|
Dodanie a nájom nehnuteľnosti z pohľadu DPH - téma novín |
Dodanie a nájom nehnuteľnosti alebo jej časti sa v kontexte s daňou z pridanej hodnoty považuje za oslobodené zdaniteľné plnenie, avšak len za predpokladu splnenia ustanovených podmienok. Aj z tohto dôvodu býva aplikácia správneho daňového režimu na zdaniteľné obchody tohto charakteru v praxi častokrát sprevádzaná nejasnosťami.
Dodanie stavby alebo jej časti
Na základe § 38 ods.1 zákona č. 222/ 2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. (ďalej iba "ZDPH") sa toto oslobodenie týka dodania stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, ak je toto dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, po ktorej bolo prvýkrát povolené užívanie stavby. Z uvedeného jasne vyplýva, že pre správne uplatnenie dane je rozhodujúca kolaudácia stavby, na základe ktorej bolo prvýkrát povolené užívanie stavby. Dodanie stavby do piatich rokov od takejto kolaudácie je zdaňované.
V prípade dodania stavby, na ktorej bola vykonaná rekonštrukcia, je pre účely oslobodenia od dane potrebné vychádzať z toho, či uplynulo päťročné obdobie od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby. T.j., že ak na stavbe bola vykonaná rekonštrukcia, z ktorej vyplynula ďalšia kolaudácia, pri posudzovaní oslobodenia od dane sa táto kolaudácia do úvahy brať nebude.
Platiteľovi dane zákon o ZDPH umožňuje rozhodnúť sa, že dodanie stavby alebo jej časti alebo stavby spolu so stavebným pozemkom, na ktorom stojí a ktoré spĺňajú podmienky pre oslobodenie od dane, bude zdaňovať.
Dodanie pozemku
Oslobodenie od dane sa podľa § 38 ods.2 ZDPH vzťahuje aj na dodanie pozemku s výnimkou dodania stavebného pozemku. Stavebný pozemok je oslobodený od dane len za predpokladu, ak sa dodáva spolu so stavbou, ktorá je po 5 rokoch od prvej kolaudácie. Stavebný pozemok dodávaný so stavbou sa totiž posudzuje rovnako ako stavba. Ak je oslobodené dodanie stavby, je oslobodený aj stavebný pozemok. Ak sa stavba zdaňuje, rovnako sa zdaňuje aj pozemok. Ak sa stavebný pozemok dodáva samostatne, na jeho dodanie sa nevzťahuje oslobodenie od dane, t.j. podlieha dani. Pre úplnosť je nutné uviesť, že podľa § 43h zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) sa stavebným pozemkom rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
Nájom nehnuteľnosti alebo jej časti
Oslobodenie od dane sa podľa § 38 ods.3 ZDPH vzťahuje aj na nájom nehnuteľnosti alebo jej časti okrem výnimiek uvedených v spomínanom ustanovení zákona o DPH. Z hľadiska uplatňovania dane sa rovnako ako prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti posudzuje aj podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti. Podľa § 666 Občianskeho zákonníka je totiž nájomca oprávnený dať predmet nájmu do podnájmu (ďalšieho nájmu), ak zmluva neurčuje inak. Rozhodnúť sa, že prenájom nehnuteľnosti alebo jej časti nebude oslobodený, môže platiteľ len v prípade, že prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi. Pri prenájme aj podnájme nehnuteľnosti alebo jej časti neplatiteľovi nie je možnosť rozhodovania a prenájom alebo podnájom bude vždy od dane oslobodený.
Ak sa platiteľ rozhodne prenájom zdaňovať, nemusí tak urobiť voči všetkým platiteľom, ktorým prenajíma nehnuteľnosť, ako to bolo ustanovené v zákone č. 289/1995 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov platnom do 30. 4. 2004. Možno tiež konštatovať, že pre prenajímateľa bude výhodnejšie zdaňovať nájom nehnuteľnosti, pretože nemusí z prijatých tovarov a služieb "krátiť" daň na vstupe koeficientom. Ak by použil obidva režimy, t.j. voči niektorým platiteľom by k prenájmu uplatnil daň a voči niektorým platiteľom by ho oslobodil, mal by povinnosť postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50 ZDPH. Používanie obidvoch režimov je z hľadiska uplatňovania odpočtov dane z praktického aspektu komplikovanejšie, a to zo spomínaného dôvodu krátenia dane na vstupe.
Výnimky z oslobodenia od DPH pri nájme nehnuteľnosti alebo jej časti
Podľa § 38 ods. 3 zákona o DPH od dane nie je možné oslobodiť nájom nehnuteľností alebo jej časti v nasledujúcich prípadoch, ak ide o nájom:
- v ubytovacích zariadeniach (t.j. ubytovacie služby), pričom ubytovacím zariadením je pre tieto účely potrebné chápať hotel, motel, botel, penzión, turistickú ubytovňu alebo chatu, kemping ako aj ubytovanie v súkromí. Cieľom tohto ustanovenia je rozlíšiť nájom nehnuteľnosti alebo jej časti od ubytovacích služieb. Ubytovanie vo vyššie uvedených zariadeniach je vždy zdaňované 19 %-nou sadzbou DPH,
- priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
- trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
- bezpečnostných schránok.
Služby majúce charakter uvedený v bod. 2 až 4 sú vždy zdaňované 19 %-nou sadzbou DPH.
Zdržanie sa konania a strpenie konania alebo stavu versus nehnuteľnosti
Zdržanie sa konania alebo strpenie konania alebo stavu sa považuje za zdaniteľný obchod len v prípade, ak za takúto nečinnosť, resp. strpenie určitého konania alebo stavu bude medzi zmluvnými stranami dohodnutá odplata. Uvedené vyplýva z ustanovenia § 9 ods.1 písm. c) ZDPH. V súvislosti s nehnuteľnosťami ide v praxi najmä o vzťahy vyplývajúce z vecného bremena.
Použitie alebo využitie stavby alebo nehnuteľnosti na osobnú potrebu
Aj keď zdaniteľné obchody uskutočňuje podnikateľ spravidla voči inej osobe, nie je vylúčené, že podnikateľ - fyzická osoba nehnuteľnosť alebo stavbu, ktoré má zahrnuté vo svojom obchodnom majetku, použije pre svoju osobnú potrebu.
Dodanie a nájom nehnuteľností a úprava odpočítanej dane
Na účely ZDPH sa budovy, stavebné pozemky, byty, nebytové priestory, ako aj rekonštrukcia, nadstavba, prístavba budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa zákona č. 50/1976 Zb., považujú podľa § 54 ods.2 ZDPH za tzv. investičný majetok. Na uvedené typy investičného majetku sa vzťahuje desaťročné obdobie na vykonanie úpravy odpočítanej dane pri zmene účelu použitia. Toto obdobie začína plynúť v roku, kedy bol takýto investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá uvedený investičný majetok pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá stavbu. Uvedený princíp sa použije aj v prípade rekonštrukcie, prístavby, nadstavby budovy, bytu alebo nebytového priestoru. Ak napr. platiteľ predá zrekonštruovanú stavbu s oslobodením od dane, pričom pri rekonštrukcii uplatňoval odpočítanie dane, musí odpočítanú daň upraviť podľa § 54 ZDPH. Úpravu odpočítanej dane vykoná v roku, v ktorom zrekonštruovanú stavbu predal.
Príjmy z dodania a nájmu nehnuteľností v kontexte s obratom
Vychádzajúc z ustanovenia § 4 ods.9 ZDPH sa obratom na účely DPH rozumejú príjmy a výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb s výnimkou výnosov (príjmov) z tovarov a služieb oslobodených od dane podľa § 28 až 36 ZDPH a podľa § 40 až 42 ZDPH. Ustanovenie § 38 ZDPH sa v citovanej výnimke nenachádza. V tejto súvislosti treba uviesť, že do obratu na účely registrácie k DPH sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku. Výnosy (príjmy) za dodanie a nájom nehnuteľnosti alebo jej časti podľa § 38 ZDPH tak vchádzajú na účely tohto zákona do obratu. Do obratu vchádzajú nielen výnosy (príjmy) za dodanie a nájom nehnuteľnosti alebo jej časti, ktoré sa platiteľ rozhodol zdaňovať, ale aj výnosy (príjmy) za dodanie a nájom nehnuteľnosti alebo jej časti, ktoré sú od dane oslobodené.
Miesto dodania nehnuteľnosti
Podľa § 13 ods. 1 písm. c) ZDPH je miestom pri dodaní stavby alebo jej časti ako aj pozemku vrátane stavebného pozemku miesto, kde sa tieto nachádzajú. Ak sa nehnuteľnosť nachádza na území SR, miestom dodania je vždy tuzemsko a dodanie podlieha ZDPH. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v zahraničí, ZDPH sa na jej prevod nevzťahuje. Ak platiteľ prenajíma nehnuteľnosť v SR osobe identifikovanej pre daň z iného členského štátu, miestom dodania služby (nájmu) je podľa § 15 ods. 2 ZDPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, v tomto prípade SR. Daňová povinnosť vznikne platiteľovi v SR. Ak by slovenský platiteľ prenajímal svoju nehnuteľnosť v inom členskom štáte, miestom dodania tejto služby je tiež miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. iný členský štát a daňová povinnosť vznikne podľa práva iného členského štátu.
Vznik daňovej povinnosti pri dodaní a nájme nehnuteľnosti alebo jej časti
Dodanie nehnuteľnosti a dodanie stavby sa podľa § 8 ods. 1 ZDPH považuje za dodanie tovaru, pri ktorom vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1 ZDPH dňom dodania tovaru. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľnosti alebo deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľnosti.
Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. V tejto súvislosti treba poznamenať, že v praxi nie sú ojedinelé prípady, keď sa stavba na základe uvedenej zmluvy dodáva po častiach. Ide o tzv. čiastkové dodanie tovaru. Tovar (stavba dodávaná po častiach) sa považuje za dodaný podľa § 19 ods. 3 ZDPH najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za čiastkovo dodávaný tovar vzťahuje.
Nájom nehnuteľnosti je na účely ZDPH službou. Daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 vzniká dňom dodania služby. V prípade nájmu nehnuteľnosti sa obvykle jedná o opakované dodanie služby. Podľa § 19 ods. 3 ZDPH, ak sa dodanie služby uskutočňuje opakovane, služba sa považuje za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane dodávanú službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.
Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, podľa § 19 ods. 4 ZDPH vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby. To ustanovenie sa vzťahuje aj na prípady dodania nehnuteľnosti alebo jej časti a nájmu nehnuteľnosti alebo jej časti.
(Ján Mintál - DUO 8/2006)
|
|
|
PREDAJ BYTU A OSLOBODENIE OD DPH
Spoločnosť s.r.o. predala v roku 2005 inému platiteľovi byt v bytovom dome. V danom prípade je možné uplatniť oslobodenie od DPH, aj keď zákon o DPH v rámci § 38 byty nespomína.
Je pravda, že pojem "stavba" nie je na účely zákona o dani z pridanej hodnoty definovaná. Zo samotného znenia § 38 ods. 1 však vyplýva, že toto ustanovenie sa vzťahuje na stavby, ktoré sú považované za nehnuteľnosť v zmysle Občianskeho zákonníka, na stavby, ktoré sú pevne spojené základmi so zemou. Časťou stavby na účely § 38 ods. 1 ZDPH je potrebné rozumieť aj byty a nebytové priestory, ktoré tvoria reálnu časť stavby. Takže pri predaji bytov alebo nebytových priestorov sa uplatní oslobodenie od dane, ak od ich prvej kolaudácie uplynulo 5 rokov.
PREDAJ STAVBY 5 ROKOV PO PRVEJ KOLAUDÁCII
Budova bola prvýkrát skolaudovaná v apríli 2000. V roku 2005 podnikateľ - platiteľ DPH, ktorý mal túto budovu zaradenú v obchodnom majetku zrekonštruoval, pričom po ukončení rekonštrukcie bola potrebná ďalšia kolaudácia. Podnikateľ sa rozhodol, že stavbu predá v auguste 2006.
Keďže už v roku 2005 uplynulo 5 rokov od prvej kolaudácie predmetnej stavby, podnikateľ pri jej predaji v auguste 2006 splní podmienku pre oslobodenie od dane. Ak sa nerozhodne inak, bude tento zdaniteľný obchod oslobodený od DPH.
DODANIE ALEBO NÁJOM NEHNUTEĽNOSTI A UPLATNENIE DPH
Platiteľ dane sa môže pri dodaní nehnuteľnosti skolaudovanej pred 7 rokmi inému platiteľovi rovnako ako v prípade nájmu nehnuteľnosti rozhodnúť, že uvedený obchod bude podliehať DPH.
Zákon o DPH túto možnosť obsahuje v rámci poslednej vety ustanovenia § 38 ods.1. Znenie otázky však nie je celkom správne v tom, že pri dodaní nehnuteľnosti na rozdiel od úpravy nájmu nehnuteľnosti alebo jej časti sa platiteľ môže rozhodnúť o uplatnení DPH nielen v prípade, ak túto nehnuteľnosť dodáva inému platiteľovi, ale aj neplatiteľovi.
ZDANITEĽNÉ PLNENIE A POSKYTOVANIE SLUŽIEB
Spoločnosť BETA, a.s. (platiteľ dane) vlastní pozemok. Cez tento pozemok v určitom čase musia pravidelne prechádzať nákladné automobily spoločnosti ALFA, s.r.o. Za toto povolenie platí spoločnosť ALFA, s.r.o. spoločnosti BETA, a.s. 5 000 Sk mesačne.
V danom prípade je konanie spoločnosti BETA, a.s. potrebné považovať voči spoločnosti ALFA, s.r.o. za odplatnú službu v prospech inej osoby, pretože ide o strpenie popísaného stavu (prejazdu vozidiel). To zn., že na účely ZDPH ide o zdaniteľné plnenie - poskytnutie služby.
Odpovede vypracoval:
(Ján Mintál - DUO 8/2006)
|
|
|
O PODNIKANÍ VESELO I VÁŽNE |
* Podnikanie dáva človeku ilúziu moci, nezávislosti a bohatstva, ale zbavuje ho priateľov.
* Aj keď na prvý raz nedosiahnete úspech, neznamená to, že ste podnikaním nič nezískali.
* Predstavujte si, že všetko môžete a všetko dokážete. Potom jednoducho choďte a urobte to.
* Nedovoľte aby vaše rozhodnutia ovplyvňovali názory iba jedného človeka.
(Zrnká múdrosti)
|
|
|
PRÍSPEVOK NA DOPRAVU ZO SOCIÁLNEHO FONDU
Poslaneckou novelou zákona o sociálnom fonde (zákon č. 313/2005 Z. z.) sa od septembra minulého roku zvýšil limit maximálnej výšky priemerného zárobku zamestnanca, ako jednej z viacerých podmienok, aby zamestnancovi vznikol právny nárok na príspevok na dopravu zo sociálneho fondu zo 7 000 Sk mesačne na dvojnásobok sumy životného minima, t.j. v súčasnosti 9 960 Sk mesačne.
Pokiaľ bol nárok na príspevok limitovaný priemerným zárobkom zamestnanca nepresahujúcim sumu 7 000 Sk mesačne, okruh oprávnených zamestnancov bol veľmi malý. Veď minimálna mzda v tom čase predstavovala 6 500 Sk, takže počet zamestnancov, ktorí by spĺňali všetky ustanovené podmienky pre vznik právneho nároku na príspevok bol mizivý.
Aj keď novelou nedošlo k zmenám v okruhu zamestnávateľov ani v kategórii zamestnancov, vzhľadom na zvýšenie spodnej hranice pre vznik nároku sa zväčšil počet osôb, ktorým vzniká nárok na príspevok. Nejasnosti nie sú ani tak v interpretácii kritérií pre vznik nároku zamestnanca na príspevok, ale skôr v okruhu zamestnávateľov, ktorí sú povinní tento príspevok poskytovať.
Zdá sa však, že zatiaľ posledná novela zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde… v znení neskorších predpisov (ďalej "zákon o sociálnom fonde") v súvislosti s úpravou nárokov niektorých zamestnancov na príspevok zo sociálneho fondu na dopravu do zamestnania a späť vyplavila na povrch viacero nejasností, ktoré sa týkajú povinnosti tvoriť ďalší prídel najmä u zamestnávateľov tzv. nepodnikateľskej sféry.
1. Tvorba sociálneho fondu
Sociálny fond povinne tvorí každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva aspoň 1 zamestnanca v pracovnom alebo služobnom pomere vrátane štátno-zamestnaneckého pomeru. Celkový úhrn tvorby sociálneho fondu sa skladá z:
- povinného prídelu vo výške najmenej 0,6 % základu; ak zamestnávateľ plní zákonom ustanovené podmienky, je možné v kolektívnej zmluve dohodnúť povinný prídel až do výšky 1 % základu,
- prídelu, ktorého maximálna výška je 0,5 % základu,
- ďalších zdrojov, ktorými môžu byť rôzne dary, dotácie, príspevky do fondu, ale aj použiteľný zisk, z ktorého môže zamestnávateľ do sociálneho fondu prispievať.
Príspevok na dopravu, ktorého úprava nárokov bola predmetom novely, sa týka výlučne prídelu tu uvedenom pod písm. b). Keďže tento prídel v zákone o sociálnom fonde nemá prívlastok "povinný", ani nie je možné použiť slovo "nepovinný" (povinnosť tvoriť tento zdroj sociálneho fondu vyplýva zo zákona), budeme tento prídel nazývať ďalší prídel do sociálneho fondu.
2. Ako sa tvorí ďalší prídel do sociálneho fondu
Ďalší prídel obmedzený maximálnym podielom 0,5 % základu sa tvorí dvomi spôsobmi:
- Zamestnávateľ, ktorý má uzavretú kolektívnu zmluvu, môže v nej dohodnúť tvorbu ďalšieho prídelu i spôsob jeho použitia. Takýto zamestnávateľ, ak splnil zákonom ustanovené podmienky, môže v kolektívnej zmluve dohodnúť nielen vyššiu tvorbu povinného prídelu (až do 1 % základu), ale aj tvorbu a použitie tohto ďalšieho prídelu do sociálneho fondu podľa § 3 ods. 1 písm. b) bod 1 zákona o sociálnom fonde (ďalej len "podľa 1. bodu"), najviac vo výške 0,5 % základu. Spravidla sa pri použití sociálneho fondu už nerozlišuje povinný a ďalší prídel, ale v kolektívnej zmluve sa rozpočtujú celkové príjmy a výdavky sociálneho fondu v objeme zodpovedajúcom celkovej tvorbe sociálneho fondu.
- V prípade zamestnávateľa, ktorý nemá kolektívnu zmluvu alebo v nej nemá dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bod 2 zákona o sociálnom fonde (ďalej len "podľa 2. bodu"), je povinný tvoriť ďalší prídel výlučne na účely poskytnutia príspevku na dopravu tým zamestnancom, ktorí splnia zákonom ustanovené podmienky pre vznik nároku na príspevok. Aj tento ďalší prídel je ohraničený sumou zodpovedajúcou najviac 0,5 % základu.
Čo je však dôležité, tieto dva spôsoby tvorby ďalšieho prídelu sa navzájom vylučujú a nie je ich možné kombinovať. Buď sa ďalší prídel dohodne v kolektívnej zmluve podľa 1. bodu alebo ho zamestnávateľ musí tvoriť podľa 2. bodu a použiť ho taxatívne určeným spôsobom, t.j. na príspevok na úhradu výdavkov na dopravu.
Tento záver vyplýva z použitej vylučovacej spojky "alebo" a skutočnosti, že ďalší prídel je pri obidvoch spôsoboch tvorby obmedzený maximálnou tvorbou vo výške 0,5 % základu.
Prakticky to znamená, že ak je dohodnutý ďalší prídel podľa 1. bodu v kolektívnej zmluve hoci len vo výške napríklad 0,05 % základu, zamestnanci takéhoto zamestnávateľa už nemôžu požadovať tvorbu ďalšieho prídelu podľa 2. bodu a úhradu výdavkov z tejto časti prídelu ani v prípade, keby ostatné podmienky uvedené v § 7 ods. 3 písm. a) zákona o sociálnom fonde plnili.
3. Čo sa rozumie pod základom
Základ na určenie prídelu do sociálneho fondu ustanovuje § 4 ods. 1 zákona o sociálnom fonde nasledovne:
"Základom na určenie prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."
Za mzdu sa v zmysle § 118 ods. 2 Zákonníka práce považujú všetky peňažné i nepeňažné plnenia poskytnuté zamestnancom za vykonanú prácu. Do základu sa nemôžu zahŕňať plnenia, ktoré sa za mzdu nepovažujú (napr. náhrady mzdy alebo platu, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, cestovné náhrady a pod.).
V prípade zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní v zmysle Zákonníka práce, žiadny problém súvisiaci s definíciou základu nevzniká. Do základu sa zahŕňajú tie zložky mzdy alebo platu, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok zamestnancov. To znamená, že základ pre zistenie výšky tvorby sociálneho fondu tvoria všetky plnenia, ktoré majú charakter mzdy, a ktoré boli zúčtované zamestnancom za obdobie kalendárneho roka.
U niektorých skupín zamestnancov sa však inštitút priemerného zárobku neuplatňuje.
4. Možný výklad ustanovení zákona
Výklad, v zmysle ktorého na vznik predmetnej povinnosti postačuje splnenie aj jedinej (ktorejkoľvek) z negatívne vymedzených čiastkových podmienok nerieši už spomínanú problémovú situáciu, kedy:
- priamo u zamestnávateľa sú splnené všetky záporné podmienky (napr. zamestnávateľ nemá dohodnutú kolektívnu zmluvu, pretože u neho nepôsobí odborová organizácia, takže v nej nemôže mať dohodnutý ani ďalší prídel ani zásady poskytovania príspevku zo sociálneho fondu), z čoho vyplýva, že
- mal by patriť z tohto dôvodu medzi zamestnávateľov, ktorí sú povinní vyplácať oprávneným zamestnancom príspevok na dopravu, ale súčasne
- sa na neho vzťahuje kolektívna zmluva vyššieho stupňa, ktorá upravuje povinnosť tvoriť ďalší prídel (podľa 1. bodu).
Pretože táto skutočnosť vylučuje možnosť tvorby ďalšieho prídelu podľa 2. bodu, zamestnávateľ nemôže tvoriť ďalší prídel na účely výplaty príspevku na dopravu, preto ho ani nemá z čoho zamestnancom vyplácať.
Ustanovenie § 7 ods. 3 je možné "transformovať" aj do kladného vyjadrenia stanovených podmienok. Znamenalo by to, že zamestnávateľ by nebol povinný vyplácať príspevok na dopravu len v prípade, keby boli (v kladnom vyjadrení) splnené všetky 4 čiastkové podmienky (je uzavretá kolektívna zmluva, súčasne je v nej dohodnutý ďalší prídel aj zásady použitia sociálneho fondu a u zamestnávateľa pôsobí odborová organizácia).
Ani takéto asi podstatne zrozumiteľnejšie vyjadrenie však nezohľadňuje vylučovací vzťah medzi tvorbou ďalšieho prídelu podľa 1. bodu a podľa 2. bodu [§ 3 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom fonde].
5. Riešenie problému
Z vyššie uvedeného je zrejmé, že rozhodujúcou podmienkou, aby zamestnávateľ bol povinný tvoriť ďalší prídel podľa 2. bodu je absencia dohody tvoriť ďalší prídel podľa 1. bodu [§ 3 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom fonde]. Bez prihliadania na súčasné zmätočné ustanovenie § 7 ods. 3 zákona o sociálnom fonde je v zásade možné problém zjednodušiť na podklade úvahy:
- ak má byť oprávneným zamestnancom vyplácaný príspevok na dopravu, musí byť na tento účel tvorený ďalší prídel do sociálneho fondu,
- ďalší prídel na tento účel je možné tvoriť len vtedy, ak už sa netvorí ďalší prídel podľa ustanovení kolektívnej zmluvy,
- ak je v kolektívnej zmluve dohodnutý ďalší prídel a táto kolektívna zmluva (podniková alebo vyššieho stupňa) sa vzťahuje na zamestnávateľa, ďalšie čiastkové podmienky už sú irelevantné.
Jedine takáto interpretácia ustanovení zákona o sociálnom fonde jednoznačne stanovuje kritériá na identifikáciu zamestnávateľov, ktorí sú povinní tvoriť ďalší prídel výlučne na príspevky na dopravu. Ďalšie čiastkové podmienky (napr. aby u zamestnávateľa nepôsobila odborová organizácia, aby zamestnávateľ mal v podnikovej kolektívnej zmluve dohodnuté zásady tvorby a použitia sociálneho fondu) sa z tohto pohľadu javia ako nadbytočné.
6. Perličky pred záverom
Aby nebol kritizovaný len zákon o sociálnom fonde, ktorý si už dávnejšie žiada komplexnú novelu, do "hry" vstúpil aj rastúci chaos pri uplatňovaní predpisov upravujúcich odmeňovanie zamestnancov. Niekdajší zákon č. 143/1992 Zb. o plate sa vzťahoval na všetkých zamestnancov rozpočtovej organizácie, mal jednoznačné pravidlá, za akých podmienok sa uplatňoval na odmeňovanie zamestnancov príspevkovej organizácie. V súčasnosti sa jasné deliace čiary vytrácajú.
Zjednodušene povedané:
- ak zamestnávateľ patrí medzi tzv. podnikateľskú sféru, pri odmeňovaní zamestnancov postupuje podľa ustanovení 4. časti Zákonníka práce,
- zákon o odmeňovaní okrem pozitívneho vymedzenia zamestnávateľov, na ktorých sa tento zákon podľa § 1 ods. 1 vzťahuje, v ďalších odsekoch ustanovuje výnimky, kedy a na koho sa zákon o odmeňovaní neuplatní.
Tým sa stáva, že na odmeňovanie zamestnancov jedného zamestnávateľa sa uplatňuje viac zákonov, čo môže mať priamy dosah aj na určenie základu pre tvorbu sociálneho fondu prípadne nárokov na príspevok na dopravu.
7. Záver
Zákon o sociálnom fonde od poslednej väčšej novely v roku 1996 nebol zásadne novelizovaný (výnimka v podobe schváleného poslaneckého návrhu na tejto skutočnosti nič nemení). Obsahuje rad ustanovení, ktoré je možné aplikovať len výkladom. Vyžadoval by si komplexnú novelu, čo sa však nepredpokladá aj vzhľadom na skutočnosť, že obdobné zákony vo vyspelých európskych krajinách sa pravdepodobne neuplatňujú. Pokiaľ by sa však zákon o sociálnom fonde ako osobitný predpis na podporu rozvoja podnikovej sociálnej politiky mal naďalej uplatňovať aj v podmienkach súčasného členstva Slovenskej republiky v Európskej únii, je potrebné predovšetkým odstrániť diskrimináciu vyplývajúcu z neopodstatneného zvýhodneného postavenia odborových organizácií voči ostatným zástupcom zamestnancov. Tým by sa zrovnoprávnilo i postavenie a nároky samotných zamestnancov.
Obdobne, pokiaľ ide o príspevky na dopravu, vhodnejšie by bolo ponechať na dohodu zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov alebo na zamestnávateľa rozhodnutie o výške a podmienkach príspevku na dopravu. Zákon o sociálnom fonde by mal vymedziť len limity výšky tvorby sociálneho fondu a oblasti použitia sociálneho fondu. Konkrétne tituly pre jeho použitie ako aj kritériá pre vznik nároku na príspevok a jeho výšku by bolo vhodnejšie ponechať na dohodu zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov.
Len v prípade, keby u zamestnávateľa nepôsobili žiadni zástupcovia zamestnancov, zákonom by boli ustanovené všeobecné a nediskriminujúce kritériá garantujúce niektoré plnenia zo sociálneho fondu, medzi ktoré môže patriť aj príspevok na dopravu.
(Ing. Viliam Višňovský - Poradca 12-13/2006)
|
|
|
NOVÉ ZO ZBIERKY ZÁKONOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY
ČIASTKA 171 UVEREJNENÁ 19.7.2006
460. Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky zo 7. júna 2006 o vyslovení nesúladu § 263 ods. 2 a ods. 4 až 7 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky
461. Vyhláška Národnej banky Slovenska, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 448/2005 Z. z. o odbornej skúške aktuára
Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 336/2006 Z. z.
ČIASTKA 172 UVEREJNENÁ 19.7.2006
462. Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 2/2003 o registri úverov a záruk v znení neskorších predpisov
Redakčné oznámenie o oprave tlačovej chyby v úplnom znení zákona č. 223/2001 Z. z. uverejnenom v Zbierke zákonov Slovenskej republiky pod č. 409/2006 Z. z.
ČIASTKA 173 UVEREJNENÁ 20.7.2006
463. Úplné znenie zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 207/2006 Z. z.
ČIASTKA 174 UVEREJNENÁ 20.7.2006
464. Oznámenie Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky o vydaní výnosu o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy
Redakčné oznámenie o oprave chyby vo vyhláške Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 419/2006 Z. z.
ČIASTKA 175 UVEREJNENÁ 21.7.2006
465. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 206/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe pri vyhlasovaní stavu núdze, o vyhlasovaní obmedzujúcich opatrení pri stavoch núdze a o opatreniach zameraných na odstránenie stavu núdze
466. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 635/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na bezpečnosť textilných vlákien a priadzí, textilných, usňových a odevných výrobkov z textilu a usne určených na priamy styk s pokožkou
467. Opatrenie Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podmienky zabezpečenia zapaľovačov proti použitiu deťmi a zákaz uvádzania zábavných zapaľovačov na trh
Redakčné oznámenie o oprave chyby v oznámení Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 398/2006 Z. z.
ČIASTKA 176 UVEREJNENÁ 26.7.2006
468. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Bieloruskej republiky o podpore a vzájomnej ochrane investícií
ČIASTKA 177 UVEREJNENÁ 26.7.2006
469. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 18/1999 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní zloženia a spôsobe zaobchádzania s textilnými výrobkami v znení vyhlášky č. 66/2005 Z. z.
470. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 364/2005 Z. z., ktorou sa určuje rozsah ošetrovateľskej praxe poskytovanej sestrou samostatne a v spolupráci s lekárom a rozsah praxe pôrodnej asistencie poskytovanej pôrodnou asistentkou samostatne a v spolupráci s lekárom
Redakčné oznámenie o oprave chýb v oznámení Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 381/2006 Z. z.
ČIASTKA 178 UVEREJNENÁ 29.7.2006
471. Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 67/2002 Z. z., ktorou sa vydáva zoznam vybraných chemických látok a vybraných chemických prípravkov, ktorých uvedenie na trh a používanie je obmedzené alebo zakázané v znení neskorších predpisov
ČIASTKA 179 UVEREJNENÁ 29.7.2006
472. Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje vzor daňového priznania, dodatočného daňového priznania, žiadosti o vrátenie spotrebnej dane z liehu a dodatočnej žiadosti o vrátenie spotrebnej dane z liehu
473. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky na všeobecne prospešné aktivity v pôdohospodárstve
ČIASTKA 180 UVEREJNENÁ 1.8.2006
474. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohovoru o pristúpení Českej republiky, Estónskej republiky, Cyperskej republiky, Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Maďarskej republiky, Maltskej republiky, Poľskej republiky, Slovinskej republiky a Slovenskej republiky k Dohovoru o rozhodnom práve pre zmluvné záväzky otvorenému na podpis v Ríme 19. júna 1980 a k prvému a druhému protokolu o jeho výklade Súdnym dvorom Európskych spoločenstiev
ČIASTKA 181 UVEREJNENÁ 15.8.2006
475. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kusovej evidencii liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín
476. Vyhláška Národnej banky Slovenska, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 417/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
477. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 518/2001 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o registrácii liekov
Redakčné oznámenie o oprave chýb v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 359/2006 Z. z.
ČIASTKA 182 UVEREJNENÁ 18.8.2006
478. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o medzinárodnej kombinovanej doprave
479. Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o zmene článkov 2, 4, 6, 10, 13, 17 a 21 Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Maďarskej republiky o vykonávaní Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o hraničnom vybavovaní v cestnej, železničnej a vodnej doprave
ČIASTKA 183 UVEREJNENÁ 18.8.2006
480. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na kvalitu, získavanie, prepravu od zdroja na miesto úpravy a plnenia, úpravu, kontrolu kvality, balenie, označovanie a uvádzanie na trh prírodných liečivých vôd
481. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o lesníckej rovnošate
482. Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 510/2004 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach, učilištiach a praktických školách v znení vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 379/2005 Z. z.
483. Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2007
ČIASTKA 184 UVEREJNENÁ 22.8.2006
484. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 397/2005 Z. z., ktorým sa vyhlasujú medzinárodné sankcie zabezpečujúce medzinárodný mier a bezpečnosť v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 209/2006 Z. z.
485. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 722/2004 Z. z. o výške úhrady poistenca za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 65/2005 Z. z.
486. Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa upravujú sumy dávky v hmotnej núdzi, príspevku na zdravotnú starostlivosť, aktivačného príspevku, príspevku na bývanie a ochranného príspevku
487. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na sledovanie krvi, zložiek z krvi a transfúznych liekov, na formu a spôsob oznamovania závažných nežiaducich reakcií a závažných nežiaducich udalostí a na vyhodnocovanie ich príčin a na normy a špecifikácie súvisiace so systémom kvality v transfúziologických zariadeniach
488. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 53/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie evidencie o palivách v znení vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 102/2005 Z. z.
489. Oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o vydaní cenových rozhodnutí pre oblasť vodárenstva
ČIASTKA 185 UVEREJNENÁ 26.8.2006
490. Úplné znenie zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
ČIASTKA 186 UVEREJNENÁ 26.8.2006
491. Úplné znenie zákona č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore
ČIASTKA 187 UVEREJNENÁ 26.8.2006
492. Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
ČIASTKA 188 UVEREJNENÁ 26.8.2006
493. Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o ustanovení sumy rodičovského príspevku 28 kB
494. Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o ustanovení súm príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa 28 kB
495. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 25. novembra 2005 č. 3445/2005-100, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca metódy odberu vzoriek a analytické metódy skúšania na úradnú kontrolu niektorých kontaminantov v potravinách 30 kB
496. Oznámenie Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení výnos Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 6044-1/2005 o poskytovaní dotácií zo štátneho rozpočtu obciam na úhradu nákladov preneseného výkonu štátnej správy na úseku stavebného poriadku a bývania
ČIASTKA 189 UVEREJNENÁ 26.8.2006
497. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 9. júna 2003 č. 1799/2003-100, ktorým sa vydáva hlava Potravinového kódexu Slovenskej republiky upravujúca materiály a predmety určené na styk s potravinami v znení neskorších predpisov 30 kB
498. Oznámenie Úradu vlády Slovenskej republiky o vydaní výnosu o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu vlády Slovenskej republiky 30 kB
499. Oznámenie Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky z 31. augusta 2004 č. 2108/2004-100 o poskytovaní pomoci z finančných zdrojov Európskej únie na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pre žiakov s povinnou školskou dochádzkou v znení výnosu Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky z 10. augusta 2005 č. 3090/2005-100
(Zdroj: Zbierka zákonov SR)
|
|
|
KURZY NBS
Krajina
|
Mena
|
Množstvo
|
17.07.06
|
18.07.06
|
19.07.06
|
20.07.06
|
21.07.06
|
24.07.06
|
25.07.06
|
Austrália
|
AUD
|
1
|
23,033
|
23,032
|
23,110
|
23,024
|
22,691
|
22,753
|
22,900
|
Cyprus
|
CYP
|
1
|
67,347
|
67,127
|
67,073
|
67,151
|
66,441
|
66,665
|
66,798
|
Česká republika
|
CZK
|
1
|
1,358
|
1,357
|
1,356
|
1,357
|
1,347
|
1,349
|
1,350
|
Dánsko
|
DKK
|
1
|
5,190
|
5,174
|
5,170
|
5,175
|
5,120
|
5,137
|
5,148
|
EMU
|
EUR
|
1
|
38,710
|
38,585
|
38,562
|
38,594
|
38,193
|
38,342
|
38,377
|
Estónsko
|
EEK
|
1
|
2,474
|
2,466
|
2,465
|
2,468
|
2,441
|
2,449
|
2,455
|
Japonsko
|
JPY
|
100
|
26,366
|
26,312
|
26,303
|
26,278
|
25,857
|
26,081
|
26,073
|
Kanada
|
CAD
|
1
|
27,096
|
27,206
|
27,149
|
27,162
|
26,641
|
26,726
|
26,657
|
Litva
|
LTL
|
1
|
11,211
|
11,170
|
11,167
|
11,182
|
11,061
|
11,100
|
11,120
|
Lotyšsko
|
LVL
|
1
|
55,628
|
55,448
|
55,405
|
55,487
|
54,862
|
55,082
|
55,181
|
Maďarsko
|
HUF
|
100
|
13,705
|
13,761
|
13,854
|
13,894
|
13,889
|
13,879
|
13,918
|
Malta
|
MTL
|
1
|
90,216
|
89,893
|
89,833
|
90,069
|
88,963
|
89,324
|
89,466
|
Nórsko
|
NOK
|
1
|
4,890
|
4,882
|
4,863
|
4,846
|
4,816
|
4,831
|
4,828
|
Poľsko
|
PLN
|
1
|
9,581
|
9,552
|
9,579
|
9,602
|
9,679
|
9,679
|
9,740
|
Slovinsko
|
SIT
|
100
|
16,154
|
16,105
|
16,092
|
16,115
|
15,938
|
15,995
|
16,026
|
Švajčiarsko
|
CHF
|
1
|
24,806
|
24,694
|
24,655
|
24,609
|
24,315
|
24,395
|
24,391
|
Švédsko
|
SEK
|
1
|
4,207
|
4,179
|
4,168
|
4,170
|
4,138
|
4,146
|
4,148
|
USA
|
USD
|
1
|
30,558
|
30,766
|
30,774
|
30,911
|
30,202
|
30,239
|
30,387
|
V. Británia
|
GBP
|
1
|
56,312
|
56,063
|
56,312
|
56,467
|
55,915
|
56,127
|
56,357
|
MMF-ZPC-SDR
|
XDR
|
1
|
45,124
|
45,174
|
45,191
|
45,307
|
44,556
|
44,683
|
44,854
|
Krajina
|
Mena
|
Množstvo
|
26.07.06
|
27.07.06
|
28.07.06
|
31.07.06
|
Austrália
|
AUD
|
1
|
22,707
|
22,967
|
22,798
|
22,865
|
Cyprus
|
CYP
|
1
|
66,088
|
66,312
|
66,097
|
66,244
|
Česká republika
|
CZK
|
1
|
1,338
|
1,344
|
1,338
|
1,338
|
Dánsko
|
DKK
|
1
|
5,091
|
5,110
|
5,093
|
5,104
|
EMU
|
EUR
|
1
|
38,046
|
38,119
|
38,016
|
38,072
|
Estónsko
|
EEK
|
1
|
2,428
|
2,436
|
2,428
|
2,434
|
Japonsko
|
JPY
|
100
|
25,747
|
25,922
|
25,809
|
25,986
|
Kanada
|
CAD
|
1
|
26,365
|
26,613
|
26,353
|
26,467
|
Litva
|
LTL
|
1
|
11,001
|
11,035
|
11,007
|
11,030
|
Lotyšsko
|
LVL
|
1
|
54,580
|
54,765
|
54,600
|
54,714
|
Maďarsko
|
HUF
|
100
|
13,951
|
13,973
|
13,987
|
14,023
|
Malta
|
MTL
|
1
|
88,473
|
88,803
|
88,517
|
88,746
|
Nórsko
|
NOK
|
1
|
4,783
|
4,804
|
4,806
|
4,831
|
Poľsko
|
PLN
|
1
|
9,713
|
9,716
|
9,682
|
9,684
|
Slovinsko
|
SIT
|
100
|
15,850
|
15,909
|
15,858
|
15,894
|
Švajčiarsko
|
CHF
|
1
|
24,136
|
24,197
|
24,135
|
24,222
|
Švédsko
|
SEK
|
1
|
4,099
|
4,125
|
4,109
|
4,121
|
USA
|
USD
|
1
|
30,111
|
30,285
|
29,848
|
30,055
|
V. Británia
|
GBP
|
1
|
55,586
|
55,741
|
55,531
|
55,802
|
MMF-ZPC-SDR
|
XDR
|
1
|
44,324
|
44,576
|
44,200
|
44,440
|
Krajina
|
Mena
|
Množstvo
|
21.08.06
|
22.08.06
|
23.08.06
|
24.08.06
|
25.08.06
|
28.08.06
|
30.08.06
|
31.08.06
|
Austrália
|
AUD
|
1
|
22,235
|
22,255
|
22,415
|
22,481
|
22,499
|
22,465
|
22,332
|
22,485
|
Cyprus
|
CYP
|
1
|
65,208
|
65,415
|
65,425
|
65,326
|
65,575
|
65,534
|
65,462
|
65,518
|
Česká republika
|
CZK
|
1
|
1,337
|
1,337
|
1,337
|
1,338
|
1,341
|
1,34
|
1,339
|
1,337
|
Dánsko
|
DKK
|
1
|
5,031
|
5,047
|
5,049
|
5,042
|
5,064
|
5,058
|
5,057
|
5,061
|
EMU
|
EUR
|
1
|
37,531
|
37,649
|
37,66
|
37,613
|
37,774
|
37,734
|
37,718
|
37,752
|
Estónsko
|
EEK
|
1
|
2,399
|
2,403
|
2,407
|
2,404
|
2,415
|
2,412
|
2,411
|
2,413
|
Japonsko
|
JPY
|
100
|
25,308
|
25,198
|
25,255
|
25,231
|
25,318
|
25,223
|
25,185
|
25,162
|
Kanada
|
CAD
|
1
|
26,115
|
26,065
|
26,3
|
26,416
|
26,525
|
26,73
|
26,595
|
26,604
|
Litva
|
LTL
|
1
|
10,87
|
10,906
|
10,907
|
10,89
|
10,937
|
10,928
|
10,926
|
10,933
|
Lotyšsko
|
LVL
|
1
|
53,939
|
54,113
|
54,127
|
54,057
|
54,293
|
54,23
|
54,195
|
54,242
|
Maďarsko
|
HUF
|
100
|
13,546
|
13,518
|
13,576
|
13,65
|
13,535
|
13,607
|
13,65
|
13,67
|
Malta
|
MTL
|
1
|
87,435
|
87,723
|
87,743
|
87,64
|
88,004
|
87,904
|
87,868
|
87,945
|
Nórsko
|
NOK
|
1
|
4,65
|
4,679
|
4,692
|
4,677
|
4,678
|
4,679
|
4,695
|
4,681
|
Poľsko
|
PLN
|
1
|
9,652
|
9,648
|
9,658
|
9,634
|
9,613
|
9,609
|
9,588
|
9,537
|
Slovinsko
|
SIT
|
100
|
15,666
|
15,718
|
15,72
|
15,704
|
15,769
|
15,751
|
15,743
|
15,756
|
Švajčiarsko
|
CHF
|
1
|
23,731
|
23,856
|
23,875
|
23,811
|
23,908
|
23,871
|
23,875
|
23,943
|
Švédsko
|
SEK
|
1
|
4,077
|
4,09
|
4,096
|
4,089
|
4,112
|
4,093
|
4,079
|
4,081
|
USA
|
USD
|
1
|
29,32
|
29,14
|
29,397
|
29,356
|
29,437
|
29,567
|
29,465
|
29,453
|
V. Británia
|
GBP
|
1
|
55,163
|
55,311
|
55,529
|
55,551
|
55,787
|
55,811
|
55,846
|
56,01
|
MMF-ZPC-SDR
|
XDR
|
1
|
43,56
|
43,486
|
43,687
|
43,642
|
43,794
|
43,841
|
43,77
|
43,782
|
(Zdroj: Národná banka Slovenska)
|
|
|
August
8. 8.
- Poistenie
- odvod poistného na zdravotné poistenie a na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie do rezervného fondu a na poistenie v nezamestnanosti za samostatne zárobkovo činnú osobu
15. 8.
- Daň z príjmov
- odvod dane z príjmov vyberanej zrážkou
25. 8.
- Daň z pridanej hodnoty
- daňové priznanie a splatnosť DPH za predchádzajúci kalendárny mesiac pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
25. 8.
- Spotrebné dane
- daňové priznanie a splatnosť spotrebných daní z vína, piva, liehu, tabaku a tabakových výrobkov za predchádzajúci mesiac
31. 8.
- Daň z motorových vozidiel
- odvod 1/12 ročnej sadzby dane, ak presahuje 250 000 Sk
31. 8.
- Daň z príjmov
- splatnosť preddavku na daň z príjmov právnických a fyzických osôb (1/12), ktoré mali v predchádzajúcom zdaňovacom období daň vyššiu ako 500 000 Sk
|
|
|
Efektívne prezentovanie
Manažér sa vo svojej práci často stretáva so situáciami, kedy musí predniesť rôzne správy na poradách alebo príspevky na konferenciách, viesť školenie svojich podriadených, vystúpiť s návrhom pred svojimi kolegami, vedením podniku, získať dôležitý kontrakt alebo prezentovať podnik pred širokou verejnosťou. Práve prezentácia často rozhoduje o úspechu alebo neúspechu prijatia návrhu manažéra a jeho následnej realizácie alebo o uzatvorení významného obchodu. Pre väčšinu manažérov je jednou z najťažších foriem komunikácie práve prezentovanie. Je to situácia, ktorej by sa najradšej vyhli. Pred väčším či menším okruhom poslucháčov strácajú istotu, ich vystupovanie je sprevádzané zle skrývanými prejavmi stresu. Nie sú schopní hovoriť prirodzene a spontánne, bez väčšej námahy, čím klesá aj sila ich argumentov a mnohokrát nedokážu presvedčiť svojich nadriadených o kvalitách svojich návrhov alebo majú ťažkosti získať dôveru svojich podriadených.
Existujú výreční ľudia, pre ktorých je vystupovanie prirodzenou činnosťou, sú schopní presne formulovať myšlienky a presvedčivo ich podať ostatným, rozprávajú bez väčšej námahy a dokonale ovládajú svoje telo. Väčšina z nás však nie je natoľko obratná v slovnom prejave, máme problém so zvládnutím trémy a hoci môžeme mať aj vedomosti, či kvalitné nápady, nevieme ich podať svojmu okoliu. Techniku presvedčivého prezentovania je možné si ľahko osvojiť. Avšak schopnosť dobre vystupovať a účinne využívať rečnícku techniku predpokladá svedomitú a starostlivú prípravu.
Plánovanie - tvorba - prednes prezentácie
Pri plánovaní prezentácie a samotnom prednese treba po celý čas myslieť na to, komu je určený, pretože každé vystupovanie je predovšetkým závislé od adresátov. Na začiatok je potrebné uvedomiť si niekoľko základných faktov o poslucháčoch:
- vaše publikum predstavuje skupinu skúsených dospelých, ktorí predpokladajú, že máte nielen právo, ale aj odborné schopnosti vystúpiť na danú tému,
- zvyčajne ide o ľudí, ktorí očakávajú od vás kvalitný prejav,
- ich pozornosť získate, ak ich hneď na začiatku upútate a ukážete im, aký je pre nich predmet vystúpenia dôležitý,
- okrem racionálneho prístupu je potrebné osloviť aj ich zmysly,
- zrakové vnemy sú najbohatšie, pretože ľudia absorbujú viac ako 80 % informácií zrakom,
- ich myseľ je rozptyľovaná rôznymi vplyvmi z prostredia a ich koncentrácia sa oslabuje už asi po 5 - 10 minútach,
- majú sklon najlepšie si zapamätať fakty, ktoré majú jasnú štruktúru, opakovanie zároveň podporuje ich pamäť.
Vo fáze plánovania a prípravy prejavu je prvým krokom vyjasnenie si cieľa vystúpenia, čo je jeho úlohou: presvedčiť, informovať alebo naučiť. Od zvoleného cieľa sa odvíjajú aj použité argumenty. Najskôr je potrebné zhromaždiť dostatok materiálov, z ktorých sa potom vyberú základné fakty, o ktoré sa možno oprieť. Je nevyhnutné, aby bola ich dôveryhodnosť overená z viacerých zdrojov. Zároveň treba mať na zreteli, koľko času bude k dispozícii.
V druhom kroku musí manažér rozhodnúť o obsahu. Mal by si zapísať všetky hlavné myšlienky a zoradiť ich podľa priorít, čo sa musí povedať, čo by sa malo a čo by sa mohlo ešte spomenúť. Pre splnenie účelu prejavu je dôležité zvoliť si najlepšie poradie týchto myšlienok, buď logické, chronologické alebo psychologické (od známeho k neznámemu).
V ďalšom kroku by si mal manažér pripraviť scenár. Klasická výstavba každého prejavu pozostáva z troch zložiek: úvod, jadro, záver. Úvod slúži na získanie pozornosti a upútanie záujmu, z tohto dôvodu môže začínať nejakým vtipným príbehom alebo vlastnou skúsenosťou, pomocou ktorej sa podarí nadviazať kontakt s adresátmi prejavu. Potom je veľmi efektívne vysvetliť predmet a účel vášho vystúpenia a zároveň v čom spočíva jeho prínos pre zúčastnených. Jadro vystúpenia by malo jasne, výstižne, zrozumiteľne a v logickom slede odprezentovať podstatu nadneseného problému. Základné fakty majú byť zoradené do prehľadnej štruktúry a viackrát zopakované. Pri argumentácii sa má postupovať buď od najsilnejšieho argumentu k argumentom s najslabšou váhou (v prípade, ak nie je veľmi potrebné presviedčať poslucháčov) alebo opačný postup, argumentáciu gradovať (v prípade, ak sa usilujeme o zmenu názorov poslucháčov). Ak chceme vyvolať u publika emotívne vnímanie, je veľmi vhodné použiť argumentáciu z oboch stanovísk. Väčší efekt sa dosahuje vtedy, ak sa kladné argumenty uvádzajú na začiatku a záporné na konci. Záver slúži na sumarizáciu toho najdôležitejšieho z vystúpenia. Treba mať na pamäti, že dojem z úvodu a záveru má najväčší vplyv na úspech vystúpenia, pretože v týchto momentoch je najväčšia pozornosť publika. Je vhodné napísať si celý scenár, a potom ho zredukovať do hesiel alebo kľúčových slov.
Ako predposledný krok je tvorba predbežnej verzie vystúpenia so zreteľom na použitie vizuálnych pomôcok, rekvizít, príkladov. Posledným krokom procesu prípravy vystúpenia je kontrola, v rámci ktorej by si mal manažér položiť niekoľko otázok, napr.: či sú vizuálne pomôcky adekvátne, či je zvolené poradie myšlienok správne, či je prejav vyvážený a kompaktný, či obsahuje dostatočný počet argumentov, či dosiahne sledovaný cieľ, či obsahuje stručné zopakovanie najdôležitejších myšlienok. Je veľmi účelné, keď si manažér urobí generálku svojho vystúpenia.
V rámci prípravy prezentácie je nevyhnutné venovať pozornosť aj prostrediu, v ktorom sa vystúpenie bude konať. V súvislosti s technikou je potrebné skontrolovať, či je vôbec v danej miestnosti k dispozícii, či je umiestnená tak, ako ju manažér potrebuje, či sú tabuľa alebo premietačka vo funkčnom stave, či sú zapojené projektory. Taktiež je vhodné myslieť aj na interiér miestnosti, či vyhovuje jej usporiadanie, či každý z poslucháčov bude vidieť všetko a dobre, či sú odstránené všetky predmety, ktoré by ich mohli rozptyľovať. Zároveň by malo byť skontrolované osvetlenie, vetranie a kúrenie miestnosti. Pred samotným prejavom by si mal ešte manažér skontrolovať, či má pri sebe všetky materiály, ktoré potrebuje, či má scenár, a všetky pomôcky. Zároveň podľa typu vystúpenia by mal tomuto faktu prispôsobiť aj svoje oblečenie.
Vo fáze samotného prednesu prejavu treba mať na pamäti, že pri prednese ide o komunikáciu, najdôležitejšie je vytvorenie vizuálneho dialógu s publikom. Strohý prenos informácii nie je postačujúci. Na vytvorenie efektívneho dojmu z prezentácie je účelné pridržiavať sa nasledujúcich rád:
- Pracujte na vytvorení dobrého prvého dojmu! Nie je vhodné začať rozprávať skôr, kým nezaujmete svoju pozíciu. Snažte sa uprieť svoj zrak na poslucháčov, aby ste si vytvorili vizuálny kontakt. Úsmev môže dopomôcť k uvoľneniu atmosféry, nielen na vašej strane.
- Je nevyhnutné, aby ste počas celého vystúpenia pozerali na publikum priamo a prirodzene. Je nevhodné rozprávať vizuálnym pomôckam alebo svojim poznámkam, častou chybou je aj pohľad do okna alebo na stenu.
- Snažte sa hovoriť prirodzene! Nečítajte svoje poznámky, mali by ste sa vždy držať hesiel, titulkov alebo kľúčových viet! Poznámky by mali byť len pomôckou a nie "záchranou". Dojem prirodzenosti môžete získať vytvorením predstavy, že sa rozprávate s priateľmi, ale zároveň by ste nemali prekročiť hranicu dôvernosti. Nikdy sa neospravedlňujte za niektoré svoje neznalosti, či rečnícku neschopnosť, nepoukazujte na žiadne nedostatky na vašich pomôckach.
- S pomocou prostriedkov neverbálnej komunikácie môžete dosiahnuť dojem uvoľnenia a presvedčivosti. Stojte pohodlne, nepohybujte sa viac než treba. Vo svojej reči často meňte tempo reči a tón, hovorte s nadšením. Treba sa vyvarovať hlavne monotónnosti, rýchlej reči, zlej artikulácii, príliš silnému alebo slabému hlasu, nesprávnemu dýchaniu. Existuje niekoľko jednoduchých rád ako zlepšiť svoj hlas: cvičiť výslovnosť, snažiť sa modulovať hlas, na začiatku nasadiť hlbší hlas, navlhčiť si hlasivky, skúšať malé dychové cvičenia. Ďalej, aby ste sa vyhli rozptýleniu zo strany publika, je potrebné obmedziť kašlanie, hmkanie, používanie "slovnej vaty" (vyslovovanie aa, hm, proste, vlastne, atď.). Jednou z častých chýb, ktoré vedú potom k oslabeniu pozornosti publika, je, že kvôli potrebe zbaviť sa napätia, sa prezentujúci začne hrať s kľúčmi alebo pomôckami. Treba mať na pamäti, že gestá môžu pomôcť, ale netreba to preháňať.
- V súvislosti s používaním humoru je potrebné poznamenať, že za žiadnych okolností sa prezentujúci nemôže baviť na účet poslucháčov. Humor by sa mal používať len veľmi opatrne. Plytký humor je horší ako žiaden.
- Na dosiahnutie najvyššej koncentrácie poslucháčov je nevyhnutné používať jazyk zrozumiteľný a primeraný ich schopnostiam. Medzi základné techniky reči, ktoré by mal zvládať dobrý rečník, patrí: používanie primeraného jazyka, pestrosť výrazových prostriedkov, zrozumiteľná stavba viet, rečnícke otázky a psychoprestávky. V každom prejave je nevyhnutné obmedziť profesijnú deformáciu jazyka, používanie nespisovných a cudzích slov. Na dosiahnutie pestrosti reči je vhodné používať synonymá, prirovnania, metafory, prívlastky, gradáciu, paradox, príslovia. Konštrukcia viet by mala byť jasná a prehľadná, je vhodné vyvarovať sa používaniu zložitých súvetí. Ak niečomu zúčastnení nerozumejú, tak je to len a len chyba prezentujúceho. Ak zaznamenáte znaky nudy a rozptyľovania, reagujte na ne zmenou prednesu! Aby ste zabránili postupnému narastaniu únavy a nudy je celkom účelné využiť v prejave psychoprestávku, t.j. osvieženie vo forme humorného príbehu, zážitku alebo vtipu.
Úroveň komunikácie možno ďalej zvýšiť používaním vizuálnych pomôcok. Vizuálna prezentácia myšlienok púta pozornosť, podporuje zapamätanie a dotvára obraz výpovede. Zároveň ale treba vedieť, že nadmerné množstvo obrázkov alebo pomôcok môže uškodiť. Pre efektívne využívanie týchto pomôcok je potrebné pridržiavať sa nasledujúcich rád:
- Vizuálne pomôcky musia byť jednoduché a nekomplikované na čítanie.
- Ak používate tabuľu, všetko, čo napíšete, musí byť dobre čitateľné a malo by ísť len o základné titulky alebo kľúčové fakty.
- Pri prezentovaní komplikovanejších vecí postupujte od jednoduchšieho k zložitejšiemu.
- Poslucháči majú mať dostatok času na absorbovanie všetkých prezentovaných informácií (niekedy sa kvôli tomu žiada aj spomaliť alebo prerušiť prejav), je k nim vhodný aj komentár. Použité pomôcky by nemali byť pred publikom dlhšie ako je potrebné, aby neodpútavali poslucháčovu pozornosť.
- Na vyjadrenie hierarchie, alebo logickej postupnosti častí prejavu a na zdôraznenie dôležitých bodov sa môžu použiť aj farebné odlíšenia.
- Okrem názorných pomôcok, makiet, vzoriek, modelov, prospektov, videonahrávok, posterov možno použiť na prezentáciu vyslovených myšlienok rôzne médiá. Ich použitie je závislé od rôznych výhod, resp. nevýhod jednotlivých typov médií.
- Projektor
- výhody: fólie sú rýchle, jednoduché, lacné, použite projektora je nekomplikované na prípravu,
- nevýhody: obraz musí byť dostatočne veľký, aby bol aj z väčšej vzdialenosti čitateľný, možné zlyhanie techniky (žiarovky).
- Tabuľa
- v prípade použitia fixiek
- výhody: jednoduché a praktické, môže sa pripraviť vopred, ľahká manipulácia, môže byť uschovaná aj na ďalšie použitie,
- nevýhody: texty sa musia zotierať.
- v prípade použitia kriedy
- výhody: užitočné médium, ale zastarané, nevýhody: na manipuláciu nešikovné, od autora sa vyžadujú umelecké sklony,
- nevýhody: texty sa musia zotierať.
- Interaktívna tabuľa - predstavuje interaktívnu bielu tabuľu, ktorá sa dá za pomoci kombinácie počítača a projektora využiť na školenie, konferencie, prezentácie. Výstup na obrazovke počítača sa premieta na tabuli. Pomocou špeciálneho dotykového pera SMART môžeme na tabuľu zapisovať ľubovoľné poznámky.
- výhody: kombinujú sa v nej funkcie jednoduchej projekčnej steny s vlastnosťami spätného projektora, flipchartu a bielej stierateľnej tabule.
- nevýhody: potrebujeme masívnu tabuľu, veľkej váhy, veľkosti, neskladnú.
- Powerpointová prezentácia
- výhody: ľahká príprava, ľahko sa realizujú zmeny, úpravy sú možné na poslednú chvíľu, v prípade multimediálnej prezentácie je možné integrovať nielen text, ale aj obraz a zvuk a tým emotívnejšie zapôsobiť na vnímanie poslucháčov.
- nevýhody: možné zlyhanie techniky, možnosť zapisovať len kľúčové slová.
Na záver ešte spomeniem niekoľko rád na prekonanie trémy:
- Dôkladne si pripravte svoje vystúpenie, tým získate väčšiu istotu! Improvizácia vyvoláva stresové stavy.
- Uvoľnite sa! - odborníci odporúčajú večer pred dôležitou prezentáciou vykonať ľubovoľnú fyzickú aktivitu (beh, plávanie, bicyklovanie) alebo tesne pred vystúpením nejakým prudkým pohybom (rýchla chôdza) rozprúdiť adrenalín po tele.
- Dýchajte zhlboka a pomaly!
- Snažte sa začať svoje vystúpenie suverénne, ináč sa vaši poslucháči sústredia na vaše prejavy nervozity, a tým svoju trému len zvýšite, keď si to začnete všímať. Takýto dojem možno dosiahnuť, keď sa naučíte úvod a záver naspamäť.
- Predstavte si svoj úspech a zároveň sám seba povzbudzujte! Nalaďte sa pozitívne - treba sa pokúsiť o úsmev, ktorý potom začne ovplyvňovať vašu psychiku.
- Napíšte si pár slov na úvod - možno ich ani nebudete potrebovať, ale istota, že ich máte k dispozícii, vám dopomôže k suverénnemu začiatku.
- Ostrý predmet v dlani privolá vaše sústredenie naň a tým sa uvoľníte od ostatného.
- Trasúce ruky si položte na rečnícky pult alebo si ich nechajte voľne rozložené pri tele!
- Ak sa vám stane, že zabudnete sled ďalších myšlienok, dlho nad tým nepremýšľajte a radšej začnite hovoriť. Nie je ani hanbou, keď takúto situáciu priznáte, nebojte sa, že sa strápnite, skôr si publikum takýmto úprimným priznaním získate.
- Na záver malá poznámka: skúsenosti ukázali, že vo väčšine prípadov je naše duševné rozpoloženie viditeľné len tak asi na 10 %.
Ako už bolo spomenuté, nie každý má dispozície byť dobrým rečníkom. Rozhodujúca je však cieľavedomá práca na sebe a kvalitná príprava na vystúpenie. Nie je to krátkodobá záležitosť, preto by sme sa jej mali venovať dlhší čas vopred, aby sme samotné vystúpenie dobre naplánovali, mali dostatok času na získanie potrebných informácií a mohli si kvalitne pripraviť pomôcky, ktoré nám pomôžu upútať pozornosť našich poslucháčov.
(Ing. Henrieta Príglová - DÚVaP 8/2006)
|
|
|
VYŠLO
Poradca - formát A5
Mesačník nielen pre podnikateľov
č. 12-13/2006
- Zákon o verejnom obstarávaní
- Zákon o verejnom zdravotníctve
- Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného majetku
- Sociálny fond v jednoduchom účtovníctve
- Osvetlenie na pracovisku
- Možnosti nápravy rozhodnutí správnych orgánov
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady (DÚVaP) - formát A5
Mesačník prináša metodický rozbor najčastejšie sa vyskytujúcich problémov podnikateľskej praxe z pohľadu daní, účtovníctva a pracovného práva. Jednotlivé špecifické problémy sú spracované prostredníctvom názorných prípadov.
č. 6-7/2006
- Automobil v podnikaní
- Dávky sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky
- Riadenie vlastného času
1 000 riešení - formát A5
Dvojmesačník určený podnikateľom, živnostníkom, mzdovým účtovníkom, audítorom, daňovým poradcom, účtovníkom, ekonómom, študentom. Rieši problémy z oblastí daní, účtovníctva, ekonomiky, miezd, práva, personalistiky. Každé číslo obsahuje okrem iných rubrík aj "horúcu tému", ktorá je v danom období pre čitateľov najaktuálnejšia, abecedný index hesiel a zoznam vydaných publikácií k danej téme alebo kapitole.
č. 5/2006
- téma čísla - Cestovné náhrady, daň z motorových vozidiel
- DPH
- Daň z príjmov
- Účtovné prípady v JÚ a PÚ
- Nehnuteľnosti v podnikaní
DUO bez chýb, pokút a penále - formát A4, 96 s. mesačník
Odborný dvojfarebný časopis pre daňovú, účtovnú a mzdovú prax.
Články sú doplnené o citácie zákonov vo farebnom poli.
č. 8/2006
- Absolventi škôl a daňový bonus
- Aktivácia v PÚ
- Obstaranie dlhodobého hmotného majetku
- Odklad platenia a povolenia splátok
- Pracovná disciplína
- Odmeny a náhrady za pracovnú pohotovosť
- Práca nadčas a jej odmeňovanie
- Mailovanie
Edícia Zák§ny do vrecka - formát A6
Úplné znenia zákonov určených pre širokú verejnosť
- ÚSTAVA Slovenskej republiky
- Stavebný zákon
- Zákon o súkromnej bezpečnosti
- Zákon o konkurze a reštrukturalizácii (XI/2005)
- Zákon o dani z príjmov
- Obchodný zákonník
- Zákon o DPH
Edícia Aktualizácie úplne znenie zákonov - formát A5
Úplné znenia aktualizovaných zákonov uverejnených v zborníkoch Zákony I. - VI.
I/4 (vyšlo 8. 6. 2006)
- Zákon o spotrebnej dani z liehu
I/5 (vyšlo 15. 6. 2006)
- Zákon o správnych poplatkoch
II/4 (vyšlo 6. 6. 2006)
- Nariadenie vlády o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia
- Zákon o Policajnom zbore
- Zákon o ochrane spotrebiteľa
- Zákon o reklame
- UPOZORNENIE NA ZMENU: Zákon o verejnom obstarávaní
II/5 (vyšlo 14. 6. 2006)
III/3 (9. 6. 2006)
- Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Vyhláška MPSVR SR, ktorou sa vykonáva § 69 ods. 2 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti
- Zákon o sociálnom poistení
- Zákon o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Zákon o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov
V/3 (vyšlo 2.6.2006)
- Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
- Nariadenie vlády SR o zvýšení platových taríf štátnych zamestnancov
- Zákon o obecnom zriadení
- UPOZORNENIE NA ZMENU:
- Zákon o rozpočtových pravidlách
- Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
PRIPRAVUJEME - z obsahu vyberáme:
Poradca č. 1/2007 (vyjde v IX/2006)
- Zákon o sociálnom poistení
- Zákon o spotrebných daniach
- Základné imanie účtovných jednotiek
- Odklad platenia dane
- Platobný rozkaz
- Úspech podniku závisí aj od podnikovej identity
Dane, účtovníctvo, vzory a prípady č. 8/2006 (vyjde v IX/2006)
- Rozdiely medzi vedením účtovníctva podľa IAS a našich právnych noriem
- Efektívne prezentovanie
DUO bez chyb, pokút a penále č. 9/2006 (vyjde v IX/2006)
- Zmeny v sociálnom poistení
- Krádež a daňové vysporiadanie
- Účtovanie bankových úverov
- Riadne a mimoriadne opravné prostriedky
- Pracovné podmienky
- Dlhodobý hmotný majetok - odpisovanie
1 000 riešení č. 6/2006 (vyjde v X/2006)
- lízing z účtovného a daňového hľadiska
- odvodové povinnosti po novele
- daň z príjmov
- s.r.o.
- daň z nehnuteľnosti
|
|
|
Stručný
návod na vyplnenie objednávky
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odpovedať
odosielateľovi" (presný názov závisí na type poštového klienta, ktorý
používate), čím vytvoríte novú správu obsahujúcu túto
objednávku,
- Vyplňte objednávku - Vaše osobné údaje a počty kusov objednaného
tovaru vpíšte do odpovedajúcich políčok,
- Z menu vo Vašom poštovom klientovi vyberte "Odoslať správu" (presný
názov závisí na type poštového klienta, ktorý používate), čím odošlete
vyplnenú objednávku na našu adresu.
Ceny sú uvedené bez DPH a distribučných nákladov, pokiaľ nie je priamo
pri cene uvedené inak.
Identifikačné údaje objednávateľa
|
Meno, Priezvisko:
|
|
Firma: |
|
IČO: |
|
Adresa: |
|
Telefón: |
|
Predplatné mesačníka Poradca 2007
|
Predplatné s 20 %
zľavou |
13 čísel +
zborníky Zákony 2007 I, II, III prílohy:
P6 Aktual, Poradca Extra, e-mailové
noviny Našim predplatiteľom zasielame zdarma
prílohu mesačníka Poradca Daňové priznania -
fyzických osôb - právnických osôb
- ročné zúčtovanie dane |
998 Sk
|
ks |
Predplatné |
Predplatné
1000 riešení 2006 (dvojmesačník) |
580 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 (mesačník)
|
1440 Sk
|
ks |
Predplatné
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále 2006
(mesačník) mimoriadna zľava - 40 % |
1152 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie I |
- Daňové, účtovné...
|
220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie II |
- Obchodné, občianske...
|
220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie III |
- Pracovné, sociálne...
|
220 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie IV |
- Stavebné, pozemkové...
|
250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie V |
- Štátna správa, verejná
správa... |
250 Sk
|
ks |
Predplatné
Aktualizácie VI |
- Životné prostredie...
|
250 Sk
|
ks |
Poradca 2006 - mesačník obsahuje komentáre k
zákonom, výklady, vysvetlenia, poradenstvo v oblasti miezd a
personalistiky, daní a účtovníctva, práva, ... |
č. 1/2006
|
- Zákon o
zdravotnom poistení - novelizovaný s komentárom - Zákon o ochrane
spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku - s komentárom - nový
zákon - Zákon o poskytnutí právnej pomoci osobám v hmotnej núdzi
- s komentárom - nový zákon - Daň z príjmov (novela
zákona) - Zdravotné zákony - Podiely spoločníkov v s.r.o. -
Pozemkové a lesné spoločenstvá
|
96 Sk
|
ks |
č. 2/2006
|
- Konkurz a
reštrukturalizácia - zákon s komentárom -
Cezhraničné zdaňovanie príjmov - Oslobodenie od dane -
Občiansky súdny poriadok - novela - Pracovný poriadok
|
96 Sk
|
ks |
č. 3/2006
|
-
Sprostredkovanie poistenia a sprostredkovanie
zaistenia - Rozdiely vo vedení účtovníctva v a.s. a
v s.r.o. - Vypratanie bytu a právo na súdnu ochranu - Žaloba o
nahradenie vyhlásenia vôle na uzavretie zmluvy o prevode bytu -
Rozdelenie spojených obchodných podielov v s.r.o.
|
96 Sk
|
ks |
č. 4/2006
|
- Zákon o
vlastníctve bytov a nebytových priestorov -
Exekučný zákon - Automobil a DPH - Ochrana nefajčiarov -
Elektronické podávanie hlásení
|
96 Sk
|
ks |
č. 5-6/2006
|
- Daň z príjmov -
zákon s komentárom - Zákon o DPH - s komentárom k novele -
Miestne dane - zákon s komentárom k novele - Novela
postupov účtovania - Účtovná závierka v JÚ a PÚ - Emisné
kvóty
|
192 Sk
|
ks |
č. 7/2006
|
-Zákonník
práce - Vzory pracovno-právnych podaní - Preddavky na
daň z príjmov právnických osôb v roku 2006 - Zmeny postupov
účtovania v jednoduchom účtovníctve
|
96 Sk
|
ks |
č. 8-9/2006
|
- Zákon o súkromnej
bezpečnosti - Stavebný zákon - Zákon o správe a vymáhaní
súdnych pohľadávok - Výsluhový dôchodok a daň z
príjmov - Vyrubovanie a platenie dane z nehnuteľnosti -
Likvidácia obchodnej spoločnosti - Koncesionárske poplatky -
Osobitná zodpovednosť zamestnanca za škodu
|
192 Sk
|
ks |
č. 10/2006
|
- Zákon o dani z
pridanej hodnoty - Stravovanie fyzických osôb -
podnikateľov - Možnosti podania dodatočného daňového
priznania - Dotácie podnikateľom v podvojnom účtovníctve -
Ako ušetriť financie?
|
96 Sk
|
ks |
č. 11/2006
|
- Zákon o bezpečnosti a
ochrane zdravia pri práci - Zákon o inšpekcii práce
- Hlavné termíny ročného zúčtovania poistného za rok
2006 - Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov a jeho
dôsledky - Ochrana zamestnancov pred hlukom
|
96 Sk
|
ks |
č. 12-13/2006
|
- Zákon o verejnom
obstarávaní - Zákon o verejnom
zdravotníctve - Daňové odpisovanie hmotného a nehmotného
majetku - Sociálny fond v jednoduchom účtovníctve - Osvetlenie
na pracovisku - Možnosti nápravy rozhodnutí správnych
orgánov
|
192 Sk
|
ks |
Poradca Extra 2006 - príloha mesačníka Poradca
pre jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo a verejnú
správu |
1/2006 VS
|
Osobitosti účtovníctva
obcí a vyšších územných celkov |
28 Sk
|
ks |
1/2006 JÚ
|
Účtovanie škody a
manká v JÚ |
20 Sk
|
ks |
1/2006 PÚ
|
Účtovanie škody a
manká v PÚ |
20 Sk
|
ks |
2/2006 JÚ
|
Uzávierkové účtovné
operácie v JÚ - rok 2005 |
30 Sk
|
ks |
2/2006 PÚ
|
Uzávierkové účtovné
operácie v PÚ - rok 2005 |
30 Sk
|
ks |
2/2006 VS
|
Rozpočtové pravidlá
verejnej správy |
45 Sk
|
ks |
3/2006 PÚ
|
Postupy účtovania v
sústave podvojného účtovníctva |
43 Sk
|
ks |
3/2006 VS
|
Zmeny postupov
účtovania, Účtovanie výnosov a nákladov |
30 Sk
|
ks |
3/2006 JÚ
|
Účtovanie zahraničných
faktúr |
18 Sk
|
ks |
4/2006 PÚ
|
Lízing v podvojnom
účtovníctve v roku 2006 |
24 Sk
|
ks |
4/2006 JÚ
|
Lízing v jednoduchom
účtovníctve v roku 2006 |
22 Sk
|
ks |
4/2006 VS
|
Aplikácia postupov
účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, obce
a vyššie územné celky |
22 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 2006 -
mesačník rieši špecifické problémy z daňovej a účtovnej oblasti v
príkladoch |
DÚVaP č. 1/2006
|
- Rozdeľovanie zisku a úhrada
straty - Pracovné podmienky a podpora občanov so zdravotným
postihnutím
| 120 Sk
|
ks |
DÚVaP č. 2/2006
|
- Medzinárodné zmluvy o
zamedzení dvojitého zdanenia a zákon o dani z príjmov - Starobný
dôchodca v ekonomických súvislostiach - Osobnosť na
pracovisku
| 120 Sk
|
ks |
DÚVaP č.
3-4/2006 |
- Mzdy po novom v roku
2006 - Motivácia zamestnancov na pracovisku.
| 240 Sk
|
ks |
DÚVaP č. 5/2006
|
- Rezervy a opravné
položky - Aktívne opatrenia na trhu práce
| 120 Sk
|
ks |
DÚVaP č.
6-7/2006 |
- Automobil v podnikaní -
Dávky sociálneho poistenia a štátne sociálne dávky - Riadenia
vlastného času
| 240 Sk
|
ks |
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a
penále 2006 - mesačník určený odborníkom z oblastí daní,
účtovníctva, mzdovým účtovníkom, audítorom... |
DUO č. 1/2006
|
- Daň z príjmov - novela
zákona - Daň z pridanej hodnoty - novela zákona - Miestne dane
- novela zákona - Vylúčenie dvojitého zdanenia príjmov u
fyzických osôb - Oceňovanie automobilu pri zaraďovaní do
obchodného majetku - Daňový bonus - Podnikanie v rámci
EÚ
|
160 Sk
|
ks |
DUO č. 2/2006
|
- Ročné zúčtovanie preddavkov
na daň za rok 2005 - Automobil a DPH - Účtovná závierka
2005 - Rozvrhnutie pracovného času - Zodpovednosť zamestnanca
za škodu - Pružný pracovný čas
|
160 Sk
|
ks |
DUO č. 3/2006
|
- Nezdaniteľné časti základu
dane komplexne - Zákon o rozpočtových pravidlách - Daňová
kontrola - Dovoz tovaru a spotrebná daň
|
160 Sk
|
ks |
DUO č. 4/2006
|
- Zdaňovanie príjmov zo
závislej činnosti zrážkovou daňou - Odcudzenie majetku FO z
pohľadu ZDP - Uplatnenie daňových výdavkov u podnikateľov -
Dopredaj SBL označeného kontrolnou páskou - Zmeny postupov
účtovania v JÚ a PÚ - Stravné pri zahraničnej pracovnej
ceste - Doplnkové zdroje z rozpočtu EÚ
|
160 Sk
|
ks |
DUO č. 5/2006
|
- Nočná práca a jej
odmeňovanie - Účtovanie finančného prenájmu - Stála
prevádzkareň - účtovný aspekt - Automobil a DPH - Zamestnanec
a dovolenka |
160 Sk
|
ks |
DUO č. 6-7/2006
|
- Ročné zúčtovanie
zdravotného poistenia - Vyradenie majetku ZDP - Úroky a
medzinárodné zdaňovanie - Skončenie pracovného pomeru -
Cestovné náhrady - častá zmena pracoviska - Komunikácia na
schôdzach a obchodných strestnutiach |
320 Sk
|
ks |
1000 riešení 2006 - vychádza už ako
dvojmesačník |
č. 1/2006
|
- Koniec roka 2005 v
podnikaní |
97 Sk
|
ks |
č. 2/2006
|
- Vyrovnanie ročnej daňovej
povinnosti právnických osôb |
97 Sk
|
ks |
č. 3/2006
|
téma čísla :
Pracovno-právne vzťahy - Mzdy, odvodové povinnosti,
poistné - Stravovanie, stravné lístky - Sociálny fond -
Účtovanie v zmysle postupov účtovania v PÚ od 1. 1. 2006 -
DPH - Daň z príjmov
|
97 Sk
|
ks |
č. 4/2006
|
téma čísla :
Pohľadávky - DPH - Daň z príjmov -
Nehnuteľnosti - Pracovnoprávne vzťahy - Živnostenské
podnikanie - S.r.o.
|
97 Sk
|
ks |
Zborníky ZÁKONY 2006 |
Zákony I/2006
|
Daň z príjmov, Daň z
pridanej hodnoty, Spotrebné dane, Zákon o účtovníctve.
|
129 Sk
|
ks |
Zákony II/2006
|
Obchodný
zákonník, Občiansky zákonník, Trestné právo, Živnostenský
zákon. |
129 Sk
|
ks |
Zákony III/2006
|
Zákonník práce, Mzdové
predpisy, Sociálne, dôchodkové, zdravotné a nemocenské
poistenie, Sociálne zákony. |
129 Sk
|
ks |
Zákony IV/2006
|
Stavebný zákon,
Architekti a inžinieri, Bývanie, Pôda. |
129 Sk
|
ks |
Zákony V/2006
|
Rozpočtové pravidlá,
Štátna a verejná služba, Školy, Obce. |
129 Sk
|
ks |
Zákony VI/2006
|
Životné prostredie,
Ochrana ovzdušia, Vodné hospodárstvo. |
129 Sk
|
ks |
Aktualizácie zákonov 2006 |
Aktualizácia
I/1 |
- Zákon o správnych
poplatkoch |
29 Sk
|
ks |
Aktualizácia
I/2 |
- Zákon o správnych
poplatkoch - Zákon o koncesionárskych poplatkoch - Zákon o
správe daní a poplatkov - Zákon o miestnych daniach a miestnom
poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady |
30 Sk
|
ks |
Aktualizácia
I/3 |
- Zákon o spotrebnej dani z
vína - Zákon o spotrebnej dani z piva - Zákon o spotrebnej
dani z minerálneho oleja - Zákon o správnych poplatkoch -
Colný zákon
|
52 Sk
|
ks |
Aktualizácia
I/4 |
- Zákon o spotrebnej dani z
liehu
|
30 Sk
|
ks |
Aktualizácia
I/5 |
- Zákon o správnych
poplatkoch
|
29 Sk
|
ks |
Aktualizácia
II/1 |
- Zákon o verejnom
obstarávaní |
29 Sk
|
ks |
Aktualizácia
II/2 |
- Živnostenský zákon -
Zákon o cenách - Zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom
predaji a zásielkovom predaji - Zákon o znalcoch, tlmočníkoch a
prekladateľoch |
30 Sk
|
ks |
Aktualizácia
II/3 |
- Zákon Slovenskej národnej
rady o priestupkoch - Občiansky zákonník
|
17 Sk
|
ks |
Aktualizácia
II/4 |
- Nariadenie vlády o rozsahu
zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia - Zákon o Policajnom
zbore - Zákon o ochrane spotrebiteľa - Zákon o reklame -
UPOZORNENIE NA ZMENU: - Zákon o verejnom obstarávaní
|
26 Sk
|
ks |
Aktualizácia
II/5 |
- Zákon o reklame
|
10 Sk
|
ks |
Aktualizácia
III/1 |
- Zákonník práce - Zákon
o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci - Zákon o inšpekcii
práce |
38 Sk
|
ks |
Aktualizácia
III/2 |
- Vyhláška o podrobnostiach o
vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie,o
ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní
poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné
zdravotné poistenie - Zákon o povinnom zmluvnom poistení
zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o
zmene a doplnení niektorých zákonov - Vyhláška Štatistického
úradu Slovenskej republiky , ktorou sa vydáva štatistická odvetvová
klasifikácia ekonomických činností - Zákonník práce
|
38 Sk
|
ks |
Aktualizácia
III/3 |
- Zákon o náhrade príjmu pri
dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení
niektorých zákonov - Zákon o službách zamestnanosti a o zmene a
doplnení niektorých zákonov - Vyhláška MPSVR SR, ktorou sa
vykonáva § 69 ods. 2 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti
a o zmene a doplnení niektorých zákonov - Zákon o sociálnom
poistení - Zákon o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení
zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení
niektorých zákonov - Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a o
zmene a doplnení niektorých zákonov - Zákon o doplnkovom
dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov -
Zákon o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých
zákonov
|
73 Sk
|
ks |
Aktualizácia
IV/1 |
- Vyhláška, ktorou sa
ustanovujú skupiny stavebných výrobkov s určenými systémami
preukazovania zhody a podrobnosti o používaní značiek zhody -
Nariadenie vlády SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o druhoch a
výškach poskytovaných podpôr na jednotlivé účely z prostriedkov
Štátneho fondu rozvoja bývania - UPOZORNENIE NA ZMENU: - Zákon
o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) |
21 Sk
|
ks |
Aktualizácia
V/1 |
- Zákon o rozpočtových
pravidlách územnej samosprávy - Vyhláška MŠ SR o štruktúre a
obsahu správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a
podmienkach škôl a školských zariadení - Zákon o samospráve
vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch) |
18 Sk
|
ks |
Aktualizácia
V/2 |
- Zákon o štátnej službe -
Zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo
verejnom záujme
|
26 Sk
|
ks |
Aktualizácia
V/3 |
- Nariadenie vlády SR, ktorým
sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri
výkone práce vo verejnom záujme - Nariadenie vlády SR o zvýšení
platových taríf štátnych zamestnancov - Zákon o obecnom zriadení
- UPOZORNENIE NA ZMENU: - Zákon o rozpočtových pravidlách
- Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o
zmene a doplnení niektorých zákonov
|
21 Sk
|
ks |
Aktualizácia
VI/1 |
- Zákon o zhromažďovaní,
uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí - Zákon o
posudzovaní vplyvov na životné prostredie - Zákon o ochrane
prírody a krajiny |
41 Sk
|
ks |
Aktualizácia
VI/2 |
- Vyhláška MŽP SR o
požiadavkách na obmedzovanie emisií prchavých organických zlúčenín
unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných
výrobkoch - Vyhláška MŽP SR, ktorou sa ustanovujú národné emisné
stropy a celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok - Zákon o
odpadoch
|
30 Sk
|
ks |
Zákony do vrecka - úplné znenia zákonov vo
formáte A6 |
Ústava SR
|
- Úplné znenie
|
22 Sk
|
ks |
Ústava ČR
|
- Úplné znenie Ústavy
ČR, Zákon o štátnych symboloch ČR, Listina základných práv a slobôd
|
22 Sk
|
ks |
Zákon o DPH
|
- Daňová povinnosť
- Sadzby dane z pridanej hodnoty - Postup pri
registrácii - Oslobodenie, vrátenie a odpočítanie dane
|
42 Sk
|
ks |
Zákon o rodine
|
- Vznik manželstva
- Vzťahy medzi rodičmi a deťmi - Poručníctvo a
opatrovníctvo - Určenie rodičovstva a vyživovacej
povinnosti
|
32 Sk
|
ks |
Občiansky
zákonník |
- Občiansko-právne
vzťahy - Vlastnícke práva - Dedenie -
Záväzkové práva - Zodpovednosť za škodu a za bezdôvodné
obohatenie
|
65 Sk
|
ks |
Obchodný
zákonník |
- Obchodné vzťahy a
podnikanie - Obchodné spoločnosti a družstvá -
Obchodné záväzkové vzťahy - Záväzkové vzťahy v
medzinárodnom obchode
|
80 Sk
|
ks |
Zákon o dani z
príjmov |
- Jeden z
najdôležitejších daňových zákonov, ktorý upravuje platenie dane z
príjmov právnických i fyzických osôb |
65 Sk
|
ks |
Zákonník práce
|
- Zákon upravujúci
pracovnoprávne vzťahy súvisiace so zamestnávaním fyzických osôb,
vzťahy medzi právnickými alebo fyzickými osobami a kolektívne
pracovnoprávne vzťahy
|
65 Sk
|
ks |
Zákon o súkromnej
bezpečnosti |
- Odborná spôsobilosť
- Štátny dozor a kontrola - Strážna služba
- Detektívna služba - Vlastná ochrana
- Technická služba - Udelenie licencie |
40 Sk
|
ks |
Stavebný zákon
|
- Architekti a
inžinieri - Stavebné výrobky - Stavebný dozor
- Územný plán obce - Územné rozhodnutie
- Stavebné povolenie - Kolaudácia stavieb |
59 Sk
|
ks |
Veselo i vážne |
Čas pre malého
človeka |
|
85 Sk
|
ks |
Murphyho zrnká I
|
|
95 Sk
|
ks |
Murphyho zrnká I
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Murphyho zrnká II
|
|
95 Sk
|
ks |
Murphyho zrnká II
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Murphyho minizrnká
|
|
25 Sk
|
ks |
Murphyho zákony ´01
|
|
48 Sk
|
ks |
Murphyho zákony ´02
|
|
48 Sk
|
ks |
Murphyho zákony ´03
|
|
48 Sk
|
ks |
Murphyho železné
zákony |
|
42 Sk
|
ks |
Myšlienky bez cla
|
|
95 Sk
|
ks |
Myšlienky bez cla
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká hlúposti
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká hlúposti
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká hriechu
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká hriechu
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká lásky
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká lásky
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká múdrosti
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká múdrosti
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká odvahy
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká odvahy (koža)
|
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká šťastia
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká šťastia
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká úsmevu
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká úsmevu (koža)
|
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká ženskosti
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká ženskosti
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká mladosti
|
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká mladosti
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Murphyho večné
zákony |
|
95 Sk
|
ks |
Murphyho večné
zákony (koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Murphyho Knižné
minizrnká |
|
25 Sk
|
ks |
Murphyho Stavebné
minizrnká |
|
25 Sk
|
ks |
Murphyho Vianočné
minizrnká |
|
25 Sk
|
ks |
Murphyho zákonník
|
|
95 Sk
|
ks |
Murphyho zákonník
(koža) |
|
320 Sk
|
ks |
Zrnká strachu a
odvahy |
- Odvaha je niekedy jediným
spôsobom ako sa uživiť - Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá
dosiahnuť len vzájomným pochopením.
|
95 Sk
|
ks |
Zrnká strachu a
odvahy (koža) |
- Odvaha je niekedy jediným
spôsobom ako sa uživiť - Mier sa nedá udržať silou. Ten sa dá
dosiahnuť len vzájomným pochopením.
|
320 Sk
|
ks |
Murphy v bájkach
|
"Odmalička zo všetkých strán
do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu.
Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie
pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi
adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len
pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno
aj život..."( Z predhovoru ku knihe) |
95 Sk
|
ks |
Murphy v bájkach
(koža) |
"Odmalička zo všetkých strán
do nás hučia, že je potrebné hovoriť pravdu a nič iného len pravdu.
Rovnako od malička človek na vlastnej koži poznáva, že hovorenie
pravdy patrí, rovnako ako prejazd križovatky na červenú, medzi
adrenalínové športy. Keď má človek šťastie, vyslúži si za to len
pohrozenie prstom, ale keď šťastie nemá, tak ho to môže stáť možno
aj život..."( Z predhovoru ku knihe) |
320 Sk
|
ks |
Monotématika |
Živnostenské
minimum podnikateľa |
- A5/176 strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou
|
70 Sk
|
ks |
Účtovná
závierka |
- štátna správa, samospráva, neziskové účtovné jednotky - A5/176
strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou
|
85 Sk
|
ks |
Súvzťažnosti
|
- pre verejnú správu - rozpočtové a príspevkové organizácie
- vyššie územné celky
|
260 Sk |
ks |
Výkladový slovník
podnikateľa - ekonomický |
Slovník má pomôcť podnikateľom, pracovníkom v hospodárskej praxi
a študentom stredných či vysokých škôl rýchlo sa orientovať v
ekonomických pojmoch, s ktorými sa často stretávajú a ktoré vyžadujú
časovo náročné hľadanie v odbornej literatúre
|
190 Sk |
ks |
Právna rukoväť pre
každého, zvlášť pre študentov |
- Autor primerane zjednodušil
a zhrnul najdôležitejšie právne predpisy, ktoré sa odvíjajú od
ústavného zakotvenia slobôd a povinností občanov. Publikácia je
určená širokej verejnosti, zvlášť študentom stredných a vysokých
škôl. Do textu sú vložené pasáže s Murphyho aforizmami a právnickými
anekdotami. Jarná akcia - cena s 50% zľavou
|
70 Sk
|
ks |
Daňové výdavky
2005 |
- Uplatňovanie daňových
výdavkov je neustále predmetom diskusií nielen v radoch odborníkov,
ale najmä samotných podnikateľov, a to najmä z dôvodu ich vplyvu na
určenie základu dane. V tejto publikácii sú daňové výdavky
spracované formou výkladového slovníka s odkazom na súvisiace právne
predpisy. Jarná akcia - cena s 50% zľavou |
85 Sk
|
ks |
Ústava EU
|
- Zmluva o Ústave pre
Európu Jarná akcia - cena s 50% zľavou
|
47,50 Sk
|
ks |
Základné dokumenty
Európskej únie |
- formát A5 V ČESKOM
JAZYKU Napriek tomu, že od dátumu vstupu do EÚ ubehlo niekoľko
mesiacov, je pre radu našich občanov, a to i z radov podnikateľov,
či pracovníkov samospráv Európska únia stále veľkou neznámou.
Všetkým naším občanom by sme v tejto publikácii radi Európsku úniu
zjednodušenou formou priblížili. Publikácia obsahuje okrem iného
základy práva Európskej únie vrátane najdôležitejších dokumentov aj
ich chronologický prehľad historického vývoja európskej
integrácie. Jarná akcia - cena s 50% zľavou
|
305 Sk
|
ks |
Predsúdne konanie a
trestný poriadok |
Táto publikácia si dala za
cieľ podrobne rozviesť všetky činnosti práce prokurátora,
vyšetrovateľa ako aj policajného orgánu v prípravnom konaní, od
prijatia trestného oznámenia, jeho právneho posúdenia a rozhodnutia
o ňom pred začatím trestného stíhania postupom podľa § 197 ako aj
činnosť týchto orgánov postupom podľa § 199 ods. 1 ( začatím
trestného stíhania), ktorým úkonom sa začína prípravné konanie, až
po úkony, ktorými sa prípravné konanie ukončuje. Vzhľadom k
podrobnému komentovaniu jednotlivých ustanovení týkajúcich sa celého
predsúdneho konania, publikácia je predovšetkým určená prokurátorom,
vyšetrovateľom, policajným orgánom, ale aj sudcom pre prípravné
konanie, advokátom. Jarná akcia - cena s 50% zľavou
|
60 Sk
|
ks |
Súvzťažnosti pre
neziskové organizácie |
formát A5/160 strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou |
95 Sk
|
ks |
Pracovnoprávny
slovník pre prax
| formát A5/120 strán Jarná akcia - cena s 50% zľavou |
50 Sk
|
ks |
Poradca deťom |
Sto zvieratiek v
hádankách |
Knižka hádaniek z oblasti
živočíšnej ríše je určená deťom od 5 do 9 rokov. V obrázkovej
galérii sa deti zoznámia so sto farebne ilustrovanými zvieratkami.
|
80 Sk
|
ks |
S pastelkou v
kráľovstve matematiky |
Knižka dáva priestor dieťaťu
formou hry a riešením veku primeraných problémových situácií
zoznámiť sa so základnými matematickými pojmami a vzťahmi,
geometrickými tvarmi, základnými a radovými číslovkami. |
140 Sk
|
ks |
S pastelkou v
kráľovstve matematiky I. |
Pracovné zošity hravou formou
zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel
ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými
tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity
sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ
a školských kluboch. |
43 Sk
|
ks |
S pastelkou v
kráľovstve matematiky II. |
Pracovné zošity hravou formou
zavedú deti do kráľovstva čísel a matematických pojmov. Kráľ čísel
ich zoznámi so základnými a radovými číslovkami, geometrickými
tvarmi, protikladmi, určovaním množstva a poradia predmetov. Zošity
sa dajú využívať v predškolských zariadeniach, v prvých ročníkoch ZŠ
a školských kluboch. |
43 Sk
|
ks |
1. Dobrodružstvá
žiačika Mudráčika |
Pracovné zošity deťom
mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu,
fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných
knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách,
krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z
matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si
deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú. |
36 Sk
|
ks |
2. Dobrodružstvá
žiačika Mudráčika |
Pracovné zošity deťom
mladšieho veku dávajú priestor na uplatnenie výtvarného prejavu,
fantázie, a zároveň nútia deti vyhľadávať informácie v náučných
knihách, informačných médiách a pracovať s nimi. V úlohách,
krížovkách, viacsmerovkách sú nenásilnou formou skĺbené poznatky z
matematiky, slohu, slovenského jazyka, prvouky. Hravou formou si
deti toto učivo prehlbujú a utvrdzujú. |
34 Sk
|
ks |
Pastelkami
čarujem |
Pracovný zošit postupne
pomáha deťom objavovať krásu písaných tvarov od kreslenia čiar,
kruhov ku slučkám.. U detí sa tak rozvíjajú prirodzeným spôsobom
grafomotorické zručnosti. |
27 Sk
|
ks |
Kreslím a
maľujem |
V pracovnom zošite si deti
tvary z prvého zošita zopakujú v náročnejšej forme. Ďalej rozvíjajú
grafomotorické zručnosti a vytvárajú si kladný postoj k písaniu. |
36 Sk
|
ks |
Hovoriace písmená a
slabiky |
V knižke sa deti stretávajú s
personifikovanými písmenkami abecedy, malými bytosťami, ktoré sa s
deťmi rozprávajú. Pretože "písmenkových kamarátov" ochotne prijímajú
aj celkom malé deti, vytvárajú tak kladný vzťah dieťaťa k znakom,
čítaniu a vzdelávaniu. Deti sa presvedčia o tom, že s písmenkami sa
dá aj zaujímavo hrať. V riekankách sa stretnú nielen s písmenkami,
ale aj s jednoduchými slabikami. |
75 Sk
|
ks |
Pexeso - Kráľovstvo
matematiky
| Spoznávanie arabských a
rímskych číslic, základné geometrické tvary. |
16 Sk
|
ks |
Pexeso -
Abeceda |
Písmenká so slovenskými,
českými i anglickými výrazmi. |
19 Sk
|
ks |
Kúzlenie s
hádankami |
Hádanky a riekanky o veciach
okolo nás pre 5 - 9-ročné deti. |
80 Sk
|
ks
|
Všetky uvedené publikácie si môžete objednať aj telefonicky, faxom
alebo na našich www stránkach (pozri rubriku kontakty).
|
|
|
Adresa: |
|
Telefón: |
Poradca s.r.o
Pri Celulózke 40
010 01 Žilina
|
|
(041) 56 52 871
(041) 56 52 877
(041) 56 52 879
|
|
E-mail: |
|
Fax: |
poradca@i-poradca.sk |
|
(041) 56 52 659 |
|
Informácie o naších produktoch nájdete aj na našej internetovej stránke www.i-poradca.sk. |
|
|
Copyright (c) Poradca s.r.o., 2002 - 2006 |