Em@ilové noviny

 

č. 1/2017

15. 1. 2017

 

 
 
 Téma novín 
 Čitatelia sa pýtajú, odborníci odpovedajú 
 P6 aktual 
 Školenie, vzdelávanie 
 Chybiť znamená platiť 
 Ekonomika 
 Najviac čítané témy a publikácie 
 Horúce témy 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čitatelia!

Vážení čitatelia! Ročné zúčtovanie sa vykonáva na žiadosť zamestnanca. Spôsob a postup vykonania ročného zúčtovania je upravený v § 38 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“ alebo „ZDP“. Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Viac sa dočítate v našej téme čísla, časopise 1000 rieššní 1/2017, DUO 1/2017.

S účinnosťou od 1. 1. 2017 nie je u daňovníka právnickej osoby predmetom dane:

- podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva a to v rozsahu, v akom nie je daňovým výdavkom u daňovníka vyplácajúceho tento podiel na zisku – posúdenie zahrnovania alebo nezahrnovania podielu na zisku (dividendy) do predmetu dane závisí od skutočnosti, či u daňovníka vyplácajúceho tento podiel bol celý alebo nejaká jeho časť zahrnutá do daňových výdavkov. Viac ponúka druhá téma emailových novín.

Vedúci pracovník je vždy autoritou, hoci časť tejto autority získava formálne menovaním do funkcie. Potom nastupuje druhá fáza získavania autority, tá neformálna, ktorú si každý vedúci musí časom sám vybojovať.

Za celú redakciu emailových novín sa teším na ďalšie stretnutie

Anna Dišeková
zodpovedná redaktorka
poradca@poradca.sk


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVÍN

 
ROČNÉ ZÚČTOVANIE PREDDAVKOV NA DAŇ

Vyplatením mzdy a zrazením preddavku na daň sa nekončí vysporiadanie daňovej povinnosti zamestnanca vo vzťahu k správcovi dane.

Aký je postup pri vykonaní ročného zúčtovania zo strany zamestnanca a zamestnávateľa? Kedy nemôže byť zamestnancovi vykonané ročné zúčtovanie ale musí podať daňové priznanie?

Zamestnanec je povinný vysporiadať si zrazené preddavky na dani z príjmov zo závislej činnosti po skončení roku 2016, v roku 2017 prostredníctvom:
1) ročného zúčtovania vykonaného zamestnávateľom alebo
2) podaním daňového priznania samotným daňovníkom.


Ročné zúčtovanie sa vykonáva na žiadosť zamestnanca. Spôsob a postup vykonania ročného zúčtovania je upravený v § 38 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“ alebo „ZDP“. Ročné zúčtovanie už zrazených preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti vykoná zamestnávateľ. Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, posledného zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka u žiadneho zamestnávateľa, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich a tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní.
Zamestnanec si môže znížiť základ dane o nezdaniteľné časti, len ak preukáže, že na ich uplatnenie mal nárok a predloží požadované doklady.

Zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň len takému zamestnancovi, ktorý:
- za zdaňovacie obdobie roku 2016 poberal len príjmy zo závislej činnosti,
- nepoberal iné príjmy zdaňované zrážkovou daňou, pri ktorých sa rozhodol považovať daň zrazenú zrážkou za preddavok na daň,
- nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov z dôvodu poberania iného druhu príjmov (§ 6, § 7, § 8 zákona o dani z príjmov),
- nemá povinnosť zvýšiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane na dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie uplatnenú v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach vzťahujúcu sa na príspevky, ktoré mu boli vyplatené pri zrušení sporenia alebo pri predčasnom výbere.

Zamestnanec, ktorý počas roka 2016 pracoval u viacerých zamestnávateľov, si musí k ročnému zúčtovaniu v lehote najneskôr do 5. februára 2017 vyžiadať od všetkých zamestnávateľov Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti a ďalších údajoch podľa § 39 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, za zdaňovacie obdobie roku 2016 (ďalej len potvrdenie o zdaniteľných príjmoch“).

Toto potvrdenie musí do 15. februára 2017 dodať zamestnávateľovi, ktorý mu vykonáva ročné zúčtovanie za rok 2016. Zamestnávatelia majú v tom prípade povinnosť vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch do 10. februára 2017.
Ak by zamestnanec nepožiadal o vystavenie potvrdenia o zdaniteľných príjmoch v lehote do 5. februára 2017 alebo by o potvrdenie nepožiadal vôbec, zamestnávateľ mu môže vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za rok 2016 až do 10. marca 2017. Vtedy je už neskoro na podanie žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľovi, zamestnanec musí podať daňové priznanie.

Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia, t.j. do 31.3.2017. Zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, zamestnávateľ vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca. Po vykonaní ročného zúčtovania dane (preddavkov na daň) môže vzniknúť zamestnancovi preplatok na dani alebo daňový nedoplatok, resp. nemusí vzniknúť medzi zrazenými preddavkami a konečnou daňovou povinnosťou žiadny rozdiel.

Vysporiadanie daňového nedoplatku je v závislosti od toho, či si zamestnanec uplatnil daňový bonus v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň, alebo chce poukázať podiel zaplatenej dane (2 % alebo 3 %) na osobitné účely. Ak zamestnanec nechce poukázať podiel zaplatenej dane a neuplatnil si ani daňový bonus v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň, zamestnávateľ musí zraziť daňový nedoplatok presahujúci sumu 5 eur zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca roku 2017, t.j. do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa ročné zúčtovanie preddavkov na daň vykonalo. Zrazený nedoplatok je zamestnávateľ povinný odviesť správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň.
V prípade, že si zamestnanec uplatnil daňový bonus pri ročnom zúčtovaní dane (preddavkov na daň), zamestnávateľ zníži sumu daňového nedoplatku o sumu daňového bonusu. V tomto prípade zrazí zamestnancovi zo mzdy (resp. znižuje sumu daňového bonusu) aj o nedoplatok, ktorý je menší alebo rovný ako 5 eur.

Preplatok na dani je zamestnávateľ povinný
zamestnancovi vrátiť najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl 2017.
Zamestnávateľ vyplatí aj daňový bonus, na ktorý má zamestnanec nárok, t.j. preplatok na dani vzniknutý na základe ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2016 je zamestnávateľ povinný zúčtovať najneskôr v mzde za apríl 2017 a vyplatiť vo výplatnom termíne v priebehu mája 2017. Preplatok na dani zamestnanca zamestnávateľ uhradí zo svojich vlastných prostriedkov. O sumu preplatku bude znižovať zamestnávateľ odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka 2017 alebo požiada správcu dane o jeho vyplatenie.

Príklad
Zamestnanec je invalidný dôchodca, počas roka pracoval na dohodu o vykonaní práce , príjem mal v sume 395 eur, nepodpísal vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Bol mu zrazený preddavok na daň vo výške 62 eur, môže si ju nárokovať vrátiť?
Preddavok na dani z príjmov zo závislej činnosti sa vysporiada po skončení zdaňovacieho obdobia, buď vykonaním ročného zúčtovania alebo podaním daňového priznania.
Ročné zúčtovanie môže vykonať zamestnávateľ (posledný zamestnávateľ), ktorý vyplácal daňovníkovi príjem zo závislej činnosti, v súlade s § 38 zákona o dani z príjmov, ak podá zamestnávateľovi (bývalému zamestnávateľovi) žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania najneskôr do 15 februára 2017. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane prihliadne na zrazené preddavky na daň, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka ak požiada a podpíše vyhlásenie. Zamestnávateľ pri vykonaní ročného uplatní celú ročnú nezdaniteľnú časť základu dane za rok 2016 v sume 3 803,33 eur, aj keď zamestnanec pracoval len niekoľko mesiacov v roku. Po uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane bude daňovníkovi vrátená celá suma zrazeného preddavku vo výške 62 eur. Zamestnávateľ vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň po skončení roku 2016, najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl 2017.


Kedy nemôže zamestnanec o vykonanie ročného zúčtovania
Povinnosť podania daňového priznania je vymedzená v § 32 zákona o dani z príjmov.
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby nemusí podať daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % z 19,2-násobku platného životného minima, a ktorý nevykazuje daňovú stratu. Za rok 2016, rovnako ako v predchádzajúcom roku, je limit zdaniteľných príjmov, pri ktorých daňovník nemusí podávať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby, vo výške 1 901,67 eur.

Zamestnanec nemôže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2016, ale musí podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby ak:
- má príjmy od zamestnávateľa, ktorý nie je registrovaný ako platiteľ dane ani zahraničný platiteľ dane,
- má príjmy zo zdrojov v zahraničí (okrem prípadov, kedy daňovníkovi plynú príjmy od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky a je zároveň daňovníkom využívajúcim výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo je daňovník zamestnancom Európskej únie resp. jej orgánov, ktorého príjmy boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie),
- v stanovenej lehote do 15.februára 2016 nepredloží potrebné doklady na vykonanie ročného zúčtovania,
- musí zvýšiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane na dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie uplatnenú v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach vzťahujúcu sa na príspevky, ktoré mu boli vyplatené pri zrušení sporenia, resp. pri predčasnom výbere,
- v roku 2016 mal aj príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti, prenájmu, použitia diela a umeleckého výkonu, príjmy z kapitálového majetku a ostatné príjmy, ak tieto príjmy nie sú oslobodené od dane z príjmov,
- za rok 2016 dosiahol daňovú stratu pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
- jeho zamestnávateľ zanikol bez právneho nástupcu, preto ho už nemôže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania.

Príklad
Zamestnávateľ bol zamestnaný v roku 2016 8 mesiacov, za toto obdobie mal vyplatenú hrubú mzdu vo výške 3 580 eur. Nepodpísal u zamestnávateľa vyhlásenie a zamestnávateľ mu zrazil preddavky na daň vo výške 589,05 eur. Zamestnanec nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania.

Ak zamestnanec nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania, môže podať daňové priznanie, v ktorom si uplatní celú nezdaniteľnú časť základu dane 3 803,33 eur. Ak nemá iný zdaniteľný príjem (z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti, z kapitálového majetku a lebo ostatný príjem), v lehote do 31.3.2017 podá daňové priznanie typ A. Na základe podaného daňového priznania mu správca dane vráti v zákonom stanovenej lehote preplatok na dani v plnej výške 589,05 eur. Upozorňujeme, že pri podaní daňového priznania je povinnou súčasťou daňového priznania aj potvrdenie o vyplatenom príjme a zrazených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti vystavené zamestnávateľom..

Príklad
Zamestnanec pracoval v zdaňovacom období roku 2016 na základe dohody o vykonaní práce po dobu dvoch mesiacov. Celkový príjem má v sume 430 eur. U zamestnávateľa podpísal vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Zo mzdy mu nebol zrazený preddavok na daň, nakoľko po uplatnení mesačnej nezdaniteľnej časti základu dane bol základ dane nulový. Bude povinný po skončení roka 2016 podávať daňové priznanie, ak nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania?

Zamestnanec by mohol požiadať o vykonanie ročného zúčtovania, nevznikol by mu ale preplatok na dani, nakoľko po uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka mu nebol žiaden preddavok na daň zrazený.
Čo sa týka podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie roku 2016, § 32 zákona o dani z príjmov ustanovuje povinnosť podania daňového priznania daňovníkovi, ktorý nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania (§ 32 ods. 2 písm. d) , ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 50 % zo sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), t.j. 50 % zo sumy 3 803,33 eur, čo je 1 901,67 eur. Zamestnanec má za celý rok 2016 príjem len 430 eur, čo je menej ako limit pre podanie daňového priznania (1 901,67 eur). Nebude mať povinnosť podať daňové priznanie, aj keď nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania. Priznanie by mohol podať, nebude mu ale vrátená žiadna daň, nakoľko mu nebol zrazený žiaden preddavok na daň.

Sankcia za nevykonanie ročného zúčtovania, ak zamestnanec o vykonanie ročného zúčtovania požiada.

Môže sa stať, že zamestnanec požiada po skončení roku 2016 bývalého zamestnávateľa (u ktorého už nepracuje) o vykonanie ročného zúčtovania. Tento zamestnávateľ mu odmietne vykonať ročné zúčtovanie, s tým, že už o neho nepracuje. V tom prípade môže správca dane vyrubiť sankciu za nevykonanie ročného zúčtovania. Zákon o dani z príjmov taxatívne vymedzuje v § 38 ods. 9 povinnosť uloženia pokuty zamestnávateľovi, najmenej 15 eur za každého zamestnanca, za nevykonanie ročného zúčtovania. Sankcia sa uloží v prípade, ak správca dane zistí, že zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, nevykonal ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý požiadal platiteľa dane a zamestnanec splnil na jeho vykonanie všetky podmienky podľa tohto zákona. Výška celkovej pokuty za príslušné zdaňovacie obdobie nemôže presiahnuť 30 000 eur za všetkých zamestnancov, ktorí požiadali o vykonanie ročného zúčtovania a splnili na jeho vykonanie všetky podmienky , ale zamestnávateľ, týmto zamestnancom ročné zúčtovanie nevykonal.

Príklad
Zamestnanec, ktorý celý rok 2016 pracoval u jedného zamestnávateľa požiada svojho zamestnávateľa v lehote do 15. februára 2017 o vykonanie ročného zúčtovania. Správne vyplní žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania a priloží všetky požadované doklady. Zamestnávateľ mu odmietne ročné zúčtovanie za rok 2016 vykonať s odôvodnením, nech si podá daňové priznanie typ A, že už u neho nepracuje. Zamestnanec túto skutočnosť oznámi správcovi dane, ktorý uloží zamestnávateľovi pokutu v súlade s § 38 ods. 9 ZDP.
Ing. Marta Boráková




(Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku 1000 riešení 1/2017)


 
NOVELA ZÁKONA O ZDP

S účinnosťou od 1. 1. 2017 nie je u daňovníka právnickej osoby predmetom dane:
- podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva a to v rozsahu, v akom nie je daňovým výdavkom u daňovníka vyplácajúceho tento podiel na zisku – posúdenie zahrnovania alebo nezahrnovania podielu na zisku (dividendy) do predmetu dane závisí od skutočnosti, či u daňovníka vyplácajúceho tento podiel bol celý alebo nejaká jeho časť zahrnutá do daňových výdavkov. Ak daňovník vyplácajúci podiel na zisku (dividendu) nezahrnul dividendu do daňových výdavkov posudzuje sa tento podiel na zisku ako príjem, ktorý nie je predmetom dane. Ak by však podiel na zisku alebo jeho časť bola u daňovníka vyplácajúceho tento podiel zahrnutá do daňových výdavkov, podiel na zisku (dividenda) vo výške zahrnutej do daňových výdavkov sa považuje u príjemcu podielu na zisku (dividende) za príjem, ktorý je predmetom dane,
- vyrovnací podiel,
- podiel na likvidačnom zostatku,
- podiel na výsledku podnikania
- podiel na zisku a na majetku pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou.
Výnimkou z podielov na zisku (dividend) a iných príjmov, ktoré nie sú predmetom dane a teda podliehajú zdaneniu sú:
- podiely na zisku (dividendy), vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku, podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi a podiel na zisku a majetku pozemkového spoločenstva plynúce:
  • daňovníkovi – právnickej osobe s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území SR od právnickej osoby, ktorá je daňovníkom nezmluvného štátu – takýto príjem je súčasťou osobitného základu dane podľa § 51e ods. 1 písm. c) ZDP. Uvedené príjmy sa zdaňujú prostredníctvom daňového priznania podľa § 41 ZDP pri použití sadzby vo výške 35 %, pričom sú súčasťou osobitného základu dane pri:
    • podiele na zisku (dividende), podiele na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi a podiele na zisku a majetku pozemkového spoločenstva neznížené o výdavky
    • vyrovnacom podiele a podiele na likvidačnom zostatku znížené o hodnotu splateného vkladu zistenú podľa § 25a písm. c) až f za každý podiel jednotlivo. Ak je hodnota splateného vkladu vyššia ako vyrovnací podiel alebo podiel na likvidačnom zostatku na rozdiel sa neprihliada, t.j. strata sa neakceptuje. Hodnotou splateného vkladu môže byť:
      o hodnota nepeňažného vkladu započítaná na vklad spoločníka, ak ide o nepeňažný vklad splatený vo forme individuálne vloženého majetku a vo forme podniku alebo jeho časti pri nepeňažnom vklade v reálnych hodnotách alebo individuálne vložený finančný majetok, ktorý nadobudol prijímateľ nepeňažného vkladu v reálnych hodnotách,
      - reálna hodnota pri obchodnom podiele nadobudnutom kúpou podniku, vkladom podniku alebo jeho časti u prijímateľa nepeňažného vkladu, ak ide o nepeňažný vklad v reálnych hodnotách, právnym nástupcom daňovníka zrušeného bez likvidácie pri uplatnení reálnych cien
      - pôvodná cena, ak ide o obchodný podiel nadobudnutý prijímateľom nepeňažného vkladu pri uplatnení pôvodných cien podľa § 17d, právny nástupca daňovníka zrušeného bez likvidácie pri uplatnení pôvodných cien,
      - hodnota splateného peňažného vkladu vrátane emisného ážia
      - zvýšenie základného imania obchodnej spoločnosti alebo družstva po zisku o zdanení na základe rozhodnutia valného zhromaždenia obchodnej spoločnosti alebo predstavenstva družstva
  • daňovníkovi nezmluvného štátu od daňovníka – právnickej osoby s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území SR – tieto príjmy sú zdaňované – tieto príjmy sú zdaňované v súlade s § 43 ods. 1 písm. c) daňou vyberanou zrážkou vo výške 35 %,

  • - podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi v.o.s., podiel na zisku spoločníka v.o.s. a komplementára k.s. a podiel spoločníka v.o.s. a komplementára k.s. na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnací podiel pri zániku účasti spoločníka vo v.o.s. alebo pri zániku účasti komplementára v k.s., ak spoločníkom je právnická osoba - príjmy sú zdaňované ako súčasť základu dane spoločníkov – právnických osôb v súlade s § 14 ZDP.
    Podľa ustanovenia § 12 ods. 7 písm. c) v znení účinnom od 1. 1. 2017 sa postupuje pri:
    - podiele na zisku (dividende) vyplácanom zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho orgánu alebo členom dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva vykázanom za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. 1. 2017,
    - podiele na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi (okrem tichého spoločníka v.o.s.) vykázanom za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. 1. 2017,
    - podiele člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na zisku a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou vykázanom za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. 1. 2017,
    - podiele člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na zisku a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou vykázanom za zdaňovacie obdobie do 31. 12. 2016 vyplatenom po 31. 12. 2016,
    - podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak obchodná spoločnosť alebo družstvo vstúpi do likvidácie najskôr 1. januára 2017 alebo ak súd rozhodol o zrušení spoločnosti na základe návrhu osoby, ktorá osvedčí právny záujem alebo z vlastného podnetu podľa § 68 ods. 6 ObZ - v súlade s ObZ spoločnosť vstupuje do likvidácie ku dňu svojho zrušenia, t.j. ku dňu nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia valného zhromaždenia alebo rozhodnutia jediného spoločníka o zrušení spoločnosti likvidáciou. Zápis do obchodného registra má iba deklaratórny účinok a ako deň vstupu do likvidácie sa zapíše deň, o ktorom rozhodnú spoločníci spoločnosti, že sa bude považovať za deň vstupu spoločnosti do likvidácie,
    - vyrovnací podiel, ktorého výška sa určila na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2017 – keďže výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti pri zdaňovaní vyrovnacieho podielu, ktorého výška sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie do 31. 12. 2016 (v prípade kalendárneho roka) sa postupuje v súlade s § 12 ods. 7 písm. c) účinného do 31. 12. 2016.
    Podiely na zisku (dividendy), vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku a podiel na výsledku podnikania (s výnimkou podielu na výsledku hospodárenia tichého spoločníka v.o.s., podielu na zisku spoločníka v.o.s. a komplementára k.s., podielu spoločníka v.o.s. a komplementára na vyrovnacom podiele a podiele na likvidačnom zostatku) vykázané za zdaňovacie obdobia 2004 až 2016 a vyplácané po 1. 1. 2017 nie sú u právnických osôb predmetom dane.

    Podiely na zisku (dividendy) Zdanenie Ustanovenie ZDP Sadzba dane Forma zdanenia
    I. zo zisku vykázanom do 31.12.2003
    1. zdroj na území SR vyplatené
    daňovníkovi s NDP áno § 52 ods. 24 21 % DP
    daňovníkovi s ODP
    -so sídlom v ČS EÚ a podielom na ZI >25 % nie § 52 ods. 24 - -
    -so sídlom v ČŠ EÚ a podielom na ZI<25 % áno § 52 ods. 24 19 %* Daň vyberaná zrážkou
    -so sídlom mimo ČŠ EÚ áno § 52 ods. 24 19 %* Daň vyberaná zrážkou
    2. zdroj mimo územia SR vyplatené daňovníkovi s NDP
    od daňovníka s ODP
    -so sídlom v ČŠ EÚ a podielom na ZI> 25 % nie § 52 ods. 24 - -
    -so sídlom v ČŠ EÚ a podielom na ZI< 25 % áno § 52 ods. 24 21 % DP
    -so sídlom mimo ČŠ EÚ áno § 52 ods. 24 21 % DP
    zo zisku vykázanom od 1. 1. 2017
    1. zdroj na území SR vyplatené
    daňovníkovi s NDP
    -spoločník v.o.s., komplementár k.s. áno § 12 ods. 7 písm. c) druhý bod 21 % DP
    -ostatní daňovníci nie § 12 ods. 7 písm. c) - -
    daňovníkovi s ODP
    -so sídlom v zmluvnom štáte nie § 12 ods. 7 písm. c) - -
    -so sídlom v nezmluvnom štáte áno § 12 ods. 7 písm. c) prvý bod 35 % Daň vyberaná zrážkou
    2. zdroj mimo územia SR vyplatené daňovníkovi s NDP
    od daňovníka s ODP
    -so sídlom v zmluvnom štáte nie § 12 ods. 7 - -
    -so sídlom v nezmluvnom štáte áno § 12 ods. 7 písm. c) prvý bod a § 51c ods. 3 35 % DP Osobitný základ dane
    * alebo podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia

    Príklad
    Spoločnosť A so sídlom na území SR založila dcérsku spoločnosť B so sídlom na území SR. V roku 2017 dcérska spoločnosť B vyplatila spoločnosti A dividendy vo výške 15 000 eur zo zisku vykázaného za zdaňovacie obdobie 2003 a dividendy vo výške 20 000 eur zo zisku vykázaného za zdaňovacie obdobie 2016. Ako bude spoločnosť A postupovať pri zdaňovaní dividend?

    Dividendy vyplatené po 1. 1. 2017 zo zisku vykázaného do 31. 12. 2003 podliehajú v súlade s § 52zi ods. 6 písm. b) ZDP zdaneniu v súlade s § 52 ods. 24. Dividendy plynúce daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou zo zdroja na území SR podliehajú zdaneniu ako súčasť výsledku hospodárenia (účtované do výnosov) prostredníctvom daňového priznania pri použití sadzby dane vo výške 21 %.
    Dividendy vyplatené po 1. 1. 2017 zo zisku vykázané v roku 2016 nie sú v súlade s § 12 ods. 7 písm. c) účinného do 31. 12. 2016 a § 51zi ods. 5 písm. a) predmetom dane a pri zistení základu dane sa považujú za odpočítateľnú položku od výsledku hospodárenia.

    Príklad
    Spoločnosť A so sídlom na území SR založila dcérsku spoločnosť B so sídlom na území Peru. V roku 2018 spoločnosť A obdržala dividendu od dcérskej spoločnosti B vo výške 50 000 eur zo zisku vykázanom v zdaňovacom období 2017. Bude dividenda prijatá spoločnosťou A podliehať zdaneniu?

    V tomto prípade sa jedná o dividendu plynúcu daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou od daňovníka, ktorého sídlo je v nezmluvnom štáte. V súlade s § 12 ods. 7 písm. c) prvého bodu tieto dividendy podliehajú zdaneniu. V súlade s § 51e ods. 1 písm. c) dividendy sa zahŕňajú do osobitného základu dane a v nadväznosti na § 51e ods. 3 sa zdania neznížené o výdavky prostredníctvom podaného daňového priznania pri použití sadzby dane vo výške 35 %.

    Príklad
    Spoločnosť A, s.r.o. bola jedným zo spoločníkov spoločnosti so sídlom na území Peru. Spoločnosť A pri zakladaní spoločnosti B vložila peňažný vklad vo výške 100 000 eur. V roku 2018 sa spoločnosť rozhodla vystúpiť zo spoločnosti. Na základe individuálnej účtovnej závierky za zdaňovacie obdobie 2017 bol spoločnosti A spoločnosťou B priznaný nárok na vyrovnací podiel vo výške 120 000 eur. Ako bude spoločnosť A postupovať pri zdaňovaní vyrovnacieho podielu?

    Vyrovnací podiel plynie spoločnosti A so sídlom na území SR od spoločnosti, ktorej sídlo je v tzv. nezmluvnom štáte. Podľa § 51e ods.1 písm. c) ak plynie vyrovnací podiel daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou zo zdrojov v zahraničí od daňovníka nezmluvného štátu, je tento vyrovnací podiel súčasťou osobitného základu dane. V súlade s § 51e ods. 3 je vyrovnací podiel vo výške 120 000 eur súčasťou osobitného základu dane po znížení o hodnotu splateného vkladu vo výške 100 000 eur, čo znamená, že dani z príjmov bude podliehať vyrovnací podiel vo výške 20 000 pri použití sadzby dane vo výške 35 %.

    Príklad
    Obec ako člen pozemkového spoločenstva obdržala v roku 2017 podiel na zisku a na majetku z pozemkového spoločenstva vykázaného za zdaňovacie obdobie 2016 vo výške 3 000 eur. Bude podiel na zisku pozemkového spoločenstva pre obec predstavovať zdaniteľný príjem?

    Na základe prechodného ustanovenia § 52zi ods. 5 písm. a), podľa ktorého podiel člena pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou na zisku a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov vykázaný za zdaňovacie obdobie do 31. 12. 2016 a vyplatený po 31. 12. 2016, sa takýto podiel na zisku posudzuje podľa § 12 ods. 7 písm. c) v znení účinnom od 1. 1. 2017. Na základe uvedeného podiel na zisku pozemkového spoločenstva vykázaného za rok 2016 nie je pre obec predmetom dane a pri výpočte základu dane bude predstavovať položku znižujúcu výsledok hospodárenia.




    (Viac nielen o tejto téme sa dočítate v mesačníku Poradca 6-7/2017)

     

     
     
    P6 AKTUAL
    350/2016 Zákon o niektorých pravidlách uplatňovania nárokov na náhradu škody spôsobenej porušením práva hospodárskej súťaže a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 136/2001 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 347/1990 Zb. o organizácii ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov
    351/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 514/2009 Z. z. o doprave na dráhach v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    352/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 396/2012 Z. z. o Fonde na podporu vzdelávania v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
    353/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov
    354/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov
    355/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonovv znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    356/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    357/2016 Zákon o štátnom rozpočte na rok 2017
    358/2016 Vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 291/2014 Z. z., ktorou sa vydáva Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2015 až 2017 v znení neskorších predpisov
    359/2016 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 16/2016 Z. z., ktorou sa ustanovujú profesijné organizácie, ktorých členovia vykonávajú regulované povolanie s právom používať profesijné tituly a regulované povolania s koordináciou vzdelania
    360/2016 Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje zoznam zakázaných látok a zakázaných metód na účely dopingu v športe
    361/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia z 13. decembra 2016 č. 8/2016 o predkladaní výkazov poisťovňou, zaisťovňou, pobočkou zahraničnej poisťovne, pobočkou zahraničnej zaisťovne, poisťovňou z iného členského štátu, zaisťovňou z iného členského štátu, dôchodkovou správcovskou spoločnosťou alebo doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou
    362/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia z 13.decembra 2016 č. 9/2016, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Národnej banky Slovenska č. 17/2014 o predkladaní výkazov bankami, pobočkami zahraničných bánk, obchodníkmi s cennými papiermi alebo pobočkami zahraničných obchodníkov cennými papiermi na štatistické účely
    363/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 58/2013 Z. z. o odvodoch za odňatie a neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy v znení neskorších predpisov
    364/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky o ustanovení stupnice platových taríf príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a príslušníkov Horskej záchrannej služby
    365/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú zvýšené platové tarify štátnych zamestnancov
    366/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme
    367/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa zrušuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 370/2006 Z. z. o opatreniach na zníženie emisií zo spaľovacích motorov inštalovaných v necestných strojoch v znení neskorších predpisov
    368/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 497/2013 Z. z., ktorým sa ustanovuje spôsob výpočtu mýta, výška sadzby mýta a systém zliav zo sadzieb mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 448/2015 Z. z.
    369/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 384/2006 Z. z. o výške pracovnej odmeny a podmienkach jej poskytovania obvineným a odsúdeným v znení neskorších predpisov
    370/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov
    371/2016 Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 24/2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s plynom
    372/2016 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 9. novembra 2016 č. MF/015062/2016-726, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o predkladaní a poskytovaní údajov o dani z nehnuteľností.
    373/2016 Oznámenie Národnej banky Slovenska o vydaní opatrenia z 13. decembra 2016 č. 10/2016, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o posúdení schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie
    374/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov
    375/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    376/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
    377/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov
    378/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    379/2016 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje zoznam farmaceuticko-nákladových skupín na rok 2017
    380/2016 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovuje index rizika nákladov na zdravotnú starostlivosť na rok 2017
    381/2016 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. S07880-OL-2016 z 15. decembra 2016, ktorým sa mení a dopĺňa výnos Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zo 17. decembra 2015 č. 09467/2015, ktorým sa ustanovujú pravidlá kódovania chorôb a pravidlá kódovania zdravotných výkonov.
    382/2016 Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 314/2009 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o fluórovaných skleníkových plynoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
    383/2016 Oznámenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 15. decembra 2016 č. 27706/2016/B820-SBPMR/79633-M, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky zo 6. decembra 2013 č. 17343/2013/B821-SBPMR/73158-M, ktorým sa ustanovujú kritériá pre vyhodnocovanie žiadostí o poskytnutie dotácie na rozvoj bývania v znení neskorších predpisov
    384/2016 Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o vydaní opatrenia zo 14. decembra 2016 č. MF/017857/2016-74, ktorým sa mení dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. MF/25835/2007-74
    385/2016 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 99/2012 Z. z. o hlbokozmrazených potravinách
    386/2016 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    387/2016 Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 84/2016 Z. z., ktorou sa ustanovujú určujúce znaky jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení
    388/2016 Oznámenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o vydaní opatrenia z 15. decembra 2016, č. 08813-OL-2016, ktorým sa ustanovuje zoznam zdravotných výkonov pre klasifikačný systém diagnosticko – terapeutických skupín.
    389/2016 Opatrenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje platový koeficient príslušného štátu
    390/2016 Opatrenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú objektivizované platové koeficienty
    391/2016 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Rámcovej dohody o komplexnom partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Vietnamskou socialistickou republikou na strane druhej
    392/2016 Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov boli na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky do 15. decembra 2016 uložené tieto kolektívne zmluvy vyššieho stupňa
    393/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 420/2012 Z. z., ktorým sa ustanovuje národná tabuľka frekvenčného spektra v znení neskorších predpisov
    394/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 755/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška neregulovaných platieb, výška poplatkov a podrobnosti súvisiace so spoplatňovaním užívania vôd v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 367/2008 Z. z.
    395/2016 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 299/2007 Z. z. o úprave osobných požitkov poskytovaných duchovným cirkví a náboženských spoločností v znení neskorších predpisov

    1/2017 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
    2/2017 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
    3/2017 Redakčné oznámenie o oprave chyby v nariadení vlády Slovenskej republiky č. 369/2016 Z. z.
    4/2017 Redakčné oznámenie o oprave chyby v opatrení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 345/2016 Z. z.
    5/2017 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
    6/2017 Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky o podpísaní Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Arménskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku.
    7/2017 Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 44/2012 Z. z. o ovocných džemoch, rôsoloch, marmeládach a sladenom gaštanovom pyré


     
     
    CHYBIŤ ZNAMENÁ PLATIŤ

     
    Január 2017
    2. 1. – pondelok Daň z príjmov splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za november 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za november 2016
    Daň z motorových vozidiel splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    splatnosť 1/4 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 700 €
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v novembri 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    9. 1. - pondelok Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušnej zdravotnej poisťovne, splatnosť poistného na nemocenské poistenie, starobné a invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby za december 2016 v prípade povinnej aj dobrovoľnej účasti na sociálnom poistení
    splatnosť poistného na sociálne poistenie z vymeriavacieho základu zamestnancov s nepravidelným príjmom za december 2016
    16. 1. - pondelok Daň z príjmov odvod dane vyberanej zrážkou z tých príjmov, na ktoré sa vzťahuje zrážková daň a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    odvod sumy na zabezpečenie dane platiteľom príjmu a oznámenie tejto skutočnosti správcovi dane
    podanie oznámenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého zdravotníckemu pracovníkovi v roku 2016 držiteľom (registrácie lieku, farmaceutickou spoločnosťou atď.),
    zaslanie oznámenia držiteľa registrácie lieku alebo farmaceutickej spoločnosti príjemcovi nepeňažného plnenia o výške nepeňažného plnenia poskytnutého v roku 2016
    20. 1. - piatok DPH predloženie žiadosti o registráciu pre DPH zdaniteľnou osobou, ktorej obrat za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahol v decembri 2016 49 790 €
    25. 1. – streda podanie súhrnného výkazu k DPH za december 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných presiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie súhrnného výkazu k DPH za 4. štvrťrok 2016 elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne v prípade, ak hodnota tovarov v ňom uvádzaných nepresiahla v predchádzajúcom kalendárnom štvrťroku 50 000 €
    podanie kontrolného výkazu k DPH za december 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie kontrolného výkazu k DPH za 4. štvrťrok 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    podanie daňového priznania k DPH za december 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac)
    podanie daňového priznania k DPH za 4. štvrťrok 2016 len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok)
    splatnosť DPH za december 2016 pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou
    splatnosť DPH za 4. štvrťrok 2016 pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou
    Spotrebné dane podanie daňového priznania (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne colnej správy) a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za december 2016
    31. 1. - utorok Daň z príjmov podanie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za december 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmov fyzických a právnických osôb
    podanie oznámenia o zrazenej sume osobitnej dane vybraného ústavného činiteľa z príjmu zo závislej činnosti za december 2016
    Daň z motorových vozidiel podanie daňového priznania za rok 2016 (platitelia DPH len elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronickej podateľne)
    splatnosť 1/12 ročnej predpokladanej dane z motorových vozidiel u jedného správcu dane, ak presahuje 8 300 €
    splatnosť dane alebo doplatku dane za rok 2016
    Daň z nehnuteľností podanie daňového priznania za rok 2017 podľa stavu k 1. 1. 2017
    Poistné písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v decembri 2016, keď platiteľom poistného začína a prestáva byť štát
    do výplatného termínu Poistné splatnosť preddavku na poistné na zdravotné poistenie do príslušných zdravotných poisťovní, splatnosť poistného do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne na sociálne poistenie zrazeného zamestnancom a poistného, ktoré platí zamestnávateľ za december 2016
    do 5 dní po dni výplaty, úhrady alebo pripísania zdaniteľnej mzdy daňovníkovi k dobru Daň z príjmov odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za december 2016
    prevod finančných prostriedkov vo výške vytvoreného sociálneho fondu za december 2016 na osobitný analytický účet fondu alebo na osobitný účet v banke
    Do 30 dní Miestne dane oznámiť správcovi dane z nehnuteľností rozhodujúce skutočnosti pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti ako aj zmenu týchto skutočností
    zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel
    Do konca nasledujúceho mesiaca Správa dane odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikateľskú činnosť alebo začatia výkonu inej zárobkovej činnosti – registrovať sa u miestne príslušného správcu dane
    oznámiť správcovi dane vykonávanie činnosti alebo poberanie príjmov podliehajúcich dani
    oznámiť správcovi dane zrušenie činnosti daňového subjektu
    oznámiť správcovi dane zriadenie stálej prevádzkarne
    Pred nadobudnutím tovaru v hodnote 14 000 € bez DPH, pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu DPH registrácia na DPH pre povinnú osobu (neplatiteľa DPH), ak nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nad 14 000 € v kalendárnom roku, registrácia pred prijatím služby a pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH

     

     
     


    ÚCTA K AUTORITÁM

     
    VEDÚCI JE VŽDY AUTORITOU, nech sa nachádza na ktoromkoľvek stupni riadenia. Mali by mať podriadení úctu k tejto autorite? Určite áno, no táto úcta bude v prirodzenej rovine na takej úrovni, akú si vedúci zaslúži. Získavanie autority je však dlhodobý proces. Ku skutočnej autorite, úcte či vážnosti sa vedúci pracovník u svojich podriadených dopracuje len vlastnou trpezlivosťou a pracovitosťou spojenou s prezieravosťou, odvahou a sebavedomím.

    AKO ÚCTU ZÍSKAŤ A NESTRATIŤ - Keď sa vám s trvalým vynaložením nemalého úsilia konečne podarí dosiahnuť u podriadených vážnosť v tej podobe, akú si ju predstavujete, potom s ňou musíte vedieť rozumne narábať. Nesmiete ustrnúť v odbornom vývoji, naopak sa v tomto smere permanentne zdokonaľujte. Vaši podriadení to musia vidieť, preto im vaše vedomosti a rozhľad dávajte vhodným spôsobom najavo. Základným princípom vášho vnímania vzťahu nadriadenosti a podriadenosti by mal byť ľudský prístup ku každému členovi kolektívu. Zároveň však musíte byť prísny až nekompromisný voči tým, ktorí si taký postoj zasluhujú. Keď k tomu pridáte vhodnú noblesu, potom je to len dobre. Práve kvôli tým poctivým, slušným a pracovitým, ktorých máte, nesmiete brať ohľad na tých druhých. Vždy si úctu získate vtedy, pokiaľ nerobíte podrazy, keď sa dokážete zastať, nevyhovárate sa, ale priamo sa staviate k problémom. Vašim ľuďom by ste mali byť pozitívnym vzorom vo všetkom. Prejavom osobnej úrovne je umenie priznať si chybu, k čomu by malo dôjsť len výnimočne. Po dôkladne premyslenom rozhodnutí si vždy trvajte na svojom. Filozofia „kam vietor, tam plášť“ je zreteľným prejavom osobnej slabosti. Dobrú prácu iných vyzdvihujte pred všetkými, nedostatky a chyby riešte medzi štyrmi očami.
    Každý vedúci je neustále pod ostrým kritickým dohľadom. Aby ste nezaváhali, musíte zodpovedne premýšľať každý váš pracovný aj súkromný skutok. Čím väčšia miera zdravého sebavedomia, tým lepšie pre vás. Dávajte však pozor, aby vaše sebavedomie neprerástlo v domýšľavosť a samoľúbosť, ktoré vám v očiach druhých budú vždy škodiť. Preto za každých okolností vyzývam k trvalej ostražitosti.

    KONFLIKTNÉ SITUÁCIE sú súčasťou pracovného života už preto, že kolektív tvoria jedinci rôznych pováh a charakterov. Konflikt na pracovisku obyčajne bez obalu ukáže, aký kto je, pretože v kritických chvíľach, kedy sa takpovediac „láme chlieb“, sa ľudia málokedy dokážu kontrolovať. Kľudne ich nechajte, nech sa prejavia. Takto získaný poznatok sa vám v budúcnosti môže hodiť. Práve schopnosťou sebakontroly by sa mali vedúci v každom prípade odlišovať. Pri riešení akejkoľvek konfliktnej situácie je dôležité uvedomiť si vážnosť vzniknutej situácie, zobrať rozum do hrsti, nenechať sa uniesť, zvažovať slová. To sú situácie, kedy vedúci musí prejaviť svoje kvality, lebo to podriadení právom očakávajú.
    Neklamte sa ilúziou, že si vás budú vážiť skutočne všetci. Už babička hovorievala, že „nie je na svete človek, ktorý by sa zapáčil všetkých ľuďom“. Ak dáte niekomu správne pocítiť vašu tvrdú ruku, potom sú možné v podstate dve reakcie: buď si podriadený uvedomí svoju chybu a váš postup zoberie ako ponaučenie, alebo sa vo svojej povahe ešte viac zatvrdí a kadiaľ bude chodiť, tam vás bude ohovárať. S takými nič nenarobíte, riešením býva rozchod, aj keď budete brať do úvahy pracovné schopnosti dotyčného. Pri takých ľuďoch musíte vždy zvážiť, čo je pre vás a kolektív väčším prínosom alebo stratou – či zotrvanie takej osoby, hoci aj za tú cenu, že bude tím do istej miery rozkladať, alebo podľa možností urýchlený odchod. Títo ľudia práve pre svoje osobné vlastnosti nikdy neprekročia svoj tieň a nestanú sa skutočnými autoritami alebo osobnosťami.
    Preto sa ku skutočným autoritám správajú tak, že ich nevnímajú, znevažujú a ponižujú u tých, ktorí sú ochotní počúvať ich.
    S pozície vedúceho je to ťažký boj, v ktorom však nesmiete ustúpiť. Vedúci nikdy nesmie pripustiť, aby ho zvlášť tieto typy akokoľvek ovládli. Práve z takýchto dôvodov je niekedy vhodné uvažovať o tykaní. Poznám prípady, keď kolegovia s odstupom času ľutovali, že si s niekým kedysi potykali.

    ZMENA AKO PRELOM - Ste súčasťou zabehnutého a na prvý pohľad dobre fungujúceho systému? Potom sa všetko zdá ako to príslovečné OK. Pokiaľ sa však vedúci rozhodne pre zmeny, odozva na seba nenechá dlho čakať. A ak sa niekto bude cítiť pripravovanými zmenami bezprostredne ohrozený, potom v tej miernejšej podobe prídu na scénu škodoradostné posmešky, v tej ostrejšej potom vyhrážky alebo priamo ataky. Hlavou proti múru nikdy nechoďte, láme to väzy. Nedajte sa však odradiť, pretože kto sa chce postaviť proti pohybu, akoby sa pokúšal zastaviť koleso dejín.
    Buďte radi, ak vo vašej túžbe po zmenách nájdete spriaznenú dušu. Ak tomu tak nebude, nutne sa budete cítiť viac alebo menej osamelý. Časom však zistíte, že vám táto „osamelosť“ prospieva. Totiž, ak človek pocíti akékoľvek obmedzovanie alebo spútavanie, potom nastal čas na zmenu v pracovnom aj súkromnom živote. Pretrvávajúci status quo bez vývoja už v zárodku generuje úpadok a zastavenie je už faktickým poklesom. Preto je nezastupiteľnou úlohou vedúceho pracovníka meniť seba i druhých žiaducim smerom, každý „líder“ by mal byť vždy budujúcim, tvorivým a rozvíjajúcim.
    Ak máte v kolektíve mladých ľudí, dajte im priestor. Mávajú dobré nápady práve preto, že nie sú zaťažení predsudkami, nemôžu byť ešte postihnutí akýmikoľvek formami pracovnej deformácie a niekedy sa môžete aj priučiť.

    CESTA BOLA NASTÚPENÁ - Ak ste sa rozhodli pre zmenu, nemôžete ustúpiť. Cena za to býva príliš veľká. Okolie bude samozrejme veľmi zvedavé, ako zmenu zvládnete, a podľa toho vás bude aj hodnotiť. Skutočná osobnosť nikdy nezmení správne zvolenú líniu, nech sú vonkajšie tlaky akékoľvek. Je ťažké nepodľahnúť neprajúcemu okoliu. Tie plody za vytrvalosť a vynaloženú námahu za to však stoja.
    Uvážlivo však rozhodujte, aby ste nemuseli naprávať chyby.

    ZASTAVIŤ SA V STARŠOM VEKU? Je skutočne ideálom predstava o spokojnej starobe spojenej s nečinnosťou? Takzvaný odchod do dôchodku je skutočne razantnou zmenou po niekoľkých desaťročiach zaužívaného životného rytmu, s ktorou sa musí človek správne vyrovnať. Ak okamžite prestane byť činorodý, na čo bol doteraz zvyknutý, potom sa nemôže diviť, že telo skôr či neskôr primerane zareaguje obvykle nejakou zmenou zdravotného stavu. Obyčajne k horšiemu.
    Obrovskou výhodou ľudí tohoto veku je skutočnosť, že už nie sú nútení tvrdo pracovať vo svojom každodennom zamestnaní, ale môžu dať svojej činnosti slobodne zvolenú orientáciu a potrebnú primeranosť. So starobou sú spojené mnohé negatívne prejavy ako ubúdanie síl a choroby. No múdre pokračovanie v hocijakých zmysluplných aktivitách je v skutočnosti jedinou cestou, ako tieto prejavy zmierniť alebo oddialiť.
    Preto sa nikdy nečudujte aktivitám dôchodcov a majte pre nich pochopenie. Potrebujú ich, pravdu povediac priamo existenčne, lebo nečinnosť je (nielen v tomto veku) doslova smrtiacim jedom. Nie je málo prípadov, kedy koniec nastane hneď potom, keď človek nechá upadať svoju fyzickú a duševnú silu. Preto udržujte svaly i rozum v sústavnej činnosti.

    POKORA KU VŠETKÉMU, ČO VÁS OBKLOPUJE - Mnohí so mnou nebudú súhlasiť, ale aj v urýchlenom tempe doby by sme mali chápať pokoru ako jednu z najdôležitejších ľudských vlastností a hodnôt. Čo je vlastne pokora? Úcta ku všetkému, čo sprevádza náš každodenný život. Precítené ďakovanie osudu za zdravie, rodinu, priateľov, zamestnanie, dostatok jedla a pitia a veľa ďalšieho – všetkého, čo máme a denne užívame. Za každú drobnosť. Nie sú to samozrejmosti, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
    Čím pokornejšie budeme žiť, tým viac sa nám bude dostávať. Čo robíte pre druhých, v skutočnosti robíte pre seba. Ak nebudete v mysli pokorní voči všetkému, čo vás obklopuje, s čím ste denne obdarovávaní, môže sa vám ľahko stať, že o tieto dary prídete práve preto, že ste si ich svojím správaním nezaslúžili.

    Ing. Antonín Daněk

     

     
     
    NAJVIAC ČÍTANÉ TÉMY A PUBLIKÁCIE

     
    Mesačník Poradca – (Poradca), č. 8/2017 (I/2017)
    • Zákon o dani z pridanej hodnoty

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 1/2017 (XII/2016)
    • Minimálna mzda od 1.1.2017Ing. Ján Mintál
    • Nezdaniteľná časť základu dane za rok 2016Ing. Iveta Matlovičová

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 1/2017 (XII/2016)
    • Inventarizácia majetku a záväzkovIng. Ľudmila Novotná
    • Uzatvorenie mzdových listovIng. Renáta Kaletová

    1 000 riešení, č. 1/2017 (XII/2016)
    • Tuzemské zdanenie
    • Ukončenie mzdovej učtárne
    • Dane v praxi

    • Účtovná závierka podnikateľov za rok 2016 (zostavovaní účtovnej závierky podnikateľov).
    • Daňové priznania FO a PO za rok 2016 (aktuálne informácie pre spracovanie daňových. priznaní).
    • Odvody poistného k 1. 1. 2017 (prehľad parametrov, sadzieb, konštánt, vzorových výpočtov ... z oblasti miezd a platov)
    • Daňové a nedaňové výdavky 2017 - (uplatňovanie skutočne vynaložených výdavkov do výdavkov daňových).

    PRIPRAVUJEME

    Práce a mzdy bez chýb, pokút a penále – (PaM), č. 2/2017 (I/2017)
    • Daňové priznanie študentov
    • Pracovný úraz zamestnanca

    Dane, účtovníctvo, odvody – bez chýb pokút a penále (DUO), č. 2/2017 (I/2017)
    • Preddavky fyzických osôb na rok 2017
    • Zmeny vo výpočte náhrady príjmu pri dočasnej PN

    1 000 riešení, č. 2/2017 (I/2017)
    • Optimalizácia základu dane
    • Zákonník práce
    • Účtovníctvo

    Zborníky zákonov:
    • Zákony I
    - zákon o daniach z príjmov, zákon o DPH
    • Zákony I B - zákon o účtovníctve a postupy účtovania
    • Zákony II A – obchodné právo, občianske právo, autorské právo a živnostenský zákon
    • Zákony II B – súdne poriadky, trestné právo, správne právo a exekučný poriadok
    • Zákony III - ZP, zákon o sociálnom poistení, zákon o zdravotnom poistení, zákon o rodine ...
    • Zákony IV - stavebný zákon, zákon o vlastníctve bytov, zákon o pozemkových spoločenstvách
    • Zákony V - zákon o obecnom zriadení, školský zákon, rozpočtové pravidlá verejnej správy...
    • Zákony VI - zákon o životnom prostredí, zákon o odpadoch, zákon o vodách a ovzduší...

     

     
     
    HORÚCE TÉMY

     
    Jednoduché účtovníctvo
    Dotácia je nenávratný príspevok, ktorý môže podnikateľ využívať pri výkone podnikateľskej činnosti. Na rozdiel od úveru alebo pôžičky, je dotácia viazaná na splnenie určitých podmienok a na konkrétny účel. Musí byť dotácia zdanená? Aké zásady musia byť dodržané pri účtovaní takejto dotácie? Na tieto a iné otázky dostanú odpovede v našich publikáciách podnikatelia, živnostníci, SZČO.

    Účtovanie dotácie v JÚ - príspevok
    mesačník DUO 10/2016 (A4, 80 str.)


    Účtovníctvo - príklady a riešenia problémov
    mesačník 1000 riešení 9/2016 (A5, 96 str.)


    Jednoduché účtovníctvo, postupy účtovania - príspevok
    mesačník DUO 7-8/2016 (A4, 120 str .)


    CD fenruár 2016



    Balíček Jednoduché účtovníctvo obsahuje:
    DUO 7-8/2016 + 1000 riešení + DUO 10/2016 + CD 2016

    Cena balíčka je 18,80 €.
    Cena balíčka s 50 % zľavou je 9,40 €.
    Ušetríte 9,40 €.


    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Rozdelenie zisku
    Medzi práce, ktoré musí účtovná jednotka zabezpečiť pri zostavení účtovnej závierky je schváliť výsledok hospodárenia . Akým spôsobom sa schvaľuje a ako sa zisk rozdeľuje? Môže sa účtovná jednotka rozhodnúť ako ho vysporiada? Všetkým podnikateľom, ekonómom, účtovníkom, živnostníkom prinášame balíček publikácií, ktoré vám s rozdelením zisku pomôžu.

    Zákony daňové a účtovné - úplné znenie zákonov
    Zákony I/2016 (A5, 864 str.)


    Rozdelenie výsledku hospodárenia - príspevok
    mesačník DUO 10/2016 (A4, 80str.)


    Daňové výdavky A-Z
    monotematika (A5, 380 str.)

    Schválenie a rozdelenie výsledku hospodárenia - príspevok
    mesačník DÚVaP 10/2016 (A5, 143 str.)




    BALÍČEK Rozdelenie zisku obsahuje:
    Zákony I/2016 + Daňové výdavky 2016 + DÚVaP 10/2016 + DUO 10/2016

    Cena balíčka je 25 €.
    Cena balíčka s 30 % zľavou je 17,50 €.
    Ušetríte 7,50 €.


    Ceny balíčkov sú konečné, vrátane DPH a distribučných nákladov.

    Uvedená ponuka je platná do vypredania zásob. Vydavateľstvo si vyhradzuje právo nahradiť vypredanú publikáciu inou - adekvátnou k obsahu balíčka.


    Balíčky si môžete objednať telefonicky: 041 5652 871, 0915 033 300, faxom: 041 5652 659, e-mailom: abos@poradca.sk

    RADI ODPOVIEME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY, PRÍPADNE EMAILOM DENNE OD 9:00 DO 15:00

    Publikácie vydavateľstva si môžte objednať na internetovej stránke, alebo telefonicky na číslach uvedených v sekcii kontakty.

    E-mailové noviny sú bezplatnou službou, ktorá je určena čitateľom (abonentom) vydavateľstva Poradca s.r.o., Žilina.
    • Tieto e-mailové noviny Vám boli doručené výlučne na základe žiadosti o zasielanie e-mailových novín.
    • Obsah novín je chránený autorskými právami. Zákazník je oprávnený používať príspevky novín len pre vlastné účely, nesmú býť bez súhlasu vydavateľstva Poradca s.r.o. upravované, ani rozširované!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina, oddiel Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V prípade, že ste si noviny osobne nevyžiadal(a), alebo si želáte ukončiť ich zasielanie na Vašu adresu, zašlite prosím správu
    s predmetom NEPOSIELAŤ vrátane originálnej správy na adresu objednavky@exicon.eu, následne budete vyraden(á) z databázy príjemcov e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page