Em@ilové noviny

 

č. 10/2015

30. 5. 2015

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Pracovný pomer je základný typ pracovnoprávneho vzťahu, ktorý predstavuje právny vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Pracovný pomer, ktorý môže vzniknúť len so súhlasom oboch zúčastnených strán, vznikne uzavretím pracovnej zmluvy. Pred uzavretím pracovnej zmluvy musia byť zamestnávateľ aj zamestnanec vzájomne informovaní.
Aké povinnosti platia odo dňa vzniku pracovného pomeru pre zamestnávateľa a zamestnanca z pracovného pomeru?
Viac sa dočítate v dnešnej téme novín a v rubrike Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú.

Súčasná doba prináša mnoho situácii, kedy sa v nás zvyšuje psychické napätie. Je to nepríjemný stav, ktorý sa prejaví podráždenosťou, nepokojom, prežívaním nepríjemných pocitov, zlou náladou. Sprevádzajú ho prejavy fyzického napätia – bolesti v oblasti srdca, hučanie v hlave, búšenie srdca, tlak v oblasti žalúdka. Viac v rubrike Vedúci pracovník.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie pri emailových novinách.

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 

 
TÉMA NOVÍN
UZATVORENIE PRACOVNÉHO POMERU

 


Pracovný pomer je jedna z foriem pracovnoprávneho vzťahu ktorý podľa § 1 ods. 1 ZP, vzniká najskôr od uzavretia pracovnej zmluvy, ak ZP neustanovuje inak. Podľa § 1 ods. 3 ZP môže byť závislá práca vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v ZP aj v inom pracovnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu. Pracovný pomer vždy predstavuje právny vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom.

Zamestnávateľ
Podľa § 7 ZP je zamestnávateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu FO v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom vzťahu. Zamestnávateľ vystupuje v pracovnoprávnych vzťahoch vo svojom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov. Zamestnávateľom je aj organizačná jednotka zamestnávateľa, ak to ustanovujú osobitné predpisy alebo stanovy podľa osobitného predpisu. Ak je účastníkom pracovnoprávneho vzťahu zamestnávateľ, nemôže ním byť súčasne jeho organizačná zložka.

Zamestnanec
Podľa § 11 ZP je zamestnancom vždy len FO, ktorá vykonáva pre zamestnávateľa zamestnávateľa závislú prácu. Spôsobilosť byť zamestnancom vzniká FO dovŕšením 15. roku veku, a to tak, že dátum nástupu do zamestnania nemôže byť určený skôr, ako ukončí povinnú školskú dochádzku. Dohodu o hmotnej zodpovednosti však zamestnanec môže podpísať až po dovŕšení 18. roku veku.
Základné znaky pracovného pomeru je možné charakterizovať
  • pracovný pomer môže vzniknúť medzi zamestnávateľom a zamestnanom len so súhlasom oboch zúčastnených strán,
  • v pracovnom pomere platí zásada zmluvnej voľnosti, to zn., že nikto nesmie zamestnávateľa a ani zamestnanca nútiť, aby uzatvorili pracovný pomer, ak im to nevyhovuje,
  • zamestnanec je povinný vykonávať dohodnutú prácu osobne, to zn., že pri výkone práce nesmie byť nikým zastúpený,
  • pracovný pomer nie je možné prenajímať, predať a nemôže byť ani predmetom dedičstva,
  • obsahom pracovného pomeru je výkon práce za odmenu,
  • zamestnanec pri výkone práce dodržuje pokyny zamestnávateľa, ktoré zamestnávateľ vydáva v súlade s platnými pracovnoprávnym predpismi a podľa druhu práce dohodnutej v pracovnej zmluve,
  • zamestnávateľ vytvára podmienky na výkon práce, vrátane podmienok ustanovených predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia,
  • zamestnanec má možnosť ovplyvňovať zamestnávateľa prostredníctvom odborovej organizácie, ak u zamestnávateľa pôsobí

  • Predzmluvné vzťahy
    Pracovný pomer vznikne medzi zamestnávateľom a zamestnancom uzavretím pracovnej zmluvy. Pred uzavretím pracovnej zmluvy musia byť obaja zmluvní partneri vzájomné informovaní, v súlade s § 41 ZP. Zamestnávateľ pri prijímaní budúceho zamestnanca musí dostať čo najviac informácií tak, aby na dané pracovné miesto vybral najvhodnejšieho uchádzača. Na druhej strane nemôže od budúceho zamestnanca požadovať informácie, ktoré majú osobný charakter, nesmie zasiahnuť do jeho práva na ochranu osobnosti.
    Zamestnávateľ má pred uzavretím pracovnej zmluvy povinnosť podľa § 41 ods. 1 ZP, oboznámiť FO, ktorá sa uchádza o zamestnanie
  • s právami a povinnosťami, ktoré pre ňu vyplývajú z pracovnej zmluvy,
  • s pracovnými podmienkami, kde bude prácu vykonávať so mzdovými podmienkami, za ktorých má prácu vykonávať, podľa § 41 ods. 4 ZP pri uzatvorenie pracovnej zmluvy s mladistvým vyžiadať si vyjadrenie jeho zákonného zástupcu.
  • Zamestnávateľ nesmie, podľa § 41 ods. 6 ZP, vyžadovať od FO informácie
  • o tehotenstve,
  • o rodinných pomeroch,
  • o bezúhonnosti, s výnimkou ak ide o prácu, pri ktorej sa podľa osobitného predpisu vyžaduje bezúhonnosť, alebo ak požiadavku bezúhonnosti vyžaduje povaha práce, ktorú má FO vykonávať,
  • o politickej príslušnosti, o odborovej príslušnosti a o náboženskej príslušnosti.
  • Zamestnávateľ nesmie porušiť pri prijímaní FO do zamestnania, podľa § 41 ods. 8 ZP, zásadu rovnakého zamestnávania, ak ide o prístup k zamestnaniu. Zamestnávateľ musí pri prijímaní do zamestnania dodržať zásadu rovnakého zaobchádzania. Ide predovšetkým o riziko diskriminácie pohlavia. V prípade sporu musí zamestnávateľ dokázať, že pri výbere vhodného kandidáta nepoužil diskriminačný prístup. Ak ho použil, musí dokázať, že má na to dôvod, napr. ide o prácu, ktorá je ženám zakázaná.
    Zamestnávateľ má právo pri prijímaní do zamestnania získať informácie, ktoré mu pomôžu zaradiť uchádzača o zamestnanie na vhodnú prácu. Ak osobitné predpisy vyžadujú na výkon práce osobitnú zdravotnú spôsobilosť, má zamestnávateľ právo žiadať, aby mu uchádzač predložil doklad o zdravotnej, poprípade psychickej spôsobilosti. Vstupnú lekársku prehliadku môže zamestnávateľ požadovať len vtedy, ak je na výkon práce určená zdravotná spôsobilosť a aj vtedy, ak prijíma do práce mladistvého (§ 41 ods. 3 ZP).
    FO má povinnosť informovať, podľa § 41 ods. 7 ZP, zamestnávateľa o skutočnostiach, ktoré bránia výkonu práce,
  • o skutočnostiach, ktoré by mohli spôsobiť zamestnávateľovi ujmu,
  • o dĺžke pracovného času u iného zamestnávateľa, ak ide o mladistvého. Vzájomná informovanosť medzi zamestnávateľom a budúcim zamestnancom je predpoklad na to, aby sa pracovná zmluva neuzavrela v omyle. Ak by takáto situácia nastala, má zamestnanec možnosť odstúpiť od zmluvy, ale len do obdobia, kým nenastúpi do práce.

  • Pracovná zmluva
    Pracovný pomer sa zakladá,
    podľa § 42 ods. 1 ZP, písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zamestnávateľ má povinnosť vydať jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy zamestnancovi. Podľa § 43 ods. 1 ZP má zamestnávateľ povinnosť dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve podstatné náležitosti, ktorými sú
  • druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručná charakteristika,
  • miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
  • deň nástupu do práce,
  • mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
  • Podľa § 43 ods. 2 ZP uvedie zamestnávateľ v pracovnej zmluve aj ďalšie pracovné podmienky
    -- výplatné termíny,
    -- pracovný čas,
    -- výmeru dovolenky,
    -- dĺžku výpovednej lehoty.
    Podľa § 43 ods. 4 ZP v pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj ďalšie podmienky, najmä hmotné výhody. Ak je miesto práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie, podľa § 43 ods. 5 ZP, ešte tieto náležitosti
  • dobu výkonu práce v cudzine,
  • menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť, ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine,
  • – prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.
  • Všetky tieto informácie sa poskytnú zamestnancovi len vtedy, ak časť zamestnania v cudzine presiahne bude dlhší ako jeden mesiac. Minimálne nároky garantované ZP nie je možné v pracovnej zmluve obmedziť a zamestnanec sa nemôže vzdať svojich zákonom garantovaných nárokov z pracovnoprávneho vzťahu. V prípade, že pracovná zmluva neobsahuje všetky podmienky ustanovené v § 43 ods. 2 ,4 a 5 ZP, je zamestnávateľ povinný, podľa § 44 ods. 1 ZP, najneskôr do jedného mesiaca od vzniku pracovného pomeru vyhotoviť zamestnancovi písomné oznámenie obsahujúce tieto podmienky. Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ je povinný písomné oznámenie o prijatí do zamestnania vydať pred odchodom zamestnanca do cudziny. Ak má byť pracovný pomer na dobu kratšiu ako je jeden mesiac, pracovná zmluva nemusí mať písomnú formu a zamestnávateľ je povinný, podľa § 44 ods. 2 ZP, vystaviť zamestnancovi oznámenie o prijatí do zamestnania najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
    Pracovný pomer vzniká podľa § 46 ZP, odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.
    Odstúpiť od uzavretej pracovnej zmluvy môžu zmluvné strany z dôvodov, ktoré si vzájomne dohodnú alebo z dôvodov, ktoré sú uvedené v ZP. Podľa ustanovenia § 19 ods. 1 ZP aj z dôvodu podstatného omylu, ktorý musel byť druhému účastníkovi známy, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo.
    Zamestnávateľ má právo odstúpiť od pracovnej zmluvy, podľa § 19 ods. 2 ZP, ak
  • zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň nástupu do práce bez toho, aby mu v tom bránila prekážka v práci, zamestnanec do 3 pracovných dní neupovedomí zamestnávateľa o prekážke v práci, ktorá mu bráni nastúpiť do práce v dohodnutý deň nástupu do práce, alebo
  • zamestnanec bol po uzavretí pracovnej zmluvy odsúdený za úmyselný trestný čin.
  • Odstúpenie od pracovnej zmluvy ruší od samého začiatku pracovnú zmluvu a tým aj ňou založený pracovný pomer. Odstúpenie od pracovnej zmluvy musí byť písomné, inak je neplatné.
    Skúšobnú dobu dohodne zamestnávateľ so zamestnancom v zmysle ustanovení ZP. Podľa § 45 ods. 1 ZP v pracovnej zmluve je možné dohodnúť skúšobnú dobu
  • najviac tri mesiace,
  • najviac šesť mesiacov u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca.
  • Pre skúšobnú dobu platia tieto podmienky ustanovené v § 45 ZP
  • skúšobnú dobu nie je možné predlžovať,
  • skúšobná doba sa predlžuje len o čas prekážok v práci na strane zamestnanca,
  • skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná,
  • skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatvorených pracovných pomerov.
  • Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru
    Pracovný pomer vzniká na základe uzavretej pracovnej zmluvy. V pracovnej zmluve si môže zamestnávateľ a zamestnanec svoje práva a povinnosti špecifikovať. Základné povinnosti, ktoré vyplývajú z pracovného pomeru pre obe strany sú uvedené v ustanovení § 47 ZP.

    Povinnosti zamestnávateľa
    Odo dňa vzniku pracovného pomeru má zamestnávateľ,
    podľa § 47 ods. 1 písm. a) ZP tieto povinnosti prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy,
  • platiť mu za vykonanú prácu mzdu,
  • utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh,
  • dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou.
  • Podľa § 47 ods. 2 ZP pri nástupe do zamestnanca je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť
  • s pracovným poriadkom,
  • s kolektívnou zmluvou,
  • s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu zamestnancom vykonávanú,
  • s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
  • s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania,
  • mladistvého, ktorý nastupuje do práce, a FO vykonávajúcu ľahké práce uvedené § 11 ods. 4 ZP a jej zákonného zástupcu, o možných rizikách vykonávanej práce a o prijatých opatreniach týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia. Zamestnávateľ je povinný, podľa § 47 ods. 4 ZP, predkladať zástupcom zamestnancov správy o dohodnutých nových pracovných pomeroch v lehotách, ktoré s nimi dohodol.
  • Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonávať prácu alebo splniť jeho pokyny, ktoré sú v rozpore so všeobecnými záväznými právnymi predpismi alebo dobrými mravmi alebo bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie samotného zamestnanca alebo iných osôb. Odo dňa vzniku pracovného pomeru má zamestnanec, podľa § 47 ods. 1 písm. b) ZP, povinnosť
  • vykonávať podľa pokynov zamestnávateľa práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určitom pracovnom čase,
  • dodržiavať pracovnú disciplínu.
  • Ing. Jarmila Strählová

    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 5-6/2015)
     

     
     
    ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ

     
    PODNIKANIE ZAHRANIČNEJ OSOBY NA ÚZEMÍ SR

    Česká s.r.o. zvažuje, že bude podnikať aj na Slovensku. Jej vedenie sa rozhodlo, že zriadi v SR organizačnú zložku. Zamestnancami spoločnosti budú občania SR.
    Kto bude vyplácať mzdy zamestnancom a odvádzať odvody do poisťovní?


    Pri podnikaní zahraničnej osoby na území SR prostredníctvom organizačnej zložky, musí zahraničná osoba dodržiavať všetky pracovnoprávne, daňové, obchodné a ostatné práva a povinnosti, ktoré sú platné na území SR. To znamená, že na pracovný pomer, ktorý uzavrie zahraničný zamestnávateľ prostredníctvom organizačnej zložky so zamestnancom v SR, platia ustanovenia slovenského zákona č. 311/2001 Z. z., Zákonník práce v z.n.p., ak právne predpisy o medzinárodnom práve neustanovujú inak.

    ZAMESTNÁVANIE MLADISTVÝCH

    Môže podnikajúca fyzická osoba uzavrieť pracovný pomer s vlastným dieťaťom, ktoré ešte nedovŕšilo 15 rokov?

    Podľa § 11 ods. 1 ZP je zamestnancom FO, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu. Spôsobilosť byť zamestnancom vzniká FO, podľa § 11 ods. 2 ZP, dňom, keď FO dovŕši 15 rokov veku. Zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď FO skončí povinnú školskú dochádzku. Z uvedeného vyplýva, že zamestnávať detí do 15 rokov veku je zakázané a môže byť považované za trestný čin. Určité výnimky v zamestnávaní detí do 15 rokov veku umožňuje § 11 ods. 4 ZP. Podľa § 11 ods. 4 ZP práca FO vo veku do 15 rokov alebo práca FO staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto FO však môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojim charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku, len pri
    - účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych a umeleckých predstaveniach,
    - športových podujatiach,
    - reklamných činnostiach.
    Podľa § 11 ods. 5 ZP výkon ľahkých prác podľa § 11 ods. 4 ZP povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa môžu ľahké práce vykonávať. V prípade, že podnikateľ - zamestnávateľ splní všetky vyššie uvedené podmienky, môže svoje dieťa, ktoré ešte nemá 15 rokov, zamestnať.

    POTVRDENIE O ZDRAVOTNEJ SPÔSOBILOSTI

    Môže zamestnávateľ vyžadovať od uchádzača o zamestnanie potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na výkon práce? Nedochádza pri tom k porušeniu zákona o ochrane osobných údajov?

    Podľa § 41 ods. 2 ZP ak osobitný právny predpis vyžaduje na výkon práce zdravotnú spôsobilosť na prácu, psychickú spôsobilosť na prácu alebo iný predpoklad, zamestnávateľ môže uzatvoriť pracovnú zmluvu len s FO zdravotne spôsobilou alebo psychicky spôsobilou na túto prácu. V rámci vstupnej prehliadky uchádzača o zamestnanie sa uvedie, či je uchádzač o zamestnanie schopný vykonávať uvedenú prácu alebo nie, alebo či je schopný vykonávať uvedené práce len za určitých podmienok. V posudku sa nesmú uvádzať údaje o zdravotnom stave budúceho zamestnanca, takže k úniku informácií o zdravotnom stave nedochádza.

    VSTUPNÁ LEKÁRSKA PREHLIADKA

    Musí zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať mladistvého, zabezpečiť pre „mladistvého budúceho zamestnanca“ vstupnú lekársku prehliadku?

    Zamestnávateľa má povinnosť zabezpečiť lekársku prehliadku pre každého mladistvého uchádzača o zamestnanie, s ktorým chce uzatvoriť pracovnú zmluvu. Mladistvý uchádzač je povinný podrobiť sa určenému lekárskemu vyšetreniu, ak chce byť prijatý do zamestnania. Podľa § 41 ods. 3 ZP zamestnávateľ môže uzatvoriť pracovnú zmluvu s mladistvým iba po predchádzajúcom lekárskom vyšetrení mladistvého.

    OBMEDZENIA PRI ZAMESTNÁVANÍ MLADISTVÝCH

    Môže zamestnávateľ uzavrieť pracovný pomer s mladistvým na každú prácu? Platia pre zamestnávateľa pri zamestnávaní mladistvých obmedzenia?

    Podľa § 40 ods. 3 ZP je mladistvým zamestnancom zamestnanec mladší ako 18 rokov. Mladiství majú vzhľadom na svoj vek právo na zvýšenú ochranu zdravia pri práci a na osobitné pracovné podmienky, vrátane osobitnej ochrany v pracovnoprávnych vzťahoch. Podľa § 41 ods. 3 ZP môže zamestnávateľ uzavrieť pracovnú zmluvu s mladistvým iba po predchádzajúcej lekárskej prehliadke. Na uzatvorenie pracovnej zmluvy s mladistvým musí mať zamestnávateľ, podľa § 41 ods. 4 ZP, vyjadrenie jeho zákonného zástupcu. Pri zamestnávaní mladistvých zamestnancov by mal zamestnávateľ postupovať podľa ustanovenia § 173 ZP, podľa ktorého môže zamestnávateľ zamestnávať mladistvých zamestnancov len prácami, ktoré sú primerané ich fyzickému a rozumovému rozvoju, neohrozujú ich mravnosť a poskytuje im pri práci zvýšenú starostlivosť.
    Podľa § 175 ZP sú mladistvým zakázané práce
    - pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní,
    - ktoré so zreteľom na anatomické, fyziologické a psychické zvláštnosti v tomto veku sú pre mladistvého neprimerané, nebezpečné alebo jeho zdraviu škodlivé,
    - pri ktorých sú mladiství vystavení zvýšenému nebezpečenstvu úrazu alebo pri ktorých výkone by mohli vážne ohroziť bezpečnosť a zdravie spoluzamestnancov alebo iných osôb.
    Zoznam prác a pracovísk, ktoré sú zakázané mladistvým zamestnancom, ustanovuje nariadenie vlády. Ing. Jarmila Strählová


    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku DUO 5-6/2015)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    Čiastka 31/2015
    96/2015 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o zmenách a doplnkoch v prílohách k Európskej dohode o medzinárodnej preprave nebezpečných tovarov po vnútrozemských vodných cestách (ADN)
    97/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o potvrdení vykonávania Zmluvy medzi republikou Československou a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Írska o vzájomnom vydávaní zločincov z 11. novembra 1924 a Protokolu o zmene článku 12 tejto zmluvy zo 4. júna 1926 vo vzájomných vzťahoch medzi Slovenskou republikou a Seychelskou republikou
    98/2015 Oznámenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa vydáva zoznam výrobkov obranného priemyslu

    Čiastka 32/2015
    99/2015 Vyhláška
    Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti pri poskytovaní podpornej energetickej služby a garantovanej energetickej služby
    100/2015 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 147/2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri stavebných prácach a prácach s nimi súvisiacich a podrobnosti o odbornej spôsobilosti na výkon niektorých pracovných činností v znení vyhlášky č. 46/2014 Z. z.
    101/2015 Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa dopĺňa vyhláška č. 225/2013 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 78/2012 Z. z. o bezpečnosti hračiek a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 140/2013 Z. z.
    102/2015 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia o ustanovení výšky náhrady za bolesť a výšky náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2015

    Čiastka 33/2015
    103/2015 Úplné znenie
    zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

    Čiastka 34/2015
    104/2015 Nariadenie
    vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 387/2006 Z. z. o požiadavkách na zaistenie bezpečnostného a zdravotného označenia pri práci
    105/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 286/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje zoznam prác a pracovísk, ktoré sú zakázané mladistvým zamestnancom, a ktorým sa ustanovujú niektoré povinnosti zamestnávateľom pri zamestnávaní mladistvých zamestnancov v znení nariadenia vlády č. 309/2010 Z. z.
    106/2015 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 272/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje zoznam prác a pracovísk, ktoré sú zakázané tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, zoznam prác a pracovísk spojených so špecifickým rizikom pre tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode a pre dojčiace ženy a ktorým sa ustanovujú niektoré povinnosti zamestnávateľom pri zamestnávaní týchto žien v znení nariadenia vlády č. 310/2010 Z. z.
    107/2015 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú štandardy zdravotníckej informatiky a lehoty poskytovania údajov
    108/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Memoranda o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených arabských emirátov o založení Spoločného hospodárskeho výboru

    Čiastka 35/2015
    109/2015 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzatvorení Protokolu medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Macedónskej republiky o vykonávaní Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Macedónskou republikou o readmisii osôb bez povolenia na pobyt
    110/2015 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Protokolu o trvalo udržateľnom cestovnom ruchu k Rámcovému dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát Príloha k čiastke 35 – k oznámeniu č. 110/2015 Z. z.

    Čiastka 36/2015
    111/2015 Oznámenie
    Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody o stabilizácii a pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Bosnou a Hercegovinou na strane druhej Príloha k čiastke 36 – k oznámeniu č. 111/2015 Z. z.

     
     


    Vedúci pracovník

     
    Ako bojovať proti psychickému napätiu?

    V TAKOMTO STAVE SA ZNIŽUJE SÚSTREDENOSŤ ČLOVEKA NA PRÁCU, vytvárajú sa podmienky na to, aby človek pri malom podnete „vybuchol“ do hádky a drobnosť začal chápať ako veľký konflikt. Ako ľudia zvládame takéto situácie rôzne. Sú aj takí, ktorí takmer neustále žijú vo veľkom psychickom napätí. Takýto život je v podstate pred stupňom toho, aby sa z človeka stal neurotik. Prípadne, aby sa u neho vyvinula nejaká civilizačná choroba – žalúdočné vredy, srdcovo-cievne ochorenie, či znížená imunita.

    KONFLIKTY NA PRACOVISKU - môžu narušiť vzťahy medzi pracovníkmi. V konečnom dôsledku majú vplyv na pracovný výkon účastníkov konfliktu, ale aj celej pracovnej skupiny.
    Pracovníci rozhodujú o tom, či bude firma úspešná. Je v záujme manažmentu, aby pracovníkom venovali patričnú pozornosť a aby konflikty na pracovisku neboli prehliadané. Za najväčší dôvod stresu a vyhorenia manažéri označujú nie samotnú pracovnú záťaž, ale dlhotrvajúce konflikty na pracovisku. Najčastejšou príčinou pracovných konfliktov bývajú
    – nevyslovené, nevypočuté očakávania a predstavy
    (napr. o pracovných postupoch, o spôsoboch riešenia zadanej úlohy),
    – nedodržania dohôd (napr. o zodpovednosti za pridelené úlohy),
    – porušovanie predpisov (napr. o pracovnom čase, o spôsobe komunikácie s klientmi),
    – nezhody týkajúce sa odmeňovania alebo obviňovania z nečestnosti alebo ohovárania medzi kolegami.
    Dlhodobé konflikty sú neproduktívne a vedú k zhoršeniu vzťahov na pracovisku. Tiež poukazujú na rezervy manažmentu, ktorý ich nedokáže včas a efektívne riešiť. Takéto konflikty samozrejme vedú k enormnému psychickému napätiu. Pokiaľ ho ľudia nie sú schopní efektívne zvládať, hrozí, že sa u nich prejaví burn-out syndróm alebo že sa budú práci vyhýbať. Ani jedno nie je pre organizáciu žiaduce.

    AKO SA ZBAVIŤ NADMERNÉ- HO NAPÄTIA?
    V bežnom živote môžete využiť viacero spôsobov:
  • priame odreagovanie napätia smerom k podnetu. Teda smerovanie na to, čo napätie vyvolalo. Tento spôsob sa však nedá využiť vždy, nakoľko sa niekedy prejaví agresiou...
  • presunutie napätia na „náhradný“ objekt alebo do „neškodného“ kanálu – ženy niekedy zvyknú hovoriť, že si idú napätie vybiť prášením kobercov alebo umývaním okien. U detí niekedy zase môže pomôcť, ak majú doma boxovacie vrece, kde môžu svoje napätie uvoľniť. V práci môžete mať na stole napr. antistresového panáčika alebo malú loptičku na stláčanie.
  • plač, smútenie, uzatvorenie sa do seba
  • Človek, ktorý takto reaguje, pravdepodobne očakáva od iných ľudí ľútosť, súcit, uznanie. Teda potrebuje nahradiť svoje nepríjemné pocity a napätie tým, čo je preňho príjemné – objatie, pohladenie, vypočutie.
  • preladenie
  • Nie je to síce také jednoduché, ako preladiť stanicu rádia, ale každý človek by mohol vedieť, čo mu pomáha znižovať psychické napätie, preladiť sa. Pre niekoho je to vychádzka v prírode, beh, práca v záhrade, kontakt s blízkym priateľom, hudba. Je významné, aby ste sa poznali aj v tomto smere a dokázali sa „preladiť“ takýmto spôsobom, a nesiahali – ako mnoho ľudí – napr. po alkohole alebo liekoch.
  • spánok je jedným z najúčinnejších prostriedkov ako sa zbaviť nadmerného napätia. U dospelého človeka by to malo byť cca 8 hodín spánku. Veľa dospelých však takúto spánkovú hygienu nemá a jeho nedostatok sa pomaly „ukladá“ – až sa môže niekde nepríjemne prejaviť, napr. v podobe zníženej frustračnej tolerancie a precitlivenosti.
  • relaxačné cvičenia by sme mali zaradiť do nášho bežného dňa. Mali by sme si robiť v práci kratšie prestávky 5-10 minútové. Niekoľko kratších prestávok má väčší efekt, ako jedna dlhá.

  • RELAXÁCIA V PRÁCI (ALE AJ INOKEDY).
    Čo to znamená relaxovať? V prenesenom význame to znamená oddýchnuť si, prestať myslieť na prácu, na chvíľu nerobiť nič – vypiť upokojujúci čaj, počúvať príjemnú hudbu, postaviť sa k oknu a nadýchať sa čerstvého vzduchu... V odbornom psychologickom ponímaní to znamená využívať niektorú relaxačnú techniku na zmiernenie fyzického a psychického napätia.

    ČO KONKRÉTNE MÔŽETE TEDA ROBIŤ VY, počas pracovného procesu, aby ste znížili svoje napätie?
  • Sledujte svoje pracovné tempo. Koľko vecí robíte súčasne?
  • Pokúste sa v jednej chvíli venovať len jednej činnosti.
  • Cielenie si robte prestávky cca každé 2 hodiny, na 5 – 10 minút.
  • Pokiaľ v práci prevažne sedíte, počas prestávky sa postavte, poprechádzajte alebo zo seba v predklone „straste“ napätie vytriasaním rúk.
  • Doprajte si čas na jedlo. Do práce si skúste nosiť pár kusov ovocia alebo nakrájanej zeleniny, z ktorého si môžete zobnúť počas krátkej prestávky. Príjemná chuť ovocia vás osvieži a dodá energiu na ďalšie aktivity.
  • Pite dostatok tekutín. Ak pijete príliš málo, môže vás bolieť hlava alebo sa cítite malátni. Uvarte si bylinkový čaj. Napriek tomu, že veľa z nás ako povzbudzovací, či relaxačný prostriedok používa kávu, práve ona zvyšuje hladiny stresového hormónu kortizol. Medzi tie naše bylinky, na ktoré sa ako na antistresory môžete spoľahnúť, patria: levanduľa, medovka, ľubovník bodkovaný, materina dúška či lipa.
  • Dýchajte zhlboka, s dôrazom na výdych. Plytké dýchanie evokuje napätie, hlboké dýchanie zase uvoľnenie.
  • Otvorte si oblok a nadýchnite sa čerstvého vzduchu, nechajte sa ochladiť hoci i ostrejším vzduchom.
  • Relaxačná hudba. Hudba by mala byť bez slov, len melódia. Pri práci vás môže vyrušovať, no v čase krátkej prestávky môže byť harmonizujúca.

  • ZBAVTE SA PSYCHICKÉHO NAPÄTIA RELAXAČNÝMI CVIČENIAMI.
    Nielen naša telesná, ale aj duševná činnosť je sprevádzaná svalovým i psychickým napätím. Primerané napätie i vypätie je pre danú činnosť nevyhnutné. Ak sa budete sledovať, zistíte, že aj keď odpočívate, isté napätie pretrváva. Výsledkom môže byť neustála fyzická i duševná únava.
    Ak sa človek naučí aspoň trocha pracovať s relaxačnými technikami, osvojí si ich, potom sa tak ľahko nenahnevá, zvládne viacej frustrácie. Vzniknuté konfliktné situácie sú pre neho ľahšie zvládnuteľné a je odolnejší voči stresu – časovému, či akémukoľvek inému. Relaxačné metódy vychádzajú z poznatkov o vzájomnej súvislosti medzi troma faktormi: psychickou tenziou, funkčným stavom vegetatívnej nervovej sústavy a napätím kostrového svalstva. Keďže tonus (napätie) kostrového svalstva je možné vôľou meniť, je tu cesta, ako zámernou svalovou relaxáciou dospieť k psychickému uvoľneniu. Relaxačné techniky sú väčšinou založené na pravidelných cvičeniach, ktorými sa učíme regulovať niektoré svoje vegetatívne funkcie (dýchanie, trávenie, hospodárenie s vodou...). Postupné uvoľňovanie jednotlivých častí tela vedie k celkovému uvoľneniu organizmu, a to tak po stránke fyzickej, ako aj po stránke psychickej.

    RELAXÁCIU TREBA VEDOME CVIČIŤ.
    Na uvoľnenie sa odporúča poloha v ľahu či v sede (tzv. pozícia kočiša) – so zvesenou hlavou a rukami spustenými pomedzi nohy. Spočiatku tréning relaxácie trvá dlhšie, no po niekoľkých týždňoch pravidelného cvičenia je človek schopný „preladiť sa“ do uvoľneného stavu oveľa rýchlejšie.
    Medzi najčastejšie používané relaxačné techniky patrí:
  • Schultzov autogénny
  • Tréning
    – je najčastejšie používanou relaxačnou technikou. Pojem autogénny pochádza z gréčtiny, autos = samo; genos = samočinné cvičenie a pri tejto technike ide vlastne o zameranie sa na celkové uvoľnenie. Nácvik autogénneho tréningu si vyžaduje istý čas a pravidelnosť. Celé cvičenie netrvá dlho, cca 5 – 12 minút. Postupne sa pridávajú jednotlivé formulky. Po zvládnutí AT je naozaj možné, aby sa človek dostal do relaxovaného stavu, resp. dokázal sa upokojiť v náročnej situácii v pomerne krátkom čase. Pre záujemcov odporúčame útlu publikáciu od J. Hašta alebo nácvik pod vedením odborníka.
  • Jacobsonova progresívna svalová relaxácia
  • – Jacobson používal pri svojich výskumoch elektromyograf, ktorým meral napätie kostrových svalov. Zistil, že keď sa človek zameral na nejakú myšlienku, došlo k reakcii aj v jeho svaloch. Vyplynulo mu z toho, že ak sa má človek dostať do relaxovaného stavu, je potrebné najprv uvoľniť kostrové svalstvo. Rozdiel medzi autogénnym tréningom a touto technikou je v dôraze na aktivitu – napätie svalov, ktoré neskôr prináša hlboké uvoľnenie. Človek trénuje uvoľnenie po predchádzajúcom intenzívnom napätí.
  • upokojujúce dýchacie cvičenia – stres a záchvaty úzkosti sa často spájajú s hyperventiláciou – nadmernou dýchavičnosťou.
  • Najjednoduchšou relaxačnou technikou je bránicové dýchanie, nazývané tiež hlboké dýchanie.
  • krátke univerzálne cvičenia hlavy a chrbta sú vhodné pri pocitoch celkového napätia. Skvelým spôsobom, ako sa uvoľniť, je ak necháte telo voľne spočinúť (napr. sa zavesíte o zárubňu dverí).
  • V situáciách extrémneho vypätia je vhodné, aby si človek ľahol na zem a postupne napínal a uvoľňoval všetky časti tela. Pri pocitoch stuhnutia v krčnej chrbtici, je vhodné krúženie hlavou a masáž trapézových svalov. Napätie sa sústreďuje v šiji. Ako dôsledok sa môže objaviť migréna či bolesti hlavy.
    Mgr. Mária Kopčíková

    Použitá lieteratúra:
  • HAŠTO, JOZEF.: Autogénny tréning, nácvik koncentratívneho sebauvoľnenia. Základné informácie. Trenčín: Vydavateľstvo-F, 1999;
  • NEŠPOR, KAREL: Uvolněně a s prěhledem: Relaxace a meditace pro moderního člověka;
  • WILSON, PAUL: Základní kniha relaxačných


  •  

     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Jún 2015
    1. 6. – pondelok Daň z splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za apríl 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z závislej činnosti za apríl 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za máj 2015 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za máj 2015
    15. 6. – pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    22. 6. – pondelok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v máji 2015 49 790 €
    25. 6. – štvrtok podanie súhrnného výkazu k DPH za máj 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za máj 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za máj 2015 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    splatnosť DPH za máj 2015 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za máj 2015
    30. 6. – utorok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za máj 2015 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za máj 2015
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    - splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 770 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v máji 2015, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za máj 2015
    do 3 dní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne pracovný úraz, ktorý si vyžiadal lekárske ošetrenie alebo dočasnú pracovnú neschopnosť, predložiť žiadosť o výplatu nemocenskej dávky (nemocenského po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
    od skončenia pracovného pomeru alebo pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku predložiť pobočke Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za máj 2015
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za máj 2015 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 8 dní Poistné prihlásiť a odhlásiť sa do registra zamestnávateľov v pobočke Sociálnej poisťovne, oznámiť zmenu v údajoch zamestnávateľa a zmenu výplatného termínu
    oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie sociálneho poistenia, začiatok a skončenie materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca, zmeny v údajoch zamestnanca (priezvisko, stav, miesto trvalého pobytu), platobnú neschopnosť zamestnávateľa, informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia, predložiť potvrdenie o nárokoch zamestnancov
    predložiť pobočke Sociálnej poisťovne záznam o pracovnom úraze, výsledky vyšetrovania pracovného úrazu, hlásenie o zistení choroby z povolania
    prihlásiť a odhlásiť v pobočke zdravotnej poisťovne zamestnancov a ich zamestnávateľa
    oznámiť zamestnávateľovi uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie od vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu zamestnancom
    oznámiť zamestnávateľovi zánik nároku na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie odo dňa zmeny zamestnancom
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane, oznámiť vykonávanie činnosti, poberanie príjmov podliehajúcich dani, zriadenie stálej prevádzkarne, zrušenie činnosti daňového subjektu
    Daň z motorových vozidiel podať daňové priznanie pri konkurze, likvidácii, pri ukončení podnikania a pri zániku daňovníka
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Názov krajiny Názov meny Mena 27.5. 28.5. 29.5. 1.6.
    USA americký dolár USD 1,0863 1,0896 1,097 1,0944
    Japonsko japonský jen JPY 134,37 135,36 135,95 135,79
    Bulharsko lev BGN 1,9558 1,9558 1,9558 1,9558
    Česká republika česká koruna CZK 27,404 27,463 27,401 27,44
    Dánsko dánska koruna DKK 7,4565 7,4598 7,4597 7,4588
    V. Británia anglická libra GBP 0,707 0,7124 0,719 0,71925
    Maďarsko maďarský forint HUF 308,8 308,65 308,9 309,11
    Poľsko poľský zlotý PLN 4,1335 4,1289 4,1298 4,1335
    Rumunsko rumunský leu RON 4,448 4,4435 4,4425 4,4425
    Švédsko švédska koruna SEK 9,2708 9,2617 9,3272 9,3734
    Švajciarsko švajčiarsky frank CHF 1,0331 1,0344 1,0341 1,0331
    Nórsko nórska koruna NOK 8,4255 8,491 8,536 8,7065
    Chorvátsko chorvátska kuna HRK 7,5755 7,5817 7,572 7,574
    Rusko ruský rubeľ RUB 56,41 57,1277 57,4638 58,2567
    Turecko turecká líra TRY 2,8848 2,897 2,9188 2,9297
    Austrália austrálsky dolár AUD 1,4089 1,4267 1,4338 1,4341
    Brazília brazílsky real BRL 3,4335 3,4373 3,4522 3,5066
    Kanada kanadský dolár CAD 1,3531 1,3594 1,365 1,3673
    Čína čínsky jüan CNY 6,7338 6,7568 6,7994 6,7807
    Hongkong hongkongský dolár HKD 8,4222 8,4484 8,5052 8,4871
    Indonézia indonézska rupia IDR 14361,48 14380,97 14512,24 14444,1
    India indická rupia INR 69,5788 69,541 69,9893 69,7123
    Južná Kórea juhokórejský won KRW 1205,12 1208,3 1220,31 1217,13
    Mexiko mexické peso MXN 16,655 16,7079 16,8433 16,8773
    Malajzia malajzijský ringgit MYR 3,9615 3,9797 4,0195 4,0368
    Nový Zéland novozélandský dolár NZD 1,5031 1,5213 1,5405 1,5372
    Filipíny filipínske peso PHP 48,586 48,56 48,949 48,697
    Singapur singapurský dolár SGD 1,4691 1,4723 1,4799 1,4795
    Thajsko thajský baht THB 36,777 36,909 37,007 36,881
    Južná Afrika juhoafrický rand ZAR 13,162 13,2001 13,3409 13,4116
    Izrael izraelský šekel ILS 4,2134 4,2277 4,2484 4,2342

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Poradca č. 12/2015 (IV/2015)
    • Zákon o odpadoch - úplné znenie zákona s komentárom

    Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 5/2015 (VI/2015)
    • Zákazková výroba - Ing. Ivana Hudecová
    • Virtuálna pokladnica – jej používanieIng. Marta Boráková

    Verejná správa – (VS), č. 5-6/2015 (IV/2015)
    • Strata príspevkovej organizácieIng. Iveta Konvalinková
    • Petičné právo a povinnosti obceJUDr. Ján Kašiar

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 6/2015 (IV/2015)
    • Osobné ochranné pracovné prostriedkyJUDr. Miroslav Tichý
    • Medzinárodná organizácia práceJUDr. Lucia Kuníková

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 5-6/2015 (IV/2015)
    • Finančný prenájom - Ing. Anton Kolembus
    • Exekučné zrážky zo mzdy - Ing. Zuzana Cingelová

    1 000 riešení, č. 5,6/2015 (IV/2015)
    • Opravné a dodatočné daňové priznanie
    • Zákon o zdravotnom poistení
    • ZDP, DPH
    • Účtovníctvo


    PRIPRAVUJEME

    Mesačník Poradca – (Poradca), č. 13/2015 (VI/2015)
    • Zákon o účtovníctveúplné znenie zákona s komentárom

    Verejná správa – (VS), č. 7/2015 (V/2015)
    • Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie
    • Splatnosť dane

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 7/2015 (V/2015)
    • Formy skončenia pracovnoprávnych vzťahov
    • Pracovná pohotovosť

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 7/2015 (V/2015)
    • Evidencia podnikajúcej FO

    1 000 riešení, č. 7/2015 (VI/2015)
    • Ukončenie štúdia a daňový bonus
    • Právo a podnikateľ
    • Účtovníctvo
    • ZDP, DPH
    • Zákonník práce

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Opravné a dodatočné daňové priznanie
    V súvislosti s daňou z príjmov sa možno v praxi stretnúť s troma typmi daňových priznaní. Ide o riadne daňové priznanie, opravné daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie. Viete v akom prípade daňovník podáva daňové priznanie? Všetko o daňovom priznaní ponúkame v balíčku pre podnikateľov, živnostníkov, ekonómov, daňových poradcov.

    Daňové priznanie - (vzory tlačív daňových priznaní)
    monotematika (A5, 208 str.)


    Opravné a dodatočné daňové priznanie - príspevok
    mesačník DUO 5-6/2015 (A4, 120 str.)


    Opravné a dodatočné daňové priznanie - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 5/2015 (A5, 96 str.)


    Daňové výdavky 2015 - prehľad daňových výdavkov v roku 2015
    monotematika (A5, cca 300 str.)


    BALÍČEK Opravné a dodatočné daňové priznanie obsahuje:
    Daňové priznanie + DUO 5-6/2015 + 1000 riešení 5/2015 + Daňové výdavky 2015

    Cena balíčka je 28 €.
    Cena balíčka so 60 % zľavou je 12 €.
    Ušetríte 16 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Zákazková výroba
    Zákazková výroba je pojem vymedzený na účely účtovania. O zákazkovej výrobe sa účtuje vtedy, ak sú splnené podmienky ustanovené v postupoch účtovania. Výstavba nehnuteľnosti obstaraná za účelom ďalšieho predaja sa môže účtovať ako zákazková výroba. Čo znamená pojem zmluvné náklady zákazkovej výroby? Akým spôsobom sa účtuje zákazková výroba? Odpovede nájdete v našich príspevkoch.

    Zákazková výroba a jej účtovanie - príspevok
    mesačník DÚVaP 5/2015 (A5, 184 str.)


    Základ dane z príjmov - úprava - príspevok
    mesačník DÚVaP 1/2015 (A5, 184 str.)


    Zákon o dani z príjmov - úplné znenie zákona
    Aktualizácia I/1 (A5, 320 str.)


    Zákon o účtovníctve - úplné znenie zákona
    (A6, 350 str.)




    BALÍČEK Zákazková výroba obsahuje:
    DÚVaP 5/2015 + DÚVaP 1/2015 + Aktualizácia I/1 + Zákon o účtovníctve

    Cena balíčka je 15,80 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 10,80 €.
    Ušetríte 5 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page