|
TÉMA NOVÍN ZÁKLAD DPH V CEZHRANIČNÝCH OBCHODNÝCH VZŤAHOCH |
Všeobecnú základnú definíciu základu dane ustanovuje § 22 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. (ďalej iba „zákon o DPH“). Do základu dane sa zahŕňa aj:
• dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
• iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu. Napríklad do základu dane vchádza aj spotrebná daň, ak ide o dodanie tovaru, ktorý podlieha spotrebnej dani.
• náklady (výdavky) súvisiace s dodaním tovaru alebo služby ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady na poistenie požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
Pri určení základu dane u dodávateľa je potrebné rozlišovať či ide o náklad dodávateľa alebo prijímateľa, alebo či ide o taký „náklad“, ktorý sa zdaňuje ako samostatné dodanie tovaru alebo služby. Suma, ktorá je nákladom prijímateľa plnenia, nie je nákladom dodávateľa a do základu dane u dodávateľa sa nezahŕňa. Napríklad pri dodaní tovaru s prepravou môže byť preprava nákladom predávajúceho alebo nákladom kupujúceho. Všetky náklady, ktoré dodávateľovi tovaru alebo služby vzniknú v spojitosti s dodaním tovaru alebo služby sa nezdaňujú samostatne. Osobitne sa zdaňujú len také náklady (výdavky), ktoré tvoria samostatné poskytnutie služby alebo dodanie tovaru, ktoré si objednávateľ objednal ako samostatné plnenie.
Do základu dane sa ďalej nezahŕňajú výdavky, ktoré dodávateľ zaplatil v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka.
Výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka sú považované za tzv. „prechodné položky“ a nevchádzajú do základu dane. Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa § 22 ods. 1 zákona o DPH nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.
Účelom tohto príspevku je priblížiť problematiku určovania a opravy základu dane v prípadoch cezhraničných obchodných vzťahov, čo znamená, že pôjde o dodanie tovarov a služieb obchodným partnerom do zahraničia, premiestnenie tovaru do zahraničia, nadobudnutie tovarov a služieb v tuzemsku od zahraničných dodávateľov ako aj dovoz tovaru.
Služby a tovary prijaté zo zahraničia s miestom dodania v tuzemsku
Vychádzajúc z ustanovenia § 69 ods. 2 zákona o DPH platí, že zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 zákona o DPH a pri tovare okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.
Z ustanovenia § 69 ods.3 zákona o DPH vyplýva, že zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods.1 spomínaného právneho predpisu v tuzemsku.
Osoby, ktoré majú povinnosť platiť daň v zmysle vyššie spomenutých ustanovení zákona o DPH pri dodaní služieb a pri dodaní tovaru s miestom dodania v tuzemsku, ktoré dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, postupujú pri určení základu dane podľa ustanovenia § 22 zákona o DPH.
Oprava základu dane pri službách a tovaroch prijatých zo zahraničia s miestom dodania v tuzemsku
Zákon o DPH v rámci ustanovenia § 25 ods. 3 vymedzuje, kedy sa uvádzajú do daňového priznania údaje pri oprave základu dane pri dodaní tovaru a pri dodaní služby zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu v prípadoch, keď osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca tohto tovaru alebo prijímateľ služby. Pri oprave základu dane príjemca tohto tovaru alebo služby uvádza rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a pôvodnou a opravenou daňou v daňovom priznaní za to zdaňovacie obdobie, v ktorom príjemca obdržal doklad o oprave základu dane.
Teda, ak bola vykonaná zahraničnou osobou (dodávateľom) oprava základu dane, ktorá má za následok zníženie alebo zvýšenie základu dane, potom príjemca tovaru alebo služby, ktorý je povinný platiť daň v tuzemsku, vykoná opravu základu dane a dane.
Ak príjemca tovaru alebo služby (osoba povinná platiť daň v tuzemsku) je platiteľom dane, potom vykoná aj opravu odpočítanej dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom dostal doklad o oprave základu dane (§ 53 ods. 1 a ods. 2 zákona o DPH).
Základ dane pri premiestení tovaru podľa § 8 ods.4 zákona o DPH
Premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu je v zmysle § 43 ods. 4 zákona o DPH oslobodené od dane, ak osoba, ktorá si premiestňuje tovar na účely svojho podnikania je registrovaná pre daň v tuzemsku a zároveň je identifikovaná pre daň v členskom štáte, do ktorého tovar premiestňuje. Platiteľ dane, ktorí si premiestňuje tovar z tuzemska do iného členského štátu ako dodanie tovaru za protihodnotu na účely svojho podnikania, musí uviesť premiestnenie tohto tovaru aj v daňovom priznaní a aj v súhrnnom výkaze.
Základom dane pri premiestnení tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu na účely jej podnikania je cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím. Ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou. Pri určení základu dane pri premiestnení tovaru sa primerane uplatní § 22 ods. 2 a 3 zákona DPH, ktoré vymedzujú čo sa zahŕňa, resp. nezahŕňa do základu dane.
Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Zákon o DPH rozlišuje medzi určením základu dane pri nadobudnutí tovaru podľa § 11 a § 11a zákona o DPH a nadobudnutia tovaru podľa § 11 ods. 8 zákona o DPH.
Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa určí rovnako ako pri dodaní tovaru podľa § 22 ods. 1 – 4 zákona o DPH. Základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru, znížená o daň. Do základu dane sa zahŕňajú iné dane, clá, a poplatky vzťahujúce sa k tovaru a súvisiace náklady (výdavky) ako napr. provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka. Do základu dane sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho. Ak je v čase dodania tovaru poskytnutá zľava z ceny alebo zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
V podstate pri nadobudnutí tovaru, určí základ dane odberateľ – nadobúdateľ na základe faktúry, ktorú vyhotovil dodávateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte. Ak napr. odberateľ neobdrží faktúru od dodávateľa, základ dane určí podľa zmluvne dohodnutej ceny. V prípade, že platiteľ dane zistí po obdržaní faktúry, že fakturovaná cena sa odlišuje od základu dane stanoveného zo zmluvne dohodnutej ceny, platiteľ dane vykoná opravu priznanej a odvedenej dane buď podaním opravného, resp. dodatočného daňového priznania k príslušnému zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.
Ak by napr. na faktúre od predávajúceho bola uvedená osobitne dohodnutá cena za tovar a osobitne cena za súvisiace náklady s dodaním tovaru, základom dane u nadobúdateľa je dohodnutá cena za tovar, vrátane nákladov súvisiacich s dodaním tovaru.
Podľa § 11 ods. 8 zákona o DPH sa za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu považuje aj použitie tovaru zdaniteľnou osobou na účely jej podnikania, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo premiestnení do tuzemska z členského štátu, v ktorom zdaniteľná osoba v rámci svojho podnikania tento tovar vyrobila, vyťažila, spracovala, kúpila, nadobudla z iného členského štátu alebo doviezla z územia tretieho štátu, ak by sa premiestnenie tovaru z tuzemska do iného členského štátu považovalo za dodanie tovaru za protihodnotu v zmysle § 8 ods. 4 zákona o DPH. Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 ods. 8 zákona o DPH sa určí rovnako ako pri dodaní tovaru podľa § 22 ods. 6 zákona o DPH, t.z. základom dane je cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, a ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou, základom dane sú náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou.
Oprava základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Osoba registrovaná pre daň, nadobúdateľ tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak obdrží doklad o oprave základu dane od dodávateľa z iného členského štátu identifikovaného pre daň v inom členskom štáte, opravuje základ dane a daň z dôvodu, že z nadobudnutia tovaru uplatňoval daň v tuzemsku (§ 69 ods. 6 zákona o DPH). Pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, kedy je povinný platiť daň nadobúdateľ sa uvádza rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a pôvodnou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru obdržal doklad o oprave základu dane. Nadobúdateľ tovaru, ktorý je platiteľom dane v prípade obdržania dokladu o oprave základu dane vykoná aj opravu odpočítanej dane v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie, v ktorom platiteľ dane dostal doklad o oprave základu dane.
Základ dane pri dovoze tovaru
Základom dane pri dovoze tovaru je hodnota určená na colné účely podľa colných predpisov. Do základu dane pri dovoze tovaru, ak nie sú zahrnuté do hodnoty určenej na colné účely, sa zahŕňajú aj:
dane, clá a iné platby splatné v zahraničí a splatné pri dovoze tovaru okrem dane, ktorá sa má vymerať (napr. do základu dane vchádza aj spotrebná daň, ak dovezený tovar podlieha spotrebnej dani s výnimkou prípadu, keď pri dovoze tovar podliehajúci spotrebnej dani je oslobodený od spotrebnej dane alebo je pozastavená spotrebná daň podľa predpisov upravujúcich spotrebnú daň),
súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia vzniknuté do prvého miesta určenia v tuzemsku.
Prvým miestom určenia v tuzemsku sa rozumie miesto uvedené v nákladnom liste alebo inom sprievodnom dokumente sprevádzajúcom dovážaný tovar do tuzemska. Ak takéto miesto nie je uvedené, za prvé miesto určenia v tuzemsku sa považuje miesto prvej prekládky tovaru v tuzemsku.
Ak preprava tovaru pri dovoze tovaru je smerovaná na iné miesto určenia na území Európskej únie
ako je tuzemsko, ak toto miesto je pri dovoze tovaru známe, do základu dane sa zahŕňajú aj súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia, ktoré sa týkajú prepravy tovaru na iné miesto určenia na území Európskej únie, ako je tuzemsko.
V súvislosti s nákladmi (výdavkami) treba pripomenúť, že služby spojené s dovozom tovaru sú oslobodené od dane, ak sú zahrnuté do základu dane pri dovoze tovaru (v tejto súvislosti pozri ustanovenie § 48 ods. 8 zákona o DPH).
Dôležité je tiež poznamenať, že do základu dane pri dovoze tovaru sa nezahŕňa zľava z ceny tovaru a zľava za skoršiu úhradu ceny tovaru.
Zákon o DPH napokon ustanovuje, že základom dane pri späť dovážanom tovare prepustenom do colného režimu voľný obeh z colného režimu pasívny zušľachťovací styk je:
• hodnota spracovateľských operácií vykonaných v treťom štáte (táto sa však do základu dane nezahrnie, ak sú tieto spracovateľské operácie službami s miestom dodania v tuzemsku podľa § 15 ods.1 zákona o DPH),
• dane, clá a iné platby splatné v zahraničí a splatné pri dovoze tovaru okrem dane, ktorá sa má vymerať,
• súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, prepravu alebo náklady poistenia vzniknuté do prvého miesta určenia v tuzemsku.
Oprava základu dane pri dovoze tovaru
V prípade, že pri dovoze tovaru po vymeraní cla a dane nastanú prípady vyplývajúce z čl. 235 až 242 nariadenia Rady (EHS) č.2913/1992, ktoré zakladajú právo na vrátenie alebo odpustenie cla, colný orgán vráti alebo odpustí daň na základe podania žiadosti žiadateľa s výnimkou prípadu, ak žiadateľ môže odpočítať daň z dovezeného tovaru v plnom rozsahu. Táto výnimka sa nevzťahuje na prípady podľa čl. 236 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/1992). Napr. ak, žiadateľom je osoba, ktorá vykonáva len oslobodené činnosti (banka, poisťovňa), ktorá v zmysle § 49 ods. 3 zákona o DPH nemá právo na odpočítanie dane prostredníctvom daňového priznania, a ak pri dovoze tovaru nastane skutočnosť, ktorá zakladá právo na vrátenie alebo odpustenie dane, ktorá bola vymeraná pri dovoze tovaru colným úradom, tejto osobe vráti daň colný úrad na základe podanej žiadosti. Colný orgán nevráti daň, ak osoba, ktorá je platiteľom dane si mohla odpočítať daň z dovezeného tovaru v plnom rozsahu, t.j. ak daň vymeranú pri dovoze tovaru zaplatila colnému orgánu a mohla si v plnom rozsahu uplatniť právo na odpočítanie tejto dane prostredníctvom daňového priznania v zmysle § 49 ods.2 písm. d) zákona o DPH a § 51 zákona o DPH.
Ak pri dovoze tovaru vznikne daňová povinnosť v tuzemsku osobe z iného členského štátu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, colný orgán vráti tejto osobe daň zaplatenú pri dovoze, ak:
• ide o tovar odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a miestom určenia tovaru je iný členský štát, a
• táto osoba preukáže, že nadobudnutie tovaru bolo predmetom dane v členskom štáte určenia tovaru.
Dodanie tovaru do iného členského štátu
Platiteľ dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu, fakturuje toto dodanie tovaru s oslobodením podľa podmienok definovaných v § 43 zákona o DPH, t.z. bez dane z pridanej hodnoty. Hodnotu tovaru však musí uviesť v daňovom priznaní podanom v tuzemsku, a to na riadkoch 15 a 16. Hodnota takto dodaného tovaru sa uvádza tiež v súhrnnom výkaze v zmysle § 80 ods. 6 zákona o DPH a to za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
Ak dôjde k oprave základu dane podľa § 25 zákona o DPH, v súhrnnom výkaze sa uvedie suma, o ktorú sa základ dane opravil, a to za obdobie, v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru.
Dodanie služieb s miestom plnenia mimo SR
Platiteľ dane pri dodaní služby s miestom dodania v inom členskom štáte, resp. v treťom štáte, fakturuje dodanie služby bez dane z pridanej hodnoty, nakoľko toto dodanie nie je predmetom dane podľa slovenského zákona o DPH. Základ dane neuvádza v daňovom priznaní podanom v tuzemsku. Ak platiteľ dane opraví základ dane pri takto poskytovaných službách, taktiež rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane neuvádza v daňovom priznaní.
Ing. Ján Mintál
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 5/2016 )
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
MIESTO DODANIA SLUŽBY
Dodávateľ z Rakúska, identifikovaný pre daň v Rakúsku, vykonal pre slovenskú spoločnosť ALFA, s.r.o. – platiteľa dane, opravu technologickej linky. Rakúsky dodávateľ nie je registrovaný pre daň v SR. Dodávateľ skončil opravu výrobnej linky dňa 15. marca 2016 a faktúru vyhotovil dňa 22. marca 2016. Vo faktúre je samostatne rozpísaný spotrebovaný materiál pri oprave v sume 1 000 EUR, doprava z Rakúska na Slovensko a späť 120 EUR, práce vykonané 3 pracovníkmi 5 000 EUR, ostatné služby ako náklady na ubytovanie, cestovné náklady na území SR v celkovej sume 3 500 EUR. Celkom k úhrade je na faktúre uvedená suma 9 620 EUR bez DPH.
Kde bude miesto dodania?
Spoločnosť ALFA, s.r.o. je osobou, ktorá je povinná platiť daň zákona o DPH pri službe, ktorú jej dodal dodávateľ z Rakúska. V uvedenom prípade ide o službu s miestom dodania v tuzemsku. Spoločnosť ALFA, s.r.o. má povinnosť priznať a odviesť daň vo výške 20 %, ktorú vypočíta zo základu dane 9 620 EUR. Do základu dane pri dodaní služby v danom prípade musí zahrnúť všetky náklady súvisiace s dodaním služby.
ODVEDENIE DANE
Slovenský podnikateľ, neregistrovaný pre DPH v tuzemsku si objednal prepravnú službu od českého podnikateľa, identifikovaného pre DPH v Českej republike. Ide o dodanie služby s miestom plnenia v tuzemsku pri ktorej sa podľa § 15 ods.1 zákona o DPH povinnosť platiť daň prenáša na odberateľa. Český podnikateľ však vyfakturoval poskytnutie prepravnej služby s českou DPH.
Vzniká povinnosť priznať a odviesť daň?
Slovenský podnikateľ má povinnosť priznať a odviesť DPH z prijatej prepravnej služby, ktorú mu dodala zahraničná osoba. Slovenský podnikateľ pritom pri určovaní základu dane nezahrnie českú DPH (pozri § 22 ods. 2 písm. a) zákona o DPH).
ZÁKLAD DANE
Slovenský podnikateľ A, platiteľ dane vyrába na Slovensku rôzne suveníry a zároveň podniká aj v Nemecku, kde je identifikovaný pre daň. Dňa 16. marca 2016 si premiestnil tovar zo SR do Nemecka na účely svojho podnikania.
Čo predstavuje základ dane?
Tovar bol vytvorený vlastnou činnosťou, preto základom dane sú všetky náklady na výrobu uvedeného tovaru. Určenie základu dane je dôležité z dôvodu, v akej výške uvedie do daňového priznania a súhrnného výkazu premiestnenie – dodanie tohto tovaru za protihodnotu do iného členského štátu v tuzemsku a na druhej strane z akého základu dane z nadobudnutia tovaru v Nemecku prizná DPH vo výške platnej sadzby dane v Nemecku.
DAŇOVÁ POVINNOSŤ
Platiteľ dane nadobúda v tuzemsku tovar od rakúskeho podnikateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku. V zmysle dohodnutých zmluvných podmienok, prepravu tovaru zabezpečuje rakúsky podnikateľ. Rakúsky podnikateľ faktúru vyhotovil v deň začatia prepravy dňa 20. apríla 2016 v celkovej sume 20 000 eur bez dane, z toho za tovar suma 18 000 eur a doprava 2 000 eur.
Z čoho vzniká daňová povinnosť?
Pre účely určenia základu dane platiteľ dane, nadobúdateľ v tomto prípade zahŕňa aj náklady na prepravu tovaru. Daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku vznikne platiteľovi zo základu dane zisteného zo sumy 20 000 eur.
POVINNOSŤ PLATITEĽA
Nemecký podnikateľ, identifikovaný pre daň v Nemecku si premiestnil tovar na účely svojho podnikania do svojej prevádzkarne zriadenej na území SR. Nemecký podnikateľ predmetný tovar v rámci svojho podnikania kúpil od nemeckého výrobcu. Nemecký podnikateľ je v SR registrovaný za platiteľa dane.
Akú povinnosť má nemecký platiteľ?
Nemecký platiteľ dane musí v tuzemsku pri nadobudnutí tovaru platiť daň z nadobudnutia tovaru tohto tovaru. Základom dane je cena, za ktorú bol tovar v Nemecku nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím.
OPRAVA ZÁKLADU DANE
Slovenský podnikateľ– firma A, mesačný platiteľ dane nadobudol v mesiaci január 2016 od rakúskeho dodávateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku tovar. V deň vzniku daňovej povinnosti (§ 20 ods. 1 zákona o DPH) dňa 19. 1. 2016 firma A priznala daň z nadobudnutia tovaru a zároveň si aj uplatnila právo na odpočítanie dane v zmysle § 49 a 51 zákona o DPH. Firma A obdržala od rakúskeho dodávateľa doklad (dobropis) o oprave základu dane v zmysle dohodnutých podmienok o dodržaní podmienok kvality tovaru. Opravný doklad zo dňa 30.marca 2016 bol vyhotovený k dodanému tovaru a rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane je vo výške 20 eur. Firma A prijala doklad, ktorým sa opravoval základ dane dňa 2. apríla 2016.
Firma A vykoná opravu základu dane, dane a odpočítanej dane v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie apríl 2016.
DAŇOVÉ PRIZNANIE
Slovenský platiteľ dane prepravné služby pre osobu identifikovanú pre daň v Rakúsku. Miestom dodania služby je Rakúsko. Preprava bola ukončená dňa 20.apríla 2016 a v nasledujúci deň vyhotovil platiteľ dane faktúru v zmysle zákona o DPH, pričom na faktúre uviedol informáciu, že osobou povinnou platiť daň je rakúsky odberateľ služby (viď § 74 ods. 1 písm. k) zákona o DPH) a celkovú cenu poskytnutej služby 3 000 eur bez DPH. Rakúsky podnikateľ reklamoval dodanie služby z dôvodu jednodňového oneskorenia oproti dohodnutým podmienkam a požadoval zníženie ceny o 10 % z fakturovanej sumy. Slovenský platiteľ dane uznal reklamáciu a vykonal opravu základu dane (§ 71 ods. 2 zákona o DPH), t.j. znížil cenu dodanej služby na 2 700 eur.
Kto má povinnosť platiť daň?
Slovenský podnikateľ vykonával činnosť na území Rakúska, ale povinnosť platiť daň sa prenáša na rakúsku osobu identifikovanú pre daň v Rakúsku. Slovenský platiteľ dane neuvádza základ dane a ani rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane do daňového priznania.
Ing. Ján Mintál
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 5/2016)
|
|
|
262/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o vybavení námorných lodí
263/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o skončení platnosti medzinárodných zmlúv vo vzájomných vzťahoch medzi Slovenskou republikou a Macedónskou republikou
264/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí zmeny č. 3 Protokolu medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Českej republiky o vykonávaní Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Českej republiky o vzájomnom zastupovaní prostredníctvom diplomatických misií a konzulárnych úradov svojich štátov vo vízovom konaní
265/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí uzavretá Dohody medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Nemeckej spolkovej republiky o zastupovaní vo vízovom konaní
266/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v znení zákona č. 387/2015 Z. z.
267/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia z 27. septembra 2016 č. 4/2016 o obsahu správy o výsledkoch činnosti útvaru riadenia rizík poisťovne, na ktorú sa uplatňuje osobitný režim
268/2016 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 475/2013 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I. triedy, ciest II. triedy a ciest III. triedy s výberom mýta v znení neskorších predpisov
269/2016 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o úprave dôchodkového veku a referenčného veku na rok 2017
270/2016 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 59/2014 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o hodnotiacich kritériách a o spôsobe hodnotenia žiadostí o poskytnutie dotácií na spracovanie územnoplánovacej dokumentácie obcí
271/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia z 27. septembra 2016 č. 5/2016, ktorým sa ustanovujú náležitosti žiadosti o registráciu zastúpenia zahraničnej banky alebo obdobnej zahraničnej finančnej inštitúcie, ktorá vykonáva bankové činnosti
272/2016 Zákon o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o dôveryhodných službách)
|
|
|
DUŠEVNÁ PRÁCA NEVYČERPÁVA |
Fyzická práca verzus duševná práca
Pri niektorých typoch zamestnania prevažujú svalové pohyby, pri iných zase nervové procesy v mozgovej kôre. Dnes je však už aj pri fyzickej práci potrebné, aby si človek neustále zdokonaľoval svoje zručnosti a nadobúdal nové vedomosti – aby „na sebe pracoval“. Zvyčajné rozdelenie práce na fyzickú a duševnú už neplatí v plnej miere.
Navyše, niektoré tradičné profesie (ako drotár a pod.) zanikajú, pretože sa buď stávajú nepotrebnými, alebo nemôžu zamestnať taký počet pracovníkov ako donedávna. Zvyšuje sa ale počet programátorov, analytikov a ďalších povolaní využívajúcich moderné technológie.
Rastúca sofistikovanosť práce sprísňuje nároky jednak na odborný a vedomostný rast pracovníka, ale aj na jeho schopnosti, spôsobilosť adaptácie na náročné pracovné podmienky, odolnosť voči záťaži či stresu. Práve preto sa podiel duševnej zložky pri pracovnom výkone neustále zvyšuje.
Väčšina povolaní sa dnes spája s dvoma protipólmi – buď pracovník strávi celý deň za počítačom v klimatizovanej kancelárii, alebo naopak, je neustále v pohybe a v práci sa takmer nezastaví. Žiadny z týchto extrémov nie je správny. V druhom prípade obvykle stúpa hladina stresu, kým pri sedavom zamestnaní trpí celý rad telesných sústav, predovšetkým kosti a kĺby, ale aj oči či cievny systém. Navyše, ak sedíte celý deň zavretý v kancelárii, vaše telo nedostane príležitosť spáliť všetky tuky, ktoré za deň prijme. Najväčším problémom v tomto prípade je fakt, že mozog spaľuje cukor, zatiaľ čo tuk z jedla sa v tele usádza. To vedie následne k ďalším zdravotným problémom.
Kvalita duševného zdravia zamestnancov
Ak prichádzate z práce unavení a s bolesťami hlavy, môže za to pravdepodobne stres a nervozita z nevybavenej pošty, odvolaných stretnutí a ďalších pracovných problémov. Príčinou únavy pri sedavom zamestnaní nebýva obvykle práca, ale starosti, frustrácia a hnev. Pracovať treba s nadšením. Len tak sa vyhnete negatívnym dopadom zvýšenej pracovnej záťaže.
V ostatných rokoch sa otázke duševného zdravia zamestnancov a kvalite pracovného života všeobecne venuje zvýšená pozornosť. Okrem vedeckého hľadiska je záujem venovaný aj praktickým aspektom starostlivosti o zamestnancov. V ponuke tréningov a kurzov v rámci rozvoja ľudských zdrojov možno nájsť kurzy so zameraním na zvládanie stresu a predchádzanie výskytu syndrómu vyhorenia, či už v rámci primárnej prevencie alebo následnej intervencie.
Pri duševnej práci sa neunavíme
„Ak pracujete duševne, málokedy vás unaví množstvo práce, ktorú urobíte. Je možné, že vás unavuje množstvo práce, ktorú neurobíte“, tvrdí Dale Carnegie vo svojej knihe Ako sa tešiť zo života a z práce. Vedci dospeli k ohromujúcemu a dôležitému poznatku: duševná práca nespôsobuje únavu. Mnohým sa to môže zdať nepravdepodobné, avšak už dávnejšie sa skúmalo, ako dlho môže ľudský mozog pracovať bez toho, aby sa znížila táto jeho schopnosť – čo v podstate vystihuje vedeckú definíciu únavy.
S prekvapením sa zistilo, že ak je aktívny mozog zásobovaný krvou, nedochádza k žiadnym prejavom únavy. Krv v žilách pracujúceho robotníka obsahuje mnoho „toxínov“ a iných látok, spôsobených únavou.
Ľudský mozog môže pracovať rovnako dobre a rýchlo aj po ôsmich až dvanástich hodinách práce. Mozog nepozná žiadnu únavu.
Čo potom spôsobuje, že po výkone duševnej práce bývame unavení? Podľa názorov psychiatrov v tomto prípade únava pochádza najmä z nášho duševného a emocionálneho postoja.
Naši predkovia museli pri zháňaní obživy využívať prevažne svoje svaly
Po istej myšlienkovej úvahe sa rozhodli pre konkrétnu činnosť a zámer realizovali namáhavou svalovou prácou. Pri takejto intenzívnej aktivite dochádzalo k vyčerpaniu energetických zásob organizmu. Po celodennej namáhavej práci bolo nutné obnoviť pracovnú kapacitu unaveného organizmu – doplniť energiu a pasívne si odpočinúť. Situácia sa koncom dvadsiateho storočia extréme zmenila. Vďaka šikovnosti vedcov a inžinierov boli skonštruované tisícky prístrojov šetriacich ľudskú energiu, čím sa znížili požiadavky na svalovú námahu a výdaj energie, ale zvýšili sa požiadavky na opatrnosť, presnosť a myslenie.
Výrazne začal narastať počet administratívnych pracovníkov, ktorí väčšinu dňa presedia pri svojich pracovných stoloch a spracovávajú podklady, vytvárajú výstupy pre prácu ďalších úradníkov. Výdaj energie takto pracujúcich ľudí je na rovnakej úrovni ako výdaj osoby nečinne sediacej v kresle. Aj napriek tomu dochádza u duševne pracujúcich k vzniku únavy.
Únava vznikajúca v dôsledku intelektuálnej aktivity
sa podstatne odlišuje od únavy fyzicky pracujúcej osoby. Nie je vyvolaná primárne poklesom disponibilných zdrojov energie a drobným poškodením svalových buniek tak, ako je to pri fyzicky namáhavej činnosti. Podľa Machača (1984), „únava fyzicky nepracujúceho človeka nie je otázkou obnovy energetických zásob organizmu, ale je otázkou rozladenia funkčnej súhry regulačných psychofyziologických procesov, a tým súvisiaceho pretrvávania emočne negatívneho napätia“.
Aj napriek tomu, že duševná práca nevyvoláva výraznejší pokles energetických zdrojov organizmu, navodzuje pocit únavy. Ten môže byť zložitými duševnými procesmi presmerovaný ku starším mechanizmom odstraňovania únavy, ktorými boli po tisícročia pasívny odpočinok a konzumácia energie. Po dokončení dennej duševne náročnej práce pociťujeme hlad, cítime sa unavení. Preto sa schuti najeme, napijeme, usadíme do kresla a sledujeme televíziu alebo si zdriemneme. Organizmus sa aplikáciou nevhodného mechanizmu regenerácie dopúšťa veľkej chyby, ktorá vedie vo svojich dôsledkoch k obezite, metabolickým poruchám a ochoreniam srdca.
Preto duševnú prácu ako možný nástroj spúšťacieho mechanizmu vzniku obezity skúmajú aj vedci. Na základe dvoch predbežných výskumov dospeli k záveru, že spojenie v tomto smere môže byť veľmi silné. Napríklad, kanadský profesor Angelo Tremblay zistil, že chuť do jedla sa po duševnej práci výrazne zvyšuje.
Všetko je v našej mysli
Ľudia odmeňujú sami seba za tvrdú prácu. Ak pre nás zvládnutie nejakej úlohy nie je zábavou – nie je to niečo, čo sme chceli robiť, potom si myslíme, že si za to zaslúžime kompenzáciu,“ tvrdí doktor Brian Wansink, autor stoviek článkov a kníh o stravovacích návykoch. Je to otázkou zvyku – odmalička sme boli vedení k systému odmeny a trestu.
Únava po duševnej práci neznamená, že je telo ohrozené úbytkom energie. Duševne unavený človek má po ukončení práce energie dostatok, ba priam až nadbytok. Pokiaľ sa aj napriek tomu pustí do jedla, telo musí nadbytočné cukry premieňať na tuky, v krvi sa prepravuje nadbytok nepotrebných látok, v tele prebieha mnoho neefektívnych činností, ktoré v ňom vyvolávajú zmätok.
Únavu po duševnej práci najlepšie odstránime prácou opačného charakteru – fyzickou záťažou. Pri nej dochádza k intenzívnej stimulácii odlišných centier mozgovej kôry. Okolo miest podráždenia sa v mozgu šíria miesta útlmu a tie urýchľujú zotavenie skôr zaťažovaných až preťažovaných mozgových centier duševnej práce.
Fyzická aktivita pomôže vášmu organizmu k zotaveniu – zbaví vás duševnej únavy a vy sa tak vrátite domov unavení podobne, ako ľudia v minulých tisícročiach. Tento typ únavy potom ľahko odstránite vhodnou stravou a odpočinkom či hlbokým spánkom.
Treba si uvedomiť, že napätý sval pracuje
Energiu by ste mali šetriť pre dôležitejšie činnosti. Väčšina ľudí sa pri čítaní mračí, napína oči, nesedí uvoľnene. Pokiaľ nie je vaše telo bezvládne a uvoľnené, vytvára v sebe nervové a svalové napätie, a tým aj únavu.
Daniel W. Josselyn hovorí: “Zisťujem, že najväčšou prekážkou je takmer všeobecne prevládajúca myšlienka, že ťažká práca vyžaduje pocit vyvíjaného úsilia, pretože inak nie je vykonaná poriadne.” Preto sa pri sústredení mračíme, hrbíme ramená. Požadujeme od svalov, aby predstierali úsilie, ktoré nášmu mozgu pri práci nijako nepomôže. Riešením je uvoľniť sa, a to aj pri práci.
Takéto uvoľnenie si vyžaduje zmenu celoživotných pracovných návykov. Najdôležitejší orgán zo všetkých je oko.
Dr. Edmund Jacobson tvrdí, že ak dokážeme dokonale uvoľniť očný sval, môžeme zabudnúť na všetky svoje ťažkosti. Dôvod, prečo sú oči pri uvoľňovaní nervového napätia také dôležité, spočíva v tom, že spotrebúvajú jednu štvrtinu nervovej energie, ktorú telo využíva. Preto tiež mnoho ľudí s dokonalým zrakom trpí “únavou očí”: príliš svoje oči napínajú. Uvoľniť sa možno vo chvíľach voľna skoro všade, kde sa nachádzate. Nesnažte sa však uvoľňovať silou vôle. Uvoľnenie znamená neprítomnosť akéhokoľvek napätia alebo úsilia.
Únava sa podľa istých kritérií delí
na:
a) telesnú a duševnú únavu, ktorej kritériom je druh činnosti, po ktorej únava nastupuje,
b) prirodzenú únavu alebo škodlivú, podľa následkov, ktoré má únava pre ľudský organizmus,
c) podľa stupňa zapracovanosti osobnosti v istej činnosti ide o prvotnú alebo druhotnú únavu,
d) podľa povahy činnosti na dynamickú alebo statickú únavu,
e) podľa vonkajších a vnútorných príznakov sa delí na objektívnu a subjektívnu,
f) podľa účasti organizmu na činnosti sa rozlišuje celková alebo čiastková únava.
Psychiatri tvrdia, že väčšina únavy pochádza z našich duševných a citových postojov. Vo všeobecnosti existujú podľa A. Pinesa a E. Aronsona 3 druhy vyčerpania:
- fyzické (spája sa s výrazným znížením energie, chronickou únavou, celkovou slabosťou),
- emocionálne (prejavuje sa pocitmi beznádeje, bezmocnosti),
- mentálne (predstavuje negatívny postoj k sebe, k práci, k svetu, človek stráca pocit vlastnej hodnoty a zmysluplnosti života).
Prevenciou proti únavovému syndrómu je rešpektovať svoje potreby. Telo veľmi dobre vie, kedy treba prerušiť činnosť. Prvým krokom je zachytiť tento signál.
Známy britský psychiater, J. A. Hadfield tvrdí, že väčšina únavy, ktorou trpíme, má duševný pôvod, pričom vyčerpanie čisto telesného pôvodu je v skutočnosti veľmi vzácne.
Ďalší z významných amerických psychiatrov, A. A. Brill prehlasuje, že “sto percent únavy zdravého človeka so sedavým zamestnaním spôsobujú psychologické, teda citové faktory.”
Čo teda unavuje ľudí pri sedavom zamestnaní? Nuda, odpor, pocit nedostatočného ocenenia, pocit zbytočnosti, úzkosť, starosti – to sú emocionálne faktory, ktoré vyčerpávajú ľudí pri duševnej práci, vystavujú ich nebezpečenstvu nachladnutia, znižujú ich výkon a spôsobujú pracovnú neschopnosť vzhľadom na bolesti hlavy nervového pôvodu.
Ak ste na konci dňa veľmi unavení zrejme to nezapríčinila vaša duševná práca, ale spôsob, akým ste ju vykonávali. Preto dbajte na to, aby ste dodržiavali určité pravidlá:
- Pracujte v čo najpohodlnejšej polohe. Majte na pamäti, že napätie v tele vyvoláva bolesti chrbtice a nervovú únavu.
- V priebehu dňa sa zamýšľajte nad tým, či si nerobíte prácu ťažšou, než je v skutočnosti. Nepoužívate zbytočne svaly, ktoré vôbec neovplyvňujú vašu prácu?
- Pristupujte k práci s nadšením. Pomôže vám to odpútať sa od osobných problémov, ale môže vám tiež priniesť ďalší postup či zvýšenie platu. A ak vám ho aj neprinesie, aspoň tak znížite vašu únavu na minimum.
- Osvojte si techniky relaxácie.
Pri relaxácii treba vždy začať uvoľňovaním svalov
Indickí jogíni radia, že človek, ktorý si chce osvojiť umenie relaxácie, by mal napodobovať mačku.
Dale Carnegie v knihe „Ako sa tešiť zo života a z práce“ uvádza: „Ešte nikdy som nevidel unavenú alebo nervovo zrútenú mačku či mačku trpiacu nespavosťou, nervozitou alebo žalúdočnými vredmi. Ak sa naučíme relaxovať ako mačka, pravdepodobne sa vyhneme všetkým týmto neduhom.“
Za zamyslenie stojí výrok Dr. Daniela W. Josselyna: “Svoje úspechy meriam nie podľa toho, aký som večer unavený, ale podľa toho, nakoľko unavený nie som. Keď si večer pripadám obzvlášť unavený, alebo keď mi moja podráždenosť dáva najavo, že mám unavené nervy, je mi celkom jasné, že uplynulý deň som využil neefektívne z hľadiska kvantity, ale aj kvality.”
Keby sa každý človek naučil robiť to, čo je popísané vyššie, počet úmrtí na choroby súvisiace s vysokým krvným tlakom by výrazne poklesol, prestali by sme zaplňovať sanatóriá a blázince ľuďmi, ktorých zdolala únava a starosti.
Ak bývate v práci permanentne unavení nad klávesnicou sa vám zatvárajú oči a na poradách sa nedokážete sústrediť, je možné, že sa u vás objavujú príznaky syndrómu vyhorenia, či dokonca chronického únavového syndrómu, ktorý sa považuje za hlbší a trvalejší stav.
Syndróm vyhorenia podľa Maslachovej a Jacksonovej (1981) možno definovať ako syndróm vyznačujúci sa emocionálnym vyčerpaním, negatívnymi reakciami a postojmi voči klientom, ako aj tendenciou negatívne hodnotiť samého seba vo vzťahu k vlastnej práci s klientmi.
Pojem „vyhorenie“ (angl. „burn out“) použil ako prvý americký fyzik a psychoanalytik Hendrich Freudenberger, vo svojom článku „Staff burnout“ z roku 1974, kde opísal psychické a telesné vyčerpanie pracovníkov istého liečebného zariadenia.
Duševne pracujúci ľudia sú touto diagnózou obzvlášť ohrozovaní. Mnohí si pritom myslia, že ide len o chvíľkovú nechuť do práce alebo depresiu, z ktorej sa dá jednoducho vyspať. Nanešťastie, syndróm vyhorenia je regulárna diagnóza, ktorá sa vyskytuje predovšetkým u tých povolaní, pri ktorých je prítomná interakcia medzi ľuďmi – lekári, učitelia, manažéri, finanční poradcovia, vychovávatelia, úradníci. Vyhorieť môže ale aj ktokoľvek iný – žena v domácnosti, upratovačka, dokonca aj vedec, ktorý celé dni presedí v laboratóriu nad skúmavkami. Ohrození sú podľa psychológov aj študenti prežívajúci obavy z budúcnosti a nedostatku praxe. Ešte rizikovejší sú umelci – ľudia, ktorí sú od svojej inšpirácie a tvorivosti existenčne závislí. Okrem klasického syndrómu vyhorenia, ktorý sprevádzajú fyzické a psychické príznaky, im môže navyše vyhorieť zdroj umeleckej inšpirácie.
Typy ľudí náchylných k vyhoreniu
klony k vyhoreniu majú hlavne ľudia:
- so silnou potrebou pomáhať (tí, ktorí viac dávajú než prijímajú),
- so sklonom k úzkostlivosti,
- mimoriadne citliví, vnímaví,
- vytyčujúci si príliš vysoké ciele,
- ktorí nemajú čas na odpočinok a relaxáciu,
- s nízkou úrovňou asertivity (nevedia povedať „nie“),
- pociťujúci neustále ohrozenie svojej sebaúcty, kladného sebahodnotenia,
- žijúci v neustálom časovom strese,
- s nahromadenými sťaženými životnými podmienkami.
Burn out prebieha v niekoľkých fázach. Kým sa pracujúci človek dostane do tej poslednej, môže ubehnúť pár mesiacov, ale aj rok. Spúšťačom je najmä stres, neadekvátne nároky na zamestnanca, frustrácia, pocit, že na pracovisku nič nefunguje, ale aj zlé medziľudské vzťahy a vysoké emocionálne vypätie.
Prvou fázou je pôsobenie stresu.
V niektorých povolaniach sa pôsobenie stresu cyklicky opakuje, napríklad v školstve stres na pracovníkov vrcholí vždy na začiatku školského roka a v čase odovzdávania vysvedčení. Iné povolania môžu mať mieru stresu stálu (lekári).
V druhej fáze sa zvyšuje rezistencia voči napätiu a stresu, vtedy sa človek začína izolovať od spolupracovníkov a začne u neho prevládať cynizmus.
V tretej fáze hovoríme o syndróme vyhorenia, ktorá sa vyznačuje absolútnou apatiou voči dianiu na pracovisku, pracovník sa cíti tak vyčerpaný, že aj vykonanie tej najľahšej činnosti je pre neho nadľudský výkon. Okrem pocitových príznakov môže syndróm sprevádzať aj rad fyzických symptómov, ako sú žalúdočná nervozita, zvracanie, tiky očí či rúk, bolesti hlavy alebo poruchy v spánkovom cykle.
Psychohygiena
Opakované stavy nepohody, zvýšenie ich frekvencie alebo intenzity môžu prepuknúť až do psychickej choroby. Východisko treba hľadať predovšetkým v zlepšení životného štýlu, ktorý môže každý človek ovplyvniť sám – v uplatňovaní zásad tzv. psychohygieny v každodennom živote. Pod pojmom duševná hygiena (psychohygiena) rozumieme systém vedecky prepracovaných pravidiel a rád, ktoré slúžia k udržaniu, prehĺbeniu alebo znovuzískaniu duševného zdravia a rovnováhy. Jej princípy sa uplatňovali už v staroveku – v spojitosti s predstavami, ako žiť harmonicky a šťastne.
Pravidlá psychohygieny slúžia ako návod k riadeniu a ovplyvňovaniu seba samého a tiež vlastného prostredia. Zameriavajú sa na možnosti autoregulácie, sebakontrolu, sebavýchovu a sebadisciplínu a tiež na prevenciu odstraňovania škodlivých faktorov, ktoré by mohli negatívne pôsobiť na naše zdravie. Človek nemusí a ani by nemal pasívne podliehať svojím, či cudzím náladám, mal by sa ich usilovať vedome ovládať a regulovať. Sebakontrola je spojená s úspechom v mnohých aspektoch života.
Záver
Náročná manuálna práca len málokedy spôsobí únavu, ktorú by nebolo možné odstrániť výdatným spánkom alebo odpočinkom. Starosti, napätie a citové vzrušenie sú najčastejšími príčiny únavy. Často sú jej príčinou aj vtedy, keď sa zdá byť dôvodom telesná alebo duševná práca. Najjednoduchším riešením, ako predchádzať únave, je naučiť sa relaxovať a nemyslieť na prácu aj vtedy, keď ste doma. Možno si poviete, že je to smiešne, veď oddychovať vie každý. Foriem oddychu existuje viacero. Pre tých, ktorí pracujú hlavou, sa odporúča fyzická aktivita.
Ing. Jana Jarošová, PhD.
|
|
|
Október 2016
10. 10. - pondelok |
Poistné |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za september 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za september 2016 |
17. 10. - pondelok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
20. 10. - štvrtok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v septembri 2016 49 790 € |
25. 10. – utorok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za september 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie súhrnného výkazu k DPH za tretí štvrťrok 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za september 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie kontrolného výkazu k DPH za tretí štvrťrok 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok) |
podanie daňového priznania k DPH za september 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za tretí štvrťrok 2016 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok) |
splatnosť DPH za september 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
splatnosť DPH za tretí štvrťrok 2016 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2016 |
31. 10. – pondelok |
Daň z príjmov |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za september 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za september 2016 |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v septembri 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2016 |
do 3 dní |
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti) |
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2016 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za september 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 8 dní |
Poistné |
prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu |
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov |
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania |
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa |
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom |
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu |
Daň z motorových vozidiel |
podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
30.9.
|
3.10.
|
4.10.
|
5.10.
|
6.10.
|
7.10.
|
10.10.
|
11.10.
|
12.10.
|
13.10.
|
14.10.
|
17.10.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,1161
|
1,1236
|
1,1161
|
1,1211
|
1,1185
|
1,114
|
1,116
|
1,1079
|
1,102
|
1,1038
|
1,1002
|
1,0994
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
113,09
|
113,9
|
114,5
|
115,65
|
116
|
115,44
|
115,39
|
114,9
|
114,5
|
114,49
|
114,76
|
114,46
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,021
|
27,021
|
27,021
|
27,028
|
27,021
|
27,021
|
27,021
|
27,021
|
27,025
|
27,021
|
27,029
|
27,024
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4513
|
7,4463
|
7,4418
|
7,4417
|
7,4413
|
7,4405
|
7,4409
|
7,4412
|
7,4399
|
7,4395
|
7,4398
|
7,44
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,86103
|
0,87318
|
0,8754
|
0,88155
|
0,88323
|
0,90353
|
0,9007
|
0,90233
|
0,8999
|
0,9043
|
0,8991
|
0,90485
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
309,79
|
308,18
|
307,42
|
305,85
|
305,07
|
303,86
|
304,65
|
304,43
|
306,05
|
306,48
|
305,31
|
306,93
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,3192
|
4,2933
|
4,2936
|
4,2941
|
4,2928
|
4,2813
|
4,2821
|
4,2712
|
4,2974
|
4,302
|
4,302
|
4,3281
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4537
|
4,4505
|
4,4583
|
4,4621
|
4,476
|
4,5046
|
4,5035
|
4,4885
|
4,497
|
4,503
|
4,504
|
4,5065
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,621
|
9,593
|
9,6005
|
9,626
|
9,632
|
9,6335
|
9,6618
|
9,7318
|
9,7318
|
9,7365
|
9,7068
|
9,7028
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,0876
|
1,0918
|
1,0949
|
1,0959
|
1,0942
|
1,0946
|
1,096
|
1,0938
|
1,0906
|
1,0904
|
1,0889
|
1,0872
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,9865
|
8,9625
|
8,9175
|
8,9872
|
8,9938
|
9,001
|
9,0448
|
9,0395
|
9,029
|
9,0768
|
9,0248
|
9,0315
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,522
|
7,5053
|
7,507
|
7,508
|
7,512
|
7,5035
|
7,505
|
7,5095
|
7,512
|
7,512
|
7,5073
|
7,5065
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
70,514
|
70,001
|
69,7125
|
69,9836
|
69,7269
|
69,5692
|
69,6779
|
69,1597
|
68,9576
|
69,806
|
69,2807
|
69,0709
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,3576
|
3,3861
|
3,3883
|
3,4235
|
3,4141
|
3,3985
|
3,4268
|
3,4139
|
3,4039
|
3,4196
|
3,3969
|
3,4017
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,4657
|
1,4638
|
1,4564
|
1,4722
|
1,4762
|
1,4696
|
1,469
|
1,4679
|
1,4553
|
1,4604
|
1,4421
|
1,4436
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,621
|
3,6409
|
3,5816
|
3,6374
|
3,6206
|
3,6087
|
3,5886
|
3,5634
|
3,5256
|
3,5337
|
3,4994
|
3,5147
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,469
|
1,4702
|
1,4697
|
1,4816
|
1,4769
|
1,4784
|
1,479
|
1,4653
|
1,4598
|
1,462
|
1,4485
|
1,4433
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,4463
|
7,4962
|
7,4462
|
7,4829
|
7,4605
|
7,4322
|
7,485
|
7,444
|
7,4029
|
7,4261
|
7,4
|
7,4075
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
8,6547
|
8,7145
|
8,6565
|
8,6958
|
8,6764
|
8,6426
|
8,6588
|
8,5977
|
8,5494
|
8,5637
|
8,5363
|
8,5304
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
14566,22
|
14587,14
|
14507,07
|
14612,32
|
14560,63
|
14466,31
|
14482,89
|
14451,84
|
14359,41
|
14434,94
|
14358,56
|
14355,97
|
India |
indická rupia
|
INR
|
74,3655
|
74,766
|
74,2035
|
74,6349
|
74,6445
|
74,3105
|
74,2325
|
73,776
|
73,61
|
73,8375
|
73,438
|
73,4565
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1229,76
|
1237,21
|
1238,16
|
1250,31
|
1249,22
|
1243,04
|
1240,6
|
1245,11
|
1239,66
|
1251,86
|
1246,06
|
1253,18
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
21,7389
|
21,615
|
21,5831
|
21,6129
|
21,57
|
21,5602
|
21,1388
|
20,9088
|
20,8564
|
20,9532
|
20,8448
|
20,8199
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,6148
|
4,6272
|
4,6067
|
4,6397
|
4,6563
|
4,6343
|
4,6353
|
4,6354
|
4,6229
|
4,649
|
4,6128
|
4,6367
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,5369
|
1,5454
|
1,5327
|
1,5612
|
1,5647
|
1,559
|
1,5647
|
1,5657
|
1,5621
|
1,5623
|
1,5508
|
1,5433
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
54,015
|
54,179
|
53,856
|
54,055
|
54,107
|
53,883
|
54,027
|
53,817
|
53,557
|
53,439
|
53,227
|
53,357
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5235
|
1,5326
|
1,5289
|
1,5365
|
1,5365
|
1,532
|
1,5337
|
1,5277
|
1,524
|
1,5275
|
1,5263
|
1,527
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
38,695
|
38,91
|
38,729
|
39,02
|
38,985
|
38,89
|
39,172
|
39,209
|
39,397
|
39,273
|
38,804
|
38,776
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
15,5238
|
15,2641
|
15,1834
|
15,4086
|
15,4574
|
15,4629
|
15,455
|
15,802
|
15,8622
|
15,7803
|
15,6303
|
15,6533
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,1996
|
4,2228
|
4,2079
|
4,2343
|
4,2301
|
4,2314
|
4,2292
|
4,2108
|
4,2053
|
4,2093
|
4,2026
|
4,2054
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 3/2017 (IX/2016)
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10/2016 (IX/2016)
- Daňová licencia - Ing. Jana Bielená
Verejná správa – (VS), č. 10-11/2016 (VIII/2016)
- Novela školského zákona - Mgr. Marianna Matulková
- Reštrukturalizácia – Ing.Jana Bielená
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 10/2016 (VIII/2016)
- Osobné údaje a ich ochrana – JUDr. Jozef Jaško
- Zmena výšky poistného pre SZČO – Ing. Dušan Dobšovič
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 10/2016 (IX/2016)
- Osobný majetok v podnikaní FO - Ing. Miroslava Brnová
- Výskum a vývoj v daňových nákladoch - Ing. Ján Mintál
1 000 riešení, č. 10/2016 (IX/2016)
- Medzinárodné zdanenie
- Daňová licencia
- Pracovnoprávne vzťahy
PRIPRAVUJEME
Verejná správa – (VS), č. 12-13/2016 (XI/2016)
- Novela obchodného zákonníka
- Odvodová úľava na zdravotnom a sociálnom poistení
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2016 (X/2016)
- Použitie sociálneho fondu
- Zdravotné poistenie počas výkonu práce v štátoch EÚ
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2016 (X/2016)
- Životné minimum
- Zdaňovanie dlhopisov
Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 11/2016 (X/2016)
- Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie
1 000 riešení, č. 11/2016 (X/2016)
- Dane v praxi
- Zákonník práce
- Účtovníctvo
|
|
|
Sociálny fond komplexne
Každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň jedného zamestnanca v pracovnom pomere je povinný tvoriť za svojich zamestnancov sociálny fond a následne používať tieto finančné prostriedky v prospech svojich zamestnancov. Na koho sa vzťahuje táto povinnosť? Považuje sa za pracovný pomer aj zamestnávanie na dohodu o pracovnej činnosti? Všetko podstatné o tvorbe a čerpaní sociálneho fondu sa dozviete z balíčka, ktorý je určený zamestnávateľom, zamestnancom, živnostníkom, ekonómom, účtovníkom.
Tvorba sociálneho fondu - príspevok
mesačník DUO 11/2016 (A4, 80 str.)
Sociálny fond v mzdovej učtárni - príspevok
mesačník PaM 10/2016 (A4, 80 str.)
Čerpanie sociálneho fondu - príspevok
mesačník PaM 11/2016 (A4, 80 str.)
Zákon o sociálnom fonde - úplné znenie zákona
Zákony I/2016 (A5, 864 str.)
CD poradca 2016
Elektronická veria publikácií z roku 2016)
BALÍČEK Sociálny fond komplexne obsahuje:
DUO 11/2016 + PaM 10/2016 + PaM 11/2016 + Zákony I/2016 + CD 2016
Cena balíčka je 27,60 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 13,80 €.
Ušetríte 13,80 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Zásoby z daňového a účtovného pohľadu
Väčšina podnikateľských subjektov, či už ide o živnostníkov, obchodné spoločnosti zaoberajúce sa nákupom a predajom tovaru, výrobou alebo spoločnosti podnikajúce v oblasti služieb, účtovné jednotky, ktoré vedú daňovú evidenciu, sa pri svojej činnosti stretávajú so zásobami rôzneho druhu. Aký je prehľad o jednotlivých druhoch zásob? Ako ich správne oceniť a evidovať? Všetkým účtovníkom, ekonómom, audítorom, živnostníkom, podnikateľom prinášame balíček publikácií za výhodnú cenu.
Zásoby z daňového a účtovného pohľadu - príspevok
mesačník Poradca 3/2017 (A5, 256 str.)
Zásoby v účtovníctve - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 10/2016 (A5, 96 str.)
Daňové a účtovné zákony - úplné znenia zákonov
Zákony I/2016 (A5, 864 str.)
Daňové povinnosti - monotematika
BALÍČEK Balíček Zásoby z daňového a účtovného pohľadu obsahuje:
Poradca 3/2017 + 1000 riešení 10/2016 +
Zákony I/2016 + Daňové povinnosti
Cena balíčka je 16,10 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 11,30 €.
Ušetríte 4,80 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |