvy medzi pracovníkom a zamestnávateľom, a to: dosiahnutie dobrých pracovných výsledkov, získanie moci (v pozitívnom aj negatívnom slova zmysle) a spolupatričnosť.

Dopady hektického pracovného nasadenia sa prejavujú až po dlhšej dobe
Často je potrebné manažérsku rozhodovaciu situáciu riešiť operatívne aj z dlhodobej perspektívy, i strategicky, s prihliadnutím na lokálne záujmy v rámci medzinárodnej situácie. Je to možné len vtedy, ak sú manažéri osobnostne zrelí, skúsení, vedia sa reálne ohodnotiť a majú nadhľad.
Zhoršenie fyzickej kondície, strata motivácie, poruchy nálady, syndróm „vyhorenia“, workholizmus, oslabenie imunity či narušenie osobných a rodinných vzťahov často vedú k zníženiu pracovného výkonu. Rôzne manažérske rozhodovacie situácie a ich prejavy – pocity zodpovednosti, neistoty, nutnosť rýchleho a často nepopulárneho rozhodovania – spôsobujú u manažérov psychické záťaže. Z toho dôvodu je potrebné, aby manažéri boli oboznámení s rôznymi psychickými dôsledkami vyplývajúcimi z výkonu ich profesie. Konanie ľudí ovplyvňujú mnohé komplexy, stresy i fóbie.
Aby manažéri vedeli primerane reagovať, mali by poznať druhy komplexov, ktorými môžu trpieť aj oni.

Komplex sa pokladá za súhrn predstáv

ktoré majú spoločný citový základ. Podľa C.G. Junga sú pre indivíduum komplexy dôležitejšie ako sny. Pre komplexy je typická autonómnosť a psychická sila, ktorá priťahuje podobné obsahy. Komplex vytvára čiastkovú osobnosť, v jednom subjekte sa môže nachádzať viacero osobností. Počas pôsobenia komplexu si ho neuvedomujeme, naše vedomie JA ustupuje, stráca tým svoje možnosti. Komplexy dokazujú, že človek nie je vnútorne zjednotený. Zdravé komplexy môžu byť užitočné, udržujú odďaľujú nás od stagnácie. Komplexy možno veľmi efektívne analyzovať pomocou asociačnej metódy.

  • Komplex menejcennosti. Ide o podhodnotenie seba vzhľadom k iným osobám nielen v rodine, ale aj v práci.

  • Napoleonský komplex. Je to mocenský komplex spôsobený komplexom menejcennosti, ktorým trpia ľudia malého vzrastu. Tento termín sa používa tiež pre ľudí, ktorí si svoj hendikep kompenzujú v ostatných oblastiach života. A. Adler sa ako jeden z prvých zaoberal komplexami menejcennosti a použil Napoleona Bonaparte ako príklad jedinca, o ktorom sa domnieval, že bol hnaný do extrémov psychickou potrebou kompenzovať si svoju malú výšku. Namýšľal si, že má malú výšku.
    V skutočnosti je Napoleonova malá postava len mýtus. Meral totiž okolo 168 cm, čo bola priemerná výška v jeho dobe. N. Bonaparte raz vo svojej pracovni nevedel dočiahnuť spis ležiaci vysoko v knižnici. Jeho vzrastom vyšší pobočník mu spis podal s odôvodnením, že je väčší. N. Bonaparte sa mu poďakoval a zdôraznil, že je vyšší, nie väčší.
    Osoba trpiaca napoleonským komplexom napríklad vešia obrazy vo svojom byte či kancelárii nižšie alebo si podobne upravuje svoje okolie tak, aby si vytvorila pocit vyššej postavy. Kompenzačné správanie jedincov s napoleonským komplexom môže ďalej zahrňovať agresívne a hádavé správanie ako potrebu dosiahnuť lepšie výsledky než druhí, a to týmto jedincom dodáva pocit väčšej seba hodnoty.

  • Otcovský komplex, resp. komplex boha. Otec má veľkú moc. Odtiaľ plynie strach pred ním. Dieťa ho pokladá za boha, musí poslúchať, bojí sa vzbúriť, klamať. Človek s otcovským komplexom sa bojí štátu, šéfa, je usilovný v práci, poslúcha, dodržiava zákony. Ak sme v zajatí tohto komplexu, identifikujeme sa s archetypom boha, čo zapríčiňuje túžbu po absolútnej dokonalosti, spravodlivosti, mravnej čistote, jasnom myslení, dokonalom správaní sa. K otcovskému komplexu môžeme tiež spomenúť formu, keď sa otec prehnane snaží starať o svoje deti, ale na druhej strane vyžaduje absolútnu poslušnosť.

  • Materský komplex. Príčinou tohto komplexu je určitý typ matiek. Vhodným príkladom sú Andersenove rozprávky, ktoré majú zvyčajne negatívny, a teda netypický koniec. Je známe, že HansChristianAndersen mal prísnu, hysterickú matku, s ktorou nebol schopný vyrovnať sa, z čoho tiež plynie, že nebol schopný vyrovnať sa sám so sebou. Dievčatko so zápalkami, ktoré je obrazom Andersenovej mamy, umiera na ulici od hladu a vysilenia. Môžeme povedať, že tak isto zomierala autorova duša.

  • Ikarov komplex. Z nedostatku zmyslu pre realitu môže u manažéra nastať túžbavzlietnuť k nebesiam. Tento komplex môže prerásť aj do paranoje.

  • Spasiteľský komplex. Manažér chce spasiť celé ľudstvo, resp. firmu. Inou formou tohto komplexu je čakanie na to, že nás príde niekto spasiť. Vzniká pozoruhodná pasivita a závislosť človeka od vonkajšieho prostredia, čo môže mať za následok krach firmy.
    Existujú nielen ďalšie komplexy ako Oidipov, Elektrin komplex, ale i rôzne fóbie a psychické stavy ako voyerizmus(sexuálna úchylka), parochializmus(nebrať ohľad na zvyky), xenofóbia(chorobná nedôvera voči niečomu cudziemu), alkoholická a nealkoholická toxikománia, kognitívna disonancia(reakcia na nepríjemné nové informácie), vyhorenie, úzkostné stavy a depresia, ktoré môžu ovplyvňovať prácu manažérov.

  • Záver
    Často je manažér postavený pred rozhodnutia, či uprednostní záujmy firmy pred vlastnými morálnymi hodnotami alebo naopak. V takomto prípade sa do rozporu dostávajú dve podoby manažéra – zodpovednosť vyplývajúca z jeho postavenia, rola a funkcia v organizácii a zodpovednosť ako občana, člena spoločnosti. Na jednej strane ide o naplnenie vlastnej roly v podniku, ziskovosť, úspech, reprezentovanie a s tým súvisiace finančné ohodnotenie, kariérny rast, osobný úspech, uznanie či vyššie spoločenské postavenie. Na druhej, strane ide o vlastné svedomie, morálny postoj, uvedomovanie si, že manažér koná eticky alebo neeticky v súlade so všeobecne uznávanými hodnotami spoločnosti, morálnymi postojmi a celkovou úrovňou morálky národa, zodpovednosťou voči spoločnosti a okoliu.

     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    November 2015
    Daň z príjmov 2. 11. – pondelok splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za september 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za september 2015
    podanie oznámenia o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou z nepeňažného plnenia poskytnutého v 3. štvrťroku 2015 držiteľom zdravotníckemu pracovníkovi
    úhrada dane vyberanej zrážkou z nepeňažného plnenia poskytnutého v 3. štvrťroku 2015 držiteľom zdravotníckemu pracovníkovi
    16. 11. – pondelok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    30. 11. – pondelok splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za október 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za október 2015
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za október 2015
    DPH 20. 11. - piatok predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2015 49 790 €
    25. 11. – streda podanie súhrnného výkazu k DPH za október 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za október 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za október 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za október 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane 25. 11. – streda podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za október 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Daň z motorových vozidiel 2. 11. – pondelok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    30. 11. – pondelok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    Poistné 2. 11. – pondelok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v septembri 2015, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát
    8. 11. – pondelok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za október 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za október 2015
    30. 11. – pondelok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v októbri 2015, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2015

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 2.11. 3.11. 4.11. 5.11. 6.11. 9.11. 10.11. 11.11. 12.11. 13.11.
    USA americký dolár USD 1,1032 1,0976 1,0935 1,0883 1,0864 1,0776 1,0711 1,0716 1,0726 1,0764
    Japonsko japonský jen JPY 133,02 132,65 132,45 132,65 132,41 133,08 131,98 131,9 131,92 132,04
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,097 27,1 27,074 27,044 27,026 27,042 27,044 27,022 27,031 27,032
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4585 7,4587 7,4594 7,4592 7,46 7,46 7,4601 7,4604 7,4602 7,4606
    V. Británia anglická libra GBP 0,7132 0,71315 0,7094 0,7126 0,71765 0,7141 0,7084 0,706 0,7064 0,70705
    Maďarsko maďarský forint HUF 312,19 313,48 314,91 313,97 314,02 314,44 312,69 311,7 312,25 312,23
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2532 4,254 4,2377 4,2392 4,2544 4,263 4,2432 4,2215 4,227 4,2429
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4383 4,4345 4,4484 4,4486 4,4545 4,4622 4,452 4,4366 4,443 4,4452
    Švédsko švédska koruna SEK 9,3843 9,3935 9,3663 9,3916 9,3839 9,3378 9,3102 9,329 9,3009 9,3388
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0885 1,0869 1,0813 1,0833 1,083 1,0815 1,0765 1,0783 1,0769 1,0786
    Nórsko nórska koruna NOK 9,337 9,341 9,3275 9,3065 9,2715 9,2875 9,2765 9,223 9,324 9,332
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5855 7,586 7,5785 7,5545 7,5575 7,5658 7,6 7,6205 7,617 7,6155
    Rusko ruský rubeľ RUB 70,7262 69,5445 68,3984 68,8654 69,2906 69,4677 69,0542 69,086 70,923 71,7143
    Turecko turecká líra TRY 3,095 3,1222 3,1052 3,1215 3,1294 3,145 3,122 3,0929 3,0938 3,096
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,5457 1,5301 1,521 1,5233 1,5204 1,5263 1,5189 1,5183 1,5073 1,5077
    Brazília brazílsky real BRL 4,2724 4,1813 4,1035 4,1364 4,1206 4,0896 4,0627 4,0013 4,0793 4,0847
    Kanada kanadský dolár CAD 1,445 1,4406 1,4292 1,432 1,4342 1,4285 1,4204 1,4213 1,4293 1,4322
    Čína čínsky jüan CNY 6,9914 6,9545 6,9291 6,9065 6,9035 6,8569 6,8121 6,8235 6,833 6,8607
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,55 8,5065 8,4748 8,4351 8,4212 8,354 8,3026 8,306 8,3132 8,3429
    Indonézia indonézska rupia IDR 15062,24 14936,68 14744,32 14751,76 14719,76 14710,03 14601,38 14551,32 14615,93 14764,07
    India indická rupia INR 72,3534 72,1429 71,6093 71,71 71,5938 71,5769 70,9818 70,978 71,1282 71,2
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1254,62 1245,49 1236,88 1240,66 1243,27 1251,28 1242,06 1238,51 1245,87 1257,07
    Mexiko mexické peso MXN 18,2111 18,1848 17,9197 17,9972 18,0924 18,1743 17,9789 17,9011 18,0004 18,062
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,7441 4,7104 4,6638 4,6781 4,6797 4,7344 4,6946 4,6634 4,6819 4,7125
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6356 1,6364 1,6485 1,645 1,6412 1,6465 1,636 1,6344 1,6447 1,6483
    Filipíny filipínske peso PHP 51,713 51,495 51,17 51,047 50,981 50,819 50,6 50,475 50,475 50,722
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5466 1,5363 1,5286 1,531 1,5314 1,535 1,5234 1,5236 1,5246 1,5305
    Thajsko thajský baht THB 39,276 39,048 38,776 38,702 38,66 38,724 38,485 38,446 38,528 38,643
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 15,1851 15,2542 15,108 15,1123 15,1534 15,359 15,3716 15,2006 15,2929 15,4459
    Izrael izraelský šekel ILS 4,2679 4,2544 4,239 4,2333 4,2298 4,2222 4,1989 4,1841 4,1748 4,1836

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 4/2016 (IX/2015)
    • Vnútropodnikové smernice - príspevok
    • Zákon o rodine – znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 12/2015 (XI/2015)
    • Transferové oceňovanie - Ing. Dana Slivková PhD.
    • Služby z pohľadu DPHIng. Zuzana Ondeášová

    Verejná správa – (VS), č. 12/2015 (XI/2015)
    • Zákon o rodineIng. Ján Mintál
    • Zákon o DPH - novelaIng. Naďa Vašková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 12/2015 (XI/2015)
    • Nový autorský zákonMgr. Mariana Matulková
    • Novela zákon o ZDPIng. Marta Boráková

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 12/2015 (XI/2015)
    • Koniec roka a DPH - Ing. Anton Kolembus
    • Súhrnný výkaz k DPH - Ing. Naďa Vašková

    1 000 riešení, č. 11/2015 (X/2015)
    • Súdne spory po novom
    • Účtovníctvo
    • Dane v praxi


    PRIPRAVUJEME

    Verejná správa – (VS), č. 1/2016 (XII/2015)
    • Minimálna mzda v roku 2016
    • Cestná daň

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 1/2016 (XII/2015)
    • Ročné zúčtovanie dane
    • Minimálna mzda

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 1/2016 (XII/2015)
    • Hmotná zodpovednosť zamestnanca
    • Zmeny v zákone o ZDP

    Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 1/2016 (XII/2015)
    • Daň z motorových vozidiel
    • Koniec roka v účtovníctve

    1 000 riešení, č. 12/2015 (XI/2015)
    • Koniec roka v účtovníctve
    • Inventarizácia
    • Správca bytov

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Vnútropodnikové smernice
    Systém riadenia každého podniku je kodifikovaný sústavou legislatívnych, organizačných a informačných noriem. Tieto normy usmerňujú činnosti podniku bez ohľadu na to, či sa pravidelne opakujú. Ich nedodržanie môže byť klasifikované ako porušenie pracovnej disciplíny s následkami podľa zákonníka práce. Je povinnosťou mať vypracované takéto predpisy? čo má smernica obsahovať? Dozviete sa z nášho balíčka.

    Vnútropodnikové smernice - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 8/2015 (A5, 104 str.)


    Vnútropodnikové smernice - príspevok
    mesačník Poradca 4/2016 (A5, 280 str.)


    Vnútropodnikové smernice - príspevok
    mesačník PaM 12/2015 (A4, 80 str.)




    BALÍČEK Vnútropodnikové smernice obsahuje:
    Poradca 4/2016 + 1000 riešení 8/2015 + PaM 12/2015

    Cena balíčka je 13,90 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 10 €.
    Ušetríte 3,90 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Vykázanie zisku s.r.o
    Medzi práce, ktoré musí účtovná jednotka zabezpečiť po zostavení účtovnej závierky za bežné účtovné obdobie v nasledujúcom účtovnom období patrí schváliť výsledok hospodárenia a rozhodnúť o jeho vysporiadaní. Kto výsledok hospodárenia schvaľuje? Ako a na čo sa môže použiť?
    Všetko sa dozviete z nášho balíčka, ktorý je určený podnikateľom, živnostníkom , ekonómom, mzdárom, účtovníkom.

    Požitie zisku v s. r. o. - príspevok
    mesačník DÚVaP 9/2015 (A5, 192 str.)


    Zdaňovanie podielov na zisku - príspevok
    mesačník DUO 11/2015 (A4, 80 str.)


    Účtovné súvzťažnosti pre PÚ
    monotematika (A5, 360 str.)


    Vzory zmlúv podľa obchodného a občianskeho zákonníka (150 vzorov zmlúv)
    (A5, 264 str.)




    BALÍČEK Vykázanie zisku s.r.o obsahuje:
    DÚVaP 9/2015 + DUO 11/2015 + Účtovné súvzťažnosti pre PÚ + Vzory zmlúv podľa obchodného a občianskeho zákonníka

    Cena balíčka je 30,40 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 15,20 €.
    Ušetríte 15,20 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page