Murphy radí

O podnikateľoch

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

K úspechu sa nedá dôjsť disciplinovaným čakaním v rade,

(Murphyho zákonník)
Murphyho zákony a komentáre

Aj pri zle platí teória relativity.

Druhá najhoršia vec na svete je neistota. Tou prvou je istota.

To, čo najmenej chceš, príde vždy samo.

(Murphyho zrnká II)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak chcete prijať dobré rozhodnutie, tak potrebujete dve veci: odvahu a zdravý úsudok.

Ak nechcete žiť vo včerajšku, tak sa musíte vedieť rozlúčiť nielen so včerajšími neúspechmi, ale aj so včerajšími úspechmi.

Ak nevenujete analýze určitého problému dostatok času, tak sa vám môže stať, že prijmete riešenie iného problému.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a byrokracia

Na diaľku nemožno rozlíšiť, či si byrokrati, čo majú rozhodnúť o vašej žiadosti, jednoducho sedia na rukách, alebo sa pokúšajú chrániť si svoje zadky.

Byrokratická pravidlá rastú rovnakou rýchlosťou ako burina.

Aj byrokratovi sa ťažko odoláva prosbe povedanej päsťou.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

V manželstve je často lepšie nič nerobiť a vždy je lepšie nič nepovedať.

Mužovi, ktorý je bohatý duchom, sa páčia vždy ženy, čo dávajú prednosť tým, čo oplývajú svalmi a peniazmi, alebo prinajhoršom aspoň peniazmi.

Nikdy nehovorte nie, môže sa stať, že zrazu nebudete mať komu povedať áno.

(Murphyho zákonník)

Opatrenia NBS otupili rast hypoték

4. 9. 2017 Opatrenia na sprísnenie hypoték prispeli k spomaleniu ich rastu. Ide však len o kozmetickú úpravu, lebo ich nárast je v medziročnom porovnaní stále dvojciferný. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.
„Stále ide o číslo vyššie ako 13 percent. Sprísnenie pravidiel poskytovania hypoték k tomu prispelo, no to nebol ich hlavný cieľ. Primárnym cieľom Národnej banky Slovenska (NBS) nebolo zastaviť rast počtu hypoték. Išlo o to, aby boli bezpečnejšie a pripravené aj na ťažšie časy,“ zdôraznil Ovčarik s tým, že pokiaľ rastú úvery v bankách dvojciferným tempom, niekoľkonásobne prevyšuje rast ekonomiky, z dlhodobého hľadiska to vytvára riziko pre banky aj samotných ľudí. „Ešte by som nepovedal, že majú problém so splácaním úverov, hoci v niektorých mesiacoch bolo vidieť mierny nárast miery delikvencie pri spotrebných úveroch. V tomto roku mierne vyskočil, nie sú to zásadné problémové úvery. NBS sa snaží myslieť na budúcnosť v dobrých časoch, aby si brali len to, čo dokážu splácať nielen dnes, ale aj v budúcnosti,“ upozornil Ovčarik. Koncom augusta sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie opatrenia NBS, ktoré sprísni poskytovanie spotrebných úverov od januára 2018.

Zo špičkového centra v Bratislave odchádza 11 zdravotníkov

25. 8. 2017 V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave podalo výpoveď 11 zdravotníkov. Sú medzi nimi špičkoví lekári aj sestry z oblasti intervenčnej rádiológie a diagnostiky.
Výpovede sú platné k 1. novembru tohto roka, "tento tím" by sa mal presunúť do súkromného centra Medissimo spadajúceho pod finančnú skupinu Penta. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), "ktorý to započul". "Nepovažujem to za náhodu, budem konať personálne," uviedol Drucker. Takúto situáciu považuje za zlyhanie zo strany NÚSCH. "Budem zisťovať, prečo k takejto situácii došlo," uviedol Drucker s tým, že sa to bude pýtať manažmentu nemocnice. Drucker má informácie, že zdravotníci nemali byť spokojní s technickým vybavením v NÚSCH.
zdroj: hnonline.sk

Nezamestnanosť klesá, za Čechmi zaostávame

22. 8. 2017 Nezamestnanosť pokračuje v lámaní historických rekordov. Aktuálne Ústredie práce vykázalo za jún 6,7 percenta, čo je medzimesačný pokles 0,2 percentuálneho bodu a v Únii už patríme ku krajinám s lepšími číslami, ako je priemer. Na čele rebríčka je susedné Česko.
U našich západných susedov je bez práce len 2,9 percenta ľudí. Ide však o štatistiku Eurostatu, ich metodikou má Slovensko aktuálne nezamestnanosť 7,6 percenta. Rozdiel je v tom, že Ústredie práce vykazuje len evidovaných. Podľa analytika spoločnosti Akcenta CZ Miroslava Nováka sú hlavnými dôvodmi rekordných čísiel z Prahy silný hospodársky rast, pozitívny ekonomický vývoj Nemecka a politika Českej národnej banky, ktorá držala v posledných rokoch podhodnotený kurz koruny oproti euru.

Žien pracuje málo, chýbajú menšie úväzky

22. 8. 2017 Každá tretia žena na Slovensku nepracuje. Miera zamestnanosti žien je totiž len 64,5 percenta, čím zaostávame za väčšinou krajín Únie. Vyplýva to z údajov Eurostatu, podľa ktorých sme na tom v prípade mužov podobne ako v ostatných krajinách, pracuje ich vyše 77 percenta.
Najvýraznejšie sa rozdiely prejavujú v mladších vekových kategóriách. Ženy nad 40 rokov totiž dosahujú dokonca vyššiu mieru zamestnanosti, ako je priemer. „Nižšia je najmä v skupine 25- až 34-ročných, čo súvisí predovšetkým s obdobím starostlivosti o dieťa a tiež so sťaženým návratom na trh práce po rodičovskej dovolenke,“ vysvetľuje Daniela Kešelová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Dlhodobé prerušenie pracovnej dráhy má podľa nej vplyv na prerušenie kariérneho rastu, mzdovú stagnáciu a z dlhodobého hľadiska aj vplyv na výšku starobného dôchodku.
zdroj: hnonline.sk

Štát obmedzí sivú ekonomiku a biele kone

18. 8. 2017 Menej daňových podvodov a viac peňazí v štátnej kase. To je cieľom viacerých zákonov, ktoré tento týždeň schválila vláda. Zrejme najdôležitejšou zmenou, ktorá vychádza z akčného plánu boja proti daňovým únikom, je prísnejšie posudzovanie zlučovania firiem. To je totiž podľa Finančnej správy v súčasnosti najbežnejšou formou podvodu.
Majiteľ firmy s daňovými nedoplatkami ju zlúči s novou, nástupníckou spoločnosťou. Jej vlastníkom je obvykle nemajetná osoba, takzvaný biely kôň, ktorého je často komplikované vôbec vypátrať. Pôvodný majiteľ sa takýmto spôsobom dokáže zbaviť všetkých svojich záväzkov. Za posledné roky sa počet takýchto prípadov výrazne zvýšil. Pred šiestimi rokmi ich bolo len 378, minulý rok už 2,5 tisíca.
zdroj: hnonline.sk
november 2017
T po ut st št pi so ne
45 30 31 1 2 3 4 5
46 6 7 8 9 10 11 12
47 13 14 15 16 17 18 19
48 20 21 22 23 24 25 26
49 27 28 29 30 1 2 3
50 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Klement
1
Dôležitý termín
1
Sviatok