|
TÉMA NOVÍN PODMIENKY A POVINNOSŤ POUŽÍVANIA ERP |
Zavedenie ERP do praxe
Od roku 1995 bola vyhláška MF SR č. 55/1994 Z. z. v z.n.p. viackrát novelizovaná. Prax však celkom nesplnila všetky očakávania, navyše zavedenie pokladníc do praxe prinieslo celý rad problémov, či už u samotných podnikateľov, správcu dane, alebo servisných organizácií. Preto bol v roku 2008 schválený nový zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ďalej len zákon o používaní ERP), ktorý bol doposiaľ viackrát novelizovaný.
Na základe skúseností, pripomienok a technickej analýzy pokladnice sa viackrát menili niektoré ustanovenia do zákona o ERP.
Zapracovali sa niektoré nové prvky, nové povinnosti, nielen pre servisné organizácie, výrobcov a dovozcov pokladní, na technické parametre pokladníc a ich príslušenstvo, ale aj pre daňové subjekty v súvislosti s registráciou tržieb ale aj vo vzťahu ku kontrolným orgánom, ktorými sú daňový a colný úrad.
Povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu
nemajú všetky subjekty, fyzické alebo právnické osoby. Túto povinnosť má len daňovník, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť. Zákon o používaní ERP sa teda vzťahuje na fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu (§ 1 ods. 2). Osobitným predpisom, ktorý definuje podnikanie je Obchodný zákonník. § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka definuje podnikanie ako sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
Podnikateľom sa rozumie
a) osoba zapísaná v obchodnom registri
b) osoba, ktorá podniká na základe zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v z.n.p.
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa § 12 zákona č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov v znení zákona č. 219/1991 Zb. alebo § 10 zákona č. 181/1995 o pozemkových spoločenstvách, t.j. samostatne hospodáriaci roľníci vykonávajúci poľnohospodársku výrobu, lesné a vodné hospodárstvo
Fyzické alebo právnické osoby, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie, alebo vykonávajú slobodné povolania, nemusia pri predaji tovaru alebo poskytovaní zákonom vymedzených služieb používať elektronickú registračnú pokladnicu.
Medzi fyzické alebo právnické osoby, ktoré nie sú podnikateľské subjekty a nemajú povinnosť evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou patria napr. obce, vyššie územné celky, rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, štátne fondy, vysoké školy, záujmové združenia právnických osôb, profesijné komory, občianske združenia vrátane odborových organizácií, politické strany a politické hnutia, štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, rôzne neinvestičné fondy, nadácie, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, organizácie, ktorých nezisková činnosť vyplýva z osobitného predpisu, na základe ktorého vznikli.
Príklad
Fyzická osoba ako občan predáva na tržnici poľnohospodárske prebytky , ktoré si sám dopestuje (jablká, zemiaky.), nie je evidovaný ako SHR, ani nemá oprávnenie na podnikateľskú činnosť, je povinný používať elektronickú registračnú pokladnicu?
Elektronickú registračnú pokladnicu (ďalej len ERP) má povinnosť používať len daňovník, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť. Zákon o používaní ERP sa vzťahuje na fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu (§ 1 ods. 2).
Občan, ktorý predáva poľnohospodárske prebytky a nemá na takúto činnosť živnostenské oprávnenie, ani nie je evidovaný na obecnom úrade ako SHR, preto nie je povinný používať na účely evidencie tržieb ERP. Jeho príjmy z pohľadu zákona o dani z príjmov zaraďujeme medzi ostatné príjmy uvedené v § 8 ods. 1 písm. a).
Príklad
Obecný úrad usporiada vianočnú zábavu, kde podáva večeru a predáva alkoholické aj nealkoholické nápoje.
Musí používať ERP?
Obecný úrad nie je podnikateľský subjekt, a na zábave, ktorú usporiada nie je povinný pri predaji tržby evidovať pomocou registračnej pokladnice.
Príklad
Stredné odborné učilište je príspevková organizácia a vychováva kuchárov, pre praktickú výchovu zriadili Stredisko praktického vyučovania, kde poskytujú zákazníkom obedy. Túto činnosť majú uvedenú v zriaďovacej listine.
Má SOU povinnosť používať ERP?
Zákon o ERP ustanovuje povinnosť používať registračnú pokladnicu u daňového subjektu, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb. Stredné odborné učilište nie je podnikateľský subjekt, preto nemusí vo svojom zariadení pri poskytovaní stravovania používať elektronickú registračnú pokladnicu.
Podnikateľský subjekt má povinnosť používať registračnú pokladnicu
pri predaji tovaru
pri poskytovaní služieb uvedených v prílohe zákona o ERP
Pri službách, ktoré nie sú uvedené v prílohe zákona, aj keď ich vykonáva podnikateľ, nemusí tržby registrovať pokladnicou.
Výnimky z používania ERP
Nie v každom prípade je pri predaji tovaru a poskytovaní služieb uvedených v prílohe zákona povinnosť používania pokladnice. Zákon o ERP ustanovuje výnimky z používania registračnej pokladnice
Podľa § 3 bod 2 písm. b) zákona o ERP povinnosť evidovať tržbu registračnou pokladnicou sa nevzťahuje na služby poskytované
1.občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím
2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú
rozvodovú sieť elektrickej energie
3. v rámci odbornej výučby žiakov
4. prostredníctvom predajných automatov.
V prílohe zákona o ERP sú medzi výnimkami, pri ktorých je podnikateľský subjekt povinný používať ERP uvedené aj predaj prostredníctvom predajných automatov, preto sa povinnosť evidovať tržbu registračnou pokladnicou nevzťahuje na predaj tovaru poskytovaného prostredníctvom predajného automatu.
Povinnosť používať pokladnicu aj u cudzincov
Zákon o používaní ERP zrovnoprávňuje slovenských podnikateľov so zahraničnými podnikateľskými subjektmi, t.j. povinnosť používania elektronickej registračnej pokladnice sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Táto povinnosť bola ustanovená zákonom č. 494/2010 s účinnosťou od 30. decembra 2010.
Pôvodne zákon o ERP ukladal povinnosť používania pokladnice len podnikateľom s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predával tovar alebo poskytoval služby prostredníctvom stálej prevádzkarne.
Zákon o ERP ustanovuje aké doklady má registračná pokladnica vyhotoviť a ako musia byť ustanovené. Podnikateľ je povinný po zaevidovaní tržby v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu kupujúcemu vydať pokladničný doklad. Pri úhrade pohľadávky (na základe vopred vystavenej faktúry) je povinnosťou podnikateľa prijatú tržbu evidovať cez registračnú pokladnicu, a to s prihliadnutím na to, že v prípade uhradenia vystavenej faktúry (pohľadávky dochádza následne k prijatiu tržby za predaja tovaru alebo za poskytnutie tržby. V takomto prípade podnikateľ k pohľadávke (vystavenej faktúre) vyhotoví pre zákazníka pokladničný doklad (§ 8 ods. 1 zákona o ERP) a podnikateľovi doporučujeme vyhotoviť kópiu pokladničného dokladu, ktorú pripojí k predmetnej faktúre. Z pokladničného dokladu musí byť zrejmé, že tento patrí k predmetnej faktúre.
Povinnosť vyobrazenia dokladu
Novela zákona o ERP účinná od 1. 1. 2014 priniesla niektoré nové povinnosti a zmeny.
Od roku 2014 musí podnikateľ, ktorý predáva tovar alebo poskytuje službu v súlade s § 8 ods. 5 zákona o ERP v záujme toho, aby zákazníci vedeli, či od podnikateľa dostali správny pokladničný doklad na vhodnom mieste vyobraziť pokladničný doklad vytlačený jeho pokladnicou, pričom na účely bločkovej lotérie pokladničných dokladov na tomto vyobrazení zvýrazní (napr. zvýrazňovačkou, podčiarknutím)
- daňový kód elektronickej registračnej pokladnice
- dátum, čas, celkovú sumu platenej ceny a
- ochranný znak.
V predajni, resp. na prevádzke, kde sa nachádza viacero pokladníc toho istého druhu , nemusí byť vyobrazenie pri každej pokladnici, v prípade, že bude postačujúce umiestnenie na jednom pre zákazníka vhodnom mieste.
Povinnosť umiestnenia komunikačného kábla na prevádzke
V súlade s § 4 ods. 9 zákona o ERP podnikateľ má od roku 2014 povinnosť mať na predajnom mieste komunikačný kábel, ktorý musí byť umiestnený na prevádzke pre účely kontrolných orgánov. Komunikačný kábel slúži na prepojenie počítača a elektronickej registračnej pokladnice. Nakoľko rôzne typy elektronických registračných pokladníc majú rôzne komunikačné káble a pre účely kontroly by pracovníci finančnej správy museli byť vybavení množstvom rôznych komunikačných káblov.
Ak podnikateľ používa na evidenciu tržieb takú pokladnicu, ktorá je k počítaču pripojená bezdrôtovou technológiou, nevzťahuje sa naň povinnosť umiestnenia komunikačného kábla na prevádzke.
Sankcie za porušenie zákona o ERP od 1. 1. 2014
Do konca roku 2013 mohol kontrolný orgán uložiť podnikateľovi pokutu aj v blokovom konaní. Od roku 2014 bude kontrolný orgán ukladať podnikateľom, ktorí sú povinní postupovať podľa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, pokutu na mieste rozhodnutím. Splatnosť takto uloženej pokuty bude do troch pracovných dní od doručenia rozhodnutia o uložení pokuty, pričom pokutu bude možné zaplatiť aj v hotovosti.
Ak sa opakovane zistí, že podnikateľ porušuje zákon, pričom ide o akékoľvek osobitne závažné porušenie zákona [§ 16a písm. a) a d) a am)] a podnikateľ za toto porušenie neuhradí pokutu v určenej lehote, bude možné zakázať podnikateľovi predávať tovar alebo poskytovať službu, na ktoré sa vzťahuje povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu.
Daňový úrad alebo colný úrad označí predajné miesto oznamom o takomto zákaze.
Ak podnikateľ tento zákaz poruší, môže sa mu uložiť pokutu vo výške od 10 000 eur do 40 000 eur a daňový úrad alebo colný úrad zároveň podá návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia.
Záver
Od 1. 1. 2014 môže kontrolu porušenia zákona vykonávať aj Kriminálny úrad finančnej správy. Na účely kontroly sa budú môcť môžu použiť aj pokladničné doklady alebo paragóny získané fyzickými osobami (zamestnancami finančnej správy, občanmi) alebo právnickými osobami, a to nielen pri miestnom zisťovaní alebo daňovej kontrole, ale aj pri súkromných nákupoch, čo umožní vyššiu účinnosť kontrol používania elektronických registračných pokladníc. Pri takomto získaní dôkazov budú osobné údaje fyzickej osoby sprístupnené alebo poskytnuté len na účely súdneho konania alebo trestného konania.
Ing. Marta Boráková
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM )
|
|
|
ČITATELIA SA PÝTAJÚ,ODBORNÍCI ODPOVEDAJÚ |
POUŽÍVANIE ERP
Musí školská jedáleň na evidenciu tržieb používať registračnú pokladnicu?
Medzi služby podliehajúce elektronickej registračnej pokladnici v prílohe zákona o ERP službou je služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností Pokladnica sa používa len pri službách taxatívne uvedených v tomto ustanovení.
V prílohe zákona o ERP sú uvedené služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch , sem patria:
– reštauračné služby s obsluhou
– služby v samoobslužných zariadeniach
– služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
– služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
– služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
– služby spojené s podávaním nápojov.
Podľa vyhlášky o ERP. sa na „služby jedální“ pôvodne zaradené podľa vyhlášky Štatistického úradu SR č. 632/2002 Z. z., ktorou sa vydáva štatistická klasifikácia produkcie v znení vyhlášky Štatistického úradu SR č. 460/2004 Z. z. pod kódom 55.51.10 povinnosť evidencie tržieb na elektronickej pokladnici nevzťahovala.
S účinnosťou od 1. októbra 2008 bola vyhláška č. 55/1994 Z. z. novelizovaná a služby ustanovené v § 2 písm. l) boli upravené v súlade s vyhláškou Štatistického úradu SR a nadväzne na túto skutočnosť bolo vo Finančnom spravodajcovi č. 10/2008 uverejnené oznámenie o zmene popisu a označenia služieb, na ktoré služby sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb na elektronickej registračnej pokladnici.
Vzhľadom na to, že vyššie cit. novelou vyhlášky o ERP a ani zákonom o ERP sa nezmenil okruh služieb pri poskytovaní závodného stravovania, preto jedálne, ktoré poskytujú
- školské stravovanie
- univerzitné stravovanie a pod.
nemusia tržby prijaté v hotovosti alebo stravnými lístkami evidovať na elektronickej registračnej pokladnici.
PREVÁDZKA BUFETU
Fyzická osoba, občan s ťažkým zdravotným postihnutím prevádzkuje bufet, zamestnáva jedného zamestnanca, pri predaji jedál a nápojov nepoužíva registračnú pokladnicu.
Neporušuje tento subjekt zákon?
Pre účely evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou zákon o ERP ustanovuje výnimku z jej používania pre občanov s ťažkým postihnutím (§ 3 bod 2 písm. b) bod 1 zákona o ERP)
AUTOMAT NA KÁVU
Fyzická osoba prevádzkuje predajný automat na kávu, ktorý je umiestnený na obecnom úrade.
Vzťahuje sa na FO povinnosť evidovania tržieb podľa zákona o ERP a aj na službu parkovanie prostredníctvom automatov?
Povinnosť evidovať tržbu v hotovosti registračnou pokladnicou sa nevzťahuje na
predaj
- cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače
- mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov, bankoviek a súborov obehových mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a tratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, v bankách, v pobočkách zahraničných bánk a na numizmatických burzách
- poštových cenín na filatelistických burzách
- tovaru prostredníctvom predajných automatov
- tovaru na dobierku
- doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb
- tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave
- tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím
- živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
- tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie
- tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov.
PREDAJ MÄSOVÝCH VÝROBKOV
Občan Poľskej republiky chodí príležitostne ako podnikateľ na území SR predávať mäso a mäsové výrobky.
Musí občan poľskej republiky používať elektronickú registračnú pokladnicu na účely evidovania tržieb?
Zákon o ERP upravuje podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky, pričom sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu. Vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky.
Každý cudzinec, ktorý u nás predáva tovar alebo poskytuje službu uvedenú v zákone, musí pri inkase tržby v hotovosti požívať pokladnicu, aj keď ide len o príležitostný predaj.
ÚHRADA V HOTOVOSTI
Spoločnosť zapísaná v OR príjme úhradu v hotovosti na základe vopred vystavenej faktúry.
Má spoločnosť povinnosť evidovať prijatú úhradu cez ERP?
Tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby. Tržbou je aj platba prijatá ako preddavok [§ 2 písm. h) zákona o ERP].
V minulosti, (za účinnosti vyhlášky o ERP) sa úhrada faktúry nepovažovala za platbu v hotovosti, ale za úhradu pohľadávky a podnikateľ nemusel takto prijatú platbu v hotovosti evidovať elektronickou registračnou pokladnicou. Uvedený postup v súčasnosti nie je možný Ak daňový subjekt príjme úhradu v hotovosti za uskutočnené plnenie (za predaj tovaru alebo poskytnutie služby), ku ktorej už vystavil účtovný doklad napr. faktúru, zmluvu, dohodu, (§ 15 zákona o dani z pridanej hodnoty) musí úhradu faktúry v hotovosti registrovať prostredníctvom ERP.
(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku PaM)
|
|
|
Čiastka 31/2014
84/2014 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov
85/2014 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok
86/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o vydaní výnosu, ktorým sa ustanovujú krízové oblasti na účely príplatku za štátnu službu v krízovej oblasti a príplatku za výkon práce vo verejnom záujme v krízovej oblasti
87/2014 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 20 eur s tematikou chránený areál Dubnícke bane – nálezisko opálov
88/2014 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o uložení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa
89/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Izraelského štátu o spolupráci v oblasti priemyselného výskumu a vývoja
90/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o skončení platnosti Zmluvy o priateľstve a spolupráci medzi Československou socialistickou republikou a Jemenskou ľudovou demokratickou republikou
91/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o procedúre oznámení Príloha k čiastke 31 – k oznámeniu č. 91/2014 Z. z.
Čiastka 32/2014
92/2014 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o uzavretí Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o sociálnom zabezpečení a Vykonávacej dohody na vykonávanie Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o sociálnom zabezpečení Príloha k čiastke 32 – k oznámeniu č. 92/2014 Z. z.
|
|
|
Máte v kolektíve mobbera?
ČO JE MOBBING - možno ste sa s ním už stretli. Nastúpili ste do nového zamestnania plní elánu a skvelých nápadov, ako zefektívniť prácu v novom prostredí. Váš nový kolektív ale neprejavuje ochotu niečo meniť, naopak, máte pocit, že ste boli postavení na jeho okraj. Atmosféra na pracovisku začína byť čoraz nepríjemnejšia, hromadia sa uštipačné poznámky a posmešky smerom k vašej osobe. Za každú (hoci len malú) chybu ste kritizovaní, no úspechy zostávajú odignorované. Postupom času problémy v práci narastajú. Psychológovia obvykle radia: odíďte, kým je ešte čas.
Pojem mobbing pochádza z anglického „to mob“- niečo obliehať, obklopiť, vulgárne vynadať, napadnúť.
Zahŕňa prepracované, opakované a zámerné útoky jednotlivca alebo skupiny voči inej osobe. Cieľom týchto aktivít je ublíženie, zastrašenie či poníženie obete, ktoré často vedie k jej odchodu z firmy. Útoky nastávajú bez zámienky a nevzťahujú sa k činnosti obete. Neustávajúci tlak je pre zamestnanca veľkou prekážkou, ktorá mu zabraňuje efektívne vykonávať prácu.
Mobbing sa niekedy zvykne zamieňať so slovom šikana, no tieto pojmy nemajú úplne rovnakú interpretáciu. Mobbing sa vyskytuje výhradne medzi dospelými, obvykle na pracovisku, zatiaľ čo šikana je typická skôr v hierarchicky jednoduchších spoločenstvách, ako je armáda či škola, je ľahšie rozpoznateľná a obvykle spojená s fyzickým násilím. Často sa hovorí o šikane medzi deťmi. Presnejší ekvivalent k slovu mobbing je teda „šikana na pracovisku“.
Popri mobbingu nachádzame aj iné podoby útokov na pracovisku. Jednou z nich je bossing (z angl. „boss“- šéf). Zatiaľ, čo pri mobbingu sa psychický teror odohráva medzi kolegiálnymi zoskupeniami, kde je pracovná náplň obete a útočníka rovnaká, pri bossingu sa šikana odohráva smerom z nadriadeného na podriadeného. Opak bossingu predstavuje staffing (z angl. „staff“- personál), kde nátlak je vyvíjaný smerom od zamestnanca k šéfovi alebo inému riadiacemu pracovníkovi. Iný typ útokov na pracovisku predstavuje bullying, najčastejšie vyskytujúci sa v USA. Ide o najextrémnejšiu verziu, ktorá okrem psychoteroru zahŕňa aj fyzické násilie vykonávané páchateľom.
Všetky uvedené pojmy používame na označenie situácie, ak jeden alebo viacerí jednotlivci nepretržite (aspoň 1x týždenne) počas určitého obdobia (približne pol roka) pociťujú, že sú terčom negatívnych činov od jednej alebo viacerých osôb, pričom je pre nich náročné brániť sa voči takémuto správaniu. Toto správanie môže mať charakter urážok, ponižovania, zastrašovania, ohovárania alebo môže isť o zneužívanie moci, nespravodlivé trestanie, neposkytovanie potrebných informácií a pod.
ÚTOČNÍCI A OBETE - v priebehu života sa pod vplyvom prostredia zo skupiny inštinktov v nás vyvinie pud správať sa tak, aby sme dosiahli určitý cieľ. Autori Pavel Říčan a Pavlína Janošová uvádzajú, že existuje určitá pudová energia, ktorá nás vedie k tomu, aby sme na druhých útočili, zápasili s nimi, snažili sa nad nimi triumfovať, pričom túto energiu potrebujeme vybiť a hľadáme k tomu určité príležitosti. Šikana či mobbing sú jedným zo spôsobov, ako to urobiť. Veľkú úlohu v tomto prípade zohráva kultúra. Žijeme v spoločnosti, ktorá je silno súťaživá, čo vznik spomínanej agresívnej pudovej energie podporuje. Preto za určitých okolností môže byť mobbingu schopný každý jeden z nás.
Najčastejšie sú útočníkmi - „mobbermi“ nevyrovnané osoby, ktoré sú ovládané strachom z vlastného zlyhania. Títo ľudia navyše trpia zníženým sebavedomím, ktoré si podobnými spôsobmi snažia zdvihnúť.
Páchateľov mobbingu môžeme rozdeliť do dvoch skupín, na:
- strojcov mobbingu – stále vymýšľajú nové praktiky na znemožnenie druhej osoby, pričom sa snažia prikláňať verejnú mienku na svoju stranu,
- spoluúčastníkov – môžu k mobbingu zaujať aktívny alebo pasívny postoj. Aktívni spoluúčastníci podporujú strojcov mobbingu, voči obeti vystupujú spoločne, pričom svoje kroky často konzultujú a uplatňujú “plánovite”. Pasívni spoluúčastníci akoby problémy nevideli, a tým napomáhajú strojcom mobbingu,
Najčastejšou obeťou mobbingu sú tri skupiny ľudí:
- osamelí pracovníci - napríklad ženy v mužskom kolektíve (alebo opačne), pracovníci ktorí sa nejakým spôsobom odlišujú od väčšiny (hendikep, orientácia, ...),
- pracovníci s rýchlym kariérnym rastom, ktorí sú úspešní,
- noví pracovníci, ktorí prišli do zabehnutého kolektívu.
VÝSKYT MOBBINGU - prvý, kto tento problém pomenoval, bol nemecký psychológ Heinz Leimann. V osemdesiatych rokoch pracoval vo Švédsku ako terapeut pomáhajúci riešiť rodinné problémy. Uvedomil si pri tom, že veľmi často vznikajú z neriešiteľných pracovných stresov a ponižovania na pracovisku. Podľa prieskumov, ktoré robil, trpelo v tom čase mobbingom 3,5 % švédskych zamestnancov. To inšpirovalo ďalších vedeckých pracovníkov, ktorí zistili, že v Nemecku trpí šikanovaním 1 - 5 % ľudí a vo Veľkej Británii 2 - 5 %.
Podľa viacerých výskumov sa mobbing najčastejšie vyskytuje v typických hierarchických organizáciách, ako je armáda, polícia, zdravotníctvo, štátna správa či školstvo (Reháková, 2001). Výskyt mobbingu je častejší vo väčších organizáciách ako v malých, v organizáciách so zložitejšou štruktúrou a častejšie sa vyskytuje medzi duševne pracujúcimi.
Odhaľovaniu mobbingu a riešeniu jeho dôsledkov sa v súčasnosti venuje viac medzinárodných organizácií a právnych kancelárií. Vo svete sa objavuje čoraz viac kliník, na ktorých sa liečia obete týchto sústavných útokov. Narastá počet procesov, kde poškodení žiadajú náhradu za ušlý zisk, ako aj za škody na zdraví. Vo Francúzsku je mobbing od roku 2002 trestným činom.
Prieskum vykonaný UNISON-om (najväčším britským a európskym zväzom v rámci verejného sektora, ktorý združuje viac než 1,3 milióna členov) odhalil, že 66 % respondentov zažilo alebo bolo svedkom šikanovania. 34 % šikanovaných trpelo šikanu dlhšie než tri roky a vo viac než 80 % boli šikanovaní práve zo strany vedúcich pracovníkov.
Európska štatistika z roku 2004 uvádza, že oblasťou s najvyššou mierou mobbingu je verejná správa, druhá v poradí je oblasť predaja. Na treťom mieste je bankový sektor, kde k mobbingu môže dochádzať aj zo strany klientov.
KEDY IDE O MOBBING? Vyhýba sa niektorý z kolegov rozhovoru s vami, aj keď na to nemá zrejmý dôvod? Máte pocit, že sú vám prideľované ponižujúce úlohy alebo úlohy, ktoré sú zjavne nad vaše sily? Premýšľate často o ľuďoch, ktorí vám sťažujú pracovný život, kritizujú vás alebo vás zámerne ignorujú? Zistili ste, že sa o vás šíria v práci nepravdivé správy? Stáva sa vám často, že keď vstúpite do miestnosti, všetci prítomní zmĺknu?
Ak ste na uvedené otázky odpovedali zväčša „áno“ a ak sa cielene vyhýbate mimopracovným kontaktom – oslavám či iným podnikovým udalostiam, pretože sa tam necítite príjemne, je možné, že trpíte šikanou na pracovisku.
Tá sa spája s určitými charakteristikami – označovanými aj ako „typické znaky mobbingu“.
TYPICKÉ ZNAKY MOBBINGU
- dlhodobé a nepretržité útoky zamerané na konkrétneho jedinca
- pravidelnosť a opakovanosť
- systematickosť a cielenosť útokov
- nepriateľská a neetická forma komunikácie
- hrozby sú nepriame a skryté
- rafinovanosť a zákernosť
- aktívny a trvalý tlak
- známky nepriateľstva a agresie sú trvalo prítomné
Zdroj: Svobodová (2008)
Podľa virtuálneho magazínu o ľudských zdrojoch HRweb.sk, až 41 % obetí tyranie trpí dlhodobými depresiami, viac ako 80 % sa stáva menej produktívnymi, najmä zo strachu, straty koncentrácie či nespavosti.
Šikanovanie môže okrem straty motivácie k práci prerásť až do straty pracovného miesta alebo psychických problémov obete. Preto je potrebné o mobbingu otvorene hovoriť.
FÁZY MOBBINGU - najčastejšie sa rozlišujú štyri fázy mobbingu (Svobodová, 2008):
konflikt – môže byť aj banálny, spočívajúci v nedorozumení alebo nepríjemnej náhode. Pokiaľ sa konflikt nerieši, môže sa vystupňovať do tej miery, že mobber začne na vás útočiť – spočiatku len v malých náznakoch, tak, aby vás vyviedol z rovnováhy.
systematický psychický teror – v tejto fáze sa už stávate terčom cielených útokov. Ide o nebezpečnú formu narúšania sociálnych vzťahov v kolektíve. Prvotná príčina v tejto fáze ustupuje do pozadia. Začína vám klesať sebadôvera, čo sa negatívne prejaví na vašom celkovom správaní a vystupovaní. Vaše okolie tejto zmene nemusí porozumieť a začne vás hodnotiť negatívne.
zverejnenie prípadu – teror sa už stáva oficiálnym, útoky sa neustále opakujú. V tejto fáze sa k mobberovi niekedy pridávajú aj ďalší útočníci, či už z nudy alebo s cieľom uspokojiť svoje potreby.
vylúčenie – buď ste preložení na iné oddelenie alebo opúšťate organizáciu.
ŠTÝL RIADENIA PODPORUJÚCI VZNIK MOBBINGU - vznik mobbingu je úzko prepojený s podnikovým prostredím. Príčinou jeho vzniku môže byť aj neefektívny štýl riadenia. Vedúci pracovník predstavuje symbol moci. Ale na to, aby bol aj dobrým vedúcim, musí vedieť, ako komunikovať so svojimi podriadenými, keďže komunikácia tvorí základ medziľudských vzťahov, a tým pádom aj firemnej kultúry. Veľmi často sa manažérmi (resp. vedúcimi pracovníkmi) stávajú osobnosti, ktoré nemajú predpoklady viesť ľudí alebo celé tímy. Bez potrebnej kvalifikácie a skúseností dochádza k zmätku, anarchii a nezdravej benevolentnosti. Takisto je dôležitý aj štýl vedenia, ktorý nesmie byť ani príliš autoritatívny, ale ani veľmi liberálny. Inak budú vedúci pracovníci v očiach zamestnancov vnímaní ako nepriatelia alebo ako opomenuteľné osoby, pričom nemajú možnosť získať si u nich dôveru.
Treba si uvedomiť, že vznik mobbingu sa spája, predovšetkým, s nedostatočnou schopnosťou komunikovať, neschopnosťou riešiť konflikty a otvorene k nim pristupovať.
MUŽI A ŽENY Z ASPEKTU ŠIKANY - niektoré štúdie pracovnej šikany sa zameriavajú na zisťovanie metód šikany preferovaných zo strany mužov a žien.
K nevraživým spôsobom jednania u žien patria: vysmievanie, nepretržité skákanie do reči, kritika voči práci a prejavom obete, sledovanie obete, lobovanie kolegov proti obeti, šírenie klebiet ničiacich autoritu v očiach ostatných ľudí, šírenie klamstiev a zavádzanie, komentovanie drobností týkajúcich sa obete. Ženy často izolujú obeť od druhých, použijú tretiu osobu ako mobbera či poškodzujú predmety, na ktorých obeti záleží a sústavne kritizujú prácu obete.
U mužov sú zaužívané tieto postupy: nevšímanie si obete, prehliadanie jej osoby, izolácia obete v pracovnom kolektíve, vynechávanie osoby zo spoločenských stretnutí, nanútenie zbytočných úloh obeti, zneuctenie osobných úspechov obete, vyvíjanie nátlaku, dvojzmyselné poznámky na adresu obete, nezáujem hovoriť s obeťou za cieľom riešenia problému. Muži tiež používajú urážky, vulgárne vtipy a nadávky, vyhrážanie, fyzické ohrozovanie, zadávanie nesplniteľných termínov, zadržiavanie informácií.
Muži a ženy mobbujú aj sa stávajú obeťami mobbingu rovnakou mierou. Muži i ženy sa obmedzujú obvykle na obete rovnakého rodu. Kratza (2005) uvádza, že muži sú šikanovaní mužmi v 76 % prípadov, mužmi aj ženami v 21 % prípadov a ženami iba v 3 %, zatiaľ čo ženy sú šikanované ženami v 40 % prípadov, ženami aj mužmi v 30 % prípadov a mužmi v 30 % prípadov.
Podľa týchto štatistik čelia mobbingu skôr mladšie ženy (35 rokov) a starší muži (50 rokov), zatiaľ čo priemerný vek pôvodcov mobbingu je 40 rokov.
Stresovými poruchami v dôsledku mobbingu trpí podľa štatistík 31 % žien a 21 % mužov.
NÁSLEDKY MOBBINGU majú dvojaký charakter - psychologický a ekonomický. Následky mobbingu sa prejavujú u obete mobbingu, vo firme, kde obeť pracuje, ako aj v celej spoločnosti.
Dopad na obeť mobbingu
Medzi psychologické a zdravotné dôsledky patrí zhoršenie telesného i psychického zdravia (bolesti hlavy, chrbta, zvieravé pocity pri dýchaní, srdcovo-cievne ochorenia, kožné a tráviace problémy, anorexia, bulímia, zníženie imunity, nespavosť, depresia, poruchy koncentrácie, stavy úzkosti, psychosomatické prejavy a celková neschopnosť nájsť si novú prácu. Veľa obetí dlhotrvajúceho mobbingu trpí posttraumatickou stresovou poruchou (reakciou na závažný stres). Obete sa často pokúšajú o samovraždu.
Približne 20 – 25 % samovrážd vo svete vzniká na základe zlých vzájomných vzťahov na pracovisku.
Dopad na organizáciu
Obeťou sa okrem zamestnanca stáva aj organizácia sama. Tieto následky sa dajú vyjadriť peňažne – spočívajú v stratenej pracovnej sile a stratenom pracovnom čase. Obete mobbingu často odchádzajú predčasne do dôchodku a financovať sa musia aj náklady na lekárske ošetrenie a dávky v chorobe.
Každý prípad mobbingu prináša pre jednotlivé organizácie finančné straty v rozsiahlom meradle, aj preto je nevyhnutné, aby sa touto problematikou svedomito zaoberali a na základe výsledkov prijímali preventívne opatrenia.
Ďalším aspektom podnikových nákladov je riešenie otázky, či „problémovú“ obeť strpieť v podniku naďalej alebo ju z funkcie prepustiť. Ak obeť zostane v podniku naďalej, jej problémy budú pretrvávať a jej výkony budú naďalej neuspokojivé, aj napriek tomu, že je ochotná ostať na svojej pracovnej pozícii. Takýto človek pravdepodobne stratí svoju vnútornú motiváciu efektívne vykonávať prácu. Na druhej strane, ak podnik zamestnanca prepustí, musí počítať so stratou už zabehnutého pracovníka. Podnik bude hospodársky stagnovať do tej doby, kým nenájde adekvátnu náhradu, ktorú musí na svoje náklady zaškoliť.
Samozrejme, nielen obeť ale aj útočník (mobber) predstavuje nemalé náklady pre podnik. Okrem toho, že šikanovaní kolegovia podávajú trvale len polovičný alebo štvrtinový výkon, aj mobberi spotrebujú časť svojej energie na vymýšľanie rôznych foriem šikany. Neracionálne využívanie mobberovho pracovného času na plánovanie a realizovanie útokov na vyhliadnutú obeť predstavujú premrhaný potenciál času nielen mobberovho ale aj podnikového.
Do rámca podnikových dopadov je nutné zahrnúť aj potenciálnu fluktuáciu, ktorá môže nastať a aj často nastáva v prostredí ovládanom mobberom. Najčastejšie ku nej dochádza v období dlhodobého pracovného napätia medzi kolegami, poprípade, ak sú zamestnanci nespokojní so sociálnym vývojom na pracovisku, čo sa pri mobbingu stáva často. Medzi negatívne súvislosti fluktuácie ďalej patria: podozrenia z úniku citlivých údajov, odchod pre podnik dôležitých ľudí, odklon zákazníkov ku konkurencii a zvýšený tlak na zostávajúcich zamestnancov.
Manažéri svojou nevedomosťou o škodlivosti mobbingu nepriamo vytvárajú podniku náklady, ktoré je potrebné vynaložiť na odstránenie následkov mobbingu. Sú zväčša nadmerné, neefektívne vynaložené a podnik z nich nezískava žiadnu pridanú hodnotu.
ZÁVER - Hlavným problémom mobbingu je, že každý jeho prejav izolovane pôsobí ako celkom normálna, náhodná nezhoda. Len vy viete, že tieto nezhody sú na dennom poriadku a že situácia trvá už dlho.
Najlepším spôsobom, ako sa mobbingu brániť, je vlastná sebadôvera. Ľudia s veľkou sebadôverou sú menším terčom mobbingu. Pri vašej schopnosti zvládať stres vám môže pomôcť rodina a priatelia, preto by ste mali s nimi o svojich problémoch hovoriť.
Súčasne platí, že ak vy zistíte, že sa medzi vašimi kolegami vyskytli prejavy mobbingu, aj vy nesiete určitý podiel viny a zodpovednosť za to, aby sa tento problém riešil. Netvárte sa, že sa nič nedeje a poskytnite utláčanému kolegovi podporu.
Mobbing je závažným problémom na pracoviskách po celom svete. Konflikty a napätie sú súčasťou pracovného procesu. Nie však systematické znepríjemňovanie výkonu práce a zámerné záškodnícke prejavy.
Ing. Jana Jarošová, PhD.
Použitá literatúra:
•KAZIČKOVÁ, M.: Šikanovaní šéfovia - staffing. Online Máj 2013. [cit. 2013-09-06]. Dostupné na: http://blog.mktraining.sk/sikanovani-sefovia-staffing/; •KRATZ, H. J.: Mobbing – jak ho rozpoznat a jak mu čelit. Management Press, Praha 2005. ISBN 80-7261-127-5; •REHÁKOVÁ, H.: Psychoteror na pracovisku. Manažér, roč. 6, 2001, č. 20, s. 38 – 40; •ŘÍČAN, P., JANOŠOVÁ, P.: Jak na šikanu. Grada Publishing, a. s. Praha 2010. ISBN 978-80-247-2991-6, • SVOBODOVÁ, L.: Nenechte se šikanovat kolegou - Mobbing - skrytá hrozba. Grada Publishing, a.s., Praha 2008. ISBN 978-80-247-2474-4; •VODRÁŽKOVÁ, S.: Obetný baránok, alebo čo je to mobbing. Online február 2012. [cit. 2013-09-06]. Dostupné na: http://www.2012rok.sk/wp/spolocnost/5919-obetny-baranok.
|
|
|
Apríl 2014
8. 4. – utorok |
Poistné |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za marec 2014 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení |
splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za marec 2014 |
15. 4. - utorok |
Daň z príjmov |
odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane |
22. 4. - utorok |
DPH |
predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v marci 2014 49 790 € |
25. 4. – piatok |
podanie súhrnného výkazu k DPH za marec 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 € |
podanie súhrnného výkazu k DPH za prvý štvrťrok 2014 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 100 000 € |
podanie kontrolného výkazu k DPH za marec 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie kontrolného výkazu k DPH za prvý štvrťrok 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za marec 2014 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) |
podanie daňového priznania k DPH za prvý štvrťrok 2014 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok) |
splatnosť DPH za marec 2014 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou |
DPH za prvý štvrťrok 2014 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou |
Spotrebné dane |
podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za marec 2014 |
30. 4. – streda |
Daň z príjmov |
podanie hlásenia o vyúčtovaní dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, o zamestnaneckej prémii a o vyplatenom daňovom bonuse za rok 2013 |
podanie vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane za rok 2013 na osobitné účely daňovníkom, ktorému zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane |
zrazenie daňového nedoplatku z ročného zúčtovania za rok 2013 u zamestnanca, ktorý predložil vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na osobitné účely |
splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb |
podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za marec 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za marec 2014 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne) |
Daň z motorových vozidiel |
splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 292 € |
Poistné |
písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v marci 2014, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát |
do výplatného termínu |
splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za marec 2014 |
do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru |
Daň z príjmov |
odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za marec 2014 |
prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za marec 2014 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke |
Do 30 dní |
Miestne dane |
oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností |
zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel |
Do konca nasledujúceho mesiaca |
Správa dane |
odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane |
oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani |
oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu |
oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne |
Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu |
DPH |
registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH |
|
|
|
Názov krajiny
|
Názov meny
|
Mena
|
12.3.
|
13.3.
|
14.3.
|
17.3.
|
18.3.
|
19.3.
|
USA |
americký dolár
|
USD
|
1,3887
|
1,3942
|
1,3884
|
1,3906
|
1,3902
|
1,3913
|
Japonsko |
japonský jen
|
JPY
|
142,68
|
143,3
|
140,63
|
141,45
|
141,1
|
141,31
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
1,9558
|
Česká republika |
česká koruna
|
CZK
|
27,353
|
27,355
|
27,358
|
27,411
|
27,411
|
27,46
|
Dánsko |
dánska koruna
|
DKK
|
7,4628
|
7,4635
|
7,4633
|
7,4633
|
7,4639
|
7,4641
|
V. Británia |
anglická libra
|
GBP
|
0,8359
|
0,83545
|
0,83665
|
0,83675
|
0,8383
|
0,8368
|
Maďarsko |
maďarský forint
|
HUF
|
313,35
|
311,7
|
314,55
|
312,3
|
311,52
|
310,08
|
Litva |
litovský litas
|
LTL
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
3,4528
|
Poľsko |
poľský zlotý
|
PLN
|
4,2272
|
4,2231
|
4,2423
|
4,222
|
4,2092
|
4,1982
|
Rumunsko |
rumunský leu
|
RON
|
4,5121
|
4,5059
|
4,5118
|
4,5078
|
4,505
|
4,4915
|
Švédsko |
švédska koruna
|
SEK
|
8,8619
|
8,8495
|
8,8676
|
8,8604
|
8,8226
|
8,8339
|
Švajciarsko |
švajčiarsky frank
|
CHF
|
1,2159
|
1,216
|
1,2124
|
1,2154
|
1,2162
|
1,2167
|
Nórsko |
nórska koruna
|
NOK
|
8,287
|
8,2575
|
8,3075
|
8,28
|
8,305
|
8,3175
|
Chorvátsko |
chorvátska kuna
|
HRK
|
7,6565
|
7,6595
|
7,6556
|
7,6583
|
7,658
|
7,6598
|
Rusko |
ruský rubeľ
|
RUB
|
50,6994
|
50,81
|
50,9305
|
50,731
|
50,5525
|
49,98
|
Turecko |
turecká líra
|
TRY
|
3,1113
|
3,103
|
3,104
|
3,0932
|
3,0885
|
3,091
|
Austrália |
austrálsky dolár
|
AUD
|
1,5507
|
1,5372
|
1,5382
|
1,5311
|
1,5255
|
1,5269
|
Brazília |
brazílsky real
|
BRL
|
3,2785
|
3,268
|
3,2849
|
3,272
|
3,2726
|
3,2493
|
Kanada |
kanadský dolár
|
CAD
|
1,5465
|
1,5428
|
1,5393
|
1,5393
|
1,5355
|
1,5545
|
Čína |
čínsky jüan
|
CNY
|
8,5344
|
8,5566
|
8,5385
|
8,5895
|
8,6083
|
8,6212
|
Hongkong |
hongkongský dolár
|
HKD
|
10,7844
|
10,826
|
10,7816
|
10,7981
|
10,7971
|
10,8026
|
Indonézia |
indonézska rupia
|
IDR
|
15927,57
|
15887,41
|
15731,14
|
15702,84
|
15718,74
|
15740,61
|
India |
indická rupia
|
INR
|
85,0162
|
85,2972
|
84,9562
|
85,2361
|
85,0052
|
84,7928
|
Južná Kórea |
juhokórejský won
|
KRW
|
1487,02
|
1488,44
|
1487,99
|
1484,94
|
1487,97
|
1488,77
|
Mexiko |
mexické peso
|
MXN
|
18,4385
|
18,3895
|
18,4553
|
18,3712
|
18,3367
|
18,3039
|
Malajzia |
malajzijský ringgit
|
MYR
|
4,5685
|
4,5646
|
4,5541
|
4,557
|
4,555
|
4,5667
|
Nový Zéland |
novozélandský dolár
|
NZD
|
1,6416
|
1,6238
|
1,627
|
1,6235
|
1,6138
|
1,6142
|
Filipíny |
filipínske peso
|
PHP
|
61,997
|
62,099
|
62,021
|
62,081
|
62,322
|
62,404
|
Singapur |
singapurský dolár
|
SGD
|
1,7603
|
1,7627
|
1,7569
|
1,7594
|
1,7583
|
1,7615
|
Thajsko |
thajský baht
|
THB
|
45,049
|
45,061
|
44,829
|
44,843
|
44,671
|
44,754
|
Južná Afrika |
juhoafrický rand
|
ZAR
|
15,1248
|
14,9577
|
14,94
|
14,9197
|
14,9281
|
14,9134
|
Izrael |
izraelský šekel
|
ILS
|
4,818
|
4,8254
|
4,8124
|
4,8108
|
4,811
|
4,8167
|
|
|
|
NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE |
Poradca č. 9/2014 (II/2014)
- Postupy účtovania v PÚ - Ing. Ivana Hudecová
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 5/2014 (II/2014)
- Novela zákona o dani z príjmov FO a PO - Ing. Marta Boráková, Ing. Jana Bielená
- Automobil v podnikaní - Ing. Anton Kolumbus
Verejná správa – (VS), č.4/2014 (II/2014)
- Kontrolný výkaz – Ing. Ján Mintál
- Neodvedenie výnosov z podielu zaplatenej dane – Ing. Iveta Konvalinková
- Správa o hospodárení škôl a školských zariadení – Ing. Gabriela Bulková
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 4/2014 (II/2014)
- Minimálny a maximálny vymeriavací základ – JUDr. Sandra Mrukvoiová-Tomiová
- Znevýhodnený uchádzač o zamestnanie – Mgr. Martina Kovalčíková
- Náhrada mzdy – JUDr. Sandra Mrukvoiová-Tomiová
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 4/2014 (II/2014)
- Mikroúčtovná jednotka v roku 2014 - Ing. Ivana Hudecová
- Hlásenie o vyučtovaní dane – Ing. Zuzana Cingelová
- Vydavky na PHL v roku 2014 – Ing. Anton Kolembus
1 000 riešení, č. 4/2014 (II/2014)
- Postupy účtovania
- Daňová kontrola
- ZDP
- Zákonník práce
PRIPRAVUJEME
Poradca č. 10/2014 (II/2014)
- Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
Dane, účtovníctvo – vzory a prípady (DÚVaP), č. 6/2014 (II/2014)
- Vyradenie majetku
- Pohľadávky a záväzky
Verejná správa – (VS), č. 5/2014 (III/2014)
- Sociálne služby a obce
- Podpora vedy a regionálneho rozvoja
Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 5/2014 (IV/2014)
- Pracovná zdravotná služba
- Efektívne riadenie času
Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č.5/2014 (IV/2014)
- Nehnuteľnosti z hľadiska DPH
- Zneužívajúce a podvodné konanie na DPH
1 000 riešení, č. 5/2014 (IV/2014)
- Dane v praxi
- Účtovníctvo
- Zákonník práce
- Mzdy a odvody
Monotematiky: Daňové výdavky od Od A-Z - Ing. Dušan Dobšovič
Forma uplatňovania daňových výdavkov
Členské príspevky
Odpisy
Finančné investície
Príručka pre účtovníka k DPH – Ing. Zuzana Cingelová
Vážení čitatelia,
pokiaľ ste si nestihli predplatiť edičný ročník 2014 jednotlivých mesačníkov, môžete tak urobiť telefonicky na číslach 041/56 52 871,877,879,0915 033 300,0911 193 135, fax:041/5652659, emailom na adrese abos@poradca.sk.
Tešíme sa na váš záujem o naše publikácie aj v roku 2014, prvé číslo nového ročníka vyjde už v decembri.
|
|
|
Pohľadávky a záväzky v ZDP
Z ekonomického hľadiska sú pohľadávky určitou formou poskytnutia obchodného úveru obchodnému partnerovi ako prejav vzájomných obchodných vzťahov medzi obchodnými partnermi. Pohľadávky v účtovníctve predstavujú majetkovú zložku podniku. Ako možno pohľadávku vymeniť? Sú pohľadávky majetkovou zložkou podniku? Na tieto otázky nájdu odpovede v našich príspevkoch účtovníci, audítori, veritelia, daňovníci...
Pohľadávky a záväzky v ZDP - príspevok
mesačník DÚVaP 6/2014, (A5, 176 str.)
Novela zákona o dani z príjmov FO a PO - príspevok
mesačník DÚVaP 5/2014, (A5, 176 str.)
Záväzky v zákone o dani z príjmov
- príspevok
mesačník DUO 4/2014, (A4, 80 str.)
Postúpenie pohľadávok
- príspevok zadarmo
mesačník DUO 10/2013, (A4, 80 str.)
BALÍČEK Pohľadávky a záväzky v ZDP obsahuje:
DÚVaP 5/2014 - príspevok + DUVaP 6/2014 - príspevok + DUO 4/2014 - príspevok + DUO 10/2013 - príspevok zadarmo
Cena balíčka je 15,80 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 10,60 €.
Ušetríte 5,20 €.
Postupy účtovania
Najzásadnejšou zmenou v zákone o účtovníctve, ktorá má zjednodušiť malým a stredným podnikateľom administratívne zaťaženie je zavedenie nového typu účtovnej jednotky - mikro účtovnej jednotky. Novela zákona umožňuje aj mikro účtovným jednotkám zostavovať účtovnú jednotku v skrátenej forme. Ak sa chcete dozvedieť viac o zmene ponúkame všetkým účtovníkom , ekonómom Balíček postupy účtovania.
Postupy účtovania - úplné znenie zákona s komentárom
mesačník Poradca 9/2014, (A5, 250 str.)
Postupy účtovania - príklady a riešenia problémov
mesačník 1000 riešení 4/2014, (A5, 96 str.)
Zákon o účtovníctve po poslednej novele
- príspevok
mesačník DÚVaP 2/2014 (A5, 184 str.)
CD Poradca november zadarmo
monotematika
BALÍČEK Postupy účtovania obsahuje:
Poradca 9/2014 – úplné znenie zákona s komentárom + 1000 riešení 4/2014 – príklady a riešenia problémov +
DÚVaP 2/2014 - príspevok + CD Poradca november
Cena balíčka je 12,60 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 9 €.
Ušetríte 3,60 €.
Jarný dopredaj zákonov 2014 1.
Vážení podnikatelia, ekonómovia, účtovníci, manažéri, vedúci pracovníci… prichádzame s možnosťou získať zborníky Zákonov 2014 za výhodnú cenu. Balíček Zákony obsahuje úplné znenia zákonov.- daňové, účtovné , obchodné, občianske, sociálne, zdravotné.....po posledných novelách k 1. 1. 2014. Sú to zákony, bez ktorých sa nezaobíde nielen podnikateľ, ale aj zamestnávateľ a zamestnanec.
Zákony I - daňové, účtovné...
(A5, 848 str.) - daň z príjmov, miestne dane, spotrebné dane, daň z pridanej hodnoty.
Zákony II - obchodné, občianske...
(A5, 926 str.) - obchodný zákonník, občiansky zákonník, občiansky súdny poriadok, exekučný poriadok.
Zákony III - sociálne, zdravotné...
(A5, 926 str.) - obchodný zákonník, občiansky zákonník, občiansky súdny poriadok, exekučný poriadok.
BALÍČEK Jarný dopredaj zákonov 2014 1. obsahuje:
Zákony I/2014 + Zákony II/2014 +
Zákony III/2014
Cena balíčka je 20,60 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 17 €.
Ušetríte 3,60 €.
Jarný dopredaj zákonov 2014 2.
Vážení pracovníci vo Verejnej správe, podnikatelia v stavebníctve, vlastníci bytov ... prichádzame s možnosťou získať zborníky Zákonov 2014. Balíček Zákony obsahuje úplné znenia zákonov- stavebné zákony, zákony o štátnej a verejnej správe, zákony o životnom prostredí, vode ovzduší ... po posledných novelách k 1. 1. 2014 za výhodnú cenu.
Zákony IV - stavebný, katastrálny zákon...
(A5, 480 str.) - stavebný zákon, Katastrálny zákon, stavebné sporenie, vlastníctvo bytov, vlastníctvo pôdy.
Zákony V - štátna a verejná správa...
(A5, 472 str.) - zákon o štátnej službe, školský zákon, zákon o obecnom zriadení, rozpočtové pravidlá.
Zákony VI - životné prostredie, odpady...
(A5, 592 str.) - životné prostredie, vodný zákon, zákon o odpadoch, zákon o ovzduší.
BALÍČEK Jarný dopredaj zákonov 2014 2. obsahuje:
Zákony IV/2014 + Zákony V/2014 +
Zákony VI/2014
Cena balíčka je 20,60 €.
Cena balíčka s 30 % zľavou je 17 €.
Ušetríte 3,60 €.
Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.
Len do vypredania zásob.
Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk
RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00
Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.
E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
- Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
- Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |