Em@ilové noviny

 

č. 14/2011

14.6.2011

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual v legislatíve 
 Praktická komunikácia 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

   Dovolenka - obdobie, počas ktorého aktívne či pasívne oddychujeme ale hlavne dobíjame energiu, aby sme sa opäť mohli s elánom pustiť do práce. Aké sú podmienky pre jej čerpanie si prečítate v rubrikách Téma novín a Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.
   Praktická komunikácia sa nás pokúsi naučiť Ako sa nedať oklamať, a opíše aké je umenie rozoznať lož od pravdy, nakoľko "profesionálni" klamári sú veľmi vynaliezaví.
   Srdečne zdraví a na ďalšie stretnutia sa teší

Denisa Orlická
zodpovedná redaktorka
V tomto čísle nájdete:

 

 
 
[Téma novín] DOVOLENKA

 
ČERPANIE A PLÁNOVANIE DOVOLENIEK

Dovolenka je určená na zotavenie a regeneráciu síl zamestnanca, je spojená s existenciou pracovného pomeru a poskytuje sa zamestnancom až po splnení zákonom stanovených predpokladov. Systém platenej dovolenky je u nás upravený Zákonníkom práce.

ZAMESTNANCOVI VZNIKÁ NÁROK NA DOVOLENKU za kalendárny rok alebo jej pomernú časť, dovolenku za odpracované dni, dodatkovú dovolenku za podmienok ustanovených v ZP. Rozsah dovolenky na zotavenie závisí od veku zamestnanca, dĺžky jeho pracovného pomeru, prípadne charakteru povolania.
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny.
Pomerná časť je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

ZÁKLADNÁ VÝMERA DOVOLENKY je najmenej štyri týždne. Na takúto dovolenku má nárok každý zamestnanec, ktorý uzatvorí pracovný pomer, bez ohľadu na vek a odpracované roky.
Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl, ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov, asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.
Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku, inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.
Väčší rozsah dovolenky môže zamestnávateľ dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve.
Ak zamestnanec pracuje pre viacerých zamestnávateľov, posudzuje sa vznik nároku na dovolenku za kalendárny rok u každého zamestnávateľa samostatne.

DOVOLENKA ZA ODPRACOVANÉ DNI (§ 105 ZP) - zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok, ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18.roku veku, čas
  • a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
  • b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
  • c) úspešne skončeného štúdia,
  • d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
  • e) doktorandského štúdia,
  • f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
  • g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre takéto deti,
  • h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
  • i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
  • j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol oslobodený spod obžaloby, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
  • k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území SR.
Ak sa doby započítateľné pre účely nároku na dlhšiu dovolenku kryjú, započítavajú sa len jedenkrát.

DODATKOVÁ DOVOLENKA (§ 106 ZP) - zamestnanec, ktorý pracuje po celý kalendárny rok pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní, a zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, má nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa.
Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.
Za zamestnanca, ktorý pracuje v sťažených alebo zdraviu škodlivých podmienkach alebo, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, sa na účely dodatkovej dovolenky podľa ZP považuje zamestnanec, ktorý
  • a) trvale pracuje v zdravotníckych zariadeniach alebo na ich pracoviskách, kde sa ošetrujú chorí s nákazlivou formou tuberkulózy a syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti,
  • b) je pri práci na pracoviskách s infekčnými materiálmi vystavený priamemu nebezpečenstvu nákazy,
  • c) je pri práci vo významnej miere vystavený nepriaznivým účinkom ionizujúceho žiarenia,
  • d) pracuje pri priamom ošetrovaní alebo pri obsluhe duševne chorých alebo mentálne postihnutých aspoň v rozsahu polovice určeného týždenného pracovného času,
  • e) pracuje nepretržite aspoň jeden rok v tropických alebo iných zdravotne obťažných oblastiach,
  • f) vykonáva mimoriadne namáhavé práce, pri ktorých je vystavený pôsobeniu škodlivých fyzikálnych alebo chemických vplyvov v takom rozsahu, že môžu vo významnej miere nepriaznivo pôsobiť na zdravie zamestnanca,
  • g) pracuje s dokázanými chemickými karcinogénmi alebo pri pracovných procesoch s rizikom chemickej karcinogenity.
Za dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy. Táto dovolenka sa musí vyčerpať a to prednostne. Dodatková dovolenka sa poskytuje mimo riadnej dovolenky a posudzuje sa ako samostatný nárok.

KRÁTENIE DOVOLENKY (§109 ZP) - ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2 ZP) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2 ZP, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu.
Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni.

ČERPANIE DOVOLENKY - v zmysle § 111 ZP čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne, a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne.
Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.
Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky.
Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke.
Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.
Ak zamestnávateľ určí zamestnancovi náhradné voľno za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok tak, že by pripadlo na čas dovolenky, je povinný určiť mu náhradné voľno na iný deň.
Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.
Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku zamestnávateľ poskytne po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky.
Ak nastúpi zamestnanec v priebehu dovolenky službu v ozbrojených silách, ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. To neplatí ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Ak bol zamestnanec dočasne pridelený na výkon práce pre iného užívateľského zamestnávateľa, poskytne mu dovolenku alebo jej časť tento zamestnávateľ. Ak nevyčerpá zamestnanec dovolenku pred skončením dočasného pridelenia, poskytne mu ju zamestnávateľ, ktorý zamestnanca dočasne pridelil.
Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Podľa súčasnej právnej úpravy náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť už iba vtedy, ak si dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Za časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne základnej výmery dovolenky, ktorú si zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Za nevyčerpané 4 týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

ZÁVER - Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka, patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

(Viac si nielen o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 6/2011)

 

 
 
ČITATELIA SA PÝTAJÚ, ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

 
NÁROK NA PREPLATENIE NEVYČERPANEJ DOVOLENKY

Spoločnosť ALFA, s.r.o. zanikla k 1. 1. 2011 v dôsledku zlúčenia so spoločnosťou BETA, s.r.o. V tejto súvislosti sa vyskytol problém u jedného zamestnanca (u pôvodnej spoločnosti ALFA, s.r.o.) v oblasti nároku na preplatenie nevyčerpaných štyroch týždňov základnej výmery dovolenky za rok 2010. Zamestnanec je od marca 2011 dlhodobo práceneschopný, pričom je pravdepodobné, že takýto stav bude pokračovať až do konca roku 2011.
Má zamestnanec nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky?
Predovšetkým treba pripomenúť, že v zmysle § 27 ZP pri zániku zamestnávateľa, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Náležitosti v oblasti dovolenky za kalendárny rok sú upravené v ZP prostredníctvom ustanovení § 101 a nasl. pre uvedený prípad je tiež namieste poznamenať, že podľa § 113 ods. 2 ZP platí, že ak si zamestnanec nemôže dovolenku (v danom prípade prislúchajúcu roku 2010) vyčerpať v tomto kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka, čo v predmetnom prípade je do konca roka 2011. Za predpokladu, že uvedený dlhodobo práceneschopný zamestnanec by bol až do konca roka 2011 práceneschopný a tak by si logicky nemohol dočerpať v zákonom stanovenom termíne dovolenku za rok 2010, nárok na jej čerpanie úplne zaniká. Zamestnávateľ - t.j. spoločnosť BETA, s.r.o. mu ani nebude môcť preplatiť zostatok dovolenky.
Uvedené konštatovanie platí v zmysle § 116 ods. 3 ZP, podľa ktorého náhradu mzdy za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať túto dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

NÁMIETKY ZAMESTNANCOV

Zamestnanci pracujú v nepretržitej prevádzke. Fond týždenného pracovného času je 37,5 hod. Pracovná zmena je 10,5 hod., k tomu 0,5 hod. prestávka na jedenie a dve polhodinové bezpečnostné prestávky, ktoré sa započítavajú do pracovného času. Pri čerpaní dovolenky firma započítava na jednu pracovnú zmenu 1,5 dňa dovolenky.
Zamestnancom sa to nepáči, domnievajú sa, že ich oberá firma o niekoľko hodín dovolenky, a preto chcú, aby im bola dovolenka poskytnutá v hodinách.
Sú námietky zamestnancov oprávnené?
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (viď § 87 ZP), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. Za predpokladu, že zamestnanci pracujú v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, keďže pracujú denne viac ako deväť hodín, čím pri zachovaní 37,5 hodinového pracovného týždňa vzniká zrejme viac ako trojhodinový rozdiel v počte odpracovaných hodín v jednotlivých týždňoch. Ak zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka čerpá dovolenku, patrí mu podľa § 104 ZP toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. Ak sa počet pracovných zmien zamestnanca za celý kalendárny rok delí číslom 52 (t.j. priemerný počet týždňov v roku), vyjde priemerný počet dní dovolenky na jeden kalendárny týždeň. Tento počet sa násobí počtom týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok. Číslo, ktoré vyjde, predstavuje celkový počet dní dovolenky zamestnanca s tým, že tento deň dovolenky má dĺžku jeho pracovnej zmeny, t.j. dostane náhradu mzdy za 10,5 hod. resp. viac.
Ak zamestnanec odpracuje napríklad 180 pracovných zmien za rok, potom 180 : 52 = 3,5 (t.j. týždeň dovolenky tohto zamestnanca predstavuje 3,5 dňa). Ak zamestnanec má nárok na 5 týždňov, potom 3,5 x 5 = 17,5, čo je celkový počet dní dovolenky. Ak bude dovolenku čerpať po týždňoch, bude mu za každý týždeň dovolenky poskytnutá náhrada mzdy za 3,5 pracovnej zmeny x dĺžka jeho pracovnej zmeny, napr. 10,5 hod. Ak bude dovolenku čerpať po dňoch, bude to súhrnne 17,5 dňa s tým, že za každý deň dovolenky dostane náhradu mzdy v dĺžke svojej pracovnej zmeny, t.j. 10,5 hodiny. Je pravdepodobné, že v otázke spomínaný zamestnávateľ nepostupuje doteraz uvedeným spôsobom, ale ponecháva celý počet dní dovolenky, t.j. 25 dní s tým, že vypočíta priemernú dĺžku dovolenky na jednu pracovnú zmenu, pričom deň dovolenky ráta v dĺžke 7,5 resp. 8 hodín.
Aj takýto spôsob možno pokladať však za správny, nakoľko predstavuje pomer medzi dovolenkou a skutočnou dĺžkou pracovnej zmeny. Správnosť postupu je možné overiť uvedeným prepočtom. V žiadnom prípade však zamestnanci nemôžu očakávať, že budú čerpať 25 dní dovolenky, pričom náhrada mzdy bude za 10,5 hodiny na jeden deň dovolenky.

PRIEMERNÝ ZÁROBOK

Zamestnanec v 2. štvrťroku z celkového fondu pracovného času 528 hodín odpracoval 512 hodín, pričom obdržal mzdu 1 500 € a v júnovej výplate polročnú odmenu 560 €. Odmena sa vzťahuje na výsledky práce za obdobie január až jún.
Ako zohľadniť polročnú odmenu v priemernom zárobku počítanom k 1. júlu pre účely náhrad za vyčerpanú dovolenku?
Podľa § 134 ods. 7 ZP platí, že ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
Pokiaľ by sa nezohľadnil podiel zamestnancom odpracovanej doby z fondu pracovného času, v oboch rozhodujúcich obdobiach by sa pripočítala polovica polročnej odmeny, t.j. 280 €. Potrebné je však prislúchajúcu odmenu rozdeliť podľa podielu obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období z fondu pracovného času na príslušné obdobie. V 2. štvrťroku sa pripočíta ku mzde pre účely výpočtu priemerného zárobku suma 280 € x 512/528 = 271,52 €. Priemerný zárobok pre účely náhrady za vyčerpanú dovolenku k 1. júlu teda dosiahne hodnotu (1 500 + 271,52) / 512 = 3,46 €/hod.

ABSENCIA VERZUS DOVOLENKA

Zamestnanec vyčerpal od začiatku roka 10 dní dovolenky. V júni 2011 podal výpoveď, jeho pracovný pomer má skončiť 31. 8. 2011. Od 10. 6. 2011 nepracuje, má absencie a bola mu krátená dovolenka. Do 31. 8. 2011 má nárok na 17 dní alikvotnej časti dovolenky.
O koľko dní môže zamestnávateľ zamestnancovi krátiť dovolenku z dôvodu absencie? Môže od zamestnanca organizácia požadovať vrátenie náhrady?
Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú. Dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku možno krátiť výlučne iba z uvedených dôvodov. Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku. V prípade, že zamestnanec vykonával prácu len do 10. 6. 2011, zamestnávateľ by mal vzhľadom na absencie a krátenie dovolenky vyčísliť nárok na dovolenku len za 5 mesiacov, to zn. nárok len na 10 dní dovolenky. Ak vyčerpal zamestnanec od začiatku roka 10 dní dovolenky, bolo by to v súlade s nárokom. Ale ak vyčerpal viac dní dovolenky ako 10 dní, v mesiaci júli vo výplate mzdy za mesiac jún by firma mala vykonať zrážku za prečerpanú dovolenku v tom počte, v akom došlo k prečerpaniu, a samozrejme nevyplatiť mzdu za celý mesiac, ale len mzdu za odpracované dni v príslušnom mesiaci. Ostatné dni môže firma vykázať absenciu, počet dní, ktoré sa krátia, nie je obmedzený.
V zmysle § 109 ods. 2 ZP za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni, pričom neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

ODMEŇOVANIE MESAČNOU MZDOU

Zamestnanec je odmeňovaný do 31. marca 2011 mesačnou mzdou 1 200 € a od 1. apríla 2011 mzdou 1 350 €. V máji 2011 čerpal 5 dní dovolenky na zotavenie. Zamestnávateľ mu vyplatil náhradu mzdy vypočítanú z priemerného zárobku v II. štvrťroku 2011, teda počítanú zo mzdy 1 200 €. Zamestnanec vyslovil nespokojnosť.
Aký je v uvedenom prípade správny postup?
Postup zamestnávateľa bol v predmetnom prípade v súlade so Zákonníkom práce. Zamestnancovi totiž prislúcha za dobu čerpania dovolenky náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Zamestnávateľ zisťuje priemerný zárobok zamestnanca zo mzdy zúčtovanej v rozhodujúcom období, pričom rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny štvrťrok. Keďže priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období, zvýšenie mzdy ovplyvňuje výšku náhrady mzdy vtedy, ak sa priemerný zárobok vypočítava z kalendárneho štvrťroka, v ktorom k zvýšeniu mzdy došlo.
Uvedený zamestnanec mal zvýšenú mzdu v druhom kalendárnom štvrťroku 2011. Dovolenku si čerpal rovnako v druhom kalendárnom štvrťroku 2011. Priemerný zárobok pre náhradu mzdy za dovolenku čerpanú v druhom štvrťroku 2011 sa vypočítava z predchádzajúceho kalendárneho štvrťroka, t.j. v danom prípade z prvého kalendárneho štvrťroka 2011. U tohto zamestnanca by sa bolo zvýšenie mzdy premietlo do náhrady mzdy najskôr vtedy, ak by bol čerpal dovolenku v období od 1. júla 2011 do 30. septembra 2011.

UKONČENIE ZAMESTNANIA V SKÚŠOBNEJ DOBE

Zamestnanec vo veku 27 rokov nastúpil do pracovného pomeru 1. 2. 2011. Pretože s prácou nebol spokojný, ukončil svoje zamestnanie v skúšobnej dobe 29. 4. 2011. V marci zamestnanec ochorel a podľa potvrdenia lekára bol práceneschopný od 10. do 18. marca 2011.
Aký nárok na dovolenku vznikol počas pracovného pomeru zamestnancovi?
Pri výpočte dovolenky je potrebné skúmať, či zamestnanec spĺňa podmienky pre jednotlivé druhy dovolenky. Nárok na dovolenku za kalendárny rok tomuto zamestnancovi nevznikne, pretože počas trvania pracovného pomeru od 1. 2. 2011 do 29. 4. 2011 nevykonával prácu aspoň 60 dní. Vo februári zamestnanec odpracoval 20 dní, v marci 16 dní a v apríli 21 dní (pracoval aj počas veľkonočného piatka a pondelka), celkovo odpracoval 57 dní. Ide o zamestnanca, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní. To znamená, že zamestnancovi bude patriť dovolenka za odpracované dni, ktorú upravuje ustanovenie § 105 Zákonníka práce. Dovolenka za odpracované dni patrí zamestnancovi v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Zamestnanec vo veku 27 rokov neodpracoval ešte 15 rokov po 18. roku veku a preto mu bude patriť len základná výmera dovolenky, ktorú zamestnávateľ určil v pracovnej zmluve uzatvorenej s týmto zamestnancom v rozsahu 5 týždňov. Zamestnanec počas trvania pracovného pomeru odpracoval 57 dní, t.j. na účely dovolenky sa mu za počíta dvakrát po dvadsaťjeden dní (57 : 21 = 2,71, pričom sa berie do úvahy len celé číslo pred desatinnou čiarkou) a teda mu vznikne nárok na dve dvanástiny dovolenky. Dovolenka sa potom vypočíta nasledovne:
  • 5 týždňov dovolenky x 5 pracovných dní v týždni = 25 pracovných dní dovolenky na kalendárny rok,
  • 25 pracovných dní dovolenky za rok : 12 mesiacov = 2,0833 dni dovolenky za mesiac,
  • zamestnancovi vznikol nárok na 2 dvanástiny dovolenky = 2,0833 x 2 = 4,17 dni dovolenky, po zaokrúhlení 4 dni dovolenky.
Zamestnancovi vznikol nárok celkovo na 4 dni dovolenky, ktoré si zamestnanec nevyčerpal počas trvania pracovného pomeru a preto mu ich zamestnávateľ musí preplatiť vo výplate za apríl 2011.


(viac odpovedí na otázky nielen k tejto téme nájdete v mesačníkoch 1000 riešení 2011)

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATÍVE

 
ZBIERKA ZÁKONOV:

Čiastka číslo 51/2011 zo dňa 4. 6. 2011
161/2011 Zákon o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu a o zmene a doplnení niektorých zákonov
162/2011 Vyhláška Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky č. 210/2000 Z. z. o meradlách a metrologickej kontrole v znení neskorších predpisov
163/2011 Oznámenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Telekomunikačného úradu Slovenskej republiky z 19. apríla 2004 č. O-2/2004, ktorým sa ustanovuje sadzobník úhrad za právo používať frekvencie v znení opatrenia č. O-13/2006
164/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku k Dohode medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Maďarskej republiky o zastupovaní pri vydávaní víz
165/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Slovinskej republiky o vojnových hroboch Príloha k čiastke 51 – k oznámeniu č. 165/2011 Z. z.

Čiastka číslo 52/2011 zo dňa 4. 6. 2011
166/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o stredoeurópskom výmennom programe pre univerzitné štúdiá (CEEPUS III) Príloha k čiastke 52 – k oznámeniu č. 166/2011 Z. z.

Čiastka číslo 53/2011 zo dňa 8. 6. 2011
167/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uverejnení úplného opraveného znenia Dohody o Medzinárodnom menovom fonde Príloha k čiastke 53 – k oznámeniu č. 167/2011 Z. z.

Čiastka číslo 54/2011 zo dňa 9. 6. 2011
168/2011 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 238/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o podmienkach prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností Slovenským pozemkovým fondom
169/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Chorvátskej republiky o policajnej spolupráci
170/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o zmene článku 11 a článku 12 Dohody zriaďujúcej Mnohostrannú agentúru pre investičné záruky Príloha k čiastke 54 – k oznámeniu č. 170/2011 Z. z.

Čiastka číslo 55/2011 zo dňa 11. 6. 2011
171/2011 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Kanadou o mobilite mladých Príloha k čiastke 55 – k oznámeniu č. 171/2011 Z. z.

FINANČNÝ SPRAVODAJCA:

Číslo 5/2011 zo dňa 30. 5. 2011
Problematika cenová - vyššie územné celky
18. Rozhodnutia vyšších územných celkov o určených maximálnych cenách tovarov miestneho významu – Žilinský samosprávny kraj: Cenový výmer č. 1/2011
19. Rozhodnutia vyšších územných celkov o určených maximálnych cenách tovarov miestneho významu – Prešovský samosprávny kraj: Cenový výmer č. 3/2011 a č. 4/2011
20. Rozhodnutia vyšších územných celkov o určených maximálnych cenách tovarov miestneho významu – Košický samosprávny kraj: Cenový výmer č. 3/2011 a č. 4/2011

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
AKO SA NEDAŤ OKLAMAŤ

Jedno židovské príslovie hovorí "Polovičná pravda je celá lož". Ak by sme ho zobrali doslova, asi by sme ťažko našli človeka, ktorý by nikdy nezaklamal. O to dôležitejšie je potom umenie nedať sa oklamať. Áno, nie náhodou sme použili slovo umenie. Klamári sú dnes natoľko vynaliezaví, že je skutočne umením rozpoznať klamstvo od pravdy. My sa pokúsime naznačiť aspoň niekoľko spôsobov ako si pomôcť.

AKO KLAMÚ PROFESIONÁLI
Prakticky pre všetko existujú pravidlá, ktoré majú zabezpečiť, aby život bol jednoduchší, aby sa dali riešiť spory a v neposlednom rade tiež preto, aby bolo čo porušovať a aby bolo za čo trestať.
Prečo ľudia klamú - je v povahe človeka, lebo súperi tiež klamú, lebo tí, ktorých obdivujeme kvôli tomu, že niečo v živote dokázali, si tiež pomáhali klamaním, lebo dnes platí, že je lepšie udržať sa hore aj za cenu klamstva, ako pokúšať sa dostať zdola hore - na tejto ceste je krutá konkurencia, lebo takzvaná kontroverznosť je dnes zaujímavejšia ako absolutne čistý štít, lebo...
Nakoniec treba mať na pamäti aj to, že klamár - umelec sa líši od klamára - príštipkára tým, že neklame za každú cenu, ale vždy zvažuje situáciu a akoby na lekárnickej váhe odmeriava potrebnú dávku klamstva.

Riadi sa pravidlom:
Najúspešnejší nie sú tí, ktorí nikdy neklamú, ale tí, ktorí vedia, kedy a ako možno zaklamať.

V duchu tohto hesla si z pravidiel, ktoré sme spomínali vyššie, vyberajú tie, ktoré možno relatívne bezpečne obísť.

Riadia sa nasledovnými zásadami:
  • Opatrne s klamaním v prípadoch, kedy sa pravda dá zistiť z čísel, t.j. klamár - umelec nebude tvrdiť, že to je sto, ak je čierne na bielom napísané, že to je desať. Skôr bude spochybňovať postup, na základe ktorého vyšlo číslo desať.
  • Väčšina pravidiel je šitá na bežné situácie, výnimočné situácie poskytujú klamárovi viac priestoru práve kvôli nedostatku pravidiel. A kde niet striktných pravidiel, tam sa zvykne skôr prižmúriť oko. Preto sa skúsený klamár snaží každú situáciu zmeniť na výnimočnú.
  • Najlepšie pravidlo je neúplné pravidlo, ktoré nepamätá na všetky možnosti. Jeho najväčšou výhodou je, že bežní ľudia majú pocit, že sú ním chránení a tým pádom sú menej opatrní. Podvodníkovi potom stačí vytvoriť situáciu, na ktorú pravidlo nepamätá. Učene sa tomu hovorí diera v zákone. Vlastne tu ide o fyzikálny paradox - z diery, t.j. prakticky z ničoho, si kráľovsky žijú nielen podvodníci, ale hlavne celý rad majstrov na skrúcanie a prekrúcanie slov, ktorým sa hovorí advokáti.

Bezpečne sa porušuje pravidlo, ktorého dodržiavanie sa nedá, alebo len ťažko dá skontrolovať.

Najbezpečnejšie sa porušujú pravidlá, ktoré nie sú na papieri.


Podvodník - umelec ďalej vie, že nutnými podmienkami úspešného výkonu jeho remesla sú aj:
  • znalosť pravidiel hry: nemá zmysel pokúšať sa oklamať napr. policajta, ak človek nepozná pravidlá cestnej premávky,
  • tvár hráča pokeru: nech sa situácia vyvinie akokoľvek nečakane, podvodník umelec si zachová kamennú tvár,
  • poznať mieru, alebo inými slovami, aktuálnu hranicu možností - v tomto prípade je dôraz na slove "aktuálnu", lebo práve ono robí umelca - vedieť rozpoznať, či práve teraz je maximum päť alebo paťťisíc,
  • dobrá povesť: komu ľudia veria, ten je na polceste k výhre,
  • nezabudnúť dať psovi kosť: ak súper (kontrola) nájde drobnú chybu, bude spokojnejší a stráca koncentráciu a ostražitosť,
  • konzultácie so súperom: najľahšie sa súperove slabé miesta odhalia počas hry na hlúpeho Jana, ktorý nevie nič o veci, na ktorú sa pýta,
  • papierové krytie: papier je jeden zo zázračných vynálezov - navonok neznesie skoro nič (dá sa napr. bez problémov roztrhať na kúsky), ale v skutočnosti znesie všetko a už veľa ľudí si na ňom vylámalo zuby. Čím viac papiermi je vec podopretá, tým ťažšie je ju vyvrátiť a cez horu papierov sa len málokto dokáže prehrýzť,
  • poznanie postupov kontroly a prostriedkov, ktoré pri kontrole používajú, (dnes najmä software),
  • pokora: slušné vystupovanie aj vtedy, resp. najmä vtedy, keď máme v rukáve eso.

Ak amatéra pristihnú pri klamstve, obyčajne spanikári a začne sa zapletať do ďalších klamstiev.

Podvodník - umelec počíta s tým, že napriek všetkým opatreniam sa môže ocitnúť v situácii, kedy sa o jeho slovách "dá s úspechom pochybovať" a má dopredu pripravené minimálne jedno riešenie.

Vychádza z nasledujúcich pravidiel:
  • zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať - ide o nedorozumenie, náhodu, zhodu okolností,...
  • nevzdávať sa a obhajovať svoju "pravdu",
  • usmievať sa - úsmev je zdravý pre vlastné rozpoloženie a navyše zneisťuje protivníka,
  • zachovať si chladnú hlavu - nespanikáriť, nezúriť a hlavne nezvyšovať hlas,
  • nebyť anonymom, ale vytvoriť situáciu, aby pred sebou nevideli podvodníka, ale Joža Žinčicu, ktorého poznajú, alebo o ňom aspoň počuli niečo pozitívne,
  • ak to nejde inak, prisľúbiť nápravu, prejaviť ľútosť,
  • aplikovať poučku "Ja nič, ja muzikant", t.j. odvolávať sa na zlých poradcov (daňových, účtovných,...), spolupracovníkov, atď.,
  • ak treba, navrhnúť opravu a presvedčiť súpera, aby súhlasil s navrhnutým riešením,
  • ak vznikne problém, zmeniť podmienky rokovania, zmeniť prostredie - fyzická zmena privodí zmenu postoja/myslenia (ak hádka vznikne postojačky, podvodník - umelec navrhne sa posadiť),
  • dodať ďalšie informácie, potvrdzujúce pôvodné tvrdenie,
  • ustúpiť v drobnostiach,
  • ukázať úprimnú snahu pochopiť súpera,
  • snažiť sa uvoľniť napätie - úsmevom, žartom, poukázaním na ľudskú nedokonalosť,
  • uviesť príklady, kedy iní použili rovnaký postup.

Podvodník - umelec
je umelcom práve preto, že sa mu nehody, t.j. situácie, kedy ho začnú podozrievať z podvodu stávajú len zriedka. On vie, že šťastena pomáha len tým, ktorí sa o svoje šťastie aktívne pričinia, a preto sa snaží stať sa expertom v danej oblasti, oboznámi sa s prostriedkami používanými súperom a hlavne, nesnaží sa obchádzať základné pravidlá / princípy, ktoré sa obísť nedajú bez toho, aby to súper nepoznal.

Vie, čo nerobiť
  • dávať priveľa sľubov,
  • nemať priveľa komplikovaných pravidiel,
  • nemať naraz veľa rozrobených vecí,
  • bezdôvodne klamať,
  • klamať bez poznania dôsledkov,
  • byť presvedčený o jednom a robiť druhé,
  • priznať sa k vedomej lži.

Vždy vie, čo robiť
Nepreceňovať sa - vedieť, akú hru zvládne a najmä vždy najskôr zvážiť, čo v konečnom dôsledku bude viac prospešné a pokiaľ možno i menej nebezpečné - pravda alebo klamstvo. Obyčajný človek často klame, lebo sa bojí, že pravda ho diskvalifikuje, podvodník - umelec naopak takúto situáciu využije na podporu svojho imidžu "férového" človeka.

AKO ROZPOZNAŤ KLAMSTVO
Predchádzajúce odstavce vytvárajú dojem, že proti profesionálnemu klamárovi má človek len málo šancí. Bohužiaľ nejde len o dojem, ale o holú pravdu. Aj tu platí, že situácia nikdy nie je taká beznádejná, ako sa na prvý pohľad zdá. Na potvrdenie tohto tvrdenia uvádzame niekoľko zásad, dodržiavaním ktorých podstatne zvýšime šancu odhaliť podvodníka.

Sledovať spôsob reči - spravidla ten, kto klame
  • v odpovedi na otázku doslova opakuje naše slová,
  • hovorí monotónnym hlasom,
  • vyhýba sa priamej odpovedi na otázku,
  • odpovedá rozvláčnym spôsobom, ale prakticky nič nepovie,
  • nepoužíva zámená (my, vy, ja, ty,...),
  • odpovedá pravdivo, ale nie na to, na čo sme sa pýtali,
  • odpovedá príliš žartovným tónom,
  • používa nadmieru sarkazmu.

Občas sa odmlčať (nereagovať hneď na partnera) a sledovať, ako na to súper zareaguje (pohybom tela, verbálne).

Zmeniť náhle predmet rozhovoru - ak súper neklame, bude sa snažiť vrátiť späť k pôvodnej téme, ak klame, uvíta príležitosť opustiť nepríjemnú tému.

Sledovať tvár partnera - spôsob ako sa partner usmieva (prirodzene, nasilu), či sa potí a pod.,

Sledovať ostatné neverbálne prejavy partnera - hlavne pohyby rúk a očí. Ak partner skrýva ruky, zrejme je nervózny, ak sa vás pokúša hypnotizovať očami, alebo príliš často žmurká, zrejme klame. Experti dokonca tvrdia, že ak pravák klame, upiera svoj pohľad tiež vpravo, čo mu má napomôcť pri vymýšľaní klamstiev. Zvláštnu pozornosť si zaslúži aj partnerov ohryzok - klamár častejšie pregĺga, čo sa prejaví pohybmi ohryzku.

Sledovať prejavy emócií partnera - klamár, vďaka tomu, že sa sústreďuje viac na svoje klamstvo, reaguje neskôr, jeho emócie trvajú dlhšie a odoznievajú náhle, ako keby uťal.

Analyzovať to, čo partner hovorí - ak uvádza príliš veľa detailov, môže to byť pokus odviesť našu pozornosť iným smerom.

Analyzovať rýchlosť reakcie partnera - ten, čo si vymýšľa, potrebuje na to viac času ako ten, čo reaguje "od srdca".

Analyzovať spôsob reakcie partnera - ten, čo klame zaujíma častejšie defenzívne postoje a naopak, útočná reakcia je častejšie typická pre človeka, ktorý hovorí pravdu.

Ani jeden z týchto príznakov nie je stopercentným indikátorom klamára - občas sa objavia aj u človeka, ktorý v živote nezaklamal. Napriek tomu existuje ešte ďalšia pomôcka, ktorá môže pomôcť rozlíšiť jedného od druhého.

Sledovanie zmeny - ak sa niektorý z vyššie vymenovaných príznakov v priebehu rozhovoru nápadne zmení, s veľkou pravdepodobnosťou to znamená, že partner aspoň v jednej časti rozhovoru klamal.

ZÁVER
Najprirodzenejšou radou je "Dávajte si pozor!". Treba dávať pozor, ale na obe strany - na jednej strane neveriť každému a všetkému, na druhej strane nepristupovať ku každému ako k potenciálnemu klamárovi a nehľadať za každú cenu príznaky, ktoré by potvrdili vaše podozrenie. Ľahko by sa mohlo stať, že prídete o všetkých známych. Majte na pamäti, že existujú aj ľudia extrémne hanbliví, extrémne roztržití, s vrodenou vadou reči, atď.
  • Snažiť sa čo najviac vecí dostať do takej polohy, kde sa dajú kontrolovať cez čísla. Čísla sú oveľa jednoznačnejšie ako slová, a to zľahčuje kontrolu.
  • Aktívne hľadať možné alternatívne výklady dohody. To nám umožní nájsť potenciálne diery v dohode, ktoré by v budúcnosti mohli spôsobiť problémy.

 

 
 
CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

 
15. 6. - streda
Daň z príjmov - odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
Daň z príjmov - odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane

20. 6. - pondelok
DPH - predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v máji 2011 49 790 €
- podanie súhrnného výkazu k DPH za máj 2011 podpísaného zaručeným elektronickým podpisom v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €

27. 6. - pondelok
DPH - podanie daňového priznania k DPH za máj 2011 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
- splatnosť DPH za máj 2011 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
Spotrebné dane - podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za máj 2011

do výplatného termínu
Poistné - splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2011

do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
Daň z príjmov - odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za máj 2011
- prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2011 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke

Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
Daň z príjmov - vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
Správa dane - zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
Správa dane - zrušenie činnosti daňového subjektu

Do 50 dní
Správa dane - odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
Správa dane - oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
Správa dane - oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
Správa dane - pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
Miestne dane - oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
Miestne dane - vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
Miestne dane - zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel

 

 
 
EKONOMIKA

 
Názov krajiny Názov meny Mena 2.6. 3.6. 6.6. 7.6. 8.6. 9.6.
USA americký dolár USD 1,446 1,4488 1,4596 1,4652 1,4608 1,4614
Japonsko japonský jen JPY 116,6 116,89 117,05 117,55 116,6 116,86
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,533 24,45 24,341 24,219 24,206 24,138
Dánsko dánska koruna DKK 7,4553 7,4551 7,4556 7,4568 7,4571 7,4579
V. Británia anglická libra GBP 0,88295 0,8875 0,8903 0,89245 0,8929 0,8894
Maďarsko maďarský forint HUF 265,95 265,38 266,03 265,44 266,15 264,68
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7095 0,7092 0,7091 0,709 0,709 0,7091
Poľsko poľský zlotý PLN 3,9663 3,957 3,9612 3,9487 3,9572 3,9558
Rumunsko rumunský leu RON 4,1355 4,1319 4,1375 4,154 4,1748 4,163
Švédsko švédska koruna SEK 8,9607 8,997 8,9965 9,0082 9,0442 9,0605
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,2167 1,2197 1,2235 1,2237 1,2224 1,2242
Nórsko nórska koruna NOK 7,7596 7,7965 7,8235 7,8395 7,8855 7,873
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,4603 7,453 7,4565 7,4408 7,4248 7,414
Rusko ruský rubeľ RUB 40,395 40,3838 40,6365 40,665 40,5525 40,4675
Turecko turecká líra TRY 2,2978 2,2959 2,3102 2,3188 2,3183 2,3102
Austrália austrálsky dolár AUD 1,3563 1,3592 1,3597 1,3697 1,3776 1,3791
Brazília brazílsky real BRL 2,2961 2,2861 2,3109 2,312 2,3184 2,3088
Kanada kanadský dolár CAD 1,4135 1,4177 1,4317 1,4297 1,4332 1,4298
Čína čínsky jüan CNY 9,3741 9,3876 9,4499 9,4963 9,4597 9,4639
Hongkong hongkongský dolár HKD 11,2499 11,2693 11,3536 11,3976 11,3662 11,3709
Indonézia indonézska rupia IDR 12352,75 12351,57 12432,61 12471,67 12434,21 12454,78
India indická rupia INR 64,823 64,938 65,332 65,465 65,301 65,376
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1559,11 1561,64 1573,69 1586,88 1586,32 1582,33
Mexiko mexické peso MXN 16,8821 16,8821 17,0795 17,1634 17,274 17,2933
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3597 4,3631 4,3912 4,4059 4,4211 4,4215
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,774 1,786 1,79 1,7838 1,7922 1,7685
Filipíny filipínske peso PHP 62,501 62,642 63,093 63,321 63,321 63,297
Singapur singapurský dolár SGD 1,7857 1,7865 1,7959 1,7988 1,8012 1,7994
Thajsko thajský baht THB 43,799 43,957 44,226 44,366 44,408 44,5
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 9,7878 9,7479 9,8304 9,88 9,8807 9,8545
Izrael izraelský šekel ILS 4,9164 4,903 4,9327 4,929 4,9202 4,9377


Názov krajiny Názov meny Mena 10.6. 13.6. 14.6.
USA americký dolár USD 1,4486 1,4354 1,4448
Japonsko japonský jen JPY 116 115,39 115,91
Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558
Česká republika česká koruna CZK 24,133 24,132 24,118
Dánsko dánska koruna DKK 7,4578 7,4587 7,459
V. Británia anglická libra GBP 0,8884 0,8806 0,881
Maďarsko maďarský forint HUF 264,55 265,3 264,51
Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528
Lotyšsko lotyšský lats LVL 0,7089 0,7086 0,7086
Poľsko poľský zlotý PLN 3,9354 3,9332 3,9302
Rumunsko rumunský leu RON 4,156 4,1868 4,1725
Švédsko švédska koruna SEK 9,0885 9,1244 9,1183
Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,219 1,2023 1,2116
Nórsko nórska koruna NOK 7,8555 7,866 7,7965
Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,3948 7,4023 7,3995
Rusko ruský rubeľ RUB 40,3025 40,2 40,2888
Turecko turecká líra TRY 2,2828 2,2614 2,282
Austrália austrálsky dolár AUD 1,3644 1,3584 1,3573
Brazília brazílsky real BRL 2,2976 2,2869 2,2871
Kanada kanadský dolár CAD 1,4075 1,4031 1,4074
Čína čínsky jüan CNY 9,3872 9,3056 9,3609
Hongkong hongkongský dolár HKD 11,2742 11,1742 11,2456
Indonézia indonézska rupia IDR 12342,93 12270,32 12333,84
India indická rupia INR 64,774 64,399 64,637
Južná Kórea juhokórejský won KRW 1568,32 1558,61 1564,04
Mexiko mexické peso MXN 17,0689 17,0623 17,1014
Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,3748 4,3648 4,3792
Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,7531 1,7675 1,7663
Filipíny filipínske peso PHP 62,729 62,324 62,499
Singapur singapurský dolár SGD 1,7841 1,7763 1,7804
Thajsko thajský baht THB 44,023 43,751 44,009
Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 9,793 9,78 9,754
Izrael izraelský šekel ILS 4,9157 4,91 4,9061

 

 
 
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

 
Poradca - mesačník nielen pre podnikateľov, č. 11-12/2011
  • Občiansky zákonník - komentár

Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - mesačník, č. 6/2011
  • Automobil v podnikaní

Dane, účtovníctvo, odvody bez chýb, pokút a penále - (DUO) - mesačník, č. 6/2011
  • Sankcie za zistené porušenie používania ERP v roku 2011
  • Preddavky na daň z príjmov fyzickej osoby
  • Nepeňažný vklad do obchodnej spoločnosti
  • Povinná a nadštandardná zdravotná starostlivosť o zamestnancov
  • Zdaňovanie príjmov nerezidentov z finančného prenájmu hnuteľného majetku

Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále - (PaM) - mesačník, č. 6/2011
  • Zodpovednosť zamestnanca za škodu
  • Čerpanie a plánovanie dovoleniek
  • Príkazná zmluva
  • Prerušenie a obnovenie živnosti
  • Práceneschopnosť zamestnanca

Verejná správa - (VS) - mesačník, č. 6/2011
  • Zmeny katastra nehnuteľností
  • Archívy a registratúra od 1. 3. 2011
  • Prenájom majetku obcí a miest

1 000 riešení - mesačník, č. 6/2011
  • Čerpanie dovolenky
  • DPH ZDP
  • Účtovníctvo
  • Pracovné právo

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 13/2011 (VI/2011)
  • Zákon o zdravotnom poistení s komentárom
  • Súdne poplatky
  • Daňová rezidencia

Dane, účtovníctvo - vzory a príklady (DÚVaP) č. 7-8 (VI/2011)
  • Spoločník a konateľ v s.r.o.
  • Leasing
  • Manká a škody

Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb pokút a penále (DUO) č. 7-8/2011 (VI/2011)
  • Skončenie štúdia a následné povinnosti absolventov škôl
  • Nezdaniteľná časť daňovníka a poberatelia dôchodkov
  • Faktoring a forfaiting v podnikateľskej praxi

Práce a mzdy - bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 7-8/2011 (VI/2011)
  • Zákon o službách zamestnanosti
  • Rekvalifikácia
  • Pracovné úrazy
  • Nepeňažný príjem
  • Zdravotné poisťovne

Verejná správa (VS) č. 7-8/2011 (VI/2011)
  • Vysokoškolský tábor
  • Starostlivosť obcí o vojnové hroby
  • Choroby a úrazy pri výkone povolania
  • Starostovia a primátori

1000 riešení č. 7-8/2011 (VI/2011)
  • Pracovné úrazy a choroby z povolania
  • Verejná správa
  • Dane v praxi

 

 
 
HORÚCE TÉMY

 

DOVOLENKA - NÁROK, ČERPANIE, PLÁNOVANIE
Dovolenka má byť obdobie, kedy zamestnanec regeneruje svoje sily, aby vykonával svoju prácu kvalitnejšie a lepšie. Ale čo v prípade, ak si zamestnanec nemôže vyčerpať svoju dovolenku, alebo musí dovolenku prerušiť, prípadne na dovolenku nenastúpi? Všetko o plánovaní, čerpaní a preplácaní dovolenky sa dozviete z našich publikácií v balíčku Dovolenka - nárok, čerpanie, plánovanie.

  • Dovolenka a jej čerpanie - otázky z praxe a ich riešenia
    mesačník 1000 riešení 6/2011 (A5, 120 str.)
     
  • Dovolenky - plánovanie čerpanie - príspevok
    mesačník PaM 6/2011 (A4, 80 str.)
     
  • Zákonník práce - úplné znenie
    zborník Zákony III/2011 (A5, 624 str.)
     
BALÍČEK DOVOLENKA - NÁROK, ČERPANIE, PLÁNOVANIE so zľavou 40 % obsahuje: Zákony III/2011 + PaM 6/2011 + 1000 riešení 6/2011
cena: 8,70 €


Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk

ZA VYSVEDČENIE
Dobré vysvedčenie nie je pre každého žiaka samozrejmosťou. Všetky deti sa však snažia a najviac ich poteší, keď rodičia prejavia radosť, sú hrdí na svoje ratolesti a ocenia ich snahu. Súčasťou pochvaly môže byť i vhodný darček. Pripravili sme pre 6 - 9 ročné deti knižné darčeky.

  • Kúzlenie s hádankami - detské hádanky a veršovanky
    (Atyp, 53 str.)
     
  • Malý rytier s omaľovánkou - veršované rozprávky sú doplnené otázkami a úlohami, ktoré pomáhajú rozvíjať fantáziu
    (A4, 40 str.)
     
  • Dobrodružstvá žiačika Mudráčika I., II. - riešenie matematických úloh
    (A4, 84 str.)
     
BALÍČEK ZA VYSVEDČENIE so zľavou 30 % obsahuje: Kúzlenie s hádankami + Malý rytier s omaľovánkou + Dobrodružstvá žiačika Mudráčika I., II.
cena: 4,75 €


Balíček si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@i-poradca.sk

RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠETKÝCH UVEDENÝCH TELEFÓNNYCH ČÍSLACH
OBJEDNÁVKY VYBAVUJEME DO 48 HODÍN

Emailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určená čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina
  • Tieto emailové noviny Vám boli doručené na základe Vašej žiadosti o zasielanie.
  • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len na vlastné účely, nesmú byť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
  objednavky@exicon.sk
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L..

 

 


Ak si želáte ukončiť zasielanie informačných emailových správ na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAT na adresu objednavky@exicon.sk. Následne budete vyradení z databázy príjemcov informačných emailových správ.

Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011
Untitled Page