Em@ilové noviny

 

č. 17/2012

21. 8. 2012

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Praktická komunikácia 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Aké sú základné podmienky a pravidlá uplatňovania daňového bonusu? Aké definície niektorých zásadných pojmov sú pre tieto účely dôležité? K uvedenej problematike sa viac dočítate v Téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú, ktorá prináša Otázky z praxe – uplatnenie daňového bonusu.
Pohľad na to, čo to je efektívny podnikový informačný systém sa mení. V dôsledku zmien požiadaviek na tvorbu, sprístupňovanie a prácu s informáciami, už väčšina podnikov nevystačí s vybudovaným podnikovým intranetom, ktorého hlavnou časťou je email. Ako využiť Wiki v podniku poradí Praktická komunikácia.

Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Denisa Orlická
redakcia em@ilových novín
poradca@i-poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
DAŇOVÝ BONUS

 
DAŇOVÝ BONUS U ZAMESTNANCOV

ZÁKLADNÉ PODMIENKY A PRAVIDLÁ UPLATŇOVANIA DAŇOVÉHO BONUSU
sú predmetom ustanovenia § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“). Za účelom správneho pochopenia uvedenej problematiky je úvodom vhodné uviesť definície niektorých pojmov, ktoré sú pre tieto účely zásadné.
  • Príjem – je podľa § 2 písm. c) zákona o dani z príjmov peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak spomínaný zákon neustanovuje inak.
  • Zdaniteľný príjem – je podľa § 2 písm. h) zákona o dani z príjmov príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa zákona o dani z príjmov alebo medzinárodnej zmluvy.
  • Základ dane – je podľa § 2 písm. j) zákona o dani z príjmov rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak zákon o dani z príjmov neustanovuje inak. Je teda zrejmé, že základom dane je vždy suma vyššia ako nula.
  • Minimálna mzda – podľa § 119 ods. 1 Zákonníka práce mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená zákonom č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v z.n.p. (ďalej iba „zákon o minimálnej mzde“). V súlade s týmto pojmom je potrebné poznamenať, že od 1. januára 2012 je výška minimálnej mzdy:
    • za každú odpracovanú hodinu pri 40-hodinovom týždennom pracovnom čase 1,880 eura (ak je ustanovený týždenný pracovný čas nižší ako 40 hodín, suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu sa úmerne zvýši),
    • za mesiac 327,20 eur pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou (zamestnancovi s kratším týždenným pracovným časom alebo pri neodpracovaní všetkých pracovných dní v mesiaci, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času).
  • Vyživované dieťa – podľa § 33 ods. 2 zákona o dani z príjmov za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov sa považuje nezaopatrené dieťa podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa v z.n.p.
  • Nezaopatrené dieťa – podľa § 3 zákona o prídavku na dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz. Čo je sústavnou prípravou dieťaťa na povolanie je pritom vymedzené v rámci ustanovenia § 4 zákona o prídavku na dieťa. Nezaopatreným dieťaťom je aj dieťa uvedené v § 3 ods. 2 spomínaného zákona.
  • Zárobková činnosť – podľa zákona o prídavku na dieťa je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa § 5 a 6 ods. 1,2 a 5 zákona o dani z príjmov.
  • Domácnosť – podľa § 115 Občianskeho zákonníka tvoria domácnosť FO, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.

UPLATŇOVANIE DAŇOVÉHO BONUSU ZAMESTNANCOV
Suma daňového bonusu
Vychádzajúc z ustanovenia § 33 ods. 1 zákona o dani z príjmov je síce ustanovená suma daňového bonusu vo výške 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu, avšak v súvislosti s valorizáciou súm životného minima sa daňový bonus podľa § 33 ods.1 zákona o dani z príjmov v nadväznosti na § 52 ods. 48 zákona o dani z príjmov zvyšuje rovnakým koeficientom a za rovnaké kalendárne mesiace zdaňovacieho obdobia ako suma životného minima.
Suma životného minima sa totiž upravuje každoročne s účinnosťou k 1. júlu bežného kalendárneho roka a to buď na základe koeficientu rastu čistých peňažných príjmov na osobu, alebo koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností zistených Štatistickým úradom SR.
Pri valorizácii súm životného minima sa zohľadňuje nižší koeficient.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR prostredníctvom Opatrenia č. 194/2011 Z. z. o úprave súm životného minima upravilo s účinnosťou od 1. júla 2011 sumy životného minima, to znamená, že daňový bonus sa od 1. júla 2011 uplatňuje mesačne v sume 20,51 eur. Mesačná suma daňového bonusu vo výške 20,51 € je v platnosti až do ďalšej úpravy sumy životného minima. V čase spracovania tohto príspevku nie je možné určiť ročnú sumu daňového bonusu za rok 2012, nakoľko nie je známe životné minimum, ktoré bude platiť od 1. júla 2012.

Prvá podmienka = výška príjmu
Zásadnou podmienkou pre možnosť uplatnenia daňového bonusu je u zamestnancov dosiahnutie v § 33 ods. 1 zákonom o dani z príjmov ustanovenej výšky zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti v zdaňovacom období. Toto kritérium je zákonom ustanovené na minimálny limit 6 násobku minimálnej mzdy. Pre účely správneho posudzovania splnenia podmienok na priznanie daňového bonusu za zdaňovacie obdobie 2012 je nevyhnutné uviesť, že pre toto obdobie je minimálna mesačná mzda ustanovená vo výške 327,20 eura mesačne, čo pre rok 2012 znamená, že zamestnanec bude musieť pre účely vzniku nároku na priznanie daňového bonusu za rok 2012 dosiahnuť hrubé zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti minimálne vo výške 1 963,20 eura (6 x 327,20).
Potrebné je zdôrazniť, že testovanie dosiahnutého príjmu pre účely získania nároku na daňový bonus nezohľadňuje veľkosť pracovného úväzku zamestnanca. To znamená, že do úvahy sa tak berie vždy suma zdaniteľného príjmu, bez ohľadu na to, na aký pracovný úväzok zamestnanec pracuje.
Ak teda zamestnanec splní podmienky ustanovené v § 33 ods. 1 zákona o dani z príjmov, bude si môcť uplatniť daňový bonus za celý rok 2012 na každé vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti. Môže sa však rozhodnúť, že si uplatní daňový bonus už v priebehu roka 2012 vo výške 1/12 z ročnej sumy. Na tento účel však musí u zamestnávateľa podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti podľa § 36 ods. 6 zákona o dani z príjmov a predložiť mu potrebné doklady. Vychádzajúc z § 35 ods. 5 zákona o dani z príjmov totiž platí, že zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi, ktorý u neho podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6 zákona o dani z príjmov, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. O túto sumu zníži zamestnávateľ odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac.
V kontexte s vyššie uvedenými sumami možno teda uviesť, že pre účely priebežného uplatňovania daňového bonusu je pre rok 2012 podmienkou na tzv. mesačný daňový bonus dosiahnutie zdaniteľných hrubých príjmov zo závislej činnosti v príslušnom mesiaci u zamestnávateľa, u ktorého má zamestnanec podpísané vyhlásenie, aspoň vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy 163,60 eura.

Druhá podmienka = vyživované dieťa
Daňový bonus možno v zmysle § 33 ods. 1 zákona o dani z príjmov uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Je teda potrebné splniť podmienky dve, a to že musí ísť o dieťa vyživované a musí žiť s daňovníkom v domácnosti, pričom zákon o dani z príjmov ustanovuje, že prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. Zákon o dani z príjmov a ani žiadny iný právny predpis žiadnym spôsobom nelimituje počet vyživovaných detí, na ktoré si oprávnený daňovník môže uplatniť daňový bonus.
Ako už bolo v úvode príspevku spomenuté, za daňovníkom vyživované dieťa sa pre účely uplatňovania daňového bonusu považuje dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa v z.n.p.
Nezaopatreným dieťaťom sa podľa § 3 zákona o prídavku na dieťa rozumie dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
Nezaopatreným dieťaťom je aj dieťa, ktoré

a) po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
b) je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
Nezaopatreným dieťaťom však pre tieto účely nie je dieťa,
  • ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
  • ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku, alebo
  • ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

  • Ing. Ing. Ján Mintál

    (Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku VS 7-8/2012)

     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    OTÁZKY Z PRAXE – UPLATNENIE DAŇOVÉHO BONUSU

    UPLATNENIE DAŇOVÉHO BONUSU NA DVE DETI
    Pán X má maloletého syna so svojou manželkou Y, ktorá žije aj so synom sama. Nie sú rozvedení, avšak pán X žije so svojou priateľkou, s ktorou má dvojmesačnú dcéru v samostatnom byte. Môže si pán X uplatniť daňový bonus na obidve deti?

    Pán X si nemôže uplatniť daňový bonus na obidve deti, aj keď by podmienku dosahovania zdaniteľných príjmov spĺňal, pretože pri synovi, ktorý žije s jeho manželkou v samostatnom byte, nebola splnená podmienka (spoločnej) domácnosti s maloletým dieťaťom.

    DIEŤA MANŽELKY
    Slobodná mamička má dvojročného syna. Biologický otec, ktorý platí na toto dieťa mesačné výživné, nežije s nimi v jednej domácnosti. Slobodná mamička sa 21. apríla 2012 vydala za pána Tibora, ktorý nemá vlastné deti.
    Môže si p. Tibor uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa svojej manželky?

    Pán Tibor si na vlastné manželkino dieťa môže uplatniť nárok na daňový bonus prvýkrát za mesiac máj 2012, ak je splnená podmienka domácnosti s dieťaťom, nakoľko ide o dieťa druhého z manželov. Vyživovacia povinnosť v žiadnom prípade neovplyvňuje to, či má daňovník nárok na daňový bonus.

    ZDANITEĽNÉ PRÍJMY
    Pán XY si u zamestnávateľa za rok 2012 neuplatní daňový bonus, nakoľko predpokladal, že za toto zdaňovacie obdobie nedosiahne zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy.
    V zdaňovacom období roku 2012 však dosiahne zdaniteľné príjmy z podnikania vo výške 2 000 eur a vykázal čiastkový základ dane z týchto príjmov vo výške 100 eur.
    Bude si môcť p. XY uplatniť daňový bonus?

    Nakoľko zdaniteľné príjmy pána XY, ktoré dosiahne z podnikania podľa § 6 zákona o dani z príjmov predstavujú viac ako 6-násobok minimálnej mzdy a súčasne pán XY vykáže čiastkový základ dane z týchto príjmov, bude si môcť v daňovom priznaní uplatniť daňový bonus na vyživované dieťa.

    PRÁCENESCHOPNÝ A DAŇOVY BONUS
    Zamestnancovi sa 29. septembra 2012 narodí dcéra. Uvedený zamestnanec pracoval v roku 2012 len v mesiaci január a mal za tento mesiac hrubý príjem 2 000 eur. Do konca roka 2012 bude však práceneschopný a okrem nemocenského, ktoré je od dane oslobodené, nebude poberať iné zdaniteľné príjmy.
    Môže si uplatňovať zamestnanec daňový bonus u zamestnávateľa?

    Uvedený zamestnanec si nemôže daňový bonus uplatňovať priebežne u zamestnávateľa, nakoľko v čase keď by spĺňal podmienku vyživovania nezaopatreného dieťaťa (v období september 2012 až december 2012) nebude poberať z dôvodu PN zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti. Daňový bonus za spomínané štyri mesiace si spätne bude môcť však uplatniť na konci roka pri podaní daňového priznania prípadne v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Úhrn jeho ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za rok 2012 bude predstavovať totiž výšku 2 000 eur, napriek tomu, že pracoval a dosahoval zdaniteľné príjmy len v jednom mesiaci (januári 2012), a teda mu vznikne nárok na 4/12 daňového bonusu na vyživovanú dcéru (za obdobie mesiacov september 2012 až december 2012). Jeho ročný zdaniteľný príjem za rok bude teda 2 000 eur a splní tak podmienku dosiahnutia ročného príjmu podľa § 5 zákona o dani z príjmov (pozri § 33 ods. 1 zákona o dani z príjmov) vo výške 1 963,20 eur (najmenej 6-násobok minimálnej mzdy).

    BONUS NA DIEŤA - PRÁCENESCHOPNOSŤ
    Zamestnancovi sa 29. apríla 2012 narodila dcéra. Tento zamestnanec bol celý mesiac apríl 2012 práceneschopný a nemal žiadne zdaniteľné príjmy od svojho zamestnávateľa. Jeho hrubý príjem je 750 eur mesačne.
    Bude mať dieťa zaplatený bonus?

    Hoci podľa § 33 ods. 5 zákona o dani z príjmov si uvedený zamestnanec môže uplatniť na dcéru daňový bonus už za mesiac apríl 2012, z dôvodu, že jeho zdaniteľný príjem za apríl 2012, v ktorom sa mu narodila dcéra, nepredstavoval polovicu minimálnej mzdy, nemôže mať na toto dieťa za uvedený mesiac priebežne vyplatený daňový bonus. Za predpokladu, že ročný príjem zamestnanca bude 750 eur x 11 mesiacov = 8 250 eur, a teda na konci roka si môže pri ročnom zúčtovaní resp. pri podaní daňového priznania „mesačný“ daňový bonus uplatniť aj za mesiac apríl 2012. Za celý rok bude tak zamestnancovi vyplatený bonus na v roku 2012 narodenú dcéru v sume priebežne za máj 2012 až december 2012 a prostredníctvom ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti resp. podaného daňového priznania aj za apríl 2012, t.j. v úhrne 9 kalendárnych mesiacov.

    MLADOMANŽELIA – ŠTUDENTI
    Zamestnanec XY má syna, ktorý má 21 rokov a žije s ním v spoločnej domácnosti. V máji 2012 sa syn oženil, pričom nevesta zamestnanca XY prišla do jeho spoločnej domácnosti. Obidvaja mladomanželia sú študentmi vysokej školy, nepoberajú príjmy zo závislej činnosti ani nepodnikajú.
    Môže si zamestnanec uplatniť daňový bonus?

    Zamestnanec XY si (samozrejme za predpokladu splnenia podmienky dodržania výšky limitu príjmu) môže uplatniť daňový bonus na svojho (už ženatého) syna, pretože synova manželka (nevesta zamestnanca XY) nemá príjmy, z ktorých by si mohla na konci roka uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na svojho manžela podľa ZDP.

    STRATA
    Pán XY má dve vyživované deti a v období od 1. 1. 2012 do 31. 3. 2012 bol zamestnaný v hlavnom pracovnom pomere, pričom jeho hrubý mesačný príjem bol 400 eur. U zamestnávateľa nepodpísal vyhlásenie na zdanenie príjmov a zamestnávateľ mu daňový bonus priebežne nevyplácal. Od 1. apríla 2012 začal pán XY podnikať ako živnostník. Do konca roka 2012 dosiahne zo živnosti zdaniteľné príjmy v úhrnnej výške 20 000 eur, avšak pri podaní daňového priznania za rok 2012 vykáže ako čiastkový základ dane z príjmov z podnikania sumu mínus 225 eur, čiže stratu.
    Uplatní si p. XY nárok na daňový bonus?

    Pán XY napriek tomu, že dosiahne zdaniteľné príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov oveľa vyššie ako 6-násobok minimálnej mzdy, avšak nevykáže základ dane (kladný) nebude mať nárok na daňový bonus za rok 2012 na svoje dve vyživované deti. Je tak z toho dôvodu, že pán XY nesplní všetky podmienky na vyplatenie daňového bonusu: keďže nedosiahne ročné príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov v úhrnnej výške 6-násobku minimálnej mzdy (dosiahne len 1 200 eur), na uplatnenie nároku na daňový bonus bol povinný nielen dosiahnuť takýto úhrn príjmov z podnikania (čo síce splnil), ale z týchto príjmov z podnikania by musel aj vykázať základ dane (nie teda stratu).

    Ing.Ján Mintál
    (viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníku VS 7-8/2012)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 50/2012 zo dňa 14.7.2012
    200/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje spôsob určenia poistno-matematického ekvivalentu nároku na starobný dôchodok vo vzťahu k dôchodkovému systému Európskej únie alebo jej inštitúcie
    201/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Gruzínskom o zamedzení dvojitého zdanenia a predchádzaní daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku
    202/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o ukončení platnosti Dohody medzi vládou Československej socialistickej republiky a vládou Rumunskej socialistickej republiky o spolupráci na úseku ochrany rastlín
    203/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uložení listiny o vypovedaní Dohovoru o zriadení Medzinárodnej únie pre uverejňovanie colných sadzieb podpísaného v Bruseli 5. júla 1890, Protokolu upravujúceho Dohovor podpísaný dňa 5. júla 1890 v Bruseli o zriadení Medzinárodnej únie pre uverejňovanie colných sadzieb, vykonávacieho nariadenia k dohovoru, ktorým sa zriaďuje Medzinárodná kancelária pre uverejňovanie colných sadzieb, ako aj Záverečného protokolu podpísaného 16. decembra 1949 v Bruseli
    204/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Čiernej Hory o policajnej spolupráci 205/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Izraelského štátu o spolupráci v otázkach verejnej bezpečnosti Príloha k čiastke 50 – k oznámeniu č. 201/2012 Z. z.

    Čiastka 51/2012 zo dňa 19.7.2012
    206/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii včelstiev
    207/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Čiernej Hory o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave Príloha k čiastke 51 – k oznámeniu č. 207/2012 Z. z.
    208/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky, Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, cez Slovenskú republiku
    209/2012 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 6/2009 o predkladaní výkazov, hlásení a iných správ bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na účely vykonávania dohľadu a o zmene opatrenia Národnej banky Slovenska č. 26/2008 o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi a pobočkami zahraničných obchodníkov s cennými papiermi na štatistické účely v znení neskorších predpisov
    210/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

    Čiastka 52/2012 zo dňa 26.7.2012
    211/2012 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
    212/2012 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa upravujú tabakové výrobky
    213/2012 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva zoznam výrobkov obranného priemyslu
    214/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o ukončení platnosti Zmluvy o priateľstve a spolupráci medzi Československou socialistickou republikou a Angolskou ľudovou republikou
    215/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry Macedónskej republiky o spolupráci v oblasti kultúry a umenia
    216/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Francúzskej republiky o spolupráci v oblasti verejnej správy Príloha k čiastke 52 – k oznámeniu č. 216/2012 Z. z.

    Čiastka 53/2012 zo dňa 31.7.2012
    217/2012 Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 111/2011 zo 4. júla 2012 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovení § 18a ods. 1 v časti slov „výkon rozhodnutia“ zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení zákona č. 72/1999 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 374/1996 Z. z. a ktorým sa dopĺňa zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov a § 12 ods. 7 zákona č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1, čl. 12 ods. 2, s čl. 20 ods. 1, s čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, s čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a s čl. 1 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
    218/2012 Uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 13/2012 z 11. júla 2012 vo veci pozastavenia účinnosti zákona č. 62/2012 Z. z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek a ktorým sa dopĺňa zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

    Čiastka 54/2012 zo dňa 1.8.2012
    219/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín v znení neskorších predpisov
    220/2012 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o zásobovaní vodou na obdobie krízovej situácie
    221/2012 Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 209/2004 Z. z., ktorou sa ustanovuje spôsob a obdobie, ku ktorému sa zisťuje stav majetku štátu, rozsah a lehota predkladania informácií o majetku štátu Štátnej pokladnici v znení neskorších predpisov
    222/2012 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 217/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvedenia a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou

    Čiastka 55/2012 zo dňa 1.8.2012
    223/2012 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 543/2007 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony

    Čiastka 56/2012 zo dňa 3.8.2012
    224/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu medzi Slovenskou republikou a Švajčiarskou konfederáciou, ktorým sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Švajčiarskou konfederáciou o zamedzení dvojakého zdanenia v odbore daní z príjmov a z majetku a protokol, podpísané v Bratislave dňa 14. februára 1997 Príloha k čiastke 56 – k oznámeniu č. 224/2012 Z. z.

    Čiastka 57/2012 zo dňa 7.8.2012
    225/2012 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 307/2007 Z. z.
    226/2012 Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 648/2008 Z. z. o rozsahu vykonávania rozhodnutí, opatrení a úkonov trestného konania vo vyšetrovaní alebo skrátenom vyšetrovaní v znení vyhlášky č. 159/2009 Z. z.
    227/2012 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 102/2006 Z. z. o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl v znení vyhlášky č. 396/2008 Z. z.
    228/2012 Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky z 5. mája 2011 č. 536/2011-100 o podrobnostiach pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a pri rozvoji vidieka v znení výnosu z 25. októbra 2011 č. 917/2011-100
    229/2012 Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o vydaní výnosu o podrobnostiach pri poskytovaní podpory vo forme pôžičky

    Čiastka 58/2012 zo dňa 7.8.2012
    230/2012 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov

    Čiastka 59/2012 zo dňa 15.8.2012
    231/2012 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Singapurskej republiky o leteckých dopravných službách Príloha k čiastke 59 – k oznámeniu č. 231/2012 Z. z.

    Čiastka 60/2012 zo dňa 15.8.2012
    232/2012 Ústavný zákon, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov
    233/2012 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 384/2011 Z. z. o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií a o doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    234/2012 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    235/2012 Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    236/2012 Zákon, ktorým sa mení zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    237/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách v znení neskorších predpisov
    238/2012 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú opatrenia na kontrolu a eradikáciu katarálnej horúčky oviec (modrý jazyk)
    239/2012 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o ustanovení súm príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa
    240/2012 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa
     
     


    PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

     
    WIKI V PODNIKKU

    Pohľad na to, čo to je efektívny podnikový informačný systém sa mení. V dôsledku zmien požiadaviek na tvorbu, sprístupňovanie a prácu s informáciami, už väčšina podnikov nevystačí s vybudovaným podnikovým intranetom, ktorého hlavnou časťou je email.

    EMAIL JE URČITE VÝBORNÁ VEC
    má však aj svoje slabé miesta, ak
    • počet emailov na jedného pracovníka prekročí určitý limit, stáva sa emailovanie hlavnou náplňou práce pracovníka,
    • má podnik väčší počet zamestnancov, stráca sa prehľad o tom, kto komu čo všetko poslal a výsledkom sú duplicitne preposielané emaily,
    • efektívna práca s emailom vyžaduje od pracovníka schopnosť vedieť si organizovať emailové schránky.

    EMAIL JE VNÍMANÝ AKO JEDNORÁZOVÁ KOMUNIKÁCIA,
    t.j. po jeho prečítaní sa málokto k nemu vracia. To robí email nevhodným prostredím pre informácie, ktoré majú dlhodobejšiu platnosť.
    Dôležitou sa dnes stáva požiadavka, aby sa na vytváraní informácie mohli efektívne podieľať viacerí pracovníci a v nadväznosti na to, aby informácia bola jednoducho dostupná širšiemu okruhu pracovníkov. Niektoré informácie majú byť voľne dostupné, iné naopak, strážené a utajované. Niektoré otázky majú byť riešené verejne (s prispením väčšieho počtu pracovníkov), iné naopak, patria do uzavretej skupiny.

    TRVANLIVOSŤ INFORMÁCIÍ JE RÔZNA
    niektoré majú dlhodobú platnosť, iné naopak, sú platné len krátku dobu.
    Nové požiadavky na podnikový komunikačný systém
  • intuitívne ovládanie systému, (pracovníci sa nemusia dlho „učiť“ pracovať so systémom),
  • vyhľadávanie informácií v systéme podľa viacerých kritérií,
  • dlhodobo sprístupnenie vybraných dokumentov,
  • spoločná tvorba pracovných dokumentov,
  • jednoduchá editácia dokumentov.

  • TAKMER V KAŽDOM PODNIKU PARALELNE VEDĽA SEBA EXISTUJE VIACERO KOMUNIKAČNÝCH PRIESTOROV
    Individuálny pracovník využíva dva typy priestorov
  • vlastný (uzavretý) komunikačný priestor, v rámci ktorého rieši svoje pracovné úlohy,
  • zdieľaný komunikačný priestor, cez ktorý spolupracuje s inými pracovníkmi.
  • Prvý typ komunikačného priestoru dnes skoro výlučne reprezentuje personálny počítač, v ktorom má pracovník nainštalované potrebné aplikácie a v ktorom si udržuje databázu informácií, potrebných pre výkon práce. Zdieľaný komunikačný priestor je zas vytvorený podnikovým emailom.

    OTVORENÉ, RESP. ČIASTOČNE OTVORENÉ PRIESTORY.
    Blog je obvykle popisovaný ako elektronická forma denníka. Doň môže prispievať nielen jeho majiteľ, ale aj iní a to buď len vybraní jednotlivci, alebo prakticky ktokoľvek.
    Wiki je zas prezentovaná ako spoločný pracovný „piesoček“, na ktorom sa stretávajú všetci, ktorí chcú prispieť k spoločnému dielu.
    Znakom dnešnej doby je individualizmus, na druhú stranu rast závislosti jednotlivca od ostatných.
    V podnikoch sa to prejavuje tým, že čoraz viac vystupuje do popredia nutnosť nájsť efektívne spôsoby spolupráce v rámci pracovných skupín i v rámci celého podniku.
    Nakladanie s informáciami – ich tvorba, sprístupňovanie, distribúcia, uchovávanie a pod.

    KEDY UVAŽOVAŤ O POUŽITÍ WIKI:
  • potrebujeme sprístupniť veľké množstvo informácií veľkému počtu pracovníkov,
  • potrebujeme jednoduchý prístup k informáciám,
  • potrebujeme priebežne aktualizovať väčšie množstvá informácií väčším počtom pracovníkov,
  • bežné formy komunikácie (email) už nedokážu vyhovieť potrebám podnikovej komunikácie z hľadiska rozsahu, formy a  manažmentu informácií.

  • Zatiaľ čo dominantou emailu je pavučina kontaktov dvojíc, dominantou wiki je spoločný pracovný priestor.
    E-mail je vhodný pre dôvernejšiu komunikáciu a wiki pre kolektívnu prácu na riešení problému. Ak by sme na to namiesto wiki použili email, viedlo by to k zahlteniu pracovníkov poštou.

    ANI WIKI NEMÁ NEOHRANIČENÉ MOŽNOSTI
    Jej poslaním je predovšetkým umožniť zdieľať znalosti a to dnes v podnikoch naráža na dva typy bariér:
    1. potrebu pracovníkov chrániť si „vlastníctvo“ znalostí, ktorými disponujú,
    2. zdieľanie znalostí „žerie čas“ pracovníkom, od ktorých sa očakáva, že tieto znalosti poskytnú iným.
    Obe tieto bariéry možno minimalizovať.

    TREBA DODRŽOVAŤ NASLEDUJÚCE ŠTYRI PRAVIDLÁ
  • venovať zvýšenú pozornosť aktivitám pracovníkov a ich vzájomným interakciám a až na základe toho vytvárať procesy a komunikačné nástroje,
  • snažiť sa vytvoriť systém, ktorý je jednoducho pochopiteľný pre pracovníka (t.j. minimalizovať čas a peniaze vynakladané na školenia práce so systémom),
  • uprednostňovať flexibilitu systému pred snahou o stopercentne komplexné riešenie (t.j. vyhýbať sa „technologickým monštrám“),
  • systém musí reagovať na potreby pracovníkov a nie naopak.

  • ZÁVERY
    Informácie, uložené vo wiki sa dajú
  • členiť do zvolených kategórií,
  • navzájom prepojiť odkazmi (linky),
  • vysledovať ich predchádzajúce verzie, vrátane autorov revízií,
  • dlhodobo archivovať tak, že sú zároveň dostupné používateľom,
  • vyhľadávať.
  • Wiki môže slúžiť aj ako depozit dokumentácie z oblasti účtovníctva, realizovaných projektov a všeobecne dokumentácie akýchkoľvek podnikových aktivít. Oproti súčasne používaným riešeniam je wiki výhodnejšia tým, že umožňuje dokumenty indexovať a linkovať, čo nám umožňuje ľahko nájsť nielen konkrétne, ale aj dokumenty s ním súvisiace.
    Po istej dobe sa wiki môže stať bázou podnikových znalostí, popisov používaných procedúr, procesov a postupov, čo môže pomôcť najmä novým pracovníkom rýchlo sa v podniku „zabehnúť“.
    Zavedenie wiki zníži počet emailov „blúdiacich“ po podniku.
    Pokiaľ ide o vlastný wiki softvér, existujú dve možnosti:
    • Využiť tzv. open source softvér, ktorý je voľne dostupný na internete. Nevýhodou tohto riešenia je, že nemáme zaručené jeho údržbu a prípadnú aktualizáciu.
    • Kúpiť si profesionálny softvér, ktorý už môže byť prispôsobený na naše pomery. Najväčšou nevýhodou tohto prístupu je vysoká cena a má zmysel len vtedy, ak to s wiki myslíme naozaj vážne.
    Pri wiki začíname akoby na zelenej lúke a veľmi záleží na tom, ako si ju dopredu vyprojektujeme, t.j. ako určíme oblasti použitia, pravidlá používania, práva a povinnosti jej používateľov. Ak to urobíme dobre, potom sa nemusíme báť, že wiki sa zmení na chaos, v ktorom sa nikto nevyzná a s ktorým nikto nechce nič mať.
    (Ing. Milan Konvit)
     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     

    20. 8. - pondelok


    DPH

    predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júli 2012 49 790 €

    podanie súhrnného výkazu k DPH za júl 2012 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €

    27. 8. – pondelok

    DPH

    podanie daňového priznania k DPH za júl 2012 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)

    splatnosť DPH za júl 2012 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou

    Spotrebné dane

    podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za júl 2012

    31. 8. – piatok

    Daň z príjmov

    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za júl 2012

    splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 €

    Daň z motorových vozidiel

    splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €

    Poistné

    písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v júli 2012, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát

    do výplatného termínu

    Poistné

    splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za júl 2012

    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru

    Daň z príjmov

    odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za júl 2012

    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za júl 2012 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

    Do 30 dní

    Miestne dane

    oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností

    vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel

    zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

    Do konca nasledujúceho mesiaca

    Správa dane

    odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane

    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani

    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu

    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

     

     
     
    EKONOMIKA
    Názov krajiny Názov meny Mena 13.7. 16.7. 17.7. 18.7. 19.7. 20.7. 23.7. 24.7.
    USA americký dolár USD 1,2185 1,2177 1,2281 1,2234 1,2287 1,22 1,2105 1,2089
    Japonsko japonský jen JPY 96,6 96,25 97,14 96,63 96,51 95,86 94,72 94,63
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,395 25,388 25,34 25,278 25,331 25,57 25,579 25,539
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4385 7,4397 7,4421 7,4388 7,4387 7,4394 7,4396 7,4392
    V. Británia anglická libra GBP 0,7875 0,7844 0,78615 0,784 0,783 0,77835 0,7798 0,7785
    Maďarsko maďarský forint HUF 288,95 288,15 286,81 285,9 284,05 285,97 288,34 288,93
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6961 0,6961 0,6962 0,6959 0,6959 0,6962 0,6962 0,6962
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2113 4,1844 4,1705 4,1795 4,1584 4,1626 4,1968 4,2133
    Rumunsko rumunský leu RON 4,5615 4,565 4,5673 4,5653 4,575 4,5995 4,624 4,6388
    Švédsko švédska koruna SEK 8,5746 8,6185 8,6046 8,4927 8,5045 8,454 8,4508 8,4215
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2009 1,201 1,201 1,201 1,201 1,2009 1,201 1,201
    Nórsko nórska koruna NOK 7,441 7,4525 7,475 7,4825 7,4775 7,423 7,381 7,372
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,486 7,484 7,482 7,481 7,515 7,506 7,5028 7,502
    Rusko ruský rubeľ RUB 39,9148 39,7916 39,805 39,6991 39,31 39,016 39,4914 39,624
    Turecko turecká líra TRY 2,2165 2,2115 2,2253 2,2131 2,2129 2,2075 2,2043 2,2105
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,1984 1,1934 1,1941 1,1867 1,1775 1,1739 1,1784 1,1754
    Brazília brazílsky real BRL 2,48 2,4851 2,4966 2,4756 2,4806 2,4636 2,4698 2,471
    Kanada kanadský dolár CAD 1,2391 1,2367 1,2463 1,2399 1,2375 1,2323 1,2314 1,2307
    Čína čínsky jüan CNY 7,7849 7,7687 7,8282 7,7937 7,8317 7,7775 7,7303 7,7199
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,4523 9,4456 9,5253 9,4893 9,53 9,4634 9,3899 9,3776
    Indonézia indonézska rupia IDR 11547,93 11530,61 11605,97 11587,05 11607,5 11539,91 11476,02 11470,25
    India indická rupia INR 67,194 67,37 67,601 67,828 67,634 67,533 67,756 67,843
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1402,4 1398,88 1404,93 1398,54 1399,4 1393,41 1391,08 1388,79
    Mexiko mexické peso MXN 16,3659 16,2379 16,1864 16,1445 16,1271 16,2327 16,3715 16,5008
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,8815 3,8727 3,8912 3,8702 3,8667 3,8448 3,8396 3,8453
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5403 1,5338 1,5394 1,5397 1,5273 1,5237 1,5301 1,5288
    Filipíny filipínske peso PHP 51,11 50,968 51,295 51,021 51,188 51,186 50,948 50,783
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5459 1,5426 1,5495 1,5416 1,5403 1,5332 1,5264 1,5224
    Thajsko thajský baht THB 38,56 38,53 38,783 38,794 38,827 38,674 38,47 38,431
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,156 10,0722 10,0543 10,0063 10,0178 10,0778 10,2454 10,283
    Izrael izraelský šekel ILS 4,834 4,8505 4,8934 4,8989 4,954 4,883 4,8923 4,9274


    Názov krajiny Názov meny Mena 25.7. 26.7. 27.7. 30.7. 31.7. 1.8. 2.8. 3.8.
    USA americký dolár USD 1,2134 1,226 1,2317 1,2246 1,2284 1,2298 1,2346 1,2245
    Japonsko japonský jen JPY 94,97 95,79 96,29 95,78 96,03 96,2 96,64 95,85
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,56 25,505 25,31 25,258 25,255 25,358 25,26 25,285
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4386 7,4384 7,439 7,4385 7,4407 7,4418 7,4417 7,4415
    V. Británia anglická libra GBP 0,7832 0,7828 0,78295 0,77985 0,78395 0,7875 0,7904 0,78745
    Maďarsko maďarský forint HUF 288,61 284,81 282,65 279,7 278,94 280,38 279,93 278,95
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6963 0,6963 0,6966 0,6965 0,6961 0,6967 0,6969 0,6965
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1936 4,1506 4,1275 4,1207 4,105 4,1058 4,1031 4,0892
    Rumunsko rumunský leu RON 4,6093 4,623 4,611 4,5635 4,58 4,5938 4,6188 4,647
    Švédsko švédska koruna SEK 8,4592 8,4505 8,5008 8,3488 8,359 8,3189 8,334 8,2797
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,201 1,201 1,201 1,201 1,2014 1,2013 1,2024 1,2012
    Nórsko nórska koruna NOK 7,3695 7,399 7,473 7,422 7,4215 7,385 7,4045 7,37
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5023 7,526 7,5252 7,522 7,5175 7,516 7,5267 7,5252
    Rusko ruský rubeľ RUB 39,73 39,688 39,706 39,369 39,527 39,777 39,883 39,685
    Turecko turecká líra TRY 2,214 2,2317 2,2386 2,211 2,199 2,2112 2,2147 2,1897
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,1792 1,179 1,1807 1,1668 1,1675 1,1691 1,1717 1,1649
    Brazília brazílsky real BRL 2,4738 2,4806 2,4875 2,4828 2,5117 2,5221 2,5134 2,5018
    Kanada kanadský dolár CAD 1,236 1,2356 1,2407 1,2297 1,2312 1,232 1,2373 1,2282
    Čína čínsky jüan CNY 7,7518 7,8283 7,8591 7,8123 7,8147 7,8322 7,8612 7,8031
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,4132 9,5107 9,5544 9,4971 9,5246 9,5359 9,5752 9,4958
    Indonézia indonézska rupia IDR 11521,26 11622,38 11660,03 11591,31 11606,59 11618,25 11686,68 11597,39
    India indická rupia INR 68,145 68,074 68,156 68,069 68,367 68,222 68,934 68,272
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1395,59 1404,59 1402,3 1392,94 1387,85 1386,34 1396,99 1388,56
    Mexiko mexické peso MXN 16,5456 16,5217 16,4814 16,2021 16,2856 16,3514 16,4551 16,2603
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,851 3,8766 3,8938 3,8593 3,8455 3,8301 3,8503 3,8277
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5409 1,5353 1,5287 1,5133 1,5166 1,5145 1,5164 1,5038
    Filipíny filipínske peso PHP 51,096 51,485 51,639 51,262 51,244 51,298 51,564 51,104
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5263 1,5336 1,5407 1,5268 1,5278 1,5315 1,5366 1,5255
    Thajsko thajský baht THB 38,453 38,729 38,836 38,673 38,67 38,726 38,902 38,657
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,2333 10,168 10,1634 10,0252 10,0556 10,1682 10,2353 10,1149
    Izrael izraelský šekel ILS 4,9359 4,9928 5,0072 4,9458 4,9064 4,8766 4,911 4,8949


    Názov krajiny Názov meny Mena 6.8. 7.8. 8.8. 9.8. 10.8. 13.8. 14.8. 15.8.
    USA americký dolár USD 1,2379 1,2436 1,2336 1,2301 1,2262 1,2339 1,2352 1,2276
    Japonsko japonský jen JPY 96,99 97,58 96,68 96,53 96,12 96,61 97,14 96,98
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 25,158 25,114 25,173 25,135 25,205 25,145 25,04 24,962
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4422 7,4437 7,4438 7,4424 7,4427 7,4431 7,4434 7,4435
    V. Británia anglická libra GBP 0,795 0,7934 0,7888 0,7871 0,7861 0,78615 0,786 0,7826
    Maďarsko maďarský forint HUF 275,66 277,11 277,93 276,79 278,9 279,1 278,62 279,39
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6963 0,6962 0,6963 0,696 0,6962 0,6963 0,6962 0,6962
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,0345 4,0506 4,0905 4,0678 4,0961 4,082 4,0833 4,0875
    Rumunsko rumunský leu RON 4,5798 4,5435 4,5499 4,5443 4,5345 4,5315 4,5275 4,4808
    Švédsko švédska koruna SEK 8,3401 8,322 8,277 8,2669 8,2077 8,2312 8,2483 8,225
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2013 1,2015 1,2012 1,201 1,2009 1,201 1,201 1,2011
    Nórsko nórska koruna NOK 7,3945 7,3575 7,304 7,2955 7,27 7,3065 7,301 7,2955
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5135 7,5165 7,497 7,5025 7,4865 7,463 7,4575 7,457
    Rusko ruský rubeľ RUB 39,2583 39,2407 39,246 38,979 39,144 39,1625 39,2677 39,2189
    Turecko turecká líra TRY 2,2035 2,2142 2,2094 2,1959 2,1942 2,2099 2,2147 2,2137
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,1727 1,1741 1,1704 1,1639 1,1661 1,1689 1,1728 1,1725
    Brazília brazílsky real BRL 2,513 2,5204 2,5103 2,4913 2,4772 2,4954 2,4945 2,4872
    Kanada kanadský dolár CAD 1,2385 1,2409 1,2309 1,223 1,2192 1,2235 1,2251 1,2175
    Čína čínsky jüan CNY 7,8904 7,9175 7,8473 7,8226 7,7989 7,8509 7,8545 7,8104
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,6004 9,6432 9,5679 9,5405 9,5121 9,5716 9,5813 9,5227
    Indonézia indonézska rupia IDR 11720,81 11770,39 11685,79 11652,07 11632,35 11710 11721,86 11668,81
    India indická rupia INR 68,737 68,484 68,36 68,018 67,79 68,289 68,751 68,36
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1396,34 1403,95 1396,3 1386,43 1386,66 1393,23 1395,53 1388,96
    Mexiko mexické peso MXN 16,2109 16,339 16,3722 16,1949 16,1368 16,163 16,1714 16,1822
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,8449 3,8576 3,8272 3,8193 3,8222 3,8524 3,8493 3,8382
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5112 1,5139 1,5177 1,5171 1,5162 1,5205 1,5259 1,5253
    Filipíny filipínske peso PHP 51,732 51,888 51,507 51,414 51,261 51,701 51,834 51,882
    Singapur singapurský dolár SGD 1,537 1,5423 1,5375 1,5326 1,5296 1,5356 1,5392 1,5351
    Thajsko thajský baht THB 38,969 39,149 38,883 38,76 38,589 38,769 38,81 38,743
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,1156 10,1113 10,1532 9,9548 9,9772 10,0093 10,0243 10,0795
    Izrael izraelský šekel ILS 4,9269 4,964 4,9364 4,909 4,9051 5,0008 4,9954 4,9505


    Názov krajiny Názov meny Mena 16.8. 17.8. 20.8.
    USA americký dolár USD 1,2279 1,2337 1,23
    Japonsko japonský jen JPY 97,38 97,97 97,82
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 24,912 25,02 24,905
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4444 7,4459 7,4456
    V. Británia anglická libra GBP 0,78195 0,78515 0,78345
    Maďarsko maďarský forint HUF 278,39 278,78 277,84
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528
    Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,6962 0,6963 0,6962
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,0771 4,0806 4,0697
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4895 4,4914 4,4958
    Švédsko švédska koruna SEK 8,2347 8,2766 8,2339
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,201 1,2011 1,201
    Nórsko nórska koruna NOK 7,337 7,3295 7,313
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,4525 7,4623 7,4694
    Rusko ruský rubeľ RUB 39,1751 39,395 39,4883
    Turecko turecká líra TRY 2,2088 2,2247 2,2161
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,171 1,1829 1,1784
    Brazília brazílsky real BRL 2,4817 2,4948 2,4817
    Kanada kanadský dolár CAD 1,2139 1,2195 1,2167
    Čína čínsky jüan CNY 7,8172 7,8445 7,8235
    Hongkong hongkongský dolár HKD 9,5247 9,568 9,5412
    Indonézia indonézska rupia IDR 11660,38 11728,32 11686,5
    India indická rupia INR 68,486 68,736 68,51
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1392,95 1400,39 1396,5
    Mexiko mexické peso MXN 16,1358 16,3281 16,1413
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,8411 3,8649 3,848
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5201 1,5301 1,523
    Filipíny filipínske peso PHP 51,999 52,344 52,148
    Singapur singapurský dolár SGD 1,536 1,5452 1,5432
    Thajsko thajský baht THB 38,753 38,886 38,771
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 10,126 10,2738 10,2264
    Izrael izraelský šekel ILS 4,9512 4,9706 4,959

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 11-12/2012 (Poradca) - mesačník nielen pre podnikateľov
    • Zákon o konkurze a reštrukturalizácií - účelom tohto zákona je usporiadanie majetkových pomerov dlžníka, ktorý je v úpadku. Zákon pozná dve formy úpadku, a to insolvenciu, resp. platobnú neschopnosť vymedzenú v § 3 ods. 2 ZoKR a predlženie vymedzené v § 3 ods. 3 ZoKR. Neurčuje ale aký stav ekonomiky je potrebné považovať za hroziaci úpadok.

    Poradca 13/2012 (Poradca ) - mesačník nielen pre podnikateľov
    • Zákon o účtovníctve - upravuje rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva a rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky. Zákon o účtovníctve sa vzťahuje na právnické osoby, ktoré majú sídlo na území SK, na zahraničné osoby, ak na území SR podnikajú, alebo vykonávajú činnosť podľa osobitných predpisov a na FO, ktoré podnikajú alebo vykonávajú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.

    Dane, účtovníctvo – vzory a príklady (DÚVaP) č. 7-8/2012
    • Registrácia k DPH
    • Konkurz a reštrukturalizácia
    • Jednoduché účtovníctvo a zákon o účtovníctve
    • Účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) č. 7-8/2012
    • Predaj podniku v ZDP
    • Dodatočné daňové priznania
    • Letné brigády z daňového pohľadu
    • Dovolenka

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 7-8/2012
    • Vzdelávanie zamestnancov
    • Pružný pracovný čas
    • Zamestnanecké benefity a spôsoby ich poskytovania
    • Odmeňovanie zamestnancov na základe minimálnej mzdy

    Verejná správa (VS) č. 7-8/2012
    • Ukončenie štúdia a daňový bonus
    • Stredné školy od 1. septembra 2012
    • Daňový bonus u zamestnancov
    • Zúčtovacie vzťahy VS

    1000 riešení č. 7-8/2012
    • Letné brigády
    • Finančný majetok
    • Dane v praxi
    • Účtovníctvo
    • Zákonník práce

    PRIPRAVUJEME

    Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 1/2013(VIII/2012)
    • Občiansky súdny poriadok s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Obchodný majetok FO a PO
    • Pohľadávky ako zúčtovacie vzťahy
    • Obchodovanie v EÚ a DPH

    Verejná správa – (VS) - mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným
    • Základné ľudské práva a slobody
    • Rozpočet verejnej správy

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Zmena životného minima od 1. 7. 2012
    • Fond úrazového poistenia
    • Absolventská prax

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO) – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Povinnosti prijímateľov investičnej pomoci
    • Zdaňovanie príjmov z duševného vlastníctva
    • Zmeny v JÚ pre fyzické osoby podnikateľov v roku 2012

    1 000 riešení – mesačník, č. 9/2012(VIII/2012)
    • Obchodovanie v EÚ
    • Konkurz a reštrukturalizácia
    • Pracovnoprávne vzťahy
    • Dane v praxi
    • Jednoduché účtovníctvo
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     

    FINANČNÝ MAJETOK
    Ako má postupovať daňovník , ak chce predávať majetok - ( hnuteľné a nehnuteľné veci), ktoré využíval na podnikanie a mal ho zaradený do obchodného majetku? V akom pomere je súčasťou základu dane daňovníka príjem z predaja tohto majetku ? Odpovede nielen na tieto otázky sa dozviete v našich publikáciách.

    Odpisovanie finančného obchodného majetku - príspevok
    mesačník Poradca 13/2012 (A5, 240 str.)


    Obchodný podiel FO v s.r.o - príspevok
    mesačník DUO 7-8/2012 (A4, 120 str.)


    Finančný majetok - riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 7-8/2012 (A5, 120 str.)




    BALÍČEK FINANČNÝ MAJETOK obsahuje:
    DUO 7-8/2012 + Poradca 13/2012 + 1000 riešení 7 -8/2012

    Cena balíčka je 22,40 €.
    Cena balíčku s 30% zľavou je 14,56 €.
    Ušetríte 7,84 €.
    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov. Objednávky vybavujeme do 48 hodín.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk


    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
    OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODIN

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page