Murphy radí

Život je smiešny

Známy advokát prehrá spor a jeho klient, práve odsúdený za lúpež, sa k nemu otočí a pýta sa: „A čo teraz?“ „Nič zvláštne. Ty pôjdeš teraz na päť rokov do väzenia, a ja pôjdem na obed.“

Sudca vojde do sály, buchne kladivkom a oznamuje: „Skôr ako začneme, musím vám povedať jednu vec. Obhajoba mi zaplatila 5 000 €, aby som rozhodol v jej prospech. Obžaloba mi zaplatila 3 000 €, aby som rozhodol v jej prospech. Aby bol proces spravodlivý, vraciam obhajobe 2 000 €.

Milionár náhle zomrel a ukázalo sa, že nezanechal závet. Trúchliaca vdova sedí u rodinného advokáta a žiada ho o radu. Advokát nahlas rozmýšľa: „Takže, váš manžel zomrel a nezanechal závet. A povedal aspoň niečo bezprostredne pred tým, ako zomrel?“ „Ale áno, hovoril: Preboha Mary, odlož tú pušku, aj tak s ňou netrafíš ani do stodoly!“

(Myšlienky bez cla)
O podnikateľoch

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

(Murphyho zákonník)
Zákony odkladania

Najbližšie k náboženstvu má zdravotníctvo. V dnešnej dobe najúčinnejším liekom je viera. Všetko ostatné je buď finančne nedostupné, alebo to distribučné firmy nedodali.

Ak sa ti niečo nepodarí, zahlaď stopy pokusu.

Nič nie je natoľko jednoduché, aby sa to nedalo sfušovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Deti naše poklady

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

(Zrnká úsmevu)

Tisíce Poliakov demonštrovali proti vláde. Nepáčia sa im zmeny v súdnictve

17. 7. 2017 Ulice Varšavy a ďalších poľských miest zaplnili dnes tisíce odporcov vlády, ktorí protestovali proti najnovším zmenám v zákonoch týkajúcich sa fungovania súdnych orgánov.
Demonštranti vyjadrovali odhodlanie "brániť demokraciu", zatiaľ čo predsedu vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyňského, ktorý je najvplyvnejším politikom Poľska, označovali za "diktátora". Víkendové demonštrácie na obranu nezávislosti súdnictva nasledovali po tom, ako vládni zákonodarcovia počas uplynulého týždňa schválili spornú reorganizáciu Národnej súdnej rady. Predmetné zmeny sú podľa opozície porušením ústavy a vystavujú sudcov politickému vplyvu. Vládnuca strana tiež predložila do parlamentu návrh zákona podriaďujúceho najvyšší súd ministerstvu spravodlivosti.
zdroj: hnonline.sk

Viacero krajín sveta, vrátane Česka, hlási vydieračský vírus

29. 6. 2017 Nielen na Ukrajine a v Rusku, ale aj v Česku, Nemecku, Veľkej Británii, ba aj v Indii sa dnes prejavil nový vydieračský vírus, ktorý je dôsledkom masívneho hackerského útoku na počítačové systémy rôznych inštitúcií, vládnych úradov, nadnárodných spoločností, ale i rôznych výrobcov, prepravcov a spoločenských subjektov.
ČR sa podľa momentálnej situácie radí v zozname najviac zasiahnutých krajín na 9. miesto, vyplýva z informácií tamojších médií odvolávajúcich sa na expertov. Správy o útokoch prišli medzičasom aj z ďalších európskych štátov, napríklad z Dánska, Francúzska, Holandska či Nórska. Naďalej nevedno, kto stojí za útokom, ktorý podľa odborníkov nesie znaky ransomwaru. Ten po infikovaní počítača využíva podľa švajčiarskych odborníkov z úradu pre počítačové technológie MELANI zraniteľnosť jedného z komunikačných protokolov systému Windows a zablokuje prístup k niektorým alebo všetkým súborom, až kým nie je zaplatené výkupné.
zdroj: hnonline.sk

Prezident finančnej správy F. Imrecze bude predsedať organizácii IOTA

29. 6. 2017 Prezident finančnej správy František Imrecze sa stal prezidentom európskej organizácie daňových správ IOTA /Intra-European Organisation of Tax Administrations/. Zvolili ho dnes v Kyjeve účastníci 21. zasadnutia Valného zhromaždenia IOTA. F. Imrecze bude stáť na čele medzinárodnej organizácie počas nasledujúceho roka.
Prezident finančnej správy F. Imrecze sa stal na obdobie jedného roka prezidentom organizácie združujúcej 44 daňových správ. „IOTA je najdôležitejšou platformou pre zdieľanie postupov, prenos poznatkov a skúseností v oblasti správy daní v Európe. Za vyše 20 rokov svojej existencie dosiahla významné úspechy a som nesmierne hrdý na to, že Slovensko zohralo pri vzniku IOTA historickú úlohu,“ uviedol prezident vo svojom prejave. Nový prezident IOTA predstavil priority slovenského predsedníctva – zviditeľniť jej aktivity v členských štátoch, posilniť spoluprácu s medzinárodnými partnerskými organizáciami (napr. OECD, MMF, EÚ, CIAT), úspešne implementovať ciele pracovného programu na rok 2018 či poskytovať odborné znalosti a skúsenosti z projektov realizovaných na Slovensku. IOTA je pripravená naďalej pomáhať svojim členom pri zvládaní výziev, ktoré pred daňovými správami Európy stoja. Jej špecifikum je riešenie praktických problémov, ktoré vznikajú v procese implementácie systémov, smerníc európskej legislatívy a odporúčaní medzinárodných organizácií. Slovensko zohralo historicky významnú úlohu pri rozvíjaní myšlienky vytvorenia spoločnej európskej daňovej organizácie. Výsledkom bolo zvolenie vtedajšieho generálneho riaditeľa daňovej správy Štefana Jágerského (†2013) za prvého prezidenta IOTA v roku 1996. Súčasne sme sa stali jedným zo siedmich zakladajúcich štátov tejto významnej organizácie a bolo to práve Slovensko, kde sa uskutočnilo prvé VZ IOTA v roku 1997. Rovnako aktívne sme pôsobili vo výkonnom výbore IOTA a finančnej komisii v rokoch 1996-2003, ktoré sú hodnotené z hľadiska histórie ako najťažšie obdobie vo vývoji medzinárodnej organizácie. Slovensko pravidelne zapája svojich zástupcov do aktivít pracovného programu IOTA a čo je dôležité, Slovensko sa znova dostáva do vedenia organizácie. Členské krajiny IOTA: Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Belgicko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Macedónsko, Malta, Moldavská republika, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Republika srbská, Rumunsko, Ruská federácia, Slovinsko, Slovenská republika, Srbsko, Taliansko, Veľká Británia, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Ukrajina. Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Poslaním FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac ako 2,5 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

Európskej centrálnej banke došla trpezlivosť, rozhodla o likvidácii dvoch talianskych bánk

26. 6. 2017 Banková kríza je jedným z najväčších problémov Talianska. Štát už do problémových finančných inštitútov nalial miliardy. Európskej centrálnej banke (ECB) došla trpezlivosť a prijala dôležité rozhodnutie.
Taliansko prispeje na ich likvidáciu sumou 5,2 miliardy eur. Celkové náklady však môžu pre taliansky štát dosiahnuť až 17 miliárd eur. ECB po dlhotrvajúcich rokovaniach o záchrane dvoch talianskych bánk Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca rozhodla, že inštitúty sa nedajú zachrániť a budú zlikvidované podľa talianskeho insolvenčného zákona. Podmienky pre záchranu neexistujú, uviedla ECB v piatok (23.6.) večer. Dôvodom rozhodnutia bol nedostatok vlastného kapitálu. ECB dala obom bankám čas, aby predložili záchranný plán, ale nepodarilo sa im pripraviť "dôveryhodné riešenie". To znamená, že Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca sa rozdelia, zdravé časti finančných inštitútov by mala prevziať druhá najväčšia talianska banka Intesa Sanpaolo. Zvyšné časti sa zlikvidujú. Talianska vláda by mala ešte dnes vydať dekrét týkajúci sa likvidácie oboch finančných inštitútov. Obe banky majú každá približne 500 filiálok a zamestnávajú vyše 5000 ľudí. Podobne ako ďalšie talianske finančné inštitúty majú vo svojom portfóliu vysoký objem zlých úverov a už roky potrebujú peniaze zo záchranných fondov.
zdroj: hnonline.sk

Plzeňská Škoda pomôže čínskej expanzii

15. 6. 2017 Pripravovaný predaj plzenskej Škody Transportation do rúk železničného giganta CRRC je aj v čínskom meradle veľkou udalosťou. Významný denník China Daily o ňom píše ako o jednom z kľúčov ku globálnej expanzii ambicióznej CRRC.
Nie je to prehnané tvrdenie. Už z predchádzajúcich informácií bolo zrejmé, že Škoda je pre China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) dôležitou vstupenkou na európsky trh, pretože má technické know-how aj potrebné úradné povolenia. Teraz význam chystaného obchodu - ktorého hodnota sa pohybuje okolo tridsiatich miliárd korún (viac ako miliarda eur) - podčiarkli samotní Číňania. Konkrétne anglicky písaný denník China Daily. Minulý týždeň podrobne opísal expanzívnu stratégiu CRRC, ako jednu z veľkých udalostí tamojšej biznisovej scény. Najväčší výrobca koľajovej techniky na svete plánuje tento rok uzatvoriť dve veľké zahraničné akvizície, z ktorých China Daily zmieňuje práve nákup Škody Transportation. Vyjednávania už podľa skorších informácií servera Lidovky.cz dospeli do finálnej fázy. Zdá sa, že obchod bude uzatvorený už v júni alebo júli pri príležitosti česko-čínskeho investičného fóra na Pražskom hrade. Denník zdôrazňuje význam kroku pre "zvýšenie podielu na európskom železničnom trhu". Vplyv CRRC na starom kontinente je zatiaľ mizivý. Vlaky firma dodala napríklad do Macedónska, objednávku má zo Srbska. Ďalším zákazníkom je český dopravca Leo Express, ktorý by od CRRC mal budúci rok prevziať tri nové jednotky. Problémom svetovej jednotky sú odlišné predpisy a požiadavky pre Európu. Nestačí len vlaky dopraviť k zákazníkovi, musia vždy zodpovedať miestnym regulám. Zároveň je pre CRRC nutnosťou získať zodpovedajúce výrobné kapacity. Veľké ryby ako francúzsky Alstom alebo nemecký Siemens Číňania s veľkou pravdepodobnosťou neulovia, preto cielia na stredne veľkého výrobcu. Sila Škody spočíva v tom, že jej dcérske firmy ponúkajú širokú škálu výrobkov. Od elektrických motorov, cez vagóny, trolejbusy, električky, lokomotívy až po celé vlaky typu InterPanter.
zdroj: hnonline.sk
apríl 2018
T po ut st št pi so ne
13 26 27 28 29 30 31 1
14 2 3 4 5 6 7 8
15 9 10 11 12 13 14 15
16 16 17 18 19 20 21 22
17 23 24 25 26 27 28 29
18 30 1 2 3 4 5 6
Dnes má meniny Slavomír
1
Dôležitý termín
1
Sviatok