Murphy radí

Život je obchod

Nôž najlepšie len iným nožom nabrúsiš. (Židovské príslovie)

V živote si človek svoju budúcnosť musí vybrať sám – a je to výber so zaviazanými očami z deravého klobúka. Napriek tomu, čas od času to vyjde...

Kto veľa pracuje, nemá kedy zbohatnúť. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Kde končí pozemská púť

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Smrť sa neriadi našim plánmi. (Moliére)

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

(Zrnká úsmevu)
Život je žart...

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

(Myšlienky bez cla)
Otázky na rádio Jerevan

Ktorý je prvý známy boj o trh? Boj medzi Kainom a Ábelom o priazeň Hospodina.

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Milé slovo otvára dvere chatrčí dokorán. Čo otvára brány palácov? Klopanie plnou dlaňou.

(Myšlienky bez cla)

Nezamestnanosť v eurozóne stagnovala na osemročnom minime

4. 9. 2017 Miera nezamestnanosti v eurozóne v júli stagnovala a zostala na najnižšej úrovni za vyše 8 rokov. Miera nezamestnanosti v eurozóne v júli 2017 dosiahla na sezónne upravenej báze 9,1 percenta, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. To bolo najmenej od februára 2009 a v súlade s očakávaniami ekonómov. V júli 2016 sa miera nezamestnanosti v eurozóne nachádzala na úrovni 10 percent.
Miera nezamestnanosti v celej Európskej únii (EÚ) v júli stagnovala na úrovni 7,7 percenta, na ktorej sa nachádzala aj v júni. V rovnakom mesiaci pred rokom dosiahla 8,5 percenta. Miera nezamestnanosti v EÚ tak zostala na najnižšej úrovni od decembra 2008. Eurostat odhaduje, že v júli bolo v EÚ nezamestnaných 18,916 milióna mužov a žien, z toho 14,860 milióna v eurozóne. V porovnaní s júnom sa ich počet v celej Únii zvýšil o 93-tisíc a v eurozóne o 73-tisíc. V medziročnom porovnaní padol v EÚ o 1,928 milióna a v eurozóne o 1,309 milióna. Spomedzi členských štátov EÚ zaznamenalo v júli najnižšiu mieru nezamestnanosti Česko (2,9 percenta), za ktorým nasledovali Nemecko (3,7 percenta) a Malta (4,1 percenta). Naopak, najvyššiu mieru nezamestnanosti malo Grécko (v máji 21,7 percenta) nasledované Španielskom (17,1 percenta), Taliansko (11,3 percenta) a Cyprom (10,8 percenta). Podľa Eurostatu na Slovensku dosiahla miera nezamestnanosti v júli 7,3 percenta.
zdroj: hnonline.sk

Český supertender pozná prvých rivalov

25. 8. 2017 V deň otvorenia pomyselných obálok už sú potvrdení prví účastníci súťaže o prevádzku mýtneho systému v Česku. Portálu Lidovky.cz svoje prihlášky potvrdil súčasný prevádzkovateľ, firma Kapsch.
Do hry o lukratívny biznis ide aj slovenský SkyToll spolu s firmou CzechToll zo skupiny PPF či prevádzkovateľ mýta v Maďarsku spoločne s českou firmou Eltodo. Celkový počet prihlásených zatiaľ nie je známy. Konzorciá, ktorých účasť v súťaži už je istá, však nepredstavujú veľké prekvapenie. Podľa informácií Lidoviek je medzi nimi napríklad už spomínaný správca maďarského systému Hu-Go, spoločnosť National Toll Payment Services. Formalitou bolo potvrdenie rakúskeho Kapschu, ktorý vyberá mýto v Česku už od roku 2007, do technologicky neutrálnej súťaže sa prihlásil opäť spoločne so spoločnosťami O2 a bankou ČSOB. Očakáva sa okolo päť až sedem prihlášok. "Zúčastníme sa prebiehajúceho tendra aj napriek tomu, že jeho nastavenie budí minimálne pochybnosti o technologickej neutralite a najmä o prospešnosti Českej republike," potvrdil hovorca Kapsch David Šimoník. Existujúci prevádzkovateľ systému súťaž v hodnote až 29 miliárd korún (vyše 1,1 miliardy eur) kritizuje okrem iného kvôli rozširovaniu mýta pre nákladné autá na ďalšie cesty 1. triedy.

Idú nariadenia z Bruselu na hranicu fyzikálnych zákonov?

22. 8. 2017 Predajcovia elektroniky nakupujú od výrobcov a distribútorov posledné neúsporné vysávače. Tie po rozhodnutí Európskej únie časom zmiznú aj z regálov obchodov. Požiadavky na vysávače nie sú ojedinelým gestom Európskej komisie. Tá už vyše desať rokov upravuje parametre, ktoré v rámci "ekodizajnu" musia výrobcovia spotrebičov dodržať. Tí však varujú, že legislatíva EÚ ide na hranicu fyzikálnych zákonov.
"Rovnako ako pri prvom nariadení Európskej únie, ktoré obmedzilo príkon vysávačov na 1600 wattov, očakávame výraznú vlnu zvýšenia záujmu o kúpu vysávačov spĺňajúcich starú normu," anticipuje vývoj hovorkyňa siete Euronics v Česku Lenka Mastešová. Príkon však nie je jediným parametrom, ktorý zavelil Brusel zlepšiť. Výrobcovia museli upraviť aj schopnosť odstraňovania prachu na koberci, rovnej podlahe alebo maximálnu hladinu hluku vysávačov. Tá môže dosiahnuť najviac osemdesiatich decibelov. Hodnota len o päť decibelov nižšia sa dá prirovnať k hlučnej ceste, šesťdesiat decibelov zodpovedá hlasitosti reči. Požiadavky na vysávače nie sú ojedinelým gestom Európskej komisie. Tá už viac ako desať rokov upravuje parametre, ktoré v rámci takzvaného ekodizajnu musia výrobcovia spotrebičov dodržať. Došlo už na set top boxy, televízie, chladničky, práčky i umývačky. Výrobcovia to niekedy prijímajú s nevôľou, inokedy im prísnejšie normy nevadia, pretože sa sami v obore, kde je veľká konkurencia, predháňajú v inováciách.
zdroj: hnonline.sk

Vzniká strana s cieľom udržať Britániu v Únii

18. 8. 2017 Bývalý šéf kancelárie britského ministra pre tzv. brexit Davida Davisa v septembri uvedie do činnosti novú politickú stranu s cieľom udržať Britániu v Európskej únii.
Podľa utorkového vyhlásenia Jamesa Chapmana, ktoré podľa agentúry AP zverejnili organizátori nadchádzajúceho Ľudového pochodu za Európu v Londýne, sa bude novozaložená strana snažiť zvrátiť proces vystúpenia Británie z EÚ bez toho, aby o tom obyvatelia museli hlasovať v druhom referende. Terajší kritik rozhodnutia opustiť EÚ, ktorý až do júna pracoval pre ministra Davisa, v tejto súvislosti vyzval vládnych i opozičných zákonodarcov s podobným zmýšľaním, aby sa k nemu pridali. Podľa AP však zatiaľ na túto výzvu nikto z nich verejne nezareagoval. Nová centristická strana s názvom Demokrati má byť oficiálne uvedená do činnosti na uvedenom podujatí v Londýne, ktoré je naplánované na 9. septembra.
zdroj: hnonline.sk

Cena bývania rastie v celej Únii

16. 8. 2017 Ceny bývania rastú v celej Európskej únii. Výnimkou nie sú ani Slováci a za bytové nehnuteľnosti platia čoraz viac. Rýchlosť zdražovania sa však u nás spomalila a je výrazne nižšia ako napríklad u susedov, v Česku. Naopak, u ostatných zahraničných susedov si ľudia za bývanie v medziročnom porovnaní zaplatia o takmer deväť percent viac ako na Slovensku.
Z údajov Európskeho štatistického úradu vyplýva, že v porovnaní s minulým rokom si zo všetkých krajín EÚ najviac za bývanie priplatili práve Česi. Medziročný nárast cien nehnuteľností sa vyšplhal až na 13 percent, pričom na Slovensku je tento rast len takmer štyri percentá. Podobná situácia ako v Česku bola na Slovensku v minulom roku, keď bol rast cien rýchlejší ako celoeurópsky priemer. Český trh ovplyvnili podobné faktory ako u nás. Jeho základom bola veľmi dobrá dostupnosť financovania bývania a tiež pozitívny ekonomický a mzdový rast. „Na Slovensku aj v Česku rástli mzdy medzi rokmi 2009 a 2014 podstatne rýchlejšie ako ceny nehnuteľností, takže sa zvýšila aj ich dostupnosť,“ uvádza Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers. Po skončení dlhovej krízy sa postupne so zrýchľovaním rastu ekonomiky vrátil dopyt, ktorý bol okrem vyšších miezd podporený aj lacnými hypotékami.
zdroj: hnonline.sk
november 2017
T po ut st št pi so ne
45 30 31 1 2 3 4 5
46 6 7 8 9 10 11 12
47 13 14 15 16 17 18 19
48 20 21 22 23 24 25 26
49 27 28 29 30 1 2 3
50 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Klement
1
Dôležitý termín
1
Sviatok