Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

Porcia v cudzom tanieri vždy vyzerá väčšia a lepšia ako v tanieri vlastnom.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ako bojovať s klebetou

Ak ste sa už dostali do rečí, tak najlepšie je nerobiť nič a chystať sa na najhoršie.

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Odvaha tárať

Na tuctového človeka platia tuctové metódy.

Ak lekár určí diagnózu, to ešte neznamená, že ju vie aj liečiť.

Obleč si primeraný kostým, vhodná rola už príde sama od seba.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Hlúposti sa medze nekladú

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

(Murphyho zákony v bájkach)
Pravda a blufovanie

Ak sa už silou - mocou chcete cez niečo prebíjať, tak radšej cez betónový múr ako cez klebetu.

Čím viac toho ľuďom natárate, tým menej si budú pamätať.

Všeobecné pravdy nikdy neplatia všeobecne.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Kto nemá povinnosť podania daňové priznanie PO za rok 2017

9. 1. 2018 Zákon vymedzuje právnické osoby povinné podať daňové priznania k dani z príjmov za rok 2017. Zároveň sú však vymedzené aj výnimky, ktoré túto povinnosť nemajú.
Povinnosť podať daňové priznanie nemajú (§ 41 ods. 1 ZDP):
• daňovníci nezaložení alebo nezriadení na podnikanie, Národná banka Slovenska , ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP ,
• občianske združenia v tom prípade, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP a príjmy z členských príspevkov, t. j. príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) ZDP,
• rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ZDP, len príjmy oslobodené od dane,
• registrované cirkevné a náboženské spoločnosti, ak majú iba príjmy z výnosov z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevkov, t. j. príjmy oslobodené od podľa § 13 ods. 2 písm. a) ZDP a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 ZDP.

Google na daniach ušetril vyše tri miliardy

3. 1. 2018 Spoločnosť Google v roku 2016 presunula na firmu na Bermudách 15,9 miliardy eur, vďaka čomu ušetrila na daniach najmenej 3,7 miliardy dolárov (viac ako tri miliardy eur). Uvádza sa to vo výkazoch, ktoré holandská súčasť Googlu predložila obchodnej komore v Holandsku a o ktorých informoval denník HET Financieel Dagblad.
Google používa dve konštrukcie daňovej optimalizácie, známe ako "dvojitá írska" a "holandský sendvič", aby väčšinu ziskov z aktivít mimo Spojených štátov uchránil pred zdanením, uviedla agentúra Bloomberg. Internetový gigant má v Írsku dve firmy, a to Google Ireland Ltd a Google Ireland Holdings. Prvý zhromažďuje väčšinu medzinárodných príjmov z reklamy a potom tieto peniaze prevádza na holandskú dcérsku spoločnosť Google Netherlands Holdings BV. Tá potom peniaze prevedie na holding Google Ireland Holdings Unlimited, ktorý sídli na Bermudách, kde platia nulovú daň. Firma je len prázdnou schránkou. Použitie dvoch írskych subjektov a holandského medzi nimi dáva tejto praxi názov "dvojitá írska s holandským sendvičom". Podobne sa chová tiež dcérska spoločnosť Googlu v Singapure. Suma, ktorú Google v roku 2016 týmto spôsobom presunul, bola o sedem percent vyššia ako v predchádzajúcom roku. Google je kvôli presunom peňazí za účelom úspory na daniach pod tlakom regulačných orgánov po celom svete. Írska vláda presuny známe ako "dvojitá írska" od roku 2015 neumožňuje, platí to ale len pre novo prichádzajúci firmy. Podniky, ktoré tento spôsob užívajú z minulosti, to môžu tak robiť až do konca roka 2020.

Do povinnej elektronickej komunikácie pribudne 60-tisíc ľudí

29. 12. 2017 Daňovníci si plnenie povinností nechávajú na poslednú chvíľu. Finančná správa preto dočasne zvyšuje počet operátorov call centra, ktoré je vyťažené otázkami o povinnej elektronickej komunikácii. Tá je od 1. januára 2018 rozšírená o ďalších približne 60-tisíc právnických osôb.
Finančná správa zažíva podľa slov hovorkyne Ivany Skokanovej v posledných dňoch tohto roka nával. "Napríklad Daňový úrad Košice vybaví denne v priemere 200 klientov, ktorí sa zaujímajú o povinnú elektronickú komunikáciu. Podobná situácia panuje aj v call centre finančnej správy. Zamestnanci vybavia denne v priemere 500 telefonických hovorov a 80 e-mailových dopytov," opísala s tým, že k súčasným 360-tisíc povinne elektronicky komunikujúcim pribudne od januára 2018 ďalších 60-tisíc právnických osôb. Právnické osoby zapísané v obchodnom registri by sa mali zaregistrovať v dostatočnom predstihu predtým, ako budú podávať akékoľvek dokumenty finančnej správe v roku 2018. Daniari upozorňujú, že inak sa môže stať, že subjekt nebude môcť dokumenty podať elektronicky a zároveň nebude finančná správa môcť uznať už ani papierové podania. Informácie o registrácii a autorizácii používateľov elektronických služieb sú aj na internetovej stránke finančnej správy v samostatnej sekcii.
(Zdroj: hnonline.sk)

Odborníci kritizujú zdaňovanie digitálnych platforiem po novom

18. 12. 2017 Slovenská vláda zavádza od nového roku daň na digitálne platformy, ktoré u nás nemajú sídlo. Daňovú reformu predložil rezort financií ešte v polovici augusta s cieľom ochrániť štátnu pokladnicu pred daňovými únikmi. Týkať sa to bude predovšetkým spoločností, ktoré vykonávajú trvalé sprostredkovanie v oblasti dopravy a ubytovacích služieb, ako sú napríklad Booking.com či Uber. S týmito zmenami však nesúhlasí viacero zahraničných firiem, ktoré v tom vidia výrazné prekážky.
Medzinárodná nezisková členská organizácia Computer & Communications Industry Association a belgický Allied for Startup poslali slovenskému veľvyslancovi Petrovi Javorčíkovi v Bruseli pred týždňom list, v ktorom vyjadrujú nesúhlas so zmenou legislatívy. Podľa nich zmena predstavuje významnú bariéru pre začínajúcich podnikateľov v Európe. Ďalej dodávajú, že reformami porušujú zásadu teritoriality, slobodu poskytovania služieb a slobodu podnikania.
(Zdroj: hnonline.sk)

Obchodný register prináša zmeny od januára ale i septembra 2018

11. 12. 2017 Pokiaľ ide o zavedenie povinnosti spoločností zúčastnených na zlúčení alebo splynutí dať vyhotoviť správu audítora o zistených skutočnostiach a uložiť ju do zbierky listín, dochádza k zmene pri preukazovaní ustanovenia do funkcie štatutárneho orgánu alebo jeho člena podpisovými vzormi s úradne osvedčeným podpisom v prítomnosti notára alebo povereného zamestnanca obce, ako aj k zmene pri preverovaní skutočností pred zápisom zmeny spoločníka do obchodného registra zo strany registrového súdu.
apríl 2018
T po ut st št pi so ne
13 26 27 28 29 30 31 1
14 2 3 4 5 6 7 8
15 9 10 11 12 13 14 15
16 16 17 18 19 20 21 22
17 23 24 25 26 27 28 29
18 30 1 2 3 4 5 6
Dnes má meniny Slavomír
1
Dôležitý termín
1
Sviatok