Em@ilové noviny

 

č. 15/2015

15. 10. 2015

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

V podnikateľskej praxi dochádza k situáciám, že majetok využívaný na podnikanie sa z rôznych dôvodov vyradí z účtovníctva, pričom je potrebné riešiť aj dôsledky tohto kroku z hľadiska dane z príjmov. Aké sú jednotlivé dôvody vyradenia majetku a možnosti uplatnenia zostatkovej ceny vyraďovaného majetku ako daňového výdavku?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Logo tvorí z velkej časti jeho farebná kombinácia. Farby v nás vzbudzujú emócie a podprahovo ovplyvňujú naše rozhodovanie. Vplýva farebné riešenie pracovného prostredia na koncentráciu, či kreatívne myslenie? Viac v rubrike Byť dobrý nestačí.

Za celú redakciu emailových novín Vám prajeme príjemné prežitie letnej dovolenky a tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
DAŇOVÉ DÔSLEDKY VYRADENIA MAJETKU

 


Uplatňovanie zostatkovej ceny
Z § 21 ods. 2 písm. f) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) vyplýva, že daňovým výdavkom nie je zostatková cena trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d). V týchto ustanoveniach je uvedené, v ktorých prípadoch a v akej výške sa zostatková cena vyraďovaného majetku uzná ako daňový výdavok. Od 1. januára 2015 došlo novelou zákona o dani z príjmov (zákon č. 333/2014 Z. z.) k zmene pri uplatňovaní zostatkovej ceny v daňových výdavkoch u vybraného hmotného majetku v prípade jeho predaja.
Účtovanie pri vyraďovaní dlhodobého majetku
je v Opatrení MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „postupy účtovania v PÚ“) upravené v § 36. Zostatková cena dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku, ktorý nie je plne odpísaný, sa účtuje pri vyradení na rôzne účty v závislosti od spôsobu vyradenia.

V podvojnom účtovníctve Vzhľadom na to, že dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, sa spravidla účtovné odpisy líšia od daňových odpisov, ktoré sa vypočítajú podľa zásad určených v zákone o dani z príjmov. Nadväzne zostatková cena v účtovníctve nie je zhodná s daňovou zostatkovou cenou. Uvedené rozdiely sa vysporiadajú u subjektov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva ako položky zvyšujúce, resp. znižujúce výsledok hospodárenia v daňovom priznaní.

V jednoduchom účtovníctve
ktoré umožňuje majetok odpisovať podľa zákona o dani z príjmov, spravidla rozdiely medzi účtovnou zostatkovou cenou a daňovou zostatkovou cenou nevznikajú. Pokiaľ je zostatková cena daňovo uznaným výdavkom, účtuje sa v jednoduchom účtovníctve v rámci uzávierkových účtovných operácií.

Predaj a likvidácia majetku

Do 31. 12. 2014 v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov bola uznaným daňovým výdavkom zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku bez obmedzenia.
Zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnovala do obstarávacej ceny nového objektu alebo technického zhodnotenia.
Od 1. januára 2015 sa pri niektorých druhoch hmotného majetku vymedzených podľa kódov Klasifikácie produkcie pri jeho vyradení predajom uzná do daňových výdavkov zostatková cena alebo jej pomerná časť len do výšky príjmov (výnosov) z predaja zahrnutých do základu dane. Každý majetok zaradený do vymedzených kódov Klasifikácie produkcie sa pritom posudzuje samostatne [§ 19 ods. 3 písm. b) bod 1 zákona]. V súlade s § 52zd ods. 2 sa § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov v novelizovanom znení použije po prvýkrát za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. januára 2015. Nie je pritom rozhodujúce, či bol predávaný hmotný majetok uvedený do užívania pred týmto dátumom. Jedná sa o majetok zaradený do týchto kódov Klasifikácie produkcie (KP):
- osobné automobily, kód KP 29.10.2
- motorové vozidlá na jazdu na snehu a podobné vozidlá s motorom, kód KP 29.10.52
- rekreačné a športové člny, kód KP 30.12
- lode a plavidlá, kód KP 30.11
- lietadlá a kozmické lode a podobné zariadenia, kód KP 30.3
- motocykle a ich modifikácie, kód KP 30.91
- bicykle a iné kolesové vozidlá bez motora, kód KP 30.92.1
- budovy a stavby zaradené do odpisovej skupiny 6.

Obdobným spôsobom sa postupuje aj v prípade predaja technického zhodnotenia vykonaného nájomcom na hmotnom majetku vymedzenom v § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov, ktoré odkupuje prenajímateľ od nájomcu po skončení doby prenájmu.

Zostatkovou cenou sa na tento účel rozumie
rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov. V súvislosti s výpočtom zostatkovej ceny pri vyradení majetku je potrebné pripomenúť, že podľa § 22 ods. 11 zákona odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku účtovaného, resp. evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Pretože daňovník v prípade vyradenia majetku v priebehu zdaňovacieho obdobia nemôže o ňom účtovať a ani ho evidovať k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, nie je možné uplatniť v roku vyradenia žiadny odpis ako daňový výdavok. Výnimka z tohto postupu je u majetku, ktorý sa odpisuje tzv. časovou metódou odpisovania podľa § 26 ods. 6 a 7 zákona (napr. dočasné stavby, formy, modely, šablóny), kedy sa pri vyradení majetku v priebehu zdaňovacieho obdobia uplatní odpis vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu mesiacov, počas ktorých sa majetok účtoval alebo evidoval podľa § 6 ods. 11.

Odlišne je stanovená zostatková cena
podľa § 28 ods. 2 písm. b) zákona na účely výpočtu odpisov pri zrýchlenom odpisovaní. Zostatková cena v druhom roku odpisovania sa určí ako rozdiel medzi vstupnou cenou a podielom vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania, neskráteným o pomernú časť ročného odpisu neuplatnenú v daňových výdavkoch v prvom roku odpisovania. V ďalších rokoch odpisovania sa takto určená zostatková cena zníži o daňové odpisy z tohto majetku zahrnuté do daňových výdavkov, počnúc druhým rokom odpisovania.
V dôsledku zavedenia uplatňovania daňových odpisov z limitovanej vstupnej ceny u osobných automobilov (§ 17 ods. 34 zákona) a uplatňovania daňových odpisov majetku využívaného aj na osobnú potrebu najviac do výšky 80 % [§ 19 ods. 2 písm. t), § 24 ods. 8] sa od 1. 1. 2015 doplnila aj definícia daňovej zostatkovej ceny v § 25 ods. 3 zákona. V zdaňovacích obdobiach, v ktorých sa uplatňujú uvedené limitované odpisy sa vstupná cena zníži o odpisy vypočítané podľa § 27 alebo § 28 zákona v plnej výške bez ohľadu na ich úpravu v zmysle ustanovení § 17 ods. 34, § 19 ods. 2 písm. t) a § 24 ods. 8 zákona.
U ostatného majetku (mimo vyššie vymedzeného majetku) ustanovenie § 19 ods. 3 písm. b) bodu 1 zákona o dani z príjmov umožňuje uplatniť pri hmotnom a nehmotnom majetku v prípade jeho predaja daňovú zostatkovú cenu ako daňový výdavok bez obmedzenia.
Uznaným daňovým výdavkom je zostatková cena alebo pomerná časť zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení likvidáciou bez obmedzenia rovnako do 31. 12. 2014, ako aj po 1. 1. 2015. Ak dochádza k likvidácii stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby, zahrnie sa zostatková cena do obstarávacej ceny stavby. Uvedený postup je v súlade aj s § 36 ods. 2 postupov účtovania v PÚ, podľa ktorého sa zostatková cena stavebného objektu alebo jeho časti likvidovaného v dôsledku novej stavby, vrátane nákladov na likvidáciu zahrnie do nákladov na novú stavbu.

Predaj majetku vylúčeného z odpisovania
Výdavky na obstaranie hmotného a nehmotného majetku sa premietajú do daňových výdavkov postupne prostredníctvom odpisov. U majetku vylúčeného z odpisovania nie sú výdavky na jeho obstaranie daňovými výdavkami v roku obstarania, ale až v roku predaja.
V zmysle § 19 ods. 3 písm. e) zákona o dani z príjmov sa pri predaji hmotného majetku vylúčeného z odpisovania podľa § 23 ako daňový výdavok uzná jeho vstupná cena, pričom u taxatívne vymenovaného majetku je daňovým výdavkom vstupná cena len do výšky príjmov z predaja.

Vstupná cena hmotného majetku sa neuzná v daňových výdavkoch

v plnej výške, ale len do výšky príjmu z jeho predaja u tohto majetku:
- pozemky nedotknuté ťažbou
- umelecké diela, ktoré nie sú súčasťou stavieb a budov [§ 23 ods. 1 písm. d) zákona]
- hnuteľné národné kultúrne pamiatky [§ 23 ods. 1 písm. e) zákona]
- povrchové a podzemné vody, lesy, jaskyne, meračské značky, signály a iné zariadenia vybraných geodetických bodov a tlačové podklady štátnych mapových diel [§ 23 ods. 1 písm. f)]
- predmety múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty [§ 23 ods. 1 písm. g) zákona].
Pri predaji majetku vylúčeného z odpisovania sa porovnáva vstupná cena a príjem z predaja u každého jednotlivého majetku samostatne, t. j. nie je možné vzájomne kompenzovať dielčie zisky alebo straty z predaja.

Vyradenie majetku v dôsledku darovania
V zmysle § 36 postupov účtovania v PÚ zostatková cena dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, ktorý nie je plne odpísaný, sa pri vyradení z titulu darovania účtuje na účte 543 – Dary. Ak by bol darovaný majetok v účtovníctve darcu plne odpísaný, účtovná jednotka zaúčtuje iba vyradenie tohto majetku z účtovníctva.
Podľa § 21 ods. 2 písm. f) zákona o dani z príjmov nie je zostatková cena trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku (až na výnimky) uznaným daňovým výdavkom. Uvedené ustanovenie sa vzťahuje aj na majetok vyradený darovaním.

Bezodplatne odovzdaný majetok
V zmysle § 19 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov sa umožňuje zahrnúť do daňových výdavkov zostatkovú cenu alebo obstarávaciu cenu hmotného majetku bezodplatne odovzdaného do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, ak nie je súčasťou obstarávacej ceny stavby odpisovanej odovzdávajúcim daňovníkom. Zákon o dani z príjmov sa odvoláva na tieto osobitné predpisy:
  • už neplatný zákon č. 70/1998 Z. z. (v súčasnosti platí zákon č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov)
  • zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov
  • zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.
  • V súlade s § 23 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov je vylúčený z odpisovania hmotný majetok bezodplatne nadobudnutý organizáciou zabezpečujúcou jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu, ak výdavky vynaložené na jeho vybudovanie sú u odovzdávajúceho daňovníka súčasťou obstarávacej ceny stavby alebo boli zahrnuté pri bezodplatnom odovzdaní do výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. c)].
    Z uvedených ustanovení vyplýva, že ak dôjde k bezodplatnému prevodu predmetného majetku do vlastníctva organizácie zabezpečujúcej jeho ďalšie využitie, zostatková cena, resp. obstarávacia cena bude uznaným daňovým výdavkom u toho, kto výstavbu financoval a u prevádzkovateľov energetických zariadení, verejných vodovodov a kanalizácií a miestnych komunikácií je tento majetok vylúčený z odpisovania. Zostatková, resp. obstarávacia cena je uznaným daňovým výdavkom za predpokladu, že odovzdávajúci daňovník nezahrnul tento majetok do obstarávacej ceny stavby, ktorú odpisuje. Preto, ak sa však budujú rôzne preložky, sú tieto súčasťou obstarávacej ceny budovanej investície u tých daňovníkov, ktorí potrebu preložky vyvolali a zahrnú sa u nich do daňových výdavkov postupne prostredníctvom odpisov.

    Vyradenie z dôvodu škody
    Podľa § 19 ods. 3 písm. d) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku vyradeného z dôvodu škody do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku s výnimkou uvedenou v písmene g). Podľa tohto písmena sú daňovým výdavkom škody nezavinené daňovníkom
    1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku
    2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou.

    Ing. Ivana Valterová

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 11/2015)
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    ZARADENIE AUTOMOBILU

    Daňovník mal od januára 2013 v obchodnom majetku zaradený osobný automobil so vstupnou cenou 36 000 eur. V septembri 2015 tento osobný automobil predal za 15 000 eur. Automobil odpisoval rovnomerne.
    Bude mať daňovník tento automobil zaradený v majetku?


    Osobný automobil je zaradený v 1. odpisovej skupine s dobou odpisovania 4 roky. Daňovník v rokoch 2013 a 2014 uplatnil v daňových výdavkoch odpisy vo výške 18 000 eur (2x ročný odpis 9 000 eur). Vzhľadom na to, že automobil predal v priebehu roka, nebude ho mať zaradený v majetku k 31. 12. 2015, nemá nárok na odpis za rok 2015. Zostatková cena v zmysle § 25 ods. 3 zákona o dani z príjmov sa vypočíta zo vstupnej ceny (36 000 eur) zníženej o celkovú výšku uplatnených odpisov (18 000 eur), t. j. zostatková cena je 18 000 eur. Vzhľadom na nové znenie ustanovenia § 19 ods. 3 písm. b) prvý bod zákona o dani z príjmov si môže daňovník uplatniť ako daňový výdavok len zostatkovú cenu do výšky príjmu z predaja osobného automobilu, t.j. sumu 15 000 eur.

    PREDAJ POZEMKU

    Podnikateľ účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva obstaral a zaradil do majetku v roku 2010 stavebný pozemok za 4 000 eur. V roku 2015 sa ho rozhodol predať:
    - v prípade a) za 3 000 eur
    - v prípade b) za 4 500 eur.
    Aký bude postup v uvedenom prípade?


    V roku 2010 uviedol v peňažnom denníku sumu 4 000 eur ako výdavok, ktorý neovplyvňuje základ dane z príjmov. V roku 2015 uvedie v peňažnom denníku do príjmov zahrnovaných do základu dane:
    - v prípade a) sumu 3 000 eur
    - v prípade b) sumu 4 500 eur.
    Súčasne v roku 2015 uvedie v rámci uzávierkových účtovných operácií ako zvýšenie výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov:
    - v prípade a) sumu 3 000 eur
    - v prípade b) sumu 4 000 eur.

    ÚČTOVANIE MAJETKU

    Obchodná spoločnosť darovala 2 počítače zo svojho majetku rozpočtovej organizácii. Jeden s obstarávacou cenou 1 000 eur bol plne odpísaný, druhý s obstarávacou cenou 900 eur mal účtovnú zostatkovú cenu 75 eur.
    Aké bude v tomto prípade účtovanie?


    Účtovanie:
    1. Vyradenie plne odpísaného majetku v obstarávacej cene 1 000 eur MD 082/D 022
    2. Poskytnutý dar – počítač vo výške zostatkovej ceny 75 eur MD 543/D 082
    3. Vyradenie počítača v obstarávacej cene 900 eur MD 082/D 022
    V daňovom priznaní k dani z príjmov právnických osôb uvedie spoločnosť zostatkovú cenu 75 eur ako položku zvyšujúcu výsledok hospodárenia. Súčasne je potrebné vysporiadať aj prípadný rozdiel medzi účtovnou a daňovou zostatkovou cenou.

    DAŇOVÝ VÝDAVOK

    Podnikateľ účtujúci v sústave podvojného účtovníctva v dôsledku havárie poškodil osobný automobil natoľko, že bol v januári 2015 vyradený z účtovníctva. Účtovná zostatková cena pri vyradení bola 5 650 eur, daňová zostatková cena 5 800 eur. Automobil bol poistený, poisťovňa vyplatila v tom istom roku náhradu vo výške 4 980 eur. Podnikateľ vrak odovzdal do šrotu a obdržal 165 eur.
    Čo môžeme považovať za daňový výdavok?


    Podľa § 19 ods. 3 písm. d) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom zostatková cena hmotného majetku vyradeného z dôvodu škody do výšky príjmov z náhrad zahrnovaných do základu dane vrátane prijatých úhrad z predaja vyradeného majetku. Podnikateľ rozdiel medzi výškou zúčtovanej škody (5 650 eur) a prijatými náhradami od poisťovne a za predaj vraku (4 980 + 165 = 5 145 eur), t. j. 505 eur, uvedie v daňovom priznaní za rok 2015 ako položku zvyšujúcu základ dane. Súčasne musí vysporiadať rozdiel medzi účtovnou zostatkovou cenou (5 650 eur) a daňovou zostatkovou cenou (5 800 eur). Sumu vo výške 150 eur uvedie v daňovom priznaní ako položku znižujúcu základ dane.

    Ing. Ivana Valterová



    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 11/2015)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 69/2015
    233/2015 Úplné znenie
    zákona č. 136/2001 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov

    Čiastka 70/2015
    234/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky o sprístupňovaní jednoduchých tlakových nádob na trhu
    235/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o uvádzaní výťahov na trh a sprístupňovaní bezpečnostných častí do výťahov na trhu
    236/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na účinnosť teplovodných kotlov spaľujúcich kvapalné palivá alebo plynné palivá a o postupoch posudzovania zhody
    237/2015 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2011 č. MF/25926/2011-74, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky zostavenej podľa § 17a zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov pre účtovné jednotky, ktorými sú podnikatelia v znení opatrenia z 20. novembra 2013 č. MF/17930/2013-74
    238/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ruskej federácie o spolupráci v boji proti nelegálnej migrácii

    Čiastka 71/2015
    239/2015 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z. z. o ochrane vkladov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    240/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov
    241/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    242/2015 Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    243/2015 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o požiadavkách na označovanie potravín
    244/2015 Oznámenie Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb o vydaní rozhodnutia, ktorým sa mení Rozhodnutie z 18. 11. 2014, ktorým sa určuje zoznam relevantných trhov
    245/2015 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa

    Čiastka 72/2015
    246/2015 Zákon
    o správcoch bytových domov a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov
    247/2015 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    248/2015 Vyhláška Národného bezpečnostného úradu, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Národného bezpečnostného úradu č. 136/2009 Z. z. o spôsobe a postupe používania elektronického podpisu v obchodnom styku a administratívnom styku
    249/2015 Vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 475/2013 Z. z., ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I. triedy, ciest II. triedy a ciest III. triedy s výberom mýta v znení neskorších predpisov
    250/2015 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 15. decembra 2011 č. MF/26131/2011-74, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky zostavenej podľa Medzinárodných štandardov finančného vykazovania pre účtovné jednotky zostavujúce účtovné závierky podľa § 17a zákona, ktorými sú banky, pobočky zahraničných bánk, správcovské spoločnosti, pobočky zahraničných správcovských spoločností, dôchodkové správcovské spoločnosti, doplnkové dôchodkové spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, pobočky zahraničných obchodníkov s cennými papiermi, Burza cenných papierov a platobné inštitúcie v znení opatrenia z 11. decembra 2013 č. MF/18015/2013-74
    251/2015 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia Národnej banky Slovenska o predkladaní výkazu veriteľa poskytujúceho spotrebiteľské úvery v obmedzenom rozsahu

     
     


    Vedúci pracovník

     
    FAREBNÉ RIEŠENIE PRACOVNÉHO PROSTREDIA

    Logo tvorí z velkej časti jeho farebná kombinácia. Farby v nás vzbudzujú emócie a podprahovo ovplyvňujú naše rozhodovanie. Vplýva farebné riešenie pracovného prostredia na koncentráciu, či kreatívne myslenie?

    Identita podniku sa spája vo veľa prípadoch s farbami

    použitými nielen v logu, ale aj v jeho interiéroch. Interiér mnohokrát kopíruje farby loga podniku, preto môže podliehať istej uniformite. Ak však máte priestor na zmenu farebného ladenia, mali by ste pri voľbe farebnosti kancelárií zohľadňovať, ako bude vplývať na zamestnancov, ktorí sa v tomto priestore zdržujú najčastejšie.

    Pôsobenie farieb v interiéry
    nám poskytujú návod, podľa ktorého možno firemný priestor harmonizovať.
    Dôležitosť práce s farbami v interiéri a exteriéri je daná fyziologickými a psychologickými účinkami na telo človeka, no pri výbere farebnosti interiéru vychádzame aj z jeho funkcie, tvaru a veľkosti miestnosti, osvetlenia, orientácie na svetové strany.
    Dobre zariadený interiér nemá obsahovať viac než tri farebné tóny, pričom najväčšiu plochu zaberá neutrálna farba – tá tvorí akýsi „rámec“ na vyznenie dvoch zvyšných. S farbami, ktoré sú blízke čistým farebným tónom, je vhodné v interiéri zaobchádzať s väčšou opatrnosťou.
    Ak zvolíme výraznejšiu farbu nábytku, potom je nutné na steny a podlahové krytiny vybrať neutrálnu farebnosť. Čisto biele steny nie sú vhodné do veľkých priestorov, pretože chlad sterilnej bielej farby dáva pocit prázdnoty a navyše príliš oslňuje a unavuje oči. Dobré sú však ako doplnkové steny k iným teplým odtieňom farieb, lebo opticky miestnosť rozširujú.
    Ďalšou zásadou je dodržanie prirodzeného postupu farieb ako v prírode – od tmavej pri zemi po svetlú smerom nahor. Obrátené usporiadanie môže v človeku vzbudzovať pocit niečoho neprirodzeného, stiesňujúceho, ťaživého až ohrozujúceho. Okrem toho, tmavý strop miestnosť opticky znižuje.
    Teplé farby znášajú dobre hladké povrchy bez textúry. Teplé farby by však nemali figurovať v miestnostiach, kde sa intenzívne premýšľa a pracuje (obchodné stretnutia) a tam, kde sú svetelné zdroje so studeným svetlom.
    Chladné a tlmené farby volíme tam, kde potrebujeme znížiť teplotu miestnosti a navodiť svieži dojem. Väčšinou sú to miestnosti s oknami na juh, priestory s veľkou hlučnosťou. Chladné odtiene sa hodia aj do stiesnených a malých priestorov, dotvárajú prostredie pre dosiahnutie pokojnej atmosféry vyžadujúcej sústredenie a kde sa predpokladá dlhšia doba pobytu. Tieto farby navyše potláčajú chuť k jedlu.

    Farebné riešenie pracovného prostredia
    vplýva aj na našu koncentráciu či kreatívne myslenie. Preto treba zvoliť také farby, aby ste v zamestnancoch vyvolali všetky pozitívne vlastnosti, ktoré od nich očakávate.
    Farby v kanceláriách dokážu do veľkej miery ovplyvniť pracovný výkon. Vyšší výkon sa spája s vyššími ziskami. Na jeho zvýšenie pozitívne vplývajú farby intenzívnych tónov v škále modrej, zelenej, oranžovej a žltej.
    Modrá upokojuje duševnú nepohodu a stres, zároveň podporuje koncentráciu, komunikáciu a tímovú prácu. Je to farba zodpovednosti a bezpečia. Vďaka nej sa budete cítiť sebaistejšie a budete pracovať sústredene na plné obrátky. Táto farba vám pomôže aj k tomu, aby zákazníci považovali váš podnik za seriózny.
    Ak ju použijete na strop v svetlom odtieni, miestnosť sa vám opticky zvýši. Pokiaľ ju použijete v tmavom odtieni na podlahu, bude pôsobiť dojmom chladu – to je vhodné len v priestoroch, do ktorých prichádza veľké množstvo slnečného svetla.
    Pri optimistickej žltej a oranžovej zase prebudíte kreatívnu časť mozgu. Tieto svieže farby podporujú fantáziu.
    Žltá farba najviac zo všetkých zaťažuje oko, a tým strháva pozornosť. Podporuje intelekt a dokáže byť veľmi stimulujúca, preto ju používajte opatrne. V prírodných odtieňoch pieskovej a okrovej je vhodná na podlahy, odtiene jasnej žltej sú vhodné do priestorov s nedostatkom denného svetla, keďže má vysokú odrazovosť.
    Oranžová pôsobí teplejšie ako žltá a v interiéri je aj príjemnejšia na veľkých plochách.
    V zemitejších tónoch pôsobí príjemne a povzbudzujúco vo väčšine priestorov. Oranžová farba, podobne ako odtiene červenej, má skôr stimulujúce účinky. Prvý dojem pri oranžovej je veľmi dobrý – navodzuje pocit uvítania, otvorenosti a pohody. Hodí sa najmä do priestorov slúžiacich na stretávanie sa, prípadne do spoločných priestorov zázemia pre zamestnancov. Výrazné odtiene vzpružujú, pastelové a jemné odtiene prinášajú pocit pokoja a priateľskej atmosféry.
    Zelená je kombináciou modrej a žltej a skutočne spája vlastnosti oboch farieb do jednej. Okrem kreativity podporuje aj sústredenosť a pocit istoty. Zelenou sú aj z tohto dôvodu označované bezpečnostné východy a únikové cesty. Je farbou „prirodzenosti“ prírody a vytvára príjemné a upokojujúce prostredie. Je vhodná na podlahách, kde vyvoláva ilúziu zatrávneného priestoru. Zelená sa hodí do miestnosti s jasným prirodzeným svetlom a potrebuje vyvážiť bielymi alebo krémovými plochami.
    Červená farba je na prácu možno až príliš agresívna. Ak je použitá na stenách v miestnosti, zhoršuje sústredenie a koncentráciu v stresových situáciách. Zvyšuje adrenalín, preto, ak to s červenou preženiete, súťaživosť a nasadenie na pracovisku môže nadobudnúť „nezdravú“ formu. Vhodné je zvoliť ju na časť interiéru alebo na doplnky pre pritiahnutie pozornosti, vyváženie pokojných farieb či nadmerného chladu. V sýtom odtieni ju môžete použiť len v miestnostiach, v ktorých zamestnanci trávia menej času. V červenohnedom odtieni je príjemná aj na veľkých plochách podláh. Purpurový odtieň na ušľachtilých textíliách je vhodný do reprezentačných priestorov.
    Biela vyvoláva pocit neohraničenosti. Výborne sa preto uplatní v malých priestoroch s nedostatkom svetla. Pri správne rozvrhnutej ploche nikdy nepôsobí rušivo a zjednocuje viacero farebných prvkov v interiéri. Na príliš veľkých plochách môže spôsobiť skleslosť, únavu i chlad. V súčasnosti si mnoho podnikov zariaďuje kancelárie práve v bielej farbe. Je to farba čistoty, preto ako základ na steny a nábytok je jej voľba elegantným riešením. Je to podkladová farba, ktorá nepôsobí rušivo a vďaka nej interiér nikdy nebude ponurý.
    Treba si uvedomiť, že biela kancelária aj tak bielou nezostane – spestria ju knihy, šanóny, a iné doplnky (vázy, fotografie, obrazy). Rôzne farebné predmety zvýraznia biely interiér a zamestnanec tak dostane možnosť zariadiť si pracovné prostredie farbami podľa vlastného uváženia.
    Čierna opticky zmenšuje priestor. Možno ju použiť v malých plochách na zdôraznenie akcentu.
    Šedá farba je štýlová, ale trochu nevýrazná a izolačné farba. Na veľkých plochách a bez farebného kontrastu pôsobí však negatívne. Na podlahe asociuje nečistotu, akoby zašpinenie sama navodzovala. Jej použitie na veľkých plochách fasád pôsobí ponuro. Dobre sa však vyníma v kombinácii s chrómom a hliníkom. Efekt môžeme dosiahnuť jej kombináciou s kontrastnou farbou, napr. s červenou.
    Fialová je náročná, osobitá a exkluzívna. V interiéri sa odporúča používať ju len v minimálnej miere, s citom, a na kvalitnom podklade. Má najvyššie a najjemnejšie vibrácie z farebného spektra. Pôsobí proti migréne a depresiám, pomocou tejto farby sa môžu vyrovnávať stavy úzkosti a harmonizovať podráždenosť. Je považovaná aj za farbu inšpirácie.
    Hnedú je najvhodnejšie použiť všade, kde prirodzene patrí, teda na podlahy. Jej použitie na stenách vo svetlých odtieňoch je závislé na citlivosti jedinca, pretože tmavý odtieň môže vyvolať pocit fádnosti, nudnosti a tiaže. Veľmi vhodné je vyvážiť jej ťaživé pôsobenie bielou.

    Pôsobenie vzorov
    výrazné vzory (na tapetách, závesoch, stenách alebo podlahových krytinách) môžu nepekné priestorové proporcie zmeniť k lepšiemu. Výsledný efekt je tým výraznejší, čím intenzívnejšie sú farby, a čím väčšie sú vzory, napr.:
    - tapeta s veľkým vzorom (zvlášť v červených farbách) dokáže priestor opticky skrátiť,
    - široké pruhy na podlahe smerom k čelnej stene opticky predlžujú krátke chodby alebo miestnosti,
    - priečne pruhy na stenách spôsobujú, že miestnosť vypadá širšia, ale nižšia,
    - pozdĺžne pruhy zvýrazňujú výšku a preťahujú priestor,
    - malé vzory vzbudzujú priestorový a veľkorysý dojem.

    Pohoda zamestnancov je dôležitá
    a je potrebné používať viacero farieb. Prevládajúce farby by pritom mali byť 2 až 3. S jedinou farbou sa človek môže cítiť nekompletne, naopak, pri 5 a viac farbách môže príliš veľa vnemov spôsobiť až úzkosť. Pre duševnú rovnováhu je vhodné do kancelárie umiestniť opozitné farby – jednu farbu, ktorá upokojuje a druhú, ktorá povzbudzuje.
    Každý predmet by mal prispieť k tomu, aby sa na pracovisku vytvorila zdravá, pozitívna energia a harmonicky vyvážili všetky elementy. Výzdoba a dekorácie musia byť estetické a striedme. Príliš veľa osobných vecí (napr. koláže fotiek rodiny a dovoleniek) škodí. Postačí jedna fotografi na pracovnom stole.

    ZÁVER
    Hoci má kancelárske prostredie inú funkciu ako domácnosť, príjemný pocit človeka je tu rovnako dôležitý ako doma. Je vedecky dokázané, že farby výrazným spôsobom ovplyvňujú ľudský psychiku, pričom pozitívne naladenie zamestnancov dokáže zvýšiť produktivitu až niekoľkonásobne. Na druhej strane, príliš veľa farieb a typov povrchov pôsobí neusporiadane a chaoticky, čo sa môže negatívne odzrkadliť na pracovnom výkone zamestnancov.
    Okrem snahy docieliť, aby vaša spoločnosť vytvárala príjemné prostredie pre zamestnancov, je dôležité sa zamerať aj na zanechanie určitého dojmu, ktorý má mať vaša návšteva. Práve preto je dôležité zladiť farby na pracovisku tak, aby mali pozitívny dopad na prácu a pracovné vzťahy.

    Ing. Jana Jarošová, PhD. Použitá literatúra:
  • HUČKOVÁ, K. Psychologie barev: Jaké poselství nese vaše logo? Online. Dostupné na: http://www.personalni-marketing.cz/detail-clanku/psychologie-barev-jake-poselstvi-nese-vase-logo-cast1;
  • LETTRICH, A. Skrytý význam farieb v reklame. Online [25-01-2012]. Dostupné na: http://aleslettrich.blog.sme.sk/c/287237/Skryty-vyznam-farieb-v-reklame.html;
  • ŠABLOVÁ, B. Farby, ktoré zarobia najviac peňazí. Online [2013]. Dostupné na: .


  •  

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Október 2015
    Daň z príjmov 15. 10. – štvrtok odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    podanie oznámenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého zdravotníckemu pracovníkovi v 3. štvrťroku 2015 držiteľom (registrácie lieku, farmaceutickou spoločnosťou atď.),
    zaslanie oznámenia držiteľa registrácie lieku alebo farmaceutickej spoločnosti príjemcovi nepeňažného plnenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého v 3. štvrťroku 2015
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2015
    DPH 20. 10. - utorok predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v septembri 2015 49 790 €
    26. 10. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za september 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za 3. štvrťrok 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za september 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie kontrolného výkazu k DPH za 3. štvrťrok 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    podanie daňového priznania k DPH za september 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za 3. štvrťrok 2015 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za september 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za 3. štvrťrok 2015 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane 26. 10. – pondelok podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Poistné 8. 10. – štvrtok splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za september 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za september 2015
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2015

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 30.9. 1.10. 2.10. 5.10. 6.10. 7.10. 8.10. 9.10. 12.10. 13.10. 14.10. 15.10. 16.10.
    USA americký dolár USD 1,1203 1,1153 1,116 1,1236 1,1224 1,1266 1,1254 1,1362 1,1373 1,1374 1,141 1,1439 1,136
    Japonsko japonský jen JPY 134,69 133,56 134,24 135,07 135,07 135,3 134,92 136,65 136,61 136,16 136,48 135,23 135,25
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,187 27,173 27,163 27,122 27,109 27,099 27,117 27,109 27,108 27,131 27,113 27,084 27,081
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4598 7,4605 7,4598 7,4605 7,4612 7,4615 7,4611 7,4599 7,4604 7,4608 7,4612 7,4612 7,4597
    V. Británia anglická libra GBP 0,7385 0,7367 0,7358 0,7402 0,7399 0,7358 0,7366 0,7407 0,7401 0,748 0,7418 0,7397 0,7356
    Maďarsko maďarský forint HUF 313,45 312,8 312,97 311,9 313,58 312,17 312,17 311,59 310,86 311,53 311,04 309,39 309,68
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,2448 4,2459 4,2452 4,2449 4,2487 4,23 4,2321 4,217 4,2246 4,2391 4,2378 4,2291 4,2383
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4176 4,4159 4,4138 4,4168 4,4186 4,4174 4,4162 4,415 4,413 4,4163 4,4145 4,4176 4,4167
    Švédsko švédska koruna SEK 9,4083 9,3754 9,3412 9,3513 9,3121 9,2924 9,279 9,2683 9,3017 9,256 9,2716 9,3274 9,3557
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0915 1,0903 1,0923 1,0938 1,0936 1,0882 1,0935 1,0919 1,0928 1,091 1,0901 1,0873 1,0809
    Nórsko nórska koruna NOK 9,5245 9,4565 9,4125 9,387 9,3765 9,258 9,2185 9,1895 9,158 9,269 9,24 9,217 9,2005
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6445 7,64 7,639 7,6263 7,6135 7,6095 7,6135 7,629 7,6265 7,6165 7,628 7,62 7,6285
    Rusko ruský rubeľ RUB 73,2416 73,0745 74,0858 73,155 72,6872 69,9561 70,3304 69,364 69,4822 71,4085 71,975 71,0735 70,264
    Turecko turecká líra TRY 3,3903 3,3796 3,3774 3,3649 3,3576 3,2997 3,3012 3,2973 3,3177 3,36 3,35 3,2975 3,2972
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,5939 1,5777 1,587 1,5853 1,5781 1,5586 1,5664 1,5502 1,5429 1,5585 1,5722 1,5612 1,5654
    Brazília brazílsky real BRL 4,4808 4,4023 4,468 4,4059 4,4209 4,3238 4,3574 4,2601 4,2818 4,3271 4,4198 4,3425 4,3792
    Kanada kanadský dolár CAD 1,5034 1,4799 1,4775 1,4735 1,4701 1,4649 1,4683 1,4698 1,4702 1,484 1,4816 1,4756 1,4685
    Čína čínsky jüan CNY 7,1206 7,0901 7,0945 7,1417 7,1358 7,1621 7,1507 7,2094 7,1917 7,2123 7,2435 7,2583 7,2159
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,6824 8,6436 8,6491 8,708 8,6987 8,7312 8,722 8,8057 8,8141 8,8149 8,8429 8,8652 8,8041
    Indonézia indonézska rupia IDR 16347,81 16360,31 16350,64 16204,96 15970,48 15492,07 15619,12 15346,5 15285,16 15511,63 15534,04 15389,36 15359,84
    India indická rupia INR 73,4805 73,0661 73,112 73,3711 73,3854 73,114 73,2592 73,6258 73,643 74,1414 74,1465 74,1533 73,6891
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1328,27 1314,36 1318,86 1304,86 1311,31 1299,71 1305,49 1298,05 1298,28 1308,93 1308,96 1282,89 1284,8
    Mexiko mexické peso MXN 18,9768 18,8045 18,8107 18,7147 18,8647 18,6678 18,6929 18,6271 18,6802 18,8763 18,8927 18,7577 18,7145
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,9237 4,9148 4,9271 4,909 4,8962 4,74 4,75 4,6919 4,717 4,7735 4,8055 4,7166 4,7462
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,7568 1,7332 1,7409 1,7272 1,7293 1,6966 1,705 1,6964 1,6905 1,6974 1,6938 1,6683 1,6737
    Filipíny filipínske peso PHP 52,347 52,147 52,153 52,193 52,091 51,829 51,923 51,945 52,007 52,384 52,447 52,341 52,25
    Singapur singapurský dolár SGD 1,5921 1,5916 1,5996 1,5984 1,5986 1,587 1,589 1,5855 1,5897 1,5929 1,5815 1,5752 1,5714
    Thajsko thajský baht THB 40,712 40,63 40,846 40,854 40,768 40,401 40,5 40,392 40,204 40,532 40,533 40,217 40,108
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 15,4984 15,4495 15,5101 15,2697 15,3607 15,069 15,1556 15,0674 15,0949 15,306 15,3094 14,9957 14,9339
    Izrael izraelský šekel ILS 4,4001 4,3856 4,3806 4,3394 4,3423 4,3375 4,3431 4,345 4,3623 4,3961 4,3949 4,3703 4,3526

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 2-3/2015 (IX/2016)
    • Zákon o verejnom obstarávaní - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10/2015 (IX/2015)
    • Obchodovanie zo zahraničím - Ing. Dušan Dobšovič
    • Pohľadávky v zákone o dani z príjmovIng. Jana Bielená

    Verejná správa – (VS), č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Novela školského zákonaMgr. Mariana Matulková
    • Hodnotenie zamestnancovMgr. Mária Kopčíková

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Práca nadčasJUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
    • Povinnosť platiť daňovú licenciuIng. Dušan Dobšovič

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Preddavky na daň z príjmov FO - JUDr. Sandra Mrukviová Tomiová
    • Vyradenie tovaru - daňové dôsledky - Ing. Ivana Valterová

    1 000 riešení, č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Jednoduché účtovníctvo
    • Transferové oceňovanie


    PRIPRAVUJEME

    Verejná správa – (VS), č. 11/2015 (X/2015)
    • Odmeňovanie študentov za odbornú prax
    • Vplyv prekročenia verejného dlhu na subjekty územnej samosprávy

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2015 (X/2015)
    • Absolventská prax
    • Omyly v pracovnoprávnych vzťahoch

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2015 (X/2015)
    • Novela zákona o účtovníctve
    • Zdaňovanie práce lektorov

    Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 10 (IX/2015)
    • Základ dane u FO
    • Jednoduché účtovníctvo

    1 000 riešení, č. 11/2015 (X/2015)
    • Súdne spory po novom
    • Účtovníctvo
    • Právo a podnikateľ

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Transferové oceňovanie
    Transferové oceňovanie predstavuje v oblasti dane z príjmov relatívne náročnú problematiku. Je založené na postupoch stanovovania cien kontrolovaných transakcií, ktoré uskutočňujú prepojené osoby tak, aby zodpovedali podmienkam nezávislého vzťahu. Ide o to, že závislé spoločnosti medzi sebou častokrát špekulatívne a účelovo používajú také ocenenia transakčných obchodných vzťahov, ktoré deformujú podnikateľské prostredie. čo znamená dokumentácia o oceňovaní? Kto ju musí vypracovať? Všetko podstatné o transferovom oceňovaní sa dozviete v balíčku.

    Transferové oceňovanie - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 9-10/2015 (A5, 120 str.)


    Základ dane FO - príspevok
    mesačník DÚVaP 10/2015 (A5, 145 str.)


    Nové usmernenie k transferovému oceňovaniu - príspevok
    mesačník DUO 9-10/2015 (A4, 120 str.)




    BALÍČEK Transferové oceňovanie obsahuje:
    1000 riešení 9-10/2015 + DÚVaP 10/2015 + DUO 9-10/20105

    Cena balíčka je 20,30 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 10,20 €.
    Ušetríte 10,10 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Jednoduché účtovníctvo
    Cieľom jednoduchého účtovníctva je podať prehľad o príjmoch a výdavkoch z hľadiska základu dane z príjmov, informácie o majetku ako aj o stave a pohybe hospodárskych prostriedkov, ktoré sú súčasťou obchodného majetku účtovnej jednotky. V účtovníctve je oddelené účtovanie o peňažnom hospodárení v peňažnom denníku od evidencie majetku, ktorý sa vzťahuje k činnosti účtovnej jednotky a záväzkov z tejto činnosti vyplývajúcich. Účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva vedú peňažný denník, knihu pohľadávok a záväzkov a pomocné knihy, pokiaľ pre nich má náplň. Ako správne v JÚ účtovať? Dozviete sa z našich publikácií?

    Jednoduché účtovníctvo - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 9-10/2015 (A5, 120 str.)


    Jednoduché účtovníctvo - príspevok
    mesačník DÚVaP 10/2015 (A5, 145 str.)


    Zákon o účtovníctve - úplné znenie zákona s komentárom
    mesačník Poradca 13/2015 (A5, 288 str.)




    BALÍČEK Jednoduché účtovníctvo obsahuje:
    1000 riešení 9-10/2015 + DÚVaP 10/2015 + Poradca 13/2015

    Cena balíčka je 13,50 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 9,20 €.
    Ušetríte 4,30 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page