Em@ilové noviny

 

č. 17/2014

5. 9. 2014

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

V praxi sa často vyskytujú prípady, že zamestnávateľ zapožičia služobné vozidlo svojmu zamestnancovi. Čo v prípade, ak zamestnávateľ poskytne svojmu zamestnancovi motorové vozidlo len na súkromné účely? Aké zmeny nastali od roku 2014 pri výpočte výšky zdaniteľného príjmu zamestnanca?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Workoholizmus ako taký netreba príliš predstavovať, či vysvetľovať, čo tento pojem znamená. Často si tak povieme aj sami, keď nám práca prerastá cez hlavu, keď sa nevieme zastaviť a ešte večer pred spaním kontrolujeme maily v mobile. Čo sú však príčiny, ktoré privedú človeka na prah „závislosti na práci“? Prečo ten – ktorý z nás nevie vypnúť, relaxovať, odpútať sa od vecí súvisiacich s prácou? Poradíme v rubrike Vedúci pracovník.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a typy na tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
ZAPOŽIČANIE VOZIDLA NA SÚKROMNÉ ÚČELY OD ZAMESTNÁVATEĽA

 


ZMLUVU O VÝPOŽIČKE upravuje § 659 až 662 Občianskeho zákonníka.
Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať. Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Vypožičiavateľ je oprávnený užívať vec riadne a v súlade s účelom, ktorý sa v zmluve dohodol alebo ktorému obvykle slúži; je povinný chrániť ju pred poškodením, stratou alebo zničením. Ak nie je dohodnuté inak, nesmie vypožičiavateľ prenechať vec na užívanie inému. Vypožičiavateľ je povinný vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania. Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.

PRI ZAPOŽIČANÍ VOZIDLA OD ZAMESTNÁVATEĽA
môžu nastať dva prípady:
  • zamestnanec bude vypožičané vozidlo používať len na svoje súkromné účely
  • zamestnanec bude vypožičané vozidlo používať na súkromné, ale aj na služobné účely.

  • Zamestnanec bude vypožičané vozidlo používať len na svoje súkromné účely
    V prípade, ak zamestnávateľ ako FO alebo PO poskytne svojmu zamestnancovi motorové vozidlo a zamestnanec bude používať toto motorové vozilo len na súkromné účely, nie na účely zamestnávateľa, potom musí byť táto skutočnosť zohľadnená aj v daňových výdavkoch (nákladoch) zamestnávateľa ako FO alebo PO.
    Podľa § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej len ZDP) je daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11. Ak by zamestnávateľ ako FO alebo PO nepoužíval predmetné motorové vozidlo v súvislosti so svojou podnikateľskou činnosťou, ale poskytne ho zamestnancovi (bez ohľadu na to na základe akého právneho vzťahu), nie je možné výdavky súvisiace s používaním motorového vozidla uplatniť do daňových výdavkov – nákladov.
    V takomto prípade si nemôže zamestnávateľ uplatniť výdavky na spotrebované pohonné látky, na opravy, údržbu, technické zhodnotenie vozidla, ani výdavky na obstaranie vozidla, ktoré sa uplatňujú do daňových výdavkov (nákladov) formou odpisov, nakoľko nejde o výdavky vynaložené v súvislosti s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov z podnikania u zamestnávateľa FO alebo PO podľa § 2 písm. i) ZDP.

    Zamestnanec bude vypožičané vozidlo používať na súkromné, ale aj na služobné účely
    Ak bude zamestnanec poskytnuté motorové vozidlo využívať okrem súkromného účelu aj na služobné,
    napr. na pracovné cesty v súvislosti s výkonom funkcie zamestnanca u FO alebo PO ako zamestnávateľa, potom si môže zamestnávateľ uplatniť všetky daňové výdavky súvisiace s obstaraním a používaním motorového vozidla. Na druhej strane je vypožičanie a používanie, resp. poskytnutie motorového vozidla zamestnávateľa zamestnancovi u zamestnanca nepeňažným príjmom, ktorí sa zdaní spolu so mzdou v mesiaci poskytnutia preddavkovým spôsobom v súlade s § 35 ZDP.

    OD ROKU 2014 SA PRI VÝPOČTE VÝŠKY ZDANITEĽNÉHO PRÍJ MU ZAMESTNANCA v prípade používania služobného motorového vozidla na súkromné účely zohľadňuje opotrebenie (amortizácia) tohto motorového vozidla, preto sa pri vyčíslení nepeňažného príjmu plynúceho z používania motorového vozidla zamestnávateľa na súkromné účely vychádza zo vstupnej ceny tohto motorového vozidla. Nepeňažný príjem sa zamestnancovi zdaňuje do vymedzenej doby od zaradenia vozidla do užívania. V minulosti sa často stávalo, že zamestnanci firiem zdaňovali 1 % zo vstupnej ceny z nového zakúpeného vozidla v rovnakej alebo nižšej sume, ako zamestnanci, ktorí používali staré, už odpísané motorové vozidlo. Zmenou ZDP od r. 2014 je zohľadnené pri výpočte výšky zdaniteľného príjmu zamestnanca v prípade používania služobného motorového vozidla aj na súkromné účely aj skutočnosť, že ide o opotrebované motorové vozidlo.
    Na základe uvedeného sa pri vyčíslení nepeňažného príjmu plynúceho z používania motorového vozidla zamestnávateľa na súkromné účely bude vychádzať zo vstupnej ceny tohto motorového vozidla, pričom nepeňažný príjem sa bude zamestnancovi zdaňovať počas 8 rokov od zaradenia vozidla do užívania a je:
    – v roku zaradenia do užívania stanovený vo výške 1 % zo vstupnej ceny za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa aj na súkromné účely,
    – v ďalších siedmych rokoch sa vypočíta 1 % zo zníženej vstupnej ceny.
    Podľa ust. § 5 ods. 3 písmeno a) ZDP platného od 1. 1. 2014 nepeňažným príjmom zamestnanca je: - počas ôsmich bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov od zaradenia motorového vozidla do užívania vrátane, suma vo výške 1 % v prvom roku zo vstupnej ceny (§ 25) motorového vozidla zamestnávateľa, poskytnutého na používanie na služobné a súkromné účely za každý aj začatý kalendárny mesiac nasledujúcich siedmich kalendárnych rokoch zo vstupnej ceny motorového vozidla podľa prvého bodu každoročne zníženej o 12,5 % k prvému dňu príslušného kalendárneho roka za každý aj začatý kalendárny mesiac jeho poskytnutia na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté motorové vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny u pôvodného vlastníka, a to aj ak dôjde k následnej kúpe prenajatého motorového vozidla, pričom ak vo vstupnej cene nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň vstupná cena zvýši. Pri výpočte sa zohľadní technické zhodnotenie motorového vozidla. Na účely výpočtu nepeňažného príjmu sa vstupná cena motorového vozidla zamestnávateľa zvýši aj o sumu technického zhodnotenia motorového vozidla vykonaného v týchto rokoch. Pri výpočte, 1 % pre zdanenie sa zohľadní aj technické zhodnotenie motorového vozidla, pričom sa vstupná cena motorového vozidla zamestnávateľa o sumu technického zhodnotenia motorového vozidla vykonaného v týchto rokoch už v tom kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo technické zhodnotenie vykonané, zvýši. Podľa § 52za prechodných ustanovení ZDP k úpravám účinným od 1. januára 2014 sa postup podľa § 5 ods. 3 písm. a) v znení účinnom účinnom od 1. januára 2014 použije po prvýkrát pri výpočte nepeňažného príjmu zamestnanca za január 2014. Ak bolo zamestnancovi v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach poskytnuté to isté motorové vozidlo zamestnávateľa na používanie na služobné účely a súkromné účely, nepeňažný príjem sa vypočíta zo zníženej vstupnej ceny podľa § 5 ods. 3 písm. a) druhého bodu v znení účinnom od 1. januára 2014.

    Ing. Marta Boráková

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 9/2014 )
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    NEPEŇAŽNÝ PRÍJEM

    Zamestnancovi bude od 1. 2. 2014 poskytnuté na používanie motorové vozidlo. Vozidlo bolo nadobudnuté kúpou v roku 2013. Vstupná cena motorového vozidla je 13 400 eur.
    Aký bude výpočet nepeňažného príjmu?

    1) V prvom roku sa zamestnancovi zdaní spolu so mzdou v mesiaci poskytnutia 1 % zo vstupnej ceny motorového vozidla, t.j. 1. rok: 13 400 x 1 % = 134 eur.
    2) V nasledujúcich siedmich rokoch bude mať zamestnanec poskytnuté to isté motorové vozidlo. Nepeňažný príjem zamestnanca za kalendárny mesiac sa vypočíta zo zníženej vstupnej ceny podľa § 5 ods. 3 písm. a) bod 2 ZDP, t. j. zníženej o 12,5 % k prvému dňu príslušného kalendárneho roku za každý aj začatý kalendárny mesiac. Vstupná cena vozidla je 13 400 eur.
    Výpočet nepeňažného príjmu zamestnanca je nasledovný:
    2. rok:
    13 400 – (13 400 x 12,5%) x 1 % = 117,25 eur
    3. rok:
    13 400 – (13 400 x 25 %) x 1 % = 100,5 eur
    4. rok:
    13 400 – (13 400 x 37,50 %) x 1 % = 83,75 eur
    5. rok:
    13 400 – (13 400 x 50 %) x 1 % = 67 eur
    6. rok:
    13 400 – (13 400 x 62,50 %) x 1 % = 50,25 eur
    7. rok:
    13 400 – (13 400 x 75 %) x 1 % = 33,50 eur
    8. rok:
    13 400 – (13 400 x 87,50%) x 1 % = 16,75 eur
    Ak by daňovník používal motorové vozidlo aj deviaty rok, nebolo by už preň používanie motorového vozidla nepeňažným príjmom.

    VÝPOČET SUMY NA ZDANENIE

    Spoločnosť s.r.o. ako zamestnávateľ poskytol motorové vozidlo spoločníkovi s.r.o., ktorý je zamestnaný v pracovnom pomere v spoločnosti, je v postavení zamestnanca. Vozidlo bolo poskytnuté od februára 2014, nielen na pracovné cesty, ale aj na súkromné účely.
    Aký bude výpočet sumy na zdanenie?

    Vstupná cena vozidla bola 14 000 eur. 20. júna 2014 zamestnávateľ vykoná na motorovom vozidle technické zhodnotenie v sume 2 000 eur. Pre účely výpočtu nepeňažného príjmu u spoločníka s.r.o. sa vstupná cena automobilu zvýši o sumu technického zhodnotenia.
    Keďže ide o prvý rok používania motorového vozidla na služobné aj na súkromné účely, bude sa zdaňovať 1 % z celkovej (nezníženej) vstupnej ceny (vrátane technického zhodnotenia).
    Výpočet sumy na zdanenie za mesiac jún 2014 bude u zamestnanca nasledovný:
    Vstupná cena motorového vozidla
    14 000 eur + technické zhodnotenie 2 000 eur = zvýšená vstupná cena 16 000 eur.
    1. rok používania vozidla: 16 000 x 1 % = 160 eur.
    Spoločnosť zdaní zamestnancovi v mesiaci júni 2014 spolu so mzdou sumu 160 eur.

    ZÚČTOVANIE MZDY

    Zamestnancovi poskytol zamestnávateľ na používanie služobné motorové vozidlo aj na súkromné účely od 1. januára 2012. Vstupná cena vozidla bola 11 800 eur.
    Aký bude postup pri výpočte nepeňažného príjmu?

    Rok 2013 bol druhým rokom poskytnutia vozidla na používanie na služobné aj na súkromné účely. Pri zúčtovaní mzdy za jednotlivé mesiace roku 2013 zamestnávateľ zdanil zamestnancovi za každý mesiac 1 % zo vstupnej ceny t. j. 118 eur mesačne, podľa znenia ZDP účinného do 31. 12. 2013.
    V roku 2014 bude daňovník postupovať v súlade s § 52za ZDP a rok 2014 bude tretím rokom poskytnutia vozidla zamestnancovi. Vstupná cena motorového vozidla je 11 800 eur.
    Výpočet nepeňažného príjmu zamestnanca za rok 2014 a v nasledujúcich rokoch bude nasledovný:
    2. rok – 2013
    3. rok – 2014:
    11 800– (11 800 x 25 %) x 1 % = 88,50 eur
    4. rok – 2015:
    11 800 - (11 800 x 37,50 %) x 1 % = 73,75 eur
    5. rok – 2016:
    11 800 - (11 800 x 50 %) x 1 % = 59,00 eur
    6. rok – 2017:
    11 800 - (11 800 x 62,50 %) x 1 % = 44,25 eur
    7. rok – 2018:
    11 800 - (11 800 x 75 %) x 1 % = 29,50 eur
    8. rok – 2019:
    11 800 - (11 800 x 87,5 %) x 1 % = 14,75 eur.


    OPERATÍVNY PRENÁJOM

    Zamestnávateľ má predmetné vozidlo prenajaté formou operatívneho prenájmu.
    Je príjmom zamestnanca používanie motorového vozidla aj na súkromné účely, ak toto vozidlo nie je vozidlom zamestnávateľa, ktoré nie je zaradené do užívania podľa zákona o účtovníctve?
    Ak áno, z akej ceny sa počíta príjem zamestnanca?

    Ak bolo zamestnávateľom poskytnuté zamestnancovi na používanie na služobné a súkromné účely prenajaté motorové vozidlo, aj takéto poskytnutie motorového vozidla sa považuje za nepeňažný príjem podľa § 5 ods. 3 písm. a) ZDP, pričom pri výpočte nepeňažného príjmu zamestnanca za takto poskytnuté prenajaté motorové vozidlo sa vychádza z obstarávacej ceny u pôvodného vlastníka.



    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM 9/2014 )

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 66/2014
    194/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 172/2005 Z. z. o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja a o doplnení zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
    195/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    196/2014 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 465/2013 Z. z. o technických požiadavkách na elektrické zariadenia a elektronické zariadenia

    Čiastka 67/2014
    197/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov
    198/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
    199/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

    Čiastka 68/2014
    200/2014 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách v znení neskorších predpisov
    201/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 341/2009 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby ovocia a zeleniny pre deti v materských školách a pre žiakov v základných školách v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 520/2010 Z. z.
    202/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 432/2012 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na ochranu zvierat počas usmrcovania
    203/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom dopravy Českej republiky o spolupráci a vzájomnej pomoci v oblasti evidencie motorových vozidiel

    Čiastka 69/2014
    204/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    205/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov
    206/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 530/1990 Zb. o dlhopisoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 429/2002 Z. z. o burze cenných papierov v znení neskorších predpisov
    207/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 652/2004 Z. z. o orgánoch štátnej správy v colníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    208/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o rozsahu a náplni výkonu pracovnej zdravotnej služby, o zložení tímu odborníkov, ktorí ju vykonávajú, a o požiadavkách na ich odbornú spôsobilosť
    209/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje rozsah odbornej prípravy, rozsah požadovaných vedomostí pre skúšky odbornej spôsobilosti, podrobnosti o zriaďovaní a činnosti komisií na preskúšanie odbornej spôsobilosti, podrobnosti o skúške pred komisiou na preskúšanie odbornej spôsobilosti, obsah osvedčenia o odbornej spôsobilosti a rozsah aktualizačnej odbornej prípravy
    210/2014 Výnos Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (hutníctvo, geológia a ťažobný priemysel)
    211/2014 Výnos Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (pozemná doprava)
    212/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu medzi Slovenskou republikou a Poľskou republikou, ktorým sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Poľskou republikou o zamedzení dvojakého zdanenia v odbore daní z príjmov a z majetku, podpísaná vo Varšave 18. augusta 1994 Príloha k čiastke 69 – k oznámeniu č. 212/2014 Z. z.

    Čiastka 70/2014
    213/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    214/2014 Zákon o správe, prevádzke a používaní informačného systému Centrálny elektronický priečinok pri dovoze, vývoze a tranzite tovaru a o doplnení zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)
    215/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky o spolupráci počas turistickej sezóny 2014

    Čiastka 71/2014
    216/2014 Nález
    Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 102/2011 zo 7. mája 2014 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovení § 29 ods. 1 druhej a tretej vety zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, ustanovení § 38 ods. 5 druhej a tretej vety zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1, čl. 46 ods. 1 a čl. 141 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a ustanovenia § 151q zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky
    217/2014 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 105/2011 zo 7. mája 2014 vo veci vyslovenia nesúladu slovného spojenia „na návrh Komisie pre vydávanie stanovísk (ďalej len „komisia“)“ v § 6a zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov, ustanovení § 7a ods. 1, 2 a 5, slovného spojenia „; na výberové konanie sa použijú ustanovenia § 7 a 7a rovnako“ v § 10 ods. 5, ustanovenia § 20 ods. 1 a ustanovenia § 192 ods. 2 tretej vety zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov s čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky, slovného spojenia „okrem stanovísk podľa § 6a“ v § 10 ods. 2 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1 prvou vetou Ústavy Slovenskej republiky a ustanovenia § 197 ods. 1 písm. b) zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov s čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky

    Čiastka 72/2014
    218/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    219/2014 Zákon o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých odborných činností v oblasti sociálnych vecí a rodiny a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    220/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky, Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, cez Slovenskú republiku

    Čiastka 73/2014
    221/2014 Výnos
    Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (strojársky priemysel)
    222/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami a pobočkami zahraničných bánk na účely vykonávania dohľadu
    223/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu
    224/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely zabezpečenia zberu údajov podľa osobitného predpisu
    225/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Rámcovej dohody o komplexnom partnerstve a spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a Indonézskou republikou na strane druhej Príloha k čiastke 73 – k oznámeniu č . 225/2014 Z. z.

    Čiastka 74/2014
    226/2014 Vyhláška
    Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 289/2010 Z. z. o predkladaní údajov veriteľmi poskytujúcimi potrebiteľské úvery v znení vyhlášky č. 103/2011 Z. z.
    227/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa

    Čiastka 75/2014
    228/2014 Vyhláška
    Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách
    229/2014 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje rozsah daňových predpisov, ku ktorých uplatneniu možno vydať záväzné stanovisko
    230/2014 Vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej republiky o rozsahu vybraných informácií požadovaných od divadiel a hudobných inštitúcií
    231/2014 Vyhláška SUDiskusia Stiahnuť PDFDetail Vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva kultúry Slovenskej republiky č. 253/2010 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov

    Čiastka 76/2014
    232/2014 Vyhláška
    Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa upravuje postup poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pri poskytovaní cezhraničnej zdravotnej starostlivosti
    233/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach hodnotenia vplyvov na verejné zdravie
    234/2014 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia v znení neskorších predpisov
    235/2014 Oznámenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa ustanovuje suma maximálneho ročného školného na akademický rok 2015/2016 pre študijné programy v externej forme štúdia uskutočňované na verejných vysokých školách a štátnych vysokých školách



     
     


    Vedúci pracovník

     
    Workoholizmus

    WORKOHOLIZMUS SA ČASTO SPÁJ A S MLADÝMI ĽUĎMI, ktorí začali pracovať po skončení školy. Nemajú deti, záväzky, v práci trávia veľa času. No workoholizmus nie je len špecifikom tejto vekovej kategórie, netýka sa len mužov alebo len žien. Workoholikom sa môže stať ktokoľvek.
    Workoholizmus je nezriedka označovaný za pozitívny a prospešný, uvádza sa, že workoholici sú tí ľudia, ktorí milujú svoju prácu a nie sú leniví. Reálne – workoholizmus je závislosť ako každá iná, so zaujatím prácou má máločo spoločné. Workoholik je človek zameraný príliš na vlastné hodnotenie, nadmerne sebakritický, obvykle sa pohybujúci v extrémnych polohách – preceňovanie svojich kompetencii alebo hyperkritický k sebe i okoliu.

    ČLOVEK ZÁVISLÝ NA PRÁCI opakovane prekračuje svoje telesné aj duševné možnosti, nevie odpočívať a keď už odpočíva, cíti sa previnilo. Cíti nutkanie pracovať a na prácu myslí takmer neustále. Chce všetko alebo čo najviac zvládnuť sám a pri tímovej práci máva problémy. Ponáhľa sa, aj keď na to v podstate nemá dôvod. Workoholici často prácu považujú za únik – pred nepríjemnými pocitmi, pred vlastnou realitou vonkajšieho sveta, pred samotou. Pri zvládaní záťaže, ktorú im nadmerné pracovné nasadenie prináša, často používajú alkohol či cigarety.
    Workoholizmus je aktuálne regulérna diagnostická kategória. Môže mať rovnaké dôsledky ako alkoholizmus či heroinizmus. Ako každá závislosť – aj workoholizmus má svoj dôvod. Zvyčajne ním človek zakrýva svoje hlbšie problémy alebo neschopnosť vysporiadať sa s určitými situáciami. Niekedy sa do stavu závislosti dostane aj zásluhou spoločnosti, tlaku zo strany zamestnávateľa, zvyšujúcich sa nárokov na prácu, ale aj dĺžku pracovného času. Máme jednoducho strach zo straty zamestnania. Preto si prácu „nosíme aj domov“, môžeme stratiť pojem o čase a nesledujeme čo sa deje okolo nás. Tu sa objavuje riziko naozaj veľkej závislosti na práci.

    OBRAZ WORKOHOLIKA – počas rokov sledovania tohto problému v spoločnosti stanovili odborníci niekoľko charakteristík workoholikov:
    – sú nadmerne sebakritickí a kritickí k svojmu okoliu,
    – vyzdvihujú význam povinností a majú sklon k moralizovaniu,
    – majú sklon určovať si vlastné termíny na dokončenie práce a potom trvajú na ich dodržiavaní
    – čím sa vystavujú ešte väčšiemu napätiu,
    – sami seba hodnotia podľa vlastného výkonu.
    Obvykle ich sebahodnotenie kolíše medzi dvomi extrémnymi polohami – sklonom preceňovať vlastné kompetencie a prílišnou sebakritickosťou spojenou s pocitmi zlyhania.
    Nie sú schopní prijať neúspech a vyrovnať sa s ním. K tomu dochádza kvôli spomenutému zameraniu sa na výkon – ním si potrebujú neustále dokazovať vlastnú hodnotu.
    Nevedia prijať spätnú väzbu alebo kritické poznámky k svojej práci. Chápu to obvykle ako zovšeobecnenie negatívneho hodnotenia samých seba. Dokážu akceptovať len dokonalosť, inak sa nevnímajú ako dostatočne dobrí a hodnotní.

    TYPY WORKOHOLIKOV – závislosť na práci môže mať rôzne podoby, rôzne prejavy, rôzne komplikácie, ako aj príslušné odlišné formy pomoci. Takto rozdeľuje workoholikov S. Poppelreutter (in: Nešpor, 1999).
    Velikáš – takému človeku ide predovšetkým o obdiv, uznanie, veľkosť a moc. Má sklon k preceňovaniu vlastnej práce a podceňovanie práce druhých ľudí. Tímová práca mu robí značné problémy a v pracovnom kolektíve je skôr neobľúbený.
    Dobrák – pracuje s cieľom, aby bol čo najviac užitočný a čo najobľúbenejší. Sám nič nechce a necháva sa druhými využívať alebo aj zneužívať. V niektorých povolaniach sa tento typ človeka objavuje častejšie. Ide zväčša o pomáhajúce profesie - v zdravotníctve a v sociálnej práci.
    Pedant – pre takého človeka je najdôležitejšie poriadok.
    Cení si pravidlá, predpisy a disciplínu. Pre pedanta býva veľkým problém prijímať nové myšlienky a nápady, aj napriek tomu, že by mu mohli byť užitočné a uľahčili mu prácu. Typickým povolaním je napríklad účtovník.
    Rozpoltenec – typ rozpolteného a do seba zahĺbeného človeka. Chcel by mať blízke vzťahy s druhými ľuďmi, ale zároveň má z takýchto vzťahov strach. Aby unikol tomuto vnútornému konfliktu, vrhá sa do akejkoľvek práce, či už je užitočná alebo nie.
    Štartér – ide o človeka, ktorý hľadá nové podnety a prekypuje energiou. Neznáša „nudu“ a aby sa jej vyhol, vyhľadáva nové a nové pracovné úlohy. S dokončovaním úloh, ktoré si zadal, má problémy a často sa zapletá do zmätku, ktorý okolo seba narobil.

    SOMATICKÉ A PSYCHICKÉ PROBLÉMY WORKOHOLIKOV
    To, kde sa únava, vyčerpanie a stres prejavia, je určite naše telo. U workoholikov sa obvykle v krátkom čase zhorší zdravotný stav. Bolesti hlavy, nechutenstvo či prejedanie, problémy s trávením, bolesti žalúdka. Všade tam môže telo vysielať signály, že niečo nie je v poriadku.
    Tiež sa môžu prejaviť srdcovo-cievne ochorenia, problémy s dýchaním, ťažkosti v pohybovej sústave (kĺby, svaly), či imunitné deficity. Workoholici majú nezriedka vysoký tlak, pijú veľa kofeínových nápojov, prípadne povzbudzujúcich drinkov, obvykle viac fajčia a užívajú lieky – na rôzne zdravotné problémy, nespavosť, zápchu..
    V psychickej oblasti a správaní workoholika sa môžu objaviť nasledovné problémy:
    – dotyčný častejšie vybuchuje, stačí drobný podnet a už zvyšuje hlas, nevyčká pokojného riešenia možných konfliktov,
    – vďaka prílišnej aktivite a prílišnej predráždenosti môžu workoholici trpieť nespavosťou a byť nesústredený, bez schopnosti oddychovať.
    Nevedia „robiť nič“.
    – pomerne často sa v takýchto situáciách objavuje napätie v rodine a odcudzeniu jej členov. Workoholik akoby stráca schopnosť normálnej komunikácie, nedokáže prejavovať ocenenie ostatným členom rodiny, náklonnosť, normálne prejavy lásky a blízkosti, na ktoré boli predtým zvyknutí.
    – kvôli nadmernému psychickému tlaku môže dôjsť k zlyhávaniu v pracovnom výkone a klesajúcej spoľahlivosti.

    ZÁVISLOSŤ NA PRÁCI SA NEJAKO VYVÍJ A
    Ako iné, aj táto závislosť sa akosi vyvíja v čase. Najskôr jemné náznaky, neskôr hlboká depresia:
    Skoré štádium – človek stále myslí na prácu, nevie odmietnuť nadčasy, odmieta však dni voľna či dovolenku.
    Stredné štádium – začína problém s vytrácajúcim sa spoločenským životom.
    Človek začína byť fyzicky vyčerpaný, objavia sa poruchy spánku. V tomto štádiu môžete nájsť človeka, ako sedí a tupo hľadí do prázdna pred sebou. Môžu sa objaviť somatické príznaky (ako sú popísané vyššie).
    Neskoré štádium – objavujú sa opakované bolesti hlavy, bolesti chrbta, vysoký krvný tlak a depresie. U ťažkých workoholikov sa môžu prejaviť infarkty, či mozgové príhody.

    KEDY VLASTNE VZNIKNE ZÁVISLOSŤ NA PRÁCI? Potenciál stať sa workoholikom môžu získať už deti. Najmä tie, ktoré boli ako vystrnadené zo svojej detskej role a zaťažené povinnosťami dospelých. Rizikové sú i deti workoholikov, ktoré za životný model dostanú ideu, že jediné, za čo je hodné byť chválený, je práca. Samozrejme – dieťa je vystavené hodnotovému rebríčku svojich rodičov a neustále sa s ním konfrontuje.
    Otázne sú aj pracovné nároky na dieťa. Ako má vyplnený svoj voľný čas. Iste, je fajn, keď sa dieťa nenudí a venuje sa aktivitám, ktoré rozvíjajú jeho talenty. Ale aj tými by malo byť zaťažované primerane. Nepotrebuje mať 6 krúžkov v každom týždni. Prácou dieťaťa je učenie sa na dosiahnutie dobrých študijných výsledkov, ľahšie domáce práce adekvátne k jeho veku. Nemenej dôležité sú hry a voľný čas strávený s kamarátmi – rovesníkmi.
    Opomenúť nemôžeme ani vplyv spoločnosti. Spoločnosť zameraná predovšetkým na výkon a úspech za každú cenu „vyrába“ väčšie množstvo workoholikov. Už u detí či mladých ľudí by sa teda rodina i škola mali zameriavať na posilňovanie takých hodnôt, ako sú zdravie, ochrana životného prostredia, rodina a korektné medziľudské vzťahy.

    Mgr. Mária Kopčíková

    Použitá literatúra:
  • KŘIVOHLAV, J.: Psychologie zmysluplnosti existencie: Otázky na vrcholu života. Grada, 2006;
  • NEŠPOR, K.: Závislost na práci. Grada, 1999;
  • http://katpsych.truni.sk/svok/prace/Paulovicova%20PF%20UMB.pdf


  •  

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    September 2014
    Daň z príjmov 2. 9. – utorok splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za júl 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za júl 2014
    16. 9. – utorok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    30. 9. – utorok splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za august 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za august 2014
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za august 2014
    DPH 22. 9. - pondelok predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v auguste 2014 49 790 €
    25. 9. – štvrtok podanie súhrnného výkazu k DPH za august 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za august 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za august 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za august 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za august 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Daň z motorových vozidiel 2. 9. - utorok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    30. 9. - utorok splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €
    splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 660 €
    Poistné 2. 9. - utorok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v júli 2014, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát
    8. 9. – pondelok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za august 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za august 2014
    30. 9. - utorok písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v auguste 2014, keď platiteľom poistného začal a prestal byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za august 2014

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 25.6. 26.6. 27.6. 30.6. 1.7. 2.7. 3.7. 4.7. 7.7. 8.7. 9.7. 10.7. 11.7.
    USA americký dolár USD 1,3615 1,3606 1,362 1,3658 1,3688 1,3656 1,3646 1,3588 1,3592 1,3589 1,3603 1,3604 1,3595
    Japonsko japonský jen JPY 138,73 138,49 138,09 138,44 138,98 138,65 139,06 138,67 138,53 138,26 138,38 137,87 137,75
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,435 27,447 27,459 27,453 27,433 27,432 27,439 27,444 27,434 27,437 27,433 27,44 27,44
    Dánsko dánska koruna DKK 7,455 7,4559 7,4571 7,4557 7,4557 7,4563 7,4569 7,4566 7,4562 7,4556 7,4552 7,4553 7,4557
    V. Británia anglická libra GBP 0,80225 0,7991 0,79965 0,8015 0,7981 0,7958 0,7965 0,7926 0,79385 0,79385 0,79555 0,79505 0,7941
    Maďarsko maďarský forint HUF 307,23 307,9 308,59 309,3 310,43 311,1 311,39 310,28 310,58 308,86 309,13 310,4 310,15
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1504 4,1431 4,1522 4,1568 4,1582 4,1456 4,1471 4,1394 4,1432 4,1344 4,1284 4,142 4,1427
    Rumunsko rumunský leu RON 4,3925 4,387 4,3882 4,383 4,3881 4,3864 4,3888 4,3895 4,3876 4,3893 4,3903 4,3956 4,4165
    Švédsko švédska koruna SEK 9,1734 9,1841 9,1962 9,1762 9,16 9,1574 9,3286 9,3129 9,3098 9,2977 9,2585 9,2168 9,2176
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2168 1,2164 1,2162 1,2156 1,2138 1,2137 1,2147 1,216 1,2155 1,2155 1,2158 1,2143 1,2143
    Nórsko nórska koruna NOK 8,3585 8,3565 8,368 8,4035 8,438 8,425 8,481 8,4115 8,402 8,3965 8,4035 8,377 8,377
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5765 7,5728 7,573 7,576 7,58 7,5865 7,5875 7,589 7,5915 7,6018 7,6068 7,612 7,6155
    Rusko ruský rubeľ RUB 45,9875 45,8775 45,8969 46,3779 46,895 46,756 46,705 46,745 46,9781 46,5133 46,403 46,3325 46,4237
    Turecko turecká líra TRY 2,9135 2,9 2,8944 2,8969 2,9066 2,9053 2,9102 2,8939 2,8967 2,8902 2,8927 2,8997 2,8856
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4539 1,446 1,446 1,4537 1,4479 1,4447 1,4552 1,4529 1,4522 1,4459 1,4486 1,452 1,4463
    Brazília brazílsky real BRL 3,0133 3,0112 2,9905 3,0002 3,0349 3,0113 3,0388 3,0089 3,0137 3,0196 3,0133 3,0238 3,0251
    Kanada kanadský dolár CAD 1,462 1,4577 1,4556 1,4589 1,4587 1,4535 1,453 1,4451 1,4466 1,4508 1,4506 1,4515 1,4466
    Čína čínsky jüan CNY 8,4884 8,4696 8,4689 8,4722 8,4883 8,4816 8,4769 8,4314 8,4325 8,428 8,4343 8,4401 8,4353
    Hongkong hongkongský dolár HKD 10,5537 10,5475 10,5573 10,5858 10,6083 10,5835 10,577 10,5311 10,5342 10,5317 10,5426 10,5431 10,5363
    Indonézia indonézska rupia IDR 16458,09 16469,46 16368,96 16248,15 16251,94 16272,8 16278,74 16091,5 15916,64 15801,68 15816,01 15753,59 15756,32
    India indická rupia INR 81,8704 81,8809 81,863 82,2023 82,2307 81,3283 81,3916 81,1679 81,5757 81,2529 81,2983 81,9043 81,5686
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1387,97 1382,84 1380,96 1382,04 1384,55 1377,92 1376,98 1372,56 1375,1 1375,88 1377,32 1380,61 1385,87
    Mexiko mexické peso MXN 17,7689 17,7164 17,7087 17,7124 17,7759 17,6777 17,7357 17,6284 17,6417 17,6589 17,6839 17,7042 17,6718
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3902 4,3809 4,3754 4,3856 4,3893 4,3706 4,3596 4,3291 4,3353 4,3102 4,318 4,3326 4,3319
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5652 1,5531 1,5542 1,5626 1,5624 1,5568 1,5563 1,5548 1,5547 1,548 1,5466 1,5451 1,5417
    Filipíny filipínske peso PHP 59,714 59,599 59,66 59,652 59,764 59,538 59,467 59,089 59,145 58,971 58,945 59,204 59,161
    Singapur singapurský dolár SGD 1,7028 1,7015 1,7015 1,7047 1,7054 1,7013 1,7008 1,6928 1,6944 1,6898 1,6906 1,6911 1,6865
    Thajsko thajský baht THB 44,208 44,191 44,221 44,323 44,367 44,204 44,212 44,009 44,051 44,011 43,844 43,786 43,715
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 14,4494 14,4987 14,4394 14,4597 14,5848 14,6314 14,7099 14,6051 14,6821 14,529 14,562 14,6176 14,5806
    Izrael izraelský šekel ILS 4,6832 4,6666 4,6708 4,696 4,692 4,6774 4,6704 4,6445 4,6509 4,6599 4,6676 4,6643 4,6637

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 14/2014 (VI/2014)
    • Zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru... - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 8/2014 (VI/2014)
    • Letné brigády študentov - Ing. Marta Boráková
    • Obchodný majetok a prenájom nehnuteľností - Ing. Ján Mintál

    Verejná správa – (VS), č. 7-8/2014 (VI/2014)
    • Daň sa platí správcovi dane – Irena Bubeníková
    • Pracovné úrazy a choroby z povolania – Ing. Ján Mintál

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 7-8/2014 (VI/2014)
    • Dohoda s nepravidelným príjmom – JUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
    • Zmluva o dielo - JUDr. Jozef Jaško

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 8/2014 (VI/2014)
    • Ukončenie štúdia a daňový bonus - Ing. Ivana Valterová
    • Zdanenie príjmu z predaja bytov – Ing. Miroslava Brnová

    1 000 riešení, č. 7/2014 (VI/2014)
    • Ukončenie štúdia a daňový bonus
    • Exekučné zrážky zo mzdy
    • Účtovníctvo
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody


    PRIPRAVUJEME

    Poradca č. 1/2015 (IX/2015)
    • Zákon o starobnom dôchodkovom sporení - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 9/2014 (VIII/2014)
    • Zamestnanecké bonusy

    Verejná správa – (VS), č. 9/2014 (VIII/2014)
    • Národné zdravotnícke registre
    • Orgány územnej samosprávy a ich registrácia k DPH

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 9/2014 (VIII/2014)
    • Práca nadčas počas pracovnej cesty
    • Keď zamestnanec urobí chybu

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.9/2014 (VIII/2014)
    • Daňový poriadok
    • Daňová strata PO

    1 000 riešení, č. 8/2014 (VIII/2014)
    • Daňová licencia
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Ochrana osobných údajov
    Do platnosti vstúpila novela zákona o ochrane osobných údajov. Zmeny, ktoré novela priniesla sa týkajú hlavne bezpečnosti osobných údajov. Posledná novela menila aj definíciu oprávnenej osoby. Kto môže byť poverenou osobou? Aké zmeny v zákone platia? Dozviete sa v našich publikáciách určených všetkým, ktorí pracujú z osobnými údajmi.

    Ochrana osobných údajov - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 6/2014, (A5, 88 str.)


    Zákon o ochrane osobných údajov - príspevok
    mesačník Poradca 11/2014, (A5, 224 str.)


    Zákon o ochrane osobných údajov - úplné znenie zákona
    Aktualizácia II/3, (A5, 64 str.)


    Zákon o ochrane osobných údajov - úplné znenie zákona     zadarmo
    Zákony II/2014, (A5, 928 str.)




    BALÍČEK Ochrana osobných údajov obsahuje:
    1000 riešení 6/2014 - príklady a riešenia problémov + Poradca 11/2014 - príspevok + Aktualizácia II/3 - úplné znenie zákona + Zákony II/2014 - úplné znenie zákona

    Cena balíčka je 10,30 €.

    Technické zhodnotenie hmotného majetku
    S uplatňovaním technického zhodnotenia majetku v praxi neustále pretrvávajú problémy. Častým problémom pre správne posúdenie či sa jedná o daňový výdavok je rozlíšenie opravy dlhodobého hmotného majetku od jeho technického zhodnotenia. Aký je rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravou ? Všetkým účtovníkom, ekonómom, audítorom, podnikateľom, živnostníkom ponúkame balíček za výhodnú cenu.

    Technické zhodnotenie HM a NHM - príspevok
    mesačník DUO 5/2014, (A4, 180 str.)


    Technické zhodnotenie hmotného majetku - príspevok
    mesačník DUO 6-7/2014, (A4, 112 str.)


    Technické zhodnotenie hmotného majetku - príklady a riešenie problémov
    mesačník 1000 riešení 6/2014, (A5, 88 str.)




    BALÍČEK Technické zhodnotenie hmotného majetku obsahuje:
    DUO 5/2014 – príspevok + DUO 6-7/2014 – príspevok + 1000 riešení 6/2014 - príklady a riešenie problémov

    Cena balíčka je 20 €.
    Cena balíčka s 50  % zľavou je 9,50 €.
    Ušetríte 10,50 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page