P O R A D C A
e-m@ilové noviny
č. 16/2006
17. 11. 2006

 

 
 
 Téma novín 
 Otázky a
 odpovede
 
 Veselo i vážne 
 Začíname
 podnikať
 
 Legislatíva 
 Ekonomika 
 Nezabudnite 
 Praktická
 komunikácia
 
 Naše publikácie 
 Objednávka 
 Kontakty 
 

Vážení čitatelia!

     Téma novín je venovaná odpisovaniu majetku hmotného a nehmotného. V článku sa dozviete odpovede na najčastejšie otázky, napr.: aké sú rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi a aké sú termíny na začatie odpisovania HM a NM a pod.
     Nové nariadenie vlády SR o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP nadobudlo účinnosť 1. júla 2006. Hlavným cieľom novej právnej úpravy je vytvoriť základné podmienky na účinnú ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnancov na pracovisku a zároveň prebrať smernicu Rady 89/656/EHS z 30. novembra 1989 o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na používanie osobných ochranných prostriedkov pracovníkmi na pracovisku v plnom rozsahu. Hlavné oblasti ktorých sa týkajú zmeny vyplyvajúce z prijetého nariadenia nájdete v rubrike Začíname podnikať.
     V rubrike Praktická komunikácia sa venujeme téme Motivácia zamestnancov na pracovisku, ktorá je pokračovaním rovnomenného príspevku uverejneného v Em@ilových novinách 15/2006.
     Dúfam že aj napriek jesennému smutnému počasiu si nájdete čas na naše noviny a prečítate si príspevky, ktoré Vám uľahčia riešenie pracovných problémov.

Bc. Andrea Talpašová
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk
     V tomto čísle nájdete:

 

 
 
ODPISY MAJETKU - HMOTNÉHO A NEHMOTNÉHO - téma novín

 
Definícia odpisovania (§ 22 ods. 1 ZDP)
     Zákon o dani z príjmov v § 22 ods. 1 definuje odpisovanie - ako postupné zahrnovanie hodnoty hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov. Okrem toho sa tu zdôrazňuje, že ide vždy len o ten majetok, ktorý je účtovaný v majetku daňovníka (v jednoduchom aj podvojnom účtovníctve) alebo je evidovaný v evidencii vedenej podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov u fyzickej osoby (podnikateľa). Majetok, o ktorom daňovník neúčtuje v majetku (nemá ho zaúčtovaný na príslušných majetkových účtoch) a majetok, ktorý daňovník neeviduje v evidencii hmotného majetku a nehmotného majetku podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, nemôže daňovník na účely daňové odpisovať, nakoľko nie sú splnené podmienky uvedené v tomto ustanovení.
     Odvolávka na účtovníctvo v tomto ustanovení súčasne znamená, že pre začatie odpisovania na účely daňové sa vyžaduje splnenie všetkých tých podmienok, ktoré sú požadované aj účtovnými predpismi, napr. zaúčtovanie na majetkových účtoch až po splnení podmienok kladených osobitnými predpismi tak, ako sa to uvádza v § 33 ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov.
     Postup výpočtu daňových odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku je uvedený v § 26 až 28 zákona o dani z príjmov.
     Odpisy sa vypočítavajú zo vstupnej ceny hmotného a nehmotného majetku, určenej podľa § 25 ods. 1 zákona o dani z príjmov.

1. ROZDIELY MEDZI ÚČTOVNÝMI A DAŇOVÝMI ODPISMI

1.1 Účtovné odpisy
     Účtovné odpisy účtovná jednotka stanovuje sama v súlade s § 28 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, a to na základe vlastného odpisového plánu, prostredníctvom ktorého môže vyjadriť reálnu ekonomickú životnosť majetku, intenzitu jeho využitia a skutočnú opotrebovanosť v jednotlivých rokoch. Preto účtovné odpisy, ktorých hlavnou úlohou je rešpektovať a zobrazovať skutočné ekonomické a finančné procesy podniku, sa odlišujú od daňových odpisov. Vo vzťahu k odpisovanému:
  • dlhodobému hmotnému majetku a dlhodobému nehmotnému majetku stanovuje účtovníctvo podmienku minimálnej doby odpisovania hmotného majetku, ktorou je doba dlhšia ako 1 rok a
  • len u vybraného okruhu dlhodobému nehmotnému majetku stanovuje účtovníctvo aj maximálne prípustnú dobu odpisovania najviac 5 rokov, a to pre goodwill, zriaďovacie náklady, aktivované náklady na vývoj.
     Účtovné odpisy sa vyjadrujú v účtovnej evidencii vždy nepriamo pomocou účtov oprávok k dlhodobému majetku, najviac do výšky obstarávacej ceny, resp. reprodukčnej obstarávacej ceny alebo vlastných nákladov v závislosti od spôsobu obstarania majetku.

1.2 Daňové odpisy
     Pri stanovení daňových odpisov má daňovník (účtovná jednotka) pravidlá stanovené v § 22 - 29 zákona o dani z príjmov. Úlohou daňovýchodpisov je stanoviť maximálne prípustnú výšku daňových výdavkov z dôvodu obstarania a odpisovania hmotného majetku a nehmotného majetku a tým aj možnosť ovplyvnenia výšky základu dane, resp. v konečnom dôsledku ovplyvnenia daňovej povinnosti konkrétneho daňovníka. Samotná výška daňových odpisov je závislá od:
  1. zaradenia hmotného majetku a nehmotného majetku do jednej zo štyroch odpisových skupín v súlade s prílohou k zákonu a
  2. zvoleného spôsobu odpisovania - rovnomerného (§ 27) alebo zrýchleného (§ 28),
pričom daňovník nemá žiadnu možnosť meniť výšku vypočítaného daňového odpisu, má len právo ho v konkrétnom zdaňovacom období uplatniť alebo neuplatniť (prerušiť odpisovanie), nemá však právo prispôsobovať výšku daňových odpisov svojim individuálnym potrebám (s výnimkou časovej metódy odpisovania a finančného prenájmu).
Z titulu odlišnosti výpočtu účtovných a daňových odpisov v jednotlivých účtovných (zdaňovacích) obdobiach dochádza k rozdielom, ktoré ovplyvňujú výšku výsledku hospodárenia pred zdanením a základu dane pre výpočet splatnej daňovej povinnosti (dane z príjmov). Splatná daňová povinnosť vyjadruje výsledný finančný vzťah daňovníka k štátnemu rozpočtu, ktorá je, samozrejme okrem daňových odpisov, ovplyvnená aj ďalšími nákladmi a výnosmi, ktoré podľa jednotlivých ustanovení zákona o dani z príjmov nie je možné zahrnúť do základu dane z príjmov.

Odpisové skupiny a lehoty odpisovania od 1. 1. 2004
     Zákon o dani z príjmov od roku 2004 stanovuje len 4 odpisové skupiny s nasledovnými lehotami odpisovania:

  Odpisová skupina     Doba odpisovania  
  1     4  
  2     6  
  3     12  
  4     20  
  5 (len do konca roku 2003)     30 (len do konca roku 2003)  

Z tabuľky vidíme, že sa v roku 2004 znížil počet odpisových skupín z 5 na 4. Zrušením 5. odpisovej skupiny a jej zlúčením so 4. odpisovou skupinou dochádza aj ku skráteniu doby odpisovania hmotného majetku charakteru budov a stavieb odpisovaných do konca roku 2003 v 5. odpisovej skupine. Tieto sa od roku 2004 odpisujú v 4. odpisovej skupine - s dobou odpisovania 20 rokov.

2. TERMÍN ZAČATIA ODPISOVANIA HMOTNÉHO A NEHMOTNÉHO MAJETKU

     Často kladenou otázkou je: "Kedy je možné začať odpisovať hmotný a nehmotný majetok"? Moment začatia odpisovania je upravený v § 22 ods. 1 ZDP v priamej nadväznosti na postupy účtovania. To zn., že základnou podmienkou pre začatie uplatňovania odpisov je, že majetok musí byť:
  1. zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka (účtovnej jednotky) alebo
  2. ak ide o fyzickú osobu, ktorá vedie len evidenciu príjmov z prenájmu a uplatňuje si preukázateľné výdavky, majetok musí byť evidovaný v evidencii vedenej podľa podmienok uvedených v § 6 ods. 11 ZDP.
     Po splnení týchto podmienok je možné začať odpisovať majetok v súlade s účtovníctvom - § 33 ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov, podľa ktorých je na príslušnom majetkovom účte možné začať účtovať len o majetku, ktorý spĺňa všetky podmienky vyžadované ekologickými, stavebnými, hygienickými, požiarnymi, bezpečnostnými a inými právnymi predpismi.

Účtovaním alebo evidovaním v majetku daňovníka sa rozumie:
  • okamih zaradenia majetku do užívania, t.j. jeho zaúčtovanie na strane MD príslušného účtu účtovej skupiny 02 - Dlhodobý hmotný majetok odpisovaný a na strane D účtu 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku, alebo na strane MD príslušného účtu účtovej skupiny 01 - Dlhodobý nehmotný majetok a na strane D účtu 041 - Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku, alebo v knihe majetku dlhodobého majetku v jednoduchom účtovníctve,
  • okamih zapísania v evidencii hmotného a nehmotného majetku podľa § 6 ods. 11 ZDP.
ZMENA V POSTUPOCH ÚČTOVANIA OD 1. 1. 2006 PRI ÚČTOVANÍ UVEDENIA STAVBY DO UŽÍVANIA OD 1. 1. 2006 PRI ÚČTOVANÍ UVEDENIA STAVBY DO UŽÍVANIA:

1. Začatie odpisovania novopostavenej stavby
     Postupy účtovania od roku 2006 umožňujú vyjadriť v účtovníctve aj opotrebovanie hmotného nehnuteľného majetku (zníženie hodnoty stavby), a to v období:
  • prechodného užívania stavby a
  • dočasného užívania stavby v rámci vykonávania skúšobnej prevádzky.
     Takéto zníženie hodnoty stavby sa účtuje podľa § 18 postupov účtovania, t.j. ako opravná položka. Po uvedení stavby do trvalého užívania sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081.
     Stavba, ktorá je predčasne alebo prechodne užívaná, je v účtovníctve účtovaná ako obstarávaný dlhodobý hmotný majetok na účte 042. Účelom doplneného ustanovenia je účtovne zobraziť skutočnosť zníženia hodnoty takejto stavby v dôsledku jej predčasného alebo prechodného užívania a súčasne sa s touto skutočnosťou vysporiadať pri uvedení stavby do užívania.

      Účtovný prípad     MD / D  
  1.     Účtovanie opravnej položky z dôvodu zníženia hodnoty stavby pri jej prechodnom alebo predčasnom užívaní     559 / 094  
  2.     Zúčtovanie opravnej položky po uvedení stavby do trvalého užívania     094 / 081  
  3.     Zaradenie stavby do užívania na základe kolaudačného rozhodnutia     021 / 042  
  4.     Začatie odpisovania stavby - účtovne aj daňovo     551 / 081  

     Upozornenie:
     Takýto spôsob účtovania opotrebovania budovy (stavby) počas jej účtovania na účte 042 nemá vplyv na uplatňovanie daňových odpisov. Táto "opravná položka" podľa § 20 ZDP nie je daňovo uznanou opravnou položkou (nie je daňovým výdavkom), t.j. daňovo je možné odpisovať hmotný majetok - stavbu až po jej riadnom uvedení do užívania (zaúčtovaní na účte 021).
     Až skolaudovaním - vydaním kolaudačného rozhodnutia sú splnené podmienky pre uplatňovanie daňových odpisov podľa § 22 ods. 1 ZDP a začatie odpisovania.

2. Začatie odpisovania nehnuteľného majetku, u ktorého vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až zápisom v katastri nehnuteľnosti
     Dlhodobý nehnuteľný majetok, pri ktorom vlastníctvo kupujúci nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností a do nadobudnutia vlastníctva kupujúci nehnuteľnosť užíva [v tomto prípade postupy účtovania v § 2 ods. 2 a v § 32 ods. 2 písm. b) umožňujú nadobúdateľovi účtovať a odpisovať tento majetok dňom prevzatia nehnuteľnosti a rovnako týmto dňom predávajúci nehnuteľný majetok vyradí z účtovníctva], sa aj na účely daňové začína odpisovať dňom, ktorý stanovujú postupy účtovania, t.j. dňom, kedy je nehnuteľnosť odovzdaná kupujúcemu na riadne užívanie. Tento postup vyplýva z § 24 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov.

3. Začatie odpisovania hnuteľného majetku, u ktorého vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny
     Dlhodobý hnuteľný majetok, ktorý je obstaraný na základe kúpnej zmluvy, u ktorého vlastnícke právo kupujúci nadobudne až zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok užíva [ide o prípady, kedy kupujúci v kúpnej zmluve dohodne tzv. výhradu prechodu vlastníckeho práva podľa § 445 ObchZ úplným zaplatením kúpnej ceny, čo znamená, že vlastnícke práva na kupujúceho prechádzajú až po zaplatení kúpnej ceny, pričom postupy účtovania v § 32 ods. 2 písm. a) umožňujú kupujúcemu účtovať a odpisovať tento majetok dňom uvedenia do užívania] a rovnako sa postupuje aj na účely daňové, čo vyplýva z § 24 ods. 1 písm. b) ZDP.

(Ing. Zdenka Kováčová - DÚVaP 10/2006)

 

 
 
OTÁZKY A ODPOVEDE

 
ODPISOVANIE NOVOPOSTAVENEJ STAVBY UVEDENEJ DO UŽÍVANIA PRED VYDANÍM KOLAUDAČNÉHO ROZHODNUTIA

Daňovník v auguste 2006 uviedol do užívania novú výrobnú halu na základe vydaného povolenia na dočasné užívanie stavby na skúšobnú prevádzku. V januári 2007 mu bude vydané riadne kolaudačné rozhodnutie, ktorým sa uvedie stavba do trvalého užívania. Kedy je možné začať stavbu odpisovať?

Táto problematika je upravená v postupoch účtovania v § 33 ods. 1, podľa ktorého sa veci stávajú dlhodobým majetkom až ich uvedením do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií potrebných na užívanie a splnenie všetkých povinností určených právnymi predpismi, napr. stavebnými, ekologickými, požiarnymi, bezpečnostnými a hygienickými. V určitých prípadoch kolaudačnému rozhodnutiu predchádza:
  1. povolenie o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku podľa § 84 stavebného zákona alebo
  2. povolenie na predčasné užívanie stavby na dobu určitú, vydané stavebným úradom po dohode s dotknutými orgánmi štátnej správy.
Tieto povolenia však nenahrádzajú kolaudačné rozhodnutie, a preto účtovne a daňovo možno začať uplatňovať odpisy až po splnení všetkých podmienok - t.j. vrátane vydania kolaudačného rozhodnutia.
To zn., že daňovník za rok 2006 zníženie hodnoty stavby zaúčtuje pomocou opravnej položky MD 559 / D 094. Táto opravná položka je podľa § 20 ZDP nedaňovým výdavkom.

DEŇ PREVZATIA NEHNUTEĽNÉHO MAJETKU - ZAČIATOK ODPISOVANIA

Daňovník v roku 2006 obstaral nehnuteľnosť za 5 000 000 Sk. Podľa ObčZ je dňom nadobudnutia vlastníctva nehnuteľnosti až deň povolenia vkladu do katastra nehnuteľností.

Podľa § 2 ods. 2 postupov účtovania pre podnikateľov (v jednoduchom aj podvojnom účtovníctve); dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom a zároveň tento deň je dňom uskutočnenia účtovného prípadu u prevádzajúceho (predávajúceho). To zn., že týmto dňom, ak kupujúci (nadobúdateľ) nehnuteľnosť používa, môže ju účtovať v majetku a odpisovať ju účtovne aj daňovo.

ODPISOVANIE MAJETKU, NA KTORÝ JE POSKYTNUTÝ DODÁVATEĽSKÝ ÚVER

Daňovník v roku 2006 obstaral výrobnú linku za 5 000 000 Sk, na ktorú mu predávajúci (dodávateľ) poskytol tzv. dodávateľský úver, ktorý spočíva v tom, že kupujúci splatí výrobnú linku v 10 splátkach v presne určených termínoch najneskôr do konca roku 2008. Súčasne bolo v zmluve dohodnuté, že až do zaplatenia poslednej splátky ostáva výrobná linka vo vlastníctve predávajúceho (dodávateľa) a na kupujúceho prejde vlastnícke právo dňom uhradenia poslednej splátky v roku 2008.

Napriek tejto dohodnutej výhrade prechodu vlastníckeho práva môže kupujúci podľa § 32 ods. 2 písm. a) postupov účtovania a podľa § 24 ods. 1 písm. b) o tomto majetku účtovať v majetku a odpisovať ho, ak spĺňa ostatné podmienky rozhodujúce pre zaradenie do užívania a odpisovanie (§ 33 ods. 1 postupov účtovania).

Otázky vypracovala:
(Ing. Zdenka Kováčová - DÚVaP 10/2006)

 

 
 
DOBRÁ RADA STOJÍ GROŠ VESELO I VÁŽNE

 
Nikdy nezačínaj murovať ako prvý - povedali by, že si to zle vymeral.

Nikdy nekončí murovať ako posledný - povedali by, že si to sfušoval.

Iba tehla, ktorú držíš v ruke ti nemôže spadnúť na hlavu. To ale neznamená, že ti nemôže spadnúť na nohu.

Ten, kto si nechá od každého radiť, nikdy nepostaví dom.

(Murphyho stavebné mini zrnká)

 

 
 
ZAČÍNAME PODNIKAŤ

 
OSOBNÉ OCHRANNÉ PRACOVNÉ PROSTRIEDKY

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo nové nariadenie vlády SR o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP. Po jeho schválení vládou SR bolo predmetné nariadenie zverejnené v čiastke 142 pod číslom 395 a nadobudlo účinnosť 1. júla 2006.

Posúdenie rizika a vhodnosti OOPP
Zamestnávateľ je povinný ešte pred samotným poskytnutím a s tým súvisiacim výberom OOPP posudzovať riziká a hodnotiť nebezpečenstvá vyplývajúce z pracovného procesu a pracovného prostredia. V rámci tejto činnosti musí
  • analyzovať nebezpečenstvá, ktoré môžu ohroziť život alebo zdravie zamestnanca a zároveň určiť všetky nebezpečenstvá, ktoré nemožno celkom vylúčiť alebo obmedziť technickými prostriedkami, prostriedkami kolektívnej ochrany ani metódami a formami organizácie práce,
  • charakterizovať vlastnosti, ktoré musí mať OOPP, aby bol účinný pred nebezpečenstvami určenými na základe predchádzajúcej analýzy, pričom rovnakému charakterizovaniu podliehajú aj nebezpečenstvá, ktoré môžu vyplynúť z používania OOPP,
  • hodnotiť, či OOPP, ktorý zamýšľa poskytovať zamestnancom, zodpovedá požadovaným vlastnostiam a spĺňa všetky predpísané požiadavky.
     Nebezpečenstvá na pracovisku, ktoré vzhľadom na charakter ich účinkov, čas expozície a množstvo (napr. koncentráciu alebo dávku), môžu poškodiť zdravie alebo významne obťažovať pri práci a možno sa pred nimi chrániť OOPP, sú najmä fyzikálne, chemické, biologické a iné (nevhodná pracovná poloha, neprimeraná fyzická záťaž).
     Vzhľadom na skutočnosť, že vedecko-technický rozvoj neustále napreduje, je povinnosťou zamestnávateľa aj priebežne posudzovať vhodnosť OOPP. Zamestnávateľ posudzuje riziko, hodnotí nebezpečenstvá a posudzuje vhodnosť poskytovaných OOPP vždy v takom prípade, ak
  • sa zmenia nebezpečenstvá, najmä v dôsledku zmeny technológie, organizácie práce alebo pracovných podmienok,
  • sú dostupné účinnejšie technické prostriedky a prostriedky kolektívnej ochrany na vylúčenie alebo obmedzenie nebezpečenstiev,
  • sú dostupné účinnejšie OOPP.
     V prílohe č. 1 nariadenia vlády SR č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP je len demonštratívnym spôsobom obsiahnutý zoznam OOPP určených na ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci. OOPP môžu teda byť aj také, ktoré nie sú výslovne uvedené v tomto zozname.

OOPP sú najmä
  • na ochranu hlavy - ochranné prilby, ochranné pokrývky hlavy, čiapky so štítom a bez štítu, vystužené čiapky proti udretiu, baretky, šatky, sieťky na vlasy, kapucne, kukly, klobúky s časťou na ochranu krku,
  • na ochranu sluchu - protihlukové prilby, slúchadlové chrániče sluchu, zátkové chrániče sluchu a podobné prostriedky, chrániče sluchu s prijímačom alebo s interkomunikačným zariadením na dorozumievanie,
  • na ochranu zraku a tváre - ochranné okuliare, zváračské kukly, štíty, okuliare alebo masky a prilby určené pre zváranie,
  • na ochranu dýchacích orgánov - ochranné rúšky, náustky s malými priemyselnými filtrami, respirátory, filtre, masky s filtrami, izolačné dýchacie prístroje alebo potápačské vybavenie,
  • na ochranu horných končatín - ochranné rukavice, prsty, rukávy, zápästné remienky, dlaňovnice, ochrana predlaktia z krúžkového pletiva alebo podložky pod lakeť na ochranu lakťa proti tlaku,
  • na ochranu dolných končatín - ochranná obuv, chránič proti porezaniu, chránič kolena, predkolenia, gamaše, vymeniteľné podrážky alebo vložky do obuvi odolné proti sálavému teplu, chladu, prepichnutiu alebo snímateľné hroty na ľad, sneh alebo na iné šmykľavé plochy,
  • na ochranu trupu a brucha - ochranné vesty, plášte a zástery, vyhrievané vesty alebo telové pásy brušné a obličkové,
  • na ochranu celého tela - prostriedky na prevenciu proti pádu, ochranné odevy alebo ochranné prikrývky,
  • na ochranu kože - ochranné pasty, masti, oleje proti vode, organickým rozpúšťadlám, ultrafialovému žiareniu, hmyzu,
  • iné - záchranná plávacia vesta, gumený izolačný koberec, prenosné zariadenie na individuálne použitie, ktoré oznamuje alebo zaznamenáva škodlivý alebo nebezpečný pracovný faktor (napr. osobný dozimeter) alebo doplnky (spodná bielizeň, ponožky).
Poskytovanie OOPP
Ak stav alebo vlastnosť faktora pracovného procesu a pracovného prostredia môžu poškodiť zdravie zamestnanca a takéto nebezpečenstvo nemožno prednostne vylúčiť alebo obmedziť technickými prostriedkami, prostriedkami kolektívnej ochrany ani metódami a formami organizácie práce, má zamestnávateľ následnú povinnosť poskytnúť OOPP zamestnancovi.
     Ak viaceré nebezpečenstvá na pracovisku vyžadujú, aby zamestnanec používal súčasne viac OOPP, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi OOPP, ktoré sa dajú navzájom skombinovať a zabezpečia účinnú ochranu pred týmito nebezpečenstvami.
     Dôležitou povinnosťou zamestnávateľa je poskytovať bezplatne pracovný odev alebo pracovnú obuv zamestnancovi, ktorý pracuje v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podliehajú mimoriadnemu opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu, ak sa stanú nepoužiteľné za čas kratší ako šesť mesiacov.
     Podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona číslo 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prostredníctvom OOPP je zamestnávateľ povinný vypracovať zoznam poskytovaných OOPP na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a z pracovného prostredia. Zamestnávateľ poskytuje OOPP podľa svojho zoznamu poskytovaných OOPP. V zozname musí zamestnávateľ zároveň špecifikovať konkrétne typy OOPP, ktoré poskytuje pri jednotlivých prácach.
     Zamestnávateľ v zozname poskytovaných OOPP upraví aj osobitný režim zaobchádzania s OOPP, ktoré sú určené na ochranu pred zvláštnymi nebezpečenstvami, napr. pred rádioaktívnymi látkami, karcinogénnymi látkami alebo na ochranu pred infekciou.
     Ako už bolo skôr spomínané, je povinnosťou zamestnávateľa priebežne posudzovať vhodnosť OOPP a na základe tohto prehodnotenia je zamestnávateľ povinný aktualizovať aj zoznam poskytovaných OOPP.
     Zoznam prác, pri ktorých je povinnosťou zamestnávateľa poskytovať zamestnancom určité OOPP, je vo forme demonštratívneho výpočtu uvedený v prílohe č. 3 k predmetnému nariadeniu vlády SR č. 395/2006 Z. z., a to podľa druhu chránenej časti tela alebo orgánov a príslušného OOPP. Na upresnenie možno uviesť, že ide o práce, pri vykonávaní ktorých sa vyskytujú nebezpečenstvá, ktoré môžu poškodiť zdravie zamestnanca. OOPP sa majú poskytovať aj pri práci, ktorá nie je výslovne uvedená v citovanej prílohe, ak nebezpečenstvo pracovného procesu a pracovného prostredia nemožno vylúčiť alebo obmedziť technickými prostriedkami, prostriedkami kolektívnej ochrany alebo metódami a formami organizácie práce.

OOPP je zamestnávateľ povinný poskytnúť najmä pri výkone týchto prác na ochranu
  • hlavy - ochranná prilba pri stavebných prácach, v energetike, zemných prácach, trhacích prácach, práci so vstreľovacím náradím,
  • sluchu - chránič sluchu pri tvarovaní kovov, pri práci s motorovými reťazovými pílami a krovinorezmi,
  • zraku a tváre - ochranné okuliare pri zváraní, brúsení, rozbrusovaní, dlabaní a sekaní, práci s kyselinami a zásadami, ich roztokmi, dezinfekčnými látkami,
  • dýchacích orgánov - dýchací prístroj v nádržiach, v obmedzených priestoroch, v priemyselných zariadeniach a priestoroch s nedýchateľným ovzduším, napr. so škodlivinami alebo s nedostatkom kyslíka,
  • horných končatín - ochranné rukavice pri práci s chemickými látkami, napr. s kyselinami a zásadami, ich roztokmi, dezinfekčnými a čistiacimi prostriedkami,
  • dolných končatín - ochranná obuv s podrážkami odolnými proti prepichnutiu a prerezaniu pri práci vo vysokých peciach, v oceliarňach, valcovniach, pri formovaní foriem na odlievanie, spracúvaní kovov, kovaní, lisovaní, valcovaní, ťahaní drôtov,
  • trupu - zástera odolná proti prerezaniu pri vykosťovaní a rezaní mäsa,
  • celého tela - ochranný odev pri práci s chemickými látkami, napr. s kyselinami a zásadami, ich roztokmi, s dezinfekčnými a čistiacimi prostriedkami,
  • kože - ochranný olej alebo masť pri spracúvaní materiálov na povrchovú úpravu (napr. drevených, kovových a iných predmetov),
  • iné - gumený izolačný koberec pri elektrikárskych prácach.
Požiadavky na poskytovaný OOPP
OOPP, ktorý zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, musí zodpovedať určitým požiadavkám a to najmä
  • zabezpečovať účinnú ochranu pred existujúcimi nebezpečenstvami a predvídateľnými nebezpečenstvami a sám nesmie zvyšovať riziko,
  • zodpovedať existujúcim a predvídateľným pracovným podmienkam a pracovnému prostrediu na pracovisku,
  • vyhovovať ergonomickým požiadavkám, zdravotnému stavu zamestnanca a po nevyhnutnom malom prispôsobení aj telu zamestnanca, ak to OOPP umožňuje,
  • byť zdravotne nezávadný.
     Ak je to potrebné na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zamestnávateľ môže vyberať OOPP aj podľa ďalších kritérií. Pomocný zoznam ďalších kritérií na výber OOPP, ktoré zamestnávateľ pri výbere zohľadňuje, je uvedený v prílohe č. 4 k predmetnému nariadeniu vlády SR, pre OOPP ako je ochranná prilba, ochranné okuliare a štíty na ochranu tváre, prostriedok na ochranu sluchu, prostriedok na ochranu dýchacích orgánov, ochranné rukavice, ochranná obuv, ochranný odev, záchranná plávacia vesta a OOPP proti pádu.
     Zamestnávateľ musí zároveň poskytnúť zamestnancovi OOPP, ktorý spĺňa požiadavky aj podľa osobitných právnych predpisov. Medzi tieto osobitné predpisy možno zaradiť napr.
  • zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • nariadenie vlády SR č. 29/2001 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na osobné ochranné prostriedky v znení nariadenia vlády SR č. 323/2002 Z. z.
     OOPP má v zásade používať len jeden zamestnanec. Ak však okolnosti na pracovisku vyžadujú, aby ten istý OOPP používalo viac zamestnancov, zamestnávateľ je povinný vykonať všetky príslušné opatrenia, aby tým nebola ohrozená bezpečnosť a zdravie zamestnancov a bol OOPP zamestnancovi prístupný vždy pre prípad potreby.

Používanie OOPP
Zamestnávateľ je povinný zamestnanca zrozumiteľne oboznámiť s nebezpečenstvami, pred ktorými ho používanie poskytnutého OOPP chráni a poučiť o správnom používaní tohto OOPP a podľa potreby zamestnancovi poskytnúť aj praktický výcvik. Zamestnávateľ je zároveň povinný sprístupniť zamestnancom informácie o každom type OOPP používanom u zamestnávateľa, ktoré zamestnanci potrebujú na jeho používanie.
     Na základe závažnosti nebezpečenstva a dĺžky jeho pôsobenia, charakteru práce a pracoviska, vlastností a účinnosti príslušného OOPP je zamestnávateľ povinný určiť podmienky používania OOPP, najmä dobu jeho používania. Zamestnávateľ zabezpečuje udržiavanie OOPP najmä čistením, opravou a výmenou.
     Povinnosťou zamestnanca je používať poskytnutý OOPP len určeným spôsobom, na určené účely, po celý čas trvania nebezpečenstva a v súlade s pokynmi na používanie, ktoré obdržal od zamestnávateľa.

(JUDr. Peter Čintala - Poradca 2/2007)

 

 
 
LEGISLATÍVA

 
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY

ČIASTKA 223 UVEREJNENÁ 04.11.2006
583. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách na zníženie emisií znečisťujúcich látok zo vznetových motorov a zo zážihových motorov poháňaných zemným plynom alebo skvapalneným ropným plynom

ČIASTKA 224 UVEREJNENÁ 9.11.2006
584. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o prijatí Protokolu o výbušných pozostatkoch vojny k Dohovoru o zákazoch alebo obmedzeniach použitia určitých konvenčných zbraní, ktoré môžu byť považované za nadmerne zraňujúce alebo majúce nerozlišujúce účinky (Protokol V)

ČIASTKA 225 UVEREJNENÁ 9.11.2006
585. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov
586. Zákon o zvýšení výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov v roku 2006
587. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase
588. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii
589. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 322/2006 Z. z. o spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností
590. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 742/2004 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 324/2006 Z. z.
591. Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnosMinisterstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 12. apríla 2006 č. 04765/2006-SL, ktorým sa ustanovujú vzorové špecializačné študijné programy a vzorové certifikačné študijné programy

ČIASTKA 226 UVEREJNENÁ 9.11.2006
592. Zákon o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov
593. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Dolné Považie

ČIASTKA 227 UVEREJNENÁ 10.11.2006
594. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o technických požiadavkách interoperability systému transeurópskych vysokorýchlostných železníc

ČIASTKA 228 UVEREJNENÁ 11.11.2006
595. Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov
596. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 491/2001 Z. z. o organizovaní trhu s vybranými poľnohospodárskymi výrobkami v znení neskorších predpisov
597. Zákon o pôsobnosti orgánov štátnej správy v oblasti registrácie odrôd pestovaných rastlín a uvádzaní množiteľského materiálu pestovaných rastlín na trh
598. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
599. Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výdavkoch na civilnú ochranu obyvateľstva z prostriedkov štátneho rozpočtu
600. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a Rozvojovým programom Organizácie Spojených národov o poskytovaní podporných služieb
601. Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 1/2003, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 179/1998 Z. z. o obchodovaní s vojenským materiálom a o doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov v znení výnosu Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 4/2005
602. Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o podmienkach a postupoch prevodu práv vyplývajúcich z pridelenia frekvencií

ČIASTKA 229 UVEREJNENÁ 15.11.2006
603. Nariadenie vlády Slovenskej republiky o sumách vianočného príspevku v roku 2006
Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 505/2006 Z. z.

(Zdroj: Zbierka zákonov SR)

 

 
 
EKONOMIKA

 
KURZY NBS

  Krajina     Mena     Množstvo     07.11.06     08.11.06     09.11.06     10.11.06     13.11.06     14.11.06     15.11.06     16.11.06  
  Austrália     AUD     1     21,919     21,912     21,754     21,61     21,604     21,486     21,478     21,376  
  Cyprus     CYP     1     62,648     62,604     62,547     62,466     62,684     62,484     62,335     61,927  
  Česká republika     CZK     1     1,295     1,291     1,289     1,287     1,284     1,284     1,283     1,273  
  Dánsko     DKK     1     4,852     4,848     4,844     4,838     4,854     4,839     4,828     4,795  
  EMU     EUR     1     36,172     36,121     36,1     36,074     36,193     36,091     35,973     35,782  
  Estónsko     EEK     1     2,312     2,311     2,309     2,306     2,313     2,306     2,302     2,286  
  Japonsko     JPY     100     24,059     24,035     24,028     23,863     23,945     23,854     23,87     23,686  
  Kanada     CAD     1     25,093     25,137     24,987     24,9     24,907     24,756     24,662     24,547  
  Litva     LTL     1     10,479     10,467     10,458     10,446     10,484     10,451     10,43     10,359  
  Lotyšsko     LVL     1     51,972     51,946     51,904     51,836     52,011     51,833     51,72     51,36  
  Maďarsko     HUF     100     13,94     13,875     13,811     13,892     13,881     13,864     13,935     13,883  
  Malta     MTL     1     84,282     84,233     84,144     84,044     84,323     84,067     83,89     83,313  
  Nórsko     NOK     1     4,385     4,382     4,383     4,383     4,414     4,402     4,385     4,338  
  Poľsko     PLN     1     9,456     9,443     9,417     9,437     9,438     9,424     9,441     9,385  
  Slovinsko     SIT     100     15,102     15,089     15,072     15,057     15,106     15,055     15,026     14,925  
  Švajčiarsko     CHF     1     22,664     22,65     22,644     22,597     22,72     22,641     22,568     22,369  
  Švédsko     SEK     1     3,956     3,954     3,949     3,956     3,981     3,968     3,97     3,936  
  USA     USD     1     28,479     28,318     28,26     28,186     28,13     28,133     28,05     27,976  
  V. Británia     GBP     1     54,014     53,987     53,87     53,663     53,832     53,561     53,266     52,727  
  MMF-ZPC-SDR     XDR     1     42,142     42,038     41,967     41,846     41,887     41,796     41,712     41,456  

(Zdroj: Národná banka Slovenska)

 

 
 
NEZABUDNITE !

 
November 2006

8. 11. streda
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za október 2006 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení so zohľadnením nových minimálnych súm odvodov poistného do Sociálnej poisťovne, počítaných z novej minimálnej mzdy 7 600 Sk
15. 11. streda
  • Daň z príjmov
    • odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    • odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
  • Iné
    • odvod preddavku do sociálneho fondu za október 2006 vo výške 1/12 z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu do sociálneho fondu
20. 11. pondelok
  • DPH
    • predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v októbri 2006 1,5 mil. Sk
27. 11. pondelok
  • DPH
    • podanie daňového priznania k DPH za október 2006 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    • splatnosť DPH za október 2006 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
  • Spotrebné dane
    • podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja za október 2006
30. 11. štvrtok
  • Daň z príjmov
    • splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk
  • Daň z motorových vozidiel
    • splatnosť 1/12 ročnej splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 250 000 Sk
do výplatného termínu
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za október 2006
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
  • Daň z príjmov
    • odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za október 2006
Do 15 dní oznámiť správcovi dane
  • Miestne dane
    • vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel a zaplatenie vypočítanej dane správcovi dane,
    • zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
  • Daň z príjmov
    • vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
  • Správa dane
    • zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
    • zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 30 dní
  • Správa dane
    • odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    • oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov
    • oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    • pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
  • Miestne dane
    • oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
December 2006

8. 12. piatok
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za november 2006 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
15. 12. piatok
  • Daň z príjmov
    • odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
  • Daň z príjmov
    • odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
  • Iné
    • odvod preddavku do sociálneho fondu za november 2006 vo výške 1/12 z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu do sociálneho fondu
20. 12. streda
  • DPH
    • predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v novembri 2006 1,5 mil. Sk
27. 12. streda
  • DPH
    • podanie daňového priznania k DPH za november 2006 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
  • DPH
    • splatnosť DPH za november 2006 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
  • Spotrebné dane
    • podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja za november 2006
do výplatného termínu
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za november 2006
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
  • Daň z príjmov
    • odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za november 2006
Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
  • Miestne dane
    • vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel a zaplatenie vypočítanej dane správcovi dane,
  • Miestne dane
    • zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
  • Daň z príjmov
    • vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
  • Správa dane
    • zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
  • Správa dane
    • zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 30 dní
  • Správa dane
    • odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
  • Správa dane
    • oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani,
  • Správa dane
    • oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
  • Správa dane
    • pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
  • Miestne dane
    • oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
MOTIVÁCIA ZAMESTNANCOV NA PRACOVISKU

     Motivovanie zamestnancov je zložitý a stále rozvíjajúci sa proces. Je preto veľmi dôležité motivovanie zamestnancov aj vlastnou prácou. Je dôležité aby zamestnanec dosiahol pocit sebarealizácie a sebapresadeni vlastných predstáv.
     Pokračovanie príspevku Motivácia zamestnancov na pracovisku. Em@ilove noviny 15/2006.

Obohacujúca práca
     Motiváciu možno zlepšiť aj obohatením pracovnej náplne, pretože ak je práca pre zamestnanca príťažlivá, môže pôsobiť silne motivačne. Na väčšinu zamestnancov mimoriadne motivačne pôsobí radosť z vykonávanej práce a prejavujú záujem o rôznorodosť a pestrosť práce. Najmä jednotlivci vyšších vekových kategórií sa obávajú monotónnosti práce. Je veľmi potrebné obmedzovať stereotyp a monotónnosť práce cestou jej obohatenia, rozšírenia jej náplne aj prostredníctvom striedania pracovných úloh. Takáto práca musí byť dostatočne rozmanitá a podnetná, jej výsledky adekvátne a merateľné, musí poskytovať právomoc k rozhodovaniu, príležitosť a priestor učiť sa, pomáhať členom tímu a získavať ich uznanie a rešpekt. Pre tento účel je výhodné uplatňovať tieto zásady:
  • Komplexnosť pracovných úloh, ktoré tvoria funkčný celok tak, aby práca bola zmysluplná a každý videl jej výsledok.
  • Rozmanitosť pracovných úloh, ktorá umožní zamestnancom vykonávať rôzne operácie, používať rôzne postupy a vylučuje jednostrannú záťaž a monotónnosť. Činnosti, vyznačujúce sa vysokou mierou rozmanitosti, sú považované za podnetné, pretože sa pri nich využívajú všetky vedomosti a schopnosti v celej šírke kvalifikácie zamestnanca.
  • Významnosť úloh, t.j. miera vplyvu, ktorú má na ostatných zamestnancov v podniku alebo aj mimo neho. Úloha, ktorá je okolím považovaná za významnú, prináša zamestnancovi pocit, že vykonáva niečo dôležité a priaznivo ovplyvňuje jeho pracovnú motiváciu.
  • Autonómia, t.j. určitá voľnosť v konaní, ktorá vytvára priestor pre uplatnenie individuálnych schopností zamestnancov. Umožňuje kontrolu vlastnej práce a stimuluje zmysel pre zodpovednosť.
  • Spätná väzba predstavuje informovanie zamestnanca o tom, ako dobre vykonáva svoju prácu. Ľudia obvykle potrebujú vedieť ako pracujú a ako je ich práca hodnotená. Pritom potrebujú mať túto spätnú väzbu relatívne často, aby sa mohli priebežne orientovať na zlepšenie svojho výkonu.
     Rozšírenie pracovnej náplne, zrušenie úzkej špecializácie, šetrí náklady a zvyšuje motiváciu. Manažér môže prideliť celú úlohu jednej osobe, namiesto toho, aby sa rozdelila, a tým získa práca v očiach zamestnanca väčšiu dôležitosť. Takýmto spôsobom možno zvýšiť zainteresovanosť zamestnancov a poskytnúť priestor na rozvíjanie ináč nepoužívaných zručností.
     Výhody
     Zvýšenie pestrosti pracovných úloh, rast spokojnosti zamestnancov, možnosť sebarealizácie zamestnancov, priestor pre zamestnanca ukázať svoje schopnosti, možnosť rozvíjať zručnosti, získavať skúsenosti, väčšia voľnosť v konaní zamestnanca, zníženie pasivity a fluktuácie, lepšie využitie fondu pracovného času.
     Nevýhody
     Potreba väčšej kontroly a spätnej väzby zo strany manažéra v súvislosti s autonómiou zamestnanca, znižuje sa špecializácia, väčší priestor pre chybné riešenia a pracovné omyly.

Budovanie kariéry a osobný rozvoj
     Zamestnanci majú obvykle veľký záujem o príležitosť na postup a o podporovanie osobného rastu zo strany zamestnávateľov. Manažér musí podporovať zamestnancov pri získavaní zručností, ktoré ich napomôžu postupovať vyššie v hierarchii podniku. Jednou z ciest ako to docieliť je zadávanie jednoduchých úloh, v ktorých môžu podriadení ukázať svoje schopnosti, šikovnosť a talent. Nadriadený by mal vytvoriť priestor pre sebarealizáciu zamestnanca v samostatných alebo tímových úlohách, ktoré presahujú rámec jeho bežnej práce. Zároveň je veľmi potrebná aj spätná väzba, v rámci ktorej zamestnanec očakáva zhodnotenie výsledkov jeho práce, preto sa manažér musí zaujímať o ich pokrok a často sa informovať o priebehu práce. Kariéra a možnosť pracovného postupu predstavujú hlavne pre mladšie vekové kategórie najväčší stimul. Je veľmi dôležité, aby zamestnávateľ jasne definoval pravidlá a možnosti pracovného postupu v hierarchii podniku. V pracovnej sfére môžu existovať aj také typy ľudí, ktoré nemajú záujem meniť svoju pracovnú pozíciu. Môže to vyplývať z obavy väčšej zodpovednosti, väčšieho množstva práce, dlhšieho pracovného času, náročných rozhodnutí. Manažér by nemal tlačiť takéhoto človeka do situácií, ktoré odmieta, pretože sa to môže prejaviť v nechuti k práci, v strese a napätí. Osobný rozvoj nemusí mať automaticky väzbu s kariérou a postupom v práci. Vzhľadom k tomu, že zamestnanci pripisujú osobnému rozvoju vo forme vzdelávania mimoriadny význam, je potrebné vytvoriť pre schopných zamestnancov vhodné podmienky na uspokojenie tejto potreby. Pre zamestnanca je najdôležitejšie získať pocit sebarealizácie, pocit odborne vykonanej práce, túžbu poznať čo najviac. Práve to môže byť kľúčový faktor zohrávajúci dôležitú úlohu v motivovaní ľudí a na druhej strane investovať do vzdelávania zamestnancov sa podniku vždy oplatí. V tejto súvislosti je vhodné zvážiť výhody i nevýhody flexibilnej pracovnej doby, ktorá by práve vytvorila priestor a vhodné podmienky na realizovanie takejto formy motivácie. Za úvahu stojí aj možnosť spolufinancovania jazykových kurzov, organizovanie odborných seminárov alebo realizácia niektorých kurzov vo forme elektronického vzdelávania.
     Výhody
     Rast spokojnosti zamestnancov, uspokojenie potrieb sebarealizácie a uznania, zníženie fluktuácie, zvýšenie lojality, rast sebakontroly a sebauvedomenia zamestnancov, rozvoj schopností, zručností a skúseností, získanie konkurenčnej výhody.
     Nevýhody
     Finančne náročné najmä v súvislosti so vzdelávaním, obava z odchodu zaškoleného zamestnanca, nedostatok priestoru pre uspokojenie nárokov všetkých zamestnancov, prílišná pracovná zaťaženosť, zvýšenie rizika a stresu.

Flexibilné pracovné režimy
     Podstatou takýchto režimov je tendencia prispôsobovať pracovnú dobu okamžitej potrebe. Tieto režimy možno využiť aj ako prostriedok stimulácie zamestnancov. V súčasnosti majú ľudia veľký záujem o voľnejší pracovný čas, prípadne skrátený a oceňujú tých zamestnávateľov, ktorí im umožnia spolurozhodovať o rozvrhnutí svojho voľného a pracovného času. Pružná pracovná doba vychádza z takej schémy, kde si zamestnanec stanoví začiatok a koniec pracovného času a zároveň mu zamestnávateľ stanoví povinný časový úsek strávený na pracovisku.
     Výhody
     Zvýšenie spokojnosti zamestnancov, priestor pre vzdelávanie zamestnancov, zníženie nákladov na chod pracoviska.
     Nevýhody
     Možnosť uvolnenia pracovnej morálky, nedochvíľnosť, vytvorenie priestoru pre iné pracovné aktivity zamestnanca, oslabené interpersonálne vzťahy, možnosť zlyhania elektronickej komunikácie.

Zamestnanecké výhody
     Sociálna politika a zamestnanecké výhody pôsobia na motiváciu zamestnancov nepriamo, sprostredkovane. Majú pozitívny vplyv na spokojnosť ľudí, znižujú fluktuáciu, pomáhajú podporovať lojalitu a udržiavať zamestnancov. Práve od charakteru a finančnej situácii podniku je závislá úroveň poskytovaných výhod. Zároveň je veľmi dôležitý správny odhad manažéra, čo môže zamestnanca motivovať na podávanie vyšších výkonov. Medzi zamestnanecké výhody patria:
  • upravený pracovný čas (pružný pracovný čas, predĺžená dovolenka, skrátená pracovná doba),
  • možnosť kvalifikačného rastu (zahraničné pobyty, stáže, kurzy, tréningy),
  • služby hradené podnikom (rekreácie, športové a kultúrne podujatia),
  • finančná participácia na výsledkoch podniku (napr. zamestnanecké akcie),
  • zlacnené podnikové služby alebo výrobky,
  • možnosť používať služobné motorové vozidlo pre súkromné účely atď,
  • sociálna starostlivosť zo strany podniku: zdravotná starostlivosť, sociálne, personálne a právne služby, rekreácie, pôžičky, programy zamerané na rodinu, doprava do a zo zamestnania, apod.
     Vzhľadom na to, že podľa rôznych výskumov sa preferencie zamestnancov k rôznym benefitom líšia predovšetkým v závislosti od pohlavia, veku, vzdelania a dĺžky zamestnania v podniku, je efektívne použiť voliteľný systém, ktorý umožní vynakladať prostriedky na služby, ktoré zamestnanci naozaj chcú a vyhovieť i špecifickým záujmom niektorých zamestnancov. Podstatným znakom tohto systému je individualizácia častí príjmu podľa potrieb zamestnanca, ktorý má možnosť voliť si pôžitky z viacerých možností. Podnik pri takomto systéme môže finančne ušetriť na zamestnaneckých výhodách, pretože mu to umožní ich optimálne rozdeliť podľa požiadaviek zamestnancov bez zbytočného zvyšovania prostriedkov na ne vynakladaných. Ďalšou výhodou je väčšia možnosť kontroly čerpania jednotlivých služieb zamestnancami. Eliminuje sa tak nadmerné využívanie výhod niektorými jednotlivcami. Zamestnanec sám rozhoduje o štruktúre svojho "druhého" príjmu k platu. Zamestnanec má slobodu v rozhodovaní ako využije čiastku, ktorá je mu priznaná. Tento aspekt napomáha posilňovať osobnú zodpovednosť zamestnanca a núti ho, aby sa zaujímal o mechanizmy riadenia a výsledky hospodárenia podniku.
     Výhody
     Zvýšenie spokojnosti zamestnanca, zníženie fluktuácie, priaznivý vplyv na získavanie a udržanie zamestnanca, podpora lojality, väčšia kontrola, zníženie nákladov, prehľadnosť, eliminácia nadmerného využívania systému jednotlivcom.
     Nevýhody
     Finančná náročnosť, možnosť neperspektívneho využívania, resp. zneužívania systému, možnosť vytvárania interpersonálnych konfliktných situácií.
     Rozsah motivačných prvkov je naozaj veľmi široký, boli spomenuté len niektoré spôsoby motivovania zamestnancov a stimulovania na podávanie vyšších výkonov. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že nadriadení majú k dispozícii širokú škálu motivačných prvkov, ktoré môžu využiť za účelom vyššej stimulácie zamestnancov a nie všetky sú viazané na ďalšie dodatočné finančné prostriedky. Existuje veľa spôsobov ako skvalitniť zamestnancom ich pôsobenie v zamestnaní pri vynaložení minimálnych nákladov. Ich spokojnosť potom povedie k vyššej motivácii na výkon práce a funkcie. Pretože zjednodušene možno konštatovať, že práve práca je to, čo človeka drží pri živote, keďže zaisťuje prostriedky na živobytie. Z tohto dôvodu je dôležité, aby práca neprinášala len pragmatický úžitok, ale aby poskytovala dobrý pocit a duševnú pohodu z jej vykonávania. Práve duševná pohoda v mnohom závisí na okolnostiach (pracovné prostredie, interpersonálne vzťahy, obohacujúca práca, atď.), ktoré človeku umožňujú robiť hlavne to, v čom nachádza zaľúbenie a čo mu poskytne najväčšie uspokojenie. Je preto veľmi dôležité zamestnancov neustále stimulovať, pôsobiť na ich osobnostné a osobné vlastnosti, dávať im pocit potrebnosti a dôležitosti (ľudovo povedané neustále ich "potľapkávať po pleciach", ak si to čo i len trochu zaslúžia).

(Ing. Henrieta Príglová - DÚVaP 5/2006 )

 

 
 
NAŠE PUBLIKÁCIE

 
VYŠLO

Poradca - formát A5
Mesačník nielen pre podnikateľov
č. 2/2007
  • Zákon o spotrebných daniach
  • Zásoby vlastnej výroby
  • Podnikateľ a súdne poplatky
  • Práca so zobrazovacími jednotkami
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - formát A5
Mesačník prináša metodický rozbor najčastejšie sa vyskytujúcich problémov podnikateľskej praxe z pohľadu daní, účtovníctva a pracovného práva. Jednotlivé špecifické problémy sú spracované prostredníctvom názorných prípadov.
č. 11/2006
  • Rozdiely vybraných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia
  • Práce vykonávané mimo pracovného pomeru
  • Ochrana osobných údajov
  • Efektívne prezentovanie
DUO bez chýb, pokút a penále - formát A4, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný časopis pre daňovú, účtovnú a mzdovú prax.
Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli.
č. 11/2006
  • OUTSOURCING - pozitíva a negatíva
  • Poistné plnenia v kontexte ZDP
  • Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
  • SR a medzinárodné daňové vzťahy
  • Čas strávený na pracovnej ceste
1 000 riešení - formát A5
Dvojmesačník určený podnikateľom, živnostníkom, mzdovým účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, účtovníkom, ekonómom, študentom. Rieši problémy z oblastí daní, účtovníctva, ekonomiky, miezd, práva, personalistiky. Každé číslo obsahuje okrem iných rubrík aj "horúcu tému", ktorá je v danom období pre čitateľov najaktuálnejšia, abecedný index hesiel a zoznam vydaných publikácií k danej téme alebo kapitole.
č. 6/2006
  • lízing z účtovného a daňového hľadiska
  • odvodové povinnosti po novele
  • daň z príjmov
  • s.r.o.
  • daň z nehnuteľnosti
!!! NOVINKA !!!
Verejná správa - formát A5, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie. Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli.
október/2006
  • Sociálne poistenie - novela zákona k 31. 10. 2006
  • Zdaňovanie nehnuteľností - zmeny platné od roku 2007
  • Dlhodobý majetok - financovanie z rozpočtu obce
  • Kurzové rozdiely v účtovníctve obcí a rozpočtových organizácií
Edícia Zák§ny do vrecka - formát A6
Úplné znenia zákonov určených pre širokú verejnosť
  • ÚSTAVA Slovenskej republiky
  • Stavebný zákon
  • Zákon o súkromnej bezpečnosti
  • Zákon o konkurze a reštrukturalizácii (XI/2005)
  • Zákon o dani z príjmov
  • Obchodný zákonník
  • Zákon o DPH
Edícia Aktualizácie úplne znenie zákonov - formát A5
Úplné znenia aktualizovaných zákonov uverejnených v zborníkoch Zákony I. - VI.

I/6 (9. 10. 2006)
  • Vyhláška MF SR č. 419/2006 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon
  • Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške MF SR č. 419/2006 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon
III/4 (19. 9. 2006)
  • Prehľad opatrení MPSVR SR, ktorými sa upravujú sumy životného minima
  • Nariadenie vlády SR, ktorým sa upravujú sumy dávky v hmotnej núdzi, príspevku na zdravotnú starostlivosť, aktivačného príspevku, príspevku na bývanie a ochranného príspevku
  • Opatrenie MPSVaR SR, o ustanovení súm životného minima
  • Opatrenie MPSVaR SR o ustanovení sumy rodičovského príspevku
  • Nariadenie vlády SR o podmienkach poskytovania osobných ochranných pracovných prostriedkov
  • Nariadenie vlády SR o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov
  • Nariadenie vlády SR o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko
  • Nariadenie vlády SR o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na stavenisko
III/5 (9. 10. 2006)
  • Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovuje výška minimálnej mzdy
  • Zákon o sociálnom poistení
  • Zákon o zdravotnom poistení
MONOTÉMATIKA
Vzory zmlúv, žalôb a podaní - formát A5
V publikácii je obsiahnutý čo najširší okruh vzťahov, do ktorých vstupujú občania v každodennej praxi. Nájdete v nej nielen tradičné vzory a podania podľa Občianskeho a Obchodného zákonníka a Zákonníka práce, ale aj vzory podaní a rozhodnutí podľa stavebného zákon, daňových zákonov a rozhodnutia orgánov štátnej správy.

PRIPRAVUJEME - z obsahu vyberáme:

Poradca č. 3/2007 (vyjde v XI/2006)
  • Živnostenský zákon
  • Daňový bonus po zvýšení minimálnej mzdy
  • Zásoby vlastnej výroby
  • Podnikateľ a súdne poplatky
Dane, účtovníctvo, vzory a prípady č. 12/2006 (vyjde v XII/2006)
  • Cestovné náhrady
  • Kolektívne vyjednávanie a príprava kolektívnych zmlúv na rok 2007
  • Všeobecné ustanovenia pracovného práva
  • Pracovné úlohy - ako na ne
DUO bez chyb, pokút a penále č. 12/2006 (vyjde v XII/2006)
  • Spôsob odpočítavania daňovej straty
  • Ročné zúčtovanie DPH
  • Inventarizácia majetku a záväzkov
  • Rozpočtové pravidlá verejnej správy
  • Peňažné a nepeňažné príjmy zamestnancov
  • Zahraničné závislé osoby a úprava základu dane
Edícia Poradca deťom NOVINKA!
Malý rytier - veršované povesti - formát A4
Pracovný zošit je určený 5 až 10-ročným deťom a taktiež pedagógom, rodičom a starým rodičom. Pozývame vás na výlet do "rytierskych časov". Navštívite hrady, zámky a jaskyne, stretnete sa s rytiermi, princeznami, ale i s kráľmi a rôznymi zvieratkami. To všetko vďaka šiestim zveršovaným a upraveným povestiam, ktoré sú vybrané z mnohých českých, slovenských a francúzskych povestí.

 

 
 
OBJEDNÁVKA

 

 
Stručný návod na vyplnenie objednávky
  1. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto objednávku,
     
  2. Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
     
  3. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete vyplnenú objednávku na našu adresu.
     

Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo pri cene uvedené inak.

  Identifikačné údaje objednávateľa  
  Meno, Priezvisko:      
  Firma:      
  IČO:      
  Adresa:      
  Telefón:      

  Predplatné mesačníka Poradca 2007  
 Predplatné Poradca 2007- cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     13 čísel + zborníky Zákony 2007 I, II, III
  prílohy: P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové noviny
  Našim predplatiteľom zasielame zdarma prílohu mesačníka Poradca Daňové priznania
  - fyzických osôb
  - právnických osôb
  - ročné zúčtovanie dane  
  998 Sk     ks  
  Predplatné  
  Predplatné Poradca 2007 + Daňové výdavky cena s 20% predplatiteľskou zľavou!    1188 Sk     ks  
  Predplatné Verejná správa 2007 cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1 208 Sk     ks  
  Predplatné Verejná správa 2007 cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     1 508 Sk     ks  
  Predplatné 1000 riešení 2007 (dvojmesačník) cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     580 Sk     ks  
  Predplatné 1000 riešení 2007 (dvojmesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     480 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2007 (mesačník) cena s predplatiteľskou zľavou!     1140 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena s 25 % predplatiteľskou zľavou!     1440 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1140 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie I   - Daňové, účtovné...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie I   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie II   - Obchodné, občianske...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie II   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie III   - Pracovné, sociálne...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie III   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   - Stavebné, pozemkové...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie V   - Štátna správa, verejná...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie V   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   - Životné prostredie...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Poradca 2007 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 1/2007   - Spotrebné dane
- Nezaopatrenosť dieťaťa počas letných prázdnin a daňový bonus
- Výdavky na stravovanie
- Zdaňovanie nebytových priestorov
- Zrážky zo mzdy a daňový bonus
- Platobný rozkaz
96 Sk   ks  
  č. 2/2007   - Zákon o spotrebných daniach
- Zásoby vlastnej výroby
- Podnikateľ a súdne poplatky
- Práca so zobrazovacími jednotkami
96 Sk   ks  
  Poradca Extra 2007 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  1/2007 JÚ     - Nehnuteľnosti v jednoduchom účtovníctve     22 Sk     ks  
  1/2007 PÚ     - Nehnuteľnosti v podvojnom účtovníctve    22 Sk     ks  
  Zborníky ZÁKONY 2006  
  Zákony I/2007   Daň z príjmov,
Daň z pridanej hodnoty,
Spotrebné dane,
Zákon o účtovníctve.  
129 Sk     ks  
  Zákony II/2007   Obchodný zákonník,
Občiansky zákonník,
Trestné právo,
Živnostenský zákon.  
129 Sk     ks  
  Zákony III/2007   Zákonník práce,
Mzdové predpisy,
Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie,
Sociálne zákony.  
129 Sk     ks  
  Zákony IV/2007   Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri,
Bývanie,
Pôda.  
129 Sk     ks  
  Zákony V/2007   Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba,
Školy,
Obce.  
129 Sk     ks  
  Zákony VI/2007   Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia,
Vodné hospodárstvo.  
129 Sk     ks  
  Verejná správa 2006 - odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie  
  október/2006   - Sociálne poistenie - novela zákona k 31. 10. 2006
- Zdaňovanie nehnuteľností - zmeny platné od roku 2007
- Dlhodobý majetok - financovanie z rozpočtu obce
- Kurzové rozdiely v účtovníctve obcí a rozpočtových organizácií
145 Sk   ks  
  Poradca 2006 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 1/2006   - Zákon o zdravotnom poistení - novelizovaný s komentárom
- Zákon o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku - s komentárom - nový zákon
- Zákon o poskytnutí právnej pomoci osobám v hmotnej núdzi - s komentárom - nový zákon

- Daň z príjmov (novela zákona)
- Zdravotné zákony
- Podiely spoločníkov v s.r.o.
- Pozemkové a lesné spoločenstvá
96 Sk   ks  
  č. 2/2006   - Konkurz a reštrukturalizácia - zákon s komentárom
- Cezhraničné zdaňovanie príjmov
- Oslobodenie od dane
- Občiansky súdny poriadok - novela
- Pracovný poriadok
96 Sk   ks  
  č. 3/2006   - Sprostredkovanie poistenia a sprostredkovanie zaistenia
- Rozdiely vo vedení účtovníctva v a.s. a v s.r.o.
- Vypratanie bytu a právo na súdnu ochranu
- Žaloba o nahradenie vyhlásenia vôle na uzavretie zmluvy o prevode bytu
- Rozdelenie spojených obchodných podielov v s.r.o.
96 Sk   ks  
  č. 4/2006   - Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
- Exekučný zákon
- Automobil a DPH
- Ochrana nefajčiarov
- Elektronické podávanie hlásení
96 Sk   ks  
  č. 5-6/2006   - Daň z príjmov - zákon s komentárom
- Zákon o DPH - s komentárom k novele
- Miestne dane - zákon s komentárom k novele

- Novela postupov účtovania
- Účtovná závierka v JÚ a PÚ
- Emisné kvóty
192 Sk   ks  
  č. 7/2006   -Zákonník práce
- Vzory pracovno-právnych podaní
- Preddavky na daň z príjmov právnických osôb v roku 2006
- Zmeny postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve
96 Sk   ks  
  č. 8-9/2006   - Zákon o súkromnej bezpečnosti
- Stavebný zákon
- Zákon o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok

- Výsluhový dôchodok a daň z príjmov
- Vyrubovanie a platenie dane z nehnuteľnosti
- Likvidácia obchodnej spoločnosti
- Koncesionárske poplatky
- Osobitná zodpovednosť zamestnanca za škodu
192 Sk   ks  
  č. 10/2006   - Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Stravovanie fyzických osôb - podnikateľov
- Možnosti podania dodatočného daňového priznania
- Dotácie podnikateľom v podvojnom účtovníctve
- Ako ušetriť financie?
96 Sk   ks  
  č. 11/2006   - Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- Zákon o inšpekcii práce

- Hlavné termíny ročného zúčtovania poistného za rok 2006
- Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov a jeho dôsledky
- Ochrana zamestnancov pred hlukom
96 Sk   ks  
  č. 12-13/2006   - Zákon o verejnom obstarávaní
- Zákon o verejnom zdravotníctve
- Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného majetku
- Sociálny fond v jednoduchom účtovníctve
- Osvetlenie na pracovisku
- Možnosti nápravy rozhodnutí správnych orgánov
192 Sk   ks  
  Poradca Extra 2006 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  1/2006 VS     Osobitosti účtovníctva obcí a vyšších územných celkov     28 Sk     ks  
  1/2006 JÚ     Účtovanie škody a manká v JÚ     20 Sk     ks  
  1/2006 PÚ     Účtovanie škody a manká v PÚ     20 Sk     ks  
  2/2006 JÚ     Uzávierkové účtovné operácie v JÚ - rok 2005     30 Sk     ks  
  2/2006 PÚ     Uzávierkové účtovné operácie v PÚ - rok 2005     30 Sk     ks  
  2/2006 VS     Rozpočtové pravidlá verejnej správy     45 Sk     ks  
  3/2006 PÚ     Postupy účtovania v sústave podvojného účtovníctva     43 Sk     ks  
  3/2006 VS     Zmeny postupov účtovania, Účtovanie výnosov a nákladov     30 Sk     ks  
  3/2006 JÚ     Účtovanie zahraničných faktúr     18 Sk     ks  
  4/2006 PÚ     Lízing v podvojnom účtovníctve v roku 2006     24 Sk     ks  
  4/2006 JÚ     Lízing v jednoduchom účtovníctve v roku 2006     22 Sk     ks  
  4/2006 VS     Aplikácia postupov účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky     22 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch  
  DÚVaP č. 1/2006   - Rozdeľovanie zisku a úhrada straty
- Pracovné podmienky a podpora občanov so zdravotným postihnutím
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 2/2006   - Medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a zákon o dani z príjmov
- Starobný dôchodca v ekonomických súvislostiach
- Osobnosť na pracovisku
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 3-4/2006   - Mzdy po novom v roku 2006
- Motivácia zamestnancov na pracovisku.
  240 Sk     ks  
  DÚVaP č. 5/2006   - Rezervy a opravné položky
- Aktívne opatrenia na trhu práce
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 6-7/2006   - Automobil v podnikaní
- Dávky sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky
- Riadenia vlastného času
  240 Sk     ks  
  DÚVaP č. 8/2006   - Rozdiely medzi vedením účtovníctva podľa IAS a našich právnych noriem
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 9/2006   - Dlhodobý a krátkodobý finančný majetok
- BOZP
- Pracovná disciplína
- Efektívne prezentovanie
  120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 10/2006   - Odpisy
- Práce vykonávané mimo pracovného pomeru
- Efektívne prezentovanie
  120 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní, účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom...  
  DUO č. 1/2006   - Daň z príjmov - novela zákona
- Daň z pridanej hodnoty - novela zákona
- Miestne dane - novela zákona
- Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- Oceňovanie automobilu pri zaraďovaní do obchodného majetku
- Daňový bonus
- Podnikanie v rámci EÚ
  160 Sk     ks  
  DUO č. 2/2006   - Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2005
- Automobil a DPH
- Účtovná závierka 2005
- Rozvrhnutie pracovného času
- Zodpovednosť zamestnanca za škodu
- Pružný pracovný čas
  160 Sk     ks  
  DUO č. 3/2006   - Nezdaniteľné časti základu dane komplexne
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Daňová kontrola
- Dovoz tovaru a spotrebná daň
  160 Sk     ks  
  DUO č. 4/2006   - Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti zrážkovou daňou
- Odcudzenie majetku FO z pohľadu ZDP
- Uplatnenie daňových výdavkov u podnikateľov
- Dopredaj SBL označeného kontrolnou páskou
- Zmeny postupov účtovania v JÚ a PÚ
- Stravné pri zahraničnej pracovnej ceste
- Doplnkové zdroje z rozpočtu EÚ
  160 Sk     ks  
  DUO č. 5/2006   - Nočná práca a jej odmeňovanie
- Účtovanie finančného prenájmu
- Stála prevádzkareň - účtovný aspekt
- Automobil a DPH
- Zamestnanec a dovolenka
  160 Sk     ks  
  DUO č. 6-7/2006   - Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
- Vyradenie majetku ZDP
- Úroky a medzinárodné zdaňovanie
- Skončenie pracovného pomeru
- Cestovné náhrady - častá zmena pracoviska
- Komunikácia na schôdzach a obchodných strestnutiach
  320 Sk     ks  
  DUO č. 8/2006   - Absolventi škôl a daňový bonus
- Aktivácia v PÚ
- Obstaranie dlhodobého hmotného majetku
- Odklad platenia a povolenia splátok
- Pracovná disciplína
- Odmeny a náhrady za pracovnú pohotovosť
- Práca nadčas a jej odmeňovanie
- Mailovanie
  160 Sk     ks  
  DUO č. 9/2006   - Zmeny v sociálnom poistení
- Krádež a daňové vysporiadanie
- Účtovanie bankových úverov
- Riadne a mimoriadne opravné prostriedky
- Pracovné podmienky
- Dlhodobý hmotný majetok - odpisovanie
  160 Sk     ks  
  DUO č. 10/2006   - Registrovaný pracovný úraz
- Minimálna mzda zvýšenie od 1. 10. 2006
- Technické zhodnotenie hmotného majetku
- Zmluvné pokuty
- Subjekty verejnej správy
- Dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej FO, PO
  160 Sk     ks  
  1000 riešení 2006 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 1/2006   - Koniec roka 2005 v podnikaní     97 Sk     ks  
  č. 2/2006   - Vyrovnanie ročnej daňovej povinnosti právnických osôb     97 Sk     ks  
  č. 3/2006   téma čísla : Pracovno-právne vzťahy
- Mzdy, odvodové povinnosti, poistné
- Stravovanie, stravné lístky
- Sociálny fond
- Účtovanie v zmysle postupov účtovania v PÚ od 1. 1. 2006
- DPH
- Daň z príjmov
  97 Sk     ks  
  č. 4/2006   téma čísla : Pohľadávky
- DPH
- Daň z príjmov
- Nehnuteľnosti
- Pracovnoprávne vzťahy
- Živnostenské podnikanie
- S.r.o.
  97 Sk     ks  
  č. 5/2006   téma čísla : Cestovné náhrady, daň z motorových vozidiel
- DPH
- Daň z príjmov
- Účtovné prípady v JÚ a PÚ
- Nehnuteľnosti v podnikaní
  97 Sk     ks  
  Zborníky ZÁKONY 2006  
  Zákony I/2006   Daň z príjmov,
Daň z pridanej hodnoty,
Spotrebné dane,
Zákon o účtovníctve.  
  cena so zľavou 75 Sk     ks  
  Zákony II/2006   Obchodný zákonník,
Občiansky zákonník,
Trestné právo,
Živnostenský zákon.  
vypredané      ks  
  Zákony III/2006   Zákonník práce,
Mzdové predpisy,
Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie,
Sociálne zákony.  
  cena so zľavou 75 Sk     ks  
  Zákony IV/2006   Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri,
Bývanie,
Pôda.  
  cena so zľavou 75 Sk     ks  
  Zákony V/2006   Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba,
Školy,
Obce.  
 cena so zľavou 75 Sk     ks  
  Zákony VI/2006   Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia,
Vodné hospodárstvo.  
 cena so zľavou 75 Sk     ks  
  Aktualizácie zákonov 2006  
  Aktualizácia I/1   - Zákon o správnych poplatkoch     29 Sk     ks  
  Aktualizácia I/2   - Zákon o správnych poplatkoch
- Zákon o koncesionárskych poplatkoch
- Zákon o správe daní a poplatkov
- Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady  
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia I/3   - Zákon o spotrebnej dani z vína
- Zákon o spotrebnej dani z piva
- Zákon o spotrebnej dani z minerálneho oleja
- Zákon o správnych poplatkoch
- Colný zákon
  52 Sk     ks  
  Aktualizácia I/4   - Zákon o spotrebnej dani z liehu
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia I/5   - Zákon o správnych poplatkoch
  29 Sk     ks  
  Aktualizácia I/6   - Vyhláška MF SR č. 419/2006 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon
- Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške MF SR č. 419/2006 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon
  21 Sk     ks  
  Aktualizácia II/1   - Zákon o verejnom obstarávaní     29 Sk     ks  
  Aktualizácia II/2   - Živnostenský zákon
- Zákon o cenách
- Zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji
- Zákon o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch  
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia II/3   - Zákon Slovenskej národnej rady o priestupkoch
- Občiansky zákonník
  17 Sk     ks  
  Aktualizácia II/4   - Nariadenie vlády o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia
- Zákon o Policajnom zbore
- Zákon o ochrane spotrebiteľa
- Zákon o reklame
- UPOZORNENIE NA ZMENU:
- Zákon o verejnom obstarávaní
  26 Sk     ks  
  Aktualizácia II/5   - Zákon o reklame
  10 Sk     ks  
  Aktualizácia III/1   - Zákonník práce
- Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- Zákon o inšpekcii práce  
  38 Sk     ks  
  Aktualizácia III/2   - Vyhláška o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie,o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
- Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky , ktorou sa vydáva štatistická odvetvová klasifikácia ekonomických činností
- Zákonník práce
  38 Sk     ks  
  Aktualizácia III/3   - Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Vyhláška MPSVR SR, ktorou sa vykonáva § 69 ods. 2 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o sociálnom poistení
- Zákon o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  73 Sk     ks  
  Aktualizácia III/4   - Nariadenie vlády SR, ktorým sa upravujú sumy dávky v hmotnej núdzi, príspevku na zdravotnú starostlivosť, aktivačného príspevku, príspevku na bývanie a ochranného príspevku
- Opatrenie MP SVaR SR o ustanovení súm životného minima
- Opatrenie MP SVaR SR o ustanovení sumy rodičovského príspevku
- Nariadenie vlády SR o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov
- Nariadenie vlády SR o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov
- Nariadenie vlády SR o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko
- Nariadenie vlády SR o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na stavenisko
  29 Sk     ks  
  Aktualizácia III/5   - Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovuje výška minimálnej mzdy
- Zákon o sociálnom poistení
- Zákon o zdravotnom poistení
  48 Sk     ks  
  Aktualizácia IV/1   - Vyhláška, ktorou sa ustanovujú skupiny stavebných výrobkov s určenými systémami preukazovania zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody
- Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o druhoch a výškach poskytovaných podpôr na jednotlivé účely z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania
- UPOZORNENIE NA ZMENU:
- Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)  
  21 Sk     ks  
  Aktualizácia V/1   - Zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy
- Vyhláška MŠ SR o štruktúre a obsahu správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení
- Zákon o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch)  
  18 Sk     ks  
  Aktualizácia V/2   - Zákon o štátnej službe
- Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
  26 Sk     ks  
  Aktualizácia V/3   - Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
- Nariadenie vlády SR o zvýšení platových taríf štátnych zamestnancov
- Zákon o obecnom zriadení
- UPOZORNENIE NA ZMENU:
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  21 Sk     ks  
  Aktualizácia VI/1   - Zákon o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí
- Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie
- Zákon o ochrane prírody a krajiny  
  41 Sk     ks  
  Aktualizácia VI/2   - Vyhláška MŽP SR o požiadavkách na obmedzovanie emisií prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch
- Vyhláška MŽP SR, ktorou sa ustanovujú národné emisné stropy a celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok
- Zákon o odpadoch
  30 Sk     ks  
  Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo formáte A6  
  Ústava SR     - Úplné znenie     22 Sk     ks  
  Ústava ČR     - Úplné znenie Ústavy ČR, Zákon o štátnych symboloch ČR, Listina základných práv a slobôd     22 Sk     ks  
  Zákon o DPH    - Daňová povinnosť
 - Sadzby dane z pridanej hodnoty
 - Postup pri registrácii
 - Oslobodenie, vrátenie a odpočítanie dane
  42 Sk     ks  
  Občiansky zákonník    - Občiansko-právne vzťahy
 - Vlastnícke práva
 - Dedenie
 - Záväzkové práva
 - Zodpovednosť za škodu a za bezdôvodné obohatenie
  65 Sk     ks  
  Obchodný zákonník    - Obchodné vzťahy a podnikanie
 - Obchodné spoločnosti a družstvá
 - Obchodné záväzkové vzťahy
 - Záväzkové vzťahy v medzinárodnom obchode
  80 Sk     ks  
  Zákon o dani z príjmov    - Jeden z najdôležitejších daňových zákonov, ktorý upravuje platenie dane z príjmov právnických i fyzických osôb   65 Sk     ks  
  Zákonník práce    - Zákon upravujúci pracovnoprávne vzťahy súvisiace so zamestnávaním fyzických osôb, vzťahy medzi právnickými alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy
  65 Sk     ks  
  Zákon o súkromnej bezpečnosti    - Odborná spôsobilosť
 - Štátny dozor a kontrola
 - Strážna služba
 - Detektívna služba
 - Vlastná ochrana
 - Technická služba
 - Udelenie licencie
  40 Sk     ks  
  Stavebný zákon    - Architekti a inžinieri
 - Stavebné výrobky
 - Stavebný dozor
 - Územný plán obce
 - Územné rozhodnutie
 - Stavebné povolenie
 - Kolaudácia stavieb
  59 Sk     ks  
  Veselo i vážne
  Čas pre malého človeka         85 Sk     ks  
  Murphyho zrnká I         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká I (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´01         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´02         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´03         48 Sk     ks  
  Murphyho železné zákony         42 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla         95 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti         95 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hriechu         95 Sk     ks  
  Zrnká hriechu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká lásky         95 Sk     ks  
  Zrnká lásky (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti         95 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká odvahy         95 Sk     ks  
  Zrnká odvahy (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká šťastia         95 Sk     ks  
  Zrnká šťastia (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu         95 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti         95 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká mladosti         95 Sk     ks  
  Zrnká mladosti (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony         95 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony (koža)         320 Sk     ks  
  Murphy - Ekonóm minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Knižné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Stavebné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Vianočné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákonník         95 Sk     ks  
  Murphyho zákonník (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  95 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy (koža)   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  320 Sk     ks  
  Murphy v bájkach   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     95 Sk     ks  
  Murphy v bájkach (koža)   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     320 Sk     ks  
  Minizrnká pohody        25 Sk     ks  
  Monotématika
  Živnostenské minimum   podnikateľa  

- A5/176 strán - cena s 50% zľavou

70 Sk   ks  
  Účtovná závierka  

- štátna správa, samospráva, neziskové účtovné jednotky - A5/176 strán - cena s 50% zľavou

85 Sk   ks  
  Súvzťažnosti  

- pre verejnú správu
- rozpočtové a príspevkové organizácie
- vyššie územné celky

260 Sk   ks  
  Výkladový slovník podnikateľa -   ekonomický  

Slovník má pomôcť podnikateľom, pracovníkom v hospodárskej praxi a študentom stredných či vysokých škôl rýchlo sa orientovať v ekonomických pojmoch, s ktorými sa často stretávajú a ktoré vyžadujú časovo náročné hľadanie v odbornej literatúre

190 Sk   ks  
  Právna rukoväť pre každého,   zvlášť pre študentov   - Autor primerane zjednodušil a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými anekdotami. - cena s 50% zľavou     70 Sk     ks  
  Daňové výdavky 2005   - Uplatňovanie daňových výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne predpisy. - cena s 50% zľavou   85 Sk     ks  
  Ústava EU   - Zmluva o Ústave pre Európu - cena s 50% zľavou     47,50 Sk     ks  
  Základné dokumenty Európskej   únie   - formát A5 V ČESKOM JAZYKU
Napriek tomu, že od dátumu vstupu do EÚ ubehlo niekoľko mesiacov, je pre radu našich občanov, a to i z radov podnikateľov, či pracovníkov samospráv Európska únia stále veľkou neznámou. Všetkým naším občanom by sme v tejto publikácii radi Európsku úniu zjednodušenou formou priblížili. Publikácia obsahuje okrem iného základy práva Európskej únie vrátane najdôležitejších dokumentov aj ich chronologický prehľad historického vývoja európskej integrácie. - cena s 50% zľavou  
  305 Sk     ks  
  Predsúdne konanie a trestný   poriadok   Táto publikácia si dala za cieľ podrobne rozviesť všetky činnosti práce prokurátora, vyšetrovateľa ako aj policajného orgánu v prípravnom konaní, od prijatia trestného oznámenia, jeho právneho posúdenia a rozhodnutia o ňom pred začatím trestného stíhania postupom podľa § 197 ako aj činnosť týchto orgánov postupom podľa § 199 ods. 1 ( začatím trestného stíhania), ktorým úkonom sa začína prípravné konanie, až po úkony, ktorými sa prípravné konanie ukončuje.
Vzhľadom k podrobnému komentovaniu jednotlivých ustanovení týkajúcich sa celého predsúdneho konania, publikácia je predovšetkým určená prokurátorom, vyšetrovateľom, policajným orgánom, ale aj sudcom pre prípravné konanie, advokátom. - cena s 50% zľavou  
  60 Sk     ks  
  Súvzťažnosti pre neziskové   organizácie   formát A5/160 strán - cena s 50% zľavou     95 Sk     ks  
  Pracovnoprávny slovník pre prax formát A5/120 strán - cena s 50% zľavou     50 Sk     ks  
  Poradca deťom
  Sto zvieratiek v hádankách   Knižka hádaniek z oblasti živočíšnej ríše je určená deťom od 5 do 9 rokov. V obrázkovej galérii sa deti zoznámia so sto farebne ilustrovanými zvieratkami.   80 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky   Knižka dáva priestor dieťaťu formou hry a riešením veku primeraných problémových situácií zoznámiť sa so základnými matematickými pojmami a vzťahmi, geometrickými tvarmi, základnými a radovými číslovkami.   140 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky I.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky II.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  1. Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   36 Sk     ks  
  2. Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   34 Sk     ks  
  Pastelkami čarujem   Pracovný zošit postupne pomáha deťom objavovať krásu písaných tvarov od kreslenia čiar, kruhov ku slučkám.. U detí sa tak rozvíjajú prirodzeným spôsobom grafomotorické zručnosti.   27 Sk     ks  
  Kreslím a maľujem   V pracovnom zošite si deti tvary z prvého zošita zopakujú v náročnejšej forme. Ďalej rozvíjajú grafomotorické zručnosti a vytvárajú si kladný postoj k písaniu.   36 Sk     ks  
  Hovoriace písmená a slabiky   V knižke sa deti stretávajú s personifikovanými písmenkami abecedy, malými bytosťami, ktoré sa s deťmi rozprávajú. Pretože "písmenkových kamarátov" ochotne prijímajú aj celkom malé deti, vytvárajú tak kladný vzťah dieťaťa k znakom, čítaniu a vzdelávaniu. Deti sa presvedčia o tom, že s písmenkami sa dá aj zaujímavo hrať. V riekankách sa stretnú nielen s písmenkami, ale aj s jednoduchými slabikami.   75 Sk     ks  
  Pexeso - Kráľovstvo matematiky Spoznávanie arabských a rímskych číslic, základné geometrické tvary.   16 Sk     ks  
  Pexeso - Abeceda   Písmenká so slovenskými, českými i anglickými výrazmi.   19 Sk     ks  
  Kúzlenie s hádankami   Hádanky a riekanky o veciach okolo nás pre 5 - 9-ročné deti.   80 Sk     ks  
  Veselá matematika pre malého   školáka   Pracovný zošit - rozvíjanie grafomotorických zručností pre 5-7 ročné deti, (A4, 24 strán, plnofarebný)   38 Sk     ks  

Všetky uvedené publikácie si môžete objednať aj telefonicky, faxom alebo na našich www stránkach (pozri rubriku kontakty).

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefón:
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
  (041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
 
E-mail:   Fax:
poradca@i-poradca.sk   (041) 56 52 659
 
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke
www.i-poradca.sk.

Tieto emailové noviny Vám boli doručené výhradne na základe žiadosti o zasielanie emailových novín. V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadali(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ na adresu noviny@i-poradca.sk. Následne budete vyradený(á) z databázy príjemcov emailových novín.

 

 
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2006
Untitled Page