|
[Téma novín] ZODPOVEDNOSŤ ZA ŠKODU |
ZODPOVEDNOSŤ ZAMESTNANCA ZA ŠKODU V PRACOVNOM PRÁVE
PREDPOKLADY VZNIKU ZODPOVEDNOSTI ZAMESTNANCA ZA ŠKODU sú:
- protiprávny úkon
t.j. Konanie škodcu v rozpore s právnou povinnosťou vyplývajúcou pre neho z pracovnoprávneho vzťahu.
- vznik škody - škoda je majetková ujma vyjadriteľná v peniazoch.
Rozlišujeme skutočnú škodu a inú škodu. Skutočná škoda predstavuje reálne zmenšenie majetku poškodeného a majetkové hodnoty, ktoré je potrebné vynaložiť na to, aby sa dosiahol majetkový stav existujúci pred vznikom škody. Iná škoda je ujma spočívajúca v tom, že v dôsledku škodnej udalosti nedošlo k zväčšeniu majetkových hodnôt poškodeného, ktoré bolo možné odôvodnene očakávať, ak by nedošlo ku škodnej udalosti. Pokiaľ ide o zodpovednostný predpoklad škody, môže ísť o škodu na veciach, ale aj o inú škodu či ujmu na zdraví zamestnancov.
- príčinná súvislosť medzi protiprávnym úkonom a škodou
- medzi vzniknutou škodou a protiprávnym úkonom musí byť príčinná súvislosť. Príčinná súvislosť je súvislosť medzi dvoma javmi spočívajúca v tom, že jeden jav (protiprávny úkon) je takej povahy, že bez neho by druhý jav (škoda) nevznikol. Príčinná súvislosť sa musí posudzovať podľa konkrétnych okolností každého vzniku škody. Vždy by malo ísť o súvislosť priamu, bezprostrednú.
- zavinenie zamestnanca je psychický vzťah k jeho vlastnému konaniu
, ktoré je v rozpore s objektívnym právom, a ku škode ako výsledku tohto protiprávneho konania. Zavinenie môže spočívať vo forme úmyslu alebo nedbanlivosti. Forma zodpovednosti ovplyvňuje rozsah náhrady škody. Zodpovednosť zamestnanca je subjektívnou zodpovednosťou založenou výlučne na princípe zavinenia (na rozdiel od zodpovednosti zamestnávateľa za škodu spôsobenú zamestnancovi, ktorá je zodpovednosťou objektívnou, t.j. bez ohľadu na zavinenie).
- existencia pracovnoprávneho vzťahu
- najčastejšie ide o pracovný pomer, ale v rovnakom rozsahu sa právna úprava zodpovednosti zamestnancov za škodu uplatňuje aj pri pracovnoprávnych vzťahov vznikajúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
- ku škode musí dôjsť pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s týmto plnením
tak, ako to vymedzuje ZP.
PLNENIE PRACOVNÝCH ÚLOH je v zmysle ust. § 220 ZP výkon pracovných povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru (pre rozsah týchto povinností je rozhodujúci dohodnutý druh práce, ktorú je zamestnanec povinný vykonávať, a jeho pracovná náplň), iná činnosť vykonávaná na príkaz zamestnávateľa a činnosť, ktorá je predmetom pracovnej cesty.
V priamej súvislosti s plnením pracovných úloh sú úkony potrebné na výkon práce a úkony počas práce zvyčajné alebo potrebné pred začiatkom práce alebo po jej skončení. ZP zakotvuje, čo nemožno chápať ako úkon v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh. Takýmto úkonom nie je predovšetkým cesta do zamestnania a späť. Cesta do zamestnania a späť je cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť. U zamestnávateľov v poľnohospodárstve, lesníctve a stavebníctve je to aj cesta z bydliska na určené zhromaždisko a späť (§ 221 ZP).
Úkonom v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh nie je ani stravovanie, ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, ani cesta na ne a späť. Vyšetrenie v zdravotníckom zariadení vykonávané na príkaz zamestnávateľa alebo ošetrenie pri prvej pomoci a cesta na ne a späť sú úkony v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh.
Ak vznikne škoda zamestnávateľovi mimo plnenia pracovných úloh alebo bez priamej súvislosti s týmto plnením, zamestnanec bude zodpovedný (pri splnení príslušných predpokladov) podľa ustanovení Občianskeho zákonníka.
ZODPOVEDNOSŤ ZAMESTNANCA ZA ŠKODU prichádza do úvahy len vtedy, ak sú naplnené všetky predpoklady vzniku zodpovednosti za škodu. Zamestnanec, ktorý je postihnutý duševnou (trvalou alebo prechodnou) poruchou, zodpovedá za škodu ním spôsobenú, len ak je schopný ovládnuť svoje konanie a posúdiť následky svojho konania. Duševná nespôsobilosť zamestnanca môže vzniknúť aj požitím alkoholických nápojov. ZP preto rozlišuje, či sa tak stalo vlastnou vinou zamestnanca, alebo bez jeho zavinenia. Zamestnanec, ktorý sa uvedie vlastnou vinou do takého stavu, že nie je schopný ovládnuť svoje konanie alebo posúdiť následky svojho konania, zodpovedá za škodu v tomto stave spôsobenú (§ 180 ZP).
Zamestnanec však nezodpovedá za škodu, ktorú spôsobil pri odvracaní škody hroziacej zamestnávateľovi alebo nebezpečenstva priamo ohrozujúceho život alebo zdravie, ak tento stav sám úmyselne nevyvolal a ak si pritom počínal spôsobom primeraným okolnostiam (§ 181 ods. 2 ZP). Zamestnanec nemusí svojím konaním škodu odvrátiť, ale je potrebné, aby jeho aktivita smerovala k zabráneniu vzniku škody či jej prípadnému zväčšeniu.
Ďalšou okolnosťou vylučujúcou zodpovednosť za škodu je podnikateľské riziko, pretože zamestnanec nezodpovedá za škodu, ktorá vyplýva z podnikateľského rizika.
V prípade zodpovednosti zamestnanca za škodu ZP rozlišuje zodpovednosť s prezumpciou neviny (všeobecná zodpovednosť v širšom slova zmysle, v rámci ktorej musí zamestnávateľ preukázať zavinenie zamestnanca) a zodpovednosť s prezumpciou viny (zamestnávateľ nemusí preukazovať zavinenie zamestnanca, pretože jeho zavinenie sa predpokladá).
ZODPOVEDNOSŤ ZAMESTNANCA ZA ŠKODU S PREZUMPCIOU NEVINY je:
- Všeobecná zodpovednosť
zamestnanca za škodu v užšom slova zmysle (§ 179 ZP)
Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním.
Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.
- Z odpovednosť za nesplnenie povinnosti na odvrátenie škody
(§ 181 ZP)
Ak hrozí škoda, zamestnanec je povinný na ňu upozorniť vedúceho zamestnanca. Ak je na odvrátenie škody hroziacej zamestnávateľovi neodkladne potrebný zákrok, je povinný zakročiť. Túto povinnosť nemá, ak mu v tom bránia dôležité okolnosti alebo ak by tým vystavil vážnemu ohrozeniu seba alebo ostatných zamestnancov, alebo blízke osoby (§ 178 ods. 2 ZP).
Dotvorením tejto prevenčnej oznamovacej a zakročovacej povinnosti zamestnancov je zodpovednosť za nesplnenie povinnosti na odvrátenie škody. V zmysle ust. § 181 ZP od zamestnanca, ktorý vedome neupozornil vedúceho zamestnanca na hroziacu škodu alebo nezakročil proti hroziacej škode, hoci by sa tým zabránilo bezprostrednému vzniku škody, môže zamestnávateľ požadovať, aby prispel na úhradu škody v rozsahu primeranom okolnostiam prípadu, ak ju nemožno uhradiť inak. Pritom sa prihliadne najmä na to, čo bránilo splneniu povinnosti.
Náhrada škody nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Povinnosť prispieť k náhrade škody je koncipovaná subsidiárne, t.j. zamestnávateľ ju môže vyžadovať, ak škodu nie je možné uhradiť inak.
(Viac si o tejto téme prečítate v mesačníku PaM 6/2011)
ZODPOVEDNOSŤ ZA ŠKODU ZAMESTNANCA SPÔSOBENÚ PRI VÝKONE VEREJNEJ MOCI
VÝKON VEREJNEJ MOCI
sa považuje úradný postup a rozhodovanie orgánov verejnej moci o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach FO a PO.
Zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci sa vzťahuje v zmysle zák. č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, na všetky štátne orgány, orgány územnej samosprávy (VÚC, mestá a obce), orgány záujmovej samosprávy (nadácie, združenia), verejnoprávne inštitúcie (napr. Sociálna poisťovňa) a na osoby, ktorým bol zverený zo zákona výkon verejnej moci (napr. notári, exekútori).
PRÍČINY VZNIKU ŠKÔD SPÔSOBENÝCH PRI VÝKONE VEREJNEJ MOCI
Štátne orgány, ktoré konajú v mene štátu (ustanovené podľa zák. č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy SR v z. n.p.), VÚC, mestá a obce (zák. č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v platnom znení), ostatné verejno-prospešné inštitúcie, záujmové samosprávy a osoby, ktorým bol zo zákona zverený výkon verejnej moci (ďalej len "orgány verejnej moci") zodpovedajú za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Táto zodpovednosť má objektívny charakter a nemožno sa jej zbaviť.
Príčiny vzniku škôd sú nasledovné:
- nesprávny úradný postup,
- nezákonné rozhodnutie.
Okrem týchto uvedených príčin štát zodpovedá aj za škody spôsobené:
- nezákonným zadržaním, zatknutím alebo iným spôsobom pozbavením občanov osobnej slobody,
- v rozpore so zákonom rozhodnutím o väzbe, treste odňatia slobody (peňažnom treste, treste zákazu činnosti) alebo ochrannom liečení a inom opatrení.
Nesprávny úradný postup
- postup orgánov verejnej moci pred rozhodnutím v rozpore so zákonom,
- nedodržanie zákonom stanovenej lehoty na vykonanie úkonov a vydanie rozhodnutia vo veci samej,
- prieťahy v konaní alebo iný nezákonný zásah do práv a právom chránených záujmov FO a PO.
Nezákonné rozhodnutie
je každé rozhodnutie, ktoré bolo vydané orgánmi verejnej moci v rozpore so zákonom.
Právo na náhradu škody si môže uplatniť:
- každý účastník konania, ktorému v dôsledku nezákonného rozhodnutia vznikla škoda,
- iná FO alebo PO, ktorá nebola do konania prizvaná a mala byť z hľadiska ochrany jej oprávnených záujmov alebo práv,
- každý komu nezákonným rozhodnutím vznikla škoda ak toto rozhodnutie bolo vydané v inom ako v správnom konaní.
NÁHRADA ŠKODY PODĽA OSOBITNÝCH ZÁKONOV
- Zák. č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe, v z.n.p.
Podľa tohto zákona štátny zamestnanec je FO, ktorá v štátnozamestnaneckom pomere vykonáva štátnu službu v služobnom úrade v príslušnom odbore štátnej služby. Štátny zamestnanec na účely tohto zákona je aj FO, ktorá je odborníkom plniacim úlohy pre:
- prezidenta SR,
- predsedu a podpredsedu Národnej rady SR,
- predsedu a člena vlády SR,
- predsedu a sudcu Najvyššieho súdu SR.
Štátny zamestnanec na účely tohto zákona je aj FO, ktorá vykonáva štátnu službu v služobnom úrade na základe zvolenia alebo vymenovania týmito ústavnými činiteľmi.
- Zákon 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme, v znení č. 490/2008 Z. z.
Tento zákon sa vzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a ich zamestnávateľom sú:
- štátne orgány,
- VÚC (samosprávne kraje),
- mestá alebo obce (ďalej len "obce"),
- PO, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach FO alebo PO v oblasti VS,
- PO zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym orgánom, obcou alebo VÚC podľa zák. č. 302/2001 Z. z., o samospráve VÚC, v z.n.p.,
- PO založené štátnym orgánom, Fondom národného majetku SR, VÚC
(Viac si o tejto téme prečítate v mesačníku VS 6/2011)
|
|
|
PREHĽAD NOVÝCH PREDPISOV A ZMIEN V LEGISLATÍVE OD ČIASTKY 39/2011 PO ČIASTKU 43/2011, VO VÝBERE PRE PODNIKATEĽSKÚ SFÉRU
DOPRAVA
Cestná premávka
Zákon č. 119/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov
Čiastka: 39 Účinnosť: 1. 5. 2011
Novela zákona
- Rieši podmienky udelenia vodičského oprávnenia vrátane lekárskych prehliadok, ale aj dĺžku platnosti vodičského preukazu, jej vyznačenie i jeho výmenu a obnovu orgánom Policajného zboru.
- Stanovuje neplatnosť vodičského preukazu pre skupinu vodičského oprávnenia vydaného nielen na Slovensku, ale aj v štáte Európskeho hospodárskeho priestoru alebo v štáte dohovoru.
- Upravuje i niektoré ustanovenia zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v z.n.p.
PRACOVNÉ PRÁVO
Služby zamestnanosti
Zákon č. 120/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 39 Účinnosť: 1. 7. 2011
Právna norma
- Predlžuje dĺžku absolventskej praxe z 25 na 26 rokov a umožňuje poskytnutie príspevku na aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb pre obec alebo formou menších služieb pre samosprávny kraj. V svojom znení dopĺňa i zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p.
OSTATNÉ
Elektronické komunikácie
Zákon č. 122/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov
Čiastka: 39 Účinnosť: 1. 5. 2011
Zmena ustanovenia
- Úhrada za právo používať frekvencie zohľadňuje zaručenie efektívneho a bezporuchového použitia frekvencií. Úhrada za právo používať frekvencie je jednorazová úhrada za vymedzenie alebo pridelenie frekvencie alebo za predĺženie takéhoto vymedzenia alebo pridelenia frekvencie. Opakovaná úhrada je za používanie každej frekvencie a identifikačných znakov
Zbrane a streliva
Zákon č. 128/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 41 Účinnosť: 1. 5. 2011
Právny predpis
- Charakterizuje zbraň kategórie B, nadobudnutie vlastníctva zbrane formou zmluvy na diaľku, ale aj posudzovanie zdravotnej a psychickej spôsobilosti, platnosť zbrojného preukazu, vydávanie nového preukazu, povinnosti držiteľa zbrojného preukazu, streleckej organizácie i orgánu dozoru
POĽNOHOSPODÁRSTVO
Materiál pestovaných rastlín
Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 123/2011 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 364/2007 Z. z. o vykonávaní uznávania a skúšania množiteľského materiálu pestovaných rastlín
Čiastka: 39 Účinnosť: 1. 5. 2011
Právny predpis
- Rozširuje okruh uznávania a skúšania množiteľského materiálu pestovaných rastlín dobrovoľne registrovaných druhov, ale aj mení vzor žiadosti o vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti dodávateľa a dopĺňa zoznam určitých druhov pestovaných rastlín, kategórie, generácie množenia a požiadavky na uznávanie množiteľských porastov na výrobu uznaného množiteľského materiálu určitých druhov pestovaných rastlín, ktorých odrody sa dobrovoľne registrujú, požiadavky na vlastnosti, kvalitu a zdravotný stav množiteľského materiálu určitých druhov pestovaných rastlín, ktorých odrody sa dobrovoľne registrujú a požiadavky na označovanie a balenie množiteľského materiálu určitých druhov pestovaných rastlín, ktorých odrody sa dobrovoľne registrujú.
Ochrana rastlín
Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 137/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 373/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na uvádzanie prípravkov na ochranu rastlín na trh v znení neskorších predpisov
Čiastka: 43 Účinnosť: 1. 5. 2011
Právny predpis
- doplnil znenie doposiaľ platného nariadenia ustanovením, v zmysle ktorého kontrolný ústav zmení, doplní alebo zruší rozhodnutia o registrácii prípravkov, o povolení na prebaľovanie alebo povolenia na dovoz súbežných prípravkov s obsahom účinnej látky pirimifos-metyl podľa podmienok uvedených v prílohe citovanej normy najneskôr do 31. októbra 2011.
ŠKOLSTVO
Vysokoškolský zákon
Zákon č. 125/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov
Čiastka: 40 Účinnosť: 1. 5. 2011
Zmena zákona
- Rozširuje okruh študentov, ktorí môžu získať vysokoškolské štúdium na vojenských vysokých školách, ukladá vysokým školám povinnosti súvisiace so správnosťou, úplnosťou, včasným doručením a uschovávaním licenčných zmlúv študentov, stanovuje Ministerstvu školstva SR povinnosť poskytovať Sociálnej poisťovni údaje z centrálneho registra študentov a rieši výber ročného školného od študentov študujúcich v externej forme vrátane poskytovania motivačného štipendia.
- Mení i ustanovenia zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z.n.p.
MEDZINÁRODNÝ STYK
Medzinárodné sankcie
Zákon č. 126/2011 Z. z. o vykonávaní medzinárodných sankcií
Čiastka: 40 Účinnosť: 1. 5. 2011
Právny predpis
- Upravuje vykonávanie medzinárodnej sankcie zabezpečujúcej medzinárodný mier a bezpečnosť, povinnosti FO a PO pri vykonávaní medzinárodnej sankcie, pôsobnosť príslušných ústredných orgánov pri ukladaní sankcií na účel udržania alebo obnovenia medzinárodného mieru a bezpečnosti, ochrany základných ľudských práv a boja proti terorizmu v oblasti obchodu a nefinančných služieb, finančných služieb, dopravy, pôšt, poštových služieb a elektronických komunikácií, technickej infraštruktúry, vedecko-technickej a kultúrnych a športových stykov.
ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Prchavé organické zlúčeniny
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 127/2011 Z. z., ktorou sa ustanovuje zoznam regulovaných výrobkov, označovanie ich obalov a požiadavky na obmedzenie emisií prchavých organických zlúčenín pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch
Čiastka: 40 Účinnosť: 1. 5. 2011
Právna norma
- Ustanovuje zoznam farieb, lakov a výrobkov s obsahom organických rozpúšťadiel určených na povrchovú úpravu vozidiel, objektov a ich častí, hraničné hodnoty pre najvyšší obsah prchavých organických zlúčenín, označovanie obalov regulovaných výrobkov, požiadavky na obmedzovanie emisií prchavých organických zlúčenín unikajúcich pri používaní organických rozpúšťadiel v regulovaných výrobkoch.
DANE
Zákon o dani z príjmov
Zákon č. 129/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 41 Účinnosť: 1. 5. 2011
Novela upravuje
- Posudzovanie dane z emisných kvót. Zároveň v príslušných ustanoveniach dopĺňa znenie zákona č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p.
PRÁVO
Cenné papiere
Zákon č. 130/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
Čiastka: 41 Účinnosť: 30. 4. 2011
Zmena zákona
- Rieši evidenciu cenných papierov, dopĺňa ustanovenia o prevádzkovaní systému vyrovnania, povinnosti centrálneho depozitára súvisiacej so spracovaním systému vyrovnania, zoznamu jeho účastníkov a zmien v tomto zozname, vytvorenia prepojenia viacerých systémov vyrovnania a povinnosti účastníka vyrovnania súvisiacej s poskytovaním informácií, v ktorých systémoch je účastníkom.
- Zmenila i ustanovenia ďalších právnych predpisov - zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z.n.p., zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p., zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p., zákon č. 8/2008 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. a zákon č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
ZDRAVOTNÍCTVO
Zdravotné poisťovne
Zákon č. 133/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Čiastka: 42 Účinnosť: 1. 5. 2011
Novela zákona
- Priniesla podstatnú zmenu, ktorou je povinnosť zdravotnej poisťovne vykonávať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok za svojho poistenca a ak má tento i zamestnávateľa, aj ta citovaného zamestnávateľa.
- Priniesla i zmeny v zákone č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. týkajúce sa posudzovania, kedy sa FO nepovažuje za zamestnanca, kedy sa považuje za nezaopatrené dieťa, kedy zdravotná poisťovňa vykonáva ročné zúčtovanie poistného, ale aj kedy je zamestnávateľ a samostatne zárobkovo činná osoba povinná vykazovať preddavky na zdravotné poistenie.
- Zmenila i niektoré ustanovenia zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p.
ENERGIE
Obnoviteľné zdroje energie
Zákon č. 136/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Čiastka: 43 Účinnosť: 1. 5. 2011
Právny predpis
- Mení ustanovenia riešiace problematiku podpory a podmienky podpory výroby elektriny, práv a povinností výrobcu elektriny a prevádzkovateľa sústavy, cenu za elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie, vydania potvrdenia o pôvode elektriny vyrobenej vysoko účinnou kombinovanou výrobou, vydanie potvrdenia o pôvode biometánu, stanovovanie referenčných hodnôt podielu konečnej energetickej spotreby biopalív v doprave, ale novo rieši aj problémy vydávania potvrdenia o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a rozširuje okruh o spôsob podpory a podmienky podpory biometánu, záruku pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, výpočet národného cieľa a oznamovaciu povinnosť Ministerstva životného prostredia SR, zavedenie prípojky zariadenia na výrobu biometánu, vydanie potvrdenia o množstve biometánu, osvedčenia pre inštalatérov, potvrdenia o pôvode biopaliva alebo biokvapaliny, stanovovanie uvádzania pohonných látok a biokvapalín na trh v SR, odbornej spôsobilosti na účely overovania výpočtu emisií a pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR.
- Zmenil i niektoré ustanovenia zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p.
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
10.5.
|
11.5.
|
12.5.
|
13.5.
|
16.5.
|
17.5.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,4358
|
1,4357
|
1,4153
|
1,428
|
1,4143
|
1,4171
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
115,72
|
116,47
|
114,54
|
115,32
|
114,35
|
115,69
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
24,227
|
24,258
|
24,277
|
24,388
|
24,373
|
24,454
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4563
|
7,4559
|
7,4562
|
7,4558
|
7,4564
|
7,4566
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8779
|
0,87075
|
0,87015
|
0,87795
|
0,8725
|
0,8729
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
263,85
|
263,67
|
266,08
|
267,05
|
267,93
|
267,69
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7092
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
3,9315
|
3,9013
|
3,915
|
3,9173
|
3,9303
|
3,9288
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,0888
|
4,0918
|
4,1155
|
4,115
|
4,106
|
4,1115
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,9565
|
8,946
|
8,9566
|
8,9951
|
9,009
|
9,0015
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2602
|
1,2661
|
1,2584
|
1,2667
|
1,2542
|
1,2553
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,8035
|
7,789
|
7,801
|
7,8405
|
7,867
|
7,9385
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,3775
|
7,378
|
7,3752
|
7,3884
|
7,398
|
7,415
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
39,83
|
39,718
|
39,69
|
39,8779
|
39,8456
|
39,9175
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,2398
|
2,2644
|
2,244
|
2,2592
|
2,2477
|
2,2484
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,3295
|
1,3255
|
1,3331
|
1,3369
|
1,3391
|
1,3393
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,3138
|
2,3102
|
2,3056
|
2,3099
|
2,3053
|
2,3124
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,3777
|
1,3701
|
1,3677
|
1,3753
|
1,3781
|
1,3818
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
9,3218
|
9,322
|
9,1978
|
9,2794
|
9,2053
|
9,2195
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
11,1595
|
11,158
|
11,0011
|
11,0978
|
10,9987
|
11,0178
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12281,91
|
12236,29
|
12167,45
|
12217,61
|
12163,55
|
12153,35
|
India |
indická rupia
|
INR
|
64,259
|
64,169
|
63,685
|
64,071
|
63,87
|
63,95
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1552,92
|
1543,42
|
1545,01
|
1552,39
|
1544,21
|
1550,67
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,6538
|
16,5996
|
16,5764
|
16,6091
|
16,618
|
16,655
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,2952
|
4,2777
|
4,2643
|
4,294
|
4,3228
|
4,32
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,8104
|
1,8074
|
1,7977
|
1,7997
|
1,8158
|
1,8157
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
61,695
|
61,557
|
61,036
|
61,67
|
61,23
|
61,422
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7698
|
1,7666
|
1,7604
|
1,7704
|
1,7677
|
1,7695
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
43,332
|
43,186
|
42,926
|
43,168
|
42,924
|
42,938
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
9,699
|
9,7368
|
9,8332
|
9,9203
|
9,9021
|
9,9056
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,957
|
4,9804
|
4,9601
|
4,9711
|
4,99
|
5,01
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
18.5.
|
19.5.
|
20.5.
|
23.5.
|
24.5.
|
25.5.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,4227
|
1,4265
|
1,4237
|
1,402
|
1,4089
|
1,4069
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
115,45
|
116,83
|
116,27
|
114,68
|
115,45
|
115,47
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
24,505
|
24,468
|
24,476
|
24,53
|
24,58
|
24,577
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4573
|
7,4577
|
7,4565
|
7,4561
|
7,4566
|
7,4569
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,88065
|
0,8813
|
0,87705
|
0,86975
|
0,87285
|
0,8672
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
269,03
|
267,97
|
268,8
|
270,16
|
269,4
|
270,06
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Lotyšsko |
lotyšský lats
|
LVL
|
0,7093
|
0,7092
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
0,7093
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
3,9263
|
3,9236
|
3,9266
|
3,9485
|
3,9473
|
3,9678
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,1191
|
4,1163
|
4,1125
|
4,1205
|
4,1218
|
4,1345
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,984
|
8,964
|
8,9324
|
8,9155
|
8,92
|
8,915
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2545
|
1,2616
|
1,2477
|
1,238
|
1,2405
|
1,2324
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
7,936
|
7,8725
|
7,828
|
7,8475
|
7,8385
|
7,824
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,4125
|
7,413
|
7,418
|
7,4242
|
7,4328
|
7,445
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
39,907
|
39,9413
|
39,8982
|
39,925
|
40,01
|
40,01
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
2,2534
|
2,2438
|
2,261
|
2,2534
|
2,2547
|
2,2603
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,3441
|
1,3387
|
1,3364
|
1,3332
|
1,3328
|
1,3399
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
2,3036
|
2,2939
|
2,3079
|
2,2908
|
2,2918
|
2,294
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,386
|
1,3804
|
1,3799
|
1,3725
|
1,378
|
1,3768
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
9,2542
|
9,2784
|
9,2429
|
9,1186
|
9,1543
|
9,1357
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
11,0614
|
11,0882
|
11,0663
|
10,9028
|
10,9563
|
10,9474
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
12180,88
|
12201,08
|
12166,5
|
12043,97
|
12072,47
|
12091,88
|
India |
indická rupia
|
INR
|
64,1
|
64,164
|
64,084
|
63,423
|
63,689
|
63,775
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1547,56
|
1549,8
|
1541,57
|
1539,99
|
1540,85
|
1550,35
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
16,6891
|
16,6561
|
16,5655
|
16,4377
|
16,5036
|
16,4861
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,3165
|
4,312
|
4,2974
|
4,2887
|
4,2971
|
4,3086
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,8079
|
1,8071
|
1,7907
|
1,7761
|
1,7608
|
1,7672
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
61,477
|
61,601
|
61,528
|
61,008
|
61,169
|
61,268
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7697
|
1,7664
|
1,7614
|
1,7501
|
1,7559
|
1,7557
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
43,065
|
43,209
|
43,138
|
42,607
|
42,859
|
42,84
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
9,8562
|
9,8403
|
9,8288
|
9,8533
|
9,8834
|
9,9299
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
5,0283
|
4,9748
|
4,963
|
4,9419
|
4,9067
|
4,9216
|
|
|