Em@ilové noviny

 

č. 14/2016

20. 9. 2016

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! Jedným z najčastejšie riešených daňových výdavkov znižujúcim zdaniteľné príjmy podnikateľa sú výdavky, ktoré vznikajú podnikateľovi v súvislosti s výkonom pracovnej cesty. V uvedenom príspevku budú preto rozobraté zásady, po splnení ktorých bude daňovník môcť uplatniť takéto výdavky do daňových výdavkov. Samozrejme je daňové posúdenie takýchto výdavkov riešené zákonom o dani z príjmov. Aké sú podmienky pre uznanie výdavkov na pracovné cesty?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Komunikácia je súčasťou nášho každodenného života v súkromnom i pracovnom živote, je nevyhnutná pre realizáciu jednotlivca či skupiny v spoločenských vzťahoch. Ako zručnosť označujeme schopnosť použiť komunikačné techniky v príslušnej situácii.
Viac v rubrike Byť dobrý nestačí.

Na ďalšie stretnutie pri emailových novinách sa teší

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
PRACOVNÉ CESTY PODNIKATEĽOV Z POHĽADU DANE Z PRÍJMOV

 


Každé posúdenie výdavku ako daňového výdavku vychádza predovšetkým z jeho základnej definície uvedenej v § 2 písm. i) ZDP, podľa ktorej je daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak.
Konkrétne podmienky pre uznanie výdavkov na pracovné cesty podnikateľov ako daňových výdavkov sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.
Podľa tohto ustanovenia sú daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva („pracovné cesty“).
Takýmito daňovými výdavkami sú výdavky (náklady):
1. určené najviac vo výške ako je stanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách:
- na stravovanie,okrem výdavku na stravu, ktorá bola poskytnutá ako nepeňažné plnenie držiteľom [§ 9 ods. 2 písm. y)] poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti,
Poznámka:
V súvislosti s úpravami v § 9 ods. 2 písm. y) ZDP účinnými od 1. 1. 2016 a to oslobodením nepeňažných plnení poskytovaných v súvislosti so vzdelávaním vo forme hodnoty stravy poskytnutej poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti na odbornom podujatíurčenom výhradne na vzdelávací účel (bez ohľadu na skutočnosť, či ide o sústavné vzdelávanie alebo iné vzdelávanie), najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon o CN sa upravilo aj ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. Cieľom týchto úprav v § 19 ZDP je zamedzenie lekárom, ktorý prijali stravu ako oslobodené nepeňažné plnenie od držiteľov na vzdelávaní, aby si uplatňovali navyše rovnaké výdavky do daňových výdavkov v rámci možností upravených práve v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.

- naubytovanie,
- na cestovné dopravnými prostriedkami,
- nevyhnutné výdavkyspojené s pobytom v tomto mieste
2. súvisiace s využitím vlastného osobného motorového vozidla nezahrnutého do obchodného majetku na cestovanie do iného miesta vykonávania činnosti.

Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v ZDP špecifikovaný

Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod.
U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti (maliar, natierač, kominár, pilčík, geodet a pod.), je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka.
Uvedené sa rovnako vzťahuje aj na činnosti napr. audítora, daňového poradcu, účtovníka, ktorí tiež vykonávajú prácu u viacerých klientov a činnosť vykonávajú pravidelne v mieste trvalého bydliska (napr. majú časť nehnuteľnosti určenú ako kanceláriu).
Ak má daňovník v oprávnení na vykonávanie činnosti uvedené ako miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale činnosť vykonáva v prevádzke (predajni, ambulancii, kancelárii a pod.), ktorú má zriadenú na výkon činnosti a jej sídlo nie je totožné s miestom trvalého pobytu daňovníka potom je miestom pravidelného vykonávania činnosti miesto, v ktorom je zriadená prevádzka.
Na ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) nadväzuje ustanovenie § 21 ods. 1 písm. i) ZDP, ktoré vymedzuje, že daňovými výdavkami nie sú výdavky na osobnú potrebu daňovníka, pričom do týchto osobných výdavkov nepatria výdavky definované v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.

Stravné ako daňový výdavok
Výška stravnéhouznaná ako daňový výdavok u daňovníka podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP je rovnaká ako výška stravného určená ako nárok pre zamestnanca podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o CN“), ktorý je vyslaný na pracovnú cestu, na ktoré vzniká nárok podľa zákona o CN.
Tento nárok je upravený
• v § 5 zákona o CN, ak ide o činnosť vykonávanú v tuzemsku. Výška stravného je určená Opatrením MPSVR č. 296/2014 Z. z. zo dňa 31. 10. 2014,
• v § 13 zákona o CN, ak ide o činnosť vykonávanú v zahraničí. Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene sú ustanovené Opatrením Ministerstva financií SR č. 401/2012 Z. z.

Podľa § 5 zákona o CN, zamestnanec má nárok na stravné ak jeho pracovná cesta trvá najmenej 5 hodín v rámci jedného kalendárneho dňa. Stravné je určené pevnou sumou pre jednotlivé časové pásma a z tohto dôvodu sa jeho použitie zo strany zamestnanca resp. podnikateľa v našom prípade, nepreukazuje.

Trvanie tuzemskej pracovnej cesty za každý kalendárny deň je rozdelené na tri časové pásma:
• časové pásmo 5 až 12 hodín - 4,20 eura
• časové pásmo nad 12 do 18 hodín - 6,30 eura
• časové pásmo nad 18 hodín - 9,80 eura.

Stravné sa pri tuzemskej pracovnej ceste poskytuje za každý kalendárny deň pracovnej cesty podľa dĺžky trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni.
V nadväznosti na cit. ustanovenia zákona o CN, výška výdavkov (nákladov) na stravovanie závisí od doby trvania výkonu činnosti v inom mieste, pričom do tejto doby sa započítava aj čas strávený cestovaním z miesta pravidelného vykonávania činnosti do iného miesta výkonu činnosti a späť.
Výdavky na stravovanie daňovník nie je povinný preukázať dokladom o nákupe stravy.

Stravné sa pri zahraničnej pracovnej ceste poskytuje
za každý kalendárny deň trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v závislosti od času trvania v tomto dni.
Trvanie zahraničnej pracovnej cesty za každý kalendárny deň je rozdelené na tri časové pásma:
• do 6 hodín vrátane,
• nad 6 hodín až 12 hodín a
• nad 12 hodín.
Pri zahraničnej pracovnej ceste nie je ustanovená dolná časová hranica pre vznik nároku na stravné, tak ako pri tuzemskej pracovnej ceste.
Pri každej zahraničnej pracovnej ceste má zamestnanec nárok na stravné v eurách alebo v cudzej mene bez ohľadu na dĺžku jej trvania. (§ 16 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách)

Náhrada preukázaných cestovných výdavkov ako daňový výdavok
V tomto prípade ide o výdavky na cestovné mestskou hromadnou dopravou resp. diaľkovou hromadnou dopravou alebo v prípade dohody zamestnanca so zamestnávateľom aj náhrada za použitie motorového vozidla zamestnanca na vykonanie pracovnej cesty, na ktorú ho vysiela zamestnávateľ.
Výdavkami vynaloženými na dopravu hromadnými prostriedkami diaľkovej dopravy sú výdavky na zakúpenie cestovného lístku na vlak, autobus, lietadlo, ďalej výdavkami na cestovné môže byť aj výdavok za zaplatenie taxislužby alebo v prípade, ak ide o dopravu miestnou hromadnou dopravou ide o náhradu za lístky na autobus, električku, trolejbus, metro.
Takéto výdavky teda musia byť preukazné, t.j. musia byť doložené zakúpeným cestovným lístkom, lôžkovým alebo lehátkovým lístkom, letenkou a pod.

Náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanieako daňový výdavok
Zákon o CN, ani ZDP výšku výdavkov na ubytovanie nelimituje. Do daňových výdavkov je možné zahrnúť len taký výdavok na ubytovanie, ktorý je preukázaný dokladom z ubytovacieho zariadenia v tuzemsku alebo v zahraničí, pričom prevádzkovateľ takéhoto ubytovacieho zariadenia je držiteľom živnostenského oprávnenia alebo obdobného oprávnenia s predmetom podnikania poskytovanie ubytovacích služieb. Povinnosť preukázať výdavok (náklad) vyplýva zo zákona o CN (§ 4 ods. 1 písm. b) zákona o CN) a aj zo ZDP (§ 2 písm. i) ZDP).

Náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov ako daňový výdavok
Ide napr. o výdavky vynaložené na úschovu batožiny, na vstupenku na veľtrh alebo výstavu, letiskový poplatok, diaľničné poplatky, poplatky za parkovanie, poplatky za použitie tunela alebo mosta, poplatky za použitie garáže, a pod. Výdavky (náklady) musia byť preukázané. Za nevyhnutné výdavky nie je možné považovať výdavky osobného charakteru (napr. poplatok za používanie toalety, sprchy a pod.), úhrada pokút za dopravný priestupok a pod.

Výdavky za spotrebované pohonné látky (PHL)

V prípade výdavkov (nákladov) za spotrebované pohonné látky je tieto možné rozdeliť v závislosti na použitom vozidle na výkon činnosti v inom mieste, ako je miesto pravidelného vykonávania činnosti, a to:
1. Ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnostivyužije na cestovanie vlastné (nie prenajaté a ani vypožičané) osobné (nie nákladné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku môže si do daňových výdavkov uplatniť buď:
• preukázateľne vynaložené výdavky na spotrebu PHL spolu so základnou sadzbou náhrady za každý jeden km jazdy podľa zákona o CN, čo vyžaduje aj vedenie evidencie jázd z pracovných ciest,pričom základnú sadzbu náhrady si môže uplatniť daňovník len v prípade, ak automobil nemal zaradený v obchodnom majetku ani v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach a nielen v čase vykonania jazdy alebo.

Poznámka
Základná sadzba náhrady je náhradou za výdavky na obstaranie, technické zhodnotenie, opravy a udržiavanie motorového vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku. Z uvedeného dôvodu nie je možné uplatňovať základnú sadzbu náhrady v prípade, ak mal toto vozidlo zaradené v obchodnom majetku, kedy si uplatňoval všetky preukázateľne vynaložené výdavky súvisiace s automobilom zaradeným v obchodnom majetku po jeho vyradení z obchodného majetku ak ho naďalej daňovník využíva v súvislosti s podnikaním na pracovnej ceste. Suma základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá ustanovuje opatrenie MPSVR SR č. 632/2008 Z. z., ktorá je pre osobné cestné motorové vozidlá vo výške 0,183 eur za 1 km jazdy.


Ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona na cestovanie v súvislosti s výkonom podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, t. j. spotrebu pohonných látok musí rovnako ako podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona preukazovať dokladom o ich nákupe,
• paušálnymi výdavkami do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, pri ktorých nebude musieť viesť žiadnu evidenciu.
2. Ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t. j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, alebo zaradené vozidlo do obchodného majetku, postupujepri uplatňovaní výdavkov (nákladov) za spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) ZDP.
Podľa § 19 ods. 2 prvého bodu ZDP sú výdavky na spotrebované pohonné látky daňovými výdavkami vo výške stanovenej podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítaných podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze.
Ak sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej:
. • dokladom vydaným špecializovanou organizáciou alebo osobou oprávnenou na vydávanie osvedčenia o spotrebe pohonných látok alebo
• doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúcimi inú spotrebu pohonných látok,
ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza:
• podľa preukázanej spotreby vrátane,
• spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia (napr. oznámenie MF SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu pohonných látok motorového vozidla určeného na prepravu desať a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2000), ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.
Podľa § 19 ods. 2 druhého a tretieho bodu sa preukazovanie spotreby pohonných látok môže uplatniť aj:
• na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel alebo
• vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Daňovníksi môže sám určiť, akým spôsobom bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované pohonné látky
Daňovník, ktorý používa vozidlo vybavené jednotkou satelitného sledovania pohybu vozidla a táto zaznamenáva všetky vykonávané jazdy, môže si ako daňové výdavky uplatniť nákup pohonných látok, ktoré spotreboval. Zároveňevidencia jázd podľa tohto zariadenia slúži ako podklad, na aké cesty bolo vozidlo použité. V tomto prípade daňovník nebude prepočítavať spotrebu pohonných látok podľa osvedčenia alebo podľa technického preukazu, ale uplatní preukázané výdavky na ich nákup.

Upozornenie
Aby bolo možné uznať celúspotrebu pohonných látok týmto spôsobom, daňovník musí mať satelitnú jednotku schopnú sledovať ich spotrebu a vykonané jazdy. V prípade, že jednotka satelitného sledovania pohybu nie je schopná sledovať aj spotrebu pohonných látok, daňovník nemôže uplatňovať tento spôsob uplatňovania výdavkov na spotrebované pohonné látky, ale musí použiť spôsob uvedený v bode 1 a 3 tohto ustanovenia.

Daňovník môže uplatniť paušálne výdavky na spotrebu pohonných látok do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie. Počet najazdených kilometrov daňovník zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby pohonných látok nie je potrebné viesť knihu jázd.
Aj napriek možnosti uplatňovania paušálnych výdavkov na spotrebu pohonných látok má správca dane možnosť preveriť správnosť takto vykazovanej spotreby pohonných látok daňovníka, napr. v nadväznosti na spotrebu vykazovanú v minulých zdaňovacích obdobiach.

Upozornenie
Uplatňovanie výdavkov týmto spôsobom, t.j. v paušálnej výške 80 % z preukázateľne nakúpených pohonných látok, nemá vplyv na ostatné ustanovenia ZDP týkajúce sa uplatňovania výdavkov na odpisovanie auta alebo výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto obchodným majetkom, t.j. ak daňovník využíva auto len v súvislosti s príjmami z podnikaniaa účtuje o ňom výlučne ako o obchodnom majetku (100 % využíva len ako obchodný majetok), neznamená to, že uplatnením 80%paušálnych výdavkov na pohonné látky deklaruje, že celkovo využíva auto na podnikanie len na 80%. Tento spôsob uplatňovania výdavkov na pohonné látky má zabezpečiť len väčší komfort a zjednodušenie pre podnikateľské prostredie.

Záver
Ak daňovník, využíva motorové vozidlo výlučne v súvislosti s podnikaním, môže zahrňovať výdavky na PHL do daňových výdavkov vo výške 80% z celkového nákupu PHL. Daňovník, ktorý používa vozidlo aj na súkromné účely môže zahrnúť výdavky na spotrebu PHL do daňových výdavkov len vo výške, v akej ho používa v súvislosti s podnikaním, najviac však do výšky 80% z celkového preukázaného nákupu PHL.

Ing. Miroslava Brnová

(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 10/2016 )
 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
MOŽNOSŤ UPLATNENIA VÝDAVKOV

Murár vykonávajúci činnosť na základe živnostenského oprávnenia, má ako miesto podnikania v živnostenskom oprávnení uvedené miesto trvalého bydliska. Má dohodnuté zákazky v ČR na pol roka, pričom pravidelne raz za dva týždne dochádza domov.
Môže si uplatniť výdavky na ubytovanie, stravné a PHL do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP spojené s vykonávaním činnosti v ČR?

Áno.
Keďže daňovník má v živnostenskom oprávnení uvedené ako miesto podnikania trvalé bydlisko, pre daňové účely sa toto miesto bude považovať za miesto pravidelného vykonávania činnosti a všetky výdavky súvisiace s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto uvedené v živnostenskom oprávnení, spĺňajúce charakter cestovných náhrad vymedzených v zákone o CN a v § 19 ods. 2 písm. e) ZDP budú daňovými výdavkami a to bez ohľadu na dĺžku trvania výkonu činnosti na inom mieste, ako je uvedené v živnostenskom oprávnení (mesiac, pol roka, rok), a teda daňovník má nárok na výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.

STRAVNÉ PRI ZAHRANIČNEJ PRACOVNEJ CESTE

Daňovník má vydané živnostenské oprávnenie na vedenie cudzieho motorového vozidla.
Môže si uplatňovať do daňových výdavkov stravné pri zahraničnej pracovnej ceste?

Daňovými výdavkami sú aj výdavky daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva, t. j. výdavky na tzv. pracovné cesty.
Miestom pravidelného vykonávania činnosti môže byť miesto, kde má daňovník zriadenú svoju prevádzku alebo kanceláriu. U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné považovať za miesto pravidelného vykonávania činnosti aj miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení.
Ak teda daňovník vykonáva práce v zahraničí v rámci svojich pracovných ciest, potom výdavky vznikajúce s týmito pracovnými cestami sú daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste, a to najviac vo výške podľa zákona o cestovných náhradách. Podľa § 13 zákona o CN pri zahraničnej pracovnej ceste patrí zamestnancovi za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na 3 časové pásma. Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného ustanovenej Opatrením MF SR č. 401/2012 z 12. 12. 2012.
Stravné sa počíta za každý kalendárny deň pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky.

CESTOVNÉ NÁHRADY

Daňovník s príjmami zo živnosti používal v roku na pracovné cesty vlastné osobné motorové vozidlo nezaradené do obchodného majetku, pričom nezaplatil v roku daň z motorových vozidiel za toto vozidlo za rok.
Môže si v zdaňovacom období uplatniť cestovné náhrady za používanie tohto motorového vozidla, keď nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel?

Uplatňovanie cestovných náhrad, ako aj výdavkov na cestovanie pri používaní vlastného osobného motorového vozidla nezaradeného do obchodného majetku nie je podmienené zaplatením dane z motorových vozidiel, a z toho dôvodu výdavky na cestovanie môžu byť daňovými výdavkami. Pri nesplnení si povinnosti podania daňového priznania k dani z motorových vozidiel a zaplatenia tejto dane bude daňovníkovi zo strany správcu dane vyrubená sankcia.

ZAČATIE DAŇOVEJ KONTROLY

Správca dane stanovil v oznámení deň začatia daňovej kontroly na 9. 5. 2016. Daňový subjekt prevzal oznámenie o daňovej kontrole dňa 29. 4. 2016. Daňový subjekt oznámil správcovi dane, že od 2. 5. 2016 odchádza na mesiac do zahraničia a navrhol, aby sa daňová kontrola začala po jeho návrate zo zahraničia.
Kedy začne daňová kontrola?

Keďže daňový subjekt presný dátum začatia daňovej kontroly nenavrhol, daňová kontrola sa začala v deň uvedený v oznámení, t.j. 9. 5. 2016.

SADZBA ZÁKLADNEJ NÁHRADY

Daňovník pri svojej podnikateľskej činnosti používa vlastné motorové vozidlo nezaradené do obchodného majetku. Vozidlo bolo do konca roku 2014 zaradené do obchodného majetku, z ktorého daňovník uplatňoval daňové odpisy. V roku 2015 daňovník vozidlo vyradil z obchodného majetku a preradil do osobného užívania. Naďalej ho však využíva na cestovanie v súvislosti s podnikaním.
Môže si uplatniť aj sadzbu základnej náhrady za každý jeden km jazdy?

Keďže bolo vozidlo zaradené v obchodnom majetku v roku 2014 a 2015, daňovníkovi už nevzniká nárok na uplatnenie sadzby základnej náhrady za každý jeden km jazdy.

SPOTREBA POHONNÝCH LÁTOK

Podnikateľ vykonal pracovnú cestu z Banskej Bystrice do Bratislavy. Na cestovanie využil vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré mal v rokoch 2010 až 2015 zaradené do obchodného majetku. Toto vozidlo v novembri 2015 vyradil z obchodného majetku. Spotreba PHL podľa osvedčenia o evidencii vozidla je 7,5 l/100 km. Na pracovnej ceste prešiel celkom 480 km. Podľa dokladu o nákupe PHL zaplatil za 1 liter benzínu 1,50 eura.
Ako si prepočíta spotrebu pohonných látok?

Ak sa daňovník rozhodol uplatňovať skutočné preukázateľné výdavky na cestovanie, potom do daňových výdavkov si môže zahrnúť výdavky na spotrebované PHL vo výške 54 eur vypočítaných nasledovne: (480x7,5):100= 36 litrov x 1,5 = 54 eur. Nakoľko podnikateľ využil na cestovanie motorové vozidlo, ktoré mal v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach zaradené do obchodného majetku, nevzniká mu nárok na uplatnenie základnej náhrady za každý jeden km jazdy.

VÝDAVKY NA PHL

Daňovník zakúpi osobné motorové vozidlo v marci 2016. Môže si uplatniť výdavky na PHL vo výške 50 % paušálu, keď nemal auto k začiatku zdaňovacieho obdobia, t. j. nemal stav tachometra k začiatku zdaňovacieho obdobia (1. 1. 2016)?

Daňovník si môže uplatniť výdavky na PHL týmto spôsobom, pričom uvedie stav tachometra v čase, kedy auto nadobudol do vlastníctva.

VYUŽÍVANIE VOZIDLA AJ NA SÚKROMNÉ ÚČELY

Daňovník uplatňuje výdavky na PHL vo výške 80 %., teda 2 400 eur z celkovej výšky nákladov 3 000 eur. Vozidlo však nevyužíva len na služobné účely ale z polovice aj na súkromné účely.
Ako bude daňovník postupovať v tomto prípade?

V tomto prípade daňovník uplatní do daňových výdavkov výdavky na PHL maximálne do výšky 50% zo sumy 3 000 eur, t. j. 1 500 eur.

Ing. Miroslava Brnová


(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 10/2016)

 

 
 
P6 AKTUAL
242/2016 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o vymedzení správneho územia povodia, environmentálnych cieľoch, ekonomickej analýze a o vodnom plánovaní
243/2016 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 11. augusta 2016 č. MF/017290/2016-421, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/11251/2004-42 z 8. decembra 2004, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o hospodárení rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií a ktorým sa mení výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky z 25. februára 2004 č. 2252/2004-44 v znení neskorších predpisov
244/2016 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky o kvalite ovzdušia
245/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 339/2008 Z. z. o poskytovaní pomoci na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre deti v materských školách, pre žiakov na základných školách a pre žiakov na stredných školách v znení neskorších predpisov
246/2016 Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 232/2016 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 322/2008 Z. z. o špeciálnych školách
247/2016 Nariadenie Vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje systém uplatňovania niektorých právomocí Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu
248/2016 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike
249/2016 Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 245/2016 Z. z.
250/2016 Oznámenie Národnej Banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 400. výročia úmrtia Juraja Turza
251/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky o prepojení rýchlostnej cesty R5 v obci Svrčinovec na území Slovenskej republiky a cesty I/11 v obci Mosty u Jablunkova na území Českej republiky cez spoločnú štátnu hranicu

 
 


ASERTIVITA NA PRACOVISKU

 
Komunikácia je sociálna interakcia, pri ktorej sa verbálne alebo neverbálne odovzdávajú informácie; konkrétny spôsob komunikácie, dorozumievania sa, označujeme pojmom komunikačná technika.
Interpersonálna komunikácia
je dôležitou náplňou práce manažéra, veľká časť jeho práce je naplnená práve komunikovaním – riadenie, informovanie vedenie porád, zadávanie úloh, motivovanie, hodnotenie a pod. Komunikovanie je jedinou možnou cestou odovzdávania informácii a ako udržiavať funkčnosť firmy prepojovaním, integrovaním, porozumením a spoluprácou.
Efektívna komunikácia má osobitný význam vo všetkých pracovných vzťahoch, kde predstavuje dôležitý prvok podporujúci dynamický rozvoj a naplnenie cieľov organizácie.
Nedostatky v komunikácii sa môžu stať brzdou efektívneho fungovania akéhokoľvek systému. Efektívnosť sa prejavuje v dobrej organizácii práce, tímovej spolupráci, v dokonalej informovanosti, v poskytovaní spätnej väzby, v kvalitnej personálnej práci, úrovni motivácie zamestnancov.

Asertívne správanie a asertívna komunikácia
sú efektívnym nástrojom riadiacej praxe každého úspešného manažéra. Každá komunikácia manažéra by mala mať asertívnu podobu. Nemal by sa nechať vtiahnuť do pravidiel hry agresívneho alebo manipulatívneho jednania. Využívanie asertívnych zručností v správaní a v komunikácii umožňuje manažérom riešiť sociálne a profesionálne situácie, zvládať procesy, úspešne komunikovať, viesť spolupracovníkov, viesť obchodné rokovania.

Asertivita je schopnosť
komunikačná zručnosť priamo a primerane vyjadrovať svoje pocity, názory v pozitívnej aj negatívnej forme bez porušovania práv iných ľudí alebo svojich vlastných. Zahŕňa schopnosť komunikovať, súhlasiť, nesúhlasiť, žiadať, ale aj kritizovať bez manipulácie, agresivity alebo pasivity. Asertivita je odvodená z latinského slova asercio a voľne sa prekladá ako ,,niečo požadovať, tvrdiť, ubezpečovať“. Považuje sa za jednu z najdôležitejších ciest pri budovaní medziľudských vzťahov. Asertívne správanie predstavuje súbor taktík, ktoré nám napomáhajú presadiť svoju oprávnenú požiadavku alebo povedať ,,nie“ na neprijateľné nároky tak, aby sa tým nedotkli práva iných ľudí.
Neasertívne správanie býva zväčša aj manipulatívne, ktoré sleduje cieľ skryto a nepriamo.
Asertívne techniky patria medzi kontramanipulatívne, asertívne správanie sa, je teda akási forma sebaobrany, pri ktorej sa mi sami ubránime pred snahou o manipuláciu zo strany ostatných ľudí bez toho, aby sme im samotným ublížili, či narušili ich práva.

Asertivita predstavuje zlatú strednú cestu
medzi plachým (pasívnym) a útočným (agresívnym) prístupom. Asertivita znamená dávať priestor nielen svojim názorom, predstavám, ale aj cudzím. Je spojená s pozitívnym videním druhých a s umením načúvať. Asertívny človek spája svoju sebaúctu s úctou k druhým. Cieľom asertívneho správania je zaistiť vzájomnú otvorenú komunikáciu. Aby sa nám to podarilo, mali by sme sa snažiť, aby naša výpoveď rešpektovala práva druhých ľudí rovnako ako naše práva a aby bola primeraná situácii. Asertivita ponúka tzv. komunikačné práva, ktoré ak nevyužívame, vystavujeme sa možnosti ľahšej manipulácie s našimi emóciami, myšlienkami, názormi a správaním. Základné asertívne práva každého človeka vychádzajú z presvedčenia, že nikto nemôže manipulovať našimi emóciami, myšlienkami a správaním, pokiaľ mu to sami nedovolíme.

Asertívne sa presadzujúci človek
by mal pamätať na to, že má právo:
1. sám posudzovať svoje vlastné správanie, myšlienky a emócie a byť za nich a za ich dôsledky sám zodpovedný,
2. neposkytovať výhovorky a ospravedlnenia, nevysvetľovať svoje správanie,
3. posúdiť, nakoľko som zodpovedný
za riešenie problémov iných ľudí,
4. zmeniť svoj názor,
5. robiť chyby a niesť za ne zodpovednosť,
6. povedať:
ja neviem,
7. byť nezávislý, na dobrej vôli ostatných,
8. robiť nelogické rozhodnutia,
9. povedať:
ja ti nerozumiem,
10. povedať: je mi to jedno.

Človek má právo nebyť perfektný
podľa predstavy iných, pretože tieto predstavy sa mu môžu zdať nepodstatné alebo neprijateľné. Máme právo povedať: „Je možné, že máš pravdu, ale ja to vidím inak.“ Keď spadneme do siete manipulácie, podľahneme snahe niekoho iného zlepšiť svoje správanie, zdokonaľovať sa. Človek má vlastné kritéria dokonalosti a dopredu ho vedie vlastná cieľavedomosť. Preto máme právo povedať: „Je mi to jedno...“, aby sme si zachovali duševné zdravie a stabilitu.
Človek sa sám rozhodne, či sa bude v danej situácii správať asertívne alebo nie. Asertivita nie je povinnosť. Nemusíme sa za každých okolností správať asertívne. Sú situácie, kedy je oveľa prijateľnejšie podriadiť sa a ustúpiť. Inokedy, keď s asertivitou nepochodíme sa môžeme rozhodnúť pre agresívnejší prístup.

Vďaka asertívnym právam
sa automaticky stanete psychicky odolnejší a vyrovnanejší. Budete menej zraniteľní, a budete vedieť viac riskovať.
Budete vedieť vyjadriť názor kľudne, pokojne, bez zbytočného zvyšovania hlasu, budete menej vzťahovační, nenecháte sa zastrašiť a budete rozhodne odolnejší voči manipulácii ako doteraz, odolnejší v rámci techník, ktoré asertivita ponúka. Budete presadzovať svoje práva, ale nie na úkor ostatných. K asertívnym právam patria aj asertívne povinnosti. Každé právo má aj svoju druhú stránku a to je zodpovednosť. Nie je asertivitou len domáhanie sa svojich práv a odmietanie zodpovednosti. Ak napr. využijem svoje právo nevysvetľovať a partner sa rozhodne v komunikácii urobiť to isté, nie je asertívne, ak budeme od neho vysvetlenie požadovať.
Medzi asertívne povinnosti patrí: vedieť čo chcem, niesť zodpovednosť za svoje správanie, neklamať sám sebe, nerobiť si ilúzie o iných, nehanbiť sa povedať, čo chcem a ako situáciu prežívam, nesnažiť sa s druhými manipulovať.

Aby asertívna komunikácia fungovala
a človek si osvojil nové vzorce správania, je dôležité sa naučiť ovládať a v konkrétnych situáciách použiť vhodné asertívne techniky konania:

Opakovanie, alebo pokazená gramoplatňa
Najznámejšiu asertívnu techniku asi všetci poznáte pod názvom pokazená gramofónová platňa. Je to technika, pri ktorej pokojným, slušným a hlavne vytrvalým opakovaním svojej oprávnenej požiadavky dosiahneme jej splnenie. Finta je v tom, že ak o niečo žiadame, náš oponent nemá v zásobe obyčajne viac ako dve až tri odmietnutia. Každým ďalším vytrvalým pokusom sa naša šanca uspieť výrazne zvyšuje. Požiadavku treba formulovať v prvej osobe, zachovať pokoj a hlavne nič nezdôvodňovať, nevysvetľovať ale stále trvať na svojom.

Otváranie alebo tiež technika otvorených dverí
Otvorené dvere sú technikou na odrážanie manipulatívnej kritiky tak, že priznáme svojmu kritikovi, že v tom, čo hovorí môže byť zrnko pravdy. Neplytváme ale zbytočnými výhovorkami a ospravedlneniami. Dáme najavo, že konečným sudcom seba samého ostávame stále my. Názov „otvorené dvere“ dobre vystihuje pointu tejto techniky. V zásade s každou kritikou súhlasíme, neodporujeme, kritike sa otvárame a súhlasíme s ňou podľa presne určených zásad. Kritizujúci očakáva protiútok, úzkosť, obavy a energia, ktorú vložil kritik do útoku sa obrátim proti nemu. Táto technika umožňuje prijať kritiku pokojne, naša ústretovosť kritika vyvedie z miery a my máme možnosť v pokoji zistiť, čo mu vadí. A situáciu konštruktívne riešiť bez agresivity a vášní.

Odrážanie
Táto technika je vhodná pre situácie, keď nás niekto chváli a pri tom je jasné, že to nemyslí úprimne a jedine o čo ide manipulátorovi, je získanie nejakej výhody. Falošný obdiv je niekedy ťažko odmietnuť, mali by sme sa pokúsiť ho odraziť. Napr. na pochvalu oblečenia odpovieme vetou: „neviem, čo sa vám na ňom páči, ale mám aj lepšie kusy“.

Odvedenie
Táto technika odvádza pozornosť manipulátora od témy. Je založená na tom, že po vyslovení kritiky ponúknete kritikovi niečo ďalšie, čo by mohol kritizovať. Tým dostaneme situáciu pod kontrolu a tému rozhovoru meníme tak, ako my chceme. Situácia sa môže zmeniť tak, že kritizujúci nás nakoniec začne chváliť.

Obkročenie
Túto techniku môžeme použiť v prípade, že manipulátor nás tlačí do správania, ktoré nám nevyhovuje, pričom na nás vyvíja nátlak. Tému, ktorú manipulátor nastolil jednoducho „obkročíte“, to zn., že nereagujete a čakáte na ďalšiu reakciu.

Ak manipulátor nalieha, „obkročenie“ zopakujeme, kým nezmení tému, napr. sa dožaduje vysvetlenia, prečo mlčíte. Situácia sa dostane pod kontrolu a diskutujeme len o tom, o čom chceme. Základnou formou asertivity je nebáť sa povedať svoj názor, nebáť sa odmietnuť, nebáť sa povedať, že to neviem. Má to byť ale kultivovaná forma komunikácie. Asertívnym riešením konfliktov sa eliminuje agresivita i pasivita. Obidva tieto spôsoby správania sú späté s porušovaním práv jednej zo strán: agresívne konajúca osoba porušuje práva iných a pasívna osoba sa vlastných práv vzdáva.

Záver
Asertívne konajúca osoba rešpektuje práva svoje i iných. Asertivita odstraňuje riešenie situácií spôsobom, pri ktorom niektorá zo strán prehráva. Asertívne riešenie konfliktov vedie k sebapresadzovaniu, k vnútornej spokojnosti, k spolupráci, k rozvoju priateľstva, k pocitu spolupatričnosti, k uspokojeniu potrieb všetkých zúčastnených, k ovládaniu sa.

Ing. Viera Šukalová, EUR ING, PhD.

Použitá literatúra:
• KAČÁNI, V. – BUCKOVÁ, M.: Ako zvládať konflikty, Bratislava: IRIS, 2001, ISBN 80-89018-21-1; • O´BRIENOVÁ, P.: Asertivita – pracovní sešit, Praha: Management Press, 1999, ISBN 80-7261-012-0; • MEDZIHORSKÝ, Š.: Asertivita, Praha: Efla, 1991, ISBN 80-900197-1-4; • MIKOLÁŠIK, M.: Manažérska psychológia, Praha, Grada publishing, 2007, ISBN 978-80-247-1349-6


 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
September 2016
8. 9. - štvrtok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za august 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za august 2016
16. 9. - piatok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
20. 9. - utorok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v auguste 2016 49 790 €
26. 9. – pondelok podanie súhrnného výkazu k DPH za august 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
podanie kontrolného výkazu k DPH za august 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
podanie daňového priznania k DPH za august 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
splatnosť DPH za august 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za august 2016
30. 9. – piatok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za august 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za august 2016
Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 €
Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného za august 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za august 2016
do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za august 2016
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za august 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

 

 
 
EKONOMIKA
Názov krajiny Názov meny Mena 23.8. 24.8. 25.8. 26.8. 29.8. 30.8. 31.8. 1.9. 2.9. 5.9. 6.9. 7.9. 8.9. 9.9. 12.9. 13.9. 14.9. 15.9. 16.9. 19.9. 20.9.
USA americký dolár USD 1,1339 1,1268 1,129 1,129 1,117 1,1168 1,1132 1,1146 1,1193 1,1156 1,1159 1,1237 1,1296 1,1268 1,1226 1,1247 1,1218 1,1254 1,1226 1,1165 1,1184
Japonsko japonský jen JPY 113,48 112,95 113,45 113,33 114,24 114,27 115,01 115,59 115,83 115,24 115,39 114,23 114,8 115,85 114,38 114,98 115,37 114,98 114,35 113,65 113,93
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 27,023 27,022 27,026 27,024 27,023 27,025 27,026 27,025 27,022 27,021 27,021 27,021 27,021 27,022 27,024 27,021 27,023 27,023 27,024 27,021 27,022
Dánsko dánska koruna DKK 7,4423 7,4432 7,4441 7,4462 7,4451 7,4448 7,4432 7,4418 7,4403 7,4407 7,4415 7,4441 7,4429 7,4428 7,4434 7,4437 7,4442 7,4463 7,4471 7,4503 7,452
V. Británia anglická libra GBP 0,85995 0,8513 0,8557 0,8545 0,85476 0,8517 0,84806 0,8405 0,8426 0,83643 0,83535 0,83968 0,8456 0,84558 0,84475 0,84763 0,85078 0,85198 0,85203 0,855 0,86213
Maďarsko maďarský forint HUF 310,49 309,99 309,8 308,5 308,76 308,97 310,34 310,05 310,13 309,33 309,8 308,65 308,06 308,61 309,98 309,8 309,95 310,25 309,14 307,76 309,12
Poľsko poľský zlotý PLN 4,3126 4,3039 4,3123 4,3244 4,3314 4,3436 4,3533 4,3645 4,3914 4,3541 4,3388 4,3186 4,3103 4,3345 4,3494 4,3478 4,342 4,3254 4,3167 4,2925 4,2975
Rumunsko rumunský leu RON 4,4568 4,4597 4,4526 4,4578 4,4576 4,4505 4,4575 4,4558 4,4525 4,4495 4,4513 4,4525 4,4514 4,4495 4,4499 4,446 4,4475 4,4483 4,4501 4,4475 4,4513
Švédsko švédska koruna SEK 9,4673 9,4545 9,4956 9,4903 9,494 9,5008 9,5159 9,549 9,5985 9,5478 9,536 9,5063 9,4945 9,502 9,5587 9,538 9,5343 9,55 9,557 9,5688 9,5763
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0896 1,0891 1,0905 1,0933 1,0937 1,0951 1,0957 1,0978 1,0959 1,0925 1,0923 1,0891 1,0917 1,0969 1,0935 1,0925 1,0945 1,0941 1,0941 1,0955 1,0943
Nórsko nórska koruna NOK 9,2875 9,246 9,2771 9,2501 9,2731 9,2873 9,2765 9,305 9,317 9,2458 9,2113 9,1943 9,195 9,247 9,2713 9,2315 9,2748 9,2648 9,2625 9,2505 9,2648
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,4862 7,492 7,4916 7,4893 7,4852 7,4846 7,4785 7,4808 7,4803 7,501 7,4942 7,4865 7,485 7,4838 7,486 7,4903 7,5 7,511 7,5115 7,512 7,5127
Rusko ruský rubeľ RUB 73,1995 73,0561 73,22 73,1392 72,6695 72,4564 72,6624 72,8322 73,5963 72,4024 72,34 72,4813 72,1488 72,5475 73,0373 72,82 73,1292 73,1961 72,8966 72,0211 72,5141
Turecko turecká líra TRY 3,3247 3,329 3,3219 3,316 3,3048 3,2977 3,2931 3,3003 3,3125 3,2872 3,2821 3,2939 3,3179 3,344 3,3473 3,3505 3,347 3,3484 3,3384 3,3243 3,3275
Austrália austrálsky dolár AUD 1,4823 1,4782 1,484 1,4771 1,479 1,4787 1,4806 1,4801 1,481 1,4696 1,4625 1,4637 1,4632 1,4836 1,493 1,4938 1,5022 1,5037 1,4949 1,4792 1,4812
Brazília brazílsky real BRL 3,6146 3,6463 3,6365 3,6441 3,671 3,5991 3,6016 3,6026 3,6549 3,6258 3,6445 3,5944 3,5982 3,6552 3,6931 3,6809 3,7097 3,7439 3,6993 3,644 3,6473
Kanada kanadský dolár CAD 1,4625 1,4581 1,4597 1,4546 1,4536 1,4562 1,4583 1,4634 1,4643 1,4436 1,4405 1,4444 1,4546 1,46 1,4722 1,4744 1,4799 1,4831 1,4817 1,4684 1,4792
Čína čínsky jüan CNY 7,5301 7,5013 7,5146 7,5318 7,4608 7,4565 7,4311 7,4452 7,4755 7,4496 7,4525 7,4876 7,5255 7,5276 7,4995 7,5138 7,4894 7,5102 7,4915 7,4469 7,4604
Hongkong hongkongský dolár HKD 8,7914 8,737 8,7553 8,7555 8,6637 8,6631 8,6357 8,6463 8,6815 8,6517 8,6543 8,7145 8,7615 8,7393 8,7091 8,7254 8,7038 8,7311 8,7099 8,6616 8,6753
Indonézia indonézska rupia IDR 14991,29 14969,54 14973,93 14906 14819,24 14814,35 14786,64 14804,78 14827,37 14658,43 14637,26 14675,52 14720,3 14796,65 14705,5 14830,3 14845,9 14827,15 14770,61 14701,1 14698,01
India indická rupia INR 76,0496 75,6268 75,6974 75,647 75,0335 74,8703 74,5562 74,633 74,762 74,14 74,1975 74,5655 74,983 75,203 75,1105 75,237 75,071 75,309 75,237 74,7835 74,962
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1265,68 1264,96 1260,33 1258,02 1254,7 1244,47 1243,66 1250,35 1248,91 1234,36 1233,76 1224,94 1230,87 1244,18 1252,33 1263,43 1263,14 1267,89 1263,64 1250,16 1252,4
Mexiko mexické peso MXN 20,6848 20,8945 20,8385 20,7197 20,7643 20,7542 20,9424 20,955 21,0145 20,6487 20,6702 20,6223 20,7145 21,1869 21,4395 21,38 21,4804 21,6438 21,7665 21,8847 21,965
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,5645 4,5537 4,5474 4,5349 4,5183 4,5205 4,5519 4,5675 4,574 4,5472 4,5545 4,5594 4,5664 4,61 4,637 4,6377 4,6333 4,6551 4,6441 4,6178 4,631
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5482 1,54 1,5453 1,5418 1,5438 1,5427 1,5353 1,5357 1,5329 1,5252 1,5205 1,5054 1,5158 1,5299 1,535 1,5352 1,544 1,5442 1,5367 1,5267 1,522
Filipíny filipínske peso PHP 52,635 52,396 52,347 52,29 51,829 51,797 51,975 52,1 52,243 51,907 51,988 52,477 52,945 53,337 53,383 53,665 53,396 53,611 53,741 53,559 53,527
Singapur singapurský dolár SGD 1,5297 1,5257 1,5277 1,5269 1,5212 1,5196 1,5181 1,5198 1,5196 1,5135 1,513 1,5125 1,5201 1,528 1,5277 1,5318 1,5327 1,5366 1,5318 1,522 1,5237
Thajsko thajský baht THB 39,232 39,013 39,032 39,004 38,647 38,608 38,549 38,61 38,739 38,711 38,677 38,914 39,22 39,201 39,145 39,263 39,14 39,265 39,19 38,885 38,909
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 15,2793 15,938 15,9528 15,8622 16,23 16,0537 16,1731 16,3512 16,2567 16,0116 15,8513 15,7627 15,7057 16,1404 16,2563 16,0811 16,0776 15,9998 15,868 15,6637 15,5144
Izrael izraelský šekel ILS 4,2734 4,2506 4,2482 4,2444 4,2319 4,2241 4,2229 4,2059 4,2135 4,2058 4,2005 4,2248 4,2351 4,2293 4,2332 4,2408 4,247 4,2468 4,2245 4,2151 4,2231

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Mesačník Poradca – (Poradca), č. 1-2/2017 (VIII/2016)
  • Obchodný zákonník s komentárom

Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10/2016 (IX/2016)
  • Daňová licencia - Ing. Jana Bielená

Verejná správa – (VS), č. 10-11/2016 (VIII/2016)
  • Novela školského zákona - Mgr. Marianna Matulková
  • Povinné lekárske prehliadkyMgr. Lucia Boráková

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 10/2016 (VIII/2016)
  • Osobné údaje a ich ochranaJUDr. Jozef Jaško
  • Zmena výšky poistného pre SZČOIng. Dušan Dobšovič

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 10/2016 (IX/2016)
  • Osobný majetok v podnikaní FO - Ing. Miroslava Brnová
  • Zábezpeka na DPH - Ing. Naďa Vašková

1 000 riešení, č. 10/2016 (IX/2016)
  • Medzinárodné zdanenie
  • Daňová licencia
  • Pracovnoprávne vzťahy


PRIPRAVUJEME

Verejná správa – (VS), č. 12-13/2016 (XI/2016)
  • Novela obchodného zákonníka
  • Odvodová úľava na zdravotnom a sociálnom poistení

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2016 (X/2016)
  • Použitie sociálneho fondu
  • Nakladanie s informáciami zamestnávateľa

Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2016 (X/2016)
  • Predbežné opatrenia v daňovom konaní
  • Ukončenie dôkazného konania

Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 11/2016 (X/2016)
  • Archivácia mzdovej a účtovnej dokumentácie

1 000 riešení, č. 11/2016 (X/2016)
  • Dane v praxi
  • Zákonník práce
  • Účtovníctvo

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 
Daňová kontrola
Rovnako ako pri celej správe daní, tak aj pri daňovej kontrole musia byť dodržané ako zo strany správcu dane, tak aj zo strany daňového subjektu základné zásady , ktoré sú definované v daňovom poriadku. Základné zásady môžeme charakterizovať poznatky, požiadavky, ktorých uplatňovanie je dôležitou podmienkou pri správe daní. Aké zásady daňovej kontroly upravuje daňový poriadok? Všetkým podnikateľom, živnostníkom, FO, PO, mzdovým účtovníkom, personalistom, prinášame balíček publikácií, ktoré sa stanu vašim spoločníkom.

Daňová kontrola - príspevok
mesačník DUO 9/2016 (A4, 80 str.)


Daňová kontrola komplexne - príspevok
mesačník VS 9/2016 (A4, 72 str.)


Daňová kontrola - práva a povinnosti - príspevok
mesačník DÚVaP 9/2016 (A5, str. 160 str.)




BALÍČEK Daňová kontrola obsahuje:
DUO 9/2016 + VS 9/2016 + DÚVaP 9/2016

Cena balíčka je 20,20 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 9,80 €.
Ušetríte 10,40 €.


Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Staviame bez chýb, pokút a penále
Rozhodli ste sa postaviť si nový dom, alebo zrekonštruovať starý? Výber vhodného pozemku je najdôležitejšia časť celého procesu stavby nového domu. Aké dokumenty potrebujete pred stavbou domu vybaviť? Na čo si treba dávať pozor? Aké úrady musíte navštíviť a aké dokumenty priniesť? V našich publikáciách vám poradíme od výberu vhodnej lokality až po realizáciu samotnej stavby.

Staviame bez chýb, pokút a penále - monotematika
(A5, 400 str.)


Vlastníctvo bytov - príspevok
mesačník VS 6/2016 (A4, 72 str.)


Stavebný zákon - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 6/2016 (A5, 96str.)


Štátny fond rozvoja bývania - príspevok
mesačník Poradca 5/2016 (A5, 272 str.)




BALÍČEK Balíček Staviame bez chýb, pokút a penále obsahuje:
Staviame bez chýb, pokút a penále + VS 6/2016 + Poradca 5/2016 + 1000 riešení 6/2016

Cena balíčka je 19,60 €.
Cena balíčka s 50 % zľavou je 9,80 €.
Ušetríte 9,80 €.


Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
  • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page