|
FAREBNÉ RIEŠENIE PRACOVNÉHO PROSTREDIA
Logo tvorí z velkej časti jeho farebná kombinácia. Farby v nás vzbudzujú emócie a podprahovo ovplyvňujú naše rozhodovanie. Vplýva farebné riešenie pracovného prostredia na koncentráciu, či kreatívne myslenie?
Identita podniku sa spája vo veľa prípadoch s farbami
použitými nielen v logu, ale aj v jeho interiéroch. Interiér mnohokrát kopíruje farby loga podniku, preto môže podliehať istej uniformite. Ak však máte priestor na zmenu farebného ladenia, mali by ste pri voľbe farebnosti kancelárií zohľadňovať, ako bude vplývať na zamestnancov, ktorí sa v tomto priestore zdržujú najčastejšie.
Pôsobenie farieb v interiéry
nám poskytujú návod, podľa ktorého možno firemný priestor harmonizovať.
Dôležitosť práce s farbami v interiéri a exteriéri je daná fyziologickými a psychologickými účinkami na telo človeka, no pri výbere farebnosti interiéru vychádzame aj z jeho funkcie, tvaru a veľkosti miestnosti, osvetlenia, orientácie na svetové strany.
Dobre zariadený interiér nemá obsahovať viac než tri farebné tóny, pričom najväčšiu plochu zaberá neutrálna farba – tá tvorí akýsi „rámec“ na vyznenie dvoch zvyšných. S farbami, ktoré sú blízke čistým farebným tónom, je vhodné v interiéri zaobchádzať s väčšou opatrnosťou.
Ak zvolíme výraznejšiu farbu nábytku, potom je nutné na steny a podlahové krytiny vybrať neutrálnu farebnosť. Čisto biele steny nie sú vhodné do veľkých priestorov, pretože chlad sterilnej bielej farby dáva pocit prázdnoty a navyše príliš oslňuje a unavuje oči. Dobré sú však ako doplnkové steny k iným teplým odtieňom farieb, lebo opticky miestnosť rozširujú.
Ďalšou zásadou je dodržanie prirodzeného postupu farieb ako v prírode – od tmavej pri zemi po svetlú smerom nahor. Obrátené usporiadanie môže v človeku vzbudzovať pocit niečoho neprirodzeného, stiesňujúceho, ťaživého až ohrozujúceho. Okrem toho, tmavý strop miestnosť opticky znižuje.
Teplé farby znášajú dobre hladké povrchy bez textúry. Teplé farby by však nemali figurovať v miestnostiach, kde sa intenzívne premýšľa a pracuje (obchodné stretnutia) a tam, kde sú svetelné zdroje so studeným svetlom.
Chladné a tlmené farby volíme tam, kde potrebujeme znížiť teplotu miestnosti a navodiť svieži dojem. Väčšinou sú to miestnosti s oknami na juh, priestory s veľkou hlučnosťou. Chladné odtiene sa hodia aj do stiesnených a malých priestorov, dotvárajú prostredie pre dosiahnutie pokojnej atmosféry vyžadujúcej sústredenie a kde sa predpokladá dlhšia doba pobytu. Tieto farby navyše potláčajú chuť k jedlu.
Farebné riešenie pracovného prostredia
vplýva aj na našu koncentráciu či kreatívne myslenie. Preto treba zvoliť také farby, aby ste v zamestnancoch vyvolali všetky pozitívne vlastnosti, ktoré od nich očakávate.
Farby v kanceláriách dokážu do veľkej miery ovplyvniť pracovný výkon. Vyšší výkon sa spája s vyššími ziskami. Na jeho zvýšenie pozitívne vplývajú farby intenzívnych tónov v škále modrej, zelenej, oranžovej a žltej.
Modrá upokojuje duševnú nepohodu a stres, zároveň podporuje koncentráciu, komunikáciu a tímovú prácu. Je to farba zodpovednosti a bezpečia. Vďaka nej sa budete cítiť sebaistejšie a budete pracovať sústredene na plné obrátky. Táto farba vám pomôže aj k tomu, aby zákazníci považovali váš podnik za seriózny.
Ak ju použijete na strop v svetlom odtieni, miestnosť sa vám opticky zvýši. Pokiaľ ju použijete v tmavom odtieni na podlahu, bude pôsobiť dojmom chladu – to je vhodné len v priestoroch, do ktorých prichádza veľké množstvo slnečného svetla.
Pri optimistickej žltej a oranžovej zase prebudíte kreatívnu časť mozgu. Tieto svieže farby podporujú fantáziu.
Žltá farba najviac zo všetkých zaťažuje oko, a tým strháva pozornosť. Podporuje intelekt a dokáže byť veľmi stimulujúca, preto ju používajte opatrne. V prírodných odtieňoch pieskovej a okrovej je vhodná na podlahy, odtiene jasnej žltej sú vhodné do priestorov s nedostatkom denného svetla, keďže má vysokú odrazovosť.
Oranžová pôsobí teplejšie ako žltá a v interiéri je aj príjemnejšia na veľkých plochách.
V zemitejších tónoch pôsobí príjemne a povzbudzujúco vo väčšine priestorov. Oranžová farba, podobne ako odtiene červenej, má skôr stimulujúce účinky. Prvý dojem pri oranžovej je veľmi dobrý – navodzuje pocit uvítania, otvorenosti a pohody. Hodí sa najmä do priestorov slúžiacich na stretávanie sa, prípadne do spoločných priestorov zázemia pre zamestnancov. Výrazné odtiene vzpružujú, pastelové a jemné odtiene prinášajú pocit pokoja a priateľskej atmosféry.
Zelená je kombináciou modrej a žltej a skutočne spája vlastnosti oboch farieb do jednej. Okrem kreativity podporuje aj sústredenosť a pocit istoty. Zelenou sú aj z tohto dôvodu označované bezpečnostné východy a únikové cesty. Je farbou „prirodzenosti“ prírody a vytvára príjemné a upokojujúce prostredie. Je vhodná na podlahách, kde vyvoláva ilúziu zatrávneného priestoru. Zelená sa hodí do miestnosti s jasným prirodzeným svetlom a potrebuje vyvážiť bielymi alebo krémovými plochami.
Červená farba je na prácu možno až príliš agresívna. Ak je použitá na stenách v miestnosti, zhoršuje sústredenie a koncentráciu v stresových situáciách. Zvyšuje adrenalín, preto, ak to s červenou preženiete, súťaživosť a nasadenie na pracovisku môže nadobudnúť „nezdravú“ formu. Vhodné je zvoliť ju na časť interiéru alebo na doplnky pre pritiahnutie pozornosti, vyváženie pokojných farieb či nadmerného chladu. V sýtom odtieni ju môžete použiť len v miestnostiach, v ktorých zamestnanci trávia menej času. V červenohnedom odtieni je príjemná aj na veľkých plochách podláh. Purpurový odtieň na ušľachtilých textíliách je vhodný do reprezentačných priestorov.
Biela vyvoláva pocit neohraničenosti. Výborne sa preto uplatní v malých priestoroch s nedostatkom svetla. Pri správne rozvrhnutej ploche nikdy nepôsobí rušivo a zjednocuje viacero farebných prvkov v interiéri. Na príliš veľkých plochách môže spôsobiť skleslosť, únavu i chlad. V súčasnosti si mnoho podnikov zariaďuje kancelárie práve v bielej farbe. Je to farba čistoty, preto ako základ na steny a nábytok je jej voľba elegantným riešením. Je to podkladová farba, ktorá nepôsobí rušivo a vďaka nej interiér nikdy nebude ponurý.
Treba si uvedomiť, že biela kancelária aj tak bielou nezostane – spestria ju knihy, šanóny, a iné doplnky (vázy, fotografie, obrazy). Rôzne farebné predmety zvýraznia biely interiér a zamestnanec tak dostane možnosť zariadiť si pracovné prostredie farbami podľa vlastného uváženia.
Čierna opticky zmenšuje priestor. Možno ju použiť v malých plochách na zdôraznenie akcentu.
Šedá farba je štýlová, ale trochu nevýrazná a izolačné farba. Na veľkých plochách a bez farebného kontrastu pôsobí však negatívne. Na podlahe asociuje nečistotu, akoby zašpinenie sama navodzovala. Jej použitie na veľkých plochách fasád pôsobí ponuro. Dobre sa však vyníma v kombinácii s chrómom a hliníkom. Efekt môžeme dosiahnuť jej kombináciou s kontrastnou farbou, napr. s červenou.
Fialová je náročná, osobitá a exkluzívna. V interiéri sa odporúča používať ju len v minimálnej miere, s citom, a na kvalitnom podklade. Má najvyššie a najjemnejšie vibrácie z farebného spektra. Pôsobí proti migréne a depresiám, pomocou tejto farby sa môžu vyrovnávať stavy úzkosti a harmonizovať podráždenosť. Je považovaná aj za farbu inšpirácie.
Hnedú je najvhodnejšie použiť všade, kde prirodzene patrí, teda na podlahy. Jej použitie na stenách vo svetlých odtieňoch je závislé na citlivosti jedinca, pretože tmavý odtieň môže vyvolať pocit fádnosti, nudnosti a tiaže. Veľmi vhodné je vyvážiť jej ťaživé pôsobenie bielou.
Pôsobenie vzorov
výrazné vzory (na tapetách, závesoch, stenách alebo podlahových krytinách) môžu nepekné priestorové proporcie zmeniť k lepšiemu. Výsledný efekt je tým výraznejší, čím intenzívnejšie sú farby, a čím väčšie sú vzory, napr.:
- tapeta s veľkým vzorom (zvlášť v červených farbách) dokáže priestor opticky skrátiť,
- široké pruhy na podlahe smerom k čelnej stene opticky predlžujú krátke chodby alebo miestnosti,
- priečne pruhy na stenách spôsobujú, že miestnosť vypadá širšia, ale nižšia,
- pozdĺžne pruhy zvýrazňujú výšku a preťahujú priestor,
- malé vzory vzbudzujú priestorový a veľkorysý dojem.
Pohoda zamestnancov je dôležitá
a je potrebné používať viacero farieb. Prevládajúce farby by pritom mali byť 2 až 3. S jedinou farbou sa človek môže cítiť nekompletne, naopak, pri 5 a viac farbách môže príliš veľa vnemov spôsobiť až úzkosť. Pre duševnú rovnováhu je vhodné do kancelárie umiestniť opozitné farby – jednu farbu, ktorá upokojuje a druhú, ktorá povzbudzuje.
Každý predmet by mal prispieť k tomu, aby sa na pracovisku vytvorila zdravá, pozitívna energia a harmonicky vyvážili všetky elementy. Výzdoba a dekorácie musia byť estetické a striedme. Príliš veľa osobných vecí (napr. koláže fotiek rodiny a dovoleniek) škodí. Postačí jedna fotografi na pracovnom stole.
ZÁVER
Hoci má kancelárske prostredie inú funkciu ako domácnosť, príjemný pocit človeka je tu rovnako dôležitý ako doma. Je vedecky dokázané, že farby výrazným spôsobom ovplyvňujú ľudský psychiku, pričom pozitívne naladenie zamestnancov dokáže zvýšiť produktivitu až niekoľkonásobne. Na druhej strane, príliš veľa farieb a typov povrchov pôsobí neusporiadane a chaoticky, čo sa môže negatívne odzrkadliť na pracovnom výkone zamestnancov.
Okrem snahy docieliť, aby vaša spoločnosť vytvárala príjemné prostredie pre zamestnancov, je dôležité sa zamerať aj na zanechanie určitého dojmu, ktorý má mať vaša návšteva. Práve preto je dôležité zladiť farby na pracovisku tak, aby mali pozitívny dopad na prácu a pracovné vzťahy.
Ing. Jana Jarošová, PhD.
Použitá literatúra:
HUČKOVÁ, K. Psychologie barev: Jaké poselství nese vaše logo? Online. Dostupné na: http://www.personalni-marketing.cz/detail-clanku/psychologie-barev-jake-poselstvi-nese-vase-logo-cast1; LETTRICH, A. Skrytý význam farieb v reklame. Online [25-01-2012]. Dostupné na: http://aleslettrich.blog.sme.sk/c/287237/Skryty-vyznam-farieb-v-reklame.html; ŠABLOVÁ, B. Farby, ktoré zarobia najviac peňazí. Online [2013]. Dostupné na: .
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
30.9.
|
1.10.
|
2.10.
|
5.10.
|
6.10.
|
7.10.
|
8.10.
|
9.10.
|
12.10.
|
13.10.
|
14.10.
|
15.10.
|
16.10.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,1203
|
1,1153
|
1,116
|
1,1236
|
1,1224
|
1,1266
|
1,1254
|
1,1362
|
1,1373
|
1,1374
|
1,141
|
1,1439
|
1,136
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
134,69
|
133,56
|
134,24
|
135,07
|
135,07
|
135,3
|
134,92
|
136,65
|
136,61
|
136,16
|
136,48
|
135,23
|
135,25
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,187
|
27,173
|
27,163
|
27,122
|
27,109
|
27,099
|
27,117
|
27,109
|
27,108
|
27,131
|
27,113
|
27,084
|
27,081
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4598
|
7,4605
|
7,4598
|
7,4605
|
7,4612
|
7,4615
|
7,4611
|
7,4599
|
7,4604
|
7,4608
|
7,4612
|
7,4612
|
7,4597
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,7385
|
0,7367
|
0,7358
|
0,7402
|
0,7399
|
0,7358
|
0,7366
|
0,7407
|
0,7401
|
0,748
|
0,7418
|
0,7397
|
0,7356
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
313,45
|
312,8
|
312,97
|
311,9
|
313,58
|
312,17
|
312,17
|
311,59
|
310,86
|
311,53
|
311,04
|
309,39
|
309,68
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2448
|
4,2459
|
4,2452
|
4,2449
|
4,2487
|
4,23
|
4,2321
|
4,217
|
4,2246
|
4,2391
|
4,2378
|
4,2291
|
4,2383
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4176
|
4,4159
|
4,4138
|
4,4168
|
4,4186
|
4,4174
|
4,4162
|
4,415
|
4,413
|
4,4163
|
4,4145
|
4,4176
|
4,4167
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,4083
|
9,3754
|
9,3412
|
9,3513
|
9,3121
|
9,2924
|
9,279
|
9,2683
|
9,3017
|
9,256
|
9,2716
|
9,3274
|
9,3557
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,0915
|
1,0903
|
1,0923
|
1,0938
|
1,0936
|
1,0882
|
1,0935
|
1,0919
|
1,0928
|
1,091
|
1,0901
|
1,0873
|
1,0809
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
9,5245
|
9,4565
|
9,4125
|
9,387
|
9,3765
|
9,258
|
9,2185
|
9,1895
|
9,158
|
9,269
|
9,24
|
9,217
|
9,2005
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6445
|
7,64
|
7,639
|
7,6263
|
7,6135
|
7,6095
|
7,6135
|
7,629
|
7,6265
|
7,6165
|
7,628
|
7,62
|
7,6285
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
73,2416
|
73,0745
|
74,0858
|
73,155
|
72,6872
|
69,9561
|
70,3304
|
69,364
|
69,4822
|
71,4085
|
71,975
|
71,0735
|
70,264
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,3903
|
3,3796
|
3,3774
|
3,3649
|
3,3576
|
3,2997
|
3,3012
|
3,2973
|
3,3177
|
3,36
|
3,35
|
3,2975
|
3,2972
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,5939
|
1,5777
|
1,587
|
1,5853
|
1,5781
|
1,5586
|
1,5664
|
1,5502
|
1,5429
|
1,5585
|
1,5722
|
1,5612
|
1,5654
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
4,4808
|
4,4023
|
4,468
|
4,4059
|
4,4209
|
4,3238
|
4,3574
|
4,2601
|
4,2818
|
4,3271
|
4,4198
|
4,3425
|
4,3792
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,5034
|
1,4799
|
1,4775
|
1,4735
|
1,4701
|
1,4649
|
1,4683
|
1,4698
|
1,4702
|
1,484
|
1,4816
|
1,4756
|
1,4685
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,1206
|
7,0901
|
7,0945
|
7,1417
|
7,1358
|
7,1621
|
7,1507
|
7,2094
|
7,1917
|
7,2123
|
7,2435
|
7,2583
|
7,2159
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
8,6824
|
8,6436
|
8,6491
|
8,708
|
8,6987
|
8,7312
|
8,722
|
8,8057
|
8,8141
|
8,8149
|
8,8429
|
8,8652
|
8,8041
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
16347,81
|
16360,31
|
16350,64
|
16204,96
|
15970,48
|
15492,07
|
15619,12
|
15346,5
|
15285,16
|
15511,63
|
15534,04
|
15389,36
|
15359,84
|
India |
indická rupia
|
INR
|
73,4805
|
73,0661
|
73,112
|
73,3711
|
73,3854
|
73,114
|
73,2592
|
73,6258
|
73,643
|
74,1414
|
74,1465
|
74,1533
|
73,6891
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1328,27
|
1314,36
|
1318,86
|
1304,86
|
1311,31
|
1299,71
|
1305,49
|
1298,05
|
1298,28
|
1308,93
|
1308,96
|
1282,89
|
1284,8
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
18,9768
|
18,8045
|
18,8107
|
18,7147
|
18,8647
|
18,6678
|
18,6929
|
18,6271
|
18,6802
|
18,8763
|
18,8927
|
18,7577
|
18,7145
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,9237
|
4,9148
|
4,9271
|
4,909
|
4,8962
|
4,74
|
4,75
|
4,6919
|
4,717
|
4,7735
|
4,8055
|
4,7166
|
4,7462
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,7568
|
1,7332
|
1,7409
|
1,7272
|
1,7293
|
1,6966
|
1,705
|
1,6964
|
1,6905
|
1,6974
|
1,6938
|
1,6683
|
1,6737
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
52,347
|
52,147
|
52,153
|
52,193
|
52,091
|
51,829
|
51,923
|
51,945
|
52,007
|
52,384
|
52,447
|
52,341
|
52,25
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5921
|
1,5916
|
1,5996
|
1,5984
|
1,5986
|
1,587
|
1,589
|
1,5855
|
1,5897
|
1,5929
|
1,5815
|
1,5752
|
1,5714
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
40,712
|
40,63
|
40,846
|
40,854
|
40,768
|
40,401
|
40,5
|
40,392
|
40,204
|
40,532
|
40,533
|
40,217
|
40,108
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
15,4984
|
15,4495
|
15,5101
|
15,2697
|
15,3607
|
15,069
|
15,1556
|
15,0674
|
15,0949
|
15,306
|
15,3094
|
14,9957
|
14,9339
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,4001
|
4,3856
|
4,3806
|
4,3394
|
4,3423
|
4,3375
|
4,3431
|
4,345
|
4,3623
|
4,3961
|
4,3949
|
4,3703
|
4,3526
|
|
|