Em@ilové noviny

 

č. 17/2011

19.7.2011

 

 
 
 Téma novín 
 P6 aktual v legislatíve 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

   Dnešné em@ilové noviny sú trochu netradičné. Nakoľko je tu leto, tak sme sa v nich zamerali na toto obdobie. Ako na leto je Téma novín.
   Ako predísť štípancom a aká je pri nich vhodná pomoc, tieto informácie získate po prečítaní príspevku Letné štípance. V týchto dňoch, keď je dostupné čerstvé ovocie i zelenina je vhodný čas pre kontrolovaný pôst. Detoxikácia ako predsavzatie je článok, ktorý vás poučí o vhodnej očiste organizmu.
   Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
V tomto čísle nájdete:

 

 
 
[Téma novín] AKO NA LETO

 
LETNÉ ŠTÍPANCE

Na bodnutie blanokrídleho hmyzu
(včela, osa, sršeň, čmeliak) sme, čo sa týka živočíšnych jedov, asi najcitlivejší. Osa je agresívnejšia a často bodá viackrát do tej istej oblasti, sršeň patrí medzi menej útočný hmyz. Včela na rozdiel od osy alebo sršňa necháva žihadlo spolu s kusom zadočku v rane, čo je pre ňu smrteľné poranenie. Pri vyberaní žihadla nie je dobré naň tlačiť, lebo zo zvyšku "pozadia" môže vystreknúť pod kožu ešte viac jedu - lepšie je pokúsiť sa ho "vydlabnúť" (vyšpárať, vytiahnuť pinzetou). Miesto vpichu je vhodné umyť studenou vodou a neutralizovať potretím čpavkovou vodou, čistým liehom alebo inou zásaditou tekutinou. Pri bodnutí do úst je dobré, keď postihnutý konzumuje zmrzlinu, cmúľa ľad alebo navlhčenú soľ a čo najrýchlejšie vyhľadá lekára.

Nezabudnite
Asi najhoršie a najútočnejšie budú však osy, ktoré si robia hniezda často na skrytých miestach medzi panelmi, v škárach múrov domov, na balkónoch, pod strechami, v skriniach, dutinách pod omietkami alebo za obkladmi. Lákajú ich tiež nevynesené odpadkové koše, interiéry autobusov, električiek aj osobných automobilov a nájdeme ich v obchodoch i reštauráciách. Na rozdiel od včiel, ktoré priťahujú len sladké objekty, osy sú všežravce a láka ich okrem sladkého tiež mäso, šunka, salámy či iné údeniny.


Ako ochrana pred osami sa odporúčajú najrozličnejšie druhy účinných repelentov. V prítomnosti osy nie je vhodné robiť prudké pohyby a pri jedle je treba sledovať každé sústo, aby sme náhodou neprehltli s jedlom aj osu, ktorá medzitým potravinu obšťastnila svojou prítomnosťou. Osy lákajú aj najrozličnejšie voňavé spreje, parfémy a voňavky. Treba sa vyhýbať miestam, kde sa osy vyskytujú, zakrývať odpadky, nenechávať na stole nedopité sladké nápoje, nedvíhať zo zeme ovocie, nechodiť naboso a v prírode nosiť radšej ľahké oblečenie, ktoré pokrýva väčšinu tela. Ak niekoho bodne viacero ôs, je to pre neho veľmi nebezpečná situácia, hoci nemusí byť na osie poštípanie alergický.
Uštipnutie, respektíve bodnutie žihadlom osy spôsobí u väčšiny ľudí len miestnu (lokálnu) reakciu - pálenie, začervenanie, opuch - ktorá trvá nanajvýš dva dni. V takomto prípade je najlepšie na miesto poštípania prikladať studené obklady a použiť protialergický gél či tabletky, čo zvyčajne stačí. V prípade alergického jedinca dochádza po bodnutí osou k závažnejším reakciám. Bolesť, pálenie a rozsiahly opuch môžu vtedy trvať aj niekoľko dní. Najťažším prejavom alergickej aktivity je anafylaktická reakcia - začína výsevom žihľavkovitých pupencov, nevoľnosťou, neskôr bolesťami brucha, hrudníka, pocitmi na zvracanie a zvracaním, závratmi, sťaženým prehĺtaním, zmodraním kože a slizníc a následným bezvedomím.
Uštipnutie osou však môže mať aj smrteľný koniec, a preto by mal alergik po porade so svojím lekárom pri sebe nosiť pohotovostný balíček, ktorý v prípade poštípania musí použiť. Tvoria ho štyri lieky - steroidný hormón, protialergický liek druhej generácie, sprej na uvoľnenie dýchania a adrenalínová, život zachraňujúca injekcia EpiPen auto-injector.

DVOJKRÍDLY HMYZ REPREZENTUJÚ NAJMÄ KOMÁRE
  • samci sa živia kvetinovým nektárom a samice sajú (pijú) krv hlavne cicavcom, dokáže poriadne znepríjemniť život. Nadmerné pobodanie komármi v oblastiach, kde sa tento hmyz premnožil by však nemalo pre človeka znamenať zväčšené riziko ochorenia niektorou z infekčných chorôb (aspoň čo sa týka "domácich" druhov komárov). Občas však na verejnosť "presiaknu" obavy, že komáre prenášajú zákerné infekcie - napríklad AIDS. Bolo vedecky dokázané, že táto cesta nákazy nie je možná okrem iného aj preto, lebo infekčná dávka vírusu HIV by bola vzhľadom k veľkosti komára tak malá, že by človeka neohrozila.
  • O možnosti prenosu AIDS by sa možno dalo uvažovať, ak by komáre dosahovali veľkosť králika. Rovnako tak sa nepredpokladá prenos lymskej boreliózy komármi, hoci vedci tento problém neustále sledujú. Pobodanie však môže spôsobiť takzvanú Valtickú horúčku prenosom vírusu Ťahyňa. Ochorenie nie je považované za závažné a prebieha buď skryto alebo pripomína miernu chrípku. Poštípanie komármi však môže mať negatívny dosah na alergikov (hoci nie taký výrazný ako uštipnutie osou alebo včelou) - môže vyvolať závažné, život ohrozujúce reakcie organizmu.
  • Hrozia tiež druhotné (sekundárne) infekcie, pokiaľ sa poštípané svrbiace miesta rozškriabu. Preto - pokiaľ k takejto situácii dôjde, treba rozškriabané miesta vydezinfikovať a ošetriť. Proti komárom sa dá brániť len doteraz zaužívanými prostriedkami - sieťami, elektronickými odpudzovačni a repelentami.


HMYZ SA NEVIE BRÁNIŤ PROTI REPELENTU,
ani si naň "nezvykne". Repelenty ale môžu mať rôznu účinnosť, je to u každého človeka individuálne. Bežne vydrží účinkovať 2 až 4 hodiny. Úlohu hrá aj úsek dňa, v ktorom sú repelenty používané. Pri súmraku, kedy sú komáre najútočnejšie, sa pôsobenie repelentu skracuje až na jednu hodinu i menej, pretože hmyz sa najviac snaží svoj odpor k chemickej látke prekonať.

Dôležité
Repelenty je možné aplikovať priamo na pokožku, ale napríklad spreje je vhodné nastriekať i na odev, čo sa osvedčuje nielen u komárov ale aj u kliešťov. Komáre a ich pôsobenie sú mierne komplikovanou súčasťou života každého jedinca, a preto je lepšie byť pripravený.


V spomínanom období sa v prírode vyskytuje vo zvýšenej miere aj mnoho infikovaných kliešťov, prenášačov kliešťovej encefalitídy - nebezpečného vírusového ochorenia. V Európe sa vo vysokých množstvách vyskytujú kliešte ešte aj v Čechách, Rakúsku, Nemecku, Slovinsku, Chorvátsku a Poľsku. Nachádzajú sa v tráve, nízkych porastoch a listnatých lesoch. "Útok" kliešťa môže spôsobiť zápal mozgu a mozgových blán s následným čiastočným až celkovým ochrnutím, v niektorých prípadoch sa môže skončiť aj smrťou.
Postihnutý jedinec má spočiatku podobné problémy ako pri chrípke - horúčka, únava, bolesti hlavy, drieku a končatín, žalúdkové a črevné ťažkosti, celkovú nevoľnosť, nechutenstvo, nutkanie na dávenie. Toto obdobie môže byť veľmi krátke (pár dní), ale môže trvať aj štyri týždne.
Neskôr nasleduje čas bez akýchkoľvek príznakov (jeden až dvadsať dní) a vplyvom rozmnoženia vírusom potom dochádza k štádiu napadnutia centrálnej nervovej sústavy s poškodzovaním nervových buniek. Vtedy má postihnutý vysoké horúčky, bolesti hlavy, vracanie, stuhnutosť šije, poruchy vedomia, obrny, svetloplachosť, depresie. Potom môže dôjsť k vyzdraveniu, ale u viac ako 6 percent chorých dlhodobo pretrvávajú, bolesti hlavy, obrny alebo dochádza k úbytku svalovej hmoty. Niekedy má ochorenie aj fatálny koniec.

NA TÚTO CHOROBU ZATIAĽ NEEXISTUJÚ CIELENÉ LIEKY
a jedinou možnou ochranou (okrem vyhýbania sa infikovaným oblastiam) je pre preventívne očkovanie podľa špecializovanej schémy. Očkovacia látka obsahuje usmrtené vírusy, ktoré už nemajú schopnosť rozmnožovania. Po zaočkovaní touto látkou si začne imunitný systém vytvárať obranné látky ako pri skutočnom ochorení a neskôr je potom schopný zabrániť vzniku nebezpečného ochorenia. Protilátky totiž zabránia vírusom kliešťovej encefalitídy, aby vnikli do buniek organizmu, a tak vzniklo ochorenie. Najlepšie je, keď sa dávame každé tri roky preočkovať jednou vakcínou. Tak si môže zabezpečiť skutočnú ochranu pred ochorením.

V LETE SA ZVYŠUJE RIZIKO OCHORENIA LYMSKOU BORELIÓZOU.
Ide o problém, ktorý vyvoláva baktéria Borrelia burgdorferi. Tá sa do tela dostáva tiež uhryznutím kliešťom. Baktérie prenikajú do organizmu v mieste zahryznutia (bodnutia, prisatia) a možnosť prenosu infekcie závisí aj od času , ktorý je poskytnutý na cicanie krvi. Čím je dlhší, tým je väčšia pravdepodobnosť prenosu infekcie. Nie každý kontakt jedinca s pôvodcom nákazy musí znamenať ochorenie. Inkubačná doba (čas, kým vypuknú príznaky) je veľmi zákerná a pohybuje sa v rozpätí od jedného do tristo dní.
Vlastné ochorenie sa veľmi ťažko presne identifikuje a diagnostikuje, pretože svojimi príznakmi môže pripomínať mnoho iných chorôb alebo telesných stavov. V prvom štádiu sa môžu ale nemusia vyskytnúť kožné príznaky - pomaly sa kruhovite šíriaca červená škvrna v mieste prisatia hmyzu, obvykle ohraničená lemom so svetlým stredom. Môže sa však vyskytnúť aj horúčka, triašky, bolesti svalov, únava - všetko príznaky, ktoré svedčia pre akýsi druh chrípky.
V ďalšom štádiu sa vyskytne stav podobný chronickej únave, ktorý môže imitovať pretrénovanie z "nepochopiteľných" príčin. Nastupuje neskôr - niekedy aj pol roka po prvom štádiu. Po uplynutí ďalších mesiacov sa objavujú stále zvýšené teploty, bolesti kĺbových spojení, chrbtice, ochabujúce svalstvo, poruchy srdcového rytmu. Liečba je potom dlhodobá a postihnutý musí byť pravidelne kontrolovaný u lekára viac ako dva roky, hoci v pracovnej kariére môže po odznení ťažkostí a rekonvalescencii (trvá viac týždňov až mesiacov) pokračovať.

ZÁVER
Ako predísť spomínaným nepríjemnostiam? Je dobré okamžite pri podozrení na útok zákerného hmyzu reagovať lekárskou kontrolou. Opatrnosti nie je nikdy dosť a pracovná aj osobná neschopnosť je zbytočne dlhá. Zdravie je naozaj len jedno a komfortne žiť aj pracovať bez jeho stopercentnej kvality ide ťažko a nie bezpečne.

DETOXIKÁCIA AKO PREDSAVZATIE

Ťažobu prehnanej konzumácie jedál, ktoré v priebehu roku rozumne zdravý jedálny lístok obvykle neakceptuje, je možné najlepšie "prelomiť" pozvoľne - čo najprirodzenejšou očistnou detoxikáciou alebo kontrolovaným pôstom.

UŽ KLASIK MEDICÍNY HIPPOKRATES VEDEL, ŽE TELO TREBA Z ČASU NA ČAS ZVNÚTRA VYČISTIŤ.
Neobvyklý stav, pri ktorom ubúdala energia a dostavovala sa únava aj celkové vyčerpanie, formuloval ako zanesenie organizmu jedovatými látkami - toxínmi. Svojim prejedeným pacientom ordinoval figy, ďatle, hrozienka a veľké množstvo čistej vody, ale tiež popísal celý rad bylinných liekov a liečebných postupov, ktoré v organizme likvidovali jeho nežiaduce produkty.
Tak bolo telo postupne zbavované "špiny", ale aj zlých duchov - všetkého, čo v staroveku i stredoveku ľudia pokladali za škodlivé.
Lekári púšťali žilou, podávali dávidlá, preháňadlá, zariekavaním vyháňali diabla. Samozrejme, že sa to netýkalo len fyzického zdravia a kondície, ale aj duševného stavu a citového rozpoloženia, teda všetkého toho, čo možno označiť ako "celkovú záťaž".
Očistné techniky a hladovky, korenia v mystických technikách, ktoré mali uľahčiť a prehĺbiť duchovné zážitky. Vo východoázijských krajinách sa ľudia tradične postia z rôznych duchovných, rituálnych, asketických alebo náboženských dôvodov. Kresťanstvo, židovstvo, islam, budhizmus aj hinduizmus a rôzne kmeňové náboženstvá poznajú držanie pôstu ako pokánie, prípravu na oslavy, očistu, spôsob trúchlenia alebo obetovania, spojenia s Bohom, podporu mysle a duševných síl. Po celé stáročia lekári aj liečitelia liečili choroby pôstom nielen u ľudí, ale takisto u zvierat. Vedeli, že neschopnosť a neznalosť, ako žiť v súlade s prírodnými zákonmi, môžu byť tou najťažšou chorobou.

DETOXIKOVAŤ TEDA VÔBEC NEZNAMENÁ HLADOVAŤ
ako by sa mohli niektorí "nadšenci" mylne domnievať. Kto hladuje, chce jesť, ale nesmie. Ale jedinec, ktorý absolvuje čistiaci proces sám z vlastnej vôle alebo podľa určitej svojej či lekárovej koncepcie, na istý čas výrazne obmedzujú príjem "klasickej" potravy a neprejedá sa.
Ak to robí správne, netrpí ani pocitom hladu ani zlou náladou alebo stratou výkonnosti a po očistných dňoch hovorí o nových pocitoch sviežosti a činorodosti.
Za touto metódou je čosi viac ako túžba po chudnutí alebo zlepšení postavy. Kto sa učí obmedzovať, zhadzuje zo seba aj duševnú záťaž. Jeho zmysly sa prebúdzajú a v hlave sa tvoria miesta pre nové dojmy, vzdelávanie a chápanie noviniek. Treba len vedieť a uvedomiť si, že určité typy potravín môžu pôsobiť viac "jedovato" (červené alebo hnedé mäso) a iné skôr ako "protijedy" (naturálna ryža a pod.)

ŠOKOVÁ OČISTA V PODOBE NÁRAZOVEJ DETOXIKAČNEJ KÚRY
alebo vyčerpávajúceho pôstu vzhľadom na predpokladané fyzické aj psychické zaťaženie v priebehu nastupujúceho roku, ktoré navyšuje množstvo nežiaducich odpadových produktov (kreatínkináza, laktát, kyselina močová, amoniak) v našom organizme, neprichádza do úvahy. Preto je vhodné sústrediť sa na postupnú individuálnu úpravu pitného režimu a jedálneho lístka. Na raňajky sa odporúča konzumovať menej kravského mlieka a viac jogurtov s probiotickými kultúrami v zmesi s obilninami, ľanovými, sezamovými, slnečnicovými a tekvicovými semiačkami.

CEZ DEŇ NESMÚ CHÝBAŤ
rôzne varianty hustých zeleninových polievok a v pare varená pestrofarebná zelenina (brokolica, paprika, karfiol, petržlen, mrkva, paradajky). Ako prílohy k hlavným jedlám (viac jesť morské olejnaté ryby!) sa preferujú rôzne druhy ryže alebo varené zemiaky. Cestoviny je vhodné konzultovať s lekárom.
Na minimum treba obmedziť soľ, biely cukor a čokoládové zákusky. Ako dezert sú odporúčané rôzne zmesi orechov (kešu, lieskovce, mandle), z ovocia najmä, na enzymatické zmesi bohatý, ananás, sušené slivky, marhule a figy.
V pitnom režime je dobré minimalizovať pitie kávy, energetických nápojov a čierneho čaju. Ráno najlepšie prebudia naše obličky zásadité (alkalické) minerálky a trocha vlažnej vody s citrónom. Cez deň sú dôležité rôzne ochutené riedke minerálne (iontové) nápoje v množstve aspoň troch litrov, nesladené bylinkové čaje (zelený, harmančekový, zázvorový, šípkový, mätový, žihľavový), minerálne vody s nízkym obsahom uhličitanov (bubliniek) a šťava z aloe vera, či skorocelový sirup.
Pracovník v plnom pracovnom procese nemôže priveľmi experimentovať so svojim jedálnym lístkom. Zásady sú v podstate dané a zaužívané, a tak pokiaľ prejaví záujem (alebo mu je naordinované) vykonávať očistné kúry, malo by to byť po zrelej úvahe a konzultáciách s lekárom. V náročnom dennom a týždennom cykle (o mesačnom ani nehovoriac) treba všetky výhody a nevýhody takejto metódy posúdiť a rozhodnúť správne.

Dôležité
Kontrolovaný zdravotný stav je pre absolvovanie detoxikačnej kúry nevyhnutný. Akýkoľvek typ takéhoto nového režimu totiž za určitých okolností znamená pre telo i dušu aj poriadnu porciu práce naviac, najmä však pre obličky.


Musia vylúčiť viacej kyselín, ktoré vznikajú rozkladom tukov. To však môže brániť dostatočnému a plynulému vylučovaniu kyseliny močovej, čo pri nedodržiavaní správneho bohatého pitného režimu môže viesť v extrémnych prípadoch k problémom s kĺbami. Aj preto je pri očiste, najmä v čase rehabilitácie po pracovnej záťaži kedy môžu prebiehať regeneračné procedúry pri relatívnom fyzickom i psychickom pokoji, nevyhnutné vypiť väčšie množstvo tekutín.

DÔLEŽITÉ DETOXIKAČNÉ TIPY:
  • Treba poinformovať rodinu, spolupracovníkov a blízke okolie o svojich očistných zámeroch, aby sa na tento moment mohla pripraviť, prípadne sa pridať. Ak absolvuje kúru viacero kolegov, určite to ide ľahšie a je to efektívnejšie -- Mimoriadne dôležitá je priebežná lekárska kontrola.
  • Počas detoxikácie sa podnikateľ potí oveľa viac ako inokedy, najmä v noci. Niekedy sa môže objaviť zvýraznený zápach z úst. Preto treba dbať obzvlášť na osobnú a ústnu hygienu.
  • Okrem fyzického tréningu (napr. vo fitness centre) neuškodia pravidelné ostré prechádzky na čerstvom vzduchu. Ideálne je trištvrte hodinové vytrvalostné zaťaženie (rýchla chôdza, beh na lyžiach, plávanie, bicyklovanie) do spotenia. Treba robiť to, čo má človek obzvlášť rád a čo mu pomôže zahnať prípadné pocity hladu.
  • Pri detoxikácii býva niekedy chladno. Mení sa totiž tráviaca činnosť, ktorá dodáva pocit tepla. Pomáha teplejší odev, teplá sprcha, potivé fyzioterapeutické procedúry (sauna, horúce vodné a parné kúpele, masáže), ktorým sa musí venovať maximálna pozornosť.

Detoxikačné limity má ten, kto:
  • Je oslabený dlhšie trvajúcim ochorením, operáciou a pod.
  • Je už dlhší čas nadmerne nervózny a depresívny.
  • Trpí poruchami príjmu potravy.
  • Užíva pravidelne lieky.
  • Je (v prípade "slabšieho" pohlavia) tehotná dáma alebo kojaca matka.
Detoxikačné procesy sú iba variantou životného štýlu, menej obvyklá možnosť ponúkajúca priestor na dôkladné prečistenie telesnej schránky pred ďalšími ročnými obdobiami. Určite neuškodí…

DETOXIKAČNÉ RECEPTY
Draselný (zásaditý) vývar
Nakrájajte asi jeden a pol kilogramu rôznej zeleniny, najradšej čerstvej a bioprodukovanej, respektíve nekonzervovanej. Treba ju dôkladne umyť a v prípade koreňovej (zeler, petržlen, mrkva) aj vydrhnúť. Ak je prirodzene dopestovaná, neolúpte ju. Pridajte zväzok petržlenovej vňate a prípadne aj sušenú zelerovú. Dajte ich do panvice z nehrdzavejúcej ocele alebo neoxidujúceho materiálu s 2,2 l filtrovanej alebo pramenistej vody, ale bez korenín. Zmes priveďte do varu a nechajte na miernom ohni asi 30 minút. Dajte vychladnúť a potom tekutinu prefiltrujte a uchovajte v chladničke, kým ju nebudete potrebovať.

ŠŤAVY NA DETOXIKÁCIU
Šťavy z mrkvy, červenej repy a zeleru majú vynikajúce prečisťujúce účinky. Najlepšie je rozriediť prvé dve so zelerovou alebo inou zeleninovou šťavou.
Ďalšou odporúčanou zeleninou na šťavy sú brokolica, kapusta, hlávkový šalát, jarné druhy zeleniny, paradajky, cibuľa a naklíčené semená.
Ochuťte ich bylinkami, cesnakom, sušeným korením, ako je škorica, alebo pálivými druhmi zeleniny (napríklad čili papričkami). Ak máte radi morské riasy, do odšťavovača pridajte jednu alebo dve byľky.
Dobré kombinácie:
  • - mrkva s brokolicou a zopár púpavových listov,
  • - paradajka, fenikel a petržlen,
  • - mrkva, zeler, hlávkový šalát a koriander,
  • - zeler s cibuľkou a žeruchou,
  • - mrkva, červená repa, špenát a reďkovka,
  • - paradajka, červená repa, zeler a uhorka.

DETOXIKAČNÝ DOTAZNÍK
(podľa známeho amerického diétológa Dr. Haasa, upravený autorom článku)
Pomalá detoxikácia je užitočná pre každého, kto odpovie kladne aspoň na dve z nasledujúcich otázok:
  1. Bolieva vás často hlava alebo mávate nejaké iné podobné bolesti a ťažkosti?
  2. Jedávate často v zariadeniach rýchleho občerstvenia a máte radi vysmážané jedlá alebo kupujete predovšetkým priemyselne spracované potraviny?
  3. Pijete pravidelne kávu, hojne sladíte, doprajete si sladkosti aj počas dňa?
  4. Máte nadváhu alebo sklony k nárazovému prejedaniu sa?
  5. Mávate zvýšený krvný tlak alebo vyššie hladiny krvných tukov a cholesterolu?
  6. Máte alergickú reakciu na niektoré potraviny alebo inú alergiu, ktorá sa prejavuje ako senná nádcha, vyrážky alebo problémy s dýchaním?
  7. Trpíte zahlienením alebo častými zápalmi v nose a hrdle?
  8. Mávate zápchu alebo tráviace ťažkosti?
  9. Užívate pravidelne lieky predpísané lekárom alebo si kupujete voľne predajné lieky, máte skúsenosti s užívaním "mäkkých" drog?
  10. Fajčíte cigarety, cigary, fajku?
  11. Pijete pravidelne pivo, víno alebo tvrdý alkohol?
  12. Cítite sa často unavení alebo vyčerpaní?

RECEPT NA ZÁVER:
Bylinkový čaj
Nie viac ako 30 g sušených alebo 75 g čerstvých byliniek (mäta, harmanček, žihľava) nasypte do čajníka či inej nádoby s tesným vekom. Prilejte 500 ml zovretej vody. Prikryté nechajte 10 minút stáť, potom preceďte cez nylonové sitko. Pite teplé alebo vychladnuté. Bylinkové zápary možno uchovávať v chladničke do 24 hodín.

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATÍVE

 
ZBIERKA ZÁKONOV:

Čiastka číslo 64/2011 zo dňa 1. 7. 2011
203/2011 Zákon o kolektívnom investovaní

Čiastka číslo 65/2011 zo dňa 1. 7. 2011
204/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení zákona č. 318/2009 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

Čiastka číslo 66/2011 zo dňa 2. 7. 2011
205/2011 Rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
206/2011 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 541/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na osvetlenie pri práci

Čiastka číslo 67/2011 zo dňa 9. 7. 2011
207/2011 Zákon o zrušení zákona č. 140/2010 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny
208/2011 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 319/2008 Z. z. o uznávaní náhrady maturitnej skúšky z cudzieho jazyka v znení neskorších predpisov
209/2011 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách
210/2011 Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o vydaní výnosu o poskytovaní mimoriadnej podpory producentom zeleniny
211/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry Litovskej republiky o spolupráci v oblasti kultúry
212/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky, vládou Ruskej federácie a Kabinetom ministrov Ukrajiny o preprave jadrových materiálov medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou cez územie Ukrajiny

Čiastka číslo 68/2011 zo dňa 13. 7. 2011
213/2011 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov v Nimnici a druhy zakázaných činností v ochranných pásmach prírodných liečivých zdrojov v Nimnici
214/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ruskej federácie o vzájomnej ochrane práv na výsledky duševnej činnosti, ktoré sú využívané a získavané v procese dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce
215/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Kazašskej republiky o vojnových hroboch Príloha k čiastke 68 – k oznámeniu č. 215/2011 Z. z.

Čiastka číslo 69/2011 zo dňa 14. 7. 2011
216/2011 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve
217/2011 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvedenia a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou
218/2011 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia poskytovania vodohospodárskych služieb súvisiacich s využitím vodných tokov
219/2011 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike

Čiastka číslo 70/2011 zo dňa 15. 7. 2011
220/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
221/2011 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlačový zákon) a ktorým sa mení zákon č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov
222/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 373/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín na trh v znení neskorších predpisov

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
20. 7. - streda
DPH - predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júni 2011 49 790 €
- podanie súhrnného výkazu k DPH za jún 2011 podpísaného zaručeným elektronickým podpisom v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
- podanie súhrnného výkazu k DPH za 2. štvrťrok 2011 podpísaného zaručeným elektronickým podpisom v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €

25. 7. - pondelok
DPH - podanie daňového priznania k DPH za jún 2011 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- podanie daňového priznania k DPH za 2. štvrťrok 2011 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
- splatnosť DPH za jún 2011 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
- splatnosť DPH za 2. štvrťrok 2011 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane - podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za jún 2011

do výplatného termínu
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za jún 2011

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za jún 2011
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za jún 2011 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu

Do 50 dní
Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

August 2011

1. 8. - pondelok
Daň z príjmov - splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 € - podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za druhý štvrťrok 2011
Daň z motorových vozidiel - splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €

8. 8. - pondelok
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za júl 2011 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení (pre povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu je sadzba poistného do rezervného fondu solidarity opäť 4,75 %)
- splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za júl 2011

15. 8. - pondelok
Daň z príjmov - odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
Daň z príjmov - odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

22. 8. - pondelok
DPH - predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júli 2011 49 790 €
- podanie súhrnného výkazu k DPH za júl 2011 podpísaného zaručeným elektronickým podpisom v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €

25. 8. - štvrtok
DPH - podanie daňového priznania k DPH za júl 2011 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- splatnosť DPH za júl 2011 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane - podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za júl 2011

31. 8. - streda
Daň z príjmov - splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 16 596,96 € Daň z motorových vozidiel - splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 €

do výplatného termínu
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za júl 2011

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za júl 2011
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za júl 2011 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu

Do 50 dní
Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne

Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 1.7. 4.7. 5.7. 6.7. 7.7. 8.7.
USA americký dolár USD 1,4488 1,45 1,4461 1,4318 1,4247 1,4242
Japonsko japonský jen JPY 116,92 117,11 117,23 116,03 115,64 115,98
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,31 24,278 24,32 24,265 24,28 24,224
Dánsko dánska koruna DKK 7,4589 7,4594 7,4591 7,4589 7,459 7,4587
V. Británia anglická libra GBP 0,905 0,9015 0,8984 0,89485 0,8921 0,8932
Maďarsko maďarský forint HUF 264,93 264,03 264,64 265,06 264 263,08
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7091 0,7091 0,7091 0,7091 0,7092 0,7091
Poľsko poľský zlotý PLN 3,9678 3,9425 3,95 3,9544 3,9465 3,9401
Rumunsko rumunský leu RON 4,2396 4,2237 4,1805 4,2105 4,2068 4,201
Švédsko švédska koruna SEK 9,128 9,0992 9,0806 9,0902 9,095 9,0838
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2267 1,2324 1,2213 1,2059 1,205 1,2102
Nórsko nórska koruna NOK 7,79 7,7605 7,7525 7,7665 7,742 7,745
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,3898 7,396 7,399 7,3993 7,402 7,391
Rusko ruský rubeľ RUB 40,3909 40,365 40,3136 40,06 39,97 39,8226
Turecko turecká líra TRY 2,3362 2,3444 2,3533 2,3394 2,3342 2,3124
Austrália austrálsky dolár AUD 1,3523 1,3521 1,3526 1,342 1,3275 1,3231
Brazília brazílsky real BRL 2,2617 2,2609 2,2571 2,2495 2,2341 2,2214
Kanada kanadský dolár CAD 1,3964 1,3919 1,3929 1,3833 1,3738 1,3645
Čína čínsky jüan CNY 9,3663 9,3714 9,3528 9,2592 9,2118 9,2072
Hongkong hongkongský dolár HKD 11,275 11,2827 11,2536 11,1436 11,0883 11,0824
Indonézia indonézska rupia IDR 12371,01 12358,75 12338,42 12240,27 12174,76 12133,26
India indická rupia INR 64,595 64,416 64,2 63,579 63,307 63,227
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1545,06 1542,22 1542,09 1522,7 1517,15 1505,56
Mexiko mexické peso MXN 16,9266 16,828 16,7998 16,7138 16,5459 16,4491
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3587 4,3519 4,3491 4,3146 4,2902 4,2565
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,7552 1,7487 1,7457 1,7335 1,723 1,7111
Filipíny filipínske peso PHP 62,511 62,444 62,229 61,526 61,078 60,892
Singapur singapurský dolár SGD 1,7772 1,7783 1,7765 1,7605 1,7487 1,7364
Thajsko thajský baht THB 44,638 44,182 44,106 43,66 43,24 43,025
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 9,8011 9,7556 9,7602 9,7005 9,5925 9,5102
Izrael izraelský šekel ILS 4,9216 4,923 4,9293 4,9007 4,8566 4,8455


Názov krajiny Názov meny Mena 11.7. 12.7. 13.7. 14.7. 15.7.
USA americký dolár USD 1,4056 1,3975 1,4073 1,4202 1,4146
Japonsko japonský jen JPY 113,16 111,35 111,65 112,24 111,97
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,18 24,248 24,366 24,435 24,49
Dánsko dánska koruna DKK 7,4584 7,4579 7,4571 7,4571 7,4568
V. Británia anglická libra GBP 0,8807 0,88265 0,8823 0,88095 0,8775
Maďarsko maďarský forint HUF 266,14 267,9 269,88 269,6 270,7
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7091 0,7093 0,7091 0,7092 0,7092
Poľsko poľský zlotý PLN 3,9813 4,0315 4,0445 4,031 4,0348
Rumunsko rumunský leu RON 4,2298 4,2828 4,2955 4,2743 4,2633
Švédsko švédska koruna SEK 9,172 9,209 9,2264 9,1975 9,2121
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,1715 1,165 1,1695 1,1575 1,1577
Nórsko nórska koruna NOK 7,744 7,772 7,8355 7,838 7,8665
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,3955 7,445 7,434 7,438 7,4315
Rusko ruský rubeľ RUB 39,655 39,588 39,7275 39,8605 39,7535
Turecko turecká líra TRY 2,3104 2,3101 2,325 2,3376 2,3344
Austrália austrálsky dolár AUD 1,3168 1,3184 1,3188 1,3202 1,3264
Brazília brazílsky real BRL 2,2256 2,2107 2,2181 2,2339 2,2283
Kanada kanadský dolár CAD 1,3627 1,3584 1,3527 1,36 1,3549
Čína čínsky jüan CNY 9,0903 9,03 9,1026 9,1788 9,1426
Hongkong hongkongský dolár HKD 10,9425 10,8916 10,9633 11,0612 11,0241
Indonézia indonézska rupia IDR 12001,35 11992,66 12022,32 12124,96 12082,89
India indická rupia INR 62,501 62,489 62,65 63,213 62,971
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1486,46 1493,24 1492,14 1503,89 1497,69
Mexiko mexické peso MXN 16,4793 16,5197 16,5362 16,5824 16,551
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,2343 4,2365 4,2542 4,2663 4,2523
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,6877 1,7046 1,7041 1,683 1,6815
Filipíny filipínske peso PHP 60,445 60,309 60,493 60,961 60,709
Singapur singapurský dolár SGD 1,721 1,716 1,7207 1,7281 1,7237
Thajsko thajský baht THB 42,618 42,414 42,557 42,734 42,551
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 9,5804 9,657 9,709 9,7473 9,7576
Izrael izraelský šekel ILS 4,8378 4,8402 4,854 4,8689 4,8642

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 13/2011
  • Zákon o zdravotnom poistení s komentárom
  • Súdne poplatky
  • Daňová rezidencia

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 7-8/2011
  • Spoločník a konateľ v s.r.o.
  • Leasing
  • Manká a škody

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 7-8/2011
  • Skončenie štúdia a následné povinnosti absolventov škôl
  • Nezdaniteľná časť daňovníka a poberatelia dôchodkov
  • Faktoring a forfaiting v podnikateľskej praxi

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 7-8/2011
  • Zákon o službách zamestnanosti
  • Rekvalifikácia
  • Pracovné úrazy
  • Nepeňažný príjem
  • Zdravotné poisťovne

Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 7-8/2011
  • Vysokoškolský zákon
  • Starostlivosť obcí o vojnové hroby
  • Choroby a úrazy pri výkone povolania
  • Starostovia a primátori

1 000 riešení - mesačník, č. 7-8/2011
  • Pracovné úrazy a choroby z povolania
  • ZDP, DPH
  • Účtovníctvo
  • Mzdy a odvody

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 1/2012 (VIII/2011)
  • Zákonník práce s komentárom

Dane, účtovníctvo - vzory a príklady (DÚVaP) č. 9 (VIII/2011)
  • Zákonník práce
  • Reklamácie

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO) č. 9/2011 (VIII/2011)
  • Zmena životného minima

1000 riešení č. 9/2011 (VIII/2011)
  • Zákonník práce
  • Verejná správa
  • Dane v praxi
  • Mzdy, odvody

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
  objednavky@exicon.sk
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L..

 

 


Ak si želáte ukončiť zasielanie informačných emailových správ na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAT na adresu objednavky@exicon.sk. Následne budete vyradení z databázy príjemcov informačných emailových správ.

Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011
Untitled Page