Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Pravda a blufovanie

Tvrdenie je pravdivé hlavne vtedy, keď preň neexistuje logické zdôvodnenie.

Čím viac toho ľuďom natárate, tým menej si budú pamätať.

Všeobecné pravdy nikdy neplatia všeobecne.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Rady podnikateľom

Z nás si nikto strieľať nebude! Vyhlásenie dozornej rady spoločnosti Smith & Wesson.

Blázon si viac cení šaty ako cnosti.

Všetko sa dá dosiahnuť vytrvalou prácou. Syzifos pri prejave k pracovníkom firmy „Hore vrchom kotúľaj“.

(Myšlienky bez cla)
Politika a politici

Na tom, aby z prachu vesmíru vznikla Zem, pracoval celý vesmír tisícky rokov. Na to, aby sa Zem zmenila na vesmírny prach, stačí jeden hlúpy politik a pár sekúnd.

Demokracia je zriadenie zabezpečujúce, aby sme nemali lepšiu vládu, ako si zasluhujeme.

Kým zasadá vláda, nikto si nemôže byť celkom istý životom ani majetkom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
O podnikaní a vede - VII. večer

Každý zákon je len napodobením skutočnosti.

Postupy vedy sú jednoduché: Meraj mikrometrom! Znač kriedou! Rež sekerou!

Dobré riešenie je aplikovateľné prakticky na každý problém.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Opatrenia NBS otupili rast hypoték

4. 9. 2017 Opatrenia na sprísnenie hypoték prispeli k spomaleniu ich rastu. Ide však len o kozmetickú úpravu, lebo ich nárast je v medziročnom porovnaní stále dvojciferný. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.
„Stále ide o číslo vyššie ako 13 percent. Sprísnenie pravidiel poskytovania hypoték k tomu prispelo, no to nebol ich hlavný cieľ. Primárnym cieľom Národnej banky Slovenska (NBS) nebolo zastaviť rast počtu hypoték. Išlo o to, aby boli bezpečnejšie a pripravené aj na ťažšie časy,“ zdôraznil Ovčarik s tým, že pokiaľ rastú úvery v bankách dvojciferným tempom, niekoľkonásobne prevyšuje rast ekonomiky, z dlhodobého hľadiska to vytvára riziko pre banky aj samotných ľudí. „Ešte by som nepovedal, že majú problém so splácaním úverov, hoci v niektorých mesiacoch bolo vidieť mierny nárast miery delikvencie pri spotrebných úveroch. V tomto roku mierne vyskočil, nie sú to zásadné problémové úvery. NBS sa snaží myslieť na budúcnosť v dobrých časoch, aby si brali len to, čo dokážu splácať nielen dnes, ale aj v budúcnosti,“ upozornil Ovčarik. Koncom augusta sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie opatrenia NBS, ktoré sprísni poskytovanie spotrebných úverov od januára 2018.

Zo špičkového centra v Bratislave odchádza 11 zdravotníkov

25. 8. 2017 V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave podalo výpoveď 11 zdravotníkov. Sú medzi nimi špičkoví lekári aj sestry z oblasti intervenčnej rádiológie a diagnostiky.
Výpovede sú platné k 1. novembru tohto roka, "tento tím" by sa mal presunúť do súkromného centra Medissimo spadajúceho pod finančnú skupinu Penta. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), "ktorý to započul". "Nepovažujem to za náhodu, budem konať personálne," uviedol Drucker. Takúto situáciu považuje za zlyhanie zo strany NÚSCH. "Budem zisťovať, prečo k takejto situácii došlo," uviedol Drucker s tým, že sa to bude pýtať manažmentu nemocnice. Drucker má informácie, že zdravotníci nemali byť spokojní s technickým vybavením v NÚSCH.
zdroj: hnonline.sk

Nezamestnanosť klesá, za Čechmi zaostávame

22. 8. 2017 Nezamestnanosť pokračuje v lámaní historických rekordov. Aktuálne Ústredie práce vykázalo za jún 6,7 percenta, čo je medzimesačný pokles 0,2 percentuálneho bodu a v Únii už patríme ku krajinám s lepšími číslami, ako je priemer. Na čele rebríčka je susedné Česko.
U našich západných susedov je bez práce len 2,9 percenta ľudí. Ide však o štatistiku Eurostatu, ich metodikou má Slovensko aktuálne nezamestnanosť 7,6 percenta. Rozdiel je v tom, že Ústredie práce vykazuje len evidovaných. Podľa analytika spoločnosti Akcenta CZ Miroslava Nováka sú hlavnými dôvodmi rekordných čísiel z Prahy silný hospodársky rast, pozitívny ekonomický vývoj Nemecka a politika Českej národnej banky, ktorá držala v posledných rokoch podhodnotený kurz koruny oproti euru.

Žien pracuje málo, chýbajú menšie úväzky

22. 8. 2017 Každá tretia žena na Slovensku nepracuje. Miera zamestnanosti žien je totiž len 64,5 percenta, čím zaostávame za väčšinou krajín Únie. Vyplýva to z údajov Eurostatu, podľa ktorých sme na tom v prípade mužov podobne ako v ostatných krajinách, pracuje ich vyše 77 percenta.
Najvýraznejšie sa rozdiely prejavujú v mladších vekových kategóriách. Ženy nad 40 rokov totiž dosahujú dokonca vyššiu mieru zamestnanosti, ako je priemer. „Nižšia je najmä v skupine 25- až 34-ročných, čo súvisí predovšetkým s obdobím starostlivosti o dieťa a tiež so sťaženým návratom na trh práce po rodičovskej dovolenke,“ vysvetľuje Daniela Kešelová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Dlhodobé prerušenie pracovnej dráhy má podľa nej vplyv na prerušenie kariérneho rastu, mzdovú stagnáciu a z dlhodobého hľadiska aj vplyv na výšku starobného dôchodku.
zdroj: hnonline.sk

Štát obmedzí sivú ekonomiku a biele kone

18. 8. 2017 Menej daňových podvodov a viac peňazí v štátnej kase. To je cieľom viacerých zákonov, ktoré tento týždeň schválila vláda. Zrejme najdôležitejšou zmenou, ktorá vychádza z akčného plánu boja proti daňovým únikom, je prísnejšie posudzovanie zlučovania firiem. To je totiž podľa Finančnej správy v súčasnosti najbežnejšou formou podvodu.
Majiteľ firmy s daňovými nedoplatkami ju zlúči s novou, nástupníckou spoločnosťou. Jej vlastníkom je obvykle nemajetná osoba, takzvaný biely kôň, ktorého je často komplikované vôbec vypátrať. Pôvodný majiteľ sa takýmto spôsobom dokáže zbaviť všetkých svojich záväzkov. Za posledné roky sa počet takýchto prípadov výrazne zvýšil. Pred šiestimi rokmi ich bolo len 378, minulý rok už 2,5 tisíca.
zdroj: hnonline.sk
február 2018
T po ut st št pi so ne
5 29 30 31 1 2 3 4
6 5 6 7 8 9 10 11
7 12 13 14 15 16 17 18
8 19 20 21 22 23 24 25
9 26 27 28 1 2 3 4
10 5 6 7 8 9 10 11
Dnes má meniny Matej
1
Dôležitý termín
1
Sviatok