Em@ilové noviny

 

č. 11/2014

30. 4. 2014

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Záväzkový vzťah je právny vzťah, v ktorom je jeden účastník (dlžník) povinný niečo plniť druhému účastníkovi (veriteľovi) a ten je oprávnený plnenie vyžadovať. Z hľadiska dlžníka sa povinnosť plniť označuje ako dlh, záväzok, povinnosť, z hľadiska veriteľa sa právo vyžadovať plnenie označuje ako pohľadávka, právo. S akými záväzkami sa môže stretnúť daňovník? Akým spôsobom sú záväzky upravené v zákone?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Hoci to znie ako kuriozita, je to pravda. Začínajú hroziť útoky mimoriadne nepríjemného hmyzu – dotieravých kliešťov. Súčasné atypicky teplé počasie ich vyhnalo z úkrytov na mnohých miestach už koncom februára, a tak sa neodporúča pohyb v prírode rozkvitnutej jari bez preventívneho natretia repelentovými preparátmi, a to aj na najchúlostivejších častiach tela, a vo vhodnom odeve svetlejšej farby.

Aj v dnešných emailových novinách ponúkame zaujímavé informácie a typy na tematické balíčky.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
POHĽADÁVKY A ZÁVÄZKY V ZDP

 


Záväzky v zákone o dani z príjmov

Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) upravuje obchodné záväzkové vzťahy. Veriteľovi umožňuje za určitých podmienok pohľadávku do daňových výdavkov odpísať alebo uznať tvorbu opravnej položky, u dlžníka neuhradený záväzok za určitých podmienok zdaňuje, resp. odpis záväzku v niektorých prípadoch od dane oslobodzuje.
Záväzky sú v zákone o dani z príjmov upravené osobitným spôsobom v § 13 ods. 1 písm. d), § 17 ods. 27 a 32 a v § 52 ods.19.

Záväzky daňovníka v konkurze
Zákon o dani z príjmov v § 13 ods. 1 písm. d) rieši záväzky daňovníka v konkurze a reštrukturalizácii. Podľa tohto ustanovenia sú od dane oslobodené príjmy plynúce z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o konkurze a reštrukturalizácii“). Oslobodenie sa vzťahuje aj na odpis záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze neuplatnili svoje pohľadávky.
Obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty. Inštitút zamietnutia návrhu na vyhlásenie konkurzu a zrušenia konkurzu z uvedených dôvodov upravuje zákon č. 328/1992 Zb. o konkurze a vyrovnaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o konkurze a vyrovnaní“), ktorý platil do konca roka 2005. Pretože konkurzné a vyrovnacie konania, ktoré začali pred 1. januárom 2006, sa dokončia podľa tejto už zrušenej úpravy, je odpis záväzkov a ich oslobodenie od dane v týchto prípadoch naďalej aktuálne.
Súčasné znenie § 13 ods.1 písm. d) zákona o dani z príjmov nerieši osobitne záväzky odpísané v rovnakých situáciách pri konkurzoch spravovaných podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii (zastavenie konkurzného konania z dôvodu nedostatku majetku a zrušenie konkurzu z dôvodu nedostatku majetku). Nejde však o zámer, ale len o legislatívnu nepresnosť zákona. Avšak, vychádzajúc z prvej vety tohto ustanovenia, podľa ktorej sú od dane oslobodené príjmy z odpísaných záväzkov pri konkurze a reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii, je možné akceptovať oslobodenie odpísaných záväzkov aj u daňovníka, u ktorého došlo k zastaveniu konkurzného konania pre nedostatok majetku a tiež u daňovníka, u ktorého došlo k zrušeniu konkurzu z dôvodu, že majetok nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate.

Odpis záväzku pri trvalom upustení od vymáhania pohľadávky
Zákon o dani z príjmov v prechodnom ustanovení § 52 ods. 19 umožňuje daňovníkom odpísať do daňových výdavkov staré nepremlčané pohľadávky, ktorých splatnosť nastala do 31. 12. 2002, podľa podmienok ustanovených v § 24 ods. 2 písm. s) bod 7 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov platného do konca roka 2003 (ďalej len „zákon č. 366/1999 Z. z.“. Na odpis pohľadávky nadväzuje ustanovenie § 23 ods. 27 zákona č. 366/1999 Z. z., ktoré zároveň rieši postup dlžníka pri zahrnutí výnosu z odpusteného záväzku do základu dane. Základnou podmienkou pre uznanie odpisu pohľadávky, ktorej splatnosť nastala do 31. 12. 2002, do daňových výdavkov je uzatvorená písomná dohoda medzi veriteľom a dlžníkom o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky alebo písomné oznámenie veriteľa o trvalom upustení od vymáhania takejto pohľadávky. Takéto mimosúdne vyrovnanie sa môže uskutočniť len medzi veriteľom a dlžníkom, ktorí sú daňovníkmi so sídlom alebo s bydliskom na území Slovenskej republiky. Ďalej ustanovenie § 24 ods. 2 písm. s) bod 7 zákona č. 366/1999 Z. z. vyžaduje, aby od splatnosti pohľadávky uplynulo najmenej 24 mesiacov, a aby sa o trvalom upustení od vymáhania nepremlčanej pohľadávky účtovalo v účtovníctve daňovníka po 31. decembri 2002.
Pohľadávka, ktorá spĺňa vyššie uvedené podmienky, zahrnie sa do daňových nákladov postupne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to vo výške 25 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva za jedno zdaňovacie obdobie.
Prvých 25 % možno do daňových výdavkov odpísať v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo o trvalom upustení od vymáhania účtované v nákladoch.
Pri trvalom upustení od vymáhania nepremlčanej pohľadávky alebo jej časti na základe písomnej dohody veriteľa a dlžníka alebo na základe písomného oznámenia veriteľa o trvalom upustení od vymáhania takejto pohľadávky, zahrnie dlžník odpustenú sumu záväzku do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom veriteľ podľa písomnej dohody alebo doručeného oznámenia zahŕňa odpis takejto pohľadávky do daňových výdavkov. Táto podmienka zaisťuje, aby o sumu odpísanej pohľadávky do základu dane na strane veriteľa, sa zvýšil základ dane o zúčtovaný výnos z dôvodu odpustenia záväzku na strane dlžníka.

Zdaňovanie záväzkov po uplynutí dohodnutej doby splatnosti
Zákonom č. 621/2007 Z. z. , ktorým sa od 1. januára 2008 novelizoval zákon o dani z príjmov, bola pre daňovníkov v § 17 ods.29 ustanovená povinnosť zvýšiť základ dane o výšku záväzku v prípade, že od splatnosti záväzku uplynulo 36 mesiacov.

Novým znením ustanovenia § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov (do 31.12.2009 to bolo ustanovenie § 17 ods. 29 zákona o dani z príjmov) sa zákonom č. 463/2013 Z. z. s účinnosťou od 1. 1. 2014 zavádza postupné zvyšovanie základu dane o sumu záväzkov, resp. ich neuhradených častí tak, aby sa zjednotil časový test na zvýšenie základu dane o neuhradený záväzok alebo jeho časť s časovým testom ustanoveným pre daňovú uznateľnosť tvorby opravných položiek k pohľadávkam. Daňovník (dlžník) je počnúc zdaňovacím obdobím roka 2014 povinný zvýšiť základ dane v závislosti od doby, ktorá uplynula od splatnosti záväzku tak, aby zvýšenie základu dane, ak od dohodnutej doby splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia ako:
  • a) 360 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 20 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti,
  • b) 720 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 50 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti,
  • c) 1080 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti.
  • ZDP zároveň ustanovuje, že lehotou splatnosti záväzku je lehota dohodnutá pri vzniku záväzku a na účely ZDP nie je možné túto lehotu predĺžiť.
    Vymedzenie záväzkov, ktorých sa zvýšenie základu dane týka, ostalo zachované. Úprava (zvýšenie) základu dane o neuhradený záväzok sa vzťahuje len na taký záväzok alebo jeho časť, ktorý prislúcha k výdavku (nákladu), ktorý je daňovým výdavkom podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Uvedené sa vzťahuje aj na záväzky prislúchajúce k odpisovanému majetku a neodpisovanému majetku, u ktorého vzniká výdavok postupne alebo až pri vyradení majetku ,k zásobám, u ktorých vzniká náklad pri ich zaúčtovaní do spotreby v závislosti od použitého spôsobu účtovania, k inému majetku, pri ktorom vzniká náklad pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, a tiež na záväzky účtované ako zníženie výnosu (príjmu) napr. dobropisy.
    Nejde teda len o zdanenie neuhradených záväzkov alebo ich častí, ktoré prislúchajú k daňovým výdavkom znižujúcim základ dane priamo cez účtované náklady v konkrétnom zdaňovacom období, ale aj o tie záväzky alebo ich časti, ktoré sa do daňových nákladov dostanú v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach (zásoby, predaj odpisovaného a neodpisovaného majetku) alebo sa do základu dane zahŕňajú postupne (odpisy hmotného a nehmotného majetku).
    Ustanovenie § 17 ods.27 zákona o dani z príjmov sú povinní uplatniť daňovníci účtujúci v sústave podvojného účtovníctva podľa slovenských účtovných predpisov a daňovníci, ktorí vykazujú výsledok hospodárenia v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo.

    Výnimkou sú neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, ktoré vznikli podľa zákona č. 213/1997 Z. z. v znení neskorších predpisov a príspevkové a rozpočtové organizácie zriadené podľa zákona č. 523/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Podľa znenia účinného od 1. 1. 2014 sa úprava základu dane o záväzky po lehote splatnosti neuplatňuje ani u daňovníkov v konkurze, pretože odpis záväzkov u daňovníka v konkurze je od dane oslobodený podľa § 13 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov.
    Základ dane zvyšuje daňovník (dlžník) o sumu neuhradeného záväzku alebo jeho časti postupne, v závislosti od zákonom stanovenej doby, ktorá uplynula od splatnosti záväzku, po 1. januári 2014. Zvýšenie základu dane o záväzok, resp. jeho nesplatenú časť na základe časového testu podľa počtu dní, ktoré uplynuli od lehoty splatnosti, sa teda prvýkrát uplatní u daňovníka, ktorého zdaňovacím obdobím je:
    - kalendárny rok, za zdaňovacie obdobie 2014,
    - hospodársky rok, za zdaňovacie obdobie, ktoré končí v roku 2014.

    Zároveň zákon o dani z príjmov v doplnenom § 17 ods. 32 osobitne ustanovuje spôsob úpravy základu dane (zníženie) v prípade úhrady záväzku po období, v ktorom bol základ dane zvýšený o 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti a v prípade premlčania alebo zániku záväzku. Táto úprava bola do konca roka 2013 súčasťou ustanovenia § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov.
    Ak teda po období, v ktorom bol základ dane daňovníka (dlžníka) zvýšený podľa § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov
  • o 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti, dôjde k úhrade záväzku alebo jeho časti, potom sa základ dane zníži o výšku uhradeného záväzku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom bol záväzok alebo jeho časť uhradený,
  • dôjde k premlčaniu záväzku alebo k jeho zániku, základ dane sa zníži o výšku zaúčtovaného výnosu v tom zdaňovacom období, v ktorom sa o výnose účtuje.

  • Príklad
    Záväzok z nesplatenej pôžičky
    Spoločnosť eviduje záväzok z nesplatenej pôžičky, ktorá bola poskytnutá v roku 2012. Pôžička sa spláca v dohodnutej výške a v stanovených termínoch. K 31. 12. 2014 bude záväzok evidovaný vo výške nesplatenej pôžičky. Vzťahuje sa na tento záväzok povinnosť úpravy základu dane podľa § 17 ods.27 zákona o dani z príjmov?

    Podľa § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov sa základ dane zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom. Nakoľko výdavky na splácanie pôžičiek nie sú podľa § 21 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami, na neuhradený záväzok vo výške istiny z nesplatenej pôžičky sa uvedené ustanovenie nevzťahuje.


    Ing. Jana Bielená

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 4/2014 )
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    ZÁVÄZOK, KTORÉHO PLNENIE PREVZAL NOVÝ DLŽNÍK

    Spoločnosť eviduje záväzok z neuhradenej sumy nakúpených zásob v sume 30 000 €. Splatnosť záväzku uplynula 30. 11. 2011. Keďže spoločnosť nebola schopná uhradiť tento záväzok, v roku 2014 prevzal na základe zmluvy jeho plnenie nový dlžník. Bude nový dlžník zvyšovať o sumu záväzku základ dane v roku 2014?
    V zdaňovacom období roka 2014 je u pôvodného dlžníka záväzok odpísaný do výnosov z dôvodu prevzatia dlhu novým dlžníkom súčasťou základu dane, t.j. je zdaniteľným príjmom. U nového dlžníka sa ustanovenie § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov neuplatní, pretože záväzok u nového dlžníka neprislúcha k výdavku (nákladu), ktorý je daňovým výdavkom.

    ZÁVÄZOK Z NEUHRADENEJ ZMLUVNEJ POKUTY

    Spoločnosť eviduje vo svojom účtovníctve záväzok z neuhradenej zmluvnej pokuty, ktorá bola splatná 15.12.2013. Vzťahuje sa na tento záväzok povinnosť upravená v § 17 ods.27 zákona o dani z príjmov, podľa ktorej spoločnosť zahrnie neuhradený záväzok do základu v závislosti od doby, ktorá uplynula od splatnosti záväzku, a to vo výške 20 %, 50 % a 100 % z menovitej hodnoty záväzku?
    Zmluvné pokuty, ktoré sú u dlžníka uznaným daňovým výdavkom v zdaňovacom období, v ktorom budú zaplatené, sú riešené v § 17 ods. 19 zákona o dani z príjmov. Tu je uvedený moment zahrnutia zmluvnej pokuty do základu dane až po jej zaplatení. Pri jej účtovaní v roku 2013 teda spoločnosť náklad vylúčila zo základu dane a opätovne ho zahrnie do základu dane až po jeho zaplatení. Spoločnosť v tomto prípade neuplatní § 17 ods.27 zákona o dani z príjmov, t.j základ dane nebude zvyšovať o neuhradený záväzok z titulu zmluvnej pokuty, pretože neprislúcha k výdavku, ktorý je daňovým výdavkom.

    ZÁVÄZKY U DAŇOVNÍKA V KONKURZE

    Spoločnosť má vo svojom účtovníctve záväzok z neuhradenej faktúry za poskytnuté služby
    - v sume 60 000 € splatný dňa 31. 3. 2011,
    - v sume 40 000 € splatný dňa 15. 5. 2013,
    - v sume 20 000 € splatný dňa 18. 9. 2013.
    Dňa 1.7.2014 bol na spoločnosť vyhlásený konkurz. Bude spoločnosť o sumu záväzkov, ktoré boli zahrnuté do daňových výdavkov v roku 2011 a v roku 2013, zvyšovať základ dane? Ak áno, v ktorom zdaňovacom období?

    Vzhľadom na to, že bol na spoločnosť 1. 7. 2014 vyhlásený konkurz, podáva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie od 1. 1. 2014 do 30. 6. 2014. Pri zisťovaní základu za toto zdaňovacie obdobie zvýši základ dane
    • o 100 % neuhradeného záväzku splatného 31. 3. 2011 v sume 60 000 € , pretože od jeho splatnosti uplynulo viac ako 1 080 dní a
    • o 20 % neuhradeného záväzku splatného 15. 5. 2013 v sume 8 000 € (20 % zo 40 000), pretože od jeho splatnosti v tomto zdaňovacom období uplynulo viac ako 360 dní.
    Ďalšie daňové priznanie bude podávať spoločnosť v konkurze, a to v súlade s § 41 ods. 6 zákona o dani z príjmov. Podľa § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov daňovník v konkurze toto ustanovenie neuplatňuje. Uvedené nadväzuje na § 13 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sú od dane oslobodené príjmy z odpisu záväzkov pri konkurze alebo reštrukturalizácii, ktoré sú vykonané podľa zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii. To znamená, že o sumu záväzku, od splatnosti ktorého uplynie zákonom stanovená doba počas obdobia konkurzu, sa základ dane nezvyšuje. Ak počas konkurzu dôjde k úhrade alebo odpisu záväzkov, o ktoré bol zvýšený základ dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, potom sa základ dane za príslušné zdaňovacie obdobie o sumu týchto záväzkov v súlade s § 17 ods.32 zákona o dani z príjmov zníži.

    ZÁVÄZOK U DAŇOVNÍKA V LIKVIDÁCII

    Spoločnosti vznikol záväzok z neuhradenej faktúry za dodávku tovaru v sume 10 000 € , ktorý bol splatný 20. 8.2013. Dňa 1. 7. 2014 vstúpila spoločnosť do likvidácie. Je spoločnosť povinná o sumu záväzku, zvyšovať základ dane? Ak áno, v ktorom zdaňovacom období?
    Spoločnosť podáva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie od 1. 1. 2014 do 30. 6. 2014. Pri zisťovaní základu dane za toto zdaňovacie obdobie nebude postupovať podľa § 17 ods. 27, pretože od splatnosti záväzku neuplynula doba dlhšia ako 360 dní. Ďalšie daňové priznanie bude podávať spoločnosť v likvidácii, a to v súlade s § 41 ods. 6 zákona o dani z príjmov. Ak v tomto zdaňovacom období nedôjde k zaplateniu záväzku, bude mať spoločnosť v likvidácii povinnosť zvýšiť základ dane o menovitú hodnotu záväzku , a to vo výške v závislosti od doby, ktorá uplynie od splatnosti záväzku.

    ZÁVÄZOK, NA KTORÝ BOLA VYSTAVENÁ ZMENKA

    Spoločnosť eviduje záväzok z neuhradenej sumy nakúpených zásob v sume 26 000 € , ktorého splatnosť uplynula 30. 6. 2012. V máji 2015 na základe dohody dlžníka s veriteľom bola na sumu 26 000 € vystavená zmenka so splatnosťou 31. 12. 2015. Bude spoločnosť, ktorá o tomto záväzku účtovala v roku 2012, zvyšovať o jeho sumu základ dane?
    Od splatnosti záväzku do 31. 12. 2014 uplynula doba dlhšia ako 720 dní, preto je spoločnosť povinná postupovať podľa § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov a 50 % nesplateného záväzku v sume 13 000 € zahrnúť do základu dane za zdaňovacie obdobie roka 2014. Keďže v roku 2015 pôvodný záväzok (splatný 30. 6. 2012) zanikol a bol nahradený novým záväzkom z vystavenej zmenky, spoločnosť v roku 2015 základ dane o ďalšiu polovicu záväzku upravovať nebude. Zníži však v roku 2015 základ dane o sumu záväzku, ktorý bol zahrnutý do základu dane v roku 2014 v sume 13 000 €, pretože v tomto zdaňovacom období došlo k jeho zániku.

    ZÁVÄZOK, KTORÝ PREŠIEL NA PRÁVNEHO NÁSTUPCU

    Spoločnosť eviduje záväzok za neuhradenú dodávku tovaru v sume 3 000 € , ktorý bol splatný 10. 5. 2011 a záväzok za neuhradenú poskytnutú službu v sume 2 000 € , ktorého splatnosť uplynula 31. 10. 2013. Dňom 31. 7. 2014 sa spoločnosť zrušila bez likvidácie a právny nástupca prebral všetky záväzky zaniknutej spoločnosti. Ako tieto neuhradené záväzky ovplyvnia základ dane zaniknutej spoločnosti bez likvidácie a jej právneho nástupcu?
    V nadväznosti na § 49 ods. 6 zákona o dani z príjmov právny nástupca (alebo daňovník) je povinný podať daňové priznanie za časť zdaňovacieho obdobia, ktoré končí dňom predchádzajúcim rozhodnému dňu. V tomto prípade zdaňovacie obdobie spoločnosti trvá od 1. 1. 2014 do 31. 7. 2014. V podanom daňovom priznaní za toto zdaňovacie obdobie bude základ dane v súlade s § 17 ods. 27 zákona o dani z príjmov zvýšený o záväzok splatný 10. 5. 2011 v sume 3 000 €. Ak k úhrade tohto záväzku dôjde u právneho nástupcu, právny nástupca bude postupovať podľa § 17 ods. 32 zákona o dani z príjmov a o uhradený záväzok zníži základ dane. U právneho nástupcu sa pri prevzatých záväzkoch od spoločnosti zrušenej bez likvidácie naďalej počíta lehota ich splatnosti odo dňa ich vzniku (t.j. aj doba u zaniknutej spoločnosti). To znamená, že v prípade druhého záväzku uplynie od jeho splatnosti 360 dní dňa 31. 10. 2014. Ak tento záväzok právny nástupca do 31. 12. 2014 neuhradí, zvýši o 20 % menovitej hodnoty záväzku , t.j. o sumu 400 € základ dane za rok 2014.


    Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 4/2014 )

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 32/2014
    92/2014 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o sociálnom zabezpečení a Vykonávacej dohody na vykonávanie Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o sociálnom zabezpečení Príloha k čiastke 32 – k oznámeniu č. 92/2014 Z. z.


    Čiastka 33/2014
    93/2014 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Kuvajtského štátu o zamedzení dvojitého zdanenia a predchádzaní daňovému úniku v odbore daní z príjmov Príloha k čiastke 33 – k oznámeniu č. 93/2014 Z. z.


    Čiastka 34/2014
    94/2014 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Marockým kráľovstvom o vzájomnej podpore a ochrane investícií Príloha k čiastke 34 – k oznámeniu č. 94/2014 Z. z.


    Čiastka 35/2014
    95/2014 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o spolupráci pri realizácii projektu plynovodu spájajúceho poľskú prepravnú sieť a slovenskú prepravnú sieť Príloha k čiastke 35 – k oznámeniu č. 95/2014 Z. z.


    Čiastka 36/2014
    96/2014 Oznámenie
    Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní výnosu o jednotnom formáte elektronických správ vytváraných a odosielaných prostredníctvom prístupových miest


    Čiastka 37/2014
    96/2014 Nález
    Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 99/2011 z 11. decembra 2013 vo veci vyslovenia nesúladu ustanovení § 2 ods. 1 v časti „znížený podľa ods. 2“, § 2 ods. 2 a § 29g ods. 1 vo vzťahu k sudcom a § 29g ods. 4, 8 a 9 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov s čl. 1 ods. 1 v spojení s čl. 144 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky


    Čiastka 38/2014
    98/2014 Zákon
    o krátkodobom nájme bytu
    99/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
    100/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov
    101/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 178/1998 Z. z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    102/2014 Zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    103/2014 Zákon o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    104/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov
    105/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Ministerstvom obrany Gruzínska o spolupráci v oblasti obrany


    Čiastka 39/2014
    106/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    107/2014 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o poskytovaní pomoci na podporu zlepšenia podmienok pri produkcii a obchodovaní s včelími produktmi
    108/2014 Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa mení vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 112/2012 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistický číselník krajín
    109/2014 Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2013
    110/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dodatku k Dohode medzi Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a Federálnym ministerstvom zahraničných vecí, zahraničného obchodu a rozvojovej spolupráce Belgického kráľovstva o vzájomnom zastupovaní vo vízovom konaní
    111/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o spôsobe preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti
    112/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o náležitostiach žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska podľa zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    113/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia o vlastných zdrojoch finančného konglomerátu a o metódach výpočtu dostatočnej výšky vlastných zdrojov na úrovni finančného konglomerátu podľa zákona o poisťovníctve
    114/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa


    Čiastka 40/2014
    115/2014 Zákon,
    ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    116/2014 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie
    117/2014 Vyhláška Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky č. 164/2013 Z. z. o rozsahu a dokumentácii bezpečnostných opatrení
    118/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o ukončení platnosti Dohody o vytvorení medzinárodnej organizácie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu v elektrotechnickom priemysle – INTERELEKTRO vo vzťahu ku Slovenskej republike






     
     


    Vedúci pracovník

     
    Kliešte a vychádzky v prírode

    KLIEŠTE SA TOTIŽ NERIADIA KALENDÁROM
    Pokiaľ sa teplota vzduchu drží niekoľko dní po sebe nad desať stupňov Celsia, preberú sa a vylezú zo svojich skrýš. Teplo spolu s vlhkosťou vzduchu a pôdy sú kľúčovými faktormi, ktoré aktivitu a výskyt kliešťov ovplyvňujú. Obdobie, v ktorom je možné ochorieť, ako aj riziko závažnej nákazy kliešťovou encefalitídou, pri ktorej hrozí zápal mozgových blán, borelióza, postihnutie centrálneho nervového systému a obrna, teda výrazne stúpa. V ostatných u nás narástol počet postihnutých na dvojnásobok!

    ZÁPAL MOZGOVÝCH BLÁN - jednou z najnepríjemnejších a najzávažnejších komplikácií zdravého a výkonného života človeka je zápalové infekčné ochorenie blanitých obalov jeho mozgu, ktoré má na svedomí práve vírus prenášaný hmyzom patriacim do skupiny roztočov – kliešťom. Toto ochorenie – kliešťová encefalitída vôbec výnimočné, hoci sa o tom cudne mlčí, a vyskytuje sa takmer v celej Európe – najmä však na území Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Poľska, Maďarska, Chorvátska a Slovinska. Viac ako v dvoch tretinách prípadov sa v prvej fáze ochorenia dostavia ťažkosti podobné chrípke – občasné prudké bolesti hlavy, teplota, únava, pocity „dolámaného“ tela, žalúdočné a črevné ťažkosti, celková nevoľnosť, nechutenstvo, nutkanie na dávenie. Aj lekár spočiatku môže predpokladať iba „banálnu“ virózu. Po niekoľkých dňoch ťažkostí sa postihnutému jedincovi uľaví, je bez teplôt, má pocit lepšieho zdravia, optimizmu a je len mierne unavený. Ide o zavádzajúcu, takzvanú bezpríznakovú fázu ochorenia, ktorá trvá jeden až dvadsať dní. Vzápätí sa však prudko dostaví druhá podstatná fáza ochorenia – úporné a dlhšie trvajúce bolesti hlavy až migrenózneho typu, vysoké teploty, časté závrate, neznášanlivosť svetla (svetloplachosť), zvracanie, depresie, občasné poruchy vedomia a príznaky čiastočného ochrnutia pohybového systému. Ide o prejavy podráždenia mozgových blán – vírusy kliešťovej encefalitídy sa po masívnom pomnožení dostali do centrálnej nervovej sústavy a tam poškodzujú nervové bunky. Postihnutý býva hospitalizovaný v nemocnici, ale iba rozbor jeho mozgomiešneho moku definitívne dokáže potvrdiť obávanú diagnózu, ktorá môže skončiť úmrtím alebo často – určitým, v lepšom prípade dočasným, obmedzením schopnosti znášať pracovné a rekreačné fyzické zaťaženie, ale aj obyčajný civilný život. Ťažkosti niekedy pretrvávajú aj po návrate z nemocnice a pri pokusoch zapojiť sa do normálneho života. Dotyčný je síce vyliečený, ale nedokáže zvládnuť väčšiu fyzickú ani psychickú záťaž. Zápasí s takzvaným postencefalitickým syndrómom, ktorý sa prejavuje zníženou schopnosťou sústredenia, bolesťami hlavy, nízkou výkonnosťou, nespavosťou, závratmi, podráždenosťou. Je unavený a ťažšie zvládne aj bežné každodenné činnosti, nieto ešte vážnejšiu pohybovú a pracovnú záťaž.

    BORELIÓZA – predčasný výskyt aktívnych kliešťov zvyšuje aj riziko ochorenia lymskou boreliózou. Ide o problém, ktorý vyvoláva baktéria Borrelia burgdorferi. Tá sa do tela dostáva tiež uhryznutím týmto hmyzom. Baktérie prenikajú do organizmu v mieste zahryznutia (bodnutia, prisatia) a možnosť prenosu infekcie závisí aj od času, ktorý je poskytnutý kliešťovi na cicanie krvi. Čím je dlhší, tým je väčšia pravdepodobnosť prenosu infekcie a následných komplikácií. Nie každý kontakt jedinca s pôvodcom nákazy však musí znamenať ochorenie. Inkubačná doba (čas, kým vypuknú príznaky) je veľmi zákerná a pohybuje sa v rozpätí od jedného do tristo dní (!). Vlastná choroba sa veľmi ťažko presne identifikuje a diagnostikuje, pretože svojimi príznakmi môže pripomínať mnoho iných ochorení alebo telesných stavov. V prvom štádiu sa môžu ale nemusia vyskytnúť kožné príznaky – pomaly sa kruhovite šíriaca červená škvrna v mieste prisatia hmyzu, obvykle ohraničená lemom so svetlým stredom. Nezriedka sa však vyskytne aj horúčka, triašky, bolesti svalov, silná únava – všetko príznaky, ktoré by mohli svedčiť „len“ pre akýsi druh chrípky. V ďalšom štádiu sa vyskytne stav podobný chronickej únave, ktorý môže imitovať prepracovanie z „nepochopiteľných“ príčin. Nastupuje neskôr – niekedy aj pol roka po prvom štádiu. Po uplynutí ďalších mesiacov sa objavujú stále zvýšené teploty, bolesti kĺbových spojení a chrbtice, ochabujúce svalstvo, poruchy srdcového rytmu. Liečba je potom dlhodobá a postihnutý musí byť pravidelne kontrolovaný u lekára viac ako dva roky, hoci v pracovnej kariére môže po odznení ťažkostí a rekonvalescencii (trvá viac týždňov až mesiacov) pokračovať.

    ODKIAĽ „PADAJÚ“ KLIEŠTE - veľmi často sa rozširuje názor, že kliešte visia na listnatých stromoch a na ľudí v prírode vlastne padajú. Nie je to však pravda. Kliešte sa vyskytujú predovšetkým v tráve a nízkych porastoch. Zachytávajú sa na steblách trávy a na spodných stranách listov, preto je ich obtiažne spozorovať. Stačí sa pohybovať na takých miestach a kliešte sa prichytia na nechránené miesta tela alebo na odev. Odtiaľ sa potom nebadane rozlezú do zákolenných jamiek, medzi stehná do rozkroku, do podpazušných priestorov alebo, v prípade nežného pohlavia, pod prsníky. Prisatého kliešťa je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Preto je vhodné, aby sa človek hoci po obyčajnej prechádzke na rizikových miestach skontroloval a dotieravý hmyz odstránil sám prípadne neskôr za pomoci lekára. Odporúča sa kliešťa natrieť mydlovým roztokom a potom proti smeru hodinových ručičiek z postihnutých miest „vykrútiť“. Ak sa nepodarí kliešťov povyťahovať, je vhodné navštíviť ďalšiu zdravotnícku pomoc.
    Každý kliešť nemusí byť nosičom vírusu kliešťovej encefalitídy alebo boreliózy. Avšak choroba, ktorá vzniká po uhryznutí infikovaným hmyzom, je natoľko vážna a nebezpečná, že by sa nikto nemal v tomto prípade spoliehať na náhodné šťastie ako v lotérii. Po viacero rokov sa môžeme stretávať iba s kliešťami, ktoré nie sú infikované a vírus neprenášajú. Ale potom sa to predsa raz stane a pohryzie nás infikovaný kliešť. U niekoho to bude skôr, u iného neskôr. Preto sa netreba zahrávať so svojím zdravím.

    DÔLEŽITÉ OČKOVANIE – jedinou skutočne reálnou ochranou proti následkom uštipnutia dotieravým kliešťom v prípade zápalu mozgových blán je očkovanie (vakcinácia). Na prevenciu boreliózy predbežne očkovanie neexistuje. Očkovacia látka obsahuje usmrtené vírusy, ktoré už nemajú rozmnožovaciu schopnosť. Po podaní týchto inaktivovaných vírusov encefalitídy do ľudského tela v rámci očkovania, začne vlastný imunitný systém zabezpečujúci obranyschopnosť očkovaného vytvárať obranné látky, ako pri skutočnej infekcii. Je tu však jeden podstatný rozdiel. Vzhľadom na to, že sa vírusy v očkovacej látke už nemôžu pomnožovať, logicky nevedie očkovanie k prepuknutiu nového ochorenia ako sa to stane po uhryznutí infikovaným kliešťom, ale ak organizmus dotyčného po preočkovaní napadnú skutočné infikované kliešte jeho imunitný systém je pripravený ubrániť sa. V krajinách kde je očkovanie uplatňované v širšom merítku sa znížil počet ochorení na minimum. U nás je podľa rôznych odhadov očkovaných asi sedem až desať percent obyvateľstva, čo je nedostatočné. A pritom – nejde o nijako nákladnú alebo obťažujúcu procedúru. Očkovanie sa skladá z troch dávok podľa príslušnej schémy a podľa ordinácie príslušného lekára sa určí obdobie podávania. Obnovenie účinkov očkovania je vhodné každé tri roky podaním jednej dávky.

    SCHÉMA OČKOVANIA: 1. dielčie očkovanie: Čo možno najskôr po prečítaní tohto článku!
    2. dielčie preočkovanie: 14 dní až 3 mesiace po prvom dielčom očkovaní. Predstavuje už pomerne dobrú ochranu, najmä pre mladšie ročníky. 3. dielčie očkovanie: 9 až 12 mesiacov po druhom dielčom očkovaní. Dostaví sa úplná, spoľahlivá ochrana. Ak sa očkovanie začína v letných mesiacoch, odstup medzi prvou a druhou dávkou môže byť už 14 dní, aby sa čo najskôr dosiahla ochrana.
    PREOČKOVANIE – najlepšie je dať sa každé tri roky preočkovať jednou vakcínou. Tak si zabezpečíme skutočnú ochranu pred vznikom ochorenia. Očkovanie nie je povinné, nehradí ho zdravotná poisťovňa.
    MUDr. Pavel Malovič



     

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Apríl 2014
    9. 5. - piatok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za apríl 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za apríl 2014
    15. 5. - štvrtok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    20. 5. - utorok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v apríli 2014 49 790 €
    26. 5. – piatok podanie súhrnného výkazu k DPH za apríl 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za apríl 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za apríl 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za apríl 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za apríl 2014
    do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za apríl 2014
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za apríl 2014
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za apríl 2014 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 10.4. 11.4. 14.4. 15.4. 16.4. 17.4. 22.4. 23.4. 24.4. 25.4. 28.4. 29.4. 30.4.
    USA americký dolár USD 1,3867 1,3872 1,3827 1,3803 1,384 1,3855 1,3817 1,3834 1,382 1,3831 1,3861 1,3826 1,385
    Japonsko japonský jen JPY 141 140,69 140,87 140,62 141,55 141,57 141,69 141,46 141,63 141,05 141,85 142,03 142,07
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,427 27,452 27,466 27,459 27,463 27,502 27,481 27,459 27,443 27,46 27,458 27,434 27,454
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4662 7,4662 7,4664 7,4662 7,4664 7,4664 7,4663 7,4665 7,4665 7,4641 7,4647 7,4646 7,4639
    V. Británia anglická libra GBP 0,8272 0,8291 0,8274 0,8251 0,8239 0,8243 0,8205 0,8239 0,823 0,82285 0,8228 0,8222 0,823
    Maďarsko maďarský forint HUF 305,09 306,96 307,47 307,23 308,38 307,73 307,05 307,78 307,73 309,6 309,62 309,18 307,63
    Litva litovský litas LTL 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528 3,4528
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1698 4,1837 4,1824 4,1868 4,1956 4,1937 4,1906 4,1926 4,1914 4,2028 4,2069 4,1994 4,2024
    Rumunsko rumunský leu RON 4,4593 4,4658 4,4678 4,469 4,4713 4,4633 4,4667 4,4678 4,4608 4,4506 4,4523 4,4497 4,4488
    Švédsko švédska koruna SEK 9,0518 9,0754 9,0688 9,0902 9,092 9,1091 9,0925 9,0829 9,069 9,0927 9,052 9,0555 9,0723
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,218 1,2161 1,2154 1,2162 1,2169 1,2175 1,2214 1,2198 1,2203 1,2194 1,2181 1,22 1,22
    Nórsko nórska koruna NOK 8,216 8,2605 8,24 8,2295 8,24 8,2824 8,2615 8,2715 8,2785 8,2845 8,3145 8,281 8,272
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,6305 7,6188 7,6215 7,6207 7,6245 7,6245 7,6248 7,6199 7,622 7,6139 7,6065 7,609 7,6078
    Rusko ruský rubeľ RUB 49,206 49,5665 49,5378 49,7226 49,864 49,7618 49,3868 49,412 49,3237 49,8275 49,955 49,157 49,4644
    Turecko turecká líra TRY 2,9092 2,949 2,941 2,9369 2,9588 2,9552 2,9568 2,9739 2,945 2,9539 2,954 2,9321 2,9328
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4732 1,4772 1,4692 1,4697 1,4788 1,4822 1,4753 1,4905 1,4916 1,4883 1,4934 1,4916 1,4947
    Brazília brazílsky real BRL 3,0442 3,0667 3,0648 3,0621 3,0827 3,104 3,0979 3,1039 3,0621 3,0836 3,1035 3,0683 3,1248
    Kanada kanadský dolár CAD 1,5118 1,5216 1,5163 1,5171 1,52 1,5253 1,5218 1,5249 1,5237 1,5239 1,528 1,5167 1,5191
    Čína čínsky jüan CNY 8,6163 8,6151 8,5997 8,5868 8,6124 8,6149 8,6175 8,627 8,6381 8,652 8,6689 8,652 8,6716
    Hongkong hongkongský dolár HKD 10,7512 10,7575 10,7206 10,7028 10,732 10,7437 10,7119 10,7252 10,7151 10,7235 10,746 10,7196 10,7379
    Indonézia indonézska rupia IDR 15830 15868,51 15814,51 15770,39 15829,21 15822,52 15933,19 16090,61 16044 16008,8 16062,02 15967,87 16011,07
    India indická rupia INR 83,4183 83,4766 83,2058 83,1389 83,5237 83,582 83,9659 84,5742 84,4195 83,9473 84,0392 83,5436 83,4324
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1437,35 1443,75 1439,66 1437,09 1437,17 1439,3 1436,07 1441,29 1437,95 1439,73 1434,49 1423,99 1430,35
    Mexiko mexické peso MXN 18,0132 18,164 18,0491 18,0012 18,0674 18,0988 18,0222 18,081 18,0648 18,1549 18,1815 18,0903 18,1532
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 4,4735 4,4904 4,4947 4,4777 4,4871 4,4861 4,5128 4,5197 4,5184 4,5234 4,5303 4,5059 4,5212
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5944 1,6003 1,5962 1,5932 1,6098 1,6093 1,6057 1,6125 1,6126 1,6106 1,622 1,6191 1,6187
    Filipíny filipínske peso PHP 61,506 61,64 61,543 61,424 61,511 61,439 61,526 61,87 61,867 61,702 61,696 61,448 61,746
    Singapur singapurský dolár SGD 1,7317 1,7342 1,7314 1,7283 1,731 1,7316 1,7357 1,7391 1,738 1,7388 1,7407 1,7368 1,7407
    Thajsko thajský baht THB 44,7 44,815 44,638 44,555 44,641 44,591 44,658 44,738 44,746 44,619 44,695 44,643 44,826
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 14,415 14,5728 14,5156 14,5027 14,6138 14,5893 14,5917 14,6724 14,6234 14,7444 14,7439 14,6271 14,6293
    Izrael izraelský šekel ILS 4,8089 4,8117 4,8008 4,7887 4,8043 4,8154 4,811 4,8255 4,8053 4,8023 4,8196 4,8028 4,8016

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 10/2014 (IV/2014)
    • Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 6/2014 (V/2014)
    • Vyradenie hmotného majetku - Ing. Jana Bielená, Ing. Ivana Hudecová
    • Pokladnica v jednoduchom účtovníctve - Ing. Ján Mintál

    Verejná správa – (VS), č.5/2014 (III/2014)
    • Sociálne služby a obce – Doc. Ing. Dagmar Hrašková, PhD.
    • Podpora vedy a regionálneho rozvoja – Jozef Hraško

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 5/2014 (IV/2014)
    • Náhradné výživné – JUDr. Sandra Mrukviová- Tomiová
    • Pracovná zdravotná služba - JUDr. Miroslav Tichý

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5/2014 (IV/2014)
    • Opravné položky k pohľadávkam - Ing. Jana Bielená
    • Nehnuteľnosť z hľadiska DPH – Ing. Naďa Vašková

    1 000 riešení, č. 5/2014 (IV/2014)
    • Dane v praxi
    • Účtovníctvo
    • Zákonník práce
    • Mzdy a odvody

    PRIPRAVUJEME

    Poradca č. 11/2014 (IV/2014)
    • Zákon o krátkodobom nájme bytov

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 7/2014 (V/2014)
    • Dodanie tovaru a služieb z pohľadu DPH
    • Cestovné náhrady
    • Zamestnanecké bonusy

    Verejná správa – (VS), č. 6/2014 (V/2014)
    • Štátny rozpočet
    • Daň sa platí správcovi dane
    • Práva a povinnosti zamestnávateľa a zamestnancov

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2014 (V/2014)
    • Význam logistiky v súčasnom riadení podniku
    • Dôchodky starobného dôchodkového sporenia

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.6/2014 (V/2014)
    • Povinnosť evidovať tržby ERP
    • Zneužívajúce a podvodné konanie na DPH
    • Inštitút správneho deliktu

    1 000 riešení, č. 6/2014 (V/2014)
    • Ochrana osobných údajov
    • Cestovné náhrady
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce


    Vážení čitatelia,
    pokiaľ ste si nestihli predplatiť edičný ročník 2014 jednotlivých mesačníkov, môžete tak urobiť telefonicky na číslach 041/56 52 871,877,879,0915 033 300,0911 193 135, fax:041/5652659, emailom na adrese abos@poradca.sk.
    Tešíme sa na váš záujem o naše publikácie aj v roku 2014, prvé číslo nového ročníka vyjde už v decembri.

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Pohľadávky a záväzky v ZDP
    Z ekonomického hľadiska sú pohľadávky určitou formou poskytnutia obchodného úveru obchodnému partnerovi ako prejav vzájomných obchodných vzťahov medzi obchodnými partnermi. Pohľadávky v účtovníctve predstavujú majetkovú zložku podniku. Ako možno pohľadávku vymeniť? Sú pohľadávky majetkovou zložkou podniku? Na tieto otázky nájdu odpovede v našich príspevkoch účtovníci, audítori, veritelia, daňovníci...

    Pohľadávky a záväzky v ZDP - príspevok
    mesačník DÚVaP 6/2014, (A5, 176 str.)


    Novela zákona o dani z príjmov FO a PO - príspevok
    mesačník DÚVaP 5/2014, (A5, 176 str.)


    Záväzky v zákone o dani z príjmov - príspevok
    mesačník DUO 4/2014, (A4, 80 str.)


    Postúpenie pohľadávok - príspevok     zadarmo
    mesačník DUO 10/2013, (A4, 80 str.)




    BALÍČEK Pohľadávky a záväzky v ZDP obsahuje:
    DÚVaP 5/2014 - príspevok + DUVaP 6/2014 - príspevok + DUO 4/2014 - príspevok + DUO 10/2013 - príspevok     zadarmo

    Cena balíčka je 15,80 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 10,60 €.
    Ušetríte 5,20 €.


    Elektronická komunikácia
    Spustenie elektronickej komunikácie bezprostredne súvisí so sprevádzkovaním nového informačného systému celej daňovej správy. Elektronickou komunikáciou sa rozumie doručovanie podaní správcovi dane elektronicky prostredníctvom elektronickej podateľne. Ktorý zákon upravuje komunikáciu daňového subjektu so správcom dane? Na základe akej dohody využívajú daňové subjekty elektronickú komunikáciu? Viac sa daňové subjekty dozvedia z našich príspevkov.

    Elektronická komunikácia medzi správcom dane a daňovým subjektom - príspevok
    mesačník VS 4/2014, (A4, 80 str.)


    Elektronická komunikácia - príspevok
    mesačník DUO 5/2014, (A4, 80 str.)


    Elektronická komunikácia s daňovým úradom - príspevok
    mesačník Poradca 10/2014 (A5, 280 str.)


    Elektronická výplatná páska - príspevok     zadarmo
    mesačník PaM 5/2013 (A4, 80 str.)


    BALÍČEK Elektronická komunikácia obsahuje:
    VS 4/2014 – príspevok + Poradca 10/2014 – príspevok + DUO 5/2014 - príspevok + PaM 5/2013 - príspevok     zadarmo

    Cena balíčka je 17,20 €.
    Cena balíčka s 30  % zľavou je 12 €.
    Ušetríte 5,20 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Len do vypredania zásob.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page