|
TÉMA NOVÍN JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO |
Krátkodobý finančný majetok (§ 9 ods. 8, § 6 a § 12)
Krátkodobý finančný majetok sa člení na
a) peňažnú hotovosť, ceniny, šeky,
b) účty v bankách,
c) krátkodobé cenné papiere,
d) ostatný krátkodobý finančný majetok, napr. pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou
s dobou splatnosti kratšou ako jeden rok, termínované vklady s dobou splatnosti kratšou
ako jeden rok.
Krátkodobý finančný majetok účtuje účtovná jednotka v pokladničnej knihe, v knihe účet v banke, v knihe cenín a v peňažnom denníku.
Peňažné prostriedky v hotovosti
Stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti sa účtuje v pokladničnej knihe. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v eurách, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pokladničná kniha pre každý druh cudzej meny. V pokladničnej knihe otvorenej pre príslušnú menu, účtuje sa v eurách aj v cudzej mene.
Z uvedeného vyplýva, že o peniazoch v hotovosti musí účtovná jednotka účtovať v pokladničnej knihe. Ako o príjme peňažných prostriedkov v hotovosti sa najčastejšie účtuje o príjme za predaný tovar alebo za poskytnuté služby. Ak sa v hotovosti uskutočňuje nákup tovaru, alebo čistiacich prípadne kancelárskych potrieb a podobne, účtuje sa o úbytku peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak účtovná jednotka predáva tovar, zvyčajne príjem tržieb musí evidovať cez elektronickú registračnú pokladnicu. Ak peniaze z tržieb príjme do pokladnice, účtuje o príjme hotovosti do pokladničnej knihy na základe príjmového pokladničného dokladu. Ak účtovná jednotka nakúpi tovar alebo čistiace potreby, potom na úbytok peňazí v hotovosti vystaví výdavkový pokladničný doklad, ku ktorému priloží prvotný doklad o nákupe tovaru alebo čistiacich potrieb a úbytok peňazí zaúčtuje aj do pokladničnej knihy.
Okrem pokladničnej knihy sa stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti účtuje aj v peňažnom denníku. V peňažnom denníku sa môže účtovať o každom pohybe peňažných prostriedkov v hotovosti, tak ako sa účtuje aj v pokladničnej knihe. Pre účtovanie peňažných prostriedkov v hotovosti v peňažnom denníku môže účtovná jednotka využiť ustanovenie § 4 ods. 6 zákona o účtovníctve, podľa ktorého sa jednotlivé účtovné záznamy (napr. účtovné doklady), môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (súhrnné účtovné záznamy). Na základe uvedeného, potom účtovná jednotka môže do peňažného denníka za isté časové obdobie, ktoré nemôže prekročiť kalendárny mesiac, zaúčtovať napr. výdaj peňažných prostriedkov v hotovosti za nákup tovaru, prílohou ktorého bude rozpis jednotlivých nákupov zaznamenaných v pokladničnej knihe. Rovnako tak sa môže účtovať aj o príjme peňažných prostriedkov v hotovosti v peňažnom denníku vystavením súhrnného účtovného dokladu o príjme peňažných prostriedkov v hotovosti (príjmový pokladničný doklad), napr. príjem tržieb za predaný tovar sa raz týždenne zaúčtuje aj do peňažného denníka ako príjem peňažných prostriedkov v hotovosti, ku ktorému bude priložený rozpis tržieb podľa jednotlivých dní. Súhrnné účtovné záznamy sa môžu účtovať do peňažného denníka raz mesačne podľa § 3 ods. 3 písm. b) postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva. Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona o účtovníctve tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať mesačne prírastok a úbytok majetku (vrátane peňažných prostriedkov) a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia.
Peňažný denník v tomto prípade zabezpečuje súhrnnú evidenciu peňažných prostriedkov. Pokladničná kniha zabezpečuje podrobný rozpis príjmov a výdavkov uskutočnených v účtovnej jednotke.
O pohybe peňažných prostriedkov v hotovosti sa účtuje na základe pokladničných dokladov: príjmový pokladničný doklad a výdavkový pokladničný doklad. Ich náležitosti nie sú osobitne predpísané, ale pri ich vyhotovovaní treba mať na zreteli účel ich použitia. Dôvodom vyhotovenia pokladničného dokladu je nielen dokladovanie príjmu a výdaja, ale aj dokladovanie vzniknutého účtovného prípadu. Pri dokladovaní vzniknutého účtovného prípadu je potrebné dbať na náležitosti účtovného dokladu podľa § 10 zákona o účtovníctve.
Pokladničný doklad, ktorý je zároveň účtovným dokladom, musí obsahovať minimálne nasledovné údaje:
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový
záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje – len v podvojnom účtovníctve.
Vyhotovenie pokladničného dokladu patrí k obvyklej obchodnej praxi podnikateľských subjektov pri dokladovaní príjmu a výdaja peňažných prostriedkov v hotovosti. Vyhotovuje sa zvyčajne v dvoch vyhotoveniach, ak sa ním zároveň potvrdzuje výdaj alebo prijatie pokladničnej hotovosti obchodnému partnerovi. Jeden si ponechá účtovná jednotka (vystavovateľ pokladničného dokladu), jeden sa odovzdá obchodnému partnerovi. Ak sa príjmový alebo výdavkový pokladničný doklad vyhotovuje ručne prepisnou formou, v praxi často vzniká otázka, kto si ponechá tzv. originál a kto kópiu. Zvyčajne originál si ponechá ten, kto preukazuje výdaj peňažných prostriedkov. Na každý takýto doklad potom musí vo svojom účtovníctve účtovná jednotka vystaviť buď príjmový pokladničný doklad alebo výdavkový pokladničný doklad, to záleží od charakteru účtovného prípadu. Uvedené platí aj v prípade, ak účtovná jednotka ako prvotný doklad o nákupe obdrží tzv. paragón alebo doklad z ERP. Na týchto dokladoch chýbajú niektoré náležitosti účtovného dokladu požadované § 10 zákona o účtovníctve, napr. označenie druhého účastníka účtovného prípadu a podpisy zodpovedných osôb za účtovný prípad a za zaúčtovanie účtovného prípadu v účtovníctve účtovnej jednotky. Preto na tieto doklady musí účtovná jednotka vystaviť výdavkový pokladničný doklad, na ktorom doplní potrebné náležitosti účtovného dokladu a paragón alebo doklad z ERP priloží ako prílohu k tomuto dokladu. Oba doklady potom preukazujú účtovný prípad a spoločne obsahujú náležitosti požadované zákonom o účtovníctve.
Ak pokladničný doklad slúži na dokladovanie príjmu a výdavku a zároveň bude slúžiť aj ako účtovný doklad, musí potom mať náležitosti požadované zákonom účtovníctve. Účtovná jednotka môže náležitosti účtovného dokladu doplniť aj z vlastnej iniciatívy, nesmie však obmedziť ich minimálny rozsah. Napríklad v praxi si účtovné jednotky často na príjmový alebo pokladničný doklad dopĺňajú odkaz na prepojenie na súvisiace účtovné knihy, napr. poradové číslo položky podľa zaúčtovania v peňažnom denníku a podobne, čo však nie je povinná náležitosť účtovného dokladu v jednoduchom účtovníctve.
Iný právny predpis, napr. zákon o dani z pridanej hodnoty môže požadovať aj iné náležitosti, ktoré potom musí účtovná jednotka na účtovnom doklade doplniť, aby spĺňal aj náležitosti daňového dokladu, ktoré požaduje zákon o dani z pridanej hodnoty, napr. v § 71 zákona o DPH je uvedené, čo musí obsahovať faktúra pri dodaní tovaru a služieb v tuzemsku.
Príklad:
Podnikateľ A prevádzkuje predajňu potravín. Tržby je povinný evidovať prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice. Tržby z predaja potravín účtuje mesačne na základe mesačného výpisu z elektronickej registračnej pokladnice a z tohto dôvodu mu vznikajú v pokladničnej knihe mínusové rozdiely, pretože tovar nakupuje priebežne.
Vzhľadom na to, že tržby vznikajú denne, mali by sa aj denne účtovať aj do pokladničnej knihy, aby nedochádzalo k mínusovému stavu v pokladničnej knihe. V § 3 ods. 3 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v jednoduchom účtovníctve je ustanovené, že zápisy v peňažnom denníku sa musia uskutočňovať v časovom slede na základe účtovných dokladov s rozpisom na príjmy a výdavky tak, aby bol prehľad o príjmoch a výdavkoch najviac za kalendárny mesiac. Ak by podnikateľ pre účtovanie tržieb chcel využiť toto ustanovenie, potom aj výdavky za nákup tovaru musí účtovať na základe súhrnného účtovného dokladu raz za mesiac, prípadne priebežne by mal podnikateľ vkladať peniaze do pokladnice (vklady do podnikania), aby v pokladnici nevznikali mínusové stavy.
Peňažné prostriedky na bankovom účte
V knihe účet v banke sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov na účte v banke. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko účtov v eurách, otvorí sa pre každý účet „kniha účet v banke“. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko účtov v cudzej mene, otvorí sa kniha účet v banke pre každý druh cudzej meny. Dokladom pre účtovanie do knihy účet v banke a do peňažného denníka sú bankové výpisy.
Ak má účtovná jednotka len jednu pokladnicu a jeden účet v banke, sme toho názoru, že môže o pohybe peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na účte v banke účtovať len v peňažnom denníku, ktorý obsahuje prehľad peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky a prehľad peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky, čím peňažný denník plní úlohu pokladničnej knihy alebo knihy účet v banke. V tomto prípade potom musí účtovať o každom pohybe finančných prostriedkov, nemôže robiť zápisy mesačne na základe súhrnných účtovných dokladov.
Uvedené tvrdenie možno odvodiť z § 15 ods. 1 psím. d) zákona o účtovníctve, podľa ktorého účtovná jednotka účtuje v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov. Teda, ak vedenie peňažných prostriedkov v hotovosti a na účtoch v bankách je dostačujúce v peňažnom denníku, nie je potrebné účtovať v pomocnej knihe, ktorou je pokladničná kniha alebo kniha účet v banke.
Ceniny
Ako ceniny sa účtujú najmä poštové známky, kolky (pokiaľ sa ešte dajú zaobstarať ako cenina), zakúpené stravné lístky do prevádzkarní verejného stravovania, telefónne karty a obdobné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania. Ceniny sa oceňujú menovitou hodnotou, teda hodnotou, ktorá je uvedená na ceninách. Ceniny sa účtujú v knihe cenín. Ak sú ceniny určené na priamu spotrebu bezodkladne po ich obdržaní, v knihe cenín sa neúčtujú.
Vzhľadom na to, že ceniny nepatria k zásobám, ich nákup sa neúčtuje ako daňový výdavok, ale ako presun medzi rôznymi formami peňažných prostriedkov, t.j. úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti a prírastok peňažných prostriedkov vo forme cenín, napríklad kolkov. Až keď sa ceniny použijú, zaúčtujú sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov. Uvedené platí, keď účtovná jednotka nakúpi ceniny do zásoby. Ak by účtovná jednotka zakúpila ceniny, ktoré okamžite vydá do spotreby, zaúčtuje ich hneď ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov v ďalšom členení ostatné výdavky.
Inkaso platobnou kartou
Pri inkase platobnou kartou v peňažnom denníku dodávateľa (teda predávajúci neobdrží hotovosť ihneď, ale až po pripísaní príjmu na bankový účet) sa v peňažnom denníku bude účtovať nasledovne: priebežná položka príjem a ďalej ako príjem ovplyvňujúci základ dane z príjmov v ďalšom členení predaj tovaru. Po obdržaní výpisu z bankového účtu sa v peňažnom denníku zaúčtuje bankový účet príjem a priebežné položky výdaj. O príjme peňazí na bankový účet sa bude účtovať aj v knihe účet v banke.
Účtovanie u predávajúceho: príjem platby prostredníctvom platobnej karty
- priebežná položka príjem a príjem ovplyvňujúci základ dane z príjmov v ďalšom členení predaj tovaru
- výpis z účtu: banka príjem a priebežná položka výdaj
Platba platobnou kartou
Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa (teda kupujúci nezaplatí v hotovosti, ale prostredníctvom platobnej karty) nákup tovaru alebo služby zaúčtuje ako priebežná položka výdaj a ďalej ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov, v ďalšom členní zásoby alebo služby. Po obdržaní výpisu z bankového účtu, predmetný výdavok sa zaúčtuje ako účet v banke výdaj a priebežná položka príjem. Úbytok peňažných prostriedkov z účtu v banke by sa mal zaúčtovať aj do knihy účet v banke.
Ing. Ivana Hudecová
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DÚVaP 10/2015)
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
INVENTARIZÁCIA ZÁSOB – FYZICKÁ INVENTÚRA
Podnikateľ účtujúci v sústave JÚ vykonal inventúru zásob dokladovým spôsobom, nakoľko sa jednalo iba o príručný sklad obchodných zástupcov. Táto skutočnosť mu bola pri daňovej kontrole vytknutá ako nedostatok.
Postupoval daňový úrad správne?
Podľa § 6 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov sú účtovné jednotky povinné inventarizovať majetok, záväzky a vlastné imanie podľa § 29 a 30 tohto zákona. Vychádzajúc teda z ustanovenia § 30 ods.1 zákona o účtovníctve sa skutočné stavy hmotného majetku zisťujú fyzickou inventúrou. Pri dokladovej inventúre sa overí, či zostatky účtov zodpovedajú skutočnosti podľa prvotných účtovných dokladov a účtovných písomností (napr. zmluvy, platobné kalendáre). Na základe uvedeného je nutné konštatovať, že zásoby ako hnuteľné veci hmotnej povahy mali byť inventarizované formou fyzickej inventúry bez ohľadu na to, kde sú uskladnené. Fyzická inventarizácia sa vykonáva tak, aby sa zistil majetok v merných jednotkách (kg, kusy, litre, a pod.), teda vážením, počítaní, meraním, a pod. Merné jednotky vynásobené jednotkovou cenou potom poskytujú väzbu na údaje vo finančnom účtovníctve.
Umiestnenie skladu zásob môže síce byť určitou komplikáciou, ale nie je dôvodom na nevykonanie fyzickej inventúry zásob. Nevykonanie fyzickej inventúry zásob je porušením zákona o účtovníctve, za čo môže daňový úrad udeliť pokutu v zmysle ustanovení § 38 zákona o účtovníctve.
PAMÄŤOVÁ KARTA V JEDNODUCHOM ÚČTOVNÍCTVE
SZČO účtuje v JÚ, je platca DPH.
Ako má SZČO zaúčtovať v peňažnom denníku nákup pamäťovej Micro SHDC 16GB karty do mobilného telefónu, ktorý je zaradený v majetku firmy ako drobný majetok?
Vychádzajúc z ustanovenia § 4 ods.6 písm. e) Opatrenia MF SR č.27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z.n.p. (ďalej iba „postupy účtovania v JÚ“) sa v rámci peňažného denníka uvádza prehľad výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov celkom, v členení najmä na:
1. zásoby,
2. služby,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 postupov účtovania v JÚ a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. tvorbu sociálneho fondu,
6. ostatné výdavky.
Skutočnosť, ako je účtovaný mobilný telefón nemá podľa môjho názoru žiadny dopad na spôsob účtovania pamäťovej karty. Túto možno zrejme použiť aj v inom telefóne resp. zariadení. Podľa § 11 ods.2 postupov účtovania v JÚ sa ako materiál účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 26 postupov účtovania v JÚ. V zmysle uvedeného sa prikláňam k zaúčtovaniu nákupu pamäťovej karty v sume 10,82 € medzi výdavky ovplyvňujúce základ dane z príjmov v druhovom členení ako materiál, ktorý je daný ihneď do spotreby. DPH v hodnote 2,17 € zaúčtuje medzi výdavky, ktoré neovplyvňujú základ dane.
Úhradu 12,99 € zaznamená v peňažnom denníku ako úbytok peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na účte (podľa charakteru úhrady).
INVESTOVANIE DO NÁKUPU POZEMKOV V JÚ
Podnikateľ disponuje relatívne veľkou časťou voľných finančných prostriedkov. Rozhodol sa investovať 200 000 eur do nákupu pozemkov, nakoľko v danej lokalite nárast záujmu zahraničných investorov determinoval možný výrazný profit z ich neskoršieho predaja.
Ako má podnikateľ v JÚ zaúčtovať nákup a ako sa bude účtovať neskorší predaj pozemkov napr. za dvojnásobnú hodnotu?
Pri určení techniky účtovania predmetného prípadu je nevyhnutné pripomenúť, že pozemky obstarané za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov predstavujú pre účely účtovania dlhodobý finančný majetok. Takýto nákup pozemkov spolu s prípadnými výdavkami súvisiacimi s obstaraním pozemkov podnikateľka teda účtovne zaeviduje v rámci Knihy dlhodobého finančného majetku. V peňažnom denníku zaznamená výdavok, ktorý neovplyvňuje základ dane v druhovom členení napr. „Nákup dlhodobého majetku“. Príjem z prípadného predaja predmetných pozemkov podnikateľ v peňažnom denníku zaeviduje medzi príjmy zahrnované do základu dane z príjmov v druhovom členení „Ostatné príjmy“ resp. „Predaj dlhodobého majetku“.
V rámci uzávierkových operácií uplatní medzi výdavkami vynaloženými na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov aj výdavky vzniknuté pri obstaraní spomínaných pozemkov a to v zmysle ustanovenia § 19 ods.3 písm. e) zákona o dani z príjmov.
POMERNÉ KRÁTENIE VÝDAVKOV PRI VYUŽÍVANÍ MAJETKU CHARAKTERU OSOBNEJ POTREBY PO 1. 1. 2015
Pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov, je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti.
Aké typy majetku má SZČO uplatňovať v daňových výdavkoch od 1. 1. 2015 pomerom?
Má byť pomer vždy 80% k 20%?
V zmysle novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. účinnej od 1. januára 2015 (ďalej iba „zákon o dani z príjmov“) platí, že pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods.2 písm. t) spomínaného právneho predpisu, v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov.
Podľa novodoplneného ustanovenia § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov možno totiž ako daňové výdavky uplatniť výdavky (náklady) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, okrem výdavkov na osobnú potrebu podľa § 21 ods.1 písm. i) zákona o dani z príjmov, výdavkov súvisiacich s nehnuteľnosťami a zamestnávateľa, ktorý uplatňuje postup podľa § 5 ods.3 písm. a) zákona o dani z príjmov, a to:
vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo
v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu.
Pomer 80:20 nie je teda nutné vždy dodržať. Ak daňovník napr. využíva majetok, ktorý má charakter osobnej potreby v pomere 90:10, môže aplikovať pri uplatňovaní aj takýto pomer, avšak musí splniť podmienku jeho preukázateľnosti.
V pôvodnom návrhu novely zákona o dani z príjmov účinnej od 1. 1. 2015 bola obsiahnutá aj príloha č. 6, vymedzujúca majetok, ktorý môže mať charakter osobnej potreby. Táto však bola pozmeňujúcim návrhom napokon vypustená. V prípade majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby sa tak ponechal len presný pomer v akom je možné ho zahrnúť do daňových výdavkov, ak sa využíva aj na súkromné účely. Určenie majetku, ktorý môže využívať daňovník aj na súkromné účely teda vyplýva z konkrétnych podmienok a nie je zákonom o dani z príjmov striktne ustanovený.
V jednoduchom účtovníctve uvedenú problematiku možno zaznamenať priamo pri účtovaní výdavku, alebo v rámci uzávierkových operácií vylúčením predmetnej pomernej časti z daňovo uplatniteľných výdavkov.
ÚROKY Z ÚVERU A OCENENIE OBSTARÁVANÉHO MAJETKU
Podnikateľ vlastní nehnuteľnosť, na ktorej vykonáva rekonštrukciu a opravy. Zatiaľ nie je zaradená v majetku podnikateľa, ale v budúcnosti po jej dokončení ju podnikateľ plánuje využiť k dosahovaniu zdaniteľných príjmov. Na kúpu nehnuteľnosti si vybavil úver od banky.
Ako má podnikateľ zúčtovať úrok z poskytnutých úverov?
V zmysle § 10 ods. 19 postupov účtovania v JÚ sa v zásade úroky nepovažujú za náklady, ktoré sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku. To teda znamená, že pri splnení podmienky uvedenej v § 2 písm. i) zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. (úroky sú preukázateľne využité na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a sú zaúčtované v účtovníctve) budú úroky platené banke z titulu úveru môcť byť považované za daňový výdavok a budú môcť byť účtované v peňažnom denníku v rámci výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v stĺpci „Ostatné výdavky“.
Ak by sa však podnikateľ rozhodol na základe vlastného uváženia, že úroky z úveru zaplatené banke do doby uvedenia predmetnej nehnuteľnosti do užívania budú zvyšovať jej obstarávaciu cenu, potom túto časť úrokov daňovo efektívne uplatní prostredníctvom daňových odpisov predmetnej nehnuteľnosti a ako priamy daňový výdavok bude uplatňovať len úroky zaplatené banke po uvedení nehnuteľnosti do užívania. Takáto možnosť vyplýva z § 10 ods.27 písm. g) postupov účtovania v JÚ.
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku 1000 riešení 9-10/2015)
|
|
|
Čiastka 66/2015
220/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o podmienkach vydávania povolení na dovoz a vývoz poľnohospodárskych výrobkov a potravinárskych výrobkov, certifikátov s vopred ustanovenou sadzbou náhrady, osvedčení o náhrade a o administrovaní finančných zábezpek
221/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 367/2007 Z. z. o opatreniach na kontrolu moru hydiny
Čiastka 67/2015
222/2015 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy v znení neskorších predpisov
223/2015 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 149/2011 Z. z. o pravidlách určovania počtu miest sudcov, zamestnancov súdov, voľných miest sudcov a rozdeľovania zamestnaneckých miest na súdy v znení vyhlášky č. 95/2012 Z. z.
224/2015 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 430/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o obsadzovaní voľných štátnozamestnaneckých miest na súdoch výberovým konaním a výberom v znení neskorších predpisov
225/2015 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje suma náhrady nákladov výkonu kontroly technickými prostriedkami
226/2015 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 221/2013 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike v znení neskorších predpisov
227/2015 Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2016
228/2015 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva Slovenský farmaceutický kódex, druhé vydanie
229/2015 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovujú požiadavky na jedlú soľ v potravinách
230/2015 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky pre účtovné jednotky, ktorými sú poisťovne, pobočky zahraničnej poisťovne, zaisťovne, pobočky zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov a Exportno-importná banka Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
Čiastka 68/2015
231/2015 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa
232/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzatvorení Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Rakúskou republikou, ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Rakúskou republikou o policajnej spolupráci podpísaná 13. februára 2004 vo Viedni Príloha k čiastke – k oznámeniu č. 232/2015 Z. z.
|
|
|
Ako nevyhorieť a netrápiť sa v práci
LEN ÚNAVA Z PRÁCE? Môžete si povedať, že v dnešnej dobe je unavený z práce hocikto. Že je toho na nás veľa, že veľa ľudí má zo dve – tri práce, aby sa uživili. Pri syndróme vyhorenia však nejde o obyčajnú únavu a nejde ani o prechodnú krízu. Pri tomto probléme sa vždy objavuje otázka zmyslu vlastnej práce a vlastného života.
Kým sa „dopracujeme“ k vyhoreniu trvá to niekoľko mesiacov. Celý proces zvyčajne prebieha v niekoľkých fázach a trvá mnoho mesiacov až rokov. Jednotlivé obdobia trvajú rôzne dlhý čas. môžu byť rôzne dlhé. Obvykle sa popisujú tieto fázy:
Nadšenie: vysoké ideály, vysoká angažovanosť;
Stagnácia: ideály sa nedarí realizovať, mení sa ich zameranie.;
Frustrácia: pracovník vníma svoju prácu negatívne, predstavuje pre neho sklamanie;
Apatia: pracovníci sa vyhýbajú odborným rozhovorom s kolegami a v podstate akýmkoľvek aktivitám;
Syndróm vyhorenia: dosiahnuté štádium úplného vyčerpania – strata zmyslu práce, cynizmus, odosobnenie...
V niektorých štádiách procesu „vyhárania“ je to na človeku zjavne viditeľné – že sa deje niečo, čo nie je v poriadku. Niekedy si človek uvedomuje, že je "prepracovaný", inokedy sa necíti dobre a nevie prečo.
Z poslednej fázy úplne rozvinutého syndrómu vyhorenia je cesta späť veľmi ťažká. Je veľmi náročné celý proces pochopiť a zastaviť vo fázach frustrácie, či apatie.
PODSTATOU BURN-OUT SYNDRÓMU je fakt, že emócie zastavia vysoko výkonného človeka skôr, než by sa fyzicky zničil. Aby sme boli vo svojom živote (osobnom i pracovnom) spokojní, musí byť vyvážený. Vyhorenie je dôsledkom straty tejto rovnováhy. Stav vyhorenia nás prinúti všetky činnosti zastaviť, prehodnotiť aktivity, pomenovať reálne ciele.
KEDY SME V PRÁCI NAOZAJ ŠŤASTNÍ? Keď máme príležitosť robiť to, čo vieme robiť najlepšie. Vtedy máme v práci chuť tvoriť, baviť sa, pohlcuje nás, ale neunavuje. Keď do práce dávame srdce a dokázali by sme ju robiť aj zadarmo. Ak robíme s ľuďmi, ktorých máme radi, s ktorými môžeme byť sami sebou. A keď si o nás ľudia, na ktorých nám záleží, myslia to, čo chceme, aby si o nás mysleli.
Ak si vravíte, že je to číro číry ideál – tak áno. Ale k vlastnému ideálu vedú naše vlastné cesty. Na začiatku by sme si mali/mohli položiť niekoľko otázok – aby sme svoje kroky nasmerovali potom správne.
AKÉ HODNOTY SÚ PRE VÁS NAJDÔLEŽITEJŠIE? Rodina, spoznávanie nových ľudí a krajín alebo osobnostný rozvoj? To, ako vyhodnocujeme vlastnú spokojnosť a pocit šťastia, jednoznačne súvisí s našou aktuálnou životnou etapou. Je to iné, keď skončíme školu, v práci ešte len začíname, prípadne si súbežne s kariérou chceme založiť aj rodinu. A iné je, keď už máme dačo za sebou a v danej chvíli očakávame niečo iné.
Je vhodné si pomenovať oblasti, ktoré v práci chceme dosiahnuť. A hľadať vždy riešenia TU a TERAZ. Hoci sa vám v práci niečo nepozdáva, nemusí byť vždy riešením opustiť ju, zmeniť. Ale riešiť to priamo na mieste, v aktuálnej pracovnej pozícii.
Viete byť vďační? Viete si i pri istej nespokojnosti v práci nájsť niečo, za čo ste vďační, z čoho máte radosť, čo viete označiť ako pozitívne? Ak budete neustále vidieť všetko len čierne, nebudete spokojní nikdy a nikde.
PREČO VYHORÍME? Pretože nie vždy dokážeme rýchlo a vhodne reagovať na podmienky, ktoré sa práve objavia. K tomu ešte máme nejaké individuálne danosti, nejakú frustračnú toleranciu, nejako zvládame alebo nezvládame každodennú záťaž. A neoddychujeme. Kedy ste si naposledy dovolili robiť NIČ?
Stres a záťaž: Mohli by sme povedať, že naša miera stresu je výslednicou dvoch protikladne pôsobiacich síl. Na jednej strane sú to tzv. stresory (veci, ktoré nás zaťažujú), na druhej strane sú tzv. salutory (naše obranné schopnosti, ktoré máme dané, naučené na zvládanie ťažkostí). Pokiaľ v našom živote prevažujú stresory nad salutormi, vzniká stres. Keď človek žije dlhodobo v stresových situáciách, hrozí mu riziko psychického vyhorenia.
Frustrácia – neuspokojenie potrieb a očakávaní: Každý človek očakáva po práci uznanie, ocenenie (finančné, spoločenské). Ak ho nedostávame alebo dostaneme negatívne hodnotenie, stávame sa frustrovanými. Ak nemám uspokojenú túto potrebu – teda nevidím zmysel, nedostáva sa mi ocenenia, som frustrovaný, dôjde k riziku vzniku syndróm vyhorenia.
Medziľudské vzťahy: Pokiaľ dlhodobo žijeme v hádkach, sporoch, konfliktoch, ak zažívame agresivitu a nezažívame rešpekt, ale naopak urážky a ponižovanie, sme favoritom na ceste za vyhorením.
Emocionálna záťaž: K vyhoreniu častejšie dochádza v tých profesiách, kde sa kladú vysoké nároky na emocionálne vzťahy k ľuďom. V týchto povolaniach je rizikový denný intenzívny kontakt s množstvom ďalších ľudí, pričom sa od pracovníka vyžaduje veľká miera empatie, pochopenia.
PRÁCA VÁS NEUSPOKOJUJE, ALE BOJÍTE SA ZMENY? Musíte s tým niečo urobiť. Inak hrozí vaše vyhorenie. Začnite pomaly a postupne. Ostaňte v práci, ktorú máte. Popri tom sa pokúste premyslieť a realizovať udržať si prácu, ktorú mám a popri tom si plánovať a realizovať nový, vlastný nápad.
V rámci premýšľania o ňom môžete napr. zistiť, že potrebujete veľa zdrojov – čas, peniaze, viac ľudí, alebo potrebujete získať viac skúseností, schopnosti či nové zručnosti. Nebojte sa byť tvoriví! Tvorivosť je schopnosť nachádzať riešenia aj keď chýbajú zdroje. Kreativitu netreba pritom vzťahovať len na umenie. Treba ju včleniť do nášho každodenného života. Jej využitie sa môže týkať rôznych vecí – oblastní, napr. veci ako zmena štýlu práce, vylepšenie vzťahov.
Zapisujte si myšlienky a nápady. Inak sa vám môže stať, že o ne veľmi rýchlo prídete. Na vyčistenie mysle slúži napríklad automatické písanie. Môžete ho uskutočňovať skoro ráno. Hneď, ako vstanete z postele, napíšte si na papier všetko, čo vám víri hlavou.
Nezabúdajte na fyzickú aktivitu. Ľudia, ktorí majú málo pohybu, využívajú iba mozog. Energia však musí prúdiť celým telom. Nevyhýbajte sa stretnutiam s rôznymi ľuďmi. Môžu vám priniesť nový pohľad na vec alebo situáciu a môžu vás posunúť ďalej.
AKO SA V PRÁCI NETRÁPIŤ? To, či sa trápime, či nie, je často o našom vlastnom postoji, o našom uhle pohľadu. Poznáte to, „ako si kto ustelie, tak si aj ľahne...“. Aby sme však okrem porazeneckého a negativistického postoja a nazerania na situáciu, ktorá nám nevyhovuje, urobili aj niečo iné. Predstavte si vaše obľúbené jedlo, váš najobľúbenejší koláč. Čo v ňom je, že vám tak chutí, že sa stal vašim favoritom?
Ak by týmto koláčom bola vaša práca (alebo mala byť), aké prísady by musela obsahovať, aby vám chutila? Aby ste sa tešili na každé jedno sústo? Čo by malo byť inak, než je práve teraz?
Ak si predstavíte prácu, ktorá „vám chutí“, zrejme nebude pre vás ťažké popísať (vyslovene si spísať na papier), čo by bolo inak, než je teraz, v súčasnej práci.
Nechajte si dosť času, aby ste poriadne preskúmali, v čom sa oba varianty líšia – súčasný stav a želaný stav.
Akonáhle si dokážete pomenovať nielen to, čo nechcete, ale aj to, čo chcete, môžete začať zvažovať, kam a aké konkrétne kroky môžete urobiť. Ak sa cítite stratení, nevidíte cestu. Ak sa dokážete upokojiť a rozhliadnuť, často sa ich ukáže aj viac. Úľavu prináša už len pomenovanie si toho, čo potrebujete zmeniť.
Asi najhoršie, čo môžete sami sebe urobiť, je hodiť sa do úlohy „obete“ – ja chudák nič nemôžem a nezmôžem. Môžete toho veľa!
Ak už máte jasno v tom, čo chcete a súčasná situácia je príliš vzdialená od vašich potrieb, ani v tomto prípade nemusíte hneď písať výpoveď. Dajte si čas na rozmyslenie a zvažovanie. Robíte významné rozhodnutie. Urobte si reálny časový plán, dokedy budete premýšľať a hľadať možnosti a kedy už by ste mohli byť napríklad aj inde. Začnete mať situáciu zase viac vo svojich rukách, pod kontrolou.
Každopádne pri akomkoľvek pocite nespokojnosti v práci neostaňte v pozícii „musím to len dáko prežiť“. Vaše telo vám veľmi rýchlo bude oznamovať, ako veľmi sa mu daná situácia nepáči. Ide o to, začať danú situáciu riešiť aspoň trochu inak ako doteraz. Aby sa vaše zdroje nevyčerpali, aby ste skrátka nevyhoreli!
Mgr. Mária Kopčíková
Použitá literatúra:
KŘIVOHLAVÝ, J.: Psychologie smysluplnosti existence: Otázky na vrcholu života, Praha: Grada Publishing, 2006; KŘIVOHLAVÝ, J.: Jak neztratit nadšení, Praha, grada Publishing, 1998
|
|
|
Október 2015
Daň z príjmov |
15. 10. – štvrtok |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
podanie oznámenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého zdravotníckemu pracovníkovi v 3. štvrťroku 2015 držiteľom (registrácie lieku, farmaceutickou spoločnosťou atď.), |
zaslanie oznámenia držiteľa registrácie lieku alebo farmaceutickej spoločnosti príjemcovi nepeňažného plnenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého v 3. štvrťroku 2015 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za september 2015 |
DPH |
20. 10. - utorok |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v septembri 2015 49 790 € |
26. 10. – pondelok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za september 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie súhrnného výkazu k DPH za 3. štvrťrok 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za september 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie kontrolného výkazu k DPH za 3. štvrťrok 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok) |
podanie daňového priznania k DPH za september 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za 3. štvrťrok 2015 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok) |
splatnosť DPH za september 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
splatnosť DPH za 3. štvrťrok 2015 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
26. 10. – pondelok |
podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
Poistné |
8. 10. – štvrtok |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za september 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za september 2015 |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za september 2015 |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
17.9.
|
18.9.
|
21.9.
|
22.9.
|
23.9.
|
24.9.
|
25.9.
|
28.9.
|
29.9.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,1312
|
1,1419
|
1,125
|
1,1155
|
1,115
|
1,1241
|
1,1151
|
1,117
|
1,1204
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
136,76
|
136,31
|
135,5
|
133,75
|
134,03
|
134,48
|
134,92
|
134,13
|
134,38
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,112
|
27,071
|
27,053
|
27,057
|
27,09
|
27,162
|
27,193
|
27,22
|
27,208
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4619
|
7,4612
|
7,4608
|
7,4602
|
7,4599
|
7,4612
|
7,4597
|
7,4597
|
7,4607
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,72865
|
0,7298
|
0,7243
|
0,7223
|
0,7297
|
0,7387
|
0,73475
|
0,7352
|
0,7391
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
310,99
|
309,81
|
310,12
|
310,55
|
310,91
|
314,21
|
315,46
|
315,43
|
313,75
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2036
|
4,203
|
4,1866
|
4,197
|
4,2036
|
4,23
|
4,2218
|
4,2343
|
4,2356
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,4253
|
4,4187
|
4,421
|
4,4225
|
4,4183
|
4,4178
|
4,4111
|
4,4173
|
4,4223
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
9,3317
|
9,3248
|
9,33
|
9,3412
|
9,3798
|
9,4292
|
9,3917
|
9,4527
|
9,4462
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,095
|
1,0913
|
1,0906
|
1,086
|
1,0882
|
1,0928
|
1,0922
|
1,0941
|
1,0901
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
9,2165
|
9,237
|
9,2205
|
9,2145
|
9,237
|
9,463
|
9,513
|
9,582
|
9,522
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6075
|
7,6305
|
7,6363
|
7,6235
|
7,5833
|
7,625
|
7,6405
|
7,636
|
7,6535
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
74,5206
|
75,1599
|
74,1125
|
73,979
|
73,6019
|
74,7945
|
73,2
|
73,3737
|
73,4567
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,4138
|
3,4253
|
3,3612
|
3,3881
|
3,373
|
3,437
|
3,3767
|
3,4137
|
3,403
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,5776
|
1,5709
|
1,5693
|
1,5732
|
1,5813
|
1,6147
|
1,5895
|
1,5967
|
1,6009
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
4,3696
|
4,437
|
4,4529
|
4,4809
|
4,4794
|
4,7304
|
4,3383
|
4,4787
|
4,5834
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,4925
|
1,4876
|
1,4831
|
1,4804
|
1,479
|
1,5039
|
1,4845
|
1,4921
|
1,5
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
7,2016
|
7,2674
|
7,1643
|
7,1129
|
7,1165
|
7,1743
|
7,1082
|
7,1099
|
7,1316
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
8,767
|
8,8498
|
8,7188
|
8,6451
|
8,6414
|
8,7119
|
8,642
|
8,6569
|
8,6831
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
16379,05
|
16399,84
|
16280,28
|
16257,25
|
16297,4
|
16584,1
|
16341,76
|
16419,85
|
16442,26
|
India |
indická rupia
|
INR
|
74,942
|
74,9929
|
73,9297
|
73,5068
|
73,569
|
74,4594
|
73,7709
|
73,8391
|
73,9411
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1315,48
|
1329
|
1325,46
|
1322,15
|
1328,24
|
1344,25
|
1326,92
|
1334,11
|
1338,63
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
18,7496
|
18,7957
|
18,6722
|
18,7248
|
18,7989
|
19,4059
|
18,6723
|
19,0756
|
19,016
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,7771
|
4,8053
|
4,7931
|
4,8017
|
4,8471
|
4,8862
|
4,8912
|
4,941
|
4,9835
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,7821
|
1,7703
|
1,7696
|
1,7715
|
1,7712
|
1,7857
|
1,7578
|
1,7585
|
1,7616
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
52,548
|
52,878
|
52,274
|
52,041
|
52,174
|
52,84
|
52,126
|
52,271
|
52,48
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,5818
|
1,5886
|
1,5843
|
1,5817
|
1,585
|
1,6054
|
1,586
|
1,596
|
1,6004
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
40,437
|
40,596
|
40,269
|
40,164
|
40,286
|
40,85
|
40,322
|
40,603
|
40,832
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
15,1419
|
15,0962
|
15,0071
|
15,2542
|
15,2287
|
15,7352
|
15,3184
|
15,6728
|
15,5812
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,3896
|
4,4277
|
4,4085
|
4,3864
|
4,406
|
4,4376
|
4,3807
|
4,4024
|
4,4048
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 2-3/2015 (IX/2016)
- Zákon o verejnom obstarávaní - úplné znenie zákona s komentárom
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 10/2015 (IX/2015)
- Jednoduché účtovníctvo - Ing. Ivana Hudecová
- Úprava základu dane u FO – Ing. Marta Boráková
Verejná správa – (VS), č. 9-10/2015 (IX/2015)
- Novela školského zákona – Mgr. Mariana Matulková
- Zákon o účtovníctve- novela – Ing. Ivana Hudecová
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 9-10/2015 (IX/2015)
- Práca nadčas – JUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
- Dovolenka a jej krátenie – JUDr. Miroslav Tichý
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 9-10/2015 (IX/2015)
- Elektronická registračná pokladnica - Mgr. Mariana Matulková
- Vyradenie tovaru - daňové dôsledky - Ing.Ivana Hudecová
1 000 riešení, č. 9-10/2015 (IX/2015)
- Jednoduché účtovníctvo
- Transferové oceňovanie
PRIPRAVUJEME
Verejná správa – (VS), č. 11/2015 (X/2015)
- Odmeňovanie študentov za odbornú prax
- Daňová uznateľnosť a odpočítateľnosť nákladov na výskum a vývoj
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 11/2015 (X/2015)
- Absolventská prax
- Omyly v pracovnoprávnych vzťahoch
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 11/2015 (X/2015)
- Zneužívajúce a podvodné konanie
- DPH a reťazové obchody
Mesačník DÚVaP – (DÚVaP), č. 11 (X/2015)
- Daňové súvislosti obchodného majetku
- Technické zhodnotenie majetku
1 000 riešení, č. 11/2015 (X/2015)
- Súdne spory po novom
- Účtovníctvo
- Právo a podnikateľ
- Právo a podnikateľ
|
|
|
Školský zákon
V tomto období bola schválená novela školského zákona, ktoré zavádza novinky do fungovania škôl. Napríklad spájanie viacerých ročníkov tried prvého stupňa základnej školy, aby týmto školám nehrozil ich zánik z dôvodu výraznejšieho poklesu žiakov na prvom stupni. Novela sa dotkne aj žiakov, ktorí začínajú štvrtý rok štúdia na gymnáziu. Čo znamená pojem dobrovoľná maturita? Ako novela mení klasifikáciu maturitnej skúšky? Viac ponúkame v balíčku Školský zákon.
Školský zákon - úplné znenie zákona
Aktualizácia V/3 (A5, 144 str.)
Financovanie škôl - príspevok
mesačník VS 8/2015 (A4, 72 str.)
Vzory zmlúv podľa ZP + CD - úplné znenie zákona s komentárom
monotematika (A5, 120 str.)
Ústava SR - úplné znenie
monotematika (A5, 120 str.)
BALÍČEK Školský zákon obsahuje:
Aktualizácia V/3 + VS 8/2015 + Vzory zmlúv podľa ZP + CD vzory + Ústava SR
Cena balíčka je 19,50 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 13 €.
Ušetríte 6,50 €.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Jednoduché účtovníctvo
Cieľom jednoduchého účtovníctva je podať prehľad o príjmoch a výdavkoch z hľadiska základu dane z príjmov, informácie o majetku ako aj o stave a pohybe hospodárskych prostriedkov, ktoré sú súčasťou obchodného majetku účtovnej jednotky. V účtovníctve je oddelené účtovanie o peňažnom hospodárení v peňažnom denníku od evidencie majetku, ktorý sa vzťahuje k činnosti účtovnej jednotky a záväzkov z tejto činnosti vyplývajúcich. Účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva vedú peňažný denník, knihu pohľadávok a záväzkov a pomocné knihy, pokiaľ pre nich má náplň. Ako správne v JÚ účtovať? Dozviete sa z našich publikácií?
Jednoduché účtovníctvo - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 9-10/2015 (A5, 120 str.)
Jednoduché účtovníctvo - príspevok
mesačník DÚVaP 10/2015 (A5, 145 str.)
Zákon o účtovníctve - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 13/2015 (A5, 288 str.)
BALÍČEK Jednoduché účtovníctvo obsahuje:
1000 riešení 9-10/2015 + DÚVaP 10/2015 +
Poradca 13/2015
Cena balíčka je 13,50 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 9,20 €.
Ušetríte 4,30 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |