P O R A D C A
e-m@ilové noviny
č. 13/2007
19. 7. 2007

 

 
 
 Téma novín 
 Otázky
 a odpovede
 
 Veselo i vážne 
 Začíname
 podnikať
 
 Legislatíva 
 Ekonomika 
 Nezabudnite 
 Praktická
 komunikácia
 
 Naše publikácie 
 Objednávka 
 Kontakty 
 

Vážení čitatelia!

     Na daňový bonus má nárok každá fyzická osoba, ktorá splní podmienky stanovené zákonom. Tejto aktuálnej téme sme sa venovali v rubrike Téma novín kde nájdete príspevok s názvom Skončenie štúdia a daňový bonus.
     Nie menej aktuálna téma je daňová kontrola. Tejto problematike sme venovali rubriku Začíname podnikať, kde nájdete príspevok Daňová kontrola a jej súvislosti.
     Prežívate veľkú osobnú krízu? Rozpadlo sa vám manželstvo, skrachovala firma, nedarí sa vám v biznise, alebo vás prepustili z práce. O tejto problematike sa dočítate v rubrike Praktická komunikácia v článku Plán krízovej osobnej konsolidácie.
     Želáme Vám krásne dni plné slnka a energie potrebnej pri riešení problémov, ktoré Vás postretnú v personálnej, pracovnej či mzdovej oblasti.

Mgr. Andrea Talpašová
zodpovedná redaktorka
poradca@i-poradca.sk
     V tomto čísle nájdete:

 

 
 
SKONČENIE ŠTÚDIA A DAŇOVÝ BONUS - téma novín

 
Na daňový bonus má nárok každá fyzická osoba, ktorá splní podmienky stanovené v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZDP"). Rozdiel je v spôsobe jeho uplatňovania u zamestnancov a podnikateľov (SZČO). U podnikateľov daňový bonus znižuje daň vypočítanú v daňovom priznaní, u zamestnancov znižuje mesačný preddavok na daň. Pokiaľ je daň (preddavok na daň) nižšia ako nárokovaný daňový bonus, rozdiel sa daňovníkovi vyplatí. V tomto článku uvádzame základné situácie, ktoré v praxi vznikajú a návod, ako sa s nimi vysporiadať v súlade s platnými predpismi túto oblasť.

Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu nie sú splnené počas celého roka, možno ho uplatniť len za taký počet kalendárnych mesiacov, na začiatku ktorých boli podmienky splnené. Vzhľadom na spôsob jeho uplatňovania je dôležitá povinnosť zamestnancov ohlásiť zmenu alebo preukázať trvanie nároku na daňový bonus svojmu zamestnávateľovi.

ZÁKON O DANI Z PRÍJMOV USTANOVUJE DVE ZÁKLADNÉ PODMIENKY
  • dosiahnutie minimálnych príjmov daňovníkom, ktorý si uplatňuje daňový bonus,
  • splnenie podmienky vyživovaného dieťaťa.
Predpokladom uplatnenia daňového bonusu u zamestnancov je výška zdaniteľných príjmov v príslušnom mesiaci 3 800 Sk, ktorá sa od októbra zmení v závislosti od novej výšky minimálnej mzdy. V prípade požívateľov čiastočného invalidného dôchodku a mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov sa vyžadujú minimálne zdaniteľné príjmy 75 % a u požívateľov invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a zamestnanca mladšieho ako 16 rokov 50 % z uvedenej sumy.
Ak príjmy zamestnanca nedosiahnu za niektoré kalendárne mesiace aspoň uvedenú sumu, môže si uplatniť zostávajúcu časť daňového bonusu do ročnej výšky pri ročnom zúčtovaní preddavkov alebo pri podaní daňového priznania, ak úhrn jeho ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti dosiahne aspoň sumu 6-násobku minimálnej mzdy. Ak zamestnanec podmienku ročnej výšky príjmov nesplnil a zamestnávateľ mu v niektorých mesiacoch roka oprávnene priznal daňový bonus, vyplatený daňový bonus zamestnancovi zostáva.

Podnikateľ si môže uplatniť daňový bonus
Ak v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 (príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu) aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, pričom splnené musia byť obe podmienky.
Ročná výška zdaniteľných príjmov potrebných pre priznanie daňového bonusu za rok 2007 sa vypočíta: [(9 mesiacov x 7 600 Sk) + (3 mesiace x minimálna mzda platná od 1. 10. 2007)] : 2
V súvislosti s uplatnením podmienky vyživovaného dieťaťa zákon o dani z príjmov za vyživované dieťa považuje dieťa daňovníka:
  • vlastné,
  • osvojené,
  • prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu,
  • dieťa druhého z manželov.
Vo všetkých vymenovaných prípadoch však musí ísť o dieťa nezaopatrené. Zákon o dani z príjmov nedefinuje, ktoré dieťa je nezaopatrené, ale odvoláva sa na zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení z. č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej "zákon o prídavku na dieťa").
Nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak:
  • sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
  • sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
Vyživované dieťa musí s daňovníkom žiť v domácnosti
Daňový bonus možno uplatniť aj v prípade, ak má dieťa prechodný pobyt mimo domácnosti a taktiež v prípade, ak rodič a dieťa nemajú rovnaký trvalý pobyt.
Podľa § 34 ods. 3 školského zákona (zákon č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl v znení neskorších predpisov) je povinná školská dochádzka desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku. U detí do skončenia povinnej školskej dochádzky nie je pre uplatnenie daňového bonusu okrem splnenia podmienky vyživovaného dieťaťa a žitia v domácnosti s daňovníkom potrebné sledovať ďalšie podmienky. Do tejto doby sú považované za vyživované bez ohľadu na to, či študujú alebo nie.

Daňový bonus si môže rodič uplatniť aj na vydaté (ženaté) dieťa
ktoré s ním žije v domácnosti a manžel (manželka) tohto dieťaťa nedosiahne za zdaňovacie obdobie roku 2007 príjmy presahujúce sumu 95 616 Sk. V tomto prípade však možno daňový bonus uplatniť až po skončení zdaňovacieho obdobia, keď je známa výška týchto príjmov. Daňový bonus si nemôže uplatniť starý rodič na vnuka.

Daňový bonus možno uplatniť aj na dieťa s vlastným príjmom ak sú ostatné podmienky pre jeho uplatnenie splnené. Nie je možné uplatňovať daňový bonus na dieťa, ktoré mánárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok.
Vzhľadom na zameranie tohto článku sa budeme ďalej venovať len deťom študujúcim (v terminológii zákona sústavne sa pripravujúcim na povolanie štúdiom), na ktoré si možno uplatniť daňový bonus do dovŕšenia 25 rokov ich veku.
Doklady, ktorými sa preukazuje nárok na uplatnenie daňového bonusu sú vymenované v § 37 ods. 2 ZDP. Potvrdenie školy o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, platí vždy na školský rok, na ktorý bolo vydané. Ak dôjde v priebehu roka k zmene podmienok rozhodujúcich na uplatnenie daňového bonusu, ktorou môže byť aj ukončenie štúdia na strednej alebo vysokej škole, zamestnanec je povinný oznámiť tieto skutočnosti písomne zamestnávateľovi, u ktorého si uplatňuje daňový bonus (zmenou vo "vyhlásení"), najneskôr posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom zmena nastala (§ 36 ods. 7 ZDP).

Sústavnou prípravou na povolanie podľa zákona o prídavku na dieťa je Aktuálne štúdium na strednej škole (okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov) a štúdium na vysokej škole (okrem externého štúdia).

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie
nie je štúdium počas výkonu základnej služby alebo náhradnej služby v ozbrojených silách, alebo prípravnej služby, alebo počas trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl a zborov. Sústavnou prípravou na povolanie nie je ani obdobie, v ktorom sa štúdium prerušilo. Sústavnou prípravou dieťaťa na povolanie sú opakované ročníky štúdia.
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie pri štúdiu na strednej škole sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Za obdobie sústavnej prípravy na povolanie sa považuje po skončení posledného ročníka strednej školy obdobie najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené (t. j. započítava sa aj obdobie školských prázdnin). Legislatívna úprava trvania školského roka a skončenia štúdia na strednej škole je v školskom zákone.
Pretože školský rok na stredných školách končí 31. augusta, daňový bonus na takéto dieťa možno uplatniť naposledy za august. Výnimkou sú prípady, keď dieťa pred týmto dátumom vykonáva zárobkovú činnosť (okrem prác na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru) alebo ak bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie. Pokiaľ dieťa pokračuje v štúdiu na vysokej škole, obdobie do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri sa tiež považuje za sústavnú prípravu na povolanie a za toto obdobie prislúcha daňový bonus.
V súvislosti s uplatnením daňového bonusu pri ukončení štúdia na strednej škole môžu vzniknúť situácie:
  • dieťa v určenom termíne úspešne nevykoná maturitnú skúšku, resp. záverečnú skúšku;
  • dieťa v určenom termíne úspešne vykoná maturitnú, resp. záverečnú skúšku a do konca školského roka začne vykonávať zárobkovú činnosť alebo sa zaeviduje na úrade práce;
  • dieťa v určenom termíne úspešne vykoná maturitnú, resp. záverečnú skúšku a do konca školského roka nezačne vykonávať zárobkovú činnosť a ani sa nezaeviduje na úrade práce;
  • dieťa po skončení strednej školy pokračuje v štúdiu na vysokej škole;
Skončenie štúdia na vysokej škole
Sústavná príprava na povolanie pri štúdiu na vysokej škole začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia.
Podľa § 2 ods. 5 zákona o vysokých školách sa študijné programy uskutočňujú v troch stupňoch. Študijný program prvého stupňa je bakalársky študijný program. Študijné programy druhého stupňa a študijné programy spájajúce prvé dva stupne vysokoškolského vzdelávania sú magisterský študijný program, inžiniersky študijný program a doktorský študijný program. Študijný program tretieho stupňa je doktorandský študijný program.
Podľa § 65 zákona o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej "zákon o vysokých školách") sa štúdium riadne skončí jeho absolvovaním podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia alebo študijného programu (napr. štátnou skúškou). Okrem riadneho skončenia sa štúdium skončí aj inými spôsobmi vymenovanými v § 66 zákona o vysokých školách (zanechaním štúdia, neskončením v termíne podľa § 65 ods. 2 zákona, vylúčením zo štúdia, zrušením študijného programu, smrťou študenta). V týchto prípadoch nárok na daňový bonus skončí od mesiaca nasledujúceho po tom, ako nastali tieto skutočnosti.
Sústavnou prípravou na povolanie je aj obdobie po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa. Za nezaopatrené dieťa sa nepovažuje dieťa, ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku. Pokiaľ dieťa získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa (inžinier, inžinier architekt, doktor všeobecného lekárstva, doktor zubného lekárstva, doktor veterinárnej medicíny, magister, magister umenia a pod.), nepovažuje sa za nezaopatrené dieťa.
Na rozdiel od ukončenia štúdia na strednej škole sa do sústavnej prípravy na povolanie nepočíta obdobie prázdnin nasledujúcich po skončení vysokoškolského štúdia druhého stupňa.

Opätovné začatie sústavnej prípravy na povolanie
Ak dieťa po skončení štúdia na strednej škole alebo skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa nepokračuje plynule v štúdiu, ale až po určitej prestávke opätovne začína sústavnú prípravu na povolanie. Podľa § 36 ods. 5 ZDP daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa začína sústavná príprava na budúce povolanie.

Pri začatí sústavnej prípravy dieťaťa na povolanie prihliadne na túto skutočnosť už v mesiaci, v ktorom nastala, ak zamestnanec predloží doklad o preukázaní splnenia podmienok na uplatnenie daňového bonusu do 30 dní.
Uvedený termín je dôležitý práve vo vyššie uvedených prípadoch. Oneskorené predloženie dokladov spôsobí, že daňový bonus za mesiac- e, za ktoré nebol nárok preukázaný sa vysporiada až v rámci ročného zúčtovania preddavkov alebo pri podaní daňového priznania.

Záver

Zamestnanec, ktorý si uplatňuje nárok na daňový bonus mesačne u svojho zamestnávateľa má nárok na 540 Sk na jedno vyživované dieťa. Od júla 2007 v súvislosti s úpravou minimálnej mzdy sa bude meniť (zvyšovať) aj mesačná výška daňového bonusu. Pri ukončení štúdia vyživovaného dieťaťa v závislosti od situácií popísaných v článku nárok zaniká, resp. pokračuje, čo je potrebné zo strany zamestnanca včas zamestnávateľovi preukázať.

(Ing. Ivana Valterová - DUO 7-8/2007)

 

 
 
OTÁZKY A ODPOVEDE

 
PRERUŠENIE ŠTÚDIA A NÁROK NA DAŇOVÝ BONUS

V období, keď nezaopatrené dieťa prerušilo štúdium, nemá daňovník nárok na uplatnenie daňového bonusu. Bude sa od júla 2007 meniť výška bonusu na nezaopatrené dieťa?
Daňový bonus upravuje § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Je to suma odpočítavaná za určených podmienok od výslednej dane, (resp. preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti) na každé nezaopatrené dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Od 1. 1. 2004 do 31. 8. 2005 bol daňový bonus uplatňovaný vo výške 400 Sk mesačne, od 1. 9. 2005 do 13. 12. 2005 vo výške 450 Sk mesačne a od 1. 1. 2006 bol zvýšený na 540 Sk mesačne.
Od roku 2007 sa daňový bonus bude zvyšovať rovnakým koeficientom a za rovnaké kalendárne mesiace zdaňovacieho obdobia ako suma životného minima (§ 52 ods. 48 ZDP).
Novelami zákona o dani z príjmov boli viackrát zmenené aj podmienky, za ktorých si daňový bonus možno na deti uplatniť. Na základe zmeny životného minima od 1. 7. 2007 dôjde aj k zmene výšky daňového bonusu, a daňový bonus sa bude zvyšovať rovnakým koeficientom a za rovnaké kalendárne mesiace zdaňovacieho obdobia ako suma životného minima (§ 52 ods. 48 zákona o dani z príjmov).

SPÔSOB UPLATŇOVANIA DAŇOVÉHO BONUSU

Je možné uplatniť nezdaniteľný základ dane a daňový bonus z dohody o vykonaní práce, ak pracovníčka nemá inde uplatnený bonus?
V prípade, ak zamestnanec podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľného základu časti dane a prehlásil, že nemá ďalšieho zamestnávateľa, u ktorého by si ho uplatňoval a nemá ani iný príjem, je tu možnosť uplatnenia nezdaniteľného základu časti dane a daňového bonusu, a to aj v prípade, ak ide o zamestnanca pracujúceho na dohodu o vykonaní práce. V súlade so zákonom o dani z príjmov platí, ak zamestnanec mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti. O túto sumu daňového bonusu sa mu znižuje daň. Daňový bonus je možné uplatniť aj z dohody o vykonaní práce, zamestnanec však musí splniť vyššie uvedené podmienky na jeho priznanie.

PRERUŠENIE VYSOKOŠKOLSKÉHO ŠTÚDIA A DAŇOVÝ BONUS

Študent vysokej školy plánuje prerušiť štúdium na obdobie cca 1 rok. Bude mať v mesiacoch júl a august nárok na daňový bonus?
Pre uplatnenie daňového bonusu platí, že daňovník si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom, a to dieťa, ktoré nedosiahlo vek 25 rokov. Dôležitá je aj skutočnosť, či je dieťa vyživované, pričom za vyživované dieťa sa považuje vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a dieťa druhého z manželov, pričom musí ísť o nezaopatrené dieťa, ako ho definuje § 3 zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa v znení neskorších predpisov. Prerušením štúdia na vysokej škole u študenta zaniká táto skutočnosť. Prerušením štúdia na vysokej škole stráca nezaopatrené dieťa toto postavenie, takže daňovník stráca nárok na uplatnenie daňového bonusu na obdobie prerušenia štúdia.

(Ing. Lýdia Chabanová - DUO 7-8/2007)

 

 
 
O ODVAHE V PRÍSLOVIACH VESELO I VÁŽNE

 
* Ak chceš nenáviď bohatých a mocných, ale nikdy ich neuraz.

* Odpúšťajme svojím nepriateľom, ale nezabúdajme ich mená.

* Radšej sa pýtaj skúseného ako učeného.

* Najskôr si zabezpeč primeraný dôchodok potom buď poctivý.

(ZRNKÁ ODVAHY)

 

 
 
ZAČÍNAME PODNIKAŤ

 
DAŇOVÁ KONTROLA A JEJ SÚVISLOSTI

Náležitosti daňovej kontroly sú legislatívne upravené predovšetkým prostredníctvom ustanovenia § 15 zákonač. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. (ďalej iba "ZSDP"). V súvislosti s daňovou kontrolou je potrebné pripomenúť aj § 15a (tzv. predbežné opatrenia)a § 15b (opakovaná daňová kontrola) uvedeného právneho predpisu.

Predmet daňovej kontroly
v zmysle § 15 ods. 1 ZSDP zamestnanec správcu dane prostredníctvom daňovej kontroly zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti. Ako miesto výkonu daňovej kontroly ZSDP prednostne ustanovuje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň daňového subjektu. Daňové úrady uvedené ustanovenie častokrát v praxi obchádzajú, a priamo vyzvú daňovníka, aby im priniesol potrebné doklady na daňový úrad.
V aplikačnej praxi však niekedy dochádza k situáciám, že daňovník nedisponuje vhodnými priestormi na výkon daňovej kontroly (keď prevádzkarňou je napr. stolárska dielňa, záhradníctvo a pod.). Až v takýchto prípadoch by mal daňový úrad využiť ustanovenie ZSDP, ktoré umožňuje výkon daňovej kontroly na mieste, kde to účel kontroly vyžaduje - spravidla teda v sídle daňového úradu.
Daňová kontrola sa vykonáva v rozsahu, ktorý je nevyhnutne potrebný na dosiahnutie účelu podľa ZSDP alebo zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p. V tomto predmetné ustanovenie ZSDP korešponduje s ustanovením § 38 ods. 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, podľa ktorého sa na vykonávanie kontroly dodržiavania ustanovení zákona v účtovných jednotkách primerane použijú ustanovenia o daňovej kontrole.
Za daňovú kontrolu sa považuje aj kontrola oprávnenosti vrátenia dane alebo kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. alebo kontrola uplatnenia daňového bonusu v zmysle § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. Tu opäť ZSDP korešponduje s ustanovením § 33 ods. 11 zákona o dani z príjmov, v zmysle ktorého okrem iného platí, že na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia ZSDP. V praxi sa vo väčšine realizujú daňové kontroly zamerané na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH. V princípe možno daňovú kontrolu začať dvoma spôsobmi: s jej oznámením alebo neoznámením.

Začatie daňovej kontroly na základe oznámenia
Ak správca dane zamýšľa vykonať u daňového subjektu daňovú kontrolu, je v zmysle § 15 ods. 2 ZSDP povinný doručiť daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly.
Oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. V prípade, ak daňovému subjektu oznámený termín začatia daňovej kontroly vyhovuje, nemusí voči správcovi dane robiť žiadne opatrenia (ani oznamovacie), t. j. daňová kontrola sa začne v predpokladaný deň určený v oznámení.
Ak daňový úrad má v záujme kontrolovať platiteľovi DPH nadmerný odpočet alebo kontrolu oprávnenosti vrátenia dane, potom nie je povinný pred výkonom daňovej kontroly zasielať oznámenie o jej začatí. Uvedené platí na základe § 15 ods.15 ZSDP.
Bez oznámenia o začatí daňovej kontroly je správca dane oprávnený začať daňovú kontrolu aj v prípadoch, ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní alebo ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené.

Rozsah daňovej kontroly
Ak správca dane v priebehu daňovej kontroly zistí skutočnosti odôvodňujúce vykonanie daňovej kontroly aj iného zdaňovacieho obdobia alebo inej dane, ktoré neboli uvedené v oznámení o výkone daňovej kontroly podľa § 15 ods. 2 ZSDP, správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o iné zdaňovacie obdobie alebo o inú daň. Na takýto postup sa však povinne vyžaduje, aby túto skutočnosť správca dane písomne oznámil kontrolovanému daňovému subjektu, a to bez zbytočného odkladu.

Práva a povinnosti kontrolovaného subjektu
Ustanovenia § 15 ods. 5 ZSDP určujú právo:
  1. na predloženie služobného preukazu zamestnancom správcu dane a zároveň aj písomného poverenia zamestnanca správcu dane na výkon daňovej kontroly,
  2. byť prítomný na rokovaní so svojimi zamestnancami,
  3. predkladať v priebehu daňovej kontroly dôkazy preukazujúce jeho tvrdenia,
  4. klásť svedkom a znalcom otázky pri ústnom pojednávaní a miestnom zisťovaní,
  5. vyjadriť sa ku skutočnostiam zisteným pri daňovej kontrole, k spôsobu ich zistenia, prípadne navrhnúť, aby v protokole boli uvedené jeho vyjadrenia k nim,
  6. nahliadnuť do zapožičaných dokladov u správcu dane v jeho obvyklej úradnej dobe.
Kontrolovanému daňovému subjektu ZSDP tiež priznáva právo uplatniť u správcu dane námietku proti postupu zamestnanca správcu dane pri výkone daňovej kontroly. Námietky vybavuje zamestnanec správcu dane najbližšie nadriadený tomu zamestnancovi, voči ktorému smerujú. Tento nadriadený zamestnanec námietke vyhovie a zabezpečí nápravu alebo kontrolovanému daňovému subjektu oznámi písomne dôvody, pre ktoré nemožno námietke vyhovieť. Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustné odvolanie.
ZSDP ustanovuje kontrolovanému daňovému subjektu vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane nasledujúce povinnosti:
  1. umožniť poverenému zamestnancovi správcu dane vykonať daňovú kontrolu,
    Ak daňový subjekt neumožní vykonať daňovú kontrolu, správca dane je oprávnený zistiť základ dane a určiť daň podľa § 29 ods. 6 ZSDP - tzv. určenie základu dane a dane podľa pomôcok. V zmysle uvedeného ustanovenia je totiž správca dane pri určovaní daňovej povinnosti oprávnený použiť pomôcky, ktoré má k dispozícii alebo ktoré si zaobstará bez súčinnosti s daňovým subjektom. Takýmito pomôckami môžu byť najmä listiny, výpisy z verejných záznamov, daňové spisy iných daňových subjektov, znalecké posudky, výpovede svedkov v iných daňových veciach, správy a vyjadrenia iných správcov dane, štátnych orgánov a obcí, záujmových združení a vlastné poznatky správcu dane zo zdaňovania dotknutého daňového subjektu, ako aj jemu podobných daňových subjektov. V prípade palikácie uvedeného postupu je správca dane povinný vyhotoviť protokol o určení dane podľa pomôcok,
  2. zabezpečiť vhodné miesto a podmienky na vykonanie daňovej kontroly,
  3. poskytovať požadované informácie sám alebo ním určenou osobou,
  4. predkladať účtovné a iné doklady, ktoré preukazujú hospodárske a účtovné operácie, vrátane evidencie a záznamov v písomnej forme alebo v technickej forme (pozri § 31 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z.n.p.), ktorých vedenie bolo správcom dane uložené, a podávať k nim ústne alebo písomné vysvetlenia,
  5. predkladať v priebehu daňovej kontroly všetky dostupné dôkazné prostriedky preukazujúce jeho tvrdenia,
  6. umožňovať vstup do sídla kontrolovaného daňového subjektu a do jeho prevádzkových priestorov a umožňovať rokovanie s jeho zamestnancom,
  7. zapožičať doklady a iné veci mimo sídla alebo prevádzkových priestorov kontrolovaného daňového subjektu alebo poskytnúť výpisy, prípadne kópie (podľa § 14 ods. 3 ZSDP vzniká zamestnancovi správcu dane právo urobiť alebo si vyžiadať výpis alebo kópiu z účtovných písomností, záznamu alebo informácií na technických nosičoch dát na náklady daňových subjektov).
V súvislosti s povinnosťou zapožičania dokladov a iných vecí je zamestnanec správcu dane povinný prevzatie spomínaných dokladov a iných vecí osobitne potvrdiť pri ich prevzatí. Daňovým subjektom možno odporučiť trvať na mennom zozname a individualizácii zapožičaných dokladov, nakoľko v praxi sa už viackrát stalo, keď daňový úrad niektoré zo zapožičaných dokladov stratil. V čase, keď má daňový úrad zapožičané doklady v držbe, totiž právne za ne zodpovedá. V prípade ich straty alebo zničenia nesie teda daňový úrad riziko žaloby o náhradu škody zo strany kontrolovaného subjektu.
Zapožičané doklady a iné veci sa kontrolovanému daňovému subjektu musia vrátiť najneskôr do 30 dní od predloženia posledného dokladu alebo inej veci. Existuje však výnimka (v osobitne zložitých prípadoch, najmä ak je nevyhnutné vykonať vonkajšiu expertízu alebo zapožičané doklady a iné veci poskytnúť na účely trestného konania), v prípade ktorej je možné uvedenú lehotu predĺžiť najviac o 60 dní, a to prostredníctvom odvolacieho orgánu (ide spravidla orgán najbližšie nadriadený príslušnému správcovi dane). O skutočnosti predĺženia lehoty na vrátenie spomínaných dokladov resp. iných vecí musí však správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.

Režim ukončenia daňovej kontroly
O výsledku zistenia z daňovej kontroly alebo o určení dane podľa pomôcok vyhotoví zamestnanec správcu dane protokol, ktorý doručí poštou alebo prostredníctvom svojich zamestnancov, resp. elektronickou formou kontrolovanému daňovému subjektu spolu s výzvou na vyjadrenie sa k protokolu a na jeho prerokovanie. Vo výzve musí byť určený dátum prerokovania protokolu, pričom prerokovanie protokolu sa môže uskutočniť až po uplynutí lehoty na vyjadrenie kontrolovaného daňového subjektu k tomuto protokolu. Kontrolovaný daňový subjekt je oprávnený písomne sa vyjadriť k protokolu najneskôr do ôsmich pracovných dní odo dňa jeho doručenia, pričom zmeškanie uvedenej lehoty nie je možné tolerovať.
Na požiadanie daňového subjektu, ktorý sa písomne vzdá práva na vyjadrenie sa k protokolu, je správca dane oprávnený prerokovať protokol aj v kratšej lehote, ako bola správcom dane určená vo výzve na prerokovanie protokolu, čím tak dôjde k zmene dátumu prerokovania protokolu určeného vo výzve na prerokovanie protokolu. Týmto sa umožňuje pružnejšie ukončovanie daňových kontrol, a to najmä tých, ktorých výsledok daňový subjekt nespochybňuje.
Ak sa daňový subjekt v deň určený vo výzve nemôže zúčastniť na prerokovaní protokolu, je povinný určiť si na tento účel zástupcu.
Správca dane je oprávnený na základe písomného vyjadrenia kontrolovaného daňového subjektu alebo z vlastného podnetu protokol opraviť vrátane chýb a iných nesprávností alebo vyhotoviť dodatok k tomuto protokolu, najneskôr v deň jeho prerokovania s kontrolovaným daňovým subjektom alebo zástupcom, pričom uvedený dodatok k protokolu je súčasťou samotného protokolu.

Obsahové náležitosti protokolu o výsledku zistenia z daňovej kontroly alebo o určení dane podľa pomôcok sú zákonom taxatívne uvedené nasledovne:
  1. názov a sídlo správcu dane,
  2. číslo konania,
  3. meno, priezvisko, trvalý pobyt kontrolovaného daňového subjektu alebo obchodné meno a sídlo kontrolovaného daňového subjektu, identifikačné číslo organizácie a daňové identifikačné číslo kontrolovaného daňového subjektu,
  4. predmet daňovej kontroly a kontrolované obdobie,
  5. meno zamestnanca správcu dane, ktorý vykonáva daňovú kontrolu,
  6. miesto vykonávania daňovej kontroly a dátum začatia daňovej kontroly,
  7. súpis kontrolovaných dokladov,
  8. preukázané kontrolné zistenia,
  9. dátum vypracovania protokolu,
  10. dátum prerokovania protokolu,
  11. vlastnoručný podpis zamestnanca správcu dane, ktorý vykonáva daňovú kontrolu,
  12. vlastnoručný podpis kontrolovaného daňového subjektu alebo ním povereného zástupcu.
Po prerokovaní uvedeného protokolu je tento potrebné opatriť podpisom kontrolovaného daňového subjektu prípadne jeho zástupcom a zamestnancom správcu dane. V prípade, ak by došlo k odmietnutiu podpisu kontrolovaným daňovým subjektom prípadne jeho zástupcom, túto skutočnosť je zamestnanec správcu dane povinný v protokole zaznamenať spolu s dôvodom odmietnutia, ak je mu známy.
Jedno vyhotovenie protokolu odovzdá zamestnanec správcu dane kontrolovanému daňovému subjektu alebo jeho zástupcovi. Deň prerokovania protokolu je dňom jeho doručenia. Ak kontrolovaný daňový subjekt alebo jeho zástupca odmietne protokol podpísať alebo prevziať alebo sa sám alebo jeho zástupca nezúčastní na prerokovaní protokolu v deň určený vo výzve, považuje sa za deň prerokovania a doručenia protokolu deň, ktorý je určený vo výzve na prerokovanie tohto protokolu. Uvedené doručenie protokolu (prípadne spísanie zápisnice o dohode o výške dane v zmysle § 29 ods. 5 ZSDP) sa považuje za úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane.
Za deň ukončenia daňovej kontroly sa považuje deň prerokovania protokolu s kontrolovaným daňovým subjektom alebo jeho zástupcom. Dňom nasledujúcim po dni prerokovania protokolu sa začína vyrubovacie konanie v zmysle § 44 ZSDP.
Správca dane je povinný ukončiť daňovú kontrolu do šiestich mesiacov odo dňa jej začatia. Orgán najbližšie nadriadený správcovi dane môže uvedenú lehotu "6 mesiacov odo dňa začatia daňovej kontroly" v zložitých prípadoch pred jej uplynutím primerane predĺžiť, najviac však o šesť mesiacov, a ak ide o daňovú kontrolu zahraničných závislých osôb, ktoré vyčísľujú rozdiel základu dane podľa § 17 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. najviac o dvanásť mesiacov. Ak vykonáva daňovú kontrolu orgán podľa § 15 ods. 16 ZSDP, príslušným orgánom na predĺženie lehoty je ministerstvo. Ak správca dane alebo orgán podľa § 15 ods. 16 ZSDP nemôže daňovú kontrolu ukončiť do šiestich mesiacov odo dňa jej začatia, je povinný o tom s uvedením dôvodov písomne upovedomiť kontrolovaný daňový subjekt. Uvedené náležitosti vyplývajú z § 30a ods. 7 a ods. 8 ZSDP.

Daňová kontrola u subjektu v konkurze
Správcovi dane vzniká zákonná povinnosť vykonať daňovú kontrolu u daňového subjektu v súvislosti s konkurzným konaním a vyrovnacím konaním, ak o ňu požiada súd, a to do 60 dní odo dňa doručenia takejto žiadosti súdu. Ak výkon daňovej kontroly u daňového subjektu, na ktorý bol vyhlásený konkurz alebo ktorému bolo povolené vyrovnanie, nevyvolá svojou žiadosťou súd, potom platí, že správca dane môže vykonať daňovú kontrolu len do 60 dní od vyhlásenia konkurzu alebo od povolenia vyrovnania. Na vykonanie daňových kontrol u daňových subjektov v súvislosti s konkurzným konaním a vyrovnacím konaním sa nevzťahujú ustanovenia § 15 ods. 2, 3, 7 a 13 druhá a tretia veta ZSDP. Protokol z daňovej kontroly okrem náležitostí podľa § 15 ods. 11 ZSDP musí obsahovať vyčíslenie rozdielu dane. Protokol z daňovej kontroly vykonanej na požiadanie súdu správca dane doručí súdu.
Špecifiká daňovej kontroly oprávnenosti vrátenia dane alebo kontroly na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu. Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola oprávnenosti vrátenia dane alebo kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona (napr. zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p.), na vykonanie tejto kontroly sa nevzťahujú ustanovenia § 15 ods. 2, 3, 7 a 13 druhej vety a § 15 ods. 14 ZSDP. Ďalej platí, že o výsledku tejto kontroly vydá správca dane rozhodnutie do desiatich dní odo dňa ukončenia kontroly.

Predbežné opatrenia
Správca dane má v zmysle § 15a ZSDP v súvislosti s daňovou kontrolou možnosť využiť nástroj "predbežného opatrenia", prostredníctvom ktorého môže počas daňovej kontroly v rozsahu nevyhnutne potrebnom na zabezpečenie jej účelu uložiť daňovému subjektu, aby niečo vykonal, niečoho sa zdržal alebo niečo strpel. Správca dane vydáva predbežné opatrenie v takých prípadoch, ak sa kontrolovanému subjektu počas daňovej kontroly rysuje daňový nedoplatok.
Predbežné opatrenie môže správca dane vydať len počas priebehu daňovej kontroly. Právne neúčinné predbežné opatrenie by teda bolo v prípade, ak by bolo doručené spolu s dodatočným platobným výmerom. Skončenie daňovej kontroly je totiž viazané na deň prerokovania protokolu s kontrolovaným subjektom alebo jeho zástupcom.
V aplikačnej praxi sa najčastejšie možno stretnúť s inštitútom "predbežného opatrenia" v súvislosti so zablokovaním majetku (predovšetkým nehnuteľného) zo strany správcu dane. Daňové úrady môžu tak v rámci predbežného opatrenia zakázať daňovým subjektom napr. predať, darovať, vymeniť, zaťažiť záložným právom alebo vecným bremenom majetok (najčastejšie nehnuteľný), ak je to počas daňovej kontroly v rozsahu nevyhnutne potrebnom na zabezpečenie jej účelu potrebné. V tejto súvislosti možno uviesť, že podľa § 15a ods. 4 ZSDP platí, že právne úkony vykonané v rozpore s uloženým predbežným opatrením sú neplatné.
V zmysle platnej judikatúry nesmie správca dane prostredníctvom predbežného opatrenia kontrolovanému subjektu zakázať s majetkom podnikať alebo prenajímať ho, nakoľko takýto krok by bol už mimo rámca účely predbežného opatrenia. ZSDP tiež ustanovuje, že predbežným opatrením nemožno obmedziť alebo zamedziť výkon záložného práva podľa ustanovení § 151j až § 151md Občianskeho zákonníka z dôvodu, že ak na veci, ktorá by mala byť predmetom predbežného opatrenia viazne záložné právo, takéto predbežné opatrenie by mohlo zamedziť výkonu záložného práva veriteľom podľa ustanovení Občianskeho zákonníka, pokiaľ by zabezpečenú pohľadávku po jej splatnosti dlžník neuhradil.
Je tak zrejmé, že význam inštitútu predbežného opatrenia spočíva v poistení vymožiteľnosti prípadného daňového nedoplatku kontrolovaného daňového subjektu. Takýmto spôsobom sa teda "zablokuje" majetok kontrolovaného subjektu, kým ho ešte vlastní, a po ukončení daňového konania sa potom v následnej daňovej exekúcii vymáha daňový nedoplatok od daňového dlžníka predajom takéhoto majetku. V praxi sa totiž často stávalo, že kým skončilo celé daňové konania, kontrolovaný subjekt sa zbavil všetkého majetku a daňový nedoplatok sa tak stal nevymožiteľným.
Jednou z podmienok predbežného opatrenia je, že by malo byť vydané len v rozsahu nevyhnutne potrebnom na zabezpečenie účelu daňovej kontroly. To zn., že správca dane by mal zohľadňovať pomer rysujúceho sa nedoplatku a hodnotou predbežným opatrením zablokovaného majetku kontrolovaného subjektu. Nemalo by tak v praxi dochádzať k prípadom, že správca dane zablokuje predbežným opatrením nehnuteľnosť napr. v hodnote 10 mil. Sk z titulu rysujúceho sa daňového nedoplatku vo výške napr. 20 000 Sk.
Správca dane predbežné opatrenie zruší, len čo pominie dôvod, pre ktorý bolo uložené. Ak by došlo k prípadu, že predmetný dôvod pominul len sčasti, predbežné opatrenie sa zruší len čiastočne. Ak správca dane po vykonaní daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly vyrubí daň alebo jej rozdiel, predbežné opatrenie stráca účinnosť dňom úplného zaplatenia daňového nedoplatku alebo dňom jeho úplného uhradenia vykonaním kompenzácie podľa § 63 ZSDP alebo dňom vzniku záložného práva v zmysle § 71 ZSDP. Každopádne platí, že o strate účinnosti predbežného opatrenia je správca dane povinný kontrolovaný daňový subjekt písomne upovedomiť. Napokon je treba uviesť, že ZSDP nepripúšťa podať odvolanie voči rozhodnutiu o predbežnom opatrení.
Opakovanou daňovou kontrolou sa rozumie daňová kontrola tej istej dane u daňového subjektu za zdaňovacie obdobie, za ktoré už bola vykonaná. Z uvedeného jasne vyplýva, že opakovanou daňovou kontrolou sa nechápe daňová kontrola k tej istej dani avšak za iné zdaňovacie obdobie. Analogicky za opakovanú daňovú kontrolu nemožno považovať daňovú kontrolu za už kontrolované zdaňovacie obdobie, avšak k inej dani. Správcovi dane ZSDP umožňuje realizovať opakovanú daňovú kontrolu výlučne len z troch taxatívne stanovených dôvodov, a to v prípadoch:
  1. ak daňový subjekt žiada o vrátenie dane dodatočným daňovým priznaním,
  2. ak daňový subjekt žiadal o vrátenie dane podľa osobitného zákona (napr. podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p.),
  3. na podnet ministerstva alebo odvolacieho orgánu.
Opakovanú daňovú kontrolu, ktorej výkon nastane z dôvodov vyššie uvedených v písm. a) a b) možno začať v lehote, v ktorej môže byť podané dodatočné daňové priznanie, alebo v lehote, v ktorej môže byť vrátená daň podľa osobitných predpisov. Na procesnú stránku opakovanej daňovej kontroly sa primerane vzťahujú ustanovenia upravujúce riadnu daňovú kontrolu (§ 15 ZSDP).

ZSDP však na druhej strane ustanovuje, kedy sa kontrolné aktivity správcu dane za opakovanú daňovú kontrolu nepovažujú. Ide o prípady:
  • preverenia výsledkov daňovej kontroly v rámci konania o riadnych opravných prostriedkoch alebo mimoriadnych opravných prostriedkoch,
  • daňovej kontroly u daňového subjektu, na ktorý bol vyhlásený konkurz alebo ktorému bolo povolené vyrovnanie alebo na základe žiadosti súdu (§ 15 ods. 14 ZSDP),
  • daňovej kontroly na základe žiadosti orgánov činných v trestnom konaní.
(Ing. Ján Mintál - DUO 7-8/2007)

 

 
 
LEGISLATÍVA

 
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Čiastka 140 uverejnená 12. 07. 2007
309. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
310. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Bulharskej republiky o readmisii osôb
311. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Helénskej republiky o ochrane vymieňaných utajovaných skutočností

Čiastka 141 uverejnená 13. 07. 2007
312. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe výberu a platenia povinného príspevku na Národný jadrový fond na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi
313. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 208/2005 Z. z. o nakladaní s elektrozariadeniami a s elektroodpadom
314. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o pristúpení Dánskeho kráľovstva, Moldavskej republiky, Gruzínskej republiky a Kórejskej republiky k Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín a o zmene a doplnení úplného aktualizovaného zoznamu orgánov zmluvných strán podľa článku 6 dohovoru pre štáty Dánske kráľovstvo, Moldavská republika, Gruzínska republika, Kórejská republika, Svätý Vincent a Grenadíny, Francúzska republika, Írska republika, Samojský nezávislý štát a Srbská republika

Čiastka číslo 142 uverejnená 14. 07. 2007
315/2007 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 50/2007 Z. z. o registrácii odrôd pestovaných rastlín

Čiastka číslo 143 uverejnená 14. 07. 2007
316/2007 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú požiadavky na dokumentačný súbor údajov účinných látok a prípravkov na ochranu rastlín a jednotné zásady na odborné posudzovanie a registráciu prípravkov na ochranu rastlín

Čiastka číslo 144 uverejnená 14. 07. 2007
317/2007 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou

Čiastka číslo 145 uverejnená 19. 07. 2007
318/2007 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 194/2005 Z. z. o elektromagnetickej kompatibilite
319/2007 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o postupe pri overovaní osobných údajov na účely elektronického konania vo veciach obchodného registra
320/2007 Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 31/1993 Z. z. o odmenách a náhradách notárov v znení neskorších predpisov
321/2007 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o ustanovení sumy rodičovského príspevku
322/2007 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o ustanovení súm príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa

Čiastka číslo 146 uverejnená 19. 07. 2007
323/2007 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
324/2007 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 611/2005 Z. z.
325/2007 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
326/2007 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 539/2005 Z. z.
327/2007 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov
328/2007 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov
329/2007 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vydáva zoznam účinných látok vyhovujúcich na zaradenie do biocídnych výrobkov

(Zdroj: Zbierka zákonov SR)

 

 
 
EKONOMIKA

 
KURZY NBS

  Krajina     Mena     Množstvo     12.07.07     13.07.07     16.07.07     17.07.07     18.07.07     19.07.07  
  Austrália     AUD     1     20,901     20,852     20,923     21,014     21,050     21,112  
  Bulharsko     BGN     1     17,063     17,020     16,989     16,945     16,959     16,950  
  Cyprus     CYP     1     57,143     57,006     56,887     56,730     56,757     56,736  
  Česká republika     CZK     1     1,172     1,174     1,173     1,175     1,173     1,174  
  Dánsko     DKK     1     4,486     4,474     4,465     4,454     4,457     4,455  
  EMU     EUR     1     33,365     33,291     33,216     33,140     33,162     33,153  
  Estónsko     EEK     1     2,133     2,128     2,124     2,118     2,120     2,119  
  Japonsko     JPY     100     19,933     19,773     19,701     19,745     19,735     19,698  
  Kanada     CAD     1     22,907     22,986     23,054     22,984     23,062     22,989  
  Litva     LTL     1     9,666     9,642     9,623     9,598     9,606     9,601  
  Lotyšsko     LVL     1     47,917     47,760     47,702     47,543     47,566     47,560  
  Maďarsko     HUF     100     13,519     13,496     13,523     13,501     13,492     13,481  
  Malta     MTL     1     77,736     77,542     77,406     77,187     77,257     77,228  
  Nórsko     NOK     1     4,190     4,197     4,199     4,194     4,207     4,185  
  Poľsko     PLN     1     8,844     8,858     8,863     8,839     8,840     8,818  
  Rumunsko     RON     1     10,643     10,616     10,604     10,598     10,605     10,592  
  Švajčiarsko     CHF     1     20,181     20,087     20,039     20,010     20,036     20,000  
  Švédsko     SEK     1     3,641     3,641     3,629     3,622     3,618     3,614  
  USA     USD     1     24,256     24,147     24,096     24,040     24,081     24,059  
  V. Británia     GBP     1     49,291     49,077     49,011     48,978     49,271     49,327  
  MMF-ZPC-SDR     XDR     1     37,136     36,978     36,910     36,841     36,901     36,873  


(Zdroj: Národná banka Slovenska)

 

 
 
NEZABUDNITE

 
Júl 2007

2. 7. - pondelok
  • Poistné
    • odovzdanie ročných zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2006 za zamestnancov, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie
    • odovzdanie ročných zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2006 samostatne zárobkovo činných osôb a ostatných platiteľov, ktorí si ročné zúčtovanie robili sami
9. 7. - pondelok
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za jún 2007 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
16. 7. - pondelok
  • Daň z príjmov
    • odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane (oznámenie o zrážkovej dani z príjmov zo závislej činnosti v novom režime až v rámci štvrťročného prehľadu)
    • odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
  • Iné
    • odvod preddavku do sociálneho fondu za júl 2007 vo výške 1/12 z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu do sociálneho fondu
20. 7. - piatok
  • DPH
    • predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v júni 2007 1,5 mil. Sk
25. 7. - streda
  • DPH
    • podanie daňového priznania k DPH za jún 2007 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    • podanie daňového priznania k DPH za druhý štvrťrok 2007 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    • splatnosť DPH za jún 2007 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    • splatnosť DPH za druhý štvrťrok 2007 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
  • Spotrebné dane
    • podanie daňového priznania a splatnosť spotrebnej dane z liehu, vína, piva, tabakových výrobkov, minerálneho oleja za jún 2007
31. 7. - utorok
  • Daň z príjmov
    • podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za druhý štvrťrok 2007
  • Daň z motorových vozidiel
    • splatnosť 1 ročnej splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 50 000 Sk
    • splatnosť 1/12 ročnej splátky dane z motorových vozidiel, ak presahuje 250 000 Sk
do výplatného termínu
  • Poistné
    • splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za jún 2007
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru
  • Daň z príjmov
    • odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za jún 2007
Do 15 dní oznámiť správcovi dane:
  • Miestne dane
    • vznik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel a zaplatenie vypočítanej dane správcovi dane,
    • zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie dane z motorových vozidiel
  • Daň z príjmov
    • vznik povinnosti zrážať daň z príjmov alebo preddavky na daň z príjmov alebo daň z príjmov vyberať
  • Správa dane
    • zmenu skutočností o daňovníkovi a o zániku daňovej povinnosti
    • zrušenie činnosti daňového subjektu
Do 30 dní
  • Správa dane
    • odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti - registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    • oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani,
    • oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    • pred zrušením stálej prevádzkarne oznámiť túto skutočnosť správcovi dane
  • Miestne dane
    • oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKÁCIA

 
PLÁN KRÍZOVEJ OSOBNEJ KONSOLIDÁCIE

Prežívate veľkú osobnú krízu? Rozpadlo sa vám manželstvo, skrachovala firma, nedarí sa vám v biznise, alebo vás prepustili z práce. Takáto osobná trauma potrebuje rýchly liek, aby utrpenie bolo čo najmenšie, aby nezmrzlo ego a aby ste sa dokázali dostať z dočasného neúspechu s čo najlepším vnútorným pocitom. Vtedy je vhodné zostaviť si plán KOK (Krízovej osobnej konsolidácie).

OSUD NIEKEDY V ŽIVOTE PRINÁŠA VÝHRY, INOKEDY PREHRY - Na to treba pamätať, keď vás postihne neúspech a práve vaše rany sa zdajú príliš tvrdé. Neskloňujte klasické neproduktívnych otázok: Prečo práve ja? Prečo práve teraz? Osud vás nezasiahol preto, že ste niečo zlé vykonali, len ste jednoducho boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.
Najlepšie je zahájiť produktívne činnosti, akýsi postup prác na tom, aby sa práve neutešená situácia pre Vás čo najskôr zmenila na uspokojivú. Aby ste zdanlivú nevýhodu dokázali čo najskôr premeniť na svoju výhodu a prednosť.

POČKAŤ A ROZVÁŽIŤ ĎALŠÍ POSTUP - Každý človek má iný typ povahy. Niekto vníma neúspech ako dočasnú prehru, iný naopak, ako životnú katastrofu s vidinou trvalého ohrozenia.
Psychológovia a životní tréneri (life coach) orientujú v danom smere poradenstvo na potrebu zmeniť uhol pohľadu, keď sa vám niečo v živote zdanlivo nedarí.
Spoločným menovateľom pre tých, ktorí chcú čo najskôr z krízy von - je nereagovať emocionálne, ale naopak racionálne. Stačí zostať pasívny, je dobré nerobiť nič, podľa hesla:
"Kto nič nerobí, nič nepokazí alebo podľa princípu nech rana osudu doznie ako úder gongu…"
Z ťažkého úderu života sa treba dobre vyspať a vec si premyslieť a na druhý deň zahájiť aktívne vyrovnanie sa s krízou. Je dobré sa zveriť niekomu dôveryhodnému, či len tak sa prejsť do lesa a vykričať, vyzúriť alebo vyplakať sa - alebo to jednoducho dať celé na papier. Hlavné je dostať to zo seba von. Napätie musíte zmierniť a viac sa uvoľniť, aby ste mohli triezvo premýšľať čo ďalej.

ZOSTAVIŤ PLÁN KOK - jeho podoba by mohla byť v prípade straty zamestnania výberom z nasledovných možností:
  • nakúpiť noviny o trhu práce alebo presurfovať aktuálne pracovné ponuky na internete,
  • rodinu a známych požiadať o pomoc pri vašej pracovnej konsolidácii,
  • prepočítať si finančnú stratu a dopad na rodinné financie - ak nenájdete prácu do mesiaca, do štvrťroka alebo do polroka,
  • rozdebatovať vec s partnerom a vypočuť si aj jeho názor,
  • zistiť si lehoty, dokedy je potrebné nahlásiť sa na úrad práce,
  • napísať si dobre štruktúrovaný pracovný životopis, tzv. CV,
  • spracovať časový harmonogram osobných návštev vám dostupných personálno-poradenských agentúr a navštíviť ich,
  • poslať žiadosti o prácu,
  • zvážiť možnosť podnikania, ak na to máte chuť a vôľu,
Po dvoch týždňoch intenzívneho hľadania práce, sa lievik vašich možností asi zredukuje (nastúpi napríklad minimálne znechutenie), potom je možné urobiť odpočet a rekapituláciu krokov, ktoré ste urobili doteraz a pokúsiť sa ich alebo zopakovať, alebo rozšíriť o ďalšie (zvážiť dočasnú prácu v cudzine na pár mesiacov, hoci aj menej kvalifikovanú, ale za relatívne väčšiu odmenu ako v SR).
Dočasná prehra, ktorú ste zažili a prekonávate ju, nie je vašou celoživotnou porážkou. Je len jedným z neúspechov na ceste za vašim úspešným životom. Lebo najväčší úspech je - že žijete a život je príliš krásny a hlavne krátky na to, aby sme si aj niektoré životné neúspechy a rany osudu, za ktoré nemôžeme, príliš pripúšťali. Ak to dopustíme, oslabneme, alebo ochorieme, alebo sa zbláznime prípadne vážne narušíme naše zdravé sebavedomie, interpersonálne schopnosti a osobnú integritu.

ZÁVER - Ak tomu aj tak neviete celkom uveriť tak pripomeniem, že celý život sme životom trénovaní a skúšaní.
Toto múdre ponaučenie znie: "Čo ťa v živote nezabije, to ťa celkom iste posilní!"

(Ing. Emil Burák - PaM 6/2007)

 

 
 
NAŠE PUBLIKÁCIE

 
VYŠLO

Poradca - formát A5 Mesačník nielen pre podnikateľov
č. 12/2007
  • Zákon o ochrane spotrebiteľa s komentárom
  • Zákon o nájme a podnájme nebytových priestorov s komentárom
  • Automobil v daňových výdavkoch právnickej osoby
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - formát A5
Mesačník prináša metodický rozbor najčastejšie sa vyskytujúcich problémov podnikateľskej praxe z pohľadu daní, účtovníctva a pracovného práva. Jednotlivé špecifické problémy sú spracované prostredníctvom názorných prípadov.
č. 7-8/2007
  • Účtovné súvzťažnosti, zákon o účtovníctve, postupy účtovania pre podvojné účtovníctvo
DUO bez chýb, pokút a penále - formát A4, 96 s. Mesačník
Odborný dvojfarebný časopis pre daňovú, účtovnú a mzdovú prax.
Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli.
č. 7-8/2007
  • Skončenie štúdia a daňový bonus
  • Obchodný zákonník – aktuálne zmeny
  • Automobil v podnikaní z účtovného hadiska
  • Rozdelenie zisku a úhrada straty v družstve
  • Daňová kontrola a jej súvislosti
Práca a mzdy bez chýb, pokút a penále - formát A4, 92 s. Nový mesačník, je určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, ale aj študentom a všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.
č. 7/2007
  • Skúšobná doba podľa ZP
  • Prenájom pracovných síl z členských štátov EÚ
  • Mzda a priemerný zárobok
  • Niektoré psychologické aspekty bezpečnosti práce
  • Povinnosti zamestnávateľa pri pracovnom úraze
  • Pravidlá etikety na pracovisku
Verejná správa - formát A5, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný mesačník pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie. Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli, autori sú renomovaní odborníci.
č. 7/2007
  • Správa daní a poplatkov - novela zákona účinná od 7. 9. 2007
  • Podnikateľská činnosť rozpočtových a príspevkových organizácii
  • Absolventi škôl a daňový bonus
  • Vyrubenie dane z hľadiska práva k nehnuteľnostiam
  • Občianske združenie a daň z príjmov
  • Účtovanie úverov
1 000 riešení - formát A5
Dvojmesačník určený podnikateľom, živnostníkom, mzdovým účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, účtovníkom, ekonómom, študentom. Rieši problémy z oblastí daní, účtovníctva, ekonomiky, miezd, práva, personalistiky. Každé číslo obsahuje okrem iných rubrík aj "horúcu tému", ktorá je v danom období pre čitateľov najaktuálnejšia, abecedný index hesiel a zoznam vydaných publikácií k danej téme alebo kapitole.
č. 4/2007
  • Zdravotné poistenie - odvodové povinnosti
  • Technické zhodnotenie majetku
  • Fakturácie
Edícia Aktualizácie úplne znenie zákonov
I/5
  • Zákon Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov
  • UPOZORNENIE NA ZMENU
    • Zákon NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch
II/5
  • Zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok
  • Zákon NR SR č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore
  • Zákon č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa - ZRUŠENÝ, NOVÝ - zákon č. 250/2007 Z. z.
  • Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch - po novele zákonom č. 250/2007
IV/1
  • Zákon NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
  • UPOZORNENIE NA ZMENU
    • Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
V/2
  • Nariadenie vlády SR č. 316/2006 Z. z., ktorým sa vydávajú stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme - ZRUŠENÉ, nové NV 238/2007
  • Zákon č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe
  • Nariadenie vlády SR č. 270/2006 Z. z. o zvýšení platových taríf štátnych zamestnancov - ZRUŠENÉ, nové NV 237/2007 Z. z.
  • Zákon č. 515/2003 Z. z. o krajských úradoch a obvodných úradoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
VI/2
  • Zákon č. 587/2004 Z. z. o Environmentálnom fonde
  • Vyhláška MŽP SR č. 125/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spracúvaní starých vozidiel a o niektorých požiadavkách na výrobu vozidiel
  • UPOZORNENIE NA ZMENU
    • Zákon NR SR č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    • Zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch
Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo formáte A6
  • Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve

PRIPRAVUJEME

Poradca č. 13/2007 (vyjde v VII/2007)
  • Zákonník práce s komentárom
Dane, účtovníctvo, vzory a prípady (DÚVaP) č. 9/2007 (vyjde v VIII/2007)
  • Reklamácie a zľavy z ceny zásob
  • Vybrané ustanovenia v zdaňovaní príjmov FO
  • Stravovanie (účtovné a daňové súvislosti)
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále (PaM) č. 8-9/2007 (vyjde v VII/2007)
  • Daňový bonus
  • Štrajk - právna úprava
  • Základné zásady pracovného práva
  • Dohoda o sporných nárokoch
  • Podpora v nezamestnanosti v EÚ
  • Zmena životného minima a daň z príjmov FO
  • Priemerný hrubý mesačný príjem
  • Protipožiarna ochrana
  • Nebezpečenstvá ohrozenia práce vo výškach
  • Zásady BOZP pri práci s bremenami
  • Firemná kultúra
  • Kvalita manažérskych škôl
Verejná správa (VS) č. 8-9/2007 (vyjde v VII/2007)
  • Zákon o archívoch a registratúrach
  • Zákon o ochrane spotrebiteľov
  • Novela zákona o rozpočtových pravidlách
  • Daňové dlhy - úľava, odpustenie, odpísanie, postúpenie a premlčanie
  • Svedok v daňovom konaní
  • Podoby korupcie na Slovensku vo verejnom sektore
  • O energetickej hospodárnosti budov

 

 
 
OBJEDNÁVKA

 

 
Stručný návod na vyplnenie objednávky
  1. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto objednávku,
     
  2. Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
     
  3. Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete vyplnenú objednávku na našu adresu.
     

Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo pri cene uvedené inak.

  Identifikačné údaje objednávateľa  
  Meno, Priezvisko:      
  Firma:      
  IČO:      
  Adresa:      
  Telefón:      

  Predplatné mesačníka Poradca 2007  
 Predplatné Poradca 2007- cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     13 čísel + zborníky Zákony 2007 I, II, III
  prílohy: P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové noviny
  Našim predplatiteľom zasielame zdarma prílohu mesačníka Poradca Daňové priznania
  - fyzických osôb
  - právnických osôb
  - ročné zúčtovanie dane  
  998 Sk     ks  
  Predplatné  
  Predplatné Poradca 2007 + Daňové výdavky cena s 20% predplatiteľskou zľavou!    1188 Sk     ks  
  Predplatné Verejná správa 2007 cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1 208 Sk     ks  
  Predplatné Verejná správa 2007 cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     1 508 Sk     ks  
  Predplatné 1000 riešení 2007 (dvojmesačník) cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     580 Sk     ks  
  Predplatné 1000 riešení 2007 (dvojmesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     480 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2007 (mesačník) cena s predplatiteľskou zľavou!     1140 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena s 25 % predplatiteľskou zľavou!     1440 Sk     ks  
  Predplatné Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1140 Sk     ks  
  Predplatné Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena s 20 % predplatiteľskou zľavou!     1296 Sk     ks  
  Predplatné Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2007 (mesačník) cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     1096 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie I   - Daňové, účtovné...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie I   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie II   - Obchodné, občianske...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie II   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie III   - Pracovné, sociálne...     220 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie III   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     170 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   - Stavebné, pozemkové...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie IV   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie V   - Štátna správa, verejná...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie V   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   - Životné prostredie...     250 Sk     ks  
  Predplatné Aktualizácie VI   cena pre predplatiteľov mesačníka Poradca 2007!     200 Sk     ks  
  Poradca 2007 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 1/2007   - Spotrebné dane
- Nezaopatrenosť dieťaťa počas letných prázdnin a daňový bonus
- Výdavky na stravovanie
- Zdaňovanie nebytových priestorov
- Zrážky zo mzdy a daňový bonus
- Platobný rozkaz
96 Sk   ks  
  č. 2/2007   - Zákon o spotrebných daniach
- Zásoby vlastnej výroby
- Podnikateľ a súdne poplatky
- Práca so zobrazovacími jednotkami
96 Sk   ks  
  č. 3/2007   - Živnostenský zákon
- Daňový bonus po zvýšení minimálnej mzdy
- Zásoby vlastnej výroby
- Podnikateľ a súdne poplatky
96 Sk   ks  
  č. 4/2007   - Zákon o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi
- Pohľadávky v ZDP
- Začatie podnikania z aspektu ZDP
- Trovy súdneho konania
96 Sk   ks  
  č. 5-6/2007   - Zákon o dani z príjmov s komentárom
- Zákon o DPH s komentárom
- Účtovná závierka za rok 2006
192 Sk   ks  
  č. 5-6/2007 - príloha   - Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2006
70 Sk   ks  
  č. 7/2007   - Občiansky zákonník s komentárom
96 Sk   ks  
  č. 8-9/2007   - Zákon o povinnom zmluvnom poistení s komentárom
- Novela postupov účtovania v PÚ
192 Sk   ks  
  č. 10/2007   - Obchodný zákonník s komentárom
96 Sk   ks  
  č. 11/2007   - Zákon o európskom družstve s komentárom
- Zákon o nájme a podnájme nebytových priestorov s komentárom
- Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
96 Sk   ks  
  č. 12/2007   - Zákon o ochrane spotrebiteľa s komentárom
- Odklad platenia dane a povolenie splátok po novele zákona o správe daní a poplatkov
- Zdaňovanie príjmov z predaja nehnuteľností daňou z príjmov fyzickej osoby
- Opravné položky k zásobám
- Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
96 Sk   ks  
  č. 12/2007 - príloha   - Prehľad odvodov poistného pre najčastejšie kategórie poistencov od 1. 7. 2007
20 Sk   ks  
  Poradca Extra 2007 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  č. 1/2007 JÚ     - Nehnuteľnosti v jednoduchom účtovníctve     22 Sk     ks  
  č. 1/2007 PÚ     - Nehnuteľnosti v podvojnom účtovníctve    22 Sk     ks  
  č. 1/2007 VS     - Účtovná závierka za rok 2006     28 Sk     ks  
  č. 2/2007 JÚ     - Pracovnoprávne náležitosti v jednoduchom účtovníctve     28 Sk     ks  
  č. 2/2007 PÚ     - Cenné papiere a obchodné podiely v podvojnom účtovníctve     22 Sk     ks  
  č. 2/2007 VS     - Hospodárenie príspevkových organizácií
  28 Sk     ks  
  č. 3/2007 JÚ     - Úvery a pôžičky v jednoduchom účtovníctve
  22 Sk     ks  
  č. 3/2007 VS     - Dlhodobý majetok v príspevkových organizáciách
  28 Sk     ks  
  č. 4/2007 JÚ     - Účtovanie dotácií podnikateľom v jednoduchom účtovníctve
  22 Sk     ks  
  Zborníky ZÁKONY 2007  
  Zákony I/2007   Daň z príjmov,
Daň z pridanej hodnoty,
Spotrebné dane,
Zákon o účtovníctve.  
129 Sk     ks  
  Zákony II/2007   Obchodný zákonník,
Občiansky zákonník,
Trestné právo,
Živnostenský zákon.  
129 Sk     ks  
  Zákony III/2007   Zákonník práce,
Mzdové predpisy,
Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské poistenie,
Sociálne zákony.  
129 Sk     ks  
  Zákony IV/2007   Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri,
Bývanie,
Pôda.  
129 Sk     ks  
  Zákony V/2007   Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba,
Školy,
Obce.  
129 Sk     ks  
  Zákony VI/2007   Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia,
Vodné hospodárstvo.  
129 Sk     ks  
  Aktualizácie zákonov 2007  
  Aktualizácia I/1   - Zákon o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov
- Zákon o správnych poplatkoch  
  16 Sk     ks  
  Aktualizácia I/2   - Zákon o správnych poplatkoch     29 Sk     ks  
  Aktualizácia I/3   - Zákon o vzájomnej pomoci pri vymáhaní niektorých finančných pohľadávok
- Zákon o dani z príjmov
- Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch 
  32 Sk     ks  
  Aktualizácia I/4   - Zákon o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov
- Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Zákon o účtovníctve
- Zákon o správnych poplatkoch
- Zákon o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia
  52 Sk     ks  
  Aktualizácia I/5   - Zákon o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov
- Zákon o správnych poplatkoch
  16 Sk     ks  
  Aktualizácia II/1   - Obchodný zákonník
- Zákon o obchodnom registri
- Občiansky súdny poriadok
- Zákon o Policajnom zbore
- Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) 
  52 Sk     ks  
  Aktualizácia II/2   - Občiansky súdny poriadok
- Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
- Obchodný zákonník
- Občiansky zákonník
- Zákon NR SR o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších   zákonov  
  40 Sk     ks  
  Aktualizácia II/3   - Zákon o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (1. novela)
- Zákon o reklame (1. novela) 
  30 Sk     ks  
  Aktualizácia II/4   - Trestný zákon
- Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
- Zákon o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
- Zákon o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  42 Sk     ks  
  Aktualizácia II/5   - Občiansky súdny poriadok
- Zákon o Policajnom zbore
- Zákon o ochrane spotrebiteľa
- Zákon o priestupkoch
  42 Sk     ks  
  Aktualizácia III/1   - Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla
- Vyhláška, ktorou sa vykonáva zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú   prevádzkou motorového vozidla
  Upozornenie na zmenu
- Zákon o kolektívnom vyjednávaní  
  18 Sk     ks  
  Aktualizácia III/2   - Vyhláška o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie   29 Sk     ks  
  Aktualizácia IV/1   - Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
- Stavebný zákon
  18 Sk     ks  
  Aktualizácia V/1   - Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností pri výkone práce vo verejnom záujme a o ich zmenách a dopĺňaní
- Zákon o štátnej službe
- Zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov
  43 Sk     ks  
  Aktualizácia V/2   - Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
- Zákon o štátnej službe
- Zákon o krajských úradoch a obvodných úradoch
  29 Sk     ks  
  Aktualizácia VI/1   - Zákon o ochrane ovzdušia a ktorým sa dopĺňa zákon č. 401/1998 Z. z. o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia v znení neskorších predpisov (zákon o ovzduší)
- Zákon o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  29 Sk     ks  
  Aktualizácia VI/2   - Zákon o Environmentálnom fonde
- Vyhláška MŽP SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spracúvaní starých vozidiel
  16 Sk     ks  
  Verejná správa 2007 - odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie  
  č. 1/2007   - Príprava plánov, záväzných nariadení
- Účtovná závierka v jednotlivých organizáciách
- Použitie verejných prostriedkov v nasledujúcom rozpočtovom roku
- Príprava viacročných rozpočtov obcí
- Reforma štátneho účtovníctva a výkazníctva
145 Sk   ks  
  č. 2/2007   - DPH po 1. 1. 2007
- Priznanie k dani z nehnuteľností
- Finančná disciplína - porušenie
- Nezdaniteľné časti základu dane v roku 2007
- Vzdelávací cyklus pre štátnu správu a samosprávu
- Zákon o slobode informácií – uplatňovanie v praxi
- Eurouniálny prepravný trh a pozícia štátnej a verejnej správy
145 Sk   ks  
  č. 3/2007   - Daň z príjmov – novela
- Pravidlá hospodárenia a finančná disciplína
- DPH – odpočet
- Zdaňovanie pozemkov
- Rozpočtové výkazníctvo vo verejnej správe v roku 2007
- Odmeňovanie učiteľov
145 Sk   ks  
  č. 4/2007   - Zákon o kontrole kotlov
- Financovanie škôl
- Porušenie finančnej disciplíny v rozpočtových a príspevkových organizáciach
145 Sk   ks  
  č. 5/2007   - Uzatvorenie výsledkov rozpočtového hospodárenia verejnej správy za rok 2006
- Sankčný systém pri porušení finančnej disciplíny
- Zmeny pracovného pomeru vo verejnom sektore
145 Sk   ks  
  č. 6/2007   - Medzinárodná spolupráca pri správe daní
- Združovanie prostriedkov vo verejnej správe
- Efektívna daňová kontrola
- Koniec pracovného pomeru vo verejnom sektore
- Poplatková povinnosť obce jako žalobcu
145 Sk   ks  
  č. 7/2007   - Správa daní a poplatkov - novela zákona účinná od 1. 9. 2007
- Absolventi škôl a daňový bonus
- Účtovanie úverov
- Pracovný čas vo verejnej službe
- Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
145 Sk   ks  
  č. 8-9/2007   - Kontrola ochrany spotrebiteľa podľa novej právnej úpravy
- Určovanie sadzieb dane z nehnuteľností (základné zásady a pravidlá)
- Piliere pracovnej spokojnosti
- Recyklovateľnosť motorových vozidiel
- Energetická hospodárnosť budov
290 Sk   ks  
  Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále 2007 - mesačník, určený personalistom, mzdovým účtovníkom, audítorom, odborníkom v oblasti práce a miezd, študentom i všetkým, ktorých táto problematika zaujíma. Je tlačený dvojfarebne. Vo farebných poliach pri jednotlivých príspevkoch uvádzame citácie zákonov a dôležité poznámky autorov.  
  č. 1/2007   - Zvýšenie minimálnej mzdy - dopad na platenie ZP a SP
- Dovolenka - právna úprava
- Pracovný poriadok
- Pracovná zmluva a jej náležitosti
- Stravné a stravovanie zamestnancov
- Pracovná disciplína - pojem a obsah
- Ochrana zamestnanca pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa
- Zamestnávanie dôchodcov na pracovnú zmluvu
- Návšteva u lekára v pracovnom čase
135 Sk   ks  
  č. 2/2007   - Zdravotné postenie – základné zmeny v roku 2007
- Dohody o prácach – vykonávaných mimo pracovného pomeru
- Skončenie pracovného pomeru
- Stravovanie v zmysle Zákonníka práce
- Osobitné pracovné podmienky žien
- Zánik práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
- Diskriminácia na pracovisku
- Výkonní a riadiaci pracovníci
135 Sk   ks  
  č. 3/2007   - Pokuty a finančné sankcie
- Povinnosť zamestnávateľa zamestnávať zamestnancov so zdravotným postihnutím
- Nemocenské poistenie študentov a žiakov
- Odstupné a odchodné
- Dovolenky
135 Sk   ks  
  č. 4/2007   - Ústavné práva a slobody v pracovnom práve
- Predzmluvné vzťahy v pracovnom práve
- Platobná neschopnosť zamestnávateľa
- Dovolenka za kalendárny rok
- Zmena obsahu pracovnej zmluvy
- Bezpečnosť a hygiena práce – povinnosti zamestnávateľa
- Konflikty a ich riešenie
135 Sk   ks  
  č. 5/2007   - Daňový bonus komplexne
- Evidencia dochádzky u zamestnávateľa
- Zodpovednosť za škodu v pracovnom práve
- Vzájomné zamestnávanie medzi manželmi
- Mzdové zvýhodnenia v podnikateľskej sfére
- Kolektívne zmluvy
- Pracovnoprávne spory
135 Sk   ks  
  č. 6/2007   - Povinnosti pri ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia - 2006
- Uzatváranie viacerých pracovných pomerov podľa ZP
- Sociálne dávky poskytované štátom
- Výpočet čistej mzdy
- Špecifiká bezpečnosti práce v cestnej doprave
- Ochrana zamestnancov pred hlukom
- Hromadné prepúšťanie
135 Sk   ks  
  č. 7/2007   - Skúšobná doba podľa ZP
- Prenájom pracovných síl z členských štátov EÚ
- Mzda a priemerný zárobok
- Niektoré psychologické aspekty bezpečnosti práce
- Povinosti zamestnávateľa pri pracovnom úraze
- Pravidlá etikety na pracovisku
135 Sk   ks  
  č. 8-9/2007   - Daňový bonus
- Štrajk - právna úprava
- Základné zásady pracovného práva
- Dohoda o sporných nárokoch
- Podpora v nezamestnanosti v EÚ
- Zmena životného minima a daň z príjmov FO
- Priemerný hrubý mesačný príjem
- Protipožiarna ochrana
- Nebezpečenstvá ohrozenia práce vo výškach
- Zásady BOZP pri práci s bremenami
- Firemná kultúra
- Kvalita manažérskych škôl
270 Sk   ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2007 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch  
  č. 1/2007   - Daň z motorových vozidiel
- Vlastníctvo bytov
- Základ dane a daňový bonus u zamestnancov
- Vnútropodniková komunikácia - príčiny zlyhávania
  120 Sk     ks  
  č. 2/2007   - Závierkové a upravujúce závierkové operácie v PÚ
- Praktické príklady z účtovníctva rozpočtových organizácií, príspevkových organizácií, obcí a vyšších územných celkov
- Dovolenky
- Efektívna vnútropodniková komunikácia
  120 Sk     ks  
  č. 3/2007   - Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti
- Daňové priznanie FO za rok 2006
- Zrážky zo mzdy
  120 Sk     ks  
  č. 4/2007   - Kurzové rozdiely v PÚ
- Zákon o službách zamestnanosti
- Daňová exekúcia
- Povinnosti zamestnávateľov pri príjmoch zo závislej činnosti
  120 Sk     ks  
  č. 5/2007   - Zmluvné vzťahy - ekonomické súvislosti
- Škoda na majetku – oprava a technické zhodnotenie
- Podniková sociálne politika
  120 Sk     ks  
  č. 6/2007   - Založenie firmy a súvisiace povinnosti
- Konkurz, zrušenie spoločnosti
  120 Sk     ks  
  č. 7-8/2007   - Účtovné súvzťažnosti
- Zákon o účtovníctve
  240 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2007 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní, účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom...  
  č. 1/2007   - Účtovná závierka 2006
- Vznik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti
- Platenie preddavkov v roku 2007
- Intrastat
- Vratné obaly v účtovníctve podnikateľa
  160 Sk     ks  
  č. 2/2007   - Zákon o starobnom dôchodkovom poistení – novela
- Zákon o sociálnom poistení – novela
- Zákon o sociálnej pomoci – novela

- Manká a škody z pohľadu dane z príjmov
- Účtovanie sociálneho fondu
- Obstaranie dlhodobého majetku z dotácií
- Stravovanie SZČO a zamestnancov
  160 Sk     ks  
  č. 3/2007   - Zákon o účtovníctve – novela
- Postupy účtovania – novela
- Platenie preddavkov FO v roku 2007
- Upravujúce uzávierkové operácie v PÚ
- FO ako účtovná jednotka
- Cestovné kancelárie a DPH
- Daňové plánovanie
- Zdanenie v EÚ – Poľsko
- Občania so zdravotným postihnutím – zamestnávanie
  160 Sk     ks  
  č. 4/2007   - Dodatočné a opravné daňové priznania
- DPH u neplatcov
- Obstaranie automobilu – finančný lízing
- Vzdelávanie zamestnancov
  160 Sk     ks  
  č. 5/2007   - Európske družstvo – nadnárodné podnikanie
- Podiel na zisku a daň z príjmov
- Združenie osôb – účtovný rámec
- Zdravotné poistenie
- Účtovanie Goodwillu
  160 Sk     ks  
  č. 6/2007   - Obchodný zákonník - aktuálne zmeny
- Opravné položky a rezervy
- Daňová kontrola a jej súvislosti
- Osobný automobil v podnikaní
- Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie
  160 Sk     ks  
  č. 7-8/2007   - Skončenie štúdia a daňový bonus
- Obchodný zákonník – aktuálne zmeny
- Automobil v podnikaní z účtovného hadiska
- Rozdelenie zisku a úhrada straty v družstve
- Daňová kontrola a jej súvislosti
  320 Sk     ks  
  1000 riešení 2007 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 1/2007   - Sociálny fond
- Koniec roka v podnikaní za rok 2006
  97 Sk     ks  
  č. 2/2007   - DPH
- s.r.o.
- Daňové náklady
  97 Sk     ks  
  č. 3/2007   - Zmeny v postupoch účtovania pre PÚ
- Daň z nehnuteľností pre rok 2007
- Odvody do zdravotných poisťovní
  97 Sk     ks  
  č. 4/2007   - Technické zhodnotenie hmotného majetku (téma čísla)
- Dane v praxi
- Vedenie účtovníctva
  97 Sk     ks  
  Poradca 2006 - mesačník obsahuje komentáre k zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ...  
  č. 1/2006   - Zákon o zdravotnom poistení - novelizovaný s komentárom
- Zákon o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku - s komentárom - nový zákon
- Zákon o poskytnutí právnej pomoci osobám v hmotnej núdzi - s komentárom - nový zákon

- Daň z príjmov (novela zákona)
- Zdravotné zákony
- Podiely spoločníkov v s.r.o.
- Pozemkové a lesné spoločenstvá - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 2/2006   - Konkurz a reštrukturalizácia - zákon s komentárom
- Cezhraničné zdaňovanie príjmov
- Oslobodenie od dane
- Občiansky súdny poriadok - novela
- Pracovný poriadok - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 3/2006   - Sprostredkovanie poistenia a sprostredkovanie zaistenia
- Rozdiely vo vedení účtovníctva v a.s. a v s.r.o.
- Vypratanie bytu a právo na súdnu ochranu
- Žaloba o nahradenie vyhlásenia vôle na uzavretie zmluvy o prevode bytu
- Rozdelenie spojených obchodných podielov v s.r.o. - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 4/2006   - Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
- Exekučný zákon
- Automobil a DPH
- Ochrana nefajčiarov
- Elektronické podávanie hlásení - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 5-6/2006   - Daň z príjmov - zákon s komentárom
- Zákon o DPH - s komentárom k novele
- Miestne dane - zákon s komentárom k novele

- Novela postupov účtovania
- Účtovná závierka v JÚ a PÚ
- Emisné kvóty - cena s 50% zľavou
96 Sk   ks  
  č. 7/2006   -Zákonník práce
- Vzory pracovno-právnych podaní
- Preddavky na daň z príjmov právnických osôb v roku 2006
- Zmeny postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 8-9/2006   - Zákon o súkromnej bezpečnosti
- Stavebný zákon
- Zákon o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok

- Výsluhový dôchodok a daň z príjmov
- Vyrubovanie a platenie dane z nehnuteľnosti
- Likvidácia obchodnej spoločnosti
- Koncesionárske poplatky
- Osobitná zodpovednosť zamestnanca za škodu - cena s 50% zľavou
96 Sk   ks  
  č. 10/2006   - Zákon o dani z pridanej hodnoty
- Stravovanie fyzických osôb - podnikateľov
- Možnosti podania dodatočného daňového priznania
- Dotácie podnikateľom v podvojnom účtovníctve
- Ako ušetriť financie? - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 11/2006   - Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
- Zákon o inšpekcii práce

- Hlavné termíny ročného zúčtovania poistného za rok 2006
- Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov a jeho dôsledky
- Ochrana zamestnancov pred hlukom - cena s 50% zľavou
48 Sk   ks  
  č. 12-13/2006   - Zákon o verejnom obstarávaní
- Zákon o verejnom zdravotníctve
- Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného majetku
- Sociálny fond v jednoduchom účtovníctve
- Osvetlenie na pracovisku
- Možnosti nápravy rozhodnutí správnych orgánov - cena s 50% zľavou
96 Sk   ks  
  Poradca Extra 2006 - príloha mesačníka Poradca pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú správu  
  1/2006 VS     Osobitosti účtovníctva obcí a vyšších územných celkov     28 Sk     ks  
  1/2006 JÚ     Účtovanie škody a manká v JÚ     20 Sk     ks  
  1/2006 PÚ     Účtovanie škody a manká v PÚ     20 Sk     ks  
  2/2006 VS     Rozpočtové pravidlá verejnej správy     45 Sk     ks  
  3/2006 VS     Zmeny postupov účtovania, Účtovanie výnosov a nákladov     30 Sk     ks  
  3/2006 JÚ     Účtovanie zahraničných faktúr     18 Sk     ks  
  4/2006 PÚ     Lízing v podvojnom účtovníctve v roku 2006     24 Sk     ks  
  4/2006 JÚ     Lízing v jednoduchom účtovníctve v roku 2006     22 Sk     ks  
  4/2006 VS     Aplikácia postupov účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky     22 Sk     ks  
  Verejná správa 2006 - odborný dvojfarebný časopis pre školy, úrady, obce, kultúru, zdravotníctvo, rozpočtové, príspevkové, neziskové organizácie  
  október/2006   - Sociálne poistenie - novela zákona k 31. 10. 2006
- Zdaňovanie nehnuteľností - zmeny platné od roku 2007
- Dlhodobý majetok - financovanie z rozpočtu obce
- Kurzové rozdiely v účtovníctve obcí a rozpočtových organizácií
145 Sk   ks  
  Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 - mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v príkladoch  
  DÚVaP č. 1/2006   - Rozdeľovanie zisku a úhrada straty
- Pracovné podmienky a podpora občanov so zdravotným postihnutím - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 2/2006   - Medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a zákon o dani z príjmov
- Starobný dôchodca v ekonomických súvislostiach
- Osobnosť na pracovisku - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 3-4/2006   - Mzdy po novom v roku 2006
- Motivácia zamestnancov na pracovisku - cena s 50% zľavou
120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 5/2006   - Rezervy a opravné položky
- Aktívne opatrenia na trhu práce - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 6-7/2006   - Automobil v podnikaní
- Dávky sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky
- Riadenia vlastného času - cena s 50% zľavou
120 Sk     ks  
  DÚVaP č. 8/2006   - Rozdiely medzi vedením účtovníctva podľa IAS a našich právnych noriem - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 9/2006   - Dlhodobý a krátkodobý finančný majetok
- BOZP
- Pracovná disciplína
- Efektívne prezentovanie - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 10/2006   - Odpisy
- Práce vykonávané mimo pracovného pomeru
- Efektívne prezentovanie - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 11/2006   - Rozdiely vybraných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia
- Práce vykonávané mimo pracovného pomeru
- Ochrana osobných údajov
- Efektívne prezentovanie - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  DÚVaP č. 12/2006   - Cestovné náhrady
- Kolektívne vyjednávanie a príprava kolektívnych zmlúv na rok 2007
- Všeobecné ustanovenia pracovného práva
- Pracovné úlohy – ako na ne - cena s 50% zľavou
60 Sk     ks  
  Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní, účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom...  
  DUO č. 1/2006   - Daň z príjmov - novela zákona
- Daň z pridanej hodnoty - novela zákona
- Miestne dane - novela zákona
- Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- Oceňovanie automobilu pri zaraďovaní do obchodného majetku
- Daňový bonus
- Podnikanie v rámci EÚ - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 2/2006   - Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2005
- Automobil a DPH
- Účtovná závierka 2005
- Rozvrhnutie pracovného času
- Zodpovednosť zamestnanca za škodu
- Pružný pracovný čas - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 3/2006   - Nezdaniteľné časti základu dane komplexne
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Daňová kontrola
- Dovoz tovaru a spotrebná daň - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 4/2006   - Zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti zrážkovou daňou
- Odcudzenie majetku FO z pohľadu ZDP
- Uplatnenie daňových výdavkov u podnikateľov
- Dopredaj SBL označeného kontrolnou páskou
- Zmeny postupov účtovania v JÚ a PÚ
- Stravné pri zahraničnej pracovnej ceste
- Doplnkové zdroje z rozpočtu EÚ - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 5/2006   - Nočná práca a jej odmeňovanie
- Účtovanie finančného prenájmu
- Stála prevádzkareň - účtovný aspekt
- Automobil a DPH
- Zamestnanec a dovolenka - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 6-7/2006   - Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia
- Vyradenie majetku ZDP
- Úroky a medzinárodné zdaňovanie
- Skončenie pracovného pomeru
- Cestovné náhrady - častá zmena pracoviska
- Komunikácia na schôdzach a obchodných strestnutiach - cena s 50% zľavou
160 Sk     ks  
  DUO č. 8/2006   - Absolventi škôl a daňový bonus
- Aktivácia v PÚ
- Obstaranie dlhodobého hmotného majetku
- Odklad platenia a povolenia splátok
- Pracovná disciplína
- Odmeny a náhrady za pracovnú pohotovosť
- Práca nadčas a jej odmeňovanie
- Mailovanie - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 9/2006   - Zmeny v sociálnom poistení
- Krádež a daňové vysporiadanie
- Účtovanie bankových úverov
- Riadne a mimoriadne opravné prostriedky
- Pracovné podmienky
- Dlhodobý hmotný majetok - odpisovanie - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 10/2006   - Registrovaný pracovný úraz
- Minimálna mzda zvýšenie od 1. 10. 2006
- Technické zhodnotenie hmotného majetku
- Zmluvné pokuty
- Subjekty verejnej správy
- Dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inej FO, PO - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 11/2006   - OUTSOURCING – pozitíva a negatíva
- Poistné plnenia v kontexte ZDP
- Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u fyzických osôb
- SR a medzinárodné daňové vzťahy
- Čas strávený na pracovnej ceste - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  DUO č. 12/2006   - Spôsob odpočítavania daňovej straty
- Ročné zúčtovanie DPH
- Inventarizácia majetku a záväzkov
- Rozpočtové pravidlá verejnej správy
- Peňažné a nepeňažné príjmy zamestnancov
- Zahraničné závislé osoby a úprava základu dane - cena s 50% zľavou
80 Sk     ks  
  1000 riešení 2006 - vychádza už ako dvojmesačník  
  č. 1/2006   - Koniec roka 2005 v podnikaní - cena s 40% zľavou   58 Sk     ks  
  č. 2/2006   - Vyrovnanie ročnej daňovej povinnosti právnických osôb - cena s 40% zľavou   58 Sk     ks  
  č. 3/2006   téma čísla : Pracovno-právne vzťahy
- Mzdy, odvodové povinnosti, poistné
- Stravovanie, stravné lístky
- Sociálny fond
- Účtovanie v zmysle postupov účtovania v PÚ od 1. 1. 2006
- DPH
- Daň z príjmov - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  č. 4/2006   téma čísla : Pohľadávky
- DPH
- Daň z príjmov
- Nehnuteľnosti
- Pracovnoprávne vzťahy
- Živnostenské podnikanie
- S.r.o. - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  č. 5/2006   téma čísla : Cestovné náhrady, daň z motorových vozidiel
- DPH
- Daň z príjmov
- Účtovné prípady v JÚ a PÚ
- Nehnuteľnosti v podnikaní - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  č. 6/2006   téma čísla : Lízing z účtovného a daňového hľadiska
- Odvodové povinnosti po novele
- Daň z príjmov
- S.r.o.
- Daň z nehnuteľnosti - cena s 40% zľavou
58 Sk     ks  
  Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo formáte A6  
  Zákon o súkromnej bezpečnosti    - Odborná spôsobilosť
 - Štátny dozor a kontrola
 - Strážna služba
 - Detektívna služba
 - Vlastná ochrana
 - Technická služba
 - Udelenie licencie
  40 Sk     ks  
  Veselo i vážne
  Čas pre malého človeka         85 Sk     ks  
  Murphyho zrnká         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II         95 Sk     ks  
  Murphyho zrnká II (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´01         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´02         48 Sk     ks  
  Murphyho zákony ´03         48 Sk     ks  
  Murphyho železné zákony         42 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla         95 Sk     ks  
  Myšlienky bez cla (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti         95 Sk     ks  
  Zrnká hlúposti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká hriechu         95 Sk     ks  
  Zrnká hriechu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká lásky         95 Sk     ks  
  Zrnká lásky (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti         95 Sk     ks  
  Zrnká múdrosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká odvahy         95 Sk     ks  
  Zrnká odvahy (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká šťastia         95 Sk     ks  
  Zrnká šťastia (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu         95 Sk     ks  
  Zrnká úsmevu (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti         95 Sk     ks  
  Zrnká ženskosti (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká mladosti         95 Sk     ks  
  Zrnká mladosti (koža)         320 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony         95 Sk     ks  
  Murphyho večné zákony (koža)         320 Sk     ks  
  Murphy - Ekonóm minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Knižné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Stavebné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho Vianočné minizrnká         25 Sk     ks  
  Murphyho zákonník         95 Sk     ks  
  Murphyho zákonník (koža)         320 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  95 Sk     ks  
  Zrnká strachu a odvahy (koža)   - Odvaha je niekedy jediným spôsobom ako sa uživiť
- Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá dosiahnuť len vzájomným pochopením.
  320 Sk     ks  
  Murphy v bájkach   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     95 Sk     ks  
  Murphy v bájkach (koža)   "Odmalička zo všetkých strán do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu. Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno aj život..."( Z predhovoru ku knihe)     320 Sk     ks  
  Minizrnká pohody        25 Sk     ks  
  Murphyho zbierka zákonov Človek, ako sa aj na korunu tvorstva patrí, má viacero vlastností, ktoré ostatným tvorom chýbajú. Napríklad sa vie vyhovárať, ak niečo pobabre. Vyhovárať sa dá prakticky na všetko – na počasie, vládu, boha, prírodu i osud. Vyhovárať sa na niečo tak človeku vzdialené ako je vláda alebo boh je síce pohodlné, ale, keďže to robí každý, málo originálne. Oveľa lepšie, je vyhovárať sa na zákon: „ Ja nič, ja muzikant, na vine je zákon.“ O zákonoch, sú všeobecne známe dve veci: že sú hlúpe a že za ich nerešpektovanie, ak človeku na to prídu, je basa.- možnosť uplatnenia 50 Sk zľavy

  95 Sk     ks  
  Monotématika
  Vzory zmlúv, žalôb a podaní + CD   r.vydania 2006 editovateľné.
V publikácii je obsiahnutý čo najširší okruh vzťahov, do ktorých vstupujú občania v každodennej praxi. Nájdete v nej nielen tradičné vzory a podania podľa Občianskeho a Obchodného zákonníka a Zákonníka práce, ale aj vzory podaní a rozhodnutí podľa stavebného zákon, daňových zákonov a rozhodnutia orgánov štátnej správy.
  535 Sk     ks  
  Daňové výdavky 2007
  r.vydania 2007  
- Uplatňovanie daňových výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne predpisy.   170 Sk     ks  
  Živnostenské minimum   podnikateľa  

- A5/176 strán - cena s 50% zľavou

70 Sk   ks  
  Účtovná závierka za r. 2005  

- štátna správa, samospráva, neziskové účtovné jednotky - A5/176 strán - cena s 50% zľavou

85 Sk   ks  
  Súvzťažnosti
  r.vydania 2004  

- pre verejnú správu
- rozpočtové a príspevkové organizácie
- vyššie územné celky - cena s 50% zľavou


130 Sk
  ks  
  Výkladový slovník podnikateľa -   ekonomický  

Slovník má pomôcť podnikateľom, pracovníkom v hospodárskej praxi a študentom stredných či vysokých škôl rýchlo sa orientovať v ekonomických pojmoch, s ktorými sa často stretávajú a ktoré vyžadujú časovo náročné hľadanie v odbornej literatúre- cena s 50% zľavou


95 Sk
  ks  
  Právna rukoväť pre každého,   zvlášť pre študentov   - Autor primerane zjednodušil a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými anekdotami. - cena s 50% zľavou     70 Sk     ks  
  Ústava EU   - Zmluva o Ústave pre Európu - cena s 50% zľavou     47,50 Sk     ks  
  Predsúdne konanie a trestný   poriadok   Táto publikácia si dala za cieľ podrobne rozviesť všetky činnosti práce prokurátora, vyšetrovateľa ako aj policajného orgánu v prípravnom konaní, od prijatia trestného oznámenia, jeho právneho posúdenia a rozhodnutia o ňom pred začatím trestného stíhania postupom podľa § 197 ako aj činnosť týchto orgánov postupom podľa § 199 ods. 1 ( začatím trestného stíhania), ktorým úkonom sa začína prípravné konanie, až po úkony, ktorými sa prípravné konanie ukončuje.
Vzhľadom k podrobnému komentovaniu jednotlivých ustanovení týkajúcich sa celého predsúdneho konania, publikácia je predovšetkým určená prokurátorom, vyšetrovateľom, policajným orgánom, ale aj sudcom pre prípravné konanie, advokátom. - cena s 50% zľavou  
  60 Sk     ks  
  Súvzťažnosti pre neziskové   organizácie   formát A5/160 strán - cena s 50% zľavou     95 Sk     ks  
  Pracovnoprávny slovník pre prax formát A5/120 strán - cena s 50% zľavou     50 Sk     ks  
  Poradca deťom
  Sto zvieratiek v hádankách   Knižka hádaniek z oblasti živočíšnej ríše je určená deťom od 5 do 9 rokov. V obrázkovej galérii sa deti zoznámia so sto farebne ilustrovanými zvieratkami.   80 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky   Knižka dáva priestor dieťaťu formou hry a riešením veku primeraných problémových situácií zoznámiť sa so základnými matematickými pojmami a vzťahmi, geometrickými tvarmi, základnými a radovými číslovkami.   140 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky I.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  S pastelkou v kráľovstve   matematiky II.   Pracovné zošity hravou formou zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ a školských kluboch.   43 Sk     ks  
  Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika I.   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   36 Sk     ks  
  Dobrodružstvá žiačika   Mudráčika II.   Pracovné zošity deťom mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu, fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách, krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú.   34 Sk     ks  
  Pastelkami čarujem   Pracovný zošit postupne pomáha deťom objavovať krásu písaných tvarov od kreslenia čiar, kruhov ku slučkám.. U detí sa tak rozvíjajú prirodzeným spôsobom grafomotorické zručnosti.   27 Sk     ks  
  Kreslím a maľujem   V pracovnom zošite si deti tvary z prvého zošita zopakujú v náročnejšej forme. Ďalej rozvíjajú grafomotorické zručnosti a vytvárajú si kladný postoj k písaniu.   36 Sk     ks  
  Hovoriace písmená a slabiky   V knižke sa deti stretávajú s personifikovanými písmenkami abecedy, malými bytosťami, ktoré sa s deťmi rozprávajú. Pretože "písmenkových kamarátov" ochotne prijímajú aj celkom malé deti, vytvárajú tak kladný vzťah dieťaťa k znakom, čítaniu a vzdelávaniu. Deti sa presvedčia o tom, že s písmenkami sa dá aj zaujímavo hrať. V riekankách sa stretnú nielen s písmenkami, ale aj s jednoduchými slabikami.   75 Sk     ks  
  Pexeso - Kráľovstvo matematiky Spoznávanie arabských a rímskych číslic, základné geometrické tvary.   16 Sk     ks  
  Pexeso - Abeceda   Písmenká so slovenskými, českými i anglickými výrazmi.   19 Sk     ks  
  Kúzlenie s hádankami   Hádanky a riekanky o veciach okolo nás pre 5 - 9-ročné deti.   80 Sk     ks  
  Veselá matematika
   pre malého školáka
 
Pracovný zošit - rozvíjanie grafomotorických zručností pre 5-7 ročné deti, (A4, 24 strán, plnofarebný)   38 Sk     ks  
  Malý rytier + omaľovánka   Pracovný zošit je určený 5 až 10-ročným deťom a taktiež pedagógom, rodičom a starým rodičom. Pozývame vás na výlet do „rytierskych časov“. Navštívite hrady, zámky a jaskyne, stretnete sa s rytiermi, princeznami, ale i s kráľmi a rôznymi zvieratkami. To všetko vďaka šiestim zveršovaným a upraveným povestiam, ktoré sú vybrané z mnohých českých, slovenských a francúzskych povestí.   42 Sk     ks  

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefón:
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
  (041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
 
E-mail:   Fax:
poradca@i-poradca.sk   (041) 56 52 659
 
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke
www.i-poradca.sk.

Tieto emailové noviny Vám boli doručené výhradne na základe žiadosti o zasielanie emailových novín. V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadali(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ na adresu noviny@i-poradca.sk. Následne budete vyradený(á) z databázy príjemcov emailových novín.

 

 
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2007
Untitled Page